Qiaao*- H.M. de Koningin over taak van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen Wereldpetroleumcongres bezorgde Nederland goede naam! is toch maar je ware! STADSNIEUWS Met een enkel woord DONDERDAG 7 JUNI Eenheid ondanks Babylonische Spraakverwarring Lieftinck lacht! (Van onze Haagse redacteur). Gisteren is in het Scheveningse Kurhaus het derde Wereldpetroleum congres gesloten. Uit de woorden, die bij deze gelegen heid werden gesproken, klonk méér dan vriendelijke beleefdheid. Er klonk ook in door, iets van de verbazing over het feit dat het temidden van de Baby lonische spraakverwarring, die ge- gewoonlijk in de conferentiezalen pleegt te heersen en waardoor onrust en onzekerheid hand over hand toe nemen, mogelijk is gebleken een ge meenschappelijke taal te spreken. Wéi&r men in de afgelopen week ln congreskringen zijn oor ook te luisteren legde, men ving er slechts klanken van voldoening op. Voldoening over de open hartigheid. waarmede de problemen konden worden besproken. En dat spreekt te meer, omdat deze problemen liggen op een gebied, dat, als weinig an dere. het terrein is. waar, politiek ge zien. de conflictstof zo hoog is opgesta- pel'1 De politiek was echter op het derde Wereld-petroleum-congres taboe. De be sprekingen zowel in de secties, als in de plenaire zittinoen, bewogen zich op hoog wetenschappelijk niveau en de conclu sies, die gisteren door het congres wer den aanvaard, leggen daarvan getuige nis af. Zij zijn voor de leek volstrekt onbe grijpelijk en zelfs, wanneer men zou pro beren deze conclusies in „verstaanbaar Nederlands te vertalen", staat men steeds voor onoverkomelijke moeilijkheden. De oorlog en de na-oorlogse opbouw- jaren maakten het noodzakelijk dat het congres, dat in 1940 in Berlijn zou wor den gehouden, tot dit jaar uit te stellen. De wetenschap heeft in die tijd niet stil gezeten, in de grote laboratoria is hard gewerkt en met het resultaat hunner onderzoekingen, maar ook met hun on- oogeloste problemen zijn de olle-geleer- den naar Scheveningen gekomen, om zich op de hoogte te stellen en anderen od de hoogte te brengen van de vorde ringen. welke in een periode van 11 Jaar zijn gemaakt. Een week lang heeft het Palace-hotel gegonsd van de vreemde termen en na deze week zullen in de laboratoria, over al in de wereld, de resultaten van dit congres nader op hun houdbaarheid worden getoetst. Nu begint pas het werk om, wat het Congres opleverde, dienstbaar te ma ken, ook aan de leek,, wiens alledaagse bestaan zo nauw is verweven met de oergrondstof: „aardolie". Nederland heeft intussen met het organiseren van dit derde wereld- petroleum-congres een uitnemende beurt gemaakt. Het heeft de congres sisten. behalve een uitstekende ac commodatie voor hun besprekingen, ook laten zien wat er in ons land meer aan bezienswaardigs is. Er is meer dan Volendam en Marken en bij het uit stippelen van excursies er werden er in deze week niet minder dan 34 gehouden heeft men zich van het twijfelachtig spectaculaire zorgvuldig onthouden, maar aan de gasten dat laten zien, wat wezenlijk waardevol was. De voldoening daarover was uitermate groot. Dat de bezoekers vermoeid waren, het is geen wonder, maar nu de congresvlag van het Kurhaus is gestreken, over heerst de voldoening over het succes aan beide zijden. Voldoening over de openhartigheid en de eenheid aan de zijde der congresgangers, voldoening bij de organisatoren, die met dit overladen programma de naam van Nederland een goede klank hebben bezorgd. En wie het laatst lacht, wel minister Lieftinck, die zijn deviezenpot behoorlijk versterkt zag! Vergadering Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel „WANKELE WELVAART, WERKE LIJKHEIDSZIN EN WERKEN" Vandaag en morgen houdt de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel haar jaarlijkse algemene vergadering in Arnhem. Ditmaal werd tot motto ge kozen: „Wankele welvaart, werkelijk heidszin en werken" Als inleiders traden op dr M. W. Hol- trop, die in zijn prae-advies het mone tair beleid ter sprake bracht, prof dr J. Tinbergen, die een prae-advies gaf over de in- en uitvoer en betalingsbalans en dr G. van der Wal. die de vraagstuk ken van comsumptie aan een nadere beschouwing onderwierp en dr Paul Rijkers, die in een prae-advies de op voering van de productiviteit bezag. Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat het aantal leden slechts een geringe toeneming vertoonde. De financiële po sitie verslechterde. Op 1 Januari 1950 bedroeg hfet aantal gewone leden 4986, dat der donateurs 674. De meeste de partementen toonden een goede activi teit en boden hun leden een keur van deskundige sprekers. Nieuwe departe menten werden niet opgericht. Het vererend getuigschrift en de erepen ningen blijken zich nog altijd in een grote waardering van de werkgevers en werknemers te mogen verheugen. In 1950 werden 3192 getuigschriften uitgereikt (In 1949 2784). Euwe op tweede plaats te New York In de vierde ronde van het internatio naal schaaktournooi te New York won Reshevsky (V. S.) na 49 zetten van zijn landgenoot Kramer. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Byrne (V. S.) en de Argentijn Guimard eindig de na 58 zetten in een overwinning voor Byrne, die tevens zijn hangpartij uit de tweede ronde tegen zijn landgenoot Shainswit tot een goed einde bracht. Reshevsky heeft thans de leiding met 3Vi punt, Op de tweede plaats staat dr Euwe (Ned.) die 2,£ punt heeft, gevolgd door Byrne met 2punten. De Belgische wielerbond heeft de volgende ploeg samengesteld voor de Ronde van Frankrijk 1951: Bayens.Cou- vreur. De Hertog. De Rijcke, De Mulder, Jobe, Rosseel, Van Brabant, Van Ende, Van Steenbergen, Van Steenkiste en Verschuren. KORTE VRIJHEID! Aan twee gevangenen van het Huis van Bewaring aan de Gansstraat te Utrecht, op het binnenterrein te werk „Gij zijl als wachters over steden en dorpen", met die van uw voorgangers uit tyden. Velen van u zijn zich daarr,. diep bewust en aanvaarden hun anii nochtans met blijmoedigheid. Gij züt als wachters over uw sled™ en dorpen. a Gjj hebt nauw contact met uw bur gerjj. GU moet meeleven in haai vreugden en noden. Vanmiddag heeft H. M. de Koningin een rede gehouden voor het Congres van Nederlandse Gemeenten te Utrecht, waarin.zij o.a. zeide: In de gemeente-klopt de polsslag van het leven van ons volk. Het doet dat in haar bestuur, evenals in het particu liere leven harer inwoners. Vitaliteit, die zich een weg baant langs welke uiting van gemeenschaps leven dan ook, zoekt die in eerste aan leg in eig?n woonplaats, om daar tot eerste volle ontplooiing te komen, alvo rens om te zien noar samengaan in gro ter verband en daartoe komt men dan neg liever uit eigen vrije wil. dan dat men vanuit het centrum geroepen wordt. De Vereniging van Nederlandse Ge- üUltulli uc| wureurei,wll „C1IV meenten is zelf het meest sprekende gesteld, werd gistermiddag het mooie voorbeeld, hoe men wel degelijk ook weer te machtig. Om twee uur zagen I vanuit de verscheidenheid de zij hun kans schoon, klommen onge zien over de buitenmuur en zetten daarmee de hun geschonken bewegings vrijheid om in volledige vrijheid. Lang hebben zij daarvan echter niet gepro fiteerd, want binnen het uur waren de vogels weer geknipt. eenheid zoekt en vindt. Burgemeester. Wethouders zowel als gemeentesecretarissen, waren nooit eerder in zo grote getale samenge komen als nu cn hier. GU hebt een taak, die in zwaarte en verantwoor- deLijkheid niet meer te vergeUjken is Rotterdams koopman bij aanrijding gedood Op de Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam heeft zich gistermiddag om streeks half zes een verkeersongeluk voorgedaan, waarvan de 68-jarige koop man E. Dunk uit Rotterdam het slacht offer is geworden. Een auto passeerde een militaire truck met oplegger, toen uit de tegen overgestelde richting de auto, waarin alleen de koopman zat, naderde. Hij reed met tamel k grote snelheid en toen hij bij het viaduct ter hoogte van