Spoorwegprijsvraag stelde meer problemen bij beoordeling dan bij oplossing eerbericht Westelijken doen nogmaals voorstel tot viermogendheden-conferentie s jOste Jaargang ZATERDAG 16 JUNI 1951 No. 27329 eblik is op Frankrijk gericht jue verkiezingen in Italië hebben een pévredigende indruk achtergelaten, -jl-is-waar hebben de communisten 'de met hen verbonden Nenni-socia- vele zetels in de provinciale raden gemeenteraden verloren, waardoor -jï lichamen ralfs omgingen in het •raeel der anti-communisten, doch is slechts te wijten aan de nieuwe öswet, niet aan achteruitgang van het ■i? stemmenaantalEn feitelijk komt daarop toch maar aan iategendeel heeft de rode vleugel in feüë ln stemmenaantal zelfs winst ge it, terwijl de regeringsparty van de rsperi duizenden stemmen verloor, urvan een groot deel ten goede is iüomen aan het neo-fascisme, dat de kop opsteekt. rooskleurig is het verkie- pbeeld in Italië derhalve niet- nu volgen morgen de verkiezingen Frankrijk. We zullen ons niet wagen enige voorspelling, want met kans zekerheid valt er niets te zeggen yrent de afloop. Weliswaar is ook r trots het scherpste verzet der -unisten qb kieswet veranderd ten iele van de volgelingen van Moskou, :h in Frankrijk dreigt naast het rode nar nog een ander: dat van de ulle. Vermoedelijk zullen de com- sisten, dank zy genoemde kieswet- >ing ook al is daarvan niet het ft profijt getrokken, daar lijstcombi- Je in vele districten niet of niet ver oeg is bereikt geen winst kunnen ■en, doch wanneer zij in stemmen- -atal vooruit zouden gaan, zou dat er een geduchte handicap beteke- Onzeker is evenwel d-e positie van partij van de Gaulle. Deze zal winst ien, dat staat vast, doch hoeveel? hoe zullen ,de partyen der derde ,cht. zich houden? Zou haar meer heid verbroken worden, dan komt de ar" Franse politiek op de helling en deze die van geheel West-Europa. M is dan ook met de grootste belang- %g, dat naar de uitslag der ver engen in Frankrijk wordt uitgezien, et op dit feit, is het merkwaardig, totdusver geen enkel incident van enis zich nog heeft voorgedaan Zou Frankrijk van koers veranderen, zijn de gevolgeri bijkans niet te rïien. Zelfs al zou de Gaulle over- n, ook dan nog is het ernstig de of de richtlijnen van thans wel :zigd zouden kunnen worden ge- Het allerergste zou evenwel zijn, wan- er geen stabiele meerderheid te oen zou zijn, iets, waarin Frankrijk wns toch al niet sterk is. Dat zou Kremlin wel op zeer gevaarlijke m in de kaart spelen 'Zelfs van Duitse zijde wordt ingezien, ;r>H>menteel alles moet worden nage- om de huidige Franse regering in ijkheden te brengen. Vandaar dat debat over de Saar is uitgesteld, al West-Duitsland allesbehalve te spre- over het verloop van zaken, fek de Parijse conferentie schijnt te *oen getraineerd door het Westen, t Moskou geen gelegenheid krijgt .Qoor een nieuwe stap het commu- -cch front of dat van de Gaulle te snieren trouwens tussen de landen van - westen wel voldoende overeen- =ming heerst om tot tegenactie te- Moskou over te gaan, is daarnevens een vraag. Die overeenstemming in menig opzicht toch te wensen -.Zelfs al lijkt het er op. dat Dulles, bijzondere afgezant van president ®an, er in geslaagd is om met Lon- - en Parijs het eens te worden over vredesverdrag met Japan, zij het net doen van nog niet precies te scheiden concessies, totussen wil Amerika blijkbaar volle maken met het opnemen van genland en Turkije in het Noord- tisch pact en zet het zijn streven ook Spanje daarin te doen delen n. Maar ook hier stuit Washington biverse bedenkingen en de misère in genland rond maarschalk Papagos ■'Kdert het Amerikaanse denkbeeld ■mninst. k verwijdering van de Griekse Jïchalk, al heet deze vrij willig, on- wj de kracht van het Griekse le- bedenkelyk. Het is een geduchte vaiier, die ook de Amerikaanse ge- niet heeft kunnen tegenhouden. I?