Zondag a.s. gaat Frankrijk ter stembus wagenspel Wedemeyer en Mc Arthur: krachtig ingrijpen noodzakelijk Stap nader tot waterstofbom 90ste Jaargang DONDERDAG 14 JUNI 1951 00 No. 27327 LEIDSCH DAGBLAD rrecteur: J. W. Henny lofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5.15 per kwartaal; 0.40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 lp, EN lezeres met kennelijke zin voor humor en realiteit zendt ons een Jdiensxenvelcppe, wel'ke zij in haair lenigheid van Nederlandse huis- l^uff heeft ontvangen. l'Het is al op het eerste gezicht een l-jTiiwekkend stuk, dat blijkens het dstempel afkomstig is uit Amster- Als afzender (s) vermeldt de voor- van de omslag onder het hoofd Irfenst" het Ministerie van Onderwijs, feuten en Wetenschappen, afdeling Iciografie - Instituut voor Sociaal On- '.^oek van het Nederlandse Volk en laks- beneden) de Koninklijke Ne- ji-hndse Akademie van Wetenschap- centrale Commissie voor onderzoek fn het Nederlandse Volkseigen. I indrukwekkender kan het haast wel rj>\ Maar dit alles betreft nog slechts buitenzijde. De inhoud blijkt te be- fcin uit een bundel formulieren dn |-:sal 8 pagina's), zoals het rechtge- je formulieren betaamt, vergezeld een afzonderlijke toelichting hoe Iké formulieren feilloos kunnen wor- [h ingevuld. I Het geheel blij-kt te zijn een enquete fctreffende de tijdsbesteding der Ne- Kandse huisvrouwen. In de toelich- z.wordt gezegd: „Wij vragen u, naar ie weten en kunnen, een week lang ■hartier voor kwartier op te schrijven In', u doet.... Oefen u zich eens een 1;: lang, voordat u met het invullen [-; lijst 'begint, om regelmatig op de toï te kijken ails u ergens mee begint, r cok weer als' u ex mee klaar bent," Alvorens van onze huisvrouwen een i kwartier tot kwartier nauwkeurig ehouden opgaive wordt gevraagd r haar dagindeling en werkzaamhe- ,a gedurende een tijdvak van Zondag- 12 uur tot de volgende Zondag a middernacht, wenst het hoofdfor- |-dier nadere inliohttingen omtrent de :Uende bijzonderheden; naam, adres, echtgenoot, inkomen, leeftijd, srtal, aard van woning, eventuele ning, aantal kamers, badkamer of |s;cae-cel, tuin, telefoon, radio, stof- wasmachine of centrale ver- InntiEig, grote was „uit of thuis", Inhoudelijke hulp. hoe vaak moet u ag naar de huisbel en hoe vaak rat er opgebeld, luistert u tijdens L. werk naar de radio en zo ja, waar- Zijn deze informaties naar eer en rieten verstrekt, dan wil (in hoog- [v instantie) de Minister van O. K. en voor iedere dag afzonderlijk nog :n hoeveel tijd de Nederlandse jïTomv besteedt aan; huishoudelijk- ■k (uitvoerig gespecialiseerd), kin- (Ererzorging (idem)andere werk- iimheden en ontspanning. Dit laatste omvat A eigen verzorging. m- en uitkleden, kapper, enz.; B usltijden; C ontspanning thuis, thee, ttfie, visite ontvangen, enz.; D rust uraddags; E ontspanning buitenshuis, «toeken, spert film, enz. En tenslotte interesseert het Zijne Evelien',ie Ij hoge mate hoe laat U tiere dog bent opgestaan en naar bed tjaan.... rEGENOVER deze lawine van vra gen willen wij er slechts één stel len: En wanneer de minister dit ti allemaal wéét, wat wil hij dan met wetenschap doen? Want we kunnen toch bezwaarlijk innemen, dat hij deze enquete alleen ur heeft ingesteld om zijn ambte- L*en aan het werk te houden of om fe toch reeds overbelaste huisvrouwen meer werk te bezorgen, dan drmgt zich nog één vraag voren: Is deze. door haar omvang fcsbare enquete in overeenstemming de door de regering zo vurig ge ageerde bezuiniging en versobe rt? Wij hebben de neiging maar k acèn het niet! daarom op onz; srt, een enquete onder de Neder- huisvrouwen èn mannen in te idlen! Kening Faroek wenst niet te worden gefotografeerd neemt zelf een camera af. Koning Faroek van Egypte, die met n! 18-jarige echtgenote, koningin ;iniman, op de huwelijksreis is, is op aangekomen. Nauwelijks aan stelde hij 2rioh in het bezit van camera van een Britse toerist. Deze r«e een foto nemen van de stoet van die koning en koningin met hun RJWg naar het