Scherpe critiek op gratie - beleid Hollandse emigranten op weg naar Australië Sibajak een drijvende kinderspeeltuin DE OTILLE ENS Panda en Bewogen stemming in Tweede Kamer Minister Mulderije wijst moties Stokvis af cigarettes Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 23 Mei 1951 Tweede Blad No. 27308 Motie Donker drukt bezorgdheid uit (Van onze parlementaire redacteur). Drie moties waren de gevolgtrekkingen uit een bewogen debat, dat zich gisteren in de Tweede Kamer ontwikkelde uit een interpellatie van de heer Stokvis (Comm.) over het gratiebeleid van de regering. Dit alles naar aan leiding van het verlenen van gratie aan de ter dood veroordeelde oorlogs misdadigers Aus der Fünten, Fischer en drie anderen, waarover een storm van verontwaardiging in den lande is opgegaan. Die vijf hebben schanddaden gepleegd zó gruwelijk, dat z:j hun weerga in de geschiedenis niet vinden, aldus de interpellant. Als zij gratie krijgen, wie kan er dan nog ter dood worden veroordeeld? Hun handlangster Ans van Dijk kreeg de kogel, maar haar opdrachtgevers wordt het leven gespaard. Is Neder,land nog wel een rechtsstaat? De Londense beloften zijn geschonden. Nimmer heeft een over heid zo zeer bewezen het zwaard der gerechtigheid vergeefs te dragen. Ten slotte vroeg een tweede motie- Stokvis, alleen door zijn fractie-genoten ondertekend, om de woordelijke tekst der richtlijnen van het gratiebeleid aan de Kamer mede te delen. De minister wees de2e belde moties af. Het is bekend dat de Haagse Procu reur-Fiscaal mr Zaayer, ons gratiebe leid een affront heeft genoemd voor onze rechtspraak en een ondermijning van de onafhankelijkheid der rechters. En een Amsterdamse magistraat sprak van een ten hemel schreiende wantoe stand. een hoon voor de rechters en verraad aan het Nederlandse volk. De gratie ls gebaseerd op het staats belang. maar geen sterveling weet wat dat ls. Dit is alleen aan enkele uitver koren departementsambtenaren bekend. Was er sprake van beïnvloeding door een vreemde mogendheid? Het ls een staatkundige verplichting van de minister om de volksvertegen woordiging in te lichten over de maat staven van zijn gratiebeleid. Indien de Sta ten-Generaal weer genoegen nemen met een geheimhouden dier richtlijnen, dan staan zij mede verantwoordelijk •.■oor latere geslachten, aldus de heer Stokvis. Minister Mulderije zeide de noodzaak in te zien dat hij geconfronteerd wordt met de volksovertuiging, zoals die in het Parlement tot uiting komt. Zulks is reeds enige malen gesohied En dan b'eek dat er verschillend wordt geoor deeld In ieder geval wenst ons volk 1 geen ten uitvoer legging van de dood straf op grote schaal. Voorts is er een zekere continuïteit ln het gratiebeleid nodig, wil dit werkelijk dienstbaar zijn aan de rechtspleging. De richtlijnen kunnen niet in discussie worden ge bracht. anders zou men daaraan zekere aanspraken op gratie kunnen ontlenen. In antwoord op door de Interpellant gestelde vragen deelde de minister mede dat tot nu toe 139 doodvonnis sen in kracht van gewijsde zijn ge gaan. Bij 94 daarvan werd de dood straf veranderd in gevangenisstraf, in 38 gevallen werd geen gratie verleend. 