CHIEF WHIP Bezoek aan een Belgische penicilline-fabriek de beste sigaret voor uw gezondheid/ Negende lustrum van de TVSL ZATERDAG 2 JUNI Opvoering van „Frénésie" Gisteravond heeft de Toneelvereniging VVSL haar negende lustrum gevierd. Er hing in de uitstekend bezette schouw burg de sfeer, die aan dergelijke herden kingen inhaerent pleegt te zyn. Als lustrum-stuk was de keuze geval len op het dramatische toneelstuk van de Franse schrijver Charles de Peyret- Chappuis: Frénésie, Ongetwijfeld zal bij het kiezen van dit oeuvre de factor heb ben meegeteld, dat van de negen rollen er zeven vrouwelijke zijn, terwijl eender herenrollen nog maar van onderge schikte betekenis ls! Frénésie heeft wel een zeer sterke dramatische inslag en dit doet direct de vraag rijzen, of voor een lustrum dit ge geven zich wel volledig eigent. Gelet op de weerslag in de zaal, vooral bij de aanvang, twijfelen we. Dit uit 1938 daterend Frans werk be handelt de liefde in allerlei vorm. Alle registers worden als het ware openge trokken om de waanzin van een liefde wreed en in de meest zwarte vorm naar voren te brengen. In alle naaktheid wordt men hier geconfronteerd met de zuiverheden en vooral onzuiverheden van de menselijke affecties, samengevat in dat ene woord: liefde. Het gegeven speelt zich af in een pro vincie-stadje. Een op zich zelf genomen niet lelijk meisje, waaraan de liefde echter voorbij is gegaan, waardoor zij is verzuurd, ontdekt plotseling op haar 42ste jaar, dat Amor ook voor haar een pyl heeft overgehouden. Zelf verliefd op de heer des huizes, weet zij, als diens vrouw hem met een amant in de steek laat, diens liefde te wekken en met on gekende hardvochtigheid verdedigt zU deze onverwachte kans op geluk. Een hardvochtigheid, die grenzeloze wreed heid dicht benadert. En het lijkt er op dat zij zal triomferen maar als de ontrouwe echtgenote, berooid, ziek en volkomen gedesillusionneerd terugkeert, verliest zij toch. Haar mededingster had zij gemakkelijk kunnen verslaan, doch zij vindt bij de man niet de kracht, no dig voor behoud van een ware liefde... Somber ook door het inlassen van enige bijfiguren, die de liefde al bijzon der slecht maken! verloopt dit spel. Het was een zeer zware opgave, waar voor de TVSL zich had gesteld. Zulk Frans liefdes-raisonneren ligt onze landaard niet en trots een zeer prijzens waardig tempo bleef het geheel dan ook te zwaarwichtig. Het was te nadrukke lijk en dus niet Frans genoeg! Was dat wellicht ook de reden, dat het stemge luid zo sterk werd aangezet om te trach ten. zich zo te redden Toch hebben wij respect voor hetgeen trots genoemde bezwaren werd bereikt. De regie van Caro van Eyck heeft des alniettemin een opvoering weten te brengen, die waardering verdient. Zy heeft weten te woekeren met de be schikbare krachten. De zwaarste rol, die van de 4^-jarige Esther, vond in mej. J. Meyer een in menig opzicht zeer verdienstelijke ver tolkster met vele nuances. Naast haar zij de Etienne gesteld van de heer A v. d. Klaauw. Al de overigen zijn feitelijk entourage, behoudens de rol van de on trouwe ega, die door mej. D. A. Wiltens Cijfers der gemeente Leiden over 1949 KLEIN NADELIG SALDO. De definitieve rekening over het jaar 1949 der Gemeente Lelden geeft o.m. oe volgende cijfers: totaal inkom sten f. 20.075.150,62, totaal uitgaven f. 20.080.325.68. Er is een nadelig slot van f. 5 175.16. De kapitaalsdienst laat volgende cij fers zien: inkomsten f. 27.421.593.54, uit gaven hetzelfde. Dus geen batig of na delig saldo. Volgende posten willen wij nog ver melden: Gasfabriek: inkomsten f 405 556.02, uitgaven f. 422.486.59. nadelig slot f. 16.930.57. Electr.fabriek: Inkomsten f. 1.929.064.47. uitgaven f. 477.612.20, voordelig slot f. 1.451.452.27. Openbare Slachthuis: inkomsten f 62 28451, uitgaven f. 76.317.08, nade lig slot f. 14.032.57. Reinigings- en Ontsmettingsdienst: inkomsten f. 48.679.73, uitgaven f. 426.439.43 Nadelig saldo f. 377.759.70. Gem. Volkscredietbank: inkomsten f. 16.220.39, uitgaven f. 21.897.99 nade lig saldo f. 5.677.60. Gestichten Endegeest e.a.: inkomsten f. 126 672.85. uitgaven f. 164 885.46, nade lig saldo f. 38.212.61. Maatschappelijke Steun en voorzorg: inkomsten f 2078.723.62. uitgaven