agnifieke Uitvoering van ozart's „Grosse Messe" HET SMULHUIS - Lage Rijndijk 76 het weense huis( Openingsconcert in Hooglandse Kerk Laatste Berichten Het Leidsch Dagblad Restanten voor Spotprijzenbij VOOR FABRIEKSPRIJZEN CORN. VAN VALDEREN Ihet weense huis festatie „De Mens in zijn ha°ï VRIJDAG 15 JUNI Vrije Tijd" „Grosse Messe"! ■jen door „Con Amore" en -het "Mater Koor" Protestant en 'atholiek in één geest! fêlk een krachtige, geniale, veel- jerichte Mozart hier! 'gevoel sublimerende, aan de cotrukkende godbelijder als Bach Hohe Messe. stormende demonie en felle ebt, als bij Berlioz. ir.n cantor, nu romantisch, jube- zinnenbekorend, dan medita- en ingetogen. us kan diens muzikale uitbeel- ïa de mistekst in deze c moll mis £en. Inspiratie op het Grego- toraal ontbreekt geheel, an- izn in het Requiem. Nergens het mysterie. Het werk draagt kleed van de tijdsmaak. Tegelijk verzet er tegen. ès er muzikaal door in te boe- er een kenmerkende ongelyk- r.'. sfeer en een vermenging van -lelijke stijlen. sublieme en lieflijke door con- -de blaasinstrumenten begeleid "de sopraanstem gegeven „Et in- uit het Credo, hoort, meer jin de opera dan in de mis, al let nobel doo:r en door. Alle zijn rijkelijk begiftigd met colo- werelds van inslag, en-van een to, op virtuositeit toegespitst. gaf aan de zangstem al het He, dat de tijd verlangde, jnijds tonen de koren, in hun euze opbouw zij zijn de pij- het kapitale werk gestreng- tormgeslotenheid en verinnerlij- Zij zijn de vrucht van een diep- Bach- en Handelstudie, waar- - t in een voorafgaand jaar zich De polyphonie van Johann Se is overduidelijk herkenbaar. i>, luga won op slag aan klaar- q ordening in de melodische llj- 'ikldng, zijn contrapunt aan pit- lichtheid en soepelheid, nlen der schoonheidsontplooiihg ;:en is onbegonnen werk. Noemen hermnering, alleen het indruk- d wegsterven van het Cruci- ,Maar eén fragment weten we, re zwakker achtten: het „Jesu toe schraagt de instrumentatie dit - lyrisch gespannen en fijnzin- tille delen, in een volmaakte drie- solo-, koor- en orkestklank har verbindend en afstemmend. orkest, in de handen van Simon - had iets weelderig-schoons en fis. Rustig-doordacht was diens l Hij had zich één gemaakt ct machtige werk, bracht de sub- pianissimi en liet zich nergens end kiankexce'$ verleiden. Het altijd Mozart, delicaat èn zuidelijk d - in één ongebroken zingende b steeds gedoseerd met de juiste "g. En de dynamische aanpas- an koor en solostem was ideaal, hebben de Haarlemse Orkestver- 4 nocit in zo goede conditie ge- koren hadden een discipline, die faalde, ook niet in de moeilijkst "de periodes. Deze koorzang was h, verzorgd, indrukwekkend van klank. Maar het superieure kl bereikt. In de forti brengt Jan- rz zangers te veel in het. uiterste :e sterktegraad; hij houdt geen -cïerve, waardoor de elasticiteit Er is te weinig schakering bin- c? grenzen van eénzelfde sterkte- waardoor dieptewerking en het lelijk gestalte geven aan het ge- motief ontoereikend zijn. Ont- gkan daarom niet ontstaan. solisten waren Erna Spoorenberg Stallinga (sopranen), Han le Fè- itenor) en Henri Welbooren (bas), "heeft hun in solo of.duet, terzet irtet de hoogste eisen gesteld. '-1 Spoorenberg heeft een mooi, timbre met glanzende hoogte, stem, zuiver blijvend in de expan- Heerst de kerkruimte. Zij is tegen lelijkheden opgewassen en be- haar heldere kracht in alle lig- Haar coloratuur bezit bijzon- tigenschappen. al leed de trefze- e op een enkele plaats. Stallinga bleek een verrassing, "on, vrij klinkend en draagkrach- un we ooit hoorden, w^s stabiel, "tief en doorleefd. Haar colora- lichte sopraan paste uitnemend aan bij dat