luxueuze hotel Royal Koning Faroek kreeg de toerist het oog, liet zijn auto stilhouden, ^'.e uit, liep glimlachend op de /-'-verbaasde toerist toe en ontnam -31 zonder moeite zijn camera. Daar- g reed de koninklijke stoet verder, ^.end en schertsend met koningin ^Timan en zijn gevolg vroeg de ko- om een filmrol, die in de camera '■f- Hij verwijderde eigenhandig de film en deed er een nieuwe m. [Volgens liet hij een politie-agent Jf,en. die de camera aan haar edge- moest terugbezorgen. weerbericht MEER BEWOLKING !hfverwacht tot morgenavond: li veel bewolking met enkele ver- l*ede buien. Meest matige Zuidelijke ■S* Vrij warm weer. (Opgemiaakt be ■3 Uur) 15 JUNI llj^1 op: 4.19 uur; onder; 21.01 uur. »-j2^£5an °T: 16,12 uur: onder: 1.24 uur. 1 -^Swater te Katwijk te 11,17 uur. 1 BUrimer bestaat uit acht pagina's Nog kalmte en pittoreske gemoedelijkheid (Van onze Parijse correspondent). Een verkiezingscampagne in Frankrijk dient'de Nederlandse lezer zich voor al niet voor te stellen als een al te plechtige en principiële aangelegen heid, want dan zou hy zich vergis sen. Natuurlijk, er staan grote, hoogst be langrijke zaken op het spel. waarden, die niemand gering most achten. De democratie. De republiek. Europa De i Atlantische gemeenschap. De vrede, al les hangt immers in onze wereld thans tezamen, nu geen land uitsluitend meer op eigen kracht kan stomen cn het be grip nationale souvereiniteit „een fictie is geworden Een ketting is, men weet het, met sterker dan zijn zwakste scha kel en zo zijn dus minstens de andere elf landen van het Atlantisch pact er bij gebaat, dat Frankrijk zich voor de volgende jaren politiek voor zijn lei dende Europese taak berekend zal to nen. Dat zijn weerstandskracht tegen 't binnenlandse communisme zich over tuigend manifesteert. Dat is vooral wel het punt waarop thans het buitenland het oog gevestigd houdt Doch met dat Franse communisme zijn de problemen nog lang niet uitgeput. Briaagd aan twee zijden door opposities, die men geen van beiden zeer constructief kon noemen en in zichzelf verdeeld, hebben de regeringen in Frankrijk de laatste jaren heel een reeks van problemen, gedeeltelijk onopgelost, op de lange baan geschoven. Er is het eeuwige struikelblok van die lenen en de prij zen. Er is de oorlog in Indo-Chlna, die 30.000 mensenlevens heeft gekost en dagelijks de schatkist talrijke millioe- ncn eist. Er is het Atlantisch pact, de Russische bedreiging, het Schuman- plc.n. de herbewapening, die. hoe nood zakelijk ook, niettemin de veelal geluk kige resultaten van het economische herstel, weer goeddeels op losse schroe ven stelt. Er is de reconstructie. Er zijn tientallen andere zaken op te noemen, waarmee Fr ankrijks toekomst intiem verbonden isen waarover van het volk thans een duidelijke uitspraak wordt gevraagd. In theorie althans. En de praktijk9 Laat ons zeggen, dat het een wat onvoorzichtige veronderstelling, zo geen illusie, mag heten, te menen, dat in de huidige verkiezingscampagne zeer vele dier voornoemde vraagstukken tgr sprake komen. Er wordt zelfs nau welijks op gezinspeeld. Althans door de centrumpartijen, waarvan men hopen mag, dat zij ook na de uitspraak van het volk de politieke leiding des lands in handen zullen kunnen houden. over de onderwerpen, waar het pu bliek ter plaatse enig belang in stelt, en daaronder was de internationale nooit en de nationale politiek zelden begrepen. Zo hoorden we in de Franse Betuwe de minister van het budget. Robert Buron, erkend expert van internationa le economische problemen, twintig mi nuten lang uitweiden over de laatste ciderappeloogst en de vooruitzichten van de volgende. Frankrijks huidige minister-president Henri Queuille trad Wij hebben in verschillende delen van het land de laatste dagen verkiezings vergaderingen bijgewoond, waar soms de kopstukken der Franse politiek als sprekers op zijn getreden. Doch we herinneren ons onder de stortvloed hunner woorden nauwelijks klanken te hebben herkend als „Atlantisch pact", of „Schumanplan". Waar