weerbericht flieson onthultAmerika had vliegtuigen boven Mandsjoerije willen vervolgen Gevaren voor de gemeentelijke zelfstandigheid Op het gebied van politie en financiën l!tt Jaargang WOENSDAG 6 JUNI 1951 00 No. 27320 EIDSCH DAGBLAD :nn J. W. Henny t'iredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; 10-40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Bondgenoten weigerden (Weien werd de Amerikaanse mi- vaa buitenlandse zaken, Dean Uw voor de vierde maal door de <üzde senaatecommissies voor de inlandse betrekkingen en de strijd- '.yai gehoord over de omstandig- waaronder president Truman .«al MacArthur ontslag verleende. s getuigenis werd gisteren be daar de senatoren na afloop nog nadering van de Senaat moesten iaën ;böon deelde mede, dat hü de Amc- vunse ambassades in de landen, ie ctrijdkrachten in Korea hebben, in member telegrammen heeft gezon— a waarin een plan was uitgestippeld il voorzag in een krachtdadige ach- rvolfing van vliegtuigen der com- jiriisten over de Jaloe en tot boven dndsjoerije, indien deze toestellen tb daaruit waren opgestegen om de ^bonden strijdkrachten in Korea a (f vallen. het plan was uiteengezet dat het ■iendbare Mandsjoerijse heiligdom" veel door generaal MacArthur ge- 21? uitdrukking) een ernstig pro- 3 voor de verborden strijdkrachten v,rea vormde. Communistische vlieg- ïj; stegen van hun Mandsjoerijse op, vielen de verbondenen aan om dan prompt weer over de slechte minuten vliegens van het stryd- stromende Jaloe in veiligheid te :en. Verklaard werd. dat de Ame- 'use regering het voor de hand lig- achtte, dat „dit misbruik maken de vjjand van de Mandsjoerijse lemakkelijk zou kunnen leiden het ontstaan van een ondragelijke voor de verbonden strijdkrachten Jorea". De Amerikaanse regering daarom de „krachtdadige achter- zf' van dergelijke, offensief opere- 'i communistische vliegtuigen bo- Mandsjoerye voor. Aan de Ameri- ambassades werd verzocht het department" in te lichten om- ce reacties der betrokken regerin- I voorstel der Verenigde Staten a echter nimmer worden uitgevoerd. Inr de regeringen der Amerikaanse iadeenoten er ernstige bezwaren te rn hadden. s antwoord op vragen verklaarde Itheson: „Wij zullen dit voorstel niet de Verenigde Naties herhalen, om- iii wij van mening zijn veel eerder reultaten te zullen beeiken door de eperbendc bepalingen op economisch 'bied tegenover het communistische (hica te verscherpen, tsike vragen over de mogelijkheid Amerikaaans veto, indien zou ïden gepoogd de Chinese communis me regering, een zetel in de Veilig- 'sraad te bezorgen, zeide Acheson; Dt Verenigde Staten zouden zich ■klits dan genoodzaakt kunnen zien no hun vetorecht gebruik te maken, riien zij zich inzake een dergelijk n?rstel in de raad in de minderheid sden bevinden. Wij verwachten niet fat dit zal geschieden". a verklaarde verder, dat de ^riaanse bevelhebber-te-veMe in het recht heeft „een wapenstil- teweeg te brengen", doch in dat II moeten de andere sta ten-leden Verenigde Naties worden geraad- Senator Guy Gillette (demo- j-1- „daar ben ik het niet mee eens. fetreur uw verklaring in deze en ik rop haar ten volle. Het Amerikaan- tolk weet, wat Korea betreft, niet waar het zich aan te houden Dit leidt tot grote verwarring. 