B. DE KONING Prinses Marijke voerde te IJmuiden eerste Hollandse Nieuwe aan Bravo! LeER dan 2V> millioen gulden heeft je Haak-in-actie der N.CE.V. op- Lieverd ten bate van het Ko- 3 Wilhelmina fonds voor de Kan- «-jijding Men zal zich herinneren If fonds in 1948 door H.M. Koningin Jjnina werd gesticht uit de mid- velke Haar ter gelegenheid van tgouden regeringsjubileum door het eriandse volk ter beschikking waren PEER BERICHT Verbondenen in Korea over 38ste breedtegraad Generaal Bradley beëindigt zijn getuigenis LAATSTE NIEUWS Perzië eist binnen 6 dagen de olievelden op i Jaargang VRIJDAG 25 MEI 1951 00 No. 27310 EIDSCH DAGBLAD j W Henny L'-redactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5.15 per kwartaal: 0.40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adxr»4 25041; Red. 21507 H.M. met deze bestemming t gehandeld In de geest van het j-ljndse volk, wordt, op de meest Ur.de wijze bewezen door het fan- É/ne succes van de Haak-in-actie, andermaal appelleerde aan de gevoelens, die een volk kunnen die der christelijke naasten- fcretwijfeld heeft de aantrekkelijke k «aria deze actie is gevoerd, in Xgrijke mate bijgedragen tot haar _Een. Maar bij alle verdiende hul- ■eivoor, willen wij het succes toch voorkeur verklaren uit het verblij- t verschijnsel dat de humanitaire Echte in ons volk ondanks al zijn Edenheid en verdeeldheid nog leven- fc te mogen constateren is misschien meer waard dan de ingezamelde laiDioen. rof. Richter niet gearresteerd Ibericht heet boosaardig. pt atoomgeleerde Ronald Richter, die jjö een krantenbericht uit Rio de fcïo gearresteerd zou zijn, zal heden gelegenheid van de nationale dag L Argentinië 24 uur achtereen werken wijze van eerbetoon aan president Jrc-n en zijn echtgenote, aldus maakt •persdienst van Peron officieel bekend. I Richter wordt in dit communiqué Llirtcteur van de nationale laboratoria Jicor atoomenergie op het eiland Hne- IeïI" genoemd. Waarnemers te Buenos j lires beschouwen dit als een officieel (talwoord op het bericht van het Bra- unse blad. dat Argentijnse leger- „knndigen Richter een „zwendelaar" ■graden en zijn ontdekkingen niets (laders dan „kolossale bluf". Een functionaris van de persdienst, II niet met name genoemd wilde wor- l. beschreef het bericht als „boosaar- Hij zei, dat het geen antwoord iird was. Australië in strijd met het communisme (outie-INVALLEN in KANTOREN. De politie te Melbourne heeft gisteren p inval gedaan in de kantoren van afdeling-Victoria van de vakbond ffi zeelieden en de afdeling-Melbourne ta de vakbond van havenarbeiders, |fTemier Menzies had. gelijk bekend, 'gedeeld, dat zijn regering drasti- maatregelen zou nemen naar aan- Jii'sz van het besluit van de vakbond lp havenarbeiders, waarin de commu- pn de meerderheid hebben, om geen p te verrichten op schepen, die uit Lis-Zeeland komen. |0?k te Sydney zijn invallen gedaan de kantoren van beide vakbonden. |'-i Sydney legden de havenarbeiders R alle 57 schepen het werk neer. I Ik havenarbeiders namen een resolu- 1' aan, waarin zij eisten, dat de Austra- P&e raad van vakvereniging en de T'lterenigings- en arbeidsraad „hun F dat op onderkruipersschepen uit pw-Zeeland zal worden gewerkt, zul- 3 intrekken en zich achter de strijd i'Nieuwzeelandse arbeiders tegen de ifastische wetgeving zullen scharen". volgens de Nieuwzeelandse minister arbeid, is de staking der Nieuw- F-andse havenarbeiders echter al voor procent voorbij. mutaties in de britse regering I Burggraaf Hall. first lord of the ad- ide Britse minister van mari- P1 heeft zijn ontslag aangeboden [.