tiec litspraak in Joego-Slavië gooit het roer om De zeven van Landsberg terechtgesteld A WEERBERICHT Wild-West te Londen Scherp protest der Banken Tegen Wetsontwerp Credietwezen lijsfe Jaargang DONDERDAG 7 JUNI 1951 00 No. 27321 LEIDSCH DAGBLAD I--steur: J. W. Henny KcJdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 pen kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Lrkwaardige rede van een minister n? Joegoslavische minister van Bin- .-nljndse Zaken Rankovic heeft in plenaire zitting van het centrale dsilté der communistische partij ver dringen afgelegd die iedere Joego- üsf nog slechts enkele maanden ge- yen in de gevangenis gebracht zou- <,o hebben, als hij ze maar had dur- t>a fluisteren. gjnkovic. de man, die het Joegosla- s±e politie-apparaat heeft georgani- h en geleid, heeft namelijk openlijk, en door het Politburo" goedgekeur- i je. gezegd dat 47 procent van de êstaties die de politie in één Jaar •j&i heeft verricht, „ongemotiveerd" ifreest. namelijk, dat dezp arrestan- c'vrijgelaten moesten worden zonder j£re vervolging, omdat het onderzoek léés. dat er geen basis voor een be ziging was Bovendien, zo verklaar- knkovic, zijn velen veroordeeld we- 'misdaden die zij nooit begaan had- 5 ,>n anderen wegens ernstige mis- fa hoewel hetgeen zij gedaan had- s, slechts een geringe overtreding Jee wetten vormde. De minister gaf toe, dat zijn politie dusverre „boven de wet" gestaan maar dat hij in de toekomst op pje wijze zou opereren. Si zeide dat de grondprincipes van de «Ütie van de socialistische staat ge ld gebleken zijn, maar dat de prac- vaak het ideaal verre bleef. De islisatie van Joegoslavië, aldus Ran- w, „kan niet gescheiden worden van arantie der individuele rechten en jriduele vrijheden van de burgers". D: minister beschuldicde rechters er- hun rol van verdedigers van de üiistische gemeenschap" verkeerd te Kabinetscrisis in Luxemburg D> minister-president van Luxemburg, sre Dupong, heeft het ontslag van kabinet bij groothertogin Charlotte «diend, De uitslag van de gedeeltelijke ver engen voor het Luxemburgse parie s' (de Kamer van Afgevaardigden-», ld Zondag een wending naar links te a gegeven. Dupong is leider van de Miek-liberale coalitie-regering. Naar iuidt, heeft de groothertoging het Vjiet verzocht tot eind Juni als „za- ihbinet" in functie te blijven, "aamemers geloven, dat de kabinets- "is niet gemakkelijk kan worden op- te!, omdat de socialisten, die vier ze- 5 wonnen, naar verluidt zullen aan- rJueri op ontbinding van het parle- it en het houden van algemene ver- uineen in het gehele land ten einde gehele parlement te vernieuwen. PROCES TEGEN EEN GRIEKSE ABDIS. goeder Mariam, de zeventigjarige 'üs van het oude Kalendaristische wier te Kerateav bij Athene, die in Èeel Griekenland bekend staat als „de rteljjke Raspoetin". is voor de recht- pk gedaagd. h'?ens de beschuldiging heeft Mariam geweldig fortuin vergaard door be ulingen te maken, deze naar haar .'p'er te brengen en daar land en jan hen af te persen. Bejaarde be ulingen zou zij wijs gemaakt hebben, s iij alleen in de hemel zouden ko- s indien zij hun bezit aan haar ver hakten, waarop zij de dood van deze rcen verhaastte door haar vasten middeleeuwse straffen op te léggen. -?ens de autoriteiten bezit Mariam -^tens driehonderd huizen en boerde- a. verspreid in geheel Griekenland r Kn geheime voorraad goud en juwe- p ter waarde van tienduizenden gul- b. hebben toegepast door een over-politi- sering van hun werk. Er heeft een neiging bestaan om iedere daad van achteloosheid of opzettelijke schade aan genationaliseerde eigendommen te beschouwen als „economische sabotage", ieder voorbeeld van