van Erna Spoorenberg. Han le Fèvre, soms wat week. boeide door begrip voor de tekst, gloed der overtuiging en levendige beelding. Aan de bas was een wat ondergeschikte plaats toebedeeld Het concert, uitgegaan van de Stich ting ,.De Mens in zijn vrije Tijd", had twee andere programmanummers vóór de pauze. Eerst Bachs Kantate 104 (Du Hirte Israël). Mizée leidde hier het Madri gaal-Koos. terwijl Le Fèvre en Welboo ren solieerden Deze laatste in een reci tatief en een aria. In het recitatief gaf hij blijk van expressiviteit en goede ar ticulatie en van de instrumentale sono riteit, de zuivere resonans en de frap pante egalisering van zijn welgefixeerd orgaan. Dit kwam In de aria minder gxied uit, door de onnatuur van Bachs vocale schrijfwijze ten deze: uiterst lage ligging. De begeleiding een r- rukkel k, haast romantisch stuk mu ziek had hier gedempter kunnen zijn. Orkestleiding blijft voor Mizée, wiens kracht in het a capejla steekt een zwakke stee. Het Madrigaalkoor, numeriek te zwak voor deze immense ruimte, heeft het koorgedeelte en het koraal naar de eis vertolkt. Wij begrijpen niet, hoe men er toe i naar de Hooglandse Kerk voor de bij kwam in het kader van dit programma 1 woning van het concert. het Mannenkoor „Kunst na Arbeid", onder leiding van de heer Bos, te laten optreden, ook met een Mozart (Dir. Seele des Weltalls). V. DE OFFICIËLE OPENING. Ter gelegenheid van het door de Stich ting als opening van haar werkzaam heden georganiseerde concert in de Hooglandse Kerk, werden gisteravond de genodigden voor dit concert, vooraf door het bestuur van de Stichting ont vangen in de Burgerzaal van het Stad huis. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich de burgemeester met zijn echtgenote, de wethouder van onder wijs, de heer Van Schaak, de gemeente secretaris mr Bool, vele Raadsleden, en voorts tal van vooraanstaande personen. De voorzitter van de Stichting, de heer W. S. Jongsma, hield een uitvoe rige rede over de vrije-tijdsbesteding in de loop der eeuwen en legde voorts bij zondere nadruk op het verder liggende doel der Stichting, n l. het bewerkstel ligen van een blijvende verbetering in het gebruik van de vrije tijd, alleen en in samenwerking met anderen, dit laat ste tevens door het leggen van een band tussen verschillende, daarvoor In aanmerking komende organisaties. De burgemeester, hierop het woord nemende, zeide, dat in het algemeen de burgemeessters van grote steden over weinig vrije tijd beschikken. Spreker vond het echter zeer juist, dat leiding het nederlandse detachement in korea. Opnieuw Amerikaanse lof. Het Nederlandse detachement in Ko rea is door luitenant-generaal Edward Almond, commandant van het 'Ameri kaanse tiende legercorps, hogelijk ge prezen. toen het Donderdag tijdens een parade langs hem was getrokken. Ge neraal Almond zeide: ..Het Nederlandse detachement heeft op kranige wijze ge vochten en heeft zijn aandeel aan onze inspanning bijgedragen. Ik heb het iuist tijdens de parade dezer manschappen op voorbeeldige wijze zien voorbijtrek ken. Het moreel is zeer hoog en zij dra gen hun uitrusting op de juiste wijze." belastingvehoging in de verenigde staten De commissie voor wegen en midde len van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is gereedgekomen met haar werkzaamheden betreffende het wetsontwerp tot verhoging van de be lastingontvangsten met 7.233 millioen dollar per jaar. Door dit voorstel, dat onmiddellijk aan het Huis ter behan deling zal worden gegeven, zal de per soonlijke inkomstenbelasting met 1214 procent worden verhoogd, en zullen verder de belastingen voor maatschap pijen en verschillende accijnsen en om