over- schie bij een post van de rijkspolitie moest stoppen om zich aan te sluiten bij dP uit de richting Den Haag geko men file auto's, kwam zijn wagen door krachtig remmen dwars over de weg te staan. De tegenligger reed toen in de rech terflank van de wagen van de Rotter damse koopman. De man werd zwaar gewond en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De auto werd totaal vernield. De twee inzittenden van de andere auto werden lioht gewond. WETSONTWERP INZAKE APARTE VERTEGENWOORDIGING NATURELLEN IN ZUID-AFRIKA AANGENOMEN. Na eerv debat van meer dan 140 uur heeft het Zuid-Afrikaanse parlement het wetsontwerp inzake aparte verte genwoordiging voor naturellen goed gekeurd. Het ontwerp gaat thans ter ondertekening naar de gouverneur-ge neraal. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Juni. Coöp. Qroentenvelllng. Per 100 kilo. Prei 819; Rabarber 610; Uien 1.407.10; Peen 48; Aardappelen 62 77 Andijvie 9—38; Stoofsla 813; Aard beien 135310; Snijbonen 100210; Peu len 120135; Postelein 1228; Spinazie 10—25, Tomaten 48150. Per 100 stuks: Komkommers 939; Bloemkool 850; Sla 2420 Perziken 1522. Per 100 bos: Kroten 13—15; Peterselie 3.204.40; Ra dijs 7.20—8.70; Selderie 24; Uien 2.90; Peen 15—44. BOSKOOP, 6 Juni. Rozen gr bloemig 20 stuks: Butterfly 5570; Hadley 1.10; Rosalandia 1.001.70; Pechthold 1.50 2 00- Duisburg 1.001.60; Better Thlme 1.10^—2.00; Edith Helen 1.00; Vierlanden 1.602.00; Florex 1.401.70; Gemengde rozen 5070; Babyrozen 10 stuks. Blase 60; Sweetheart 901.20, Juweeltjes 60 1 00; Ingar Ilsson 54; Else Poulsen 2331; Orleans 2030; Ellen Poulsen 4665. Wolfsglorle 52—85; Gloria 1.40—1.70; Bvoë 1.501 80; Gemengde baby's 65; Plnoccnlo 1.301.40; Dlverser 10 stuks: Lathyrus 9 17; Idem gemengd 14; Campanula blauwe bloemen 2229; Idem wit 24; Clematl6 Prins Hendrik 1.502.70; Idem mevr. Ie Coultre 2.00; Pyrethrum ln soorten 921; Geraniumbloemen 24; Rhododendronbloe- men 1420; Margrieten 6; Irissen 1531; Pioenen 1.201 60; Papaverbloemen 50; Meidoorn 1.101.30: Violieren dubb. wit 1.10; Idem crème 1.40; idem enkel wit 17; Gladloler 1.40; Blauweregen 14; Di versen per stuk; Hortensia's 3758; Rho- dodendronplanten 40; Begonia's 11; Palm- groen per kilo 21. TER AAR, 6 Juni. Peulen 7.40—8,70 per 10 kilo; Kassnljbonen 1.652.20; idem stek 951.35; Spinazie 1219; Idem 2 5—7; Rabarber 47; Andijvie 2839; Idem B 310; Tomaten A 1.401-60; idem C 1.20 1.30; Idem CC 0.600.90; Idem kriel 0.30; Postelein 0.180.30; Nieuwe aardap pelen 0.65067, Idem kriel 0.43; Waspeen 0 40, Prei 0.11; Sjalotten 0.21 alles per kilo. Bloemkool IA 0.350.43; Idem 1 029 —0.38; idem 2 0.21—0.29; Idem 3 0.09— 0.18; idem stek 0.010.09; Komkommers 1 0 340.37; Idem 2 0.250.34 alles per stuk. Sla 2 104.50 per 100 stuks Bospeen 0.240.38. Idem stek 0.120.17: Peterselie 0.02—0.06; Radijs 0.07; Bosprei 0.02; Sel derij 0.01—0.06; Kervel 0.01 alles per bos. Aardbeien 0.240.61 per doosje. Bloemen: Anjers 0.20 per bos. (Ingcz. Med.-advert.) IK LEER MIJN ZOON GEZOND ROKEN! Ik heb hem eea doosje kleiae sigaar- tjes gegeven -- en hem metéén verteld hoe hij daarvan moet genieten. Niet inhaleren, maar aandachtig proe ven, zich voortdurend bewust van de héérlijke geur van edele tabak! Zo'n goed begin voor hem -- want een klein sigaartje is óók een sigaar. En U wéét het: 40-JARIG BESTAAN „MAREWIJK" Geslaagde feestavond De feestelijkheden ln verband met het veertig jarig bestaan van Wijk IV, thans de wijkgemeente .Marewijk", zijn gisteravond geëindigd met een feest avond voor de vrienden van de wijkge meente. De leiding van de avond be rustte bij de wijkpredikant ds M. Otte- vanger. Er was een alleszins aantrekkelijk programma samengesteld. Als eerste trad op het mannen-dubbelkwartet .In ter Nos", dat reeds zovele avonden met zijn zang heeft opgeluisterd. Ook deze keer was zijn optreden weer een suc ces, vooral de nummers met pianobe geleiding waren prachtig. Nadat het Leids Kamerorkest enige werkjes had gespeeld, werden enkele liederen ge