^a Hall, die 69 is, zeide af te tre- i plaats te maken voor een jon- De laatste maanden liet zijn ge- ipffleid te wensen over. Hij zal ver- reen worden door de 45-jarige lord J5"am' thans minister voor de /luchtvaart. Pakenhams opvolger F niet genoemd. Men verwacht pder geen diepgaande mutaities. morrison terug J P5 Brïtse minister van buitenlandse |?7p' Herbert Morrison, is in Enge ls ^Sgekeerd na zijn reis van een lr> n007 west-Duitsland en Oosten - I Bij zijn aankomst zeide hij op het If-T "^6t was een zeer bevredi- bezoek en ik ben van mening, dat l£« goeds uit voort zal vloeien" Weinig verandering I verwacht tot morgenavond: Is "Aderlijke bewolking met vooral Itidnj11 en ochtend plaatselijke op- maar voornamelijk in de mid- «OOK kans op enkele regen- of on- Zwakke tot matige wind Itx»» tuss€n Zuid en West. Wei- «andering in temperatuur, smaakt te 10 uur). 26 MEI. °P: 4.33 uur; onder: 20 42 uur. ,,Vredes"-geruchten houden aan Gisteravond waren Amerikaans tanks in West-Korea de 38ste breedtegraad tot op minder dan aoht kilometer ge naderd. Zij volgden de terugtrekkende Chinezen op de voet. Zij trokken hierna een weinig terug ten einde het contact met andere eenheden niet te verliezen. De enige noemenswaardige tegen stand. die de verbondenen aan het Wes telijk front ontmoetten, was ten Noord oosten van Seidjongboe. waar een Ame rikaans regiment op naar schatting 1500 Chinezen stootte, die zich langs een bergkam hadden ingegraven. In het gebied ten Zuid-Oosten en Zuiden van de rivier de Imdjin bevin den zich geen Noordelijken meer. Aan het Oostelijke frcnt rukten te verbondenen snel op. Zij ontmoetten hier slechts licht geweervuur Zij over schreden daar de 38ste breedtegraad De verbonden luchtstrijdkrachten vie len Noordelijke doelen in de driehoek Tsionvcn-Koemhwa-Kwat.sjon, in cen traal Korea aan. Een groot aantal vlieg tuigen deed met napalmbommen en ra ketten aanvallen op vcorraden en troe pendepots. De hevigheid van de aanval len gaf de indruk, dat dit gebied wel licht het komend'1 doel van de verbon den opmars in de centrale sector zal zijn. Generaal Bradley heeft aan Ameri kaanse senatoren meegedeeld, aat de Amerikaanse verliezen in Korea in to taal 141.955 man bedragen. Ruim de helft dezer manschappen, namelijk 72.679, werd niet tijdens gevechten uit geschakeld. dooh door andere oorzaken, voornamelijk ongevallen en ziekte. ONDERHANDELINGEN-WENS. Reuters correspondent bü de Vere nigde Naties, Michael Fry, schrijft: „Men is in kringen der Verenigde Na ties algemeen van gevoelen, dat de Koreaanse oorlog mogelijk spoedig door onderhandelingen zou kunnen worden beëindigd. Dit „gevoelen" kon echter van geen enkele officiële of semi-officicle zijde worden bevestigd. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie ontkende met stelligheid, dat er enige waarheid zou schuilen in de berichten volgens welke de Sovjet-unie, via een „particulier" in een niet nader genoemd land (dat zou dan Zweden zijn volgens Franse berichten!) zou hebben doen mededelen bereid te zijn deel te nemen aan onderhandelingen om het Koreaanse geschil te beëindigen. Ook woordvoerders van andere delegaties, die zeker van een dergelijke ontwikke ling op de hoogte zouden zijn geweest, indien deze zich inderdaad had voor- °Pi 1.19 uur; onder: 10.01* uur te Katwijk te 7.02 er najöBier bestaat uit 12 pagina's ONWAARDIG SPEL TE PARIJS. De zestigste vergadering der plaats vervangers te Parijs duurde gisteren slechts vijf minuten. De Amerikaanse