Leiden heeft in September weer een carillon Effectenmarkten tussen deflatie en inflatie Laatste en grootste klok werd Donderdag gegoten Naar depressie of nieuwe hausse? Wind waait thans uit andere lioek I; Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 9 Juni 1951 Tweede Blad No. 27323 Higerleede keukenvan de klokken He 43 klokken van Stadhuiscarillon thans gereed. (Van één onzer redacteuren).. iepe wonden heeft de tweede wereldoorlog in ons land en volk, in onze en burgerij geslagen. Beroofd zijn wij van zeer veel, dat ons lief en dier- Wij behoeven daar op deze plaats en op dit ogenblik niet verder uit te weiden. Er zijn andere gelegenheden, waarop wij dit plachten in. :hts één herinnering Het was in de maand Februari van het jaar 1943, en'rele werklieden op last van de bezetter hoog boven in de Stadhuis- bezig waren om het enige carillon, dat Leiden bezat, te slopen. Zware dagen dreunden op het brons der klokken. Een schrille dissonant van rders zo lieflijk klokkenspel. de 45 klokken, een geschenk van de Leidse burgerij, dat eerst op bruari 1941 aan het Gemeentebestuur was aangeboden en dat ons met Uitvaardigde trots vervulde, werden er J ---wijderd. Slechts 4 klokken, !e grote Bourdon, een geschenk van het L.S.C. en zijn reünisten, bleven deze klokkenroof gespaard; hun verwijdering bleek een onmogelijkheid. ü'den moest het in het vervolg zonder .zingende" toren stellen laai der klokken, gesproken met een metalen mond en met een metalen en voor ieder mensenkind verstaanbaar, was verstomd jaar zijn inmiddels "verlopen. waarin wij ons menigmaal heb- algevraagd, wanneer het klinge- yókkenspel ons weer in de oren Hinken. Allerlei omstandigheden s oorzaak, dat het Gemeentebe- eerst in December van het vorig a firma Van Bergen te Heiliger- ie ook de beiaard in 1941 leverde, dit kon geven tot de levering van icuw carillon, ditmaal 43 klokken maanden zijn sedertdien verlopen >dat het ons interesseerde hoe het met „Leidens carillon in wor- hebben wij ons met deze firma ibinchng gesteld. Een journalist nu eenmaal een fijne neus te want op onze vraag ..wanneer n$ mochten komen kijken", luidde het antwoord: „Komt U dun a.s. :dag, want dan wordt de laatste otste klok gegoten. Alle 43 klok- jn dan gereed". lO togen wij j 1, Donderdag voor dauw naar Heiligerlee, dat plaatsje in de uiterste Noord- ek van Groningen, slechts 15 km, e Duitse grens en uit onze ge- inisboekjes bekend uit de slag iligerlee, waar in 1568 de eerste de 80-jarige worsteling voor de d der Nederlanden werd bevoch- in welke strijd Graaf Adolf van sneuvelde. EEUWENOUD BEDRIJF. bedrijf van de firma Van Ber- een interessant en eeuwenoud L Reeds in 1795 was er een zekere krgen klokkengieter in Heiliger- k historieboeken vermelden, dat luders van het geslacht Van Ber- samenwerkten met de Fremy's, het eerst wordt van die samen- ing gewag gemaakt in de levens- ijving van Claude Fremy (1729 van wie bericht wordt, dat hij Andreas van Bergen en onder risico enige klokken goot. Zoals d waren de Fremy's de onmid- he opvolgers van Pierre Hemony. gereedschappen, daterende uit die van de Hemony's afkomstig. ::-den nog in het bezit van de ie Van Bergen te Heiligerlee. JEF DENIJN GAF DE VAN BERGENS EEN „INJECTIE". de bekende Mechelse lneester- 'dier, Jef Denijn. de eerste is ge- die de firma Van Bergen aan- •e om zich niet te bepalen tot seten van klokken, maar eens te fen een volledig carillon samen Hen, zal weinigen bekend zijn. e Van Bergens deze injectie gekregen, is men ijverig en Mudelijk aan het werk geweest ft doel te bereiken. En met succes, w York, op de Philippijnen, in •to en in tal van plaatsen van ^d treft men Van Bergens caril- an. opeenvolgende geslachten hebben l^am van dit klokkengietersbedrijf hoe kan het anders een wellui dende klank gegeven. Zo had de eer ste Van Bergen een zoon, die na hem klokken goot. Ook weer in Heiliger lee. Evenwel brak ook voor deze Van Bergen Junior het tijdstip aan, dat hij Senior werd en op hetzelfde