\eevaller staat daartegen over, ^ui-a-Slavië beslist ten gunste van westen schijnt te hebben gekozen «s bondgenoot mag worden be- Natuurlijk speelt het eigen daarbij een voorname rol, doch rwltie van het Westen op de Bal- altijd voor Europa nog een object bijzondere betekenis, wordt er door Tigd. Trots de gevaarlijke zijden, b?k aan het afbuigen van Zuid- ,ie naar het Westen verbonden zijn! VERMISTE AMERIKAANSE STRAALVLIEGTUIGEN ZIJN IN TSJECHO-SLOIVAKIJE. Tsjechische minister van Buiten- Zaken. Siroky. heeft bevestigd, de twee vermiste Amerikaanse vliegtuigen in Tsjecho-Slowakije dat de belde piloten een Ame- 11 en een Noor ongedeerd zijn. VRIJ WARM k Bilt verwacht tot morgenavond: rtf zonnig weer met in de loop de dag toenemende bewolking en rJ"*jpë kans op een bui in de na- Zwakke tot matige Zuidelijke "rij warm. (Opgemaakt om 10 17 JUNI °P: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. BiaT 19.18 uur; onder: 2.00 uur. water te Katwijk te 0.46 en (18/6 te 1.41 en 14.12 uur). J bummer bestaat uit tien pagina's EIDSCH DAGBLAD jjeteur: J. W. Henny cddredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal: 10 40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Iets over filosofie, rekenkunde, Ouborg en muggenzifterij. „Hoe staat het er nu toch mee?" zullen vele puzze laars zich de laatste twee weken hebben afgevraagd. Tussentijds hebben we daar een antwoord op gegeven: Tegenslag in de werkzaamheden. Nu kunnen wij - ge lukkig - als tweede mededeling in antwoord op die vraag vertellen: „Het is klaar". Hier hebt U de uitslag van onze prijsvraag. Wij moeten U eerlijk bekennen, dat wü, bij het lan ceren van onze spoorweg-jubileumprijsvraag, zo stie- kum bij onszelf hebben gedacht: „Nu hebben wij onze lezers toch eens lekker te pakken. Daar hebben ze een stevige kluif aan, en ze halen er vast niet alles uit, wat er in zit." Mensen die kuilen graven voor anderen plegen daar zelf in te vallen. Onze ervaringen hebben dit spreekwoord overtui gend bevestigd. De overstelpende hoeveelheden fouten, die vele inzenders ontdekten, hebben het nazien en beoordelen der oplossingen tot een puzzle gemaakt, die heel wat zwaarder was dan de opgave, die wy U voor zetten! De moeilijkheid van de beoordeling der inzendingen by een dergelijke puzzle is het trekken van -een grens. Een tekening is nooit volmaakt. Uiteraard schuilen er, behalve „artistieke vrijheden", ook vele onbewuste de- tailfouten in een tekening. Hetgeen een inzendster er tee verleidde, als fout op te geven, dat onze tekenaar geen tekenaar was. Maar onder ons gezegd en gezwe gen was dat de echtgenote van zijn tandarts, die hem alleen kende als een heel, heel klein kinderachtig mannetjehoogstens een tekenaarTJE. Vele als „fouten" aangemerkte zaken konden de grens, die wij ergens moesten trekken, niet halen. Misschien hebben wij die grens van toelaatbare „ar tistieke vrijheid" wat eng getrokken naar veler mening, maar wij vleien ons met de gedachte, dat zij bevredi gender is getrokken dan Ouborg deed in zyn „vader en zoon"; en dat kunstwerk werd zelfs bekroond! Wij wachten af wat ons ten deel valt Voorts waren er ingewikkelde filosofische overwegin gen nodig om de aanvaardbaarheid van opgegeven fouten vast te stellen of te weerleggen, en ook om de aantallen fouten vast stellen. Het was bijv. fout, dat er een bord „onbewaakte overweg" voor een overweg met spoorbomen stond. Maar is het dan een andere fout. wanneer er maar aan één kant, in plaats van aan twee kanten van de overweg zulk een bord staat? Ons inziens niet. Dat eerste bord heeft er niet te staan, dus dat het tweede er niet staat, kan geen fout zijn. Er waren echter le zers die redeneerden: er staat een bord onbewaakte overweg. Aan de andere kant staat er geen. Dat is één fout. Maar die borden behoren daar niet te staan want er zijn spoorbomen. Dat is een tweede fout! Daarmede