huldiging in Stadszaal [inpat 1 nek gestemde K. O. Ravel's Sliéhérazade pse: 25. jaren dirigent STADSNIEUWS Lezers schrijven moderne Meubelen HASSELMAN 4 PANDE ZATERDAG 9 II'VI izanne Danco in Mahlers vierde en voortdurende actie is een der talloze kenmerken der jeugdig-vitale EflBjltheid van de Rotterdamse dirigent Eduard Ripse, wie gisteravond [stampvolle, met bloemstukken versierde Stadszaal een grandioze K. en je ten deel is gevallen. hjaren bestormde Ripse de Nederlandse en buitenlandse podia. Toen Lt zijn concerten in Rotterdam begon, werden er 133 kaarten verkocht l: orkestleden ontvingen 87'/2 cent per concert. Hoe is dat alles sinds- 1,-eranderd! fcie heeft zijn gehoor steeds verbaasd door zijn ontdekkingen op muzi- |;;bied en zijn toehoorders met bewondering vervuld, voor al hetgeen l^muziek-missionaris" heeft uitgedragen, zowel in zijn functie van door Kor gezond en eerlijk musicus, als van leerzaam „explicateur", mdwassenen en jeugd muzikaal „opvoeden": dit was zijn leus en hoe Terend is hij in zijn culturele boodschap geslaagd. ■i: vijf jaren, dat Flipse in Leiden TJm was, heeft hij duizenden weg- JTaiaakt en hechte fundamenten |r:a waarachtig muziekbegrip ge lijk voor dit alles is hem gis- |ud in ruime mate toegestroomd, etend in ovaties en in hoogge- -> of humoristische toespraken, zo- ■nn burgemeester jhr van Kin- j van K. en O. voorzitter Han de I en van de heer C. Grijpma na liet Leidse Toonkunstbestuur, die Lil zijn onverflauwde paedagogi- Jrerkzaamheden voor de jeugd Irêerde. T KL en O. geschenk, een prachtig L bord, waarop de Leidse potte- |i en K. en O. bestuurder de heer ierg Flipse's missie: „het licht ver- Jjin door middel van de muziek in pie tijden" symboliseerde, onder- Ijk deze dank dubbel, J tet orkestlid, mevrouw Flipse, de :e harpiste, ontving een bloemen- r. in haar werd tevens het ganse ft* geëerd! pse heeft tenslotte alle dank als overgedragen op dat orkest, fcee hij zich eén weet en voelt! alles vormde het sympathieke ran een concert, dat als inzet fes „vierde symphonie" bood. fckkig komt, na de voor ons oude- onvergetelijke Mahlerse Mengel berg-periode van vele jaren geleden, Gustav Mahler weer terug. En met ere! Wij kunnen deze grote Oostenrijkse symphonicus nog niet missen, al behoe ven we er geen „cultus" van te maken. Maar de jongeren kennen hem weinig, veelal zelfs in het geheel niet en dat moet toch veranderen. Nu staat Flipse voor hem op de bres. Mahler heeft oneindig veel facetten: van smartelijke tragiek tot kinderlijke blijheid, gelijk in deze zeer lichte, ge lukkig gestemde symphonie in kamer muziekstijl, zijn minst omvangrijke en uiterst geconcentreerd geschreven sym- phonische schepping. De finale, afgestemd op de „zalige vreugde" wordt beheerst door het be zingen van het „Himmlische Leben", op de middeleeuwse teksten van het „Des Knaben Wunderhorn": wondere be schrijving van de eeuwig-stralende heerlijkheid van het Paradijs. Aan de Belgische sopraan Suzanne Danco was opgedragen ons deelgenoot te maken van deze „hemelse vreugde", die Mahler, althans in deze periode van zijn overi gens zo zwaarmoedig leven, gezien en gehoord heeft. Maar de hier zwevende, lichte, vreug devolle lyriek kwam toch niet zó tot haar recht, als zij ons van perfecte uit voeringen uit het verleden in herin nering bij gebleven was. En ook de orkestrale uitvoering was, speciaal wat de eerste twee delen be treft. nog iets te zeer aan de partituur gekleefd en zodoende te machinaal, dan i dat wij er geheel door gegrepen kon den worden, al heeft concertmeester Tomasso op zijn één toon hoger gestem de viool de schrilheid van het „knekel huis van Vriend Hein" perfect tot ex pressie