ogen blik wisten de ouders van de nieuwe wereld-burger, wat hun spruit zou worden: klokkengieter. Alsmaar in Heiligerlee. Zo zouden wij door kun nen gaan gedurende vele jaren en vele generaties. Nog altijd wonen er in Heiligerlee Van Bergens, die recht streeks afstammeling zijn van de al lereerste Van Bergen. En dus zijn zij klokkengieter van beroep. Nauwelijks hadden wij Donderdag een voet over de Hoiligevlep<:e dromopl HOE HET GROEIDE Allereerst wordt van stenen de z.g.n. binnenmantel gemetseld, waarvan de buitenzijde dezelide vorm heeft als de binnenzijde der te gieten klok. Om deze vorm precies gelijk te doen zijn, wordt de stenen mantel aan de buiten zijde aangesmeerd met een laagje leem. Wanneer de vorm volkomen zuiver overeenkomstig het gewenste model is, wordt het geheel bedekt met een laagje leem. Wanneer de vorm volkomen zui ver overeenkomstig het gewenste mo del is, wordt het geheel bedekt met een laagje vet. Daarop wordt wederom in leem het model der te gieten klok aan gebracht. hetgeen geschiedt met behulp van z.g.n. „mallen", die overal nauw keurig de juiste ronding en dikte van de leemlaag bepalen. Deze lemen klok wordt de valse klok genoemd De volgende schakel in de bedrijfs- gang is het aanbrengen van de versie ring (letters en ornamentiek), hetgeen wordt uitgevoerd in was Het geheel wordt wederom bedekt met een laagje vet. dat aan de buitenzijde wordt om geven door een leemlaag ter dikte van circa 15 cm., de z.g.n. buitenmantel. Na verloop van geruime tijd, waarin de leem kurkdroog moet worden ge stookt, wordt de buitenmantel voorzich tig opgetakeld, de daaronder zittende valse klok met de grootste omzichtig heid stukgeslagen en verwijderd en het deksel, de buitenmantel weer neergela ten. Er is dus tussen de bemetselde ste nen binnenmantel en de lemen buiten mantel een ruimte ontstaan, de plaats, waar vroeger de valse klok zat en deze ruimte is de eigenlijke gietvorm Wij zullen onze lezers niet vermoeien met een opsomming van de duizend en-één voorzorgsmaatregelen, welke de klokkegieter moet nemen, voordat hij aan het eigenlijke gietproces toe is. Ons relaas zou er ongenietbaar door worden, zonder dat het ook maar in de verste verte de pretentie zou heb ben van een handleiding „Hoe word ik klokkengieter in 14 dagen?" BIJ DE STOOKPLAATS. In gezelschap van de heer Van Bergen togen wij vervolgens naar de stookplaats, waar hele karrevrachten turven in een laaiende vuurhaard coeooid om zodoend#» de gezet, of êen der gebroeders Van Ber gen leidde ons naar de gieterij. D.w.z. hij bracht ons voor een grote zandhoop, waarvan het platgeslagen bovenvlak werd onderbroken door een aantal ste nen gootjes. „Door alle gootjes loopt straks de klokspijs naar de vormen, die onder het zand zitten", aldus begon en besloot onze gids zijn explicatie. U zult moeten toegeven, dat een dusdanige gecomprimeerde toelichting iemand, die helemaal van Leiden naar Heiligerlee was gereisd om iets meer van een be drijf te leren kennen, bezwaarlijk be vredigen kon. Gelukkig kon de heer Van Bergen zich in die situatie verplaatsen en ergo vertelde hij ons, wat aan dit stadium van het wordingsproces was vooraf gegaan. Het grote moment: de klokspijs vloeit door de toevoerkanalcn naar de gietvormen. Een fantastisch ge zicht. dat op alle toeschouwers een diepe indruk maakte. klokspüs op temperatuur te brengen. Men denke daarover niet gering. Om een hoeveelheid specie van pl.m. 7500 k.g., zoals wü Donderdag zagen ver werken. op de gewenste temperatuur van plm. 1350 graden Celcius te bren gen, zijn ongeveer 7500 turven nodig benevens een hoeveelheid hout. Steenkool deugt niet voor dit doel, want dan vormen zich schadelijke zwa- velverbindingen. De klokspijs bestaat voor circa 80 uit rood koper en voor circa 20 uit zuiver Bankatin. Een electrisch aangedreven ventilator joeg de vlammen met een geweldig ge loei over de klokspijs in de komvormige ketel Af en toe w erd een asbesten schuif omhoog getrokken en viste een