f. 3 465 403.28, nadelig saldo f. 1.386.679.66 Grondbedrijf: inkomsten f. 151.296.47, uitgaven f. 200.29292, nadelig saldo: f. 48985.75. Gem. Werkplaats: inkomsten f. 10.059.48. uitgaven f. 9.299.15, voordelig saldo f. 760.33. Uit de verdere cijfers blijkt nog, dat de openbare veiligheid de gemeente heeft gekost f. 520.811.94, de volkshuis vesting f 200.556.55 en Openbare Wer ken f 660.735.80 allemaal nadelige saldi. De Volksgezondheid leverde een voorde lig saldo van f. 24.360.96 op. aardig werd gespeeld. Uit de toon van het geheel viel niemand. Na afloop had de gebruikelijke hul diging plaats, waarbij terecht de regis- seuze niet werd vergeten. Alles in genoemde sfeer. Maar hoort daarbij ook het drie kwar tier te laat beginnen, terwijl burgemees ter-curator en rector-magnificus op tyd aanwezig zijn? M. (Incez. Med.-atlv.) CHRISTEN JEUGD EN HERBE WAPENING. Conferentie In „Oud-Poelgeest". Men schrijft ons: Reeds geruime tijd wordt er hier en daar binnen de kerken een gesprek ge voerd over de vragen, die de herbewa pening van West-Europa als onderdeel van de bewapeningswedloop van een veel groter deel van de wereld, aan elke Christen stelt. Hier komen immers de overwegingen van zelfbehoud en naas tenliefde. van angst en geloof met el kaar In botsing en de mns ziet zich voor vragen gesteld, waarvoor hij geen oplos sing meer kan vinden, omdat vóór en tegen op onherkenbare wijze in elkaar zijn verward geraakt. Het geeft hoop wanneer wij zien hoe de kerken worstelen om een weg te vinden die vanuit de Bijbel verantwoord kan heten. Hoewel uit de algemene zwijgzaamheid, die haar worsteling nog steeds omgeeft, kan worden afgeleid, dat het verlossende woord nog nergens werd gesproken kan toch af en toe een geluid worden vernomen, waaruit blijkt dat deze vragen haar in elk geval ern stig bezig houden. Nu de kerken zelf tot nu toe dus vrij wel verstek hebben laten gaan is het temeer verheugend, dat de Oecumeni sche Jeugdraad in Nederland als verte genwoordigend orgaan van de jongeren het initiatief heeft genomen tot het be leggen van een conferentie, waarop de herbewapening van West-Europa aan de orde zal worden gesteld. Deze conferen tie zal plaats hebben op 9 en 10 Juni op het kasteel Oud-Poelgeest te Oegst- geest. De vragen naar Orde, naar Recht en naar Liefde, naar de waarde van het zelfstandig bestaan van volkeren in de wereld van nu. zullen alle naar voren komen, als wij de moed hebben om crl- tisch over de questie of wapenen dienst baar kunnen zijn in de situatie waarin wij verkeren, willen spreken. Vandaar het volgende programma: Zaterdagavond: Prof. dr W. Bannings over Sociale en Economische vragen rondom de herbewapening in West- Europa. Zondagmiddag: Prof mr I A. Diepen horst f hoogleraar V.U. - A'dam) over culturele en geestelijke vragen, die bij de bewapening naar voren komen. Deze conferentie is voor alle belang stellenden toegankelijk. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Fam. Aldershoff. Zoeterwoudse Singel 11 Tel. 22349 te Leiden en mej. I. de Neef, de Kempe- naerstraat 50. Oegstgeest. Een prachtig geneesmiddel (Van ónze Brusselse correspondent) Te midden van de groene en bruin rode bossen der Brusselse cmgeving werkt sedert geruime tijd een machtige fabriek. Drie Gentenaren, ingenieurs chemici van hun vak, toonden ons hoe zij voor België en vele andere landen het moderne geneesmiddel, de penicil line vervaardigden. En zij zijn daar trots op, want onder de leiding van een hoogleraar, dr de Soomer, hebben zij sedert 1945, geheel op eigen krachten, het industrieel procédé gevonden om een penicilline-product te vervaardigen, dat op eigen Belgische markt en op de buitenlandse markten de concurrentie kan doorstaan me de Amerikaanse en Engelse penicilline's. Ock in Nederland is dit het geval: de Nederlandse gist- en spiritusfabriek vond een eigen penicilline. Het is in derdaad te weinig bekend, dat slechts de formule, de idee van sir Alexander Fleming, de uitvinder van dit nieuwe antibioticum, in de wereld bekend is. Hoe Engeland en de Ver. Staten de uitvinding van Fleming in de practijk verwerkelijken, wat hun speciale indus triële productieproces is, welke machi nes en chemische mengsels zij gebrui kenzijn