men 't dan wel over gehad heeft? Wel, Zondag 17 Juni a. s. vinden de verkiezingen plaats voor de assem- blée nationale, de Franse Tweede Kamer. Het zijn uiterst belangrij ke verkiezingen, zowel beschouwd vanuit binnenlands-Frans, als uit Europees en zelfs internationaal gezichtspunt. Of de invloed van het Franse communisme getaand of gestegen is, dat is vooral wat het buitenland sterk interesseert. In Frankrijk zelf tonen de waar nemers echter nauwelijks minder belangstelling voor de vraag of er zich in het nieuwe parlement een meerderheid af zal kunnen teke nen, die tot constructieve arbeid in staat zal zijn. Of anders gezegd, de centrumpartijen er in slagen zullen zowel de aanvallen van de Gaulle's uiterst rechtse R.P.F. als der communisten voldoende af te slaan. Onze Parijse oorrespondent, juist teruggekeerd van een korte rond reis door het land, beschrijft in bijgaande reportage zijn ervarin gen, alvorens de kansen der diver se politieke partijen, nader onder het oog te zien. een middag op in zijn kiesdistrict bij het stadje Neuvic. waarvan hij ook het burgemeestersambt vervult. Om zijn stadgenoten, zo veronderstelt ge, een fiere balans voor te leggen van zijn activiteit aan het hoofd van drie kabinetten, gedurende de zittingstijd van het vertrekkende parlement? Mis! Gedurende drie kwartier haalde pre mier Queuille herinneringen op uit het begin van zijn politieke carrière, toen hij als jong minister-broekje grote man nen als Tardieu en Briand ter zijde stond. Het waren savoureuze anecdotes, die met de vlotte virtuositeit van de brillante causeur werden voorgedragen, en zijn succes was dan ook even harte lijk als groot. Ander voorbeeld. De jeune premier van de Gaulle's R.P.F.. de jeugdige verzetsgeneraal en sportieve burgemeester van Bordeaux Jacques Chaban-Delmas, hoorden we op een andere vergadering zijn gehoor een nieuw recept onthullen vande „entrecóte bordelaise", een vermaard vleesgerecht, waar deze streek van gastronomen een gedeelte van zijn roem aan ontleent. Enkele dagen later waren we weer in Parijs, waar overigens nog wel eens een verkiezingsvergadering wordt gehouden, die wat meer politieke zoden aan ae dijk zet. In de gymnastiek zaal van een gemeenteschool beklom teen juist de socialistische oud-minister Gaston De- ferre het podium om zichzelf en zijn lijstgenoten aan te prijzen. Hij deed ons wat denken aan een marskramer of aan een directeur van een ambulant circus op een dorpskermis. Ik ben Gaston Deferre riep de ex-minister met een sonore bariton uit en jullie moeten me maar gewoon Gaston noe men en we zullen elkaar ook maar tutoyeren. Die knappe dame hier naast me heet Marie-Jeanne en ofschoon je 't haar niet aanziet, heeft ze toch al een dochter van zeventien. Geen woord over het socialisme.. en minister Pleven moet in zijn geboortestreek Bre- tagne zijn campagne hebben ingezet met. de gezongen voordracht van een 1 anti-communistisch hekeldicht van eigen hand. waarvan het refrein luidde: „c'est nous les copains de Staline" (wy zijn Stalin's kornuiten). Men heeft misschien enige moeite zich onze eigen Nederlandse excellenties in de rol van zineend propagandist of po liticus onthuller van -keukenge heimen voor te stellen en de Hollandse lezer zal dan ook wel geneigd zijn het geestelijke peil vna deze Franse ver kiezingscampagne niet al te hoog te schatten. Het zij zo Daar staat niette min dit voordeel tegenover, dat in het teken van dit goed? humeur incidenten en schandalen vrijwel achterwege blij ven en h"t aantal onvertogen woorden en beledigingen tot een minimum kan worden beperkt. Men moet de dag niet loven, alvorens de zon ter kimme is. doch tot op dit ogenblik begeeft Frank rijk een uiterst gemoedelijke verkie zingscampagne, welks kalmte eigenlijk wel aangenaam contrasteert met de opwinding, die zich manifesteert op andere plaatsen waar politiek bedreven wordt neem het Palais Rose bijvoor beeld. Onverschilligheid niettemin voor de waarden, die voor Frankrijk en voor dc wereld