Slechts uit gezonde jeugd kan een gezond volk groeien Kruisverenigingen verrichten prachtig en onbaatzuchtig werk Wachter, waf is er van de nacht! Met een enkel woord ZATERDAG 16 JUNI Slechts uit een gezonde jeugd kan een gezond volk groeien. Wie deze stelregel aanvaardt en wie doet dit niet zal er dan ook van uit moeten gaan, dat de gezondheidszorg zich uitstrekt van de wieg tot aan het graf. Van de wieg ja juist van de wieg omdat het toch doorgaans zo is, dat ons in de pasgeboren baby een stukje jong en gezond geluk wordt toe vertrouwd. Dit jonge leven gezond te houden moet wel de hoogste verant woordelijke roeping van ouders en medici zijn. Wij zouden zelfs nog een stapje terug willen gaan om te concluderen, dat reeds bij de praenatale zorg, in de tijd der blijde verwachting, de basis wordt gelegd voor kinderhygiëne en dus voor een gezond leven, voor een gezond volk. Leids Kraamcentrum gaat 1 Januari in Kruisverenigingen op Het is ongetwijfeld een verheugend verschijnsel, dat in ons land aan de ge zondheidszorg gestimuleerd door zovele mensen van de wetenschap, de gezond heidsdiensten en het particulier initia tief, zo bijzondere aandacht wordt be steed. Hieraan is het voor een belang rijk deel te danken, dat Nederland, in vergelijking met andere landen zulk een laag sterftecijfer van zuigelingen en kleuters heeft. Moet het tot blijdschap stemmen. dat de lichamelijke en gees telijke volksgezondheid zich in ons land tot zulk een hoog peil hebben opgewerkt, nog te weinig is men doordrongen van het prachtige en onbaatzuchtige werk dat de Kruisverenigingen (het Groene en Wit-Gele Kruis) met name voor de zuigeling en de kleuter verrichten. Teneinde hieraan meerdere bekend heid te geven hebben wij één dezer da gen op uitnodiging van de Stichting Fe deratieve Commissie voor de Kinder hygiëne in Zuid-Holland en onder lei ding van dr J. P. Boekhold, provinciaal kinderarts van de Federatie, mej.mr C. Bloemarts, secretaresse van de Lande lijke Commissie Kraamhulp de heer J. Verduijn, als vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland zuster D. W. Knibbe, districts- verpleegster van het Groene Kruis en zuster E. Kamoschöer. districtsverpleeg ster van het Wit-Gele Kruis, een bezoek gebracht aan enkele kraamcentra consultatiebureau* in Leiden en de Veenstreek. 't Werd een lange en inte ressante tocht langs tal van Zuid-Hol landse dorpen Punt van uitgang was het consultatiebureau van het Wit-Gele Kruis aan de le Binnenvestgracht te Leiden waar wij al direct kennis maak ten met de doelmatige inrichting der zuigelingenzorg, hetgeen ook later het geval was in het bureau van het Groe ne Kruis aan de Prinsenstraat. Dokter C. G. J. van Alphen. die ons hier een inzicht gaf van het werk van de afd. Leiden van het Groene Kruis vertelde ons van de verblijdende groei der zuige lingenzorg. Zo werden door de 3 con- suTtatiebureaux van deze vereniging (ge bouw Nomateg Staalwilk en Prinsen straat) In 1950 6230 consulten gegeven, •terwijl in dat jaar 958 zuigelingen onder regelmatige contróle stonden. De Inrichting en dat. hebben wij trouwens overal kunnen constateren is er doelmatig en beantwoordt aan de hoogste eisen van hygiëne. KRAAMCENTRUM WORDT OPGEHEVEN r Ofschoon er een hartelijke samen- r werking met het Kraamcentrum aan de Herengracht bestaat, ligt het In de bedoeling, dat dit Kraamcen trum met ingang van 1 Januari as. in de beide Kruisverenigingen zal op gaan. UITBREIDING AANTAL CON- SULTATIEBUREAUX Zowel het Groene als het Wit-Gele Kruis denken In de naaste toekomst nog uitbreiding aan het aantal con- siiltatiebnreaux te geven. Terwijl het Groene Kruis dit zoekt in de ooening van een dergelijk bureau aan de Middelweg ('t gebouw van het huidige consultatiebureau voor T.B C.