ongehoorzaamheid of oneerbiedigheid tegenover een staats- autoriteit als „contra-revolutionnaire activiteit". Gewone misdaden werden te vaak getransformeerd in politieke misdaden. Men verwacht dat deze verklaringen vérstrekkende gevolgen zullen hebben, gedeeltelijk in correoties op de wetge ving, maar vooral in het verbeteren van de practijken van bestaande rechtban ken en van de houding deT burgerij ten opzichte van de rechters. (UP.), Bradley tevreden over Franse machtsuitbreiding Alvorens Frankrijk te verlaten om zich naar Engeland te begeven, heeft generaal Omar Bradley de volgende verklaring aan de pers afgelegd: „Ik heb een zeer gunstige indruk opgedaan van het organisatie-werk, dat reeds verricht is door generaal Eisenhower en de leden van zijn staf, waarin de 12 landen van het Atlantische pact zijn vertegenwoordigd Hun plan voor een afdoende verdediging van Europa is laar. Nu komt het er op aan over de strijdkrachten te beschikken, die voor dat programma nodig zijn. Deze bres wordt thans gedicht door opleiding van manschappen en vergro ting van de industriële capaciteit ge richt op de nationale verdediging, zon der daardoor de bevrediging van de normale economische behoeften in het gedrang te brengen. En Bradley prees de toenemende machtsuitbreiding van Frankrijk. De dood heeft het spel gewonnen! De zeven Duitse oorlogsmisdadigers te Landsberg zijn vanmorgen tussen middernacht en halfdrie in de gevan genis terechtgesteld. Het vonnis werd voltrokken door mid del van de strop. De geëxcuteerden, al len voormalige SS-officieren waren: ge neraal Otto Ohlendorf. die verantwoor delijk wordt geacht voor de dood van 90.000 personen, generaal Oswald Pohl, die het Ghetto van Warschau liet ver woesten waarbij 56.000 Jaden werden uitgeroeid of gedeporteerd, kolonel Paul Blobel die bevel gaf 60.000 Joden te do den, kolonel Werner Braune en brigade commandant Erich Naumann die elk duizenden Joden en zigeuners lieten ver moorden. adj -generaal Hans Schmidt, die verantwoordelijk was voor de execu ties in het concentratiekamp Buohen- wald, en George Schallenamier, die be vel gaf tot het doden van grote aan tallen gevangenen in andere concentra tiekampen. De zeven mannen waren ruim drie jaar geleden door militaire tribunalen ter dood veroordeeld De vonnissen wer den od 31 Januari van dit jaar door de Amerikaanse autoriteiten in West-Duits- land bevestigd. Bij die gelegenheid wer den 21 andere doodvonnissen in levens lange of kortere gevangen:sstraffen ge wijzigd terwijl in 37 gevallen de opge legde gevangenisstraffen werden vermin derd. Mn weet, hoe verwoed alles in het werk is gesteld, om het vonnis alsnog gewij zigd te krijgen. Tweemaal werd de exe cutie op het laatste moment afgelast. In een verklaring wordt gezegd dat dit. de laatste terechtstellingen wegens oorlogsmisdaden waren die te Landsberg ten uitvoer werden gelegd Van alle terechtgesteld en werd berioht dat zij moedig de dood in gingen. Zij werden in atohabetische voteorde met 20 minuten tussenruimte geëxecuteerd Ieder kreec 90 seconden om ziin laatste woorden te spreken Allen verklaarden dat hun terechtstelling een .waarschu wing aan het Duitse volk v>or zijn zoge naamde vrienden" moest zijn De laaf «te godsdienst «e nteohtighe- den b°gonnen om e'f uur. De echtgenote van Pohl de vrouwen hebben gistermiddag- afscheid mogen ne men zei dat baar man .duizend do den gestorven was" gedurende de jaren waarin hij od de tenuitvoerlegging van he»- vonnis wachtte. De begrafenis zon vanmorgen om tien uur pp he1 kerkhof van de gevangenis plaats* vinden. Naar verln'dt zijn geon 'bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen om de familie McCloy te beschermen. De Ame rikaanse hoge commissaris en zijn eoht- genote hebben n 1. onlangs dreigbrieven ontvangen waarin gezegd werd, dat de executies op hun twee kinderen zouden worden gewroken. Mievrouw McCloy, wier ouders van Duitse afkomst waren, steunde haar echtgenoot, teen hij weigerde de terecht stellingen op te schorten. DE SCHIJNSTEMMING IN OOST-DUITSLAND. 