GAZELLE RIJWIELEN nota's te Moskou overhandigd Lr:J. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 I ctdd op 23 Juli te Washington een 1 «nterentie v*n de ministers van bui- «nlandse zaken van de grote vier te I ^""ihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii weerbericht Perzische regering wordt toeschietelijker Verbouwings-Opruiming Zomerstoffen! 50ste Jaargang VRIJDAG 1 JUNI 1951 00 No. 27316 LEIDSCH tik DAGBLAD |c,:o!dredactie: B. W. Menkhorst en j. Brouwer f 515 per kwartaal: t. 0.40 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red. 21507 23 Juli bijeenkomst te Washington? I pe Verenigde Staten, Groot-Brit- bnnië en Frankrijk hebben gisteren J \t Moskou gelijkluidende nota's doen I overhandigen, waarin wordt voorge- I Afinnen. I Afschriften van de nota's werden Verfcandigd aan de sovjetrussische af- L-jardigde ter plaatsvervangers-confe- JJrue te Parijs, Gromyko. I'iade nota's wordt de sovjet-unie, de V-,7fl gelaten tussen de drie alterna te agenda's, die reeds op de plaats- hangers-conferentie te Parijs door .westelijke afgevaardigden zijn in- Tfe/ererend aan de zogenaamde „ge- Vinte agenda" een van de drie al- fcoatieve onderwerpen zeggen de Ws, dat men tot overeenstemming jij kunnen komen als de sovjetdelega- lf Diet gestaan had op bespreking van |;t Noordatlantisch pact. Gehoopt Ldt op spoedig antwoord van de Jtrjetnissische regering ten teken van f;ar bereidheid tot deelneming aan de Jt "gestelde conferentie alsmede me- leiding, welke van de drie agenda- Vherpén zij aanvaardbaar acht. DE AGENDA'S TER KEUZE. I 3e in de Westelijke nota's aan Mos- hals basis voor een ministers-con- Rtfltie voorgestelde alternatieve agen- Cj werden op 2 Mei door de Weste- fse plaatsvervangers te Parijs voorge- Xü ÏEr werden toen drie onderwerpen in ziend, een algemene, een gesplitste fc een skelet-agenda, die alle drie de Vjpreking voorzien van (a) de demi- eüisatie van Duitsland, (b) het be- Xhade bewapeningspeil en (c) nale- |r-> van de vredesverdragen met Ita- I: 'Roemenië, Bulgarije en Hongarije. |De eerste agenda noemt behalve punten nog het vredesverdrag met mstenrijk, het herstellen van de Duitse X-ieid en een Duits vredesverdrag en li: naleven van het Italiaans vredes- Er.irag met betrekking tot Triest. De tweede of gesplitste agenda geeft laiit elkaar in aparte kolommen de schillende westelijke en sovjetrus- pihe bewoordingen van de bewape- fcpkwestie en de Duitse demilitari- |i» Deze agenda laat het aan de mi- Liters v--ii buitenlandse zaken over ■- zelf te beslissen: I: 0f het bespreken van het bewape- T_-?speil als een van de voornaamste Laken van de spanningen moet Lrafgaan aan de bespreking van het gvroinderen van de bewapening. Ml 01 deze vermindering van bewa- png alleen op de grote vier betrek- mi heeft. IS. 01 het vraagstuk van de Duitse p-iilitarisatie besproken zou moeten T .den vóór het vraagstuk van het Li en de vermindering van de bewa- Xfing. 3? derde of skeletagenda geeft slechts algemene onderwerpen van bespre- en bevat slechts 41 woorden. 1De onderwerpen zijn: IL Onderzoek naar maatregelen voor uitbannen van de huidige interna- l tionale spanningen in Europa, van de oorlogsdreiging en van de vrees voor agressie. 2. Kwesties betreffende bewapening en strijdkrachten. 3. Kwesties betreffende Oostenrijk. 4. Kwesties betreffende Duitsland. 5. Naleving van verdragen en over eenkomsten. Geen van deze alternatieve agenda's vermeldt het Noordatlantisch verdrag. Gromyko heeft tot het laatste volge houden. dat dit verdrag op de agenda moet staan, anders zou een bijeenkomst van de grote vier geen zin hebben. Gromyko verklaarde, dat er twee onnauwkeurigheden waren in de tekst van de Westelijke nota's. De Westelijke mogendheden hadden gezegd, dat er afgezien van het At lantisch pact overeenstemming was over alle andere kwesties. In werkelijkheid had hü echter ge zegd, dat, indien het Westen accoord zou gaan met opneming van het punt betreffende het