der leden van het personeel (bij Van Bergen werken 120 man) met een grote schuimspaan de onzuivere delen, de z.g.n. „slakken" van het wit-gloeiend metaal. Tegen halftwaalf leek de „brij" gaar en was het grote moment van het gie ten aangebroken. De traditie wil, dat het altijd een Van Bergen is, die in samenwerking met de chaf van de gie terij. de laatste beletselen voor het too- vloeien van de klokspijs in de vorm verwijdert. Voor zover de werkzaam heden zulks toelaten, is dan 90k het gehele personeel aanwezig. Uiteraard heeft dit uitsluitend betrekking op het gieten van de klokken met een ge wicht van meer dan 1250 kg. De ben jamins worden in een afzonderlijke gietruimte gegoten. Ongeveer 15 per week. Terwijl onder de aanwezigen onwille keurig een zekere spanning omstond, vei;:Me men ons, dac „iil moment be slissend is over het werk van ongeveer vijf weken. Uit de aard der zaak ge schiedt elke voorbereidende handeling met de grootste nauwkeurigheid, doch desondanks komt het voor, dat een giet vorm het gewicht van het metaal niet houden kan en aan de onderzijde leeg loopt. Wy kunnen dan weer helemaal van voren af aan beginnen. Ook komt het voor, dat er ergens in de toevoer kanalen een druppel vocht is achter gebleven, hetgeen geweldige explosies en vonkenregens tengevolge heeft" Tot slot volgde nog een laatste inspec tie; Niemand verroerde zich of deed eep mond open. VURIG LINT KRONKELT NAAR DE GIETVORM. „Allen klaar?", riep de heer Van Ber gen en het volgend ogenblik stootte hij met een lange paal een lemen prop weg, welke de toegang tot de oven afsloot. Als een vurig lint drong de klokspijs door de toevoergoten naar dc gietvormen, die zich vulden. Geen vonkje was te zien, alleen veel rook ontwikkeling en tongenvuur. Vanzelf sprekend werd de temperatuur er scliier ondragelijk. In minder tijd dan nodig is om dit te vertellen waren de gietvormen gevuld en was de laatste en grootste klok van het Stadhuis carillon, met een diameter van 137 c.m. en een gewicht van 1600 K.G., gegoten. Tegelijkertijd werd een klok voor het carillon te Manilla en een luidklok van de N.H. Kerk te Hille- gersberg gegoten. Hiermede is echter niet gezegd, dat de klokken na afkoeling kant en klaar voor de aflevering zijn Reeds in de middag begon men aan het „uitgraven" der klokken en het verwijderen van de buitenmantel. Vervolgens moet de klok op de juiste toonhoogte worden ge bracht, hetgeen geschiedt door ze om gekeerd op een draaischijf te plaatsen. Deze speciale mach in 5 voor het bij - stemmen der klokken is een wonderlijk staaltje van moderne techniek. Dit stemmen geschiedt door middel van bovengenoemde draaischijf (stembank) en met behulp van uiterst nauwkeurige stemvorken en electrische geluidmeters, waarop 't geluid visueel kan worden ge controleerd. Het behoeft geen betoog, dat gieter en stemmer, behalve hun technische kennis, ook over grote mu zikaliteit moeten beschikken. Zij im mers moeten met ware kunstzin de per soonlijkheid van de kunstenaar „over gieten" in de klokken. De klokkengie terskunst is dan ook en dat in te genstelling met de tegenwoordige mas saproductie door de machine in de hand gewerkt steeds een kunstambacht ge bleven. Heeft men alle'klokken op haar juiste toon getest, dan volgt nog een laatste keuring door de Rijkscommissie van Klokken. Met uitzondering van de grootste klokken worden hiertoe alle klokken provisorisch In een klokkenstoel, welke zich aan de. voorzijde van het bedrijf bevindt, opgehangen en een z.e.n. draadverbinding met de speelta fel tot stand gebracht, Eerst nadat de ze Commissie een gunstig rapport heeft uitgebracht, mag de beiaard worden af geleverd. EIND JULI KOMEN DE KLOKKEN IN LEIDEN. Voor zover dit thans reeds valt te be oordelen, zal het transport van het Leidse carillon eind Juli plaats vin den. Met het plaatsen in de toren en het bespeelbaar maken van het caril lon zullen vermoedelijk ongeveer 5 tot 6 weken gemoeid zijn, zodat verwacht kan worden, dat Leiden in