95 89 der stemgerechtigden in Oost-Berlijn en de Sovjet-zone heeft bij het „volksreferendum tegen de her- militarisering en voor het vredesver drag" ja gestemd, aldus een officiële mededeling van de leider van het re ferendum in het Sovjet-Russische be- zettingsgebied. Het totale aantal der stemgerechtig den in dit gebied bedroeg 13.122.947. Vol gens de voorlopige uitslag antwoordden 12.476.640 personen ,ja" en 535 146 (on geveer 4.11 „neen" 36.838 stemmen werden ongeldig verklaard. 15 October 1950 stemden bij de ver kiezingen slechts 35.544 personen tegen de candidaten van het onder commu nistische leiding staande nationale front, terwijl nu 546.622 personen „neen" geantwoord hebben op de vraag van het referendum! Wisselende strijd in Korea Heden werd in een officieel commu niqué meegedeeld, dat de verbondenen hun aanvallen voortzetten Ondanks hardnekkige tegenstand van de Noorde lijken maakten zij enige vorderingen. In het communiqué werd verder mel ding gemaakt van toenemend? artille rie-activiteit van de tegenstander. In het gebied van Jongpjong nam de Noordlijke tegenstand toe. Toch boek ten de verbondenen hier een terrein winst van ongeveer twee kilometer. Ten Noorden van Hwatsjon deden ongeveer drieduizend Noordelijken voor het aanbreken van de dag een aanval op de stellingen van de verbondenen. Zij wisten in deze stellingen door te dringen, voordat zij tct staan konden worden gebracht. De gevechten duurden nog voort. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft naar aanleiding van een hem in het Lagerhuis gestelde vraag verklaard, dat Engeland nog steeds van mening is, dat communls- tisoh China, tot de V.N. moet worden toegelaten, doch dat het niet. veel zin heeft deze kwestie thans aanhangig te maken. Nog vrij koel 1^ 3ilt verwacht tot morgenavond dan overdrijvende wolkenvelden ■0: weer. Vannacht in het binnen- dideliik zwakke overigens matige /dissen Noord ln Oost. Dezelfde dogore temperaturen dan van- - 'Opgemaakt te 10 uur). 8 JUNI. - °p: 422 uur: onder: 20 56 uur op: 7 07 uur; onder: uur. .-'Hater te Katwijk te 5.28 en - uur. "burner bestaat uit acht pagina's Koning Haakon van Noorwegen brengt een officieel bezoek van enige dagen aan Engeland. Bij zijn aankomst in de Britse hoofdstad werd hij namens koning George, die wegens ziekte verhinderd iras. begroet door de hertog van Clou- cester. Daarna werd naar Bucking ham Palace gereden. Koningin Elizabeth met haar 78- jarige Koninklijke gast gezeten in het open rijtuig tijdens de tocht naar het paleis. Deserteur pleegt amok (Van onze Londense correspondent per telefoon) Nog altijd is in Engeland de herinne ring levendig aan het beleg van Sid ney-street in Oost Londen, zo'n veertig jaar geleden, waarmede de naam van de jonge Churchill - toen minister van binnenlandse zaken - onverbrekelijk is verbonden. Twee Russische anarchisten, die twee politieke agenten hadden gedood, wer den in een woonhuis in een smalle straat in Stepney zeven uur lang bele gerd door 700 politieagenten, militairen en brandweerleiden. Churchill, met ho- ze zijden hoed, leidde de operaties. Een fotc, waarop men hem tegen de muur gedrukt temidden van militairen en politieagenten, die hun geweer in de aanslag houden, ziet staan, is bewaard gebleven. Het eind van de fusillade was, dat