vragen, welke de Angel- saksers onbeantwoord laten. Wij be schouwden het daarom als een voor recht dat de directie van de Belgische penicillinefabriek te Genval bij Brussel ons bereidwillig door tech nici alle gewenste inlichtingen liet ge ven. Wij hebben urenlang in de fabriek waarin de voor de penicilline ty pische paddenstoelen geur zweeft rondgezworven, de chemische formules geslikt en zelve trokken wij de plastic handschoenen aan om enkele gesteri liseerde flesjes met het wonderbare poeder te vullen. Penicilline is een ge neesmiddel, een product, voortkomend een levend organisme (plant) en dat als geneesmiddel tegen de schade lijke werking van andere levende orga nismen (de microben) kan worden ge bruikt. De uitvinding van Fleming be staat hierin, dat hij gemerkt heeft, dat de schimmel van bepaalde zwammen penicileum bevat. Uit dat penicileum Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. ZUIGENDE JONGE REEËN. De bosarbeider H. van den Brink te Ede. kwam tot de ontdekking, dat een ree in de onmiddellijke omgeving van zyn woning het le ven had geschonken aan een twee tal jongen. De moeder verdween in de bos sen en keek niet meer naar haar kroost om, waarom de bosarbeider zich thans heeft ontfermd over de reeënbabies. Hij zal trachten hen met de zuigfles ln het leven te houden. 1llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||ii kan na grondige bewerkingen, de peni cillin? gehaald worden. Tot in 1945 was de gehele uitvinding niet veel meer bekend dan deze populaire definitie. In Frankrijk werden fabrieken opgericht. Zij werken volgens het Amerikaanse patent. Zoals gezegd, vonden de Neder landse en Belgische technici eigen technische procedé's om de idee van Fleming op het industriële plan te re aliseren. Welke zijn nu de verschillende pro ductiestadia van penicilline? Het begint zeer eenvoudig met het kweken van zwammen in kleine labor a torium flesjes. In deze flesjes soheidt zich een geel- achig vocht af, het zogenaamde myce lium. Het gele mycelium bevat de peni cileum. de grondstof van de penicilline. Dit ontdekt te hebben, zal voor alle eeuwen de grote verdienste van sir Fle ming blijven. He gele vocht wordt in grotere glazen bokalen verzameld en gemengd met lactose, glucose, corn- steep of maisdeeg. Daarna komt het men gels in grote ketels van elk 15,009 lier. De ketels worden onder hoge tem peratuur gezet en per minuut wordt er 5000 liter lucht doorgejaagd. Maïs olie wordt eraan toegevoegd om te be letten, dat de jus in de vorm van schuim door de luoht zou worden ver dreven, via de verluchtingsbuizen van de ketel. Het resultaat van de bewer kingen in de ketels, die 8 meter hoog zijn. en 3 meter diameter hebben, is een mengsel van geelachtig deeg en jus. Dit wordt nu naar een filter en een extractor overgebracht. Deeg en jus werden gescheiden. Het deeg kan wor den gebruikt als veevoeder. De jus is de grondstof van de penicilline. Zij wordt in de extractor gemengd met een chemisch product, nl. azijnzuurzout. Daardoor kande grote massa jus 600 maal gecondenseerd worden. Dit be tekent dat van de 15.000 liter deeg en jus tenslotte een 15 liter geconcen treerde alkalische oplossing overblijft. Die oplossing wordt in de laboratoria verwerkt tot een wit poeder* de peni cilline. Een kilo penicillinepoeder stemt overeen met een milliard peniciline-een- heden. Het wordt verpakt in gesteri liseerde flesjes van elk 400.00 eenhe den. De Belgische fabriek ontwikkelt een productie van 20 milliard eenheden per maand. Zy hoopt deze productie reeds volgend jaar te verdubbelen In de fabriek wordt dag en naoht gewerkt met drie ploegen. zy stelt momenteel 200 arbeiders en meisjes te werk. Men weet. dat peni cilline een geneesmiddel is tegen ge zwellen, longontstekingen, steenpuisten, koud \-uur, venerische ziekten enz. Het geneesmiddel belet dat de zg. positieve gram-microben zich verder ontwikkelen en daardoor krijgt, het organisme van de mens spoedig wederom de boven hand. Een nieuwe vinding is de acti- cilline, een synthese van oplosbare en korrelpenicilline. welke in de bloedva ten wordt Ingespoten. De werking van oplosbare penicilline is uiteraard be- Leids Kunstcentrum WETHOUDER J. C. VAN SCHAIK VRAAGT MEER