zongen door een twaaltal meisjes van de Zondagsschool en de kinderkerk. De fijne, meisjesstemmen vormden wel een groot contrast met de forse stemmen van de leden van „Inter Nos", wat ech ter helemaal niet wil zeggen dat de kinderzang minder gewaardeerd werd. Een kort overzicht op de afgelopen veetig Jaren werd in dichtvorm gege ven door de secretaris van de wijk- kerkeraad, de heer J. C. Sleyser. Na de pauze traden „Inter Nos", het Leids kamerorkest en het meisjeskoor tje nogmaals op, ook ditmaal zeer tot genoegen van de aanwezigen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands-Indisch recht de heer J. de Jongh (Den Haag) en mej. J. van Del den (Den Haag); candidaatsexamen Chinees-Japanse taal- en lett. de heer J. West (Arnhem). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Chronische Larynxste- nose" mej. A. C. Nieuwenhuijse (Lei den). Gepromoveerd tot doctor in de wis- cn natuurkunde op proefschrift getiteld „Identificatie van natuurlijke alkaliveldspaten met behulp van rönt- gen-poederdiagrammen" de heer J. F. Osten (Den Haag). KRANIGE REDDING. De 4-jarige Keesje Arbouw uit de 3 Octoberstraat beleefde gistermiddag een avontuur, dat hij niet licht zal ver geten: tijdens het spel viel hij in het water van de Schelpenkade. Gelukkig voor hem passeerde juist op dat mo ment de 17-jarige leerling-instrument maker Joop Kuil uit de Magd Moons- straat 67, die gekleed in het water dook en het genoegen smaakte Keesje zon der nare gevolgen op de wal te brengen. AANGAAN GELDLENINGEN. De N V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land te 's-Gravenhage is bereid een viertal kortlopende leningen tot een totaalbedrag van f. 700.000.aan onze gemeente te verstrekken, waarvan 3 le ningen tot een totaalbedrag van f. 400.000.voor termijnen langer dan een jaar, zulks tegen een rente volgens de vastgestelde normen. ZILVEREN JUBILEUM J. BREUKER. Heden heeft de heer J. Breuker het feit herdacht, dat hij 25 jaren de ge meente Leiden als brugwachter heeft gediend. Door de voorzitter der Jubileum- Commissie, de heer F. van Dissel werd de jubilaris met echtgenote en kinde ren aan huis afgehaald en naar het Waaggebouw geleid. De Wethouder voor de Markt- en Havendienst, de heer D. v. d. Kwaak, sprak de jubilaris toe en overhandigde hem een gratifi catie vergezeld van de gelukwensen van het Gemeentebestuur. Daarna sprak de directeur, de heer M. Weima, cn vervolgens, namens de collega's, de heer Van Dissel, die aan de heer Breuker een couvert overhan digde, teneinde met de inhoud daar van een herinnering aan deze dag aan te schaffen. Na het aanbieden van een verversing bleven vele aanwezigen nog enige tijd bijeen, waarna de jubilaris wederom naar huis werd geleid om in de familie kring de dag verder te vieren. CONTACTAVOND KRAAMCENTRUM Gisteravond kwamen de leerling- verzorgsters van het Kraamcentrum en reeds opgeleide verzorgsters bijeen voor een contactavond ten huize van de leidster-docente van het centum, zuster G. Kuiper, in de Burchtsteeg. Na een inleidend woord van zuster Kuiper, waarin een uiteenzetting werd gegeven over de vereenvoudiging Van de administratiemethode, werd het ge zelschap voor de pauze onthaald op fluit- en pianospel benevens declama tie door ds A, J Snaaijer. Het tweede gedeelte van de avond werd in beslag genomen door 't schim menspel „Peerken", verzorgd door de heer Koevoets, waarmede de aanwezi gen, waaronder de leidster-docente van het Kraamcentrum te Alphen, zich kostelijk amuseerden. Een bijzondere attractie vormde voorts een tentoon gesteld kabouterspel, door een 14-jari- ge Jongen uit klei vervaardigd en aan trekkelijk „aangekleed", een keurig stukje huisvlijt. Aan de Haagse Costuumschool Vereniging slaagde voor het examen costumière de dames N. de Bruin. J Berlekom, T. Veldhuizen, A. v. d. Woerd en W. Steenstra, allen alhier. Zilveren Jubileum G. W. v. d. Lelie Vandaag was het feest in eigen huis. De heer G. W. van der Lelie, aquisiteur bij de