'Ik zou u een vraag willen stellen, na melijk wat doen wij eigenlijk met een kwart millioen troepen in Korea, zon der een oorlog te hebben verklaard?". Acheson„Ik ben van mening, dat wy wat de Verenigde Staten en de Amerikaanse grondwet betreft, hande len volgens de door de president gege ven richtlijnen. Onze positie tegenover de Verenigde Naties is deze: in de desbetreffende re solutie van de Veiligheidsraad worden de staten-leden verzocht en gemachtigd hulp te verlenen bij het afslaan van de gewapenderhand ondernomen en niet- uitgelokte aanval op de Zuid-Koreaanse republiek". Heden voortzetting. Dulles over vredesverdrag met Japan John Foster Dulles. Trumans speciale vertegenwoordiger voor kwesties betref fende een Japans vredesverdrag, heeftop een persconferentie te Londen verklaard niet te verwachten, dat de thans gevoer de onderhandelingen zouden leiden tot een vredesconferentie „in de gewone zin van het woord" Bjj zijn bespreking te Londen zo vervolgde hij, onderzochten beide partijen een gehele reeks mogelijke oplossingen voor het vraagstuk van de toekomst van Formosa en een Chinese deelneming aan de besprekingen omtrent en de ondertekening van een vre desverdrag met. Japan. Thans was nog niet te bepalen welke lijn gevolgd zou worden. Dulles wees de verklaring van de hand dat Amerika standvastig zou aandringen op een deelneming aan de ondertekening door de Chinese nationa listen. In het ontwerp .dat thans bespro ken werd. werden aan een Japanse be wapening geen definitieve beperkingen opgelegd. In verband met de eisen tot herstelbe taling door Birma en de Philippijnen verklaarde Dulles, dat het voor Japan een economische achteruitgang zou be tekenen indien aan het land dergelijke verplichtingen zouden worden opgelegd. Het was nog steeds moeilijk, dat de Sovjet-Unie aan de besprekingen en aan een ondertekening van het verdrag zou deelnemen. Weliswaar was deze moge lijkheid gering, daar Rusland bezwaren tegen de gevolgde procedure had inge bracht. De Chinese communisten hadden duidelijk te Verstaan gegeven, dat zij niet aan de huidige onderhandelingen zou den deelnemen Gebleken was. dat Japan een .parti eel" verdrag verkoos boven géén ver drag. Zaterdag gaat Dulles naar Parijs. Kleine vorderingen in Korea Heden werd in een communiqué van het Amerikaanse achtste leger meege deeld, dat de verbondenen de Noorde lijken in het gebied van Jontsjon en Jongpjong gedwongen hadden om zich enigszins terug te trekken. Dit ge schiedde, nadat de tegenstand van de Noordelijken, die hier in groepen ter sterkte van een compagnie opereren, een weinig verminderd was Verder werd in het communiqué meegedeeld, dat de verbondenen in de centrale sector vorderingen hadden ge maakt van ruim een kilometer. De Noordelijken trokken zich hier terug op sterkere verdedigingsstellingen In de gebieden van Hwatsjon en Indje ondervonden de verbondenen krachtige tegenstand. KOUDER. f Bflt verwacht tot morgenavond: H'ijjvende wolkenvelden, maar la- ',f* af en toe zonneschijn. Overwe- -:c:°°a weer Meest matige Noorde- T<nd, Vooral morgen overdag la- ;f®peraturen. te 10 uur.) 7 JUNI °P' 4.22 uur; onder: 20.55 uur. g® op: 5.57 uur: onder: 23 46 uur. "/flater te Katwijk te 4 53 en us uur. Quiniiier bestaat uit zes pagina's. GROTE ZUIVERING IN HONGARIJE? Te Londen ontvangen berichten zou den volgens de diplomatieke correspon dent van de .Times" wijzen op het aan de gang zijn van een zuiveringsactie in Hongarije op minstens even grote schaal als ten tijde van het proces tegen de voormalige Hongaarse minister van bui tenlandse zaken Rajk. Bela Szanto. voor malig minister van oorlog in de regering van Bela Kun zou kortelings met. orders uit Moskou naar Hongarije