gedelegeerde vroeg Gromyko, of hij bereid was de volgorde der agendapunten voor de voorgestelde conferentie van ministers van buiten landse zaken der grote vier te bespre ken. Gromyko antwoordde hierop, dat het standpunt der Sovjet-unie genoeg zaam bekend was en dat hij niets hier aan toe te voegen had. De Franss afgevaardigde zeide, dat het doelloos was verder over het At lantische Pact te spreken. Ook hieraan was niets meer toe te voegen. De hou ding der Sovjet-unie was niet bekend en het was daarom moeilijk te zeggen of het mogelijk zou zijn overeenstemming te bereiken. Daar niemand na Parodi het woord verlangde, werd de vergadering ver daagd tot hedenmiddag. gedaan, verklaarden ran niets te weten. Zegslieden van delegaties van Aziatische landen, waaronder India, ontkenden eveneens nadrukkelijk op de een of an dere wijze in dergelijke onderhande lingspogingen te zijn betrokken. Een woordvoerder van de Sovj et-rus- sische delegatie weigerde het vraagstuk te bespreken. Niettemin blijft men in kringen der Verenigde Naties volhouden, dat moge lijk spoedig het tijdstip daar zal zijn, dat het communistische China de Vere nigde Naties een aanbod tot staking der vijandelijkheden en het openen van be sprekingen zal moeten doen. Men ver moedt. dat een dergelijk voorstel zou zijn gebaseerd op een staking der vijan delijkheden. met de 38st? breedtegraad als demarcatielijn. Het verluidt, dat de Verenigde Sta ten en de andere landen, die strijd krachten In Korea hebben, bereid zou den zijn in twee stadia te onderhande len over het tot stand komen van een regeling, niet slechts voor Korea, doch voor het gehele Verre Oosten. In de eerste plaats zou een oplossing moeton zijn gevonden voor het Koreaanse ge schil. Indien dit zou zijn bereikt, zou mogelijk e-n conferentie kunnen wor den uitgeschreven ter behandeling van andere vraagstukken betreffende het Verre Oosten. Formosa inbegrepen. FRANSE TRAWLER NABIJ NEW FOUNDLAND GEZONKEN. Vele vermisten. Twee Franse trawlers zijn nabij New Foundlana in de mist met elkaar in aanvaring gekomen. Een „Ginette le Borgne." geheten, zonk. Een aantal vis sers wordt vermist. Een Frans fregat, de „l'Aventure", zoekt naar de vermisten. Ook andere schepen zullen gaan zoeken. Men vreest, dat het aantal doden groot zal zijn Men vermoedt, dat zich ongeveer 45 man aan boord van het gezonken vaar tuig bevonden. BOM GEGOOID NAAR BRITSE AMBASSADE TE DUBLIN. Gisteravond is een bom «zeeooid naar de Britse ambassade te Dublin. Nie mand werd gewond. Pamfletten, welke ter plaatse werden gevonden, wezen er op. dat een organi satie. geheten „Irish Republican Bro therhood" voor. de bomaanslag verant woordelijk Is. In de pamfletten werd verklaard, dat de bom was eegooid uit protest teoen de verrlin? van Ierland en tegen het bezoek, dat koning Georg» en koningin Elizabeth b:nnenkort aan Noorri-Ierland zullen brengen. De twee daders ziln ontsnapt. De „Irish Republican Brotherhood" werd ongeveer honderd jaar geleden opgericht en speelde een belangrijke rol bij de opstand in 1916 Men had de laatste iaren niets meer van de orga nisatie gemerkt. Geen concessies voor regeling in Korea Generaal Omar Bradley, voorzitter der commissie van chefs van de Ame rikaanse generale staven, zette zijn ge tuigenis voor de verenigde senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen en de strijdkrachten voort. De republikeinse senator Wiley stel de de vraag: ,Js het niet verkeerd on ze bondgenoten de indruk te gever, dat wij meer kunnen verdedigen dan in feite het