advertentie-afdeling, vierde zijn zil/veren jubileum in dienst van het L.D, cn in verband daarmede viel hem en zijn echtgenote hedenmorgen in de be- drijfsknng temidden van het voltallige personeel een hartelijke huldiging ten deel. Nadat de heer en mevrouw van der Lelie per auto van huis waren gehaald en aan laatstgenoemde bij het betreden van het gebouw een grote bos lathyrus was aangeboden, voerde in de druk kerij, waar alle persen waren stopgezet, allereerst de directeur, de heer J. W. Henny het woord. Deze, mede spre kende namens commissarissen, die door omstandigheden verhinderd waren per soonlijk van hun medeleven te getui gen, schetste de jubilaris als een door- en-door eerlijk en betrouwbaar mens met een grote ambitie voor zijn werk en voor het bedrijf. Als bestuurslid der Personeelsvereniging en als collega werd de heer van der Lelie altijd be reid gevonden anderen te helpen, waarbij niemand ooit tevergeefs een beroep op hem deed. Onder aanbieding van een enveloppe met inhoud en van het vererend getuigschrift van de Mij voor Nijverheid en Handel met bijbe horende draagmedaille, besloot de heer Henny met het uitspreken van de wens, dat de jubilaris nog vele jaren in het belang van het bedrijf werk zaam zal mogen blijven. De procuratiehouder, de heer A. Poortman wees er op, hoe het contact, dat de heer van der Lelie nu al 25 jaar met de adverteerders heeft onderhou den, steeds van de meest aangename aard is geweest. Nooit gedurende dit tijdvak gaf zijn optreden aanleiding tot klachten; integendeel er was en is slechts algemene waardering. Namens het gehele personeel bood spr. een ge schenk aan ter verfraaiing van zijn huis, zomede een geldsbedrag onder couvert. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de voorzitter der Perso neelsvereniging, de heer B. W. Menk- horst, die onder hartelijke dankzegging voor de uitnemende wijze, waarop de jubilaris zijn bestuurslidmaatschap ver vult, een rokertje aanbood. De heer van der Lelie, die voor allen een passend wederwoord vond, bracht daarbij in het bijzonder aan de bedrijfs leider en die medewerkers in het be drijf, die door hun vakkennis en pret tige samenwerking ertoe bijdragen aan de adverteerders een maximum-service te verlenen. De rest van de dag bracht de heer van der Lelie door in de huiselijke kring, waar hij nog vele blijken van belangstelling en medeleven in ont vangst mocht nemen. Gisteravond heeft zich ln de ka zerne van een regiment genie-troepen ln de buitenwijken van Lissabon een ont ploffing voorgedaan. Na de ontploffing brak brand uit. Met het oog op de aanwezigheid van grote hoeveelheden munitie en explosieven werd een groot gebied rondom de ka zerne door de politie ontruimd. Na een strijd van vier uur was de brandweer het vuur meester. Verschei dene soldaten liepen verwondingen op; een Jongen moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Na 11 Jaar heeft de Amerik. rege ring de vervolging tegep de Amerikaanse olie-industrie, op grond van de antl- trustwet, gestaakt omdat de procedure als een enkel proces moeilijk te hand teren ls_ Volgens het West-Duitse nieuwsbu reau zijn zes leden van „Jehova's getui gen" ln Oost-Duitse gevangenissen over leden. In totaal zouden zich 800 leden van deze secte ln Oost-Duitse gevangenis sen bevinden, van wie 350 waren berecht en ln totaal tot 2642 Jaar dwangarbeid veroordeeld. Veertien kregen levenslang. In een fabriek van de Imperial Che mical Industries te Stevenson in Schot land Is een auto met springstof ln de lucht gevlogen. Twee personen zijn om gekomen. Een 200-tal fabrieksmeisjes moest wegens shock behandeld worden. Op een verkiezingsvergadering te Pesclna (Italië) zijn een aantal schoten gelost op het christen-democratisch par- lementslidlcmentslld Natali. Deze bleef ongedeerd, doch een Jonge man werd dodelijk en een andere deelnemer zwaar gewond. In de nabijheid van San Antonio Gerald Barry, die het Festival of Britain (Texas. V. St.) is een transportvliegtuig ontwierp