gebracht. Over deze Mahler-symphonie zou on eindig veel te zeggen zijn, maar wij moeten ons beperken. Even zij nog het innige Adagio (the ma met variaties) genoemd: een inge ving om voor te knielen en waarin de vrede besloten ligt. die toch ook een geteisterd mens als Mahler in zijn vroege scheppingsjaren deelachtig is geworden. Het orkest legde hierin een opval lend nobele uitdrukkingskracht, die de nog niet volkomen technische overwin» ning op hetgeen vooraf was gegaan, to taal deed vergeten. Mahler weer eens te horen al was dit dan ook niet voortdurend in uiterste perfectie heeft de geesten verkwikt en was in overeenstemming met Flipse's devies: voorvechter te zijn van al dat geen, wat waard is gehoord enge kend te worden. En dat is, voor wat de tegenwoordige te zeer veronacht zaamde Mahler betreft, toch zeker het geval! Flipse: 25 jaren dirigent. [Hoging pensioenen met bijzondere toeslag |*UZIGING KINDER-TOELAGE CiEPEN'SIONNEERDEN. de Tweede Kamer is ingediend een pjtwerp tot wijziging van de wet I' November 1950 tot verhoging van Ijnen met een bijzondere toeslag fep ae kindertoelagewet voor gepen- farcen Aan de Memorie van Toe- feg ontlenen wij PWndeiyk brengt het voorstel mede, de bijzondere toeslag van f.90.— ïdl verhoogd tot f.250.—, f.300.— Is L350.indien het totaal van pen- fotn de toeslag Ingevolge de wet van f Mvcmber 1948 en de extra-bijslag fnolge de wet van 1 November 1948 r^heidenlük minder dan f. 1500.-, of meer, doch minder dan en f 3ooo0f h0jrer be- en dat de bijzondere toeslag "jf.50— wordt verhoogd tot f.150.-, feW __of f 250.naargelang de "He van het pensioen dit zijn 5 Pensioenen, waarop geen toeslag f utra-bijlag is of wordt verleend Tin drie groepen van pensioenen ouder te brengen. Kjosten van het onderhavige voor- t Jfden geraamd op rond f. 24.680.000 F-Jan de kosten ad f. 12.120.000 van I's van 9 November 1950. Jndertoelagewet voor gepension- JJn wordt gewijzigd overeenkomstig l/staande en toekomstige regeling few kinderbijslagwet voor invalidi- t- ouderdoms- en wezenrentetrek- T- Deze wijzigingen houden in, dat: 1:eis. dat het kind tot het gezin fe-f Eepensionneerde moet behoren, ;e vervallen; 2. het recht op kin- fwge wordt uitgesloten voor kin- uit een vorig huwelijk van de Jhote of van de echtgenoot van de rjonneerde, indien dit huwelijk is I Joen overeenkomstig art. 254, on- I or 4 van het Burgerlijk Wetboek; r ii Van de regeling van de kln- J3?e voor kinderen, die door het J van onderwijs aan een inrichting ;-Wmeen vormend- of vakonderwijs. M hun levensonderhoud kunnen |J*n. wordt herzien: 4. een regeling I °P?enomen voor de natuurlijke |.;J?ebrekkige kinderen van gepen- J^raen; 5. de kindertoelage wordt fel?, voor de eerste twee kinderen i'j j per ^ind en Per jaar. voor LcJJ® kind tot f.164.per jaar en Ivtj v'er<^e en volgende kind f. 208.- en per jaar. fejosten van de verhoging der kin- Ufg worden geraamd op onge- Ravels Shëhérazade-trilogie, onlangs nog door Irma Timmerman hier gezon- fen en door ons beschreven, gaf aan uzanne Danco volop gelegenheid tot een rijkere ontplooiing van haar so- praanstem. Zij heeft deze prachtige Tristan-gedichten van Klingsor met voortreffelijk muzikaal begrip en wel doende natuurlijkheid voorgezongen en er de sfeer in het algemeen uitnemend yan gepeild en belicht. Haar groot suc ces heeft overtuigend aangetoond, hoe zeer timbre, eruditie, smaak en ver zorgde dictie de aandacht tot zich trok ken. Warm succes en vele terugroe pingen! Flipse Ravelkenner als weinig anderen vierde met z\jn orkest de slottriomf in Ravel's „La Valse", die schrijnende en tegelijkertijd gepas sioneerde, door en door geniale be werking van de wals, waarin héél