zetbelastingen eveneens verhoogd wor den. Het zal echter wel begin herfst zijn alvorens het Huis van Afgevaar digden en de Senaat definitief met de behandeling van dit wetsontwerp ge reed zullen komen. nota van ..westersf. grote drie" aan rusland? Een woordvoerder van het Biitsö ml- wordt gegeven by het besteden van de njsterie van buitenlandse zaken heeft —li— medegedeeld, dat de Vereniede Staten. Groot-Brittannië en Frankrijk over wegen het Kremkn pen nota te doen overhandigen betreffende de bespre kingen te Parys door de plaatsvervan gers. vr e tyd. Hierdoor zullen voor de mensen vele mogelijkheden open staan. Hierna begaven de aanwezigen zich NOORDWI/K Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde oemrijke vergadering 'cod kwam de Kon. Mij. voor en Plantkunde voor haar itese byeenkomsb samen in Holland" onder leiding van Vetter P. de Groot. De zaal een bloementuin herschapen :- yele vrije inzendingen, waarvan ^tige uitgebreide collecie meu- «Q van de heer J. Lhidhout wel aandacht trok. Een praoh- gladiolen (ras Konijnenburg ingezonden door de heer J. JJ. verschillende fraaie «potplan- <Je zaal het ideevan een ware tentoonstelling. De opkomst was groot. Nadat enige aangele- 1 van interne aard besproken •n de voorzitter verslag had uit- van de uitstekend geslaagde van de leden naar Aalsmeer Gooi vertoonde de heer W. films ov©r bloembollen- r^haU hulp en tourisme. Bergman vertoonde eigen op het doek, terwyi de '■ontiimdige Dienst een waar- collectie preparaten, betrekking •e op gladlolenzietoten, ter be- nad op gesteld. Q«er p_ van Bóhemen demon- eri fraaie collectie rotsplanten, woerig door hem besproken de voorzitter alle inzenders van dank gebracht had voor hun •^aardeerde inzendingen aan de jenden voor hun geslaagde op het witte doek, werden £jue ingezonden bloemen onder bezigen verloot, zodat ieder te- «et alleen over de uitstekend wVond maar tevens over hun «üswaarts keerden. Hoogheemraadschap Rijnland Plantkunde f. 800.000 VOOR SYSTEMATISCHE VERBETERING VAN HET BOEZEMWATER. De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland is dezer dagen te Leiden bijeen geweest. De rekening over 1950 is na onder zoek vastgesteld. Ook het jaarverslag over 1950 is aan de vergadering aan geboden. Dit jaarverslag doet zien hoe zeer de sterk stijgende maatschappelijke behoeften een meer intensieve taak vervulling van het hoogheemraadschap vereisen. Nu dit jaar voor het eerst ook belastingen aan de eigenaren van gebouwd onroerend goed worden opge legd en velen zich dus afvragen waar voor die belastingen eigenlijk dienen, kan de kennisneming van dat gedrukte verslag worden aanbevolen. Het isjthans in ruimer mate verspreid en o.a. "ook aan de polderbesturen toegezonden. De heer E. C. Witschey, burgemees ter van Alphen a. d. Ryn, is toegelaten als hoofdingeland voor het gebouwd eigendom wegens de gemeenten Alphen d. Rijn, Boskoop en Waddinxveen. Een commissie is ingesteld om een voorstel uit te werken tot wijziging van het nieuwe reglement van Rijnland, in verband met de omslagheffing en andere punten. De hoofdingelanden de heren Van Wassenaar van Catwijck te Wassenaar, Rynierse te Amsterdam (Sloten) en Polet te Gouda zijn als le den dezer commissie aangewezen. De sedert het vorige jaar aangevan gen proefneming met een gecentrali seerde bediening van de waterinlating en waterlozing der grachten van Gouda een proefneming die aanvankelijk gunstige resultaten oplevert is met een jaar verlengd. Er is besloten een voorstel te doen aan Gedeputeerde Staten tot nadere vaststelling van de salarissen van de dykgraaf en de hoofdambtenaren. Afgezien van enige financiële zaken van