een van de misdadigers tijdens de schiet partij wérd gedood, terwijl de ander in de rook van de ontstane brand, stikte. Een drama dat aan dit alles, doet denken, is thans met de dood van de hoofdpersoon geëindigd. De laatste fa se er van vertoonde veel overeenkomst met de strijd in Sydney-street. Het toneel van de reprise was de ma rinehaven Chattam, waar de 20-jarige deserteur uit het leger, Derrek Poole, een politieagent had doodgeschoten. Onmiddellijk werd de jacht op de man geopend. Hij was aanvankelijk onvind baar. Tenslotte leidde het spoor naar zijn woning in een arbeidersbuurt in Chattam. Hij bleek zich daar ver schanst te hebben nadat zijn familie naar buren was gevlucht. Tweehonderd man belegerde de woning. Hun scho ten en gasbommen - die zij door de ramen wierpen - werden met kogels uit een stengun beantwoord. De in het nauw gedrevene kondigde aan. dat hij een eind aan zijn leven zou maken, maar dat hij eerst een aantal van zijn belagers zou doden. De politie liet 50 omringende hulzen ontruimen. Daarna ging zij, voorzichtig voortkruipend, tot de aanval over. Nadat uit het huis schoten waren af gevuurd. schoot de politie op haar beurt en wierp zij nog meer rookbom men naar binnen. Toen het eindelijk stil bleef, werd de deur opengehakt, en baande men zich met gasmaskers een weg door de dikke rook naar de zolder. Daar trof men in een slaapkamer de man aan met een zichzelf toegebrachte schotwonde en een kogel uit een politierevolver in het lichaam. De stengun, dertig scherpe patronen en een grote dolk lagen op hem. Ook vond men een Wild-West-ro- man in zijn nabijheid met het woord „Bandieten" in de titel. Derrek Poole stond al jaren bekend als een gevaalijk individu, die velen bedreigde. Van zijn prille jeugd af was hij in aanraking met de justitie ge- I weest. Drie jaren bracht hij in een jeugdgevangenis door. Deserteurs, die over wapens beschik- i ken, vormen al jaren een bedreiging van de openbare veiligheid in Enge- j land. Sinds het begin van de oorlog zijn er nog enige duizenden aan de haal Acheson's getuigenis leverde gisteren geen nieuwe gezichtspunten Gisteren getuigde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ache- son voor de vijfde maal voor de vere nigd? Senaatscommissies voor de .bui tenlandse betrekkingen en de strijd krachten inzake het aan generaal Mac Arthur verleende ontslag. Aoheson z?ide. dat er geen reden was, waarom de vraagstukken van de verte genwoordiging van het communistische China in de Verenigde Naties en de toekomst van Formosa niet zouden kunnen worden besproken, nadat een einde zou zijn gekomen aan de agressie in Korea. Uitvoerig is gesproken over de vruch teloze poging der Verenigde Naties, in Januari J.I., om te komen tot een sta king der vijandelijkheden in Korea. Daarna kwam aan de orde, dat het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur op 10 Maart 1950 een rapport van zijn geheime dienst aan de Amerikaanse re gering zond, waarin o.m. werd medege deeld. dat de Noord-Koreaanse volksre publiek voornemens was de Zuid-Ko- reaanse republiek in Juni 1950 aan te vallen. Adheson verklaarde dat „alle Ameri kaanse regeringsinstanties het er in 1950 over eens waren, dat de mogelijkheid van een Noord-Koreaanse aanval op de Zuid-Koreaanse republiek bestond, doch zij waren ook eenstemmig van mening, dat een aanval in de zomer van 1950 niet aanstaande leek". Aangaande het huidige conflict in Korea deelde Acheson mede, dat de verbondenen over het politieke doel van de stryd overeenstemming hadden be reikt „Ik geloof, dat de operaties, welke op het ogenblik worden uitgevoerd, la ten zien, hoe de beslissing is uitgeval len", zo voegde hy