thans onweerlegbaar op het spel staan? Eerlijk gezegd, iets van de stemming laten-wij-ons-l?ven-nlet- verzuren met ideologische tegenstellin gen die onze koude klaren toch ndet raken, iets van die mentaliteit Hikt vandaag ontegenzeggelijk wel in dit volk van Frankrijk gevaren. De Valera premier van Eire Eamon de Valera leider van de con servatieve partij, is gisteravond tot pre mier van Eire gekozen. Het parlement koos hem met een meer derheid van vijf stemmen boven zijn ri vaal John Co9tello die thans de regering leidt De stemmenverhouding was: 74 stem men voor de Valera en 69 voor Costello. Van 1948 af stond Costello aan het hoofd van een coalitieregering, bestaan de uit zijn eigen party (de rechtsge oriënteerde ..Fine Gael"), de arbeidspar ty. de nieuwe republikeinen, de boeren partij en onafhankelijken. De party van de Valera, de „Fianna Fail" vormt de sterkste groep in de Dail. Hij had echter voor zijn erkiezini steun van vijf onafhankelijken nodig dj tegenstanders zyn van de coalitie De verkiezing van Valera betekent, dat het land weer een regering van één par ty krygt De verkiezing van de Valera zal slechts Gistermiddag heeft H.M. Koningin Juliana in het Paleis te Soestdijk de dochter van de President der Verenig- de Staten, Margaret Truman, ont vangen. De foto toont Margaret Tru man in gezelschap van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tij- dens dit bezoek. twee amerikaanse straal- vliegtuigen in tsjecho- slowakije geland? de heren zoeken het zelf maar uit. Dat. zijn zeker uitlatingen, die onze oren deze daeen veelvuldig hebben bereikt D? politici, voorzover ze niet tot de oppositiepartijen behoren, waar de po litieke trom zeker forser wordt geroerd, kennen uiteraard het bestaan van dit soort indolentie, waarvan de oorzaak trouwens ook niet zo moeiiyk is te vin den. Ze weten, dat ze over het verle- den, waarvoor zy nu eenmaal aanspra- irelijk worden gesteld, bij hun campagne beter niet al te uitvoerig kunnen stil staan En daarom bepalen ze er zich hoofdzakelyk toe persooiilyke goodwill te scheppen- Over het algemeen schijnt hen dat niet al te slecht te lukken. We vroegen aan een dame van een zekere leeftijd uit het. gehoor van premier Queuille, of ze haar stem op monsieur le president uit dacht te brengen. Bien entendu. zei ze, hij is vroeger onze huis dokter geweest en als jong meisje heeft hij me al van een gevaarlijke ooront steking afgeholpen. Tegen dat argument was in haar ogen kenneiyk helemaal niets in te brengen. Van een jeugdige bordelaise wilden we het oordeel weten over haar burge meester. Er kwam extase in haar blik ?n ze bloosde toen een weinig. Hij is net zo mooi als Jean Marais, stamelde ze verrukt en we hoefden verder niet te vragen op wie zij haar stem uit dacht te brengen. Hebben dat soort overwegingen, vindt ge. maar een heel zijdelings verband met de hoge politiek en staatskunde? Dat is misschien wel zo maar de de politiek van het land brengen. By de verkiezingen zijn n.I. weinig diepgaande verschillen tussen de .Fianna Fail" en ae coalitie aan de dag getreden. De Valera heeft reeds een kabinet ge vormd. Twee Amerikaanse straalvliegtuigen, die sedert Vrijdag uit hun basis in Beieren worden vermist, zyn waarschijn- lijk geland op een Tsjechoslowaaks vlieg je veld Afgaande od deze nog niet beves- t.gde geruchten, heeft de Amerikaanse ambassade in Tsjecho-SXowakije aan de Tsjechische regering gevraagd, een on derzoek in te stellen, hetgeen is toege zegd. De twee vliegtuigen werden be stuurd door Noorse piloten, eerste lui tenant Roland en Johansen. Onbevestigde berichten melden, dat de twee vliegtuigen onbeschadigd op de niet voor civiel gebruik geopende vliegbasis Kfaely zijn geland. De twee piloten wer den niet gewond en zouden zyn gevan gen genomen. Dean-Acheson: geen vredes voelhoorns Luitenant-generaal Wedemeyer heeft zijn getuigenis voor de verenigde Se naatscommissies van onderzoek beëin digd. Naar zyn mening behoorden de Ver enigde Staten de door Rusland en communistisch