konden wij ons niet verenigen. Een ander probleem was de telling van de fouten. Om een van de meest sprekendevoorbeelden te noe men: De schaduwen (op één na, en die is nog fout) ontbreken. Maar is het geoorloofd om als één fout te tellen, dat de schaduw van bijv. de sta tionsover kapping ontbreekt, als tweede fout dat de schaduw van de wandelaars op de weg onibreekt, als derde dat de scha duw van de spoorbomen ontbreekt etc.? Wij hebben het ontbreken van die schaduwen teza men als één fout gerekend. Maar. het ontbreken van de schaduwen betekent, dat er iets niet getekend is. Ook de bovenleiding van de trein, en de dwarsliggers zijn niet getekend. Het ging ons weer te ver om dat alles als één foutje beschou wen, zoals sommige puzzelaars deden Anderzijds vatten wij een heleboel dingen, die niet getekend waren, op als „artistieke vrijheden", byv. de parkeerlichtjes 'van de auto, de knopen op de uniform van de stationschef etc. Tja. ook daar moesten wij een grens trekken. Verder waren er zaken, die inderdaad getekend wa ren, maar die wij niet als fout hebben aangemerkt. Zoals bijv. het feit, dat de ene spoorboom 23 en de an dere 24 spijlen telt, zoals een listige puzzelaar ont dekte. Of dat het gezicht en de handen van de stationschef zwart waren! Enfin, misschien is het U thans duidelijk geworden, wat onze problemen zijn geweest. En weest U er van overtuigd: die waren groter dan de Uwe. Waarmee wy maar willen zeggen, dat het niet eens zo gek is, dat wij nu al met de uitslag van deze prijsvraag tevoor schijn komen. Een uitslag die wij vooraf willen doen gaan door een soort moraal van deze prijsvraag: in Leiden mag ge mopperd worden, dat de zeven tunnels er nog niet zijn, het is toch nog altijd beter (zo verzekerden ons vele lezers) dan in Siddeburen. Weshalve wij nu maar gauw vertellen, wie de prijzen gewonnen hebben (elders in dit blad vindt U een opgave van de „erkende" fouten) en de hele affaire Siddeburen verder doodzwijgen. Anders mochten stationschef, wagenbestuurder, over wegwachter, fietsers, automobilisten, lifters, pick- nickers, en vliegerende jongetjes nog bekeuringen en ontslag oplopen DE GELUKKIGEN De twintig pryzen werden aan de volgende puzze laars toegekend: Eerste prys f. 60.-: J. A. ROSKAM, Breestraat 34, Lelden. Tweede prys f. 50.-: G. N. MEURS Jr., Cronesteinkade 30, Lelden. Derde prijs f. 40.-: P. VAN HEEMS, Burg. Lotsystraat 9, Valken burg. Vierde prys f. 30.-: H. R. LAN, Marnixstraat 81, Leiden. Vijfde prijs f. 20.-: Mej. dr A S. TIMMERMANS, Warmonderweg 20, Oegstgeest. Zesde tot en met tiende prys, elk f. 10.-: J. W. J. DE ROOS, Rijnsburgerweg 5, Leiden. M. W. RAGUT, Herenstraat 52, Leiden. H. KUYPER. Hoofdstraat 107, Sassenheim. A MESSEMAKER, De Waal Malefytstraat 67. Katwyk aan Zee. J. J. DOEDENS, Leliestraat 2, Leiden. Elfde tot en met twintigste prys, elk f. 5.-: J. N. BOUTER, Drie Octoberstraat 12a, Leiden. A. J. v. d. BERG, Garenmarkt 4, Leiden. P. v. EGMOND Jzn., Sandtlaan 15, Rynsburg. W. F, KRIEK, Hocfstraat 52a, Leiden. W. B. BOSMAN, Zegersteeg 8, Leiden. J. A. W. VAN KLUYVE, v. d. Brandelerkade 4 Leiden. Mevr. M. LUURING—DE VRIES, Noordstraat 32, Bodegraven. KWAK, Zoeterwoudsesingel 104, Leiden. H. BEERMAN, Hyacinthenstraat 36 Wassenaar L. VISTER, Haven 20 .Leiden. De pryzen worden de winnaars toegezonden. Rest ons nog een woord van dank tot allen, die met zoveel geduld zowel hun eigen kans op een prys hebben aangekweekt als onze spoorweg-jubileumprijsvraag mee hebben opgewerkt tot een succes! En bent U dit maal niet met een prijs uit de bus gekomen: troost U dan met de gedachte, dat onze reportages onder het motto „Hoe staat het er mee?" ook het gouden jubileum wel halen zullen! Van Korea geen nieuws De afgevaardigden van de landen, die troepen in Korea hebben, hebben gis teren hun periodieke bijeenkomst te Washington gehouden, zonder