er aan toe. Enige waarnemers beschouwden deze uitlating als veelbetekenend in het licht van de onlangs door Acheson tij dens zijn getuigenis afgelegde verkla ring, dat de V. S. misschien bereid zou den zijn een wapenstilstand bij de 28ste breedtegraad te aanvaarden, indien men de zekerheid had. dat zich verder geen agressie zou voordoen. De vrouwen van Oregon Verenigde Staten) hebben aan H.M. Koningin juliana honderd door Amerikaanse meisjes vervaardigde poppen aan geboden met de bedoeling, dat deze op een of andere wijze ten goede zullen komen aan het Nederlandse kind. Korte tijd geleden zijn deze honderd poppen aan H.M. de Koningin op liet Paleis Soestdijk aangeboden. Er zullen thans drie honderd dui zend loten worden verkocht tegen een kwartje per stuk. Zij. die de toten kopen, kunnen derhalve voor dit luttele bedrag in het bezit komen van een der poppen, temidden waar van wij hier op de foto H.M. de Koningin zien zitten. De opbrengst van de loterij komt geheel ten bate van het Nederlandse kind. Koffie op bon 505 Bon 505 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van morgen worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni. VOOR WEST-EUROPA GEEN BEVRIJDINGSOORLOG MEER! De opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal Elsenhower, en zijn plaatsvervanger, maarschalk Montgomery hebben 'n be zoek aan Noord-Frankrijk gebracht voor het bijwonen van plechtigheden ter her denking van de geallieerde invasie, zeven jaar geleden. Generaal Eisenhower zeide op het Britse oorlogskerkhof te Bayeux o.m.- „Vandaag is het Westen verenigd om de vrijheid te verdedigen, voordat deze verloren is Wij wensen aan deze kusten geen bevrijdingsoorlogen meer De in- regriteit van geheel West-Europa moet tegen tyrannie verdedigd worden". Ongeëvenaarde machtspositie van Lieftinck In een adres aan de Tweede Kamer zegt de Nederlands? Bankiersvereni ging „met ontsteltenis to hebben ken nis genomen van het wetsontwerp tot toezicht op he credietwezen". Ernstig wordt betreurd dat de bankiers niet zijn geboord alvorens het ontwerp werd ingediend. Aan het adres ontlenen wfj voorts. „Het permanente karakter, dat aan de uitbreiding der bevoegdheden van de Nederlandse Bank en daarmede van de Minister van Financiën wordt gegeven, de dominerende positie die deze uit breiding aan hem geeft ben aanzien van het gehele Nederlandse bedrijfsleven, het feit, dat het monetaire element van controle volkomen eenzijdig is afge stemd op een beperking der credietver- lening aan het bedrijfsleven met ge dwongen uitbreiding der crediet verle ning aan de overheid, en ten slotte het ontbreken van voorschriften, die de tij delijke ineffectiviteit der normale cre- dietcontrölemiddelen van de Nederland se Bank beogen weg te nemen, hebben de Bankiersvereniging tot de overtuiging geleid, dat van een eventuele verheffing van dit ontwerp tot wet, ongemeen ern stige gevolgen moeten worden gevreesd voor de sociale zekerheid en ds volks welvaart". De kern der bezwaren van de Ban kiersvereniging is, dat het wetsontwerp alleen de credietverlening aan het be drijfsleven maar niet die aan de over heid beperkt. Daardoor wordt het mo netair minder gezonde crediet aan de overheid gestimuleerd en beschermd ren koste van het monetair gezonde crediet aan het bedrijfsleven. „De ongeevenaarde machtsconcentra tie in handen van de Minister van Financiën, die blijkens dit ontwerp dreigt te worden verwezenlijkt, moet in strijd worden geacht met de de mocratische beginselen van ons staatsbestel, aangezien hierdoor niet alleen het bankwezen, maar het ge hele bedrijfsleven onder de beslissende invloed van de minister kan worden gebracht. De