BELANGSTELLING VOOR DE KUNST. „Het moet worden betreurd, dat in Nederland nu niet bepaald de kunst en de Samenleving innig met elkander zijn verweven en dat onze bevolking niet méér vertrouwd is gemaakt met de kunst", aldus opende gisteravond wethouder J. C. van Schaik de jaarvergadering van het Leids Kunstcentrum, welke in één der bovenzalen van café-restaurant „Nieuw Minerva" werd gehouden. Over het algemeen is de waardering voor de kunst maar aan de oppervlakte gebleven. Nog te weinig worden kunst werken waarlijk beleefd. Ziet spreker soms de onsmakelijke schilderijen, wel ke als kunst worden aangeboden, dan kan hij zich niet aan de indruk ont trekken. dat velen nog denken, dat kunst per meter te koop is. Ofschoon spr. een open oog heeft voor de moei lijke financiële positier waarin ons land door allerlei internationale verwikke lingen is geraakt, zou hij het toch op prijs stellen indien b.v. grote maat schappijen bij het tot stand komen van grote werken meer belangstelling toon den voor het werk van de Nederlandse kunstenaar. Wanneer de Nederlandse cultuur blijvend waarde wil hebben, is het een eerste vereiste, dat niet zo ge makkelijk aan het werk van de kun stenaar wordt voorbij gegaan. Kunst en samenleving behoren bij elkaar. Bij de hierna volgende behandeling van de agenda werd de heer Van Schaik als voorzitter van het LK.C. herkozen, terwyi in de plaats van de secretaresse, mej. C. Relsberman, die zich niet herkiesbaar stelde, met alge- menestemmen werd benoemd mej. mr A. P. SchilthuLs. In de vacature van de heer C. Basoski werd mevr. R. van Oer- levan Gorp gekozen. Uit het jaarverslag van de secretares se bleek, dat het ledental stationnair bleef. Hoewel de idealen van 't Kunst centrum ten dele zyn verwezenlijkt en het peil van de tentoonstellingen steeds hoger komt te liggen, werd toe gegeven. dat 1950 in sommige opzichten op een teleurstelling is uitgelopen; de belangstelling voor het LK.C. kon veel groter zijn. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer Marcel Keezer, meldde een nadelig saldo van ruim f 22 Een nieuwe tentoonstellingscommissie werd benoemd, waarvan de heer D. La- dan als secretaris zal optreden. Met het oog op de financiële positie van het LK.C. werd de wenselijkheid naar voren gebracht om te komen tot stichting vam een cultureel fonds. Ver schillende suggesties werden aan de hand gedaan; het bestuur zal zich hier over nog beraden. Besloten werd om ln September wederom een tentoonstel ling te organiseren. Na de rondvraag volgde een gezellig samenzijn. W. A. KOSTEN BEVORDERD De waarnemend commandant van de Brandweer de heer W. A. Kosten, is be vorderd van adjunct-hoofdbrandmeester tot hoofdbrandmeester. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllU,,!,,,,^,.^ Woord van Bezinning Hst geheim van de twee vingers I lingen over een wereld van Ideeën. waardoor hij voor het leven on??. schikt wordt. Daarom met nadruk de wijsvin ger naar beneden gericht. Wees» S reëel en geniet het- leven! En nu zie ik in een ander muse- um van schilderyen, de bijbel een S beeld getekend van grote eenvoud 5 èn toch diepe schoonheid, een I menselyke gestalte van verheven statuur, ook wijzend met de vinge* 1 maar dan in beide richtingen de 1 ene hand naar boven, terwijl de I andere naar beneden is gericht En zo verbindt Hij als het ware de rechtse en linkse figuur van het andere schilderij. Niet éénzijdig i wereldontvluchting óf wereldgenie- 2 ting, niet éénzijdig idealist öf rea- list. maar oproepend om te leven uit boven voor beneden, zoals de duiker die in de diepte werkend zijn levenslucht van boven ont- vangit. En Hij roept de mensheid op met deze woorden: Zoekt eerst het Koninkrijk (Koningschap) Gods. (dat is de vinger naar boven) en de andere dingen (eten, drinken, kleding enz.) zullen u als een toe gift geschonken worden. (Dat is de vinger naar beneden!). Weest idea list èn realist! Voor Jezus Christus immens Deze ls het die tot ons spreekt staat het Koninkrijk Gods als eerste in de rij der levens behoeften die wij dagelijks nodig hebben. De andere dingen ziet Hij i als toegift. Ik weet dat dit woord 1 protest, oproept. Men vindt het pa- radoxaa] en practisch onbruikbaar. 