Atlantisch pact e n de Amerikaanse basesover zee. de formulering van de andere punten zonder wijziging zou kunnen worden aanvaard. De Amerikaanse afgevaardigde, Jes- sup. verklaarde, dat de Westelijke nota's geen ultimatum betekenden, noch ook een eind aan de conferentie der plaats vervangers, Indien er sovjet-amende menten zouden worden ingediend zou den zij worden besproken. De Britse afgevaardigde, Davies, zei o.m. tegenover verslaggevers: ,.Het Noordatlantisch verdrag kan niet wor den besproken. Indien dit wel het ge val was, zou dit betekenen, dat onze gehele fundamentele defensiepolitiek onderwerp van gesprek zou kunnen worden". Maandag komen de plaatsvervangers weer bijeen. Gromyko hoopt dan ant woord uit Moskou te hebben ontvangen. MIJNRAMP TE HERRINGEN EIST 14 SLACHTOFFERS Direct na de ontploffing in de mijn te Herringen in Westfalen, daalden reddingsploegen in de mijn af en 21 mijnwerkers konden, hoewel velen zware brandwonden hadden opgelopen, worden gered. Gistermiddag heeft de directie van de mijn bevel gegeven het mijngedeelte, dat in brand staat, af te sluiten, om dat gevreesd wordt voor meer ontplof fingen in de met gas gevulde schach ten. Hierdoor wordt de hoop. dat nog overlevenden kunnen worden gered, te met gedaan De brand ontstond door het warmlopen van een rubber trans portband. Nog 14 mijnwerkers zijn gevangen in het gedeelte, dat nu afgesloten is. Op een na zijn zij allen gehuwd en hebben zij kinderen. Alleen Engeland tegen blokkade? In zijn getuigenis voor de Amerikaan se senaatscommissie voor onderzoek heeft admiraal Sherman gisteren ver klaard dat in December generaal Mac Arthur klaarblijkelijk geloofde dat- de strijdkrachten van de VN in Korea een wapenstilstand onder de best mogelijke voorwaarden" zouden hebben te aan vaarden. Na bericht-en van Mac Arthur had den de gezamenlijke stafchefs generaal Collins naar Toko gezonden Zij had den tevens aan Mac Arthur bericht ge stuurd. dat zll -gedwongen waren te concluderen, dat evacuatie een moge lijkheid was" aldus Sherman. DeC.G.T. besluit tot actie voor loonsverhoging i onder communistische leiding Linde Franse algemene verbond van JM.erenigingen, de C.G.Theeft opzijn JNres besloten tot een algehele actie i- de lonen in overeenstemming met Mjging van de kosten voor levens- F-ierhoud te brengen. Het vakverbond L een rapport aan. volgens hetwelk kosien voor levensonderhoud in de r-ide van Juni 1950 tot 15 Mei van J-.^r met 22 procent waren gestegen. I r-H besloot- te strijden voor een mini- rn uurloon van 122 francs en voor R doen aannemen van het systeem van r;,gelijke loonschalen in het gehele p "aardoor een verschil van meer Ju: ine procent in de kosten voor le- ■r^derhoud automatisch in de lonen reiend wordt. 3; C.G T drong ten slotte aan op een T-te handhaving van de 40-urige F«eek teneinde het aantal werklo- Verminderen. ■ffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze Spoorwegprijsvraag stroom van inzendingen be- I nt toe te nemen, maar gevaar I 0Verstroming van onze brie- I obussen behoeft niet te worden ^vreesd. I rderclen vonden reeds duizen- I fouten. Hoeveel heeft er I «I ontdekt? Wanneer U ons - resultaat a.s. Maandagmiddag Icwf uur me<ledeelt. dingt U lM' ,naar een der geldprijzen tot I nik waarde van f.300.—, I 1' yoor de winnaars onder onze 2n"e's zijn beschikbaar gesteld. hmie op inzending het «.ij gevonden fouten te ver fden VRIJ WARM. verwacht tot morgenavond: "ovp 00rden van het land droog j envegend zonnig weer, in het ln meer bewolking maar overwe- P'5°°Z behoudens een kleine kans ■|k e®r- Meest matige wind uit Oos- hchtingen. Vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). 