de tragiek van een na-oorlogs, wanhopig Weenen besloten ligt. .Hy heeft haar aangevoeld met een intuïtie, die de kern der dingen tot in de nerf raakt. Eerlijk gezegd heeft déze bewogen interpretatie, waarin speciaal de groep der prachtig zingende celli opviel, ons de diepste indruk van deze ruke avond gegeven. Flipse en zijn orkest in een hier bezeten vervoering te horen, was het hoogtepunt van deze huldigingsavond. Moge Flipse nog lange jaren ae leidsman blijven, die de Paradus- poorten der muziek voor de Leidse stervelingen wijd open houdt! POSTWISSEL VOOR NAAMGENOOT ONDERTEKEND In hoger beroep stond voor het Haagse Gerechtshof teredht een 33-jarige groentehandelaar uit Hillegom, die we gens verduistering en oplichting tot een gevangenisstraf van zes maanden was veroordeeld. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij zijn handtekening had geplaatst onder - en het geld had geïnd van een postwissel, die bestemd was voor een naamgenoot, die in de- 1 zelfde straat woonden. De postbode had zich vergist en de postwissel bij verd. bezorgd Gedurende de 2K jaar die sands het gebeurde zijn verlopen, had verdachte verschillende tegenstrijdige verklaringen 1 afgelegd. Ter zitting van het Hof ont- kende verdachte aüe schuld, dooh de proc.-generaai hield hem aan zijn aan- aan zijn aanvankelijke bekentenis en requireerde bevestiging van de straf. I De raadsman had verdachte onder narcose laten horen om nu werkelijk I eens te horen of verdachte onschuldig was. Ook in deze ro:s had verdachte I echter zijn onschuld volgehouden. De j raadsman bepleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging of een na- derzoek. omdat er zi. leemten in het I bewijs waren Het Gerechtshof zal 22 1 Juni uitspraak doöa. LUXEMBURGSE POLITIE AMBTENAREN BEZOEKEN LEIDSE COLLEGA'S. Krachtmeting op voetbalveld. Van 11 tot 15 Juni a.s. komen, zoals reeds eerder gemeld, ongeveer dertig Luxemburgse politie-ambtenaren op be zoek bij Leidse collega's. De gasten maken Dinsdag een tocht naar Amster dam en Volendam, Op Woensdag, 13 Juni a.s. dus. wor den zij 's morgens in het Stadhuis ont vangen door de burgemeester, terwijl des avonds op het sportterrein aan de Zoeterwoudse singel de voetbalwedstrijd Luxemburgs Politie-elftal tegen het Leids Politie-elftal zal worden gespeeld. Deze wedstrijd zal te 19.30 uur aan vangen. De herinnering aan het Zeven Landen Tournooi, dat in 1947 door de Leidse Politie werd georganiseerd, zal bij de sportliefhebbers nog wel vers in het geheugen liggen, zodat velen onge twijfeld de prestaties van deze Luxem burgse ploeg, die vrijwel niet gewijzigd is sinds 1947, zullen willen volgen. Donderdag zal een bezoeg aan Vel- sen en IJmuiden worden gebracht; Vrij dag vertrekken de gasten weer. R-A.O.» CLUB KOKSSCHOOL. Een vruchtbaar winterseizoen list achter de rug van de R.A.O.-Officier der Koksschool R.I.T. De sergeant Hil- lenaar bood in de afgelopen maanden niet minder dan 47 toneel-cabaret of muziekavonden aan de in het garni zoen Leiden liggende militairen aan. Daarnevens nog verschillende kaart-, biljart- en sioelwedstrijden. Met dit alles ziin d* jongens vele aangename en nuttige avonden bezorgd. Het zo- merproeramma omvat o.m. een open lucht concert door de Harmoniekapel Werkmans Wilskracht op het terrein der Morspoortkazerne. deelneming aan de Avondvierdaagse in Leiden, een concert door het Leids Harmoniesezel- schap ..De Post" op het terrein der Morspoortkazerne. een Sportmiddag in de Leidse Hout en de viering van het éénjarig bestaan der Koksschool. Indien er nog muziek- of zangvereni gingen ziin die voor de militairen een concert willen geven, gelleven z!1 zich te wenden tot RA O. officier sergt W. Hillenaar. Kamer 6 Morspoortkazerne. f (lncez. Med.