zijn geko men Szanto. van Pools-Joodse afkomst, is naar men aanneemt. Russisch burger geworden. Als gearresteerden worden o.m. ge noemd Janos Kadar. minister van bin nen landse zaken tot Juni 1950 Gyula Kallai. tot *roor enige weken minister van buitenV»nds2 zaken. Sandor Zold de voorganger van Kadar. de VToegere premiers Szakasits, Tildy en anderen. Joego-Slavië en Hongarije plagen elkaar GEZANTEN TERUGGEROEPEN OF UITGEWEZEN. De Hongaarse regering heeft de Joegoslavische regering verwittigd, dat haar diplomatieke vertegenwoor diger te Boedapest, Zinko Drenovski, als ongewenst persoon wordt be schouwd en het Hongaarse grondge bied binnen 24 uur moet verlaten. Het betreft een represaille. Joego- Slavië heeft n.L geen genoegdoening geschonken voor een aanval op de Hon gaarse zaakgelastigde te Belgrado op 31 Maart j.l. aldus deze nota. Drenovski had de Hongaarse regering reeds om een uitreisvergunning voor gisteren verzocht. Hij was namelijk al naar Belgrado teruggeroepen. In plaats van de vergunning te verstrekken had de Hongaarse regering hem doen we ten, dat de hem verleende gastvrijheid ten einde was Nog is medegedeeld, dat de Joego slavische regering niet wenst, dat de reeds vertrokken Hongaarse zaakgelas tigde naar Belgrado terugkeert. Het was duidelijk bewezen, dat hij schuld had aan de straatrel op 31 Maart. Joego-Slavië was bereid een visum aan een andere zaakgelastigde te verstrek ken en zelf zou het om een visum voor een nieuwe diplomatieke vertegen woordiger in Boedapest verzoeken. Het spel met de dood de ter dood veroordeelden van landsberg Warren Magee. advocaat van de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogs misdadigers. heeft verklaard dat hü het Amerikaanse hooggerechtshof had ver zocht om een nieuw uitstel van de exe cuties. Dit was het laatste wat hij zou kunnen doen. Het jongste uitstel was gistermiddag om 15 uur afgelopen, maar het Ameri kaanse departement van justitie heeft meegedeeld dat de bezettingsautoriteiten in Duitsland niet tot terechtstelling zul len overgaan zolang een beroep in be handeling is. De advocaat-generaal. Philip Perlman heeft zich evenwel in een memorandum verzet tegen het beroep van Magee. Hij zegt dat het oppergerechtshof Maan dag op reces was gegaan tot in het na jaar. Het beroep van Magee was daar om slechts bedoeld om de terechtstel ling nog vijf tot zes maanden uit te stellen Dit bracht ongemak mede voor het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, het leger en McCloy Door het indienen van het beroep werd de gelegenheid geschapen tot agitatie te gen wettige autoriteiten en gerechtsho ven in het bezette Duitsland." aldus het memorandum. Van gewoonlijk betrouwbare Ameri kaanse zijde is vandaag verklaard, dat de zeven van Landsberg in de loop van hedenavond zouden worden terechtge steld. Deze mededeling kon niet terstond worden bevestigd van de zijde der ge vangenis-autoriteiten of van die van de Amerikaanse hoge commissie in Duits land. daar niemand bereid was een ver klaring ter publicatie af te leggen. Ge noemde Amerikaanse bron deelde een correspondent van Reuter eohter tevens mede. dat het hoofd van de gevangenis vanmorgen zeven auto's had besteld om de echtgenoten en andere naaste fami lieleden voor een laatste bezoek aan de veroordeelden af te halen. Dit bezoek was gesteld op 17.00 uur vandaag. LABOUR WINT FINANTIEEL DEBAT Bij het driedaagse debat in het Engel se Lagerhuis op commissie-niveau over de begroting is een