2 JUNI. I co 4.26 uur; onder: 20.50 uur. 1 gn od: 2.47 uur: onder: 19.09 uur. |'4rater. te Katwijk te 1.45 en Alleen nationalisatie staat vast In een schrijven aan de „Anglo-Ira- nian" heeft de Perzische minister van financiën verklaard, dat hij de maat schappij een termijn van twee dagen geeft om de Perzische regering voor stellen te doen binnen het raam van de nationalisatiewet. Woensdag is aan de vertegenwoordiger van de Anglo- Iranian" het besluit van de Perzische regering meegedeeld om het nationali seren van de olie-industrie nu uit te voeren. Al het personeel van genoemde maat schapDij wordt thans als in dienst staande van de Perzische oliemaat schappij beschouwd. Verder zal.de voor lopige Perzisohe raad van bestuur er (lncez. Med.-advert.) Wy ruimen al onze 4 METER HALEN 3 METER BETALEN. Ziet onze advertentie pagina 4, 3e blad. Kdi HAARLSTR. hoek DONKERST. OPRUIMINOSKOOPJES in alle afdelingen. nummer bestaat uit 12 pagina's BRITSE VERVOERSSTAKING LOOPT TEN EINDE. Het centrale comité van de stakende Britse vrachta-utochauffeurs heeft be sloten om het werk morgen te hervat ten mits er geen repressailles tegen de stakers zullen worden genomen. Op het ogenblik zijn 13 000 chauffeurs bij de staking betrokken. Onze Londense correspondent schrijft nog: Het bestuur van het genationaliseerde transportwezen heeft water in de wijn gedaan door de benoeming van weg- controleurs uit te stellen en er zal over leg met de vrachtrijders worden ge pleegd Dit conflict was wederom een symptoom van de ongewenste toestand in de betrokken vakbond, welke 1.3 millioen leden telt en te weinig gede centraliseerd is. Bij de transportarbei dersbond, schepping van Ernest Bevin. zijn tal van groepen ongeschoolde ar beiders aangesloten, van doodgravers tot schoenpoetser! Vandaar dat de lei ders steeds zoveel moeite hebben deze organisatie te leiden, omdat de massa der aangeslotenen doorgaans anders reageert en minder discipline toont dan de bonden, welke door ambachtslieden worden gevormd. De onrust onder de ongeschoolden zou volgens velen het best bestreden worden, indien elke groep, zoals de havenarbeiders, -stuwa doors, transportarbeiders enz. elk hun eigen bond zouden bezitten. Maar van het historisch gegroeide stapt men moeilijk af. VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN DOOR SYRISCHE LUCHTMACHT. Door de Syrische luchtmacht is bo ven de verboden zone van Palestina een vliegtuig met een zespuntige ster dus een Israëlische, neergeschoten. Het zou het bevel om te landen niet nagekomen zijn. voor li-veren om de huidige productie te verhogen. In de komende maanden zal de olie onder dezelfde voorwaarden als voorheen geleverd worden. Dit geschiedt om een „redelijke internationaal gel dends prijs vaat te stellen en om iedere beperking van de export te vermijden." Later moeten de vaste afnemers zich tot de voorlopige directie wenden Te Teheran is medegedeeld, dat de Perzische legatie te Den Haag aan de Perzische minister van buitenlandse zaken heeft getelegrafeerd, dat het In ternationaal Gerechtshof het verzoek van de Brits-Perzische oliemaatschappij om een scheidsgerecht te benoemen, dat belast zal zijn met de oplossing van het gesohil tussen de Perzische regering en de oliemaatschappij heeft verworpen. De beslissing van het hof wordt ge motiveerd door het feit. dat de Britse regering een ander verzoek heeft inge diend nameliik om een diepgaand on derzoek in te stellen en het hof de voor rang moet verlenen aan het verzoek van de regering. Van de zijde van het hof wilde men hierop geen commentaar leveren. Vandaag - 1 Juni - is het vis- seizoen geopend. Tienduizenden in den lande zijn er. gewapend met hengel en verder visgerci. op uit getrokken om te hengelen naar vloermattenbrasemsof om te „baarzen", te ..karperen", te ..snoe ken" oj ..op wit te gaan zitten". Maarboven de vijftienjarige leeftijd heeft men een visvergunning nodig. Een jongeman had een goed plaatsje gezochtergens in Nederland foto links). Hij zat echter niet lang of een dienaar van de H. Hermandad kwam op hem af .en vroeg hem of hij wel in liet bezit was van de vereiste vergunning foto midden). De jongeman deed eerst verbaasd en was. toen bleek dat hij het ..pa piertje" niet had. als een recht geaard vaderlander niet