37 werden geëxecuteerd en één had de hand aan zichzelf geslagen. Over 7 is nog geen beslissing genomen.. Ten aanzien van 2 dezer ls een revisie-ver zoek ingediend. Alle graticbsluiten zijn gepubliceerd. De Duitse kanselier en de Raad van Evangelische Kerken ln Duitsland heb ben vorig jaar verzocht verder af te zien van doodvonnissen tegen Duitsers. Dit heeft echter geen aanleiding gegeven de richtlijnen be veranderen of anders toe te passen dan tevoren. Bij de vaststel ling van die richtlijnen is mede reke ning gehouden met het belang van de Nederlandss samenleving. Om redenen van staatsbelang is nimmer daarvan af geweken. In beginsel beperkten zii zich tot Nederlandse misdadigers doch ze zijn later zo mogelijk ook op Duitse mis dadigers toegepast In de oorspronkelijk door het kabinet-Schermerhorn opge stelde richtlijnen is nooit wijziging ge bracht. Tegen publicatie der richtlijnen hand haaft de regering haar bekende be zwaren. Wel kan zij zeggen dat de re denen van staatsbelang géén redenen van politieke aard zün- Bil de debatten bleken eigenlijk alleen alle Katholieken en een deel der C.H. het geheel met de regering eens te ziln. Namens de P. v d. A. diende de heer Donker een motie in, waarin geconsta teerd wordt dat gegratieerde ter dood veroordeelden weer vrij kunnen komen en dat sommigen in feite reeds in vrij heid zijn gesteld Zij spreekt er daarom haar bezorgdheid over uit. dat zulks mo gelijk is volgens de aan de Kamer niet bekende richtlijnen De minister bestreed de motie niet. maar keurde haar ook niet goed. Hij zou het oordeel van de Kamer afwach ten en bij aanneming van de motie overwegen, welke consequenties zij heeft voor de nog resterende gevallen. De heer Stokvis (Comm) diende een motie in mede ondertekend door A R.; C.H. en V.VJD -leden, waarin teleurstel ling wordt uitgesproken over de gratie verlening aan Aus der Fünten. Fisscher en de drie anderen. Merkwaardig bij dit debat was, dat drie der voornaamste deelnemers hun standpunt door een blunder verzwakten. De heer Stokvis verknoeide veel zo niet alles door een aanval op „het Anglo- Amerikaanse imperialisme dat bezig ls een oorlog tegen Rusland te ontkete nen". aan welk „neo-fascisme" hij ons gratie-beleid weet. Minister Mulderije vergaloppeerde zich door alleen de verantwoordelijkheid voor zijn adviezen aan de Kroon te aanvaar den en niet voor de beslissingen der Kroon Later ferok hii deze grondwette lijke fout in. zij het niet met zoveel woorden. Ook sprak hij geen enkel woord over de kern der kwestie: „De grat'e aan Aus der Fünten es.". De Katholieke woordvoerder Verhoe ven greep mis. door het gratiebeleid te verdedigen met Christus woord: .Wie zjin broeder haat. is een moordenaar". Want vooreerst is de doodstraf geen uitine van haat. Maar vervolgens is ln dit woord juist het -moordenaar-zijn" de grootste veroordeling, die Christus uitspreekt. En het gaat nu immers om de moordenaars van honderdduizenden! De heer Romme had dan ook de groot ste moeite om het Katholieke beginsel zuiver te stellen, een beginsel dat de Prot. Christelijken naar zijn mening ook huldigen, dat n.l. de barmhartigheid niet in strijd is met het recht, evenmin als het recht in strijd is met de barm hartigheid. DE NIEUWE KIESWET Laat op de avond besprak de Tweede Kamer ook nog het wetsontwerp ..nieu we bepalingen betreffende het kiesrecht en de verkiezingen van leden van Eer ste en Tweede Kamer als mede van Pro vinciale Staten en gemeenteraden". De instemming op het ontwerp was algemeen, zelfs met de nieuwe struc tuur en nummering der wet. De moge lijkheid om ook bij gemeenteraadsver kiezingen de lijsten te verbinden waar voor de heren v. d Heuvel 'AR) en Beernink (C.H.) pleitten, wil minister Van Maarsevesn voorleggen aan de in uitzicht gestelde Staatscommissie. KIRK ZONDAG IN ONS LAND De ambassadeur der VB. in Moskou Kirk en diens echtgenote worden Zon dag per vliegtuig in ons land verwacht Zij zullen een bezoek brengen aan de ambassadeur der V.S. in ons land, mr Seldsn Chapin, die een broer is van mrs Kirk. (Inirrz Med.