-bestrii- ding). overweegt het Wit-Gele Kruis een consultatiebureau In het voorma lige Joodse Weeshuis aan de Rooden- burgerstraat te vestigen. Ook wordt gedacht aan uitbreiding van het bu reau aan de le Binnenvestgracht. AGENDA DINSDAG. MiddelstecTacht: Aandeelhoudersverga dering C.V. nam. TIeleman en Dros. DONDERDAG. (Groenesteeg)Spr. Ten- Jeruël Hessel v. d. Flier. 8 uur nam. VRIJDAG. Jeruël (Groenesteeg): Spr. de Hessel v. d. Filer. 8 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg 25) toonstelling van Tekeningen en Gouaches H. M. v. d. Poel. Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon „Do Maoht van do Duivel" (14 Jaar). Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Rex „Schaduwen der nacht" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4 45. 7 15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Kelzerwals (a. 1.). Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. LIdo ..Opium voor Cairo" (14 J.) Zon dag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lnxnr ..Nachtwache" (14 J.) Zondag 2 30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmiddag 8 uur waargenomen door de doktoren De Haan, Jansen. Langezaal, Nleuwzwaag en Stoffers. Te Oegstgeest door dr Van der Vllet- De Vries, tel. 22331. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der artotheken te Lelden wordt van Zaterdag 16 Juni 13 uur tot Zaterdag 23 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken Hogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reljst. Steenstraat 35. Tele foon 20136. Te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tele- Xoon 26274. IN DE VEENSTREEK L De lezer vergeve het ons, dat wij van onze tocht door de Veenstreek geen nauwkeurig verslag geven, doch daarvan slechts de voornaamste bijzonderheden ons allemaal". diplomeerde en 4 leerling-kraamverzorg sters. Op elk uur van de dag staan deze meisjes gereed om in wijde omgeving uit te zwermen. Bijzonder vruchtdragend is hier ook de samenwerking met de sociale verzorgster. „HET GROENE KRUIS IS VAN ONS ALLEMAAL". Als een prachtig voorbeeld hoe heel dit werk georganiseerd en ondergebracht moet zijn, geldt het in November 1950 geopende Consultatiebureau van het Groene Kruis te Woubrugge. Hierin treft men nu alles waarlijk samen. Zelfs ls er een fraaie bovenwoning voor de besturende züster, mej. C. de Gier, die hierdoor in het „hart" van haar werk leeft. De burgemeester van Woubrugge, de heer J. C. van Wageningen, die ons in zijn ambtswoning een vriendelijk ont haal bereidde, vertelde er in enthousi aste bewoordingen van. De schooljeugd heeft men voor dit werk weten te mobi liseren, een mobilisatie, welke het ge volg heeft gehad, dat deze Jeugd al spreekt van: „Het Groene Kruis is van (Foto L.D./Van Vliet) aanstippen 't Zou bovendien te eento nig worden. Op Z9ker wel een 15-tal punten stapten wü uit en overal trof ons het enthousiasme waarmede wijkver pleegsters. kraam- en gezinverzorgsters zich inzetten en met veel toewijding en liefde haar werk doen. Grote bewonde ring moet men hebben voor wat deze „zusters van de Veenstreek" aan werk verzetten vooral daar op het platte land de afstanden een behoorlijk woord je meespreken. Zo moeten om van de ene naar de andere boerderij te komen soms kilometers worden afgelegd en dat veelal over weilanden en greppeltjes, waarbij dan menige geïmproviseerde brug moet worden genomen. Een nach telijk bezoek