op zijn mondje gevallen. Gevolg: verzoek van de agent om even mee te gaan naar het politiebureau om de kwes tie ..in hoogste instantie" uit te maken (foto rechts). De jongeman zal alsnog een vis vergunning aanvragen. Droeve ervaring van Duitse barones IN SOVJET-GEVANGENIS De Duitse barones Amelie von Thiel- mann heeft verklaard dat zij zes weken door de Russische geheime dienst is vast gehouden. omdat haar Amerikaanse schoonzoon werkt bij de persdienst van de Amerikaanse hoge commissie. De Russen beschuldigde haar. dat zij aan de Amerikaanse pers inlichtingen verschafte via haar schoonzoon.. De barones vertelt dat zij de Sovjet zone was binnengelokt vanuit haar wo ning in West Berlijn door een brief van het ministerie van binnenlandse zaken van Brandenburg Zij werd te Potsdam in de gevangenis van de Russische ge heime politie gestopt. Zij was op 18 Apiil gearresteerd en op 29 Mei losgelaten nadat zij zich met succes verzet had tegen de pogingen der Russen om haar een .bekentenis" te laten tekenen. De barones zegt dat zij in een cel was opgesloten, niet voldoende te eten kreeg, overdag geen toestemming kreeg om te slapen en nacht na nacht verhoord werd. Het laatste verhoor duurde van middernacht tot 's morgens 6 uur Tij dens de verhoren mocht zij niet zitten en haar voeten en benen geraakten op gezwollen. De Russische officieren, die haar verhoorden, fielden vol dat bewe zen was dat zij een spionne was en aan de Amerikaanse pers inlichtingen ver strekte over Oost-DuLtsland. Tien da gen voor dat zij werd vrijgelaten, werd zij aan de Oo9tduit.«e politie overgedra gen en naar een Duitse gevangenis in Potsdam overgebracht. Zolang zij in de Russische gevangenis was mocht zij zich niet wassen of kleren afleggen. MALAN DREIGT. De Zuidafrikaanse premier Malan heeft op een bijeenkomst van de na tionalistische jeugdbond verklaard dat de Unie gedwongen zou kunnen wor den een onafhankelijke republiek te vestigen evenals de Noordelijke ge meenschappen van de huidige Unie de afgelopen eeuw hadden moeten doen. indien de Britse critiek op de apart heidspolitiek zou aanhouden. Malan zei te hopen, dat de leider van ie oppositie Stra-uss, in zijn eigen be lang en dat van het land niet naar overzee zou gaan „om te trachten Zuid- Afrika in het juiste lioht te stellen". (Ingez. Mert.-adv.) 100 waarde voor Uw geld. GEBR. HUISMAN - Carrierhuis Hogewoerd 66 Telefoon 22967 WESTDUITSE SOCIALISTEN BESCHULDIGEN PARIJS De Westduitse socialistische partij heeft kanselier Adenauer verweten „niet reëel" te zijn door de Saar-regering van Hoffmann de sohuild te geven van de recente ontwikkelingen in Saarland. De Saarlandse regering is geheel af hankelijk van Parijs, aldus de persdienst van de partij, het enige goede adres voor de beschuldiging is dus Schuman in Parijs. VERKIEZINGEN IN EIRE OVERWINNING VOOR DE REGERING. Bij de algemene verkiezingen in Eire heeft de regeringscoalitie van de aftre dende minister-president John Costello samen met de onafhankelijken volgens de tot nog toe bekende uitslagen 67 ze tels in het parlement behaald. Dat is tien zetels meer dan de partij van Eamon de Valera. Hoewel de verdeling van de overige 23 der 147 zetels nog bekend moet worden, schijnt het bijna zeker te zijn, dat Eire wederom een coalitieregering zal krijgen. De onaf hankelijken, die dertien zetels krijgen, worden algemeen beschouwd als aan hangers van de coalitie, die is samen gesteld uit de partij van Costello. de labourpartij, de boerenpartij en de nieuwe republikeinen. Alle aftredende ministers zijn herkozen. De admiraal deelde de commissie ver der mee, dat hij geloofde, dat men in het Koreaanse conflict tijd wint waar door de anti-communistische militaire macht over de gehele wereld versterkt wordt. Aangaande een vlootblokkade tegen communistisch China zei Sherman, dat naar zijn weten alleen Engeland tegen een dergelijke maatregel gekant was. Hij deelde mee. dat voor een waarde van 5 200.000 dollar munitie en