-nrtv De eerste kwestie, die deze commissie te beoordelen krijgt is de vraag, of de partijen aan zekere regelingen moeten worden onderworpen, en zo ja. hoever de bemoeienis ten deze moet gaan. De heer v. d. Heuvel had voorts een amendement inged.end om te wachten met het aanschaffen van gordijntjes voor de stemhokjes tot de kosten daar voor wat lager zullen zijn. De minister was wel bereid dit amendement over ts nemen. De meeste aandacht werd besteed aan de nadelen der evenredige vertegenwoor diging. Op de beschouwingen terzake door de heer v. d Goes van Naters ant woordde minister Van Maarseveen dat diens ideeën over een combinatie van de e.v. met het districtenstelsel gezette verdere overweging verdient Maar je gens de heer Weiter betoogde Z. Exc.. dat. organisatie in politieke partijen nooit gemist kan worden. Heden wordt over het w.o. gestemd. Sluiting schoenfabrieken te Kaatsheuvel? 2000 ARBEIDERS ZOUDEN WERKLOOS WORDEN De Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel, heeft aan het bestuur van de Federatie van de Nederlandse schoenfabrikanten verzocht te bevoeg- aer plaatse al het mogelijke te doen om opheffüig te verkrijgen van de prüsbe- schikking kleinhandelsmarge schoenen 1951. daar bij handhaving van deze be schikking te verwachten is. dat. we gens gebrek aan orders, binnen een of twee weken geen enkele Kaatsheu- velse schoenfabriek nog werk zal heb ben voor haar arbeiders. Men is hiertoe gekomen, nu er geen ander vooruitzicht bestaat, dan dat als gevolg van deze beschikking de fa- brlekspoorten voor ongeveer 2000 arbei ders gesloten zuilen moeten worden. „We zagen Sinterklaas en Franco Hier dobberen we dan in de Golf van Biscaye. Of liever we glUden door de beruchte Golf want het is zulk ver rukkelijk weer en de zee is zo kalm, dat er niemand op de hele schuit te v.nden is die last van zeeziekte heeft. Het is nu Zaterdag 12 Mei, 's middags twee uur. De kapitein vertelde me dat we morgen, omstreeks 2 uur n m. Gi braltar zullen passeren. We behoorden Gibraltar zes uur eerder te zien, maar we zijn te laat uit Rotterdam vertrokken VERTRAAGD VERTREK. Eén van de zuigers van een hulpmo tor was defect. Uren stond de kade zwart van mensen, die vrienden en fa milieleden goeden dag wilden wuiven maar de Sibajak vertrok niet. Het wachten duurde eindeloos en we riepen onze wegbrengers toe om toch vooral naar huis te gaan en af te zien van hun voornemen om ons met de auto te vergezellen tot Hoek van Holland. Het was maar goed dat ze dit eindelijk de den om halfelf gooide de Sibajak ein delijk de trossen los. Daar gingen we dan we waren los van Holland. Los in de letterlijke zin maar in de fi guurlijke door duizend banden verbon den. Toch zag ik maar weinig mensen hullen waarschijnlijk waren voor een ieder de laatste weken zo emotievol ge weest dat ze een gevoel van verlichting hadden nu we werkelijk vertrokken. De eerste dagen op een schip zijn wonderlijk we doen niets anders dan verkennen. Eerst het schip dan de mensen. Om met het schip te begln- neen voor een mens met weinig oriëntatievermogen als uw briefschrij- ster, een volkomen doolhof. Gelukkig zijn onze zonen er na één dag volkomen op thuis en treden handelend op als ik van een of ander dek m'n weg naar de hut moet vinden. Ik schrijf aan u, gezeten in de buurt van het kinderdek heerlijk in de zon. Er is van twee tot vier verplichte stil te maar het gehuil en geschreeuw is hier niet -van de lucht. 