geval is?" Generaal Bradley antwoordde, „mo gelijk zijn de Amerikaanse diplomatieke verplichtingen thans veel omvattender dan met ons huidige militaire vermo gen in overeenstemming is te brengen. Dit houdt eohter niet in, dat wij niet voort zouden moeten gaan met de op bouw van de crganisa.tie van het Noordatlantische verdrag die ten doel heeft met gezamenlijke inspanning een doeltreffend verdeSEgingsstelsel op te bouwen." In antwoord op een andere vraag van senator Wiley zeide Bradley: „Van louter militair standpunt gezien kan ik het niet onjuist achten, dat gene raal MacArthur van zijn funties werd ontheven. Ik ben echter wel van erung schiedde, beter had kunnen zijn". Inzake hetgeen Bradley Woensdag over Perzië had opgemerkt, vroeg sena tor Wiley. „Aoht U de toestand in Perzië critieker dan de mogelijkheid van het binnenvallen van Joego-olavië door vazalstaten der Sc-vjet Unie?" Generaal Bradley: „Er zijn ln de afgelopen zes maanden vele plaatsen geweest, waar een aanval of moeilijk heden dreigden. Zo stond Joego-Siavië twee of drie maanden geleden hier in het middelpunt der belangstelling en het vormt neg steeds een gevaarlijke zone. Perzië is altijd een dergelijk bedreigd gebied geweest. Het trekt nu de alge mene aandacht door het geschil met Engeland over zijn olie-industrie. De Eritten beschouwen thans Perzië waar schijnlijk als het meest bedreigde gebied ter wereld. Ik zou willen zeggen er niet zo zeker van te zijn dat de Russen in Perzië iets eerder dan elders ter we reld zouden willen beginnen en dat was de basis van mijn verklaring van Woensdag." De republikeinse senator Smith stel de de vraag: „Zouden de chefs der Amerikaanse generale staven bij be sprekingen ter regeling van de Ko reaanse oorlog het toelaten van het communistische China tot de orga nisatie der Verenigde Naties als een punt beschouwen, waarover valt tc praten?" Generaal Bradley antwoordde: „Neen, wij zijn van mening dat dit niets te maken heeft met een regeling van het Koreaanse geschil." In antweord op een vraag van ae republikeinse senator Wiley zeide Bradley da£ Engeland en de Verenigde Staten geen besprekingen hebben ge voerd over een militair ingrijpen in Pëizië. Generaal Bradley deelde verder mede dat generaal MacArthur verleden jaar, voor de Chinese communisten hun herfstoffensief begonnen twee maal was gewaarschuwd in verband met de wijze waarop zijn troepen op dat tijdstip waren opgesteld. De chefs der Ameri kaanse staven waren verontrust over de grote, onverdedigde ruimte, die zich tussen de twee hoofdmachten der ver bondenen bevond. Ook vonden zij de kwetsbare positie van het tiende leger korps onbehagelijk. De chefs der gene rale staven hadden MacArthur eerst voorgesteld de opstelling zijner troepen te wijzigen. Later hadden zij hem op gedragen het tiende legerkorps een minder vooruitgeschoven positie' te doen innemen. Het was het tiende legerkorps, dat, toen de Chinese communisten onver wachts in de strijd in Korea ingiepen en in enorme getale aanvielen, *erug moest trekken om zich, na verbitterde strijd, een uitweg te vechten naar de haven van Hoen gain, waar hel dooi geallieerde schepen aan boord werd ge nomen. Hiermede was het getuigenis van ge neraal Omar Bradley afgelopen. De republikeinse leden der verenigde senaatscommissies stelden voor uat, :n afwijking van het ongesteld schema, de minister van buitenlandse zaken Ache- ;,o:i als volgende getuige zou worden gehoord. Dit voorstel is verworpen. De commissies zullen eerst de chefs cicr ge nerale staven