China gezamenlyk be heerde Mandsjoeryse spoorweg te bombarderen. Hy gaf toe, dat dit een wereldoorlog zou kunnen veroorza ken, maar dit was een „van te voren voorzien risico", dat men moest ne men. Hy verklaarde echter, dat slechts de bevelhebber ter plaatse zou kunnen beslissen, welke doelen gebombardeerd moesten worden. Op een vraag van de democratische mocratio is nu eenmaal gebaseerd op senator Kefauver, of het bombarderen menselykc contacten en waarom zou- ^a,n de bases Moekden, Port Arthur en u rioiro^ c iv, Ho KwftA oakto'prinpmHp den de relaties tussen het souvereine volk en zyn afgevaardigden-in-hope niet van een zekere pittoresk® harte lijkheid mogen getuigen? Is 't cigen- lyk niet wel zo aardig, op de keper bekeken, als de politieke flessentrek- Dairen <in de twee laatstgenoemde steden bezit Rusland concessies) een „oorlogsdaad tegen de Sovjet-unie" zou zijn, antwoordde Wedemeyer ontken nend. Hy wees in dit verband op het geval van het Amerikaanse vliegtuig, kcrijen ran zekere heren demagogen? dat in April van het vorig jaar boven De moeilijkheden, waarmede het Ne derlandse Detachement Verenigde Na ties in Korea soms te kampen heeft, zijn van uiteenlopende aard. Een daarvan is bijvoorbeeld het overste ken van een rivier, maar dan een rivier zonder bruggen. Hoe de man nen het klaarspelen, toont de boven ste foto. - Na het verrichten van een zware en vermoeiende dagtaak gaan de mannen een welverdiende rust nemen. Zó slaapt het Nederlands Detachement tenminste, indien het zomer is. Geslaagde proeven op Eniwetok Op een ■persconferentie, belegd door de Amerikaanse commissie voor atoom energie en het Amerikaanse ministerie van defensie, is bekend gemaakt, dat de VB. nieuwe gegevens hebben ver kregen met betrekking tot de ontwik keling van de waterstofbom uit de on langs verrichte proefnemingen op het eiland Eniwetok. Op dit eiland werden gelijk gemeld, in April en Mei een aan tal atoomproeven genomen. Gordon Dean, voorzitter van de com missie voor atoomenergie, en deskun digen, die de proefnemingen uitvoerden, hadden een spervuur van vragen te ver duren over de vorderingen in de ont wikkeling van de waterstofbom. Zij onthulden echter weinig, dat nieuw was. Daen zeide, dat geen enkel der berichten, dat de V.S. de waterstof bom hadden vervaardigd of op het punt waren zulks te doen, gebaseerd was op iets, dat offioieel verklaard was. Dean zeide, dat om veiligheidsrede nen de n auw-keurige vordering van het project van de waterstofbom niet was bekend gemaakt. Op de conferentie werd o.m. nog ge waagd van proefexplosies met wapens, waarvan de uitwerking enkele malen krachtiger was dan van de op Hirosji- ma en Nagasaki neergeworpen atoom bommen. Alle onlangs teweeggebrachte ontploffifngen waren boven de aarde, van een stalen toren af," tot stand ge bracht. Luitenant-generaal Quesada die het commando voerde over de afdeling, be last met het uitvoeren, van de proeven', verklaarde, dat de vrees voor radio activiteit een snelle hulpactie niet zou mceten verhinderen. Hulpploegen wer den 15 minuten na de ontploffingen uit gezonden. By de proeven werden voorts 110 vliegtuigen gebruikt. Verscheidene iploffingen gevoerd. Bijna 9 000 perso nen waren by de proefnemingen, die de uitgebreidste worden genoemd, welke tot nog toe gehouden zyn. Naar schat ting zouden er nog wel twee jaar nodig zyn om alle gegevens uit te werken. Vragen over de typen van de beproef de wapens bleven onbeantwoord. Slechts vier vliegtuigen, alle radio grafisch bestuurd, gingen by de proe ven verloren, twee „Shooting stars" en een vliegend fort van het type B-17 werden in de lucht door de ontplof fing vernield en een „Shooting star" maakte een buiklanding. De reacties van de nauwkeurige instrumenten in de vliegtuigen werden per televisie naar een observatiepost, gezonden, zodat ook de "waarnemingen" van deze toestellen nog voor de proef bruikbaar waren. In het geheel werden 110 vliegtuigen aan verschillende graden van de uitwer king bloot gesteld. Onder