September weer een carillon, en daarmede een „zingende" toren zal hebben. Het gewicht der Leidse klokken va rieert van 10 tot 1600 K.G., met een diameter van 20 tot 137 c.m. Het totaal gewicht der klokken bedraagt plm. 9.500 K.G. OPSCHRIFTEN VAN HET LEIDSE CARILLON. Het is van het Leidse Gemeentebe stuur een zinvolle gedachte geweest, dat de opschriften, welke op de nieuwe klok ken zyn aangebracht op. één uitzonde ring na gelijk zijn aan die van het oude carillon, slechts met de toevoeging: „Vernieuwd 1951". Zo staat op de klok, welke wij Don derdag zagen gieten: „Valeant Vovis Semper Libertas. datum Lugduno Bata- vorum a V.V.S.L.". De oyerige inscrip ties luiden: Sursum Corda: „Ik Beier Blij Met lederen Slag Den Roem Van 3 Octoberdag. 3 October 1938"; Vroom en Dreesmann en „Geschenk van de Leidse Schooljeugd". Aan deze op schriften is een nieuw toegevoegd, dat men aantreft op de klok van 750 G.G. (diameter 108 c.m.). luidende: „Hier luidt vernieuwing en herstel. Ten waar' symbool van 's lands bestel". De ..schuitjes" tin worden in de vuurgloed geworpen. Men lette op de reactie der arbeiders op de hitte- uitstraline. Eerst laat in de avond keerden wij uit de Heiligerlecse klokkengieterij in de Sleutelstad terug, met de gedachte, dat w(j niet alleen een eeuwenoud en zeer interessant bedrijf hadden be zichtigd, doch dat wjj tevens als eer ste en enige Leidenaar gestaan had den voor het Leidse carillon, dal over enige maanden zijn stem zal doen klinken over stad en burgerij. Dat de firma Van .Bergen, die een nieuwe carrosserie fabriek in Winschoten laat bouwen, „en passant" ook gemid deld per week twee brandspuiten afle vert is een kleine bijzonderheid, die met het bovenstaande niets te maken heeft, doch die wij toch de vermelding waard achten. 1 uit de tijd vóór 12 p.'ori 929. De oude Stadhu's- ■"'oarin carillon nr I hing. Over 'f'den zingt jn de nieuwe toren I'Kpel nr lil. (Van onze financ iële medewerker). Alles is beter dan oorlog en wanneer men zich herinnert welke spanningen ook de effectenbeurzen de vorige zomer doormaakten toen het Koreaanse conflict tot een derde wereldoorlog scheen uit te groeien, zal men de gezapige rust op het Damrak voor lief nemen en met een slecht gevulde beurs toch maar zfjn vacantie gaan nemen of plannen daartoe maken! Zowel Korea als Indo-China en Iran schijnen vooreerst niet de gevreesde wereldbrand te zullen veroorzaken en al is de internationale toestand niet zonder spanning, van een oorlogspsych ose is op en buiten de beursen toch geen sprake. Eer het tegendeel. Maar ook het uitblijven van een oor log, die men verwacht en waarop men zich voorbereidt, brengt zijn spannin gen en moeilijkheden mee. Al kan men niet van een koperssta king spreken, een feit is toch dat de ge forceerde behoeftenbevrediging bij het publiek, hier zowel als in de V. S. tot een einde gekomen is en min of meer een verzadigingspunt heeft bereikt. In de V. S. heeft dit, gelijk bekend is, ge leid tot een prijzenoorlog tussen twee machtige warenhuizen Macy en Bim- bel waarbij de prijzen met 25 40% zijn verlaagd, zodat de getaande koop lust van het publiek opeens weer is op gelaaid en het als wilde horden de win kels bestormt om de sterk in prijs ver laagde goederen te bemachtigen. Op zich zelf is een dergelijke prijzen oorlog in de V. S geen ongewoon ver schijnsel, maar zij is naar deskundige waarneming, een symptoom van een al gemeen dalende tendenz op de goede renmarkt, waarop trouwens ook de in dexcijfers van de groothandelspryzen duiden. Moody's index, van 359 op 1 Januari 1950 tot 509 op 1 Januari 1951 en verder tot 532 op 1 Februari j.l. op gelopen, is begin Juni tot 491 gedaald, waartoe vooral wol, katoen en rubber hebben bijgedragen. En zo is het niet bevreemdend dat de scherpe daling in de detailprijzen der grote Amerikaanse warenhuizen de vraag doet rijzen of soms een eco nomische depressie of crisis op komst is. Laat ons beginnen met te zeggen dat de financiële pers in de V. S. dergelijke