vergt vaak het uiterste. Dan komt het voor. dat de kraamver zorgster veelal zelf de riemen van het roeibootje moet hanteren. Voor 40 kilometer per dag op de fiets of bromfiets draaien deze meisjes haar hand niet om. Slechts een enkeie wijk zuster is in het bezit van een auto. Hoewel de hygiënische en de doelma tige inrichting van de centra óveral zijn doorgevoerd, bestaat er in de Veenstreek in de outillage veel verschil. Terwijl het Consultatiebureau van Rijpwetering b.v, in een afgesloten gedeelte van de gelag kamer van „Den Vergulden Vos" wordt gehouden, beschikt het Wit-Gele Kruis te Roelofarendsveen over een modern centraal gebouw, van waaruit de meisjes worden uitgezonden en waar men thans reeds de beschikking heeft over 12 ge- Gezonc/e eugd - gezond volk. Regel matige contróle van de zuigeling is een eerste vereiste. Moeder en zuige ling in het consultatiebureau. „PRAALWAGEN" KWAM ER AAN TE PAS. Alleraardigst was deze dag ook de ontvangst .te Ter Aar, waar aan de Kor-, teraarseweg een min of meer officiële,, begroeting volgde door de echtgenote'' van de burgemeester, de pastoor en het bestuur van het Wit-Gele Kruis. Vooraf gegaan door een „praalwagen" waarop het verleden, het heden en de toekomst waren uitgebeeld, ging een gedeelte van de route door het gebied, dat deze Kruis vereniging heeft te verzorgen. Niet min der hartelijk was het welkom, dat ons in Lenhuiden door de burgemeester, de heer J- A. Bakhuizen en het bestuur van het Groene Kruis was bereid. Ook hier een actieve, afdeling, welke reeds vele resultaten wist ie boeken en haar vrien delijk geboüWtje eerst 'kortgeleden als consultatiebureau zag ingericht. Als gezellige onderbreking op onze „kruistocht" volgde in de middaguren een bezoek aan de meeuwenkolonie in het Natuurreservaat van de onvolprezen Nieuwkoopse plassen, waarna wij ons tenslotte nog op de hoogte hebben ge steld van de ideale samenwerking van de Kruisverenigingen te Woerden. Engeland rekent in Perzië op alle mogelijkheden In gezaghebbende Britse kringen is verklaard, dat de Perzische eis betref fende betaling van de totale opbrengst van de verkoop van olie van 20 Maart af „in zijn huidige vorm absoluut on aanvaardbaar is". Jackson, hoofd van de delegatie van de Anglo Iranian te Teheran, heeft het Perzische ultimatum, dat de besprekin gen niet zouden kunnen beginnen voor dat de maatschappij er in toegestemd had de 75 te betalen, naar Londen verwezen. De resterende 25 To zou voor eventuele compensatie-aanspraken van de maatschappij opzij gelegd worden, zo werd er in de Perzische eis aan toe gevoegd. Naar van gezaghebbende zijde te Abadan is verklaard, is een geheim plan voor de evacuatie uit Abadan en de na bijgelegen olievelden van alle Britse employé's en hun gezinnen gereed. Binnen tien minuten na ontvangst van een codewoord op centrale punten zouden alle Engelsen met vliegtuigen, vrachtschepen, tankers en andere mid delen Perzië verlaten Voldoende reden hiervoor zou b.v. zijn een Perzisch be sluit om de toevoer van ruwe olie naar de raffinaderijen stop te zetten, aldus werd verklaard. Deskundigen van de Anglo Iranian geloven, dat de raffinaderij van Aba dan zonder de Britse staf binnen enkele uren niet meer zou werken. Het evacuatie-plan zou tevens voor zieningen inhouden om een ramp te voorkomen indien niet-vakkundige Per zen zouden pogen, het ingewikkelde mechanisme ran de raffinaderij weer in beweging te zetten. De West-Europese defensie plannen VERKLARING VAN BRADLEY Generaal Omar Bradley voorzitter van de verenigde chefs van staven der V.S.. heeft te Washington