ondergeschikt belang is voorts nog besloten tot het aangaan van een overeenkomst met het hoogheem raadschap Schieland in verband met de grenswijziging tussen Rijnland en Schieland nabij Gouda tot het af breken van de oude Leebrug welke door een nieuwe brug is vervangen en tot het geven van een bijdrage voor het, zeer nodige, verbeteren van de Haarlemmertrekvaart onder Amster dam. In beginsel is besloten, voor de eerstkomende twintig jaar telken jare f. 40.000 op de gewone dienst beschik baar te stellen voor een systematische verbetering der boezemwateren, een maatregel waarvan in de toekomst goede gevolgen zün te verwachten en die inzonderheid nodig wordt geacht in verband met de verbetering van de bemaling en van de gelegenheid tot waterinlating. Tenslotte is een groot aantal be zwaarschriften tegen aanslagen in het bundergeld afgedaan. HAAK-IN-TENTOONSTELLING EN BAZAR Het is thans zeker dat de befaamde Haak-in-tentoonstelling met bazar ook in Leiden zal komen, en wel op 25, 26, en 27 Juni a.s. in de Stadsgehoorzaal. Dames, die bereid zyn op die dagen belangloos haar medewerking te verle nen voor verkoop van artikelen etc., worden vriendeiyk verzocht zich op te geven aan de adj. secretaresse van het Koningin Wilhelmina Fonds voor Lel den, Mej. mr A. P. Schil thuis, Kamer 229, Stadhuis, of telefonisch No. 20041. Het beschikbaar stellen van goederen voor de ba/aar zal ook zeer op prys wor den gesteld. Na telefonische medede ling worden deze gaarne afgehaald. In de vergadering van het alge meen bestuur van de A.V.R.O. is de heer J. Neijenhuvs benoemd tot lid van het gewestelijk bestuur van Zuid-Hol land van deze omroep. Ruim 100 personeelsleden van de fa. E. J. Brill hebben een uitstapje ge maakt naar Amsterdam, Marken en Volendam. De directie, die voor het eerst sedert de oprichting in 1683 een dergeiyke uitgaanstocht organiseerde, heeft het haar personeel op deze dag niet aan ontspanning en tractaties doen ontbreken, 't Werd een geslaagde dag! DE LAATSTE FESTIVITEITEN IN „PREDIKER". Lof voor de Lustrumcommissie. „Prediker" staat nog steeds in het teken van de feestelijkheden in ver band met het 18de lustrum. Zo waren Woensdag- en gisteravond bijeenkom sten georganiseerd voor de begunsti gers van het Bouwfonds-Actiecomité en de ouders van J.V.-leden en de onder afdelingen. Op deze avonden werd het toneelstuk „Adel in livrei" wederom opgevoerd. Voor de spelers is -het pret tig dit stuk niet voor één opvoering te hebben moeten instuderen en voor de aanwezigen is het een genoegen dit stuk, dat waarlijk kostelijk wordt ge speeld, te zien. Aan deze bijeenkomsten werkte verder nog mede het zangkoor „Dejo Preza" o. 1. v. de heer P. J. Ei kerbout. Hiermede zijn de feestelijkheden ech ter nog niet afgelopen. De Knapen- en Jongelieden vereniging en de meisjesclub komen hedenavond aan de beurt.- De heer Geraldini zal de jongens en meis jes dan vermaken met zijn goochel kunst. Ook Zaterdagmiddag treedt de heer Geraldini op en wel voor de kin deren van de Zondagsschool. Met zyn poppentheater zal hij de kinderen best gezellig bezig weten te houden. En hiermede zijn dan de feesten af gelopen. De lustrumcommissie heeft heel wat keren moeten vergaderen voor dat alles goed in elkaar zat; gelukkig was alles niet enkel op papier in orde. De practijk heeft bewezen, dat het 90- jarig bestaan op goede wijze was voor bereid en gevierd. De namen van de commissieleden worden ongetwyfeld met ere opgetekend in de annalen van „Prediker". OPENBARE SCHOOL DA COSTA- STRAAT IN WORDING. In September gereed. De nieuwe opleidingsschool aan de Da Costastraat staat onder de kap. Reeds nu-krijgt men al is het nog