verwachtingen niet koestert. De verslap te kooplust van het publiek ziet men als een natuurlijke reactie op de gefor ceerde aankopen sinds medio 1950 en de prijsverlagingen bij de fabrikanten en groothandelaren als een gevolg van de abnormaal grote voorraden, welke meer uit vrees voor oorlog en schaarste heeft gevormd. Wallstreet Journal weet mede te delen dat de voorraden bij de fabri kanten op het ogenblik 29 groter zijn dan een jaar geleden, in enkele ge vallen resp 31%, terwijl de verkopen thans geen gelijke tred houden met de vergrote productie. Tot op zekere hoogte is de situatie in ons land aan die van de V. S. gelijk. Ook hier zijn door de fabrikanten en groothandelaren tegen oplopende prijzen omvangrijke voorraden gevormd, zoals ook wel uit de abnormaal hoge import- cijfers kan blijken en zolang het publiek bleef -kopen, waren er zelfs fabrikan ten en handelaren, die slechts spaar- zamelijk afgaven, omdat zij nog hogere prijzen verwachtten. Nu deze z(jn uitgebleven en voor enkele producten als tin, rubber, wol, katoen, een ferme prijsdaling is inge treden, met als psychologisch gevolg dat de kopers zich terugtrekken, be merken fabrikanten en groothande laren en ook detaillisten, mede als ge volg van de credietbeperkendc maat regelen der regering, dat hun kasmid delen opraken, waardoor velen hunner worden gedwongen om te „spuien" hetgeen natuurlijk alleen tegen lagere prijzen mogelijk is. Zo zien we thans in textielzaken en kledingmagazijnen prijzen, die even vergeten waren en die het duidelijk bewijs vormen dat de wind uit een andere hoek waait. Als men vraagt hóelang dit zal duren en of een verdere prijsdaling moet wor den verwacht, kan worden vooropge steld dat zulks voor een goed deel van de gang van zaken in de V. S. afhanke lijk is. Een verdere daling van de groot handelsprijzen in de V. S. zal haar ster ke weerslag Li ons land doen gevoelen. Aan de ene kant zou dit als een voor deel kunnen worden beschouwd. De Ne derlandse regering heeft er immers reeds een paar jaar op gespeculeerd. Onze ruilvoet zou er beter van worden, hoewrel uiteraard ook onze exportprijzen zouden moeten worden verlaagd om In het buitenland kopers te kunnen vin den. Maar aan de andre kant gaan la gere prijzen doorgaans met een verslap ping van de handel gepaard en noodza ken zij tot inperking van productie, ge lijk daarvan thans reeds de voorbeel den kunnen worden genoemd. Staan we voor een periode van deflatie, daji is over heel de linie een drastische aan passingspolitiek noodzakelijk om werk loosheid te voorkomen. En dat dit voor een regering, die een langdurige infla tie-periode heeft meegemaakt en aller lei moeilijkheden met inflationistische hulpmiddelen heeft opgelost, niet ge makkelijk is, spreekt, wel vanzelf. Ge steld dat er inderdaad een periode van deflatie voor de deur staat, hetgeen overigens niet waarschijnlijk is, en op grote schaal werkloosheid optreedt, zal de regering dan de herhaaldelijk door staatssecretaris Dr van Rhfjn aangepre zen remedie toepassen en voor rekening van de centrale overheid en de lagere overheidslichamen grote publieke wer ken uitvoeren om werkloosheid te voor komen of te bestrijden? Zo luidde toch immers de theorie. Tot dusver is de practijk anders. Want de uitvoering van publieke werken wordt juist aan banden gelegd, hoewel daarvan reeds werkloosheid het gevolg is. Men meent in de V. S. dat het zich uitbreidende defensieprogram nog niet een voldoende stimulans heeft opgele verd voor het prijsniveau om de ach teruitgang in de civiele sector van de economie te compenseren. Komt het defensieprograro op volle toeren en ook als de vredeskansen stijgen, zal men daar vermoedelijk niet van af zien dan wordt verwacht dat de te grote voorraden spoedig in tekorten zullen verkeren en zelfs voor een nieu we inflatieperiode moet worden ge vreesd. Inflatie is, zolang ze kan worden bestendigd, voor een regering heel wat gemakkelijker dan deflatie. Want inflatie is de lijn