tegenover journa listen verklaard, dat belangrijke beslui ten ter voltooiing ran de West Europese defensieplannen worden opgeschort tot na de Franse verkiezingen van morgen. Generaal Bradley zei. dat er nog geen definitieve overeenstemming was bereikt over de benoeming van admiraal Fech- teler tot opperbevelhebber van de Noordatlantische zeestrijdkrachten. In antwoord op een vraag over be richten dat een Westelijke geallieerde commissie een West-Duitse strijdmacht van tien divisies had aanbevolen, zei Bradley: .Die gehele zaak wordt nog besproken". Bradley verklaarde, dat generaal Eisen hower zU nstaf thans gereorganiseerd heeft Deze staf functionneert en maakt plannen, aldus Bradley Hii voegde er echter aan toe. dat er een grote kloof" is tussen de plannen en de strijdkrach ten. Naar verluidt. maken de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk ieder aanspraak op de post van bevelhebber in het Middenlandse Zee-gebied. De Noordatlantische raad was het aanvankelijk eens over de benoeming van de Amerikaanse admiraal Fechte- ler. maar krachtig verzet van de zijde van Winston Churchill zette de zaak weer op losse schroeven zodat Fechteler tot dusver nog niet benoemd is. (Ingez. Med.-advert.) Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk De „Kleine blokkade" van Berlijn De drie Westerse commandanten van Berlijn hebben een tweede nota gezon den aan Sergei Dengln, de vertegen woordiger voor Berlijn van de Sovjet- Russische controlecommissie, betreffen de d/e onlangs ingestelde „kleine blok kade" van Berlijn. Een Amerikaanse woordvoerder wei gerde bijzonderheden van de brief te verstrekken, hangende een bestudering er van door Dengin. Voordat de nota weri verzonden waren de drie westerse commandanten bijeen geweest. Volgens een Amerikaanse functionaris waren economische tegen-maatregelen ter sprake gebracht. Volgens geallieerde functionarissen zou een „tegen-blokkade" Oost-Duits- land op den duur meer schade berokke nen dan de tegenpartij. Er zijn aanduidingen, dat de Russi sche autoriteiten niet geneigd zijn de „kleine blokkade" tot een volledige crisis te laten uitgroeien. Dengin heeft zijnerzijds nogmaals een schrijven gezonden aan de Amerikaanse commandant, generaal Mathewson, waarin geprotesteerd wordt tegen sa- botage-daden op de bovengrondse spoor weg in de Westelijke sector, die onder Oost-Duits beheer valt. Dengin heeft de laatste tijd soortgelijke protesten inge diend bij de westelijke commandanten. Volgens Dengin zouden diefstallen van eigendommen van de spoorweg ge pleegd zijn Voorts eiste hij vrijlating van vier Oost-Duitse politie-ambtena- ren bij de spoorwegen, die door de Amerikaanse militaire politie zijn ge arresteerd. glIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllS Woord van Bezinning In de gelijknamige film. die mo menteel in Leiden draait, komt een passage voor, waaraan de titel van deze film ontleend is. Na een toe vallige ontmoeting op straat, brengt de kapelaan Van Burgdorf zijn protestantse collega, ds Heger, een bezoek, bij welke gelegenheid de laatste vol trots aan kapelaan Im- hof de nieuw gegoten klok in zijn kerk laat zien, die de volgende dag zal worden ingewijd. Er ontspint zich een kort gesprek: wat zal de klok inluiden, vrede of vreugde, of nog meer ellende? De gedachte komt naar voren, dat eigenlijk de beide geestelijken van het dorp de klok moesten inlui den. niet vanuit de tragische ge dachte. dat op die wijze een perio de van vrede en geluk wordt inge luid. zoals ook in ons land veel klokkeluiden zijn achtergrond nog heeft in de heidense