maar een voorlopige, indruk van dit zeer gunstig gelegen gebouw. Zowel interieur als exterieur zijn voorbeelden van moderne scholenbouw. Zon en licht zullen in alle delen van deze comfortabele school in ruime mate doordringen. Een uitstekende speelplaats zal straks volop gelegenheid bieden tot spelen, sport der leerlingen, alsmede tot even tuele uitbreiding der school, In de lagere klassen krygt de meu bilering een geheel apart karakter. De schoolbank heeft n m. plaats moeten maken voor tafeltjes en stoeltjes. Het onderwys zal meer in individua listische banen geleid worden, minder in klassikale richting. Handenarbeid komt tot de leervakken te behoren. Uit de aanvankelijke inschrijvingen blijkt wel, hoe de stichting dezer school door de ouders wordt toegejuicht. Mo menteel wordt hard gewerkt om met September gereed te zijn, als het nieu we cursusjaar zal aanvangen. Als de deuren dezer school dan zul len opengaan, is Leiden een Openbare School rijker, waarop het trots kan zyn. FEESTAVOND LETDSE JAN VAN HOOF-GROP Gisteren heeft de groepsccmmlssie van de Deidse padvindersgroep Jan van Hoof haar tweede feestavond georgani seerd in de geheel gevulde grote zaal van „Den Burcht", zulks ter gelegen heid van het 6-iorig bestaan. Voor deze avond had zij zich van Sempre Avanti's medewerking verzekerd. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord van de voorzitter van de commissie, de heer C. Griffioen, die alle aanwezigen van harte welkom heette, in het bijzonder de districtscom missarissen Beek es en Cornelisse. Di rect daaroo begon het optreden van Jong en Jolig, de mandoline-afdeling van Sempre Avanti. Het succes van du gezelschap was weer overweldigend. Toen hierna het doek op ging stond de zehele Greep aangetreden. Als eerste spreker trad de distriotecornrmssans van Rijnland. Ou'oaas A. Beeke3 naar voren, die Oubaas Sierat de vla^ aan hoor van een vroeger reeds bestaan hebbende Witte Bison Stam. om deze te gebruiken als vlag van de voortrek kers st'»m van de Jan van Hoof-groep, die dezelfde naam draagt. Daarna bood Anneke Breuker een wisselbeker aan •en nog te organiseren padvinders „altournooi. Als laatste verrassing de groepsleider namens alle leden bloemenmand aangebeden door een welpV Verkenner en voortrekker. Na de betrokken personen allen van harte bedankt te heoben. rióhole Ou baas Sierat zich tot voortrekkersgast Koos Bink. die zorgt dat de „aenten" binnen komen. Daar Koos spoedig in militaire dienst treedt, bood hy hem ter herinnering een groepsfoto aan van het laatste zomerkamp. Na de pauze voerde de toncelafde ling van Sempre het toneelstuk „Papa strijkt de vlag" op. Een donderend ap plaus dankte de spelers voor het goede spel. Al met al een goed geslaagde avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Ryksuniversiteit zijn gisteren geslaagd Voor het doctoraal examen Ned. Ind. recht de heer A. Calisch (Heemstede); voor het candidaatsexamen Nederlands recht mej B M. Lavoo (Den Haag) en de heren F. C. v. d. Feltz (Amsterdam). F. K. Adriaanse (Middelburg), J. J. M. v. d. Horn v. d. Bosch (Voorburg), F. P. A. Bócker (Den Haag), B. v. d. Laan (Den Haag). A. A. Bosschaert (Delft), C. E Th. Dinsux (Haarlem) en Chr, A. v. d. Burg (Haarlem). 