en organiseerde. Belden heb- ten gevolge van een onplofflng aan boord ben de titel knlght-bachelor (ridder, op een benzinestation terecht gekomen doch niet ln een bepaalde orde) ge-I Hierop volgde een tweede ontploffing, kregen. Negen Inzittenden kwamen om het leven. BINNENLAND. De ambassadeur van België, de heer E. Graeffe en zijn echtgenote zijn gister middag ten paleize Soestdljk door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. De oudste Inwoonster van Friesland, de weduwe Geeske UbelsKempt te Dokkum. hoopt Zaterdag as haar 103de verjaardag te vieren. De algemene Vereniging van Ne derlandse reserve-officieren houdt haar jaarlijkse algemene vergadering op Za terdag 16 Juni a s. te Hengelo (O.). De Kon. Ned. Toonkunsten aarsver eniging houdt Zondag as. ln Hilversum haar jaarlijkse algemene vergadering. De Vereniging van Archivarissen ln Nederland zal 16 Juni a s. te Den Haag haar 60-Jarlg bestaan vieren. De Nederlandse onderzeeërs „Tyger- haal" en „Zeehond" zullen na het eindi gen der oefenlng-Progres met Britse oor logsvaartuigen. waarvan 18 onderzeeërs, „zomergevechten" houden in de Ierse zee. De oefeningen zullen bestaan ln „aan vallen van onderzeeërs op geëscorteerde convoolen" Gisteravond is het laatste contin gent troepen uit de Antillen ln Vllssln- gen, gedebarkeerd. BUITENLAND. Op de ter gelegenheid van de ver- Jaardag van de Engelse koning 'gepubli ceerde „honoursllst" komen o.a voor Christopher Ohancellor, algemeen direc teur van Reuters persbureau, dat bin nenkort zijn eerste eeuwfeest viert. De V.N.-commissie voor Internatio naal recht, die te Genève vergadert, heeft met zeven tegen drie stemmen, bij één onthouding besloten, dat het onmogelijk ls een geschikte definitie voor „agressie" te vinden. De Perzische Senaat heeft een ver zoek van premier Mossadeq, om. gezien DS. L. RIJKSEN. Onze stadgenoot, ds L. Rijksen, pre dikant bij de Geref. gemeente alhier ontving een beroep naar Dirksland. Door het bedanken als voorzitter en lidmaat der Vrijdenkers-Vereniging „De Dageraad", afd. Leiden, is het be stuur thans als volgt samengesteld: H. v. Duuren Jr., voorzitter W. Sprin ger, penningmeester, H F. v. Leeuwen, secretaris, Seringenstraat 55. Prof. dr S. Dresden alhier is be noemd tot lid van een commissie voor de examens akte Frans M.O. B. De heer Th. A. J. de Wit alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de examencommissies voor de akte Frans M.O. A, voor het getuigschrift van tolk-vertaler in de Franse taal en voor het getuigschrift in de handels briefwisseling in de Franse taal. Lezers schrijven....' DE BALDADIGE JEUGD. De heer A. P. Hasselbach, Jan van Houtkade 1 alhier zendt ons een uit voerig schrijven, waarin hij weliswaar de klachten over de baldadigheid der jeugd onderschrijft, rnaar anderzijds een lans breekt om haar een behoor lijk viswater te bezorgen. Van oudsher vormen de singels een geliefkoosd visdomein, doch het betre den der gazons is nu eenmaal verboden. Het gevolg is dat de politie de henge lende jeugd geregeld verwijst naar de smalle trottoirs van de Koepoortsbrug tussen Doeza- en Herenstraat. Deze brug is door het verkeer al overbelast en wanneer nu de smalle trottoirs nog in beslag genomen worden door vissende jongens, wordt de situatie voor pas serende voetgangers helemaal levens gevaarlijk. Afgezien van het risico van een opstopper met het achtereind van een hengel of een door de lucht schie tende vishaak! De schrijver beveelt bij wijze van proef aan het gedeelte Witte Singel tus sen Koepoortsbrug en Neksluisbrug te bestemmen als jeugdhengelplaats uit sluitend voor kinderen beneden 14 jaar in het bezit van een hengel. Hij heeft zoveel vertrouwen in het welslagen van deze proef dat hij in de toekomst meerdere van deze jeugd- hengelplaatsen durft te voorspellen! WAAROM ,,'T GLIPPERTJE"? Een abonné stelt ons de vraag waar om het voertuig, dat momenteel elk uur een rondrit langs de Leidse beziens waardigheden maakt, de naam draagt van ,,'t Glippertje", terwijl de „glip pers" toch in de tijd van Leidens Beleg een weinig fraaie rol hebben gespeeld. (In de recente bezettingstijd spraken we van collaborateurs - Red.). Wij zijn op informatie uitgetrokken en uiteindelijk terecht gekomen bij de initiatiefnemer, die tevens de naamge ver bleek te zijn. de beste bron der halve die we konden aanboren. Deze bevestigde ons, dat hij inderdaad een bekende naam uit Leidens geschiedenis de ollekwestle. het zomerreces uit te I ueiveuue nciciiii un uciucus Kcav-iucucnia f.