't Schijnt ook wel alsof niemand het ernstig neemt. Men stoot er tegen stapt er over heen: en gaat over tot de orde van de dag, d.ws. dat men zich met extra krachtsinspanning weer inzet voor ,4e andere dingen". En ieder bouiwt op zijn wyze aan de op bouw van zijn koninkrijk. Er wordit gedokterd aan betere sociale wetgeving, gunstiger ar beidsvoorwaarden vredesonderhan delingen en wat dies meer zij (Maar t schijnt wel of het niet lukken wil. Zou het dan toch misschien waar zijn dat Jezus Christus gelijk heeft als Hij zegt: Er is maar één weg om uit de ellende te komen: het Koningschap Gods over alle din gen moet hersteld!? Sleohts dan als we beter zijn, kunnen wij het beter krijgen. En dit beter zijn komt niet van onze inspanning, maar door over gave aan Hem in wien Gods Ko ninkrijk reeds is gekomen en door Wien het straks ten volle wordt geopenbaard, Jezus ChristusDan wordt het geheim van de twee vin gers ontraadseld en onthuld. J. v. d. Wiel mil Er is een beroemd schilderij uit de oudheid van de kunstenaar Ra- faël geregistreerd onde. de naam .de school ran Athene". Athene de stad vol monumenten van kunsten wetenschap. Op dit schilderij is in veelkleurige verve afgebeeld een prachtige tempel met hoge zuilen, rijke beelden en sierlijke galerijen. Een grote schare mensen bevindt zioh er binnen. Op de achtergrond staan twee hoge gestalten, forse mannen, elk met een deel van deze - mensen om zich geschaard. De rechtse is het hoofd van een groep, de linkse eveneens. Treffend is het verschil in verschijning van de twee figuren. De rechter is een eerbiedwaar dige grijsaard, gehuld in een lang effen gewaad, met een hoog ge welfd voorhoofd: het is een van de grote denkers der oudheid: Plato. De linkse is een jeugdige ver schijning, de kleurige mantel zwie rig om de sohouders geworpen, zwart golvend haar en mot vlam mende donkere ogen. In bekend heid en beroemdheid doet hij voor de ander niet onder Zijn naam is Aristoteles. En uit het feit dat om beiden een groep mensen staat geschaard mogen we opmaken dat beiden in Athene school hebben gemaakt. Maar meer nog dan in uiterlijke verschijning verschillen zij in het od de dingen gericht zijn De kun stenaar heeft dit uitgebeeld door Plato te schilderen met de wijsvin ger naar omhoog, terwijl Aristo teles de wijsvinger houdt gericht naar omlaag Plato is ontevreden over het zichtbare, het bestaande en ligt er mee overhoop De nood van zijn tyd doet hem er toe komen een rustpunt te zoeken buiten deze em pirische wereld. Hot zinnel yk waarneembare, het vaderland waarin ieder mens leeft kan toch het eigeniyke niet zijn ja nog meer is in diepste wezen het remmende in de ont plooiing van de ware mens. Het lichaam is kerker van de geest. De eerste wereld is die der hogere ideeën. De juiste levenshouding van de mens is eigenlyk: wereldontvluch ting. En Aristoteles? Hoewel leer ling van Plato, en zeer zeker het bestaande niet ideaal vindend is hij nuchterder Hij is geboeid door de rijke variatie van het zichtbare: de lente met haar ontwakend le ven. de zomer met zyn weelde, de herfst met zyn bonte kleuren en tinten, de winter met zijn ysvlak- ten en berijpte bomen. Daarom wil hij op aarde het eigenaardige ont dekken en daarnaar het leven rich ten. Hier ligt de taak en opdracht van de mens en niet in begpiege- (lneez Mefl.-adv.) perkt, terwyi het nieuwe mengsel van vloeibare oplossing en korrels veel lan ger nawerkt. Al met al is deze fabricage een belangrijke sector van de chemische industrie geworden. Naast de penicilline kunnen zich tal van nieuwe procedé's ontwikkelen. Wij hadden het reeds over de deeg-afval by de fabricage, welke tot veevoeder kan worden verwerkt. Maar nog tal van andere vin dingen werden door penicilline mogeiyk. Op het gebied der antibiotica heeft Fle ming's uitvinding inderdaad grootse perspectieven geopend. In alle landen werken de geleerden aan nieuwe for mules, welke nieuwe geneesmiddelen zullen opleveren. Maar het is niet eigenaardig, dat de penicilline ons te rugvoert naar de kruidengeneeskunde van onze overgrootouders? Wat deden zy anders dan zoals Fleming uit de kruiden der heide het geheim der genezing halen? v-, 1- .1 T1T I Mevrouw Erkelens-van Assendelft de I IV10I 00n 0ÜK0J WOOrCl ,on ngh ult^Voorburg passeerde gistermid- AGENDA DAGELIJKS. Prentenkabinet (Klofcsteeg 25): Ten toonstelling van Tekeningen en Goua ches H. M. v. d. PoeL Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon .Marie Walewska" (18 J Zon dag 2.15,4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Een slechte Jongen" (14 J.) Zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Twee bolhoeden naar Londen" (14 J) Zondag 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. I.ldo „Vrouwen zonder eer" (18 J.