40 JAAR BIJ N.Z.H. Vrijdag 22 dezer zal de heer P. A. Slierings, wagenvoerder 1ste klasse, zijn 40-Jarig jubileum in dienst der N.Z.H. V.M. herdenken. Door de politie te Den Bosch is aangehouden een Leidenaar die aldaar trachtte een te Leiden door hem ge stolen fiets te verkopen. De man be vindt zich thans in verzekerde bewa ring fn de Sleutelstad. Personeel Haags Bureau Zuid-Moiukken ontslagen STICHTING RED AMBON" OPGERICHT. ,Met ingang van heden zyn alle leden van het Bureau Zuid-Molukken in Den Haag door mü als vertegenwoordiger van de regering der Republiek Zuid-Mo lukken ontslagen. Het bureau is opge heven enalle werkzaamheden zijn door my en mijn medewerkers overgenomen. Het secretariaat is gevestigd te mijnen huize te Rotterdam", aldus deelde dr Nilriyuluw hedenmorgen op een perscon ferentie mede. Dr Nikiyuluw deelde voorts mede, dat hij het slachtoffer was geworden van een valse beschuldiging als zou hy voor stander zyn van een autonoom Ambon onder het centrale gezag van de rege- rine van de Republiek Indonesia. Ik strijd evenals alle Ambonezen hier voor een volledig souverein Ambon" Ge vraagd naar de striidmethoden die hij wenst te volgen verklaarde dr Nikiyu luw: ,wy willen ons doel bereiken langs legale diplomarieke weg. Met iemand als Westerling willen, wij niets te maken hebben. Contacten met de Stichting ..Door de eeuwen trouw" stellen wij niet meer od prijs. Deze stichting heeft er duisters practyken -op na gehouden. Het dagelijks bestuur van deze Stichting heeft in het verleden getracht twee dracht te zaaien onder de hier verblij vende Ambonezen. Zij hebben getracht mij van mijn landgenoten te isoleren. B-ovendlen traden zy op alsof zii de po litiek van de regering der RMS in het buitenland hadide nte bepalen. Wil wil len niet datenige Nederlandse stichting zich bemoeit iri>t de interne aangelegen- hed-e van ons land wij zij voorts niet van plan illegale wegen te bewandelen om ons doel te bereiken." Ten s'otte deelde dr Nikiyuluw mede dat er thans een nieuwe stichting, uit- slukend bestaande uit Ambonezen is op- ?°richt onder de naam Red Ambon" Deze stichting zal zich bezig houden met het inzamele nvan gelden om de activi teiten van de Ambonezen te financie ren. I BRONZEN LEEUW VOOR DAPPER INLICHTINGENOFFICIER. By K B. is de Bronzen Leeuw toege kend aan de luitenant ter zee van spe ciale diensten der tweede klasse K. M. R- T. V. B. W. Lef randt, wegens het bedrijven van byzondere moedige en beleidvolle daden tydens de stryd tegen de Japanners. POST VOOR HR MS „WILLEM VAN DER ZAAN". Brieven uit Nederland voor opvaren den van Hr Ms Mijnenlegger „Willem van der Zaan", welk schip vandaag uit Nieuwediep naar de Nederlandse An tillen vertrekt, kunnen, indien zij niet zwaarder zijn dan tien gram, worden gefrankeerd met tien. cents. De adressering dient als volgt te ge schieden: Rang of kwaliteit, naam, ma rinenummer. Aan boord van Hr Ms „Willem van der Zaan". Amsterdam - Schiphol - Marine. STANDAARDISATIE DER CANADESE WAPENS ONTKETEND VERZET De Canadese minister van nationale productie, Howe, heeft in het Lager huis bekendgemaakt, dat de regering beslot-en heeft draagbare en andere wapens van Amerikaans model te fa briceren, die de thans in Canada ge bruikte wapens van Brits, model zul len vervangen. De Canadese oorlogsin dustrie zal anderzijds kanonnen gieten voor de Amerikaanse marine. Deze verklaring heeft heftig protest uitgelokt van de zijde der oppositie. De conservatieve leider George Drex zei, dat een zodanige beslissing „een ware ramp kan worden" De oppositieleider stelde een byeen- komst van alle statenleden van het Atlantisch pact voor, met het oog op de standaardisatie van hun bewape ning, in plaats van een politiek van „alleenstaande initiatieven" te voeren. NAKOMELINGEN VAN JOHAN EVERTSEN BIEDEN ADMIRAALSVLAG AAN. Nu Hr Ms torpedoboot jager „Eversen" na de dienst in de Koreaanse wateren thuis is, hebben de nakomelingen van luitenant-admiraal Johan Evertsen Jo- han EveTtsen besloten, diens admiraals vlag, welke zich' in het bezit van de fa milie bevindt, aan te