conservatieve aanval op de voorgestelde verhoging van de be lasting op benzine met 304 tegen 286 stemmen verworpen. Door gebrek aan materiaal en werk krachten heeft men de graanoogst 1950 in de Noord-Oostpolder in het afgelopen jaar niet geheel kunnen verwerken. Thans is men daar druk mee bezig. Het in schelven opgesla gen graan wordt machinaal gedorst. SALAZAR WENST GEEN PRESIDENT TE WORDEN. De Portugese premier. Antonio de Oliveira Salazar. heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt niet te wen sen tot president gekozen te worden in opvolging van de overleden maarschalk Carmona. gij was er ook niet voor. dat de presidentsverkiezing tot 1956 zou worden uitgesteld terwijl hij zelf in deze periode als plaatsvervangend president zou optreden. Spanje wil meedoen aan Atlantisch-pact LEGER MOET ONDER EIGEN BEVEL BLIJVEN. In een redevoering voor Amerikaan se zakenlieden te Detroit heeft de Spaanse ambassadeur in de V.S.. De Lequcrica, aangedrongen op een mili tair verbond met en op economische hulp van de V.S. „Spanje", zo zeide hij. .is zonodig be reid de communistische agressor tegen stand te bieden, genegen om samen te werken in de gemeenschappelüke zaak, schouder aan schouder met de volken dié gereed zyn om een militaire organi satie op te bouwen tegen agressie". Spanje zou echter niet om Amerikaanse soldaten vragen. Sommigen zouden zich er over kunnen verwonderen, dat een continent als het Europese met bijna 300 millioen inwoners buiten „Het ijze ren gordyn" om Amerikaanse troepen verzocht, aldus de Lequerica. Hfj zeide. dat Spanje niet zou aan sturen op verdragen met landen, die deelneming van Spanje met reserve beschouwden. De ambassadeur gaf evenwel te kennen, dat Spanje zou kunnen deelnemen aan plannen voor de Atlantische defensie via regelingen met de V.S. en Portugal. Aan de an dere kant liet hü uitkomen, dat het Spaanse leger onder zün eigen com mando zou blüven. Spanje wenste steun bij de herbewa pening, Het had een geoefend leger, dat gedeeltelijk gemobiliseerd was en waar voor nog talrijke reserves konden wor den opgeroepen. Maar Spanje had eco nomische steun nodig, die andere lau den reeds ontvangen hadden, teneinde zijn communicatiestelsel op te bouwen en de industriële middelen te verkrijgen nodig voor een effectieve militaire orga nisatie. De West-Duitse financiën PROF ERHARD IS OPTIMISTISCH (Van onze correspondent te Bonn) Prof Erhard, de Duitse bondsminis- ter voor economische zaken, heeft in zijn gestalte en in zijn manier van doen iets van Churchill. Zo steekt hij bü elke gelegenheid een goede grote si gaar op. Prof Erhard nu is geenszins pessi mistisch over de economische toestand van West-Duitsland, waarover men nog enige maanden geleden zeer tries te voorspellingen kon horen. In een artikel in „Welt am Sonntag", getiteld „Waarom ik optimist ben", heeft hij enige redenen opgesomd, waarom men z.i. de toekomst met ver trouwen tegemoet kan zien. „Ik geloof dat het culminatiepunt van de prijs- ontwikeling in de wereldeconomie vrij wel bereikt is. Hoewel geen dramati sche prijsdalingen te verwachten zijn, geloof ik toch dat men in afzienbare tijd met een algemene teruggang van de prijzen rekenen kan" Zoals men weet, waren de prijsstij gingen op de wereldmarkt een van de belangrijkste oorzaken van de beta lingsmoeilijkheden, waarin het grond- stoffenarme West-Duitsland onlangs nog kwam te verkeren. Verder deelt prof Erhard in zijn ar tikel mede, dat West-Duitsland in April een