dat zy een vrede door middel van onderhan delingen met de Chinese communisten hebben besproken De vergadering stond onder voorzit terschap van Dean Rusk, de Ameri kaanse onder-minister van buitenlandse zaken voor het Verre Oosten. De Amerikanen zijn van mening, dat het geen zin heeft thans een poging te doen, daar het zeker zou zijn, dat de Chinese communisten deze zouden afwijzen. Bovendien geloven zij. dat de V.N. spoedig een grote overwinning op het slagveld zouden kunnen behalen. Hierop zouden zij willen wachten al vorens nieuwe diplomatieke stappen te nemen. Hoewel ook de Engelsen van mening zijn, dat de kans op een gunstig ant woord van de Chinese communisten gering is, menen zij, dat dit een geschikt ogenblik zou kunnen zijn om de doel stellingen der V.N. duidelijker te de- finieren, voornamelijk om de verwar ring die bij vele Europeanen heerst uit de weg te ruimen. Aan het front blijven de verbonden troepen langzaam oprukken, maar de tegenstand wordt krachtiger. Van de zijde der Amerikaanse vloot is meegedeeld, dat de Amerikaanse tor- pedobootjager-mijnenveger „Tompson" door Noordelijk geschut bij Korea be schoten is, tengevolge waarvan drie op varenden om het leven kwamen en vier werden gewond. Het vaartuig was 10 maal door het vuur van de kustbatteryen getroffen. De torpedoboot jager „Isbell" bracht het Noordelijke geschut met zes directe treffers tot zwijgen. De Zuid-Koreaanse stafchef, luite nant-generaal Tsjoen il Kwo, heeft ont slag genomen. .Emmeloord, het economisch en admi nistratieve middelpunt van de N.O< Polder, breidt zich steeds meer uit Deze ontwikkeling manifesteert zich onder meer in de wekelijkse mor kt, die, voor enkele jaren nog van geringe omvang zijnde, thans de allure van een grote stadsmarkt heeft gekregen. Emmeloord zal binnenkort de zetel worden van de gemeenteraad voorlopig .poldercommissie voor al gemene belangen" geheten) welke vandaag door de stemgerechtigde bewoners van de N.O. Polder gekozen zal worden. - Een overzicht van de markt te Emmeloord. Op de achter grond de in aanbouw zijnde Ned Herv. Kerk en woningcomplexen in wording. Verre Oosten mag niet opgegeven worden voor Europa De vroegere Amerikaanse ftiinister van defensie, Louis Johnson, heeft gis teren bij zijn getuigenis voor de verenig de senaatscommissies van onderzoek o.m. verklaard: :lEr zijn in het land propagandakrachten aan het werk, die willen beweren, dat wij ten koste van het Oosten alles voor de verdediging van Europa moeten offeren. Dat vind ik zeer onaangenaam. Wij zyn de Rubicon overgestoken, toen wij naar Korea gin gen. Men kan niet zover met toezeggin gen om Europa te verdedigen gaan, dat men het Verre Oosten opgeeft", De democratische senator Richard Russell heeft generaal MacArthur uit genodigd nogmaals te getuigen naar aanleiding van zijn ontslag, indien hy zulks wenst. Indien MacArthur dan nieuwe punten aan het licht zou brengen, zou het mis schien nodig zijn minister Marshall en de stafchefs op te roepen wederom te getuigen. Met het Amerikaanse stoomschip .Generaal Mac Rae" is gisteren een aantal Nederlandse oorlogsgewonden uit Korea aangekomen. Rechts de Serg. Ie klasse W. A. Snoeys, uit Nieuw-Vennep, die bij de deborkatie te Rotterdam het Bronzen Kruis ont ving voor bijzondere diensten; in het bed liggend Korp. H. J. M. Goossens, die twee bevroren voeten heeft als mede schotwonden in de voet en het been. Beiden hebben zij de overval op de commandopost van wijlen Over ste den Ouden overleefd; Korp. Goos sens heeft achttien dagen zonder wa ter en brood geleefd. In het midden de broer van Korp. Goossens, die ter. verwelkoming aanwezig was. Voortzetting van Parijs heeft geen zin De Westelyke mogendheden hebben Rusland voorgesteld, dat een bijeen komst van de ministers van Buiten landse Zaken der grote vier wordt ge houden zonder dat de plaatsvervan