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Mister 880, de valse munter" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Es, De Graaff. Lahr, Sneep en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, tel. 20390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 2 Juni 13 uur tot Zaterdag 9 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9, tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschbeld". Hooigracht 48 tel. 2106Ó. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 26274. BINNENLAND Gisteren Is te Amsterdam officieel het kantoor der Indonesische Kamer van Koophandel voor Europa geopend. De personeelraad der Ned. Spoorwegen heeft gistermorgen tc Utrecht afscheid ge nomen van de heengaande voorzitter en van het aftredend lid van deze Raad, de heren G. Joustra en F. P. A. Landskroon. Vandaag wordt te Den Haag de Jaar lijkse algemene vergadering van de Ned. Ver. van ambtenaren van de Burgerlijke Stand (Nevabs) gehouden ln de Rolzaal. De Minister van Justitie, mr H. Mulderlje verrichtte de opening. Vandaag wordt té Den Haag de op richting van het Konlnkiyk Instituut voor taal-, land- en volkenkunde ln 1851 her dacht. Van 49 Juni zal ln het gebouw van het Instituut een tentoonstelling ge houden worden. - De Haagsche schilder Antoon van Welle heeft een nieuw portret van H.M de Koningin vervaardigd, dat bestemd ls voor het raadhuis ln Schiedam. Van 6 tot en met 8 Juni zal te Groningen een congres en algemene ver gadering van de Kon. Ned. Maatschappy ter bevordering der Pharmacle worden ge houden. Ruim 300 congressisten zullen hieraan deelnemen. In een alumlumgieterlj ln de Steen- houwerssteeg ln het centrum van Amster dam heeft zich gisteravond een ontploffing voorgedaan, waarbij een 25-jarlge arbeider ernstig werd gewond Met een verbrijzelde rechterhand en wonden aan zijn voet ls hy ln het Binnengasthuis opgenomen. Een 40-Jarlge caféhouder uit Zwolle heeft zich bil de politie te Amsterdam ge meld en verklaard, dat hy bij de vecht partij Woensdagmorgen vroeg ln een café aan de Zeedijk te Amsterdam de 29-Jarlge portier met een zakmes ln de rug heeft gestoken. Hy ls ln arrest gesteld. - Verschenen ls het verslag van de rap porteurs der Tweede Kamer over het wets ontwerp Vaststelling van een nieuwe be ginselenwet gevangeniswezen en daarmede verband houdende wyzlglngen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering". dag als 40.000 ste de controle voor de ten toonstelling „Fleur en Interieur" ln het Prinsenhof te Delft. De heer F. L. Edema van der Tuuk, oud-directeur van de N.V. Lettergieterij „Amsterdam" v/h N. Tetterode, ls be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Van 7 tot 12 Juni a.s. zal te Scheve- nlngen het 13e Internationale congres van actuarissen worden gehouden. BUITENLAND Gisteravond zou Ingebroken zyn ln Clarence House, het huls te Londen van primes Elizabeth van Engeland. De politie heeft echter meegedeeld, dat bij het voorlopige onderzoek, dat uren ln beslag heeft genomen, niet gebleken ls dat een onbevoegde zich toegang heeft ver schaft. Een 40-Jarlge telefoniste, die de politie waarschuwde, nadat zy. naar haar zeggen, door een onbekende was aangeval len, werkt pas sinds enkele weken aan de telefooncentrale van het huls. zy had schrammen op de arm. Na behandeling ln een ziekenhuis ls zij naar Clarence House teruggekeerd. De staking van 2300 havenarbeiders te Manchester ls na vhf weken geëindigd. De stakers hadden bezwaar gemaakt tegen maatregelen, welke waren genomen tegen twee arbeiders, die geweigerd hadden overwerk te verrichten. De stakingsleiders verklaarden dat zij de verzekering hadden gekregen, dat de klachten zouden worden onderzocht. De Griekse minister