uitweg uit de impasse moet, naar de mening van de Bankiersvereniging, worden gezocht in het treffen van een noodvoorziening, waaraan de eis moet worden gesteld, dat zij zichzelve liqui deert Daarom dient deze zelfllquidatie gekoppeld te worden aan een geleide lijke consolidatie van de vlottende over heidsschuld. Deze consolidatie zal een belangrijke oorzaak wegnemen van de impasse, waarin de Nederlandsche Bank verkeert en dient gepaard te gaan met een doelbewuster streven naar een even wichtige economie aldus het adres aan de Tweede Kamer Tijdens een gistermorgen gehouden persconferentie heeft het bestuur der Bankiersvereniging o.a. opgemerkt: De oplossing van alle geldzorgen, voor particulier, bedrijfsleven en Staat, ls slechts zeiegen in het oude Hollandse spreekwoord „Zet de tering naar de nering". KOMT OOK SANDERS VRIJ? De Britse minister van buitenlandse zaken heeft in het Lagerhuis medege deeld. dat Engeland bereid is voor Hon garije bestemde herstelbetallngsgoederen in de Britse zone te deblokkeren, Indien Hongarije de Britse zakenman Edgar Sanders vrijlaat. Sanders werd zeven tien maanden geleden tezamen met de Amerikaan Vogeler gearresteerd op be schuldiging van het plegen van splon- nage. Vogeler is de vorige maand vrijge laten. Naar men meent, bedraagt de waarde van genoemde goederen enkele tiendui zenden guldens. Vier Nederlanders op Korea gesneuveld BU AANVAL DER NOORD- KOREANEN. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tydens actie in Korea op 1 Juni de volgende militairen zjjn gesneuveld: Soldaat K. de Groot, Haarlem; soldaat le kl. H. J. H. Suidman, Amsterdam; soldaat le kl. A. J. Twisterling, Den Haag; korporaal M. Zijp, Zuid-Schar- woude. De naaste familieleden zijn verwittigd. De Soldaat K. de Groot, werd 25 Augustus 1926 geboren. Hij was ge huwd en had twee kinderen. Soldaat le kl. H. J. H. Suidman werd 21 Augustus 1925 geboren. Hij was on gehuwd en afkomstig van 7-R.I. Soldaat le kl. A. J. Twisterling werd 4 September 1928 geboren. Hy was on gehuwd en afkomstig van 11-R.I. Korporaal M. Zyp werd 25 December 1927 geboren. Hij was ongehuwd en af komstig van het voormalig regiment speciale troepen. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede: Na de aanval, welke het Nederlands Detachement Ver. Naties op 31 Mei ten koste van helaas ernstige verlie zen heeft afgeslagen, heeft het op 1 Juni aan het Oostelijk gedeelte van de centrale sector opnieuw een Noord- Koreaanse tegenaanval moeten door staan, welke aan Nederlandse züde vier doden en enkele gewonden heeft gekost. Gouverneur Struycken te Curagao Gistermiddag is gouverneur mr A. A. M. Struycken te Willemstad (Curacao) aangekomen. Hy werd ontvangen door een commissie van ontvangst en talrijke Antilliaanse autoriteiten. Hierna inspec teerde hij een op het vliegveld Hato op gestelde erewacht der Mariniers en sprak hij enige woorden voor de radio. In het Gouvernementshuis werd hij ont vangen door de waarnemende gouver neur mr F A. Jas, de leden van de Re geringsraad en burgerlijke en militaire autoriteiten. Vandaag heeft mr Struycken in een plechtige vergadering der Staten zyn ambt aanvaard. f 100.000 voor rheumabestrijding De voorzitter van de Raad van Be heer van de N.V. Organon te Oss heeft een chèque van f. 100.000 ter hand ge steld aan de Staatssecretaris van So ciale Zaken, dr P. Muntendam, bestemd voor rheumatiekbes try ding. Dit bedrag vormt het beginkapitaal van het rheu- matiekfonds „dr Jan van Breemen". Giften kunnen worden gestort ten behoeve van het rheumatiekfonds dr Jan van Breemen op postrekening 877 van de N.V. Kasvereniging te Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1