-adv.) ACADEMISCHE EXAMENS Aa nde Rijksuniversiteit zijn geslaagd voro het doctoraal examen geneeskunde de heren: F. J, Beernink (Den Haag), M. E. Blank (Delft). J. R. Chan Jon Ohu (Paramaribo). H. J. v. d. Haterd (Kerkrade) en J. Karbaat (Rijswijk Z.- H.); voor het artsexamen le gedeelte mej. H. L. Polak (R'dam) en de heren C. S. D Hoekstein 'Den Haag). D. J. N. Hoop (Oosterbeek). F. v. d. Knoop (Kat wijk aan Zee) P. E. Nassy (Leiden). W. Rodenburg (R'dam) en B. Weissmann (Den Haag)voor het artsexamen 2e ge deelte de heren B. E. de Groot (Oegst geest). J. H. W. Pel (Leiden), G. J. M. J. Tielens (Maastrioht) en J. H. v. d. Werf (Noordwyk Binnen) STRENG OPTREDEN TEGEN ONVEILIG FIETSEN. De commissaris van politie heeft alle agenten opdracht gegeven. 9treng op te treden tegen fietsers die zich aten voorttrekken door bromfietsen, het ge drieën naast elkaar fietsen en het fiet sen od trottoirs, welke euvelen de laat ste tijd veel voorkomen. AANBESTEDING RIOLERINGS- EN BESTRATINGSWERKEN. Op het Stadhuis vond de aanbeste ding plaats van het maken van riole- rings en bestratingswerken c.a. op een terrein bezuiden de Toussaintkade in verband met de bouw van 116 BBB- woruingen. Er waren 18 inschrijvingen; van hoogste tot laagste: J. A. Stomphorst, Utreoht. f. 95-700; N.V. Aann. Mij v/h. L v. Drunen en Zonen, Den Bosch, f 95.500; N.V. v/h. Gebr. Offerman, Aalsmeer, f 90-800; Gebr. J. en P. A. Schouls. Rotterdam, f. 90.000; Firma C. Lampert en Zoon, Haarlem, f89.737 Aannemersbedrijf Gebrs. Sohouls, Lei derdorp. f.84587; Bouw- Aanneem, en Expl.Mij „ZETHABO", Amsterdam, f. 84.000; G van Duijn Katwijk a. Zee, f.76 520; H. J. Strijk, Rijpwetering. f. 76.000: C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn, f. 75-900: T. P. de Geus, Leid- schenda-m. f 74.900; A. Th. Stuifzand, leiden, f. 73.349; D. R. de Jong, Haar lem, f. 73.290; Firma A. P. Volker, Slie- drecht, f. 72.230; A. J. de Later, Oegst geest, f. 71.900; N.V. Aannemersbedrijf „Prori". Wassenaar, f. 71.750; A. v. Ha- lem, Leiden, f. 71.700 en L. P. v. d. Geer en Zonen, Leiden, f. 66.700. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEEOKEN: Conrad Pleter, z. van P. W. Zaadnoor - dljk en G. H. van Gogh; Antonia Maria Catharlna. d. van A. H. Piscaer en C. M. C. van der Krulf; Antonia Jannetje, d. van A. Verschoor en A. van Rijswijk; Adrlanis Laurentius Maria. z. van J. C. J. van der Kroft en J. H. Oorthuljsen; Marl- nus Geertruldii Johannus. z. van W. J. Nederhoff en M. G. J. Rosbergen; Marle Elwlne Magdalcna d. van D. A. H. Du Tolt en C G. A. Du Tolt. OVERLEDEN; S. M. Stoeke, wed van Verhoog. 77 Jaar: C. Relchart. wed. van Van Hengst van der Sluis, 83 Jaar. Leiden alstoeristenstad Sedert enige weken toert door Lei den's straten „Het Glippertje". een herleving van de oude Leidse paarde- tram. Deze tram maakt een aardige rond rit door onze veste en door middel van een loud-speaker wordt uw aandacht gevestigd op de vele bezienswaardighe den. die gepasseerd worden. Wil hopen, dat én passagiers én de ondernemer van deze rondritten zullen profiterenEn onwillekeurig gaan onze gedachten dan naar een andere plaats. Een stad. die veel gemeen heeft met Leiden; een stad eveneens met een historisch verleden, een stad. waar ook kaas verhandeld wordt in een mooi oud waaggebouw. Maar een plaats zonder Universiteit, zonder Ple- ters- of Hooglandse Kerk. zonder Burcht of Lakenhal en met wellicht minder typische hofjes. U heeft het natuurlijk reeds begre pen. het is Alkmaar, waarop ik zin speel. ALKMAAR ALS TOERISTISCH CENTRUM. Wie in het seizoen op Donderdag Alkmaar bezoekt, staat versteld over de