deze toestel len bevond zich ook een „B-47 Strato- jet-bomber" met bemanning. Beman ning zowel als wliegtuig bleven behou den. De voormalige voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie David Li'lienthal heeft in een radio-in terview verklaard geschrokken te zyn van de „bruikbare aanwijzingen", die men door deze berichten dc Russen heeft gegeven. Lilienthal noemde de ont hullingen een verschrikkelyk gevaar. NAAR METAALRANTSOENERING IN DE VERENIGDE STATEN. De Amerikaanse regering heeft be kendgemaakt. dat zij waarschijnlijk met ingang van 1 Ootober a.s. een rantsoe neringsstelsel voor metalen zal moeten invoeren, dat zowel zal gelden voor de voorziening van civiele als in de mili taire behoeften. Met Ingang van 1 Juli a s. zal de re gering toewijzingen van staal koper en de Oostzee door de Russen werd neer® geschoten. Ondanks het feit, dat on derzoekingen „afdoend" bewezen had den, dat het betrokken marine-vldeg- tuig in het geheel niet boven Russisch grondgebied gevlogen had, was het toch neergeschoten. Dit kwam neer op een oorlogsdaad of kon als zodanig worden uitgelegd, aldus Wedemeyer. Op een desbetreffende vraag van de republikeinse senator Wayne Morsa verklaarde de generaal, dat er zich al leen Russische troepen in Mandsjoerye bevonden, toen Japan capituleerde. De Russen hadden het merendeel van de Japanse uitrusting in handen gekregen en hadden hiervan later grote hoeveel heden aan de Chinese communisten ge geven. Nu is de minister van defensie Louia Johnson aan de beurt. Generaal Wedemeyer zeide nog, dat een „vastberaden Amerika" met het communisme zou kunnen afrekenen „indien wy een dynamische en intelli gente leiding hebben en een plan, dat onze hulpbronnen niet verkwist op verre plaatsen in de wereld, die strategisch weinig of geen betekenis hebben. Korea is zulk een plaats". „Wy dienen onze middelen op die plaatsen tot ontplooiing te brengen waar wy de werkcljjke vyand met beslissende daden tegemoet kunnen treden. De werkelyke vijand is het Kremlin". Wedemeyer zeide het met de repu blikeinse senator Morse eens te zyn, dat, indien de geallieerden van Ame rika niet mede wensten te werken aan een blokkade van het communis tische China, men hen tot een der- gelyke blokkade diende te dwingen. Generaal MacArthur heeft op een bijeenkomst van de wetgevende verga dering van Texas de Amerikaanse rege ring ervan beschuldigd, dat zij zich bezig houdt met een gevaarlijke vorm van toegeeflijkheid, nl. op het slagveld. De geschiedenis heeft geleerd, aldus de generaal, dat diplomatieke toegevend heid de kiem is van een toekomstig conflict, maar toegevendheid op het slagveld is nog gevaarlijker. „Ter rechtvaardiging van dit bui tengewoon optreden zeggen zy, die verantwoordeiyk zyn voor onze lands verdediging, dat wy nog niet vol doende voorbereid zyn om te vech- ten. Ik kau het daar niet mee eens zyn. Ik geloof dat ons land sterk ge noeg is om elke aanvaller te ver slaan. Als de Rus toeslaat, is het om dat wij geen kracht tonen", zo zei generaal MacArthur. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft.de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson. o.m. verklaard, dat de voorwaarden, die de Russen in Parijs op de conferentie van de plaatsvervangers voor een bijeen komst van de grote vier hebben gesteld, onaanvaardbaar zijn. Voorts bevestigde Acheson op een desbetreffende vraag, dat er geen „vre- desvoelhoorns" voor een regeling van het Koreaanse conflict waren geweest. Hij zei, dat de commissie van goede diensten der Verenigde Naties haar werkzaamheden voortzette en dat de Verenigde Staten voortgingen in sa menwerking met de verbonden naties de mogelijkheden, die er waren, te on- v - P aWniutn verstrekken voor de vervaar-Uic cl waicu te on- rad-.o?rafiscn oestuurde straa.vliegtui- digimr van ruim 350 soorten goederen derzoeken. Er was echter niets'nieuws gen werden tot dicht by de atoomont- voor civiel gebruik. te melden. nieuws

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1