van binnenland zaken heeft meegedeeld, dat generaal Tsatalos, districtscommandant van de gendarmerie, voor een Jaar ls geschorst. Hangende het onderzoek wordt hij ln ar rest gehouden. Ook tegen andere generaals ls een onderzoek gaande. Het staatsgerechtshof te Praag heeft gisteren uitspraak gedaan ln een proces tegen zeven Tsjechoslowaken. die er van beschuldigd waren ln dienst van de Ame rikaanse geheime dienst te hebben ge staan. Drie der beklaagden werden ter dood veroordeeld, twee kregen levenslange dwangarbeid en twee gevangenisstraffen van 18 en 30 Jaar. Het Franse persbureau A.F.P. heeft mededeling gedaan van het sluiten van het kantoor te Praag. De hoofdcorrespondent te Praag, Gaston Fournler. die met verlof te Parys is, zal niet naar zyn post terug keren. voordat de reden van de arrestatie van zyn plaats\ervanger, Joseph Skrlcka, wordt bekend gemaakt. Het militaire gerechtshof van Bel grado heeft de 56-Jarlge voormalige kapl- tein-ter-zee van de Joegoslavische vloot Kovac tot twintig Jaar gevangenisstraf en het verlies van zijn burgerrechten veroor deeld. Kovac ls schuldig bevonden aan het bedryven van splonnage voor de Tsjecho- slowaakse geheime dienst, zyn 59-Jarlge vrouw ls, wegens het helpen van haar echtgenoot by zyn splonnage, tot drie Jaar veroordeeld. Nog enkele andere werden tot gevange nisstraffen van 6 en 13 Jaar veroordeeld. De Amerikaanse, Britse cn Franse ver tegenwoordigers. die te Londen bijeen zyn, hebben ln principe besloten aan Joego slavië economische hulp te verlenen tot een bedrag van 50 mlllloen pond Bterling. Deze voorgenomen hulp zal de vorm aan nemen van een schenking en niet van een lening. Gedurende de afgelopen 24 uur heb ben zware regens in Parijs aanzleniyke schade aangericht. In Sankt Poelten heeft de Oosten rijkse koorddanser Otto Schoebel een nieuw wereldrecord gevestigd, door 84 uur op een koord door te brengen Een met bommen en munitie geladen transportvliegtuig van de Amerikaanse marine Is by Poesan (Korea) tegen een berg gevlogen. De vyf leden van de be manning kwamen om het leven. Een geallieerde ambtenaar heeft ln Bonn medegedeeld dat de Westehjke ge allieerden binnenkort een einde zullen maken aan de wettelijke staat van oorlog, nu de West-Duitsers hun voorbereidingen hebben voltooid. Deze week heeft de Bondsdag een wetsontwerp aangenomen, waarin uit de Duitse wetgeving de ver wijzingen naar de staat van oorlog wor den verwijderd. In Washington ls de directeur van het communistisch dagblad „Daily Worker" wegens minachting van het congres ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete, van 500 dollar. ZAKENJUBILEUM CENTRUMGARAGE A. DREEF De heer A. Dreef, langetyd in Neder land de enige beëdigde makelaar in automobielen en in Leiden de man. die de benzinepomp introduceerde herdacht gisteren het feit, dathy vóór 30 jaar in het pand Nieuwstraat 33 de Cen trumgarage opende, waaraan in de loop der jaren talrijke uitbreidingen zyn ge geven Waar inderty'd geen aandacht was ge schonken aan het zilveren jubileum, bleek voor de viering van dit zesde lus trum grote belangstelling te bestaan. Onder de velen, die gistermiddag de heer en mevr. Dreef in de Jacoba-zaal van .Den Burcht" hun gelukwensen kwamen aanbieden, merkten wy oan. op de heren G. van Pelt en den Breems. resp. alg. voorzitter en secretaris van de motorafdellng van de Bovag, de heer J. v. d. Heil, voorzitter van het district Zuid-Holland van de Bovag de heer A. C. Meester, voorzitter van de afdeling Leiden van deze organisatie, de com mandant en onder-commandant van de Brandweer, de heren S. W. Hagedoorn en W. A Kosten, de heer J. Voorbach. chef van de Gem. Gebouwendienst, de heer J. C. J. Lambermont .voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale, een ver tegenwoordiger van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rynland en voorts vele collega's, zakenrelaties en vrienden van de heer Dreef. Een schat van bloemen gaf aan het geheel een feestelijke aanblik. In de ochtenduren had het personeel zyn gelukwensen aangeboden. MODELWONING L\ .TUINSTADWIJK". „Gezien de middelen, die hem ten aienste stonden, mogen we zeggen, dat de uitvoerder een mooi resultaat bereikt heeft" aldus de heer