gedachtenwe- reld, dat op die wijze de geesten van onheil en rampspoed op de vlucht gedreven worden. Neen. sa men dienden zij de alarmklok te luiden: „opdat ze daar beneden eindelijk wakker worden" en „opdat wij hierboven niet gaan dromen". Die twee hangen ten nauwste met elkaar samen: een slapende wereld en een dromende kerk. Nog sterker: wanneer de kerk de alarm klok niet luidt, zal zU zelf altijd gaan dromen, de wereld blijven slapen. Slapen en dromen hebben samen veel gemeen. Bij beide zijn we In diepe rust. Maar bij de droom la ten de dingen, die ons bestaan be roeren, ons zelfs in de slaap niet met rust. We blijven er mee bezig: in de droom is het menselijk leven naar binnen gekeerd. Wat heeft de kerk, in plaats van in een slapende wereld de alarm klok te luiden, vaak gedurende lange tijd zo'n naar binnen ge keerd droombestaan geleid. Wat heeft ze haar bestaan vaak gezien als een zoete droom, waarbij zij zich in haar eigen goedheid en za ligheid verlustigde, zichzelf een be hoorlijk eind boven die zondig sla pende wereld verheven achtte en zich in hemelse perspectieven ver loor. Wat heeft ze de wereld om haar heen, beneden haar liever nog, vaak in de hoon en vertwijfe ling, die daar op de loer lagen, la ten slapen. Maar deze zoete droom is voor de kerk het narcoticum ge weest, waarbij ze zichzelf in een diepe slaap heeft gebracht. Maar al evenzeer in zichzelf ge keerd, heeft de kerk een bange droom gedroomd, wanneer ze door innerlijke conflicten werd ver scheurd of wanneer ze, omdat ze in gebreke was de wereld te wek ken door de alarmklok te luiden, verteerd werd door angst, als ze haar „Invloed" zag tanen en haar „aanhang" zienderogen zag achter uitgaan. Is voor velen gedurende tiental len jaren het geborgen-zün-ln-de kerk een zoete droom geweest, voor velen is het thans een bange droom, een nachtmerrie, omdat zij zich' met vrees en beven afvragen, hoe de kerk zioh in de wereld staande zal kunnen houden. En de bange droom is het onafscheidelijk ge volg van de zoete droom. Een dromende kerk en een sla pende wereld kunnen lange tijd menen, dat zij ver van elkaar staan in feite staan zij vlak naast elkaar! zijn ze volkomen gelijk geworden. Want ze hebben samen één ding gemeen: ze moeten beide uit hun slaap en uit de droom geholpen worden. In de film „Nachtwache" komt nog een scène voor, die zich af speelt in de toren van dezelfde kerk. Dan wordt er niet gespro ken over het inluiden van vrede en geluk door de nieuwe klok. God Zelf heeft de alarmklok geluid. En twee mensen ontmoeten elkaar daar, een gelovige en een ongelo vige. Beiden zijn ze uit hun slaap gewekt. Ze staan niet meer op on metelijke afstand van elkaar: in tegendeel, vlak naast elkaar. De toren is niet meer de hoge plaats, van waaruit de nood van de wereld wordt overzien: het is de afgrond, waar beiden, gelovige en ongelo- vige, voor staan er boven zweven bijna. En het is dezelfde duister- 5 nis. waarin belden dreigen te ver- zinken. Maar juist daar, waar het christelijk voetstuk is geslecht, de droom niet meer narcotiseert en de afgrond gaapt, is God ons nabij met Zijn liefde en trouw. Daar gaat Gods licht op over de duis- j| ternis van ons menselijk leven en wordt de verantwoordelijkheid voor onze naaste geboren. Het is God, die in deze wereld de alarmklok luidt. Een uit de droom ontwaakte kerk kan niet anders dan meeluiden over een slapende wereld, opdat wij beiden zullen ontwaken. Waarom? Opdat we niet samen in een zee van on- 5 recht, zonde, schuld, eigengereid- heid en oppervlakkigheid uitslapen i zullen en opdat we uit de diepte God zullen loven. Wachter, wat is er van de nacht? Een film, met een bijbeltekst als titel. De wachter in het bijbelver haal antwoordt: nog is het nacht. Maar de bijbel zegt eveneens: het Oosten gloort, de morgenster is op gegaan. Want Jezus Christus, de Morgenster, waakt over een slapen de wereld, om haar te wekken. P. KLOEK. 