hofen. AMERIKAANSE LENING AAN INDIA Het- Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 293 tegen 94 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat een lening van 190 millioen dollar aan In dia bepaalt voor de aankoop van graan en andere voedingsmiddelen. Het Huis wilde aan deze lening niet de voorwaarde verbinden, dat de te rugbetaling in bepaalde strategische materialen zou moeten geschieden, waaraan de Verenigde Staten behoefte hebben EXECUTIES TE LANDSBERG OP HET LAATSTE NIPPERTJE UITGESTELD Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft opnieuw uit stel tot nader order bevolen van de executie der zeven oorlogsmisdadigers te Landsberg. Aan dit bevel was een besluit van een rechter van het Amerikaanse dis trictsgerechtshof te Washington, Wal ter Bastian, voorafgegaan, inhoudend, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland niet gerechtigd zijn de execu ties te bevelen. De advocaat der oor logsmisdadigers, Warren Magee. had (Ingez. Med.-advert.) over onze Verbouwingsopruiming vindt U op de achter pagina voor betere textiel Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Profiteert van onze waardevolle waardebonnen Het Roode Kruis koestert hoge ver- wachtingen van de door tiaar te honden inzamelingsactie, getuige het feit. dat voor deze gelegenheid nieuwe collectebussen worden ver vaardigd. Mogen ze te klein blijken! Woensdagavond om een dergelijk be sluit verzocht. Bastian zal nog offi cieel een nieuw beroep om het leven der veroordeelden te sparen in over weging nemen. Het bevel van het mi nisterie kwam nog geen twee uur voor dat. de veroordeelden zouden worden opgehangen! Alles was voorbereid en de veroordeelden hadden afscheid van hun familieleden genomen Het ministerie heeft de Amerikaan se hoge commissaris In Duitsland. Mc- Oloy, in een ijlgesprek telefonisch op de hoogte gesteld van het besluit tot uit stel. Bastian stelde de executies tot Dins dag uit, opdat Magee in de gelegenheid; zou zijn het hof langs de weg van een gerechtelijke procedure om een verkla ring te verzoeken, dat de bezectings- autoriteiten niet gerechigd zijn de cxe- cuies te bevelen. De Amerikaanse re gering is door Bastian in de gelegen heid gesteld voor Zaterdag een motie in te dienen tot herroeping van het be vel tot uitstel. Deze zaak zou Maandag door Basian behandeld worden. Juridische deskundigen te Washing ton voorspellen, dat de nieuwe stappen van Magee een uitstel deT executies tot minstens de herfst tot gevolg zul len hebben. Ook indien Magee Maandag geen succes heeft, zullen de executies name lijk moeten worden uitgesteld, daar Magee het recht heeft eerst beroep aan te tekenen bij het Amerikaanse Hof van beroep en vervolgens bij het opperge- rechtshof. SCH 9 geen winnaar Haringracedaar niet werd gevist. Hedenmorgen om zes minuten over elf meerde aan de IJmuidense kade de motorlogger Prinses Marijke SCH 9, met aan boord het eerste zeebanket. Het was vrij mistig, zodat de binnenkomst min of meer een verrassing was. Evenals verleden jaar heeft de Prinses Marijke, schipper de heer W. F. Rog uit Scheveningen, zelf niet gevist, zodat de logger wel een aanzienlijk voordeel had boven alle andere schepen inclusief de jagers welke wèl hun netten hebben uitgezet. Over deze handelwijze heerste te IJmuiden enige ontstemming, daar een en ander niet fair werd geacht. Het gemeentebestuur van Velsen heeft dan ook besloten de „IJmuider Prijs" een en ander in overleg met het Bedrijfschap voor Visserij-produc ten niet aan de schipper van de SCH 9 