marine- u.'trustingssUrkk-en voor de Chinese na tionalisten op Formosa was bestem dl. maar dat nog niets hiervan was afge leverd. De daartoe strekkende fondsen waren pas 7 Mei ontvangen. Aan Frans Indo-Ohina was sinds 1 Januari 1949 een bedrag van 63.500.000 dollar voor hulp aan de vloot toegewe zen. De in dit programma voorziene goe deren waren voor bijna drie-kwart af geleverd aldus de stafchef. Voor do Philippijnen was een dergelijk program ma opgesteld ten bedrage van 4 200.000 dollar, waarvan ongeveer veertig pro cent geleverd was. Sprekend over de Noordatlantischo v'ootstriidkrachten zei Sherman, dat het .zeer belangrijk" was, dat een Amerikaan het commando in het Mid dellandse Zeegebied zou krijgen. Alvorens de Amerikaanse stafchef voor de marine zijn getuigenis beëin digde. verzachtte hij de oproep, die hij Woensdag had gedaan tot een vlootblokkade van communistisch Chi na door de Verenigde Naties. Hy had over dc toekomst gesproken en men moest allereerst de door de VN on* dernomen economische blokkade vol ledig ten uitvoer leggen, aldus Sher man. Heden zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, voor de Senaatscommissie versohijnen. Tijdens zijn getuigenis heeft Sher man nog gezegd, dat de Amerikaanse marine tegen het einde van dit jaar straalvliegtuigen zal bezitten, die van vliegdekschepen af zullen opereren eit in snelheid en stygvermogen de door de Russen gebouwde Mig-15 toestellen zul len overtreffen. Stilstand in Korea Gisteren heeft zwaar geschut van de Noordelijken de posities van de V.N. ten Noorden van Seoel gedurende an derhalf uur beschoten, waarna Chinese infanterie tot de aanval overging. Na een kwartier werden de gevechten reeds afgebroken. Elders langs bet front kwa men de gevechten tot stilstand en de waarnemers voorspellen een nieuwe rustperiode. Aan het- Westelijke en cen trale front, wordt de vooruitgang van de geallieerden als gevolg van het slechte weer in tientallen meters uitge drukt, hoewel de tegenstand van de Noordelijken over he algemeen minder sterk schijnt. Aan het Westelijke front heeft een Amerikaanse patrouille een bruggenhoofd gevormd over de Mantan, die acht tot zestien km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad stroomt. De meeste gevangenen, die in de Westelijke sector nog worden gemaakt, zijn zwervende soldaten, dié twee of drie weken geleden uit het Chinese leger deserteerden. De stroom gevan genen, zoals die enige dagen geleden, binnenkwam, is opgehouden. De Amerikaanse luch tmachtgroep Verre Oosten heeft gemeld, dat Ameri kaanse „Sabre"-straaljagers drie MLg- machines hebben neergeschoten en twee beschadigd tijdens een luchtge vecht boven Tsjongjoe ln Noord-Korea. Meer dan 30 Mig-toestellen waren bij het gevecht betrokken. WEDEROM INVASIE VAN HELGOLAND. Woensdagavond is een groep van hon derd voormalige bewoners van Helgo land op het eiland aan wal gegaan. Zij hebben de groen-witte vlag van Europa gehesen op een schuilkelder. Zij heb ben medegedeeld dat zij op Helgoland zullen blijvan tot. het een normale vre- desbestemming heeft gekregen. De Helgolanders de meeste van hen zijn vissers hebben de reis naar het eiland gemaakt in achttien trawlers. Gisteravond heeft een Duits patrouil levaartuig Helgoland bereikt en ver wacht wordt, dat een begin zal worden gemaakt met het verwijderen van de demonstranten. Met de Westduitse regering zijn de Britten overeengekomen, dat Duitsland verantwoordelijk is voor het afhalen van demonstranten, nadat de Engelsen beloofd hadden niet later dan begin vol gend jaar Helgoland weer zijn oude be stemming te geven. Op een proef boerderij te Wassenaar wordt een nieuwe methode toege past voor het drogen van hooi. Op zng. dakruiters wordt het hooi op getast. zodat zon en wind vrij spel hebben. Onze foto toont een overzicht van een aantal van deze hooidroog- installaties, die op het eerste gezicht de indruk van een tentenkamp geven.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1