enorme toeloop van toeristen. Van heinde en verre zijn tientallen tou ringcars en auto's gekomen om land genoten en vreemdelingen naar Alk maar te brengen. Een duizend-koppige menigte staat op het pleintle bil de Waag en op de oude ophaalbrug of drentelt door de overvolle straten in de onmiddellijke nabijheid. De souve nirswinkels. café's enz. maken goede zaken. In hun typische klederdracht sjou wen de kaasdragers hun berrie's met goudgelekazen naar de Waag. Foto toestellen klikken en het is een gegons van stemmen in alle mogelijke talen en ^^jvertceer is hier niet toegestaan en'zou ook niet mogeiik zijn. Om 12 uur kiiken allen vol spanning naar de wil- zerplaat van het Waagtorentje. Dan komen de ruitertjes te vc r. chiin en luistert men doodstil naar de klingen- de belletjes, die hun klanken uit strooien over het overvolle marktplein en de omliggende straten. Dit is het hoogtepunt van de Alkmaarse kaas markt. De Alkm aarders zouden hun toeris ten niet graag missen EN LEIDEN....? Lelden heeft behalve een gewoon seizoen, ook nog een voorseizoen Het is de tiid. dat de bollen in bloei staan. Maar de meeste auto's en Touringcars rijden door Leiden heen. zonder er be stoppen. Vroeger was Leiden het rustpunt op deze tochten, maar Haarlem en de Bol lenstreek hebben deze taak overgeno men. omdatLeiden niet gezellig is. Leiden heeft geen knus plein, zoals Amsterdam of Alkmaar, of zoal6 Gro ningen, Breda of Maastricht. Boven dien bezit Leiden niet voldoende par keerruimte. Wil Leiden werkelijk toeristen trek ken, dan zal onze stad het heel anders moeten aankleden. Er is veel meer te zien dan in Alkmaar, dat is zeker, maar wij moeten leren om de vreemdeling te trekken. Het Stationsplein,, waar vroe ger verschillende touringcars stopten, is een winderige kale vlakte, zo zelfs, dat het zitten op een terras daar vrijwel nooit mogelijk is. De Breestraat is nu reeds verstopt door parkerende auto's en rijdende trams, zodat een vreemde ling eigenlijk niet anders kan doen dan zo snel mogelijk het ongastvrije Lelden verlaten. Wat heeft Leiden aan z'n his torische bezienswaardigheden als vrij wel niemand er naar komt kijken? Heus het moet anders worden. EEN PERMANENT „OUDT LEIJDEN". Als er geen gezellig plein is, dan zal men het moeten maken. Mensen trek ken nu eenmaal mensen. Een leeg café animeert niet tot binnentreden, maar eer. vol restaurant krijgt steeds meer mensen. Een permanent „Oudt Letfden" moet er komen op een windstil pleintje ln de schaduw van de Pieterskerk. Mogelijk is het Gerecht hiervoor de aangewezen plaats. Typische Oud Hollandse winkel tjes, waar behalve de kostbare antiqui- teiren ook souvenirs worden verkocht. Amsterdam's vlaggeschip, het m.s. Oranjevan de Maatschappij „Nederland" is gisteren voor zijn eerste naoorlogse kruistocht uit de hoofdstedelijke haven vertrokken De reis gaat via Lissabon naar Madeira en zal 10 dagen duren. Aan boord bevinden zich tal van bekende figuren uit handels- en in dustriekringen. De Oranjeverlaat de kadena gewuifd door de achterblijvenden. Een of twee tavernes met bediening in Oudhollandse klederdracht. Parkeer ruimte in de nabijheidkortom het moet, hoe lelijk U het woord misschien vindt, geëxploiteerd worden. Ook de Burcht, die typisch ouderwetse gelegen heid, moet meer voor het voetlicht ko men en dan een bezoek aan een weverij of spinnerij. Ik denk hier b.v. aan „Wol- lemijntje" en dan natuurlijk De Waag, het Stadhuis, de Korenbeurs, de La kenhal. het Zweetkamertje van de Uni versiteit, een hofje.... enfin neemt U het „Glippertje" maar en U komt er. En mocht iemand bezwaar maken te gen de min of meer zakelijke opzet, laat hij dan bedenken, dat het altijd beter