1.000.000 KINDEREN Gisteren zei een desparate meneer te gen me: „Ik geloof dat hier een mil- lioeri kinderen aan boord zijn". Zo erg is het niet maar véél zijn het er wel. Ik meen ongeveer 400. Het kinder dek is hiervoor te klein de Sibajak gaat nu uit de vaart om verbouwd te worden. Er komt een véél groter kin derdek en meer hutaccomodatie. Maar ook met een groter kinderdek zullen er altijd wel moeders blijven die hun spruiten, ook zij die al zo groot zijn dat ze best zelfstandig de weg zou den kunnen vinden, angstvallig bij zich houden en ze niet aan de zorgen van de kinderjuffrouwen durven toevertrou- FEUILLETON /-M BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels w 45). Duncan stond cp, hij kon het niet langer achter zijn bureau uithouden. -Kun je het begrijpen?" vroeg hij Sally. „Toen mijn vrouw overleed was blij, ja werkelijk verheugd! Ik ge loofde stellig, dat haar dood Elaine sered had!" Zijn stem had een pünlijke klank gekregen. Sally had tranen ln haar ogen. Robert Duncan stond voor het raam Daar buiten te staren. Tenslotte draaide hij zich om. •Kun je een beetje begrijpen, waar- cm ik zo halsstarrig was voor wat betreft Elaine? Waarom Ik wilde, cat zij een kiein meisje bleef.dat rus tig met haar poppen zou spelen?" ..Natuurlijk doe ik dat", antwoordde Sally. „Maar begreep U niet, dat zij niet steed3 alleen kon blijven? Zij kon niet steeds gelukkig zijn dcor al ken met haar poppen te spelen Zij moest vriendinnetjes en vriendjes hebben." Ik geloof, dat dat waar is. Ik ben bang Sally, dat ik in niets een succes ben. behalve in het geld verdienen. Maar wat moet ik daarmee doen?" Rij maakte een wanhopig gebaar. ..Zelfs jij weerhoudt mij ervan het ut te geven zoals ik het graag zou Tillen." Sally keek hem aan. ■Alles zal wel goed komen, vooral b'J weet waar het mis ging." ..Ben je daar zeker van?" -Heel zeker!" i -Ik ben wel wat oud om opnieuw w beginnen." merkte Duncan op. ..Bent U dat werkelijk?", vroeg Sally. „Maar ik meende, dat U dat Juist wilde." -Je bedoelt, dat ik opnieuw met Anne wilde beginnen?" -Ja, precies." •Jk wil met haar trouwenZij mij een kans geven. Ik wil een teven opbouwen, dat ik al zo lang nad Tillen leideneen huis ergens buiten, een grote tuin en misschien eens kinderen. •Jk ben overtuigd, dat Anne dat °°k wenst." Jk ben echter bang Sally, bang Al)ne het te zeggen." Plotseling glimlachte Sally. „Het is c? moeit© waard het te proberen wat ik zou willen voorstellen ls het eigendezei Sally. Robert Duncan liet haar niet uit breken. -Ik vind het goed •H komt", ging Sally voort, „naar Chylas, wanneer wij daar zijn. Er flin genoeg hotels in St. Ives, zodat altijd wel plaats zult vinden. Het Ji daar erg rustig en geen telefoon wegroepen. Ik geloof, dat het Anne heel anders zal zijn als zij u daar ziet dan hier." -Wat mankeert er hier aan deze woning?", vroeg Duncan met enige humor in zijn stem. „O. die is uitstekend, friaar Anne zal zich in St. Chytas veel rustiger voelen." „Goed