™ I heeft willen verbinden aan deze tocht langs Leidens historische monumenten, toren kwamen echter overeen zich voor dringende gevallen beschikbaar te houden. De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat er ln de Ver. Staten een nieuw llohaam ls opgericht, dat de uitvoer van goederen die voor de defensie en ook voor andere doeleinden van groot belang zijn, beter wil gaan regelen. Voor zover het ons land betreft kun nen aanvragen voor genoemde bemidde ling worden gericht aan de E.C.A.-missie ln Nederland, Amerikaanse Ambassade, Benoordenhoutseweg 6. Den Haag. De Britse mijnwerkers hebben ln 195o 216.3 mlllloen ton kolen gedolven, hetgeen 1,5 mlllloen ton meer ls dan ln 1949. De Sovjetrusslsche vertegenwoordiger van de Sovjet-contrölecommlssle heeft bij de Britse commandant te Berlin ge protesteerd „omdat de Britse autoriteiten de Duitse politie toelaat vredespropagan- dlsten op door de Sovjet-unie gecontro leerd terrein ln de Britse sector te ver volgen". De Joegoslavische militaire attaché ln Bulgarije ls uit het land gewezen „om Dat deze naam oorspronkelijk een wei nig gunstige klank had, daarover heeft hij zich overigens niet bekommerd. Met Shakespeare vraagt hij: „Wat is in een naam?" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth, d. van A. Hlllebrand en J. F. van der Plas; Johannes, z. van H. S. Kok en C. C. Blommaert, Johannes, z. van J. van der Mee en S. M. van Vliet; Johanna Maria, d. van van H. A. van Polanen en P. W de Wit; Arle Martinus, z. van J. H. Schlagweln cn S. C. Hoppenbrouwer; Petra, d. van D. Reyneker en C. M. Versleljen; Hendrik Adrlaan. z. van F. Reljneveld en B. C. van Engelen; Christina Adrians Louisa, d. van P. van Hoven en C. J. L. Tom; Jacobus Bartholomeus, z. van J. van Ryn en A. J. Kroesemeijer. GETROUWD: Gij moet open oog en oor hebben voor een ongelimiteerd aantal probJV. men van groepen en personen. Mei denke hier als voorbeeld aan de benau wenis, die de woningnood voor de consciëntieuze gemeentebestuurder be tekent. Vaak wordt er een beroep m uw medewerking gedaan waaraan 4 niet kunt voldoen, wat u misschien ha gevoel geeft vergeefs met iemand se sproken te hebben. Toch zijn uw woor den niet ij del. wanneer gij als mens warm hebt trachten mee te leven met een ander! Er hangt zoveel vanaf, hoe gij zelf het voorbeeld geeft hoe men er de schouders onder kan zetten. Het is alles waard, wanneer uw woor den in overeenstemming zijn met uw ge dachten en uw daden in overeenstem ming zijn met uw woorden. Sprak men vroeger gemoedelijk - over de „burgervader", hoe raak ls de» term juist nü. De gemeentebestuurder, in het bijzon der de burgemeester moet belangstel lend zijn voor alles en daarbij steeds het oor te luisteren leggen of in iets toe kom^tmuziek klinkt. Hij moet troost en moed kunnen ble den bü vertrouwelijke mededelingen over persoonlijke of gezinsmoeilijkheden. Hij moet iets van een. jeugdleider in zich hebben. Hij mag geen traagheid des harten hebben doch steeds klaar staan als ziin ambt hem roept. Hij mar nooit eigen belang dienen maar als dienaar der gemeenschap het welvaren van ieder ander laten gaan boven het zijne. Hij moet een voorbeeld zijn met heel zijn persoonlijk leveen. Hij moet zijn de dienaar, niet de slaaf. De „vader", niet de directeur. Het voorbeeld, niet het afgietsel. Laat gij één van deze dingen na, gjj kunt onberekenbaar veel kwaad stich ten. Doet gij ze, gij doet onnoemelijk veel goed! Uw ambt is