1 miliummuiliiiiiiiiiiiiiiik (Ingez. Died.-advert.) AMERIKA EN DE LANDEN, DIE AAN DE SOVJETS LEVEREN. President Truman heeft een tijdelijke opschorting bekend gemaakt van de toe passing van de wet op het intrekken van economsiche steun aan landen, die strategische goederen naar de Sovjet- Unie en de met haar verbonden landen uitvoeren. De wet, het amendement-Kern ge noemd, naar de indiener senator Jaines Kern, zou Maandag in werking treden. De wet hield de mogelijkheid in voor de nationale veiligheidsraad te verklaren, dat het niet in het belang van de vei ligheid der V-S. zou zijn de hulpverle ning in te trekken. De raad verklaarde dat de algemene maatregel zo spoedig mogelijk vervangen zou worden door be palingen uitgegeven volgens welke het in het belang van de Amerikaanse vei ligheid zou zijn. Noorwegen en Oosten rijk van de voorzienigen van de wet uit te zonderen. De raad motiveerde dit ten aanzien van Noorwegen o.m. als volgt: „De er varing bij de onderhandelingen over han delsovereenkomsten tussen Noorwegen en de landen van het Sovjet-blok maakt het duidelijk, dat het blijven ontvangen van belangrijke leveringen, zoals brood granen kolen, mangaan en kunstmest stoffen afhankelijk is van de bereidheid van Noorwegen om aluminium en der gelijke producten op beperkte schaal De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren van land-, zee- en luchtmacht en overzeese gebiedsdelen houdt te Rotterdam zijn zestigste Jaarver gadering. Deze gebeurtenis werd Ingeluid met een ontvangst ten Stadhulze en ln de Burgerzaal sprak de burgemeester, mr. P. J Oud de oud-onderofficieren toe. van wie velen getooid waren met onderscheidingen. In de aula van het Koninklijk Insti tuut voor de tropen te Amsterdam heeft gistermiddag de Broederschap der candl- daat-notarissen ln een feestelijke bijeen komst haar eeuwfeest gevierd. Het college van rijksbemiddelaars heeft de verzoeken tot dispensatie van de beschikking „bijslag op lonen en salaris sen" van 22 Maart 1951 voor de bosbouw on de tuinbouw afgewezen. Ook de bos bouw en tuinbouw krijgen dus 5% loon- toeslag. Evenals Lelden heeft ook Eindhoven te kampen met een overwegprobleem. De oplossing omvat het maken van 7 tunnels en de aanleg van een hoogspoor met nieuw station Dc kosten van het plan. dat einde 1955 gereed moet zijn, bedragen 25 mlllloen gulden. BUITENLAND. „La Libre Belgique" meldt uit „wel ingelichte bron", dat de voormalige Bel gische rexlstenlelder Degrelle zich mo menteel ln Argentinië op een buitenver blijf ln de buurt van Buenos Aires be vindt. Een vroegere wetenschappelijke mede werker van do „Dr. Schleussner Fotower- ke", dr. Bruno Wendt. Is sinds 5 Juni uit Frankfort verdwenen met medeneming van belangrijke aantekeningen. De directie vreest dat fabrieksgeheimen ter kennis van een Amerikaanse concurrent zijn ge bracht. Volgens het West-Berlljnse blad „Der Abend" zijn twee dagen geleden by een or.geluk ongeveer 300 meter onder de grond ln een uraniummljn naby Ober- schleba (Saksen) zeven mynwerkers om gekomen. Zeventien mijnwerkers zouden vermist worden. De Franse minister van P.T.T. heeft een wedstryd uitgeschreven voor het „aardigste" postkantoor om het perso neel van de PTT. ln staat te stellen om in smaak en