van de zwakste weer stand. En zoals uit de jongste pu blicaties Bezuinigingsnota, Devie- zennota, Credietbcperking gebleken is. wil de Nederlandse regering die kant niet meer op. Gelukkig. Maar dan zullen er nog meer gelief koosde theorieën overboord moeten! Congres ex-politieke gevangenen VERONTWAARDIGING OVER PASPOORTENREGELING. Op de laatste congresdag van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen, uit de bezettingstijd, in de Harmonie te Groningen, v/erden de landelijke voorzitter mr G. Ch. Aalders en het zittend bestuur herkozen. De heer K. R. van Staal werd herbe noemd als redacteur van het verzets- orgaan „Aantreden". Aan H.M, de Koningin en Prinses Wilhelmina werden telegrammen ver zonden. waarin het congres zijn aan hankelijkheid en trouw betuigt, speciaal aan de laatste, als „moeder van het verzet". Door het congres werd met veront waardiging kennis genomen van de veranderingen der paspoortenregeling. Het congres nam een motie aan, waar in tot uitdrukking wordt gebracht, dat deze nieuwe regeling voor de leden van de vereniging van ex-politieke gevange nen niet te aanvaarden is. De leden n.l. die in de vele concentratiekampen met verschillende buitenlanders van allerlei nationaliteiten hebben gezeten zijn gewend met gesloten beurs elkaar te bezoeken. Dit zou niet meer mogelijk zijn, wanneer de uitvoering van de nieuwe regeling wordt gehandhaafd. Nog werd een motie aangenomen met betrekking tot de kwijtschelding van straffen voor en vrijlating van oorlogs misdadigers in het algemeen en in het bijzonder in Nederland. Aan het hoofdbestuur werd opdracht gegeven om er bij de regering op aan te dringen, de nog lopende vonnissen onverkort te handhaven. De voorzitter overhandigde de wis selwimpel aan de afd. Haarlem, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt tijdens de herdenkingsplechtigheden te Bloemendaal. Belastingaangiften op tijd doen ANDERS VERHOGING AANSLAG MET 5 Bij nota van wijzigingen heeft de mi nister van Financiën aan de Tweede Kamer met betrekking tot het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 voorgesteld aan de voorschriften in zake de aangifte enige bepalingen toe te voegen die tot doel hebben verbe tering te brengen in de ongewenste toestand, dat steeds meer belasting plichtigen hun aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting niet of aanzien lijk te Iaat indienen. De minister stelt nl. voor te bepalen, dat, indien de vereiste aangifte niet is gedaan, de belastingplichtige bij aan getekende brief kan worden aange maand om binnen een daarby te stel len termyn aan deze verplichting te voldoen.. Is aan deze aanmaning niet voldaan, dan wordt de op te leggen, aanslag verhoogd met 5 doch ten minste met f. 5.-. De minister vraagt verder in dit verband de bevoegdheid op grond van dwaling of verschoon baar verzuim, kwijtschelding of ver mindering te verlenen van de verho ging. POSTBEAMBTEN MET „PISTOOL** BEDREIGD. Dader vluchtte met f. 38. Gisteravond vlak nadat het bijkantoor van de posteryen aan de Dordtschelaan te Rotterdam-Zuid was gesloten, klopte een jongeman aan het raam en vroeg of hij even binnen mocht komen, omdat hij 's middags zyn vulpen in het post kantoor zou hebben laten hggen. Door een achterdeur liet men hem binnen. Op het kantoor gekomen, bedreigde hy plotseling de aanwezige 6 a 7 ambtena ren met een „pistool". Hij vroeg om do kas. De desbetreffende ambtenaar wilde daarop de kas dichtslaan, maar de man wist toch f. 32.— te bemachtigen. Hij nam daarop de benen en verliet het kantoor door de achterdeur. Direct zet ten een van de postambtenaren en een burger, opmerkzaam gemaakt door de kreet „houdt de dier' de achtervolging ln. Het gelukte hen de man in de Mil- linxstraat te pakken te krygen, waar na hy aan de politie werd overgegeven. De 23-jarige dader bleek een „pistool" te bezitten, die echter een sigaretten aansteker was, welke de vorm had van 4 een pistool.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3