zwaar en mooi, evenals dat van Commissaris der Koningin cn evenals het mijne. Hoe hoger ge uw taak opvat, hoe meer zult gij tot stand kunnen bren gen, want hoe meer zult gii er u aan geven. Neem tijd om na te denken en om u te bezinnen. Laat u leiden door wat gii weet dat goéd is. Dan zijt gij tot steun en tot heil van uw raad en van uw burgers. De toekomst is niet zonder goede voor ultziohten. De vele goede elementen In het land nemen toe Overal schieten plannen en Initiatieven op, die veel be loven. Wjj hoeven niet te desespereren: ln het plaatselijk bestel zal veel goeds kun nen geschieden zo niet veel groots. God zegene ons aller arbeid! H. J. van Namen en S. E. de MoolJ: J. van der Blom en M H. Smit; J. C. Zaal en A. Verstraten; J. J. Dernee en C. M. J. dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan C. de Vries; Th. Kok en M Kuijf; S. Ramak en j jj. Janse: C. Ouwersloot en H. J. M. Schipper, B. Slngellng en S. M van der splonnage en dlverslonlstische activiteit" Drie communistische dagbladen in Noord-Rljnland-Westfalen zijn voor 90 dagen verboden Volgens de Britse autoriteiten zijn ln Leek. OVERLEDEN S. J. Goeman ,wed. van J. H. Remmers- deze drie bladen artikelen verschenen. waal' 55 !aa£: c Groenman, echtge- die het aanzien en de veiligheid der ge- iS w' w, naar' Kroi' allleerde strijdkrachten schaden. £h&r 80 jaar J J' Dr Drees over de ontwikkeling der gemeenten Beperkingen gevolg van bittere noodzaak. Op het congres der Vereniging van Nederlandse gemeenten te Utrecht spiak vanmorgen de minister-president, W. Drees. Thorbecke, zo zei de heer Drees, wist in de Gemeentewet vastheid van grond regelen op zo gelukkige wijze te verbin den met ruimte en soepelheid in de uil werking, dat het algemeen kader on danks velerlei wijzigingen nu reeds een eeuwlang kon worden gehandhaafd Binnen dit kader is geen ongekende ontplooiing van de gemeentelijke werk zaamheden mogelijk gebleken evenzeer als een uitbreiding van de aanvankelijk tot een betrekkelijk kleine groep be perkte zeggenschap over heel de bevo'. king. De gemeentelijke bemoeiingen hebben een omvang gekregen, die in Thor becke's tijd stellig niet is verwacht, maar waartoe de wet naar letter en geest de mogelijkheid liet. Vele gemeenten, zo vervolgde Drees, zijn zo gegroeid, dat men niet meer kan zeggen, dat er in de bevolkin nog de samenhang ls, die bü velerlei be toog omtrent de waarde der plaatselijke werkzaamheid voorondersteld is. Wij hebben daaruit de behoefte aan decen tralisatie binnen de gemeenten zien op komen, o.a. via ln te stellen wijkraden Anderzijds wordt gepleit voor meer ge meenschappelijke regelingen, maar ook voor verruiming van de taak der pro vinciën. De gemeenten ondergaan thans dï invloed van de situatie waarin de Staat zich bevindt. Spr. is echter overtuigd, dat de gemeentebesturen zullen willen begrijpen dat de beper kingen, die zij zich in deze tüd zien opgelegd, slechts het gevolg zijn van bittere noodzaak. Moge spoedig een gunstiger keer in de verhoudingen, waarin wjj geplaatst zijn, v;rdere verruiming mogelijk ma ken van de ontplooiing van de ge meentelijke arbeid, die ons volksle ven zo zeer heeft verrijkt, zo eindigde dr Drees. Stakingen te Soerabaja Textielbedrijven voorlopig gesloten. Onze correspondent te Soerabaja seint ons: Hedenmorgen zjjn te Soerabaja sta kingen uitgebroken bij de bioscopen, de textielfabrieken en de drukker(jen- Naar aanleiding hiervan en mea in verband met het feit dat de sta king is begonnen zonder voorafgaan waarschuwing hebben de gezamen lijke textielbedrijven besloten voorlo pig te sluiten. Morgen zal de staking ook tot de IJ®j kantoren worden uitgebreid, en de sta kers hebben laten weten dat men oh geheel Oost-Java in staking zal s» indien het bioscoopconflict niet bint vfjf dagen is opgelost. _,0 Voor de drukkerijen, waar g©5" wordt, hing vanmorgen een rod€. Verschillende stakers waren ïïiei rood lint getooid.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2