Sally, ga met Elaine naar St. Chytas. Bespreek het een en an der en wees niet te bescheiden om mij het een en ander in rekening te bren gen." .Dank U wel." zei Sally eenvoudig. „Ik mag jou wel bedanken, dat je mij zo'n vertrouwen hebt geschonken. Mag iik daaruit opmaken, dat je het goedkeurt dat ik je zwager word?" Robert Duncan stelde de vraag cp een ernstige toon. ..Dat doe ik." Duncan stak zijn hand uit. „De halve veldslag is gewonnen nu Jij aan mijn zijde staat." Zodra Sally met Elaine klaar was, ging zij naar het ziekenhuis. „Zo. hce gaat het met je?" „Wat heb je gedaan?", vrceg Anne. ,.Je ziet er zo opgewonden uit." ,.Ik heb plannen gesmeed en ben er zeker van, dat je ze wel zult goed keuren." „Wal heb je uitgebroed?" „Wij gaan Maandag naar St. Chy tas!" „Wij?", vroeg Anne, „betekent „wij" jij en ik?" „Jij, Elaine en ik." „O. maar dat is heerlijkI" „Ik heb mevrouw Barkus al getele grafeerd.,, „Stc je voor, dat alles vol ls?" „Dat geloof ik niet. Alleen in de oorlogsjaren nam zfj mensen in huis." „Wat zegt mijnheer Duncan hier van'" „Hij vond het geweldig leuk voor Elaine dat zij er eens uit ken," ant woordde Sally. En zi! vervolgde: „Misschien komt mijnheer Duncan nog wel een dag of twee naar St. Ives om te zien 'hoe zijn dcchter het maakt." Verbeeldde Sally zich, dat Anne's wangen roder werden? Zij wist het niet zeker. HOOFDSTUK XVI Sally en Elaine gingen afscheid nemen van de Hertogin. Elaine was opgewonden over haar uitstapje naar St. Chytas. De oude Hertogin zat op een sofa, met veel kussens achter haar rug. Het deed haar kennelijk veel ge noegen Sally en Elaine te zien. Zij hiel-i van het meisje. Het was dan ook inderdaad moeilijk haar niet aar dig te vinden. Zij was totaal veran derd. Zij had een zonnige glimlach, goede manieren, was nooit meer zo onuitstaanbaar vervelend als vroeger en wist haar hersens goed te gebrui ken. „Wij komen U goedendag zeggen", zei Elaine tot de Hertogin „Wij vin den het erg jammer, dat U niet met ons meegaat." De Hertogin glimlachte. „Dank je wel lieve kind, maar ik geloof, dat je mij maar vervelend zou vinden. Eén invalide om voor te zor gen is al genoeg!" ..Maar Anne zal niet lang invalide blijven!" riep Elaine uit. „Hoe gaat het met je zuster?", vroeg de Hertogin aan Sally. „Heel goed zij knapt uitstekend op." „Prachtig." „Wij gaan met de trein," riep Elaine enthousiast uit nadat Sally verteld had, dat Anne met een ziekenwagen naar St. Chytas gebracht zou worden. „Wij krijgen zelfs een bed in de trein. Is het niet prachtig?" „Ja, dat is het wel", beaamde de Hertogin en zi) keek Sally aan. ..Mijnheer Duncan heeft voor alles gezorgd", verklaarde Sally rustig. „Waarom niet?', zei de Hertogin, „hij wil natuurlijk, dat zijn dochter comfortabel reist. Sally voelde, dat de Hertogin de gedachte had, dat mijnheer Duncan in haar belang stelde! Het speet haar geweldig, dat zij het grote geheim niet kon vertellen; de Hertogin hield zo van zulke geschiedenissen Sally voelde zich niet al te rustig, daar zij Anne beloofd had een goed woordje voor Montague te doen. Anne had door haar ziekte haar be lofte jegens de Hertog nog niet kun nen nakomen en zij wilds liever niet wachten totdat zij weer geheel her steld zou zijn. Je ken nooit weten, de Hertogin had al een zeer hoge leef tijdElaine wandelde rusteloos door de kamer heen en weer, de hon derden snuisterijen bekijkend. (Wordt vervolgd) 13). Jolliepop