uitvoeroverschot van circa 77 millioen M bereikte! Daarna komt prof Erhard over zijn liberaliseringspolitiek te spreken. „Men heeft mij vaak verweten, dat ik hier te royaal geweest ben. Daartegenover moet ik er op wijzen, dat het prijsge ven van de liberalisering voor de Duit se economie zeker niet de juiste me thode zou zijn, om uit onze moeilijkhe den te komen." „Op den duur is het principe van importbeperking niet houdbaar. Het moet noodzakelijk tot 'n ineenschrom- peling van onze buitenlandse handel lelden, waardoor we in een ontwikke ling worden gedrongen, die precies het tegendeel is van dat wat als dwingende noodzakelijkheid voor ons staat." KONING PAUL WIJST HET ONTSLAG VAN ZIJN HOVELINGEN AF. Koning Paul van Griekenland heeft het ontslag van zijn hoffunctionarissen van de hand gewezen In een communiqué van het hof wordt medegedeeld, dat prof. Pazmasogloe be noemd is tot secretaris-generaal van het hof. Deze functie is ingesteld na de op heffing van het publieke bureau van de koning en het ontslag van de functiona rissen, die de kwestie tussen de koning en Papagos in de hand zouden hebben gewerkt. Pazmasogloe is partijloos. Hij is jurist van beroep en was reeds juridisch advi seur van koning Paul. DE PRIJZENOORLOG IN DE V. ST. De New Yorkse prijzenoorlog heeft zich in de afgelopen 24 uur verspreid over 6 andere Amerikaanse steden. In Cleveland, Baltimore, Newark, Mem phis, San Francisco en Omaha zijn de warenhuizen overgegaan tot prijsverla gingen, doch niet op spectaculaire schaal, waarop de oorlog in New York de vorige week werd ingeluid. De koop jesjagers kochten alle goederen, waarop prijsverlagingen waren ingevoerd. De prijzen werden nog van uur tot uur verlaagd naar mate „spionnen" verla gingen bij de concurrenten kwamen melden. Grote menigten kopers be stormden de grote warenhuizen. Gadegeslagen door de kameradenM die zich reeds aan boord bevinden schepen de troepen van de 18de Onafhankelijke Parachutisten Bri-» gade zich in op het vliegdekschip ..Warrior" te PortsmouthHet doel van de reis is Cyprus. Brandschade in 1950 26 millioen In 1950 zijn de gemccntelyke brand weerkorpsen bij 983 branden daad- werkelijk opgetreden. De brandenfre- quentie was het grootst in de maan den Januari, Maart, April en Decem ber. Dat de branden aanzienlüke schade berokkenden blijkt wel hieruit, dat de directe schade, die 4238 bran den, waarvan het schadebedrag kon worden getaxeerd, veroorzaakten, ruim 26 millioen gulden beliep. In 5024 gevallen (51%) werden woon huizen getroffen, in 1060 gevallen boer- deryen en in 1023 gevallen fabrieken (elk ruim 10 Onvoorzichtigheid, onachtzaamheid, nalatigheid en ondeskundigheid zijn voor het ontstaan van branden in ver reweg de meeste gevallen als de alles beheersende factoren te beschouwen. De heer Oud over: De algemene vergadering van de Ver. van Nederlandse gemeenten te Utrecht is vanmorgen door de voorzitter, mr P. J Oud. met een rede geopënd, waarin hij vooral aandacht wijdde aan de Ge meentewet, welker 100-jarig bestaan in deze vergadering herdacht wordt. De grondwetsherziening van 1848 is de belichaming geweest van de wensen en verlangens, die leefden in hoofd en hart der burgerij, aldus spr. Voor de gemeenten zijn de beginselen der Grondwetsherziening In 1851 door de invoering van de gemeentewet ge ëffectueerd. Klaar en duidelijk heeft zij de samenstelling en de bevoegdheid der gemeentebesturen getekend en de voorwaarden geschapen voor de ont plooiing van het