gers nog verder over de agenda spre ken. Het voorstel is gedaan in een nota, die de Britse plaatsvervanger Davies aan de Sovjet-plaatsvervanger Gromyko heeft overhandigd op de 71ste vergade ring re Parijs. De Westelijken staan op het stand punt, dat de plaatsvervangers onmo gelijk nog voortgang kunnen maken. In de nota wordt gezegd dat het At lantisch verdrag en de Amerikaanse mi litaire bases niet binnen de competentie van een ministersconferentie vallen. Niets zou de Russische minister van Buitenlandse Zaken echter beletten te spreken over wat naar zijn mening oor zaken van de internationale spanning zijn. De ministersconferentie zou gehouden kunnen worden op basis van de grote mate van overeenstemming, die de plaatsvervangers te Parys hebben be reikt. Identieke nota's zijn aan Gromyko overhandigd door de plaatsvervangers van Amerika en Frankrijk, Jessup en Parodi. De drie Westelijke ambassadeurs to Moskou hebben bovendien afschrif ten der nota's doen toekomen aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Amerikaanse functionarissen te Wash ington verwachtten een spoedig ant woord van de Sovjet-Ume. Enige functionarissen geloofden, dat men door de verzoenende toon van de nota een goede kans maakte, dat Mos kou de uitnodiging zou aanvaarden. Zy zeiden, dat de voorlopige datum voor de voorgestelde bijeenkomst nog steeds 23 Juli was, doch het kan Augus tus worden, gelet op de voorbereidingen. Gromyko zei, dat de nota's de kansen op overeenstemming niet verbeterden, aangezien wederom bezwaar werd ge maakt tegen opneming van het Noord- atlantische Pact en de Amerikaanse bases in het buitenland op de agenda. De nieuwe nota's, zo zeide Gromyko verder, bevatten generlei constructief element. Het Westen pas een tactiek t-oe van blokkeren van overeenstem ming over de agenda. De Britse afgevaardigde, Davies. noem de Gromyko's antwoord „hoogst teleur stellend". Wanneer de Russische rege ring thans ons voorstel verwerpt, zal het duidelijk zijn, dat zij geen vlermogend- hedenconferentie wenst. Parodi. de Franse gedelegeerde, zei. dat de Westelijke voorstellen niet om een formele agenda vroegen. Het was slechts een nieuwe poging om uit de imt>asse te komen. Jessup. de Amerikaanse gedelegeerde, zei, dat het voorstel een nieuwe poging was om de vrede te bevorderen. Er be stond geen onenigheid onder de gedele geerden over het feit, dat de verschil lende onderwerpen op de gesplitste agenda moeten worden behandeld door de viermogendheden-conferentie en er bestond evenmm onenigheid over de gebruikte termen. LUITENANT - GENERAAL WEDEMEYER GAAT MET PENSIOEN De 56-jarige luitenant-generaal Albert Wedemeyer van het zesde Amerikaanse leger en voormalig chef van generalis simus Tsjang-kai-sjek, ral de actieve dienst van het Amerikaanse leger ver laten. Zijn verzoek om gepensionneerd te worden is ingewilligd. ELF GRIEKSE OFFICIEREN VAN LIJST VAN ACTIEVE PERSONEEL GESCHRAPT Elf hoge officieren van het Griekse leger zijn van de lijst van het actieve personeel geschrapt wegens inbreuk op de discipline na het ontslag van veld maarschalk Papagos als opperbevelheb ber der strijdkrachten in de vorige maand. Tien andere officieren, die bij de incidenten betrokken waren, zullen nog berecht worden. Binnenkort sluiting van een Pacific-verdrag De Australische minister van Defensie MacBride heeft te Karatsji verklaard,, dat weldra een Pacific-verdrag tussen de Verenigde Staten. Nieuw-Zeelanden Australië zal worden gesloten, MacBride is op doorreis naar Londen, alwaar hy zal deelnemen aan de ko mende conferentie van de ministers van Defensie van het Gemenebest. Hij voegde aan zijn verklaring nog toe, dat Australië voorstelde 187.000 man man te mobiliseren voor de drie onder delen van de strijdkrachten teneinde de veiligheid van het land te versterken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1