slofte de straat uit en ging naar het station om daar een kaartje naar het plaatsje Hobbeler-Am- bacht te kopen, want daar lag Huize Hobbeldonk in de buurt en Panda bleef alleen thuis en wachtte op een bericht dat h?m zou verzoeken te komen. „Het duurt lang!" dacht Panda de volgende dag. „Ik had nu toch al wel een telegram of een briefkaart van Jollie pop verwacht!" Hij keek uit het raam. maar hij zag geen postbode, ijlbode of telegrambesteller naderen, en hij dacht: „Ik denk, dat Jolliepop een groot wel komstfeest organiseert met mijn pach ters! Ze zullen wel allemaal feest-ver zen maken en liederen instuderen; an ders kan het nooit zo lang duren En hij wachtte en er verstreek meer tijd en nog meer tijd, maar hij hoorde maar niets. „Tjonge", zei Panda tot zichzelf, terwijl hij naar de lege brieven bus staarde. „Dat wordt een lang wel komstlied, dat mijn pachters instude ren! Misschien duurt het zo lang omdat ze erepoorten »en bogen oprichten En toen het nóg langer duurde werd Panda zo onrustig, dat hij buiten ging kijken, maar ook déar zag hij niets ko men. „Je zou haast zeggen", meende hü. „dat mijn bedienden en pachters op Huize Hobbeldonk niet muzikaal zijn. Misschien vinden ze het moeilijk om die zangstukjes te leren, en natuurlijk wil len ze me niet laten komen als hun feest niet helemaal goed is voorbereid Echt iets voor Jolliepop, om die dingen grondig te deen Zo probeerde hü zichzelf te sussen, maar eigenlijk was hü er helemaal niet gerust op. Het was immers ook wel mo gelijk. dat Jolliepop onderweg iets was overkomen wen. Ik vraag me soms af, hoe de kin deren die zo gewend zijn aan moeders rokken te hangen, het in een nieuw land, waar ze niemand verstaan, zul len relden. Temeer daar de meeste moeders ook geen Engels spreken en er van hen veel gevraagd zal worden doordat ze zich aan de nieuwe levens omstandigheden hebben aan te passen. Je merkt aan veel moeders dat ze vol komen overspannen aan boord komen en lnplaats van hier nu eens heerlijk te kunnen uitrusten, maakt hun schreeu wend en weerstrevend la-oost hen hoe langer hoe nerveuser. VERMOEIDE MOEDERS. Je hoort ze ook aan alle kanten boos tegen de kinderen uitvallen. Vaders, die nu vijf lange weken er vlak bij zitten, doen nu ook een duit in het zakje over opvoedingskwesties en meestal is het resultaat ruzie tussen vader en moeder. Er zijn vaders die dan 6en paar uur on derduiken en ergens in de rooksalon met een collega een kaartje leggen. Meestal zegt de Moeder dan, als hij ver frist weer op komt dagen: „Je laat mij er ook maar alleen voor opdraaien". Werkelijk ik luister graag en doe veel mensenkennis hier op. Maar ik zie ook staaltjes van opvoedkunde die een mens de haren ten berge doen rijzen! De goede gezinnen echter waar orde is thuis pikt U er direct uit. Er zijn van die moeders van een heel huishou den die ook op dit rumoerige schip iets van rust om zich heen weten te scheppen. Er zijn ook gevallen die werkelijk medelijden opwekken. We spraken met een heel eenvoudig Limburgs vrouw tje, dat met zes kinderen, waarvan de oudste 8 was. op weg was naar haar man in Perth Maar ze had het toch allemaal maar voor elkaar gekregen de hele rompslomp die emigratie mee brengt. Er wordt, zoveel mogelijk ge daan voor d? kinderen ochtendgym nastiek dekspelen zingen voor lezen enz. Ik heb bewondering voor de sportleider, die zo'n hele groep zo van elkaar verschillende kinderen