gemeenteleven. Het be stuur is gelegd in handen van de ver tegenwoordiging der burgerij, die de gemeente zelfstandig en in openbaar heid bestuurt. Op deze beginselen heeft Thorbecke ons gemeenterecht opge trokken. Op het stuk der organisatie van het bestuur, hebben - aldus de heer Oud - de hoofdbeginselen der wet hun prac- tische bruikbaarheid voldragend bewe zen. Zonder gemeentelijke zelfstandig heid baat echter de organisatie niet. De heer Oud ontwikkelde vervolgens zijn standpunt, dat er geen onderscheid is tussen gemeentelijk, provinciaal en Rijksbelang. Hij ziet slechts één open baar belang, dat is ieder belang tot welks behartiging de overheid is geroe pen. Bestuur der huishouding van de ge meente, wil de heer Oud alles noemen, waartoe de gemeentelijke organen wor den geroepen. Waartoe zij worden ge roepen is aan de wetgever overgelaten te bepalen. Deze wetgever was spre ker staafde dit met een citaat van Thorbecke in 1851 met vertrouwen bezield. Vertrouwen in het willen en kunnen der gemeentebesturen is de grondslag van de gemeentewet. De ge meenten zijn dit vertrouwen niet on waardig gebleken. Maar heeft hoger ge zag er zich ook met de meeste nauw gezetheid van onthouden om de ge meentelijke bevoegdheid meer ln te perken dan volstrekt noodzakelijk mocht worden geoordeeld? Spr. wijst op twee punten, waarom het naar Thorbecke's oordeel, als het om de gemeentelijke zelfstandigheid gaat. in de eerste plaats draait: politie en financiën. Spreker achtte het een hard woord om uit te spreken, maar het kan niet- verzwegen worden, dat de gemeenten zich ten aanzien van de politie ont recht voelen. Formeel was de regering bevoegd te handelen zoals z0 deed, maar materieel heeft zü gehandeld tegen de verleende grondwettelyke waarborg, dat de bevoegdheid der ge meentebesturen wordt geregeld door de wet. Het is de gemeenten onmoge- lük zich er bij neer te leggen, dat het politievraagstuk blyft rusten. Want hoe langer een wettelijke rege ling op zich laat wachten, des te vaster zullen de verkeerde beginselen van het politiebesluit 1945 zich wortelen in de bodem van ons bestuurstelsel. De heer Oud deed een dringend beroep op de regering de gemeenten op het stuk der politie de zelfstandigheid terug te ge ven. die in overeenstemming is met de beginselen van ons gemeenterecht en met. de oude traditie van ons gedecen traliseerd bestuur. Ook op het gebied der financiën ligt een gevaar voor de gemeentelijke zelf standigheid. Wfj moeten terug naar de tüd, dat eigen gemeentelqke belas tingen het sluitstuk konden vormen der gemeentelijke begroting. Dan kan opnieuw de eigen gemeentelijke ver antwoordelijkheid worden geprikkeld. In dit verband wees spr. nog op de ontzaglyke moeilijkheden die vrywel alle gemeenten de laatste tijd onder vinden bü het financieren van kapi taalsuitgaven. Als deze moeilükheden niet zeer spoedig verholpen worden zal menige gemeente naar gevreesd wordt op tal van punten haar activi teit moeten staken. De heer Oud eindigde met de Ge meentewet een van onze meest popu laire wetten te noemen, een wet die de duurzame populariteit heeft verworven waarnaar haar ontwerper Thorbecke streefde. Met dankbaarheid zag spr. terug op de voorbije periode, die reden tot dankbaarheid geeft o.m. Jegens hen, die aan de Nederlandse gemeenten de vryheid tot ontplooiing boden en jegens de bestuurders, die van deze vrjjheld een zo uitnemend gebruik wisten te ma ken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1