M. I. Smit, voor zitter van de woningbouwvereniging „De TuLnstadwyk" toen hy gisteren in gezelschap van enige genodigden, de model-ngerichte^ duplexwoning aan de Lage Morsweg 92 bezichtigde. En Inderdaad de woning is practisch ingedeeld en door een Leidse firma rmaakivol ingericht. Toch voldoen der- geiyke woningen slechts aan minimum eisen: een huiskamer achter, een pop perig slaapkamertje aan de voorzyde, een keukentje, W.C. en keldertje, met als attractie een schuurtje in de ach tertuin. De bovenwoning is iets ruimer. De slaapkamer is groter en een badcel vult de ruimte, die beneden voor het hal letje is uitgespaard. Binnen 10 jaar, al dus de heer Smit, hoopt men deze twee woningen samen te voegen tot een ge heel. Onder de genodigden die de woning kwamen bezichtigen, bevonden zich o.m. Wethouder Jongeleen, ir Boogerd. de heer G. Filipse en het voltallige' be stuur van de woningbouwvereniging „De Tuinstadwijk". Na de officiële ont vangst kwam een groot aantal huis vrouwen van haar belangstelling blijk geven. De betekenis van melk als voeding voor het schoolkind LAAT UW KINDEREN DEELNEMEN AAN DE SCHOOLMELK- VERSTREKKING Dr J. G. Bazuin, schoolarts te Leiden, schryft ons: De waarde van de melk als voedings middel wordt niet in de eerste plaats bepaald door het aantal calorieën, maar in het byzonder door de samenstelling van de verschillende stoffen. Melk is het meest volwaardige product onde: onze voedingsmiddelen. Er komen prac- 1 sch alle stoffen in voor, die het lichaam nodig heeft n.l.; eiwitten, vetten, kool hydraten, voedingszouten en vitamines. Melk behoort onder de voedingsmid delen die wij kennen tot de z.g. „be schermende voedingsmiddelen", dat zijn stoffen welke onmisbaar zijn voor het leven en de groei en bovendien nog van een samenstelling en een voedingswaar de, welke uniek zijn. En het zijn juist de kinderen die voor het groeiproces dat zy doormaken deze „beschermende stoffen" het meest nodig hebben. Bij een onderzoek in Leiden naar de voedingstoestand van schoolkinderen uit verschillende bevolkingsgroepen Is onder meer gebleken, dat er b{j vele kinderen ernstige tekorten bestonden in het gehalte aan eiwit cn vitamines. Het onderzoek wees verder uit, dat deze tekorten voor het overgrote me rendeel bestonden by die kLnderen, die weinig of geen melk kregen. Eiwit is het duurste voedingsmiddel, dat wy kennen (vlees, vis, eieren). Dit is voor velen vrijwel niet te betalen. Maar nu hebben wy in de vorm V33 melk verreweg het goedkoopste en beste voedingsmiddel, dat een hoog gehalte aan eiwit heeft. Wie dus zijn geld besteedt aan melk krijgt verreweg de meeste „waar voor zijn geld". Een halve liter melk dekt voor een kind van 7 a 9 jaar ongeveer de helft van de totale dageiykse behoefte aan diieriyk eiwit, drievierde van die aan kalk en een belangryk deel van die aan vitamine A en B2. Niet alleen in theorie, maar ook in werkelijkheid is gebruik van melk van grote invloed op de gezondheid. Dat tonen de talryke voedingsproeven wel aan. Zo bleek uit een onderzoek bu schoolkinderen in Engeland, dat <be kinderen die geregeld schoolmelk kre gen. gemiddeld 25% meer in lengte en gewicht waren toegenomen dan kinae ren, die geen schoolmelk kregen. Bo vendien was het schoolverzuim ooor ziekte lager en waren de gemidde.de schoolprestaties beter dan bi) de groep, i die geen schoolmelk kreeg. En dit lij» i my toch wel een zeer sterk argument om wederom met klem te pleiten voor melkvenstrekking op school. u Ten slotte nog dit: herhaaldelijk ho°r ik de vraag of de tussen de •naalMioen gegeven melk de eetlust doet vermin deren. Dit is bepaald niet waar. Het is gebleken, dat de hoeveelheid voeosei door kinderen genuttigd in periodes van ochoolmelk en géén schoolmelk, precies dezelfde biyft. Gezien dc voedingstekorten bij be paalde bevolkingsgroepen en de enor me betekenis van melk voor n groeiende kind, wil ik er derh3ive met klem op aandringen, dat ouders, voor zover zy dit nog nle deden, hun kinderen laten deelneme aan de schoolmclkverstrekking. uo een verbeterde subsidieregeling is n mogelyk voor 20 cent per Uter P« week. Zy kunnen zich daartoe opg ven bij de Hoofden der Scholen-

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2