vernuft wedyveren. Dit. waar Juist voor toeristen het postkantoor zoveel betekent. Voor 1951 ls de wedstryd opengesteld voor de 28 in de zomer mee6t bezochte departementen. Prijzen ln geld en diplo ma's zullen worden uitgereikt. Richard Peach, de 29-Jarlge lnvlleger van de Engelse Rolls Royce vliegtulgmoto- renfabrlek. vond dezer dagen by Notting ham ln Engeland de dood. toen de door hem bestuurde ..Canberra" straalbommen- werjper verongelukte. De bestuurder traentte een botsing met ln de nabyheld staande hulzen te vermyden. maar kon niet voorkomen dat de schoorstenen van enkele woningen werden geraakt. De bom menwerper viel op de grond en vloog in brand. De negentiende „Salon International d'Aeronautique" ls te Parys geopend. Ne derland ls cr o.a. vertegenwoordigd door de Fokker vllegtuigenfabriek, die haar nieuwste product: de straaltralner S 14 ex poseert. De verkoop van de brieven en archie ven van gravin de Castlgllone, die ln Frankryk een belangrijke politieke rol on der het tweede keizerrijk speelde, heeft het bedrag van 1 593.000 Franse francs opge bracht. Gistermiddag ls ln een ziekenhuis te Homberg (West Duitsland) een Siamese tweeling geboren. Het zijn meisjes, wier hoofden aan elkaar gegroeid zUn. De dok ters zeggen, dat zij ln leven kunnen biy- ven. zy kunnen echter niet van elkaar ge- schelden worden en reageren verschillend. De Engelse minister van handel. Sir Hartley Shawcross, heeft ln het Lagerhuis gezegd, dat de Engelse regering het voor nemen heeft om de bevoegdheden van de commissie, die ln 1948 Ls opgericht om een einde te maken aan monopolies, prysaf- spraken en andere beperkendo handels- praktyken. uit te breiden. De Bulgaarse minister van openbare werken en „gemeenschappeiyke economi sche zaken". Peter Kamenof, ls ontslagen en tevens uit de Bulgaarse vakvereniging voor de landbouw gestoten. - In Parijs heeft gistermorgen een van de hevigste onweersbuien der laatste tien Jaar gewoed. Het verkeer werd gestremd en de straten liepen onder. naar het Sovjet-blok te blijven expor teren". Ten aanzien van Oostenrijk verklaar de de raad: „Een volledig embargo van alle betrokken goederen zou ongetwij feld vergeldingsmaatregelen van de zilde van het Sovjet-blok ten gevolge hebben, wat waarsohiJnlijk een vermindering van de import in Oostenrijk van uit de lan den van het Sovjet-blok afkomstige goederen zou betekenen. NOODLOTTIGE BRAND IN CANADA. 30 slachtoffers. Heden bij het aanbreken van de dag waren brandweerlieden nog steeds bezig in de smeulende ruïne van een tehuis voor ouden van dagen te Montreal, waar gisteravond brand uitbrak, te zoeken naar resten van slachtoffers. Bij de brand zijn minstens 30 mensen omge komen. Slechts twee lijken konden als die van vrouwen worden geïdentificeerd. Vele vrouwen, van wie dè meesten een lichaamsgebrek hadden, werden door het vuur ingesloten op de bovenste van de vijf verdiepingen. Er bevonden zich 400 ouden van dagen in het tehuis toen de brand uitbrak. Een 200-tal wezen, die gewoonlijk ook in het gebouw ver toeven, waren kort tevoren naar elders overgeDracht. Vanochtend werd nog een 40-tal men sen vermist. Men vermoedt echter, dat een aantal hunner op verschillende plaatsen in de stad in veiligheid is. Er zijn 25 lijken gevonden. De brand ont stond doordat men per ongeluk een ben-, zinebrander liet vallen in een liftkoker. DE SÏGARENPRIJS. De vertegenwoordigers van de Neder landse sigarenindustrie hebben in een te Amsterdam gehouden vergadering besloten de tot nu toe bestaande maat regelen, ten doel hebbende de kostprijs van de sigaren zo laag