bieden aan de com mandant van deze bodem. De aanbieding van de vlag, die zal .worden geplaatst in de longroom van het schip, geschiedt aMandag a.s op de rijkswerf te Den Helder, waar Hr Ms „Evertsen" zich thans bevindt, door de heer K. L. H W. de Lang Evertsen. me vrouw A. de GraaffDe Lang Evertsen en mevrouw Tltsingh—De Lang Evert sen. illllHlllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllillllllHIIHIIillllll» De krant voor iedereen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GEWONDE KORE A-VRIJ WILLIG EKS TE ROTTERDAM ONTSCHEEPT. Sergeant Snoeys uit Nieuw-Vennep hield niet van ..poespas". In tegenwoordigheid van Nederland se, Belgische en Franse autoriteiten be gon vanmorgen om half negen aan de Lloydkade te Rotterdam de ontsche ping van 23 gewonde vrijwilligers van het Nederlandse detachement Verenig de Naties, die met het Amerikaanse troepentransportschip „General Mc Rae" waren gearriveerd. Verder werden 14 Belgische en 3 Luxemburgse gewon de vrijwilligers. 32 Franse gewonden ontscheept. De Belgen. Luxemburgers en Fransen werden met vliegtuigen via het vliegveld Valkenburg naar Brussel en Parys vervoerd. Een aantal autoriteiten o.a. generaal- majoor dr J. Th. Wilkens, inspecteur- generaal geneeskundige dienst K.L., kapitein W. Erdmann, die de inspecteur generaal van de Koninkiyke Landmacht Prins Bernhard. vertegenwoordigde, de Franse ambassadeur in ons land en de Belgische militaire attaché te Den Haag woonden de ontscheping by. Van de 23 Nederlanders waren er 16 lopende patiënten, die zelf het schip konden verlaten. De lopende patiënten noemde dr J. P. Haring, hoofd van de Geneeskundige Dienst Troepenschepen, niet ernstig gewond. Alle Nederlandse patiënten worden naar de militaire hos- Eitalen in Den Haag en Utrecht ge- racht en nog vandaag onderzocht. Laat hun toestand het toe, dan zullen zy met een 14-daags ziekenverlof naar huis gaan. Er is één ernstige patiënt. „Ik houd niet van die poespas", dit was het antwoord, dat wy kregen, toen wy sergeant eerste klasse W. A. Snoeys uit Nieuw-Vennep vroegen naar zyn er varingen. Hem was nJ. vanmorgen door generaal-majoor B. A. Sjoerdsma, ver tegenwoordiger van dé minister van Oorlog en Marine, het baton van het bronzen kruis uitgereikt voor zyn op treden te Hoengsón. Daar Snoeys niet erg spraakzaam was lazen wy uit de by de ónderscheiding behorende muta tie-dat hy, behorende tot de staf com pagnie. onder zwaar vyandelijk vuur twee zware mitrailleurs, die in bruik bare staat waren, uit handen van de vyand wist te houden. MINISTER YAMIN GEEFT ZIJN PORTEFEUILLE TERUG. De Indonesische minister van Justi tie, mr Moh Yamin, heeft gisteren ver zocht zyn portefeuille te mogen terug geven. Dit verzoek is door de regering ingewilligd. Dit verzoek om ontsla-g is het gevolg van de procedure betreffende de vrijla ting van 950 politieke gevangenen. Dr Soekiman zeide, dat de regering tot haar spyt moest verklaren, dat de procedure, die gevolg was by de samenstelling van de lijst personen, die vrygelaten konden worden, minder juist is gebleken, dat zij niet aan de eisen van allen voldeed en dat zy namen bevatte van \an personen voor wier vryiating naar de mening van de regering niet voldoen de grond aanwezig is. Hij zeide voorts, dat de regering niet heeft geaarzeld een bevel uit te vaardi gen. dat de vrijlating tot nadere datum wordt uitgesteld. VOORMALIG HOOFD POD TE ROTTERDAM BEHOUDT OPGELEGDE STRAF. Het Haagse Gerechtshof heeft 'geen verandering gebracht ln de straf waar toe het 46-jarige voormalige hoofd van de POD te Rotterdam, wegens verduis tering van grote geldsbedragen was ver oordeeld. De straf bleef zoals zy was opgelegd door de Rotterdamse recht bank: zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De procu reur-generaal had een proeftyd van drie jaar geëist. NIEUWE HOOFDINTENDANT ZEEMACHT. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt schout bij nacht van administratie J. Oosterhuis eervol ontheven van zyn functie van hoofdintendant zeemacht. Met deze functie wordt met ingang van deoelfde datum belast kap)'-te in ter zee van administratie Th R. Deel- der, thans geplaatst op het Ministerie van Marine ter beschikking van de se cretaris - generaal OUD-BURGEMEESTER A. VERDIJK VAN EINDHOVEN OVERLEDEN. Na een ziekte van enkele weken is hedenmorgen in het R.K. Binnenzie- kenhuis te Eindhoven op 74-jarige leef- tyd overleden de heer A. Verdijk, oud burgemeester van Eindhoven. De overledene was Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Kroonorde van België, alsmede drager van de gouden ere-penning der stad Eindhoven. Naar vernomen wordt, hebben de deskundigen van 45 landen in een niet- openbare byeenkomst van de internatio nale tarweraad met algemene stemmen besloten Japan toe te laten tot de inter nationale tarwe-overeenkomst. (Deze pagina gedeelteiyk gecorrigeerd) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Sjoerd, zn van G. T. Heerinca en J. G. Mertens; Franc Henri David, zn van J. M. A. D. Fransen en V. G. E. Wellners: Martinus Joannus. zn van J. C. Klerks en M. Emerich: Plet. zn van F. J. Schrler en M. Laeras: Edgar Gaston, zn van W. G. Smits en I. B. E. Tan: Rudolf Franclscus Maria, zn van P. C. Zuid hoek en C. Schelvlö. OVERLEDEN: J. B. de la Riviêre. wed. van Freeke. 86 J.: W. Heuvelman, wedn.. 75 J.: M. J A. Pet. dr. 8 maanden; H. Vos. wedn. 62 J. ONDERTROUWD. E. T. van den Boom en J. M. Krilnen: I. F. M. Gil bels en J M. Bonnet: C. B. Hosman en P. C. Zandvliet; L. Mala- chowski en N. Schrller: A. J. Straver en L. W. Schrller; H. C. Kramers en J. W. G. KennlDhaas: J. Boender en W. H. M. Rahms: W J. Crama en A. A, Boeren- donk: G. Teyn en C. Mark: G. J. DUe- raad en J Leuerlne: W. J van der Waals en E .van D-k: A. Jansen eu W. E. de Roo: C. Rilsbereen en L. de Ridder; J. Bekooll en M C. Verver; J. L. L. Vorst en J. van Polanen: J. Brussee en W. Betgen; S. van Hellnlngen en N. K. Ouwerkerk: J. D. Frail en L. J. Gerrlts: A. F. Welling en A. van Dulll. GETROUWD. J. J. Huizlnga èn M. Heil nis. DAMESKOUSEN 98 ct. NYLONS 3.98 LINKS GEWEVEN 2.25 HEREN OVERHEMDEN los en vast boord 6.90 DAMES HEMDEN 1.39 ONTBIJTLAKENS 5.98 DAMES SLIPS 1.37 THEEDOEKEN 69 ct. HEREN SINGLET 1.98 BADDOEKEN 1.49 GARNITUUR - HEMDJE ONDERJURKEN Onderjurk - Slipje 6.98 2.98 HAARLEMMERSTRAAT 148 NIEUWE RIJN 35 Deze speciale aanbieding is een geweldig succes geworden. Nog slechts 8 DAGEN kunt U hiervan profiteren! LET OP TWEED SPORTCOLBERT van f57,50 NU f29,50 Kamgaren SPORTCOLBERT van f57,75 NU f42,50 KAMGAREN COSTUUMS ln blauw, bruin en grys van f 82,50 NU f 62,50 KAMGAREN PANTALONS van f41.— en f36 NU f 28,50 en 124.— en nog vele andere spotkoopjes. Nog een beperkt aantal Dames en Horen dubbele POPELINE JASSEN voor f28,50 en f35.— KLEDING- EN STOFFENMAGAZIJN Haarlemmerstraat 281283 Aangesloten by het Financieringsinstituut! DAT IS GOEDKOOP! Elke week Iets anders. DEZE WEEK: 2 grote Pinda Tabletten (melk chocolade) voor slechts 25 Ct. TELEFOON 20396 1ste klas bediening door 4 ervaren krachten, dus lang wachten uitgesloten. Zaterdag de gehele dag knippen. HEREN KAPSALON Breestraat 32 - Tel. 22467 Zonnebrillen voor Dames, Heren en Kinderen. E Zonneolie en Crème Pig- j| mentine. Tschamba-Fii. Breestraat 32 - Tel. 22467 I

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 11