Is, dat historische kunstwerken aan landgenoot en vreemdeling worden ge toond, dan dat zy zorgvuldig in een stille stad worden bewaard, waar nie mand of slechts een gering aantal men sen er belangstelling voor heeft. Alphen heeft z'n Avifauna en wat biedt Leiden? K. EXAMENS KRAAMCENTRUM. By het Kraamcentrum Herengracht 4, slaagden voor het examen kraamver zorgster de dames: J. Boomstra te Voor schoten; C. Broeken, Leiden; C. Klin- kenburg, Leiderdorp; C. v. d. Meer, Roe- lofarendsveen; C. Mieremet, Leiden; A. Maurits, Nieuwkoop; J. v. Rooden, Lei den; M. Schapen, Leiden. VER. VAN HUISVROUWEN OP EXCURSIE 16 leden van de afdeling Leiden van de Ned Ver van Huisvrouwen hebben gisteren een uitstapje gemaakt naar Doorn en Zeist. In de ochtenduren werd Huize Doorn bezichtigd, waarna in de middag een interessante excursie naar de Gero-fabrJeken werd gemaakt, na afloop waarvan een gezellig thee- uurtje in Figi volgde. Namens de Gero- ddreotie werd aan alle dames een herin nering aangeboden. „HAAK-IN" CURCOSA Het Koningin Wilhe&mina fonds trekt met de „Haak-in" -curcosa door het •land. Voor deze tentoonstelling blijkt zeer grote belangstelling te bestaan. De ten toonstelling komt van 25-27 Juni in de Stadsgehoorzaal te dezer stede. In overleg met de Centrale Leiden heeft de afdeling Leiden van de V.VD. cp Woensdag 13 Juni in Avifauna te Alphen a. d. Rjjn een grote propagan- da-bijeenkomst belegd, waarin de Twee de Kamerleden, de heren mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.VD., en de heer J. G. H. Cornelissen het woord zuilen voeren. (Ingez. Mcd.-advert,') /CS breestraat ia6 botermarkt2i-22 telefoon 26662 O.EIDE1 Lid Flnancicrlngslnstltuut Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris C. J. F. Dolk te Leiden. Herenhuis Witte Singel 64/64a in bod f 9.000.koper de heer L. Zitman q.q. te Leiden voor f. 11.000. Herenhuis Gerrit Doustraat 1/la, in bod f. 7.200, koper de heer J. Ravestein q.q. te Leiden voor f. 7.400. Herenhuis Vreewykstraat 28/28a, in bod f. 7.300.koper de heer J. van Iterson q.q. te Leiden voor f. 7.675. Herenhuizen Vreewijkstraat 10 en 12 tezamen in bod f. 12.500—, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegst- geest voor f. 13 600.— Herenhuis Hugo de Grootstraat 24/ 24a, in bod f. 6.000.koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f. 6.590.—. Herenhuis Bilderdijkstraat 3, in bod f.6500, koper de heer W. L. Leget q.q. te 's-Gravenhage voor f. 7500.—. Herenhuis Bilderdükstraat 17/17a, in bod f7.700.koper de heer J. W. God- dijn te Leiden voor f. 7.700. De Bloedtransfusiedienst EEN DONOR SOHONK REEDS 15 X ZIJN BLOED Het bestuur van de Afdeling Leiden van het Nederlandse Roode Kruis zal op -Woensdag 20 Juni as. aan 47 donores van de Bloedtransfusiedienst de Land- steiner-penning in brons uitreiken. By deze gelegenheid zal aan één do nor van de Bloedtransfusiedienst de Landsteiner-plaquette worden uitgereikt welke onderscheiding verleend wordt na het 16 x vrijwillig afstaan van bloed. De uitreiking zal plaats hebben in een cursuszaal van het Academisch Zie kenhuis. EEN BIJZONDER HUWELIJKSJUBILEUM. Van het echtpaar J. Zitman—Maryt. Een heel byzonder huwelijksjubileum herdenken vandaag de heer en mevrouw J. Zitman—"Maryt, wonende Hoge Rijn dijk 157. Vandaag is het nJ. precies 65 jaar geleden, dat zy in het Leidse Stad huis in- het huwelyk werden verbonden. Men kan bezwaarlijk van een Leidenaar verlangen dat-hij méér Leids is dan de heer Zitman. Hy is in de Sleutelstad geboren en getogen en heeft er zyn le ven lang gewoond en gewerkt. Dit laat ste niet alleen ten eigen bate, want de heer Zitman ls een gemeenschapsmens in de beste betekenis van het woord. Zijn