toe te kennen! Dit besluit verkreeg aan de wal kant algehele instemming! De Prinses Marijke nam Zondag nog deel aan de trawlvisserij en loste Dinsdag te Scheveningen haar Een tweetal beelden van de grote tuchtoefening ..Ombrelle" waaraan door een groot aantal vliegtuigen van verschillende nationaliteiten wordt deelgenomen. Foto boven: Op een luchtbasis ..ergens in Nederland"de toestellen staan voortdurend gereed om op te stijgen: na iedere vlucht wordt direct getankt Foto Onder: In een tent bespreken de vliegers de opgedane ervaringen. Regeringscrisis niet onmogelijk De Perzische regering heeft de „Anglo- Iranian Oil Company" gewaarschuwd, dat zij binnen zes dagen tijds haar bezittingen zal moeten overdragen. Doet zij dit niet. dan zal de regering ze zonder meer overnemen. Allahjar Salch, voorzitter van de „Raad voor de nationalisatie der Per zische olie-industrie", heeft verklaard dat de genationaliseerde Perzische olie-industrie zal worden gedreven door een lichaam, dat „The National Persian Oil Company" zal heten. Hij voegde hieraan toe, dat de Perzische regering uitdrukkelijk heeft verklaard „de voormalige oliemaatschappij" schadeloos te zullen stellen. De regeringen der belanghebbende landen, die Engeland heeft verzocht het geschil met Perzië. hebben over het algemeen toestemmend geantwoord. Van welingelichte zijde is te Londen vernomen, dat de Britse ambassadeur te Teheran verleden week de Perzische regering mondeling in kermis heeft ge steld van de Britse bereidheid tot on derhandelingen op basis van de Perzi sche wens tot nationalisatie der olie industrie. Men meent, dat premier Mossodeq fel tegen het Britse voorstel is gekant, doch aat zijn rechterhand Hoessein Makki, secretaris van de „Raad voor de natio nalisatie" het goedkeurt. In invloedrijke kringen te Teheran zou dan ook reeds ernstig gesproken zijn over de mogelijkheid van een ka binetscrisis in de eerstkomende dagen. Gemeld wordt dat de sjah de gang van zaken nauwlettend volgt. Waarne mers zijn van mening, dat hij mogelijk nog een vooraanstaande rol zal spelen bij een regeling van het geschil. Van Turkse zijde zouden bemiddelings- haar „goede diensten" te verlenen in pogingen aanhangig zijn gemaakt. vangst, waarna zij zo snel mogelijk de Huberta SCH 297 achterna voer met haar krachtige 370 P.K.-motor Woensdag 9 uur werd de vloot ingehaald en op 56 gr. 55' N.B., 3 gr. 30' O.L. ontmoette de Prinses Marijke de Huberta. De Huberta werd direct op sleep touw genomen en men stoomde op richting IJmuiden. Toen de „eerste nieuwe" op de Hu berta" verwerkt was, kwam de Prin ses Marijke langszij om de 50'/6 k. over te nemen. Snel werd hierna doorgevaren, zo dat even over 11 uur de nieuwe ha ring in IJmuiden overgeladen kon worden op vrachtwagens, welke do kostbare en tevens kostelijke last naar Scheveningen brachten, alwaar met de veiling tussen één uur en half- twee werd begonnen. Arbeider in de diepte verdwenen Bij sluiswêrken te Tiel Gistermiddag is bij de slulswerken van het Amsterdam—Rijnkanaal te Tiel de 34-jarige J. C. Borneman uit Batenburg verdronken. Hij en een an dere arbeider waren bezig met het doorsteken van een dam. Tten B. pro beerde een reeds gegraven geultje nog wat uit te diepen, werd de grond onder zijn voeten door de grote druk van het water weggeslagen. Ondanks de red dingspogingen van de andere arbeiders, verdween hij vrijwel direct in de diepte. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw met 2 kinderen achter.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1