mogelijk te hou den voor de tijd van twee Jaar te con tinueren. Dit betekent dat de rembours- conditle gehandhaafd wordt, dat de handelsmarges ongewijzigd blijven en dat de tot nu toe gezamenlijk gevoerde propaganda voor het sigaren roken on verflauwd zal worden voortgezet. ONTSCHEPING „GOYA" TE ROTTERDAM. Gistermiddag om vijf uur begon te Rotterdam de ontscheping van de 983 Ambonese ex-Knll-milltairen, vrouwen en kinderen, die met het troepentrans portschip „Goya" uit Indonesië in ons land aankwamen. Alvorens de debarkatie een aanvang nam werd namens H. M. en de regering een welkomstboodschap voorgelezen door luitenant-generaal D. C. buurman van Vreeden. BROMFIETSEN OP DE RIJWIELPADEN' Maximum-snelheid van 20 km. wettelijk voorgeschreven De AN.W.B. heeft zich dezer dagen, zoals gemeld, opnieuw uitgesproken over het bromfiets-probleem en er bij de Minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen zich, bij de eisen, waaraan de bromfiets zal moeten vol doen om met de fiets gelijk te worden gesteld, te beperken tot de internatio naal aanvaarde norm een maximum cyJinderimhoud van 50 cc. De AN.W.B. heeft daarbij de moge lijkheid aanvaard, dat bromfietsen hier door wellicht tot grotere snelheden in staat zullen blijken, omdat men het niet gewenst acht de ontwikkelings mogelijkheden van dit populaire ver voermiddel kunstmatig aan banden te leggen. Zoals reeds eerder betoogd, is de A.N.WJ. van oordeel, dat de brom fiets, in het belang van de verkeers veiligheid, niet op de grote weg thuis behoort maai- op de rijwielpaden. Daar zal men zich in ieder geval dienen te houden aan de wettelijk voorgeschreven 6nelheidsgrens van 20 KM. per uur, welke naar de mening van de Bona te vens een fatsoensvorm is. Deze bepa ling is, mede op aandrang van de A.N.W.B. ln de nieuwe verkeerswetge- vmg opgenomen en dus reeds op 1 Januari van dit jaar van kracht gewor den. Op de vele wegen voor gemengd ver keer echter, waarlangs zich geen nj- wielpaden bevinden, zal het veelal g«& bezwaar zijn wellicht zelfs een voor deel dat bromfietsers met een hoger 6nelheid rijden welke zich uiteraard dient te richten naar de verkeersom standigheden. Ons Knippatroon Het vorige week Vrijdag ge plaatste Knippatroon van een kindermanteltje was binnen en kele dagen uitverkocht. Met ingang van a.s. Maandag kunnen wij in beide maten nog een beperkt aantal beschikbaar stellen. 1260 NEDERLANDERS EMIGREREN NAAR NIEUW-ZEELAND. In Augustus en September zullen in totaal 1260 Nederlanders naar Nieuw Zeeland emigreren. Met de Grote Beer" die in Augus tus vertrekt, gaan 450 Nederlandse emi granten naar Nieuw Zeeland. Het flej in hoofdzaak ongehuwde arbeiders in ae landbouw en de zuivelindustrie. In September gaat de .Zuiderkruis naar Nieuw Zeeland met 810 Nederlana- se emigranten aan boord.. Dit is het eer* ste schip met alleen Nederlandse enu granten voor Nieuw Zeeland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Justus Arnoldus. zoon van J. A- v. J&!*' ken en S. J. Gltz; Catharlna Wilhelm m»; dr. van D. Melet en A. W. Starrenburc. Elisabeth Theadora Johanna, dr. van Drlessen en P. M M. Rosier; Johanna a toni a Berendina Theodora, dr van o. Geerts cn J. B. M. Wolters; Johanna sabeth, dr. van J. H. Pleiter en E. J. w daal: Willem, zn. van J. van der Hoeve» en S. M Hoogenboom: Aart George U zn. van D. J. Plalzler en L. C. Fllpp0; J cob. zn. van J M. C van den Broes en van Ryn; Nlcolaas Willem, zn. vaa w. Heesterman en A. Havenaar: Maria re nelln dr. van C. H. van der Linden en P. de Graaff.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2