functies in het openbare leven leg gen daarvan een sprekend getuigenis af: oud-lld van de gemeenteraad voor de toenmalige Vrijz. Dem. Bond, oud-voor zitter van de Verhuurdersbond voor Lei den en omstreken, oud-bestuurslid van de Leidse Hulpbank en van de Ver. tot verbetering van het lot der blinden af deling Lelden en als zodanig vele jaren de leider van de vroegere werkinrichting aan de Pieterskerkgracht en tal van an dere functies in het maatschappelijke en charitatieve vlak. In de aannemerswereld nam hy lange Jaren een vooraanstaande plaats in. Ge meente en particulieren hebben in be- langryke mate geprofiteerd van zyn des kundige technische adviezen en betrouw bare taxatierapporten. Zijn gezondheid laat ondanks zyn 87 jaren nog niets te wensen over en nog dagelijks kan men hem door de stad zien wandeler; ook zyn echtgenote houdt zich kranig, maar een officiële feestvie ring was haar toch wel van het goede te veel. Toch willen wy niet nalaten dit krasse echtpaar op deze dag onze har telijke gelukwensen aan te bieden in de zekerheid daarby te spreken namens zeer velen INDONESIË INGENOMEN MET VERKLARING VAN MINISTER PETERS. De Indonesische regering is zeer verheugd, dat de Nederlandse rege ring open oor heeft voor de wensen van het Indonesische volk. Indonesië streeft naar opheffing van het Unie- statuut, teneinde betere en gezondere verhoudingen tussen Indonesië en Nederland te kunnen aanknopen", aldus verklaarde men in Indonesische regeringskringen naar aanleiding van de verklaringen van minister Peters in de Tweede Kamer. „De regering juicht de verklaring van de Minister van Uniezaken en Overzeese Rüks- delcn toe", zo zeide men. Herinnerend aan het voornemen om een speciale conferentie met Nederland te houden, zeiden genoemde kringen, dat de Indonesische en Nederlandse regeringen vooraf overleg zullen plegen over de „tijd en voorwaarden van de speciale conferentie". De conferentie kan evengoed in Indonesië, als in Ne derland of Zwitserland gehouden wor den, zo verklaarde men, er aan toevoe gend: de plaats van de eonferentie is niet belangrijk, belangrijk is, dat het Uniestatuut geannuleerd wordt. In kringen van het Parlement noemde men de verklaring van minister Peters „zeer verstandig", DE PERZISCHE OLIEKWESTIE, De Perzische regering heeft besloten niet te antwoorden op de Britse nota van 10 Mei over de oliekwestie, voor dat zij heeft gezien hoe de onderhan delingen tussen de oliemaatschappij en. de regering verlopen, AGENDA MAANDAG: Den Burcht: Filmvoorstelling „Gezworen Kameraden", 7 en 9.30 uur nam. WOENSDAG: Alphen aan den Rijn Avifauna)t WD Spreker mr P. J. Oud en J. G. H. Cornelfssen, 8 uur nam. DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Openingsconcert „De mens In zyn vrye tijd'8 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling van Tekeningen en Gouaches H. M. v. d. Poel. Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon „Houten Paard" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Korvet K 225" (14 J.) Zondag 2 30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Twee bolhoeden naar Londen" 14 J.) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. I.ldo The dancing Years" (18 J.) Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „De Zwarte Roos" (18 J.) Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne. Hartman, Kors, Veldhuyzen en Verbrugge. 22030 °egstgeest d00r 01 Walchren, tel. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 9 Juni 13 uur tot Zaterdag 18 Juni 8 uur waargenomen door de Apo theek Boekwyt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: door de Oegstgecster Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 11