be zig houdt. De kinderen eten altijd vooruit, In aparte eetzalen, 's Morgens om 7 uur loopt er al een Javaan rond met een gong en dan hoor je overal kinder voeten de trappen afgaan. Daarna eten de volwassenen, in twee groenen. Het eten is eenvoudig maar voortreffelijk en er ls voor een ieder méér dan genoeg. De stemming aan boord is, vooral als dc kinderen naar bed zijn. uitstekend mensen die er bü het vertrek uit Hol land wanhopig uitzagen, fleuren met de dag op. We varen nu vlak langs de kust van Portugal gisteravond beloofde de kapitein ons, toen hü ons ter kennis making in zyn hut nodigde, dat hü wat van de koers zou afwijken, zodat we wat van de kust konden zien En hij hcudt woord we varen nu vlak langs de kust van Portugal we zien de hul zen liggen. Een onvergeteiyk gezicht: steile, verweerde rotsen. Een daartussen wat witte hulzen en een vuurtoren we zien zelfs mensen wuiven. De kin deren geloven dat het Sinterklaas is en de grote mensen menen er Franco in te zien Nog één verhaal moet ik U vertellen voor ik deze brief sluit: „Het is over het algemeen een flink soort mensen, dat hier op de boot is" zei mün man tegen de kapitein. WAARDEREND AUSTRALISCH OORDEEL. „Ja" antwoordde deze vol trots „we zyn gezien in Australië, dominee. Als lk de loods aan boord kriig is het eerste wet hü vraagt: „And captain what migrants do you have on board?" „Dutchmen". „All Dutchmen?" „Yes all Dutch". „Thank God" zegt de loods dan it 's the Dutch migrants we want". („En kapitein wat voor emi granten heeft U aan boord?" „Hollanders". „Allemaal Hollanders?" „Ja, allemaal". „Goddank, het zün juist de Hollandse emigranten, die we nodig hebben" ,J. GEURSEN—BORST. VOOR DONDERDAG 24 MEI Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45 morgen gebed en liturgische kalender; 8 00: nieuws en weerberichten. 8.15: Hoogmis; 9.40: fram.muzlek; NCRV 10 00 gram.muzlek; 0.15: morgendienst; 10 45: gram.muzlek; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: vocaal dubbelkwartet: 12.00: angelus, 12.03: gram.muzlek; 12.50: „Zo werkt Nederland"; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: amusementsmuziek; 13.35: zang en orgel; NCRV 14.00; Metropole Orkest en solist; 14.45: voor de vrouw; 15.15. zigeunerkwin tet; 1530: cembalo gezelschap; 16 00: bij bellezing, 16.45: gram.muzlek; 17.00; voor de Jeugd; 17.30: voordracht; 17.50: Rege ringsuitzending: Jeugduitzending: „Jacht op Krokodillen door C. A. van Glnneke; 18.00: verzoekprogramma; 18 30: De stem van de Christelijke Vakbeweging; 18.45: gram.muzlek; 19.00: nieuws en weerbe richten; 19.15: levensvragen en een pasto raal antwoord; 19 30: ln dienst van het vaderland: 19.40: radiokrant: 20.00 nieuws; 20.05- feestconcert van de Haak-ln-Actle Versterkt Promenade Orkest, groot koor en solisten; 22.40: gram.muzlek, 22.45: avond- overdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) AVRO 7.00 nieuws. 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram muziek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8 00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 9.00: morgenwijding; 9.15: gram.muzlek; 10 30: de Antwoordman. 10.45: gram.muz.; 10.50: voor de kleuters; 11.00: muzlek- etalagc; 11.40: „De zaak Kent", causerie; 12.00 gram.muzlek; 12.30: land- en tuln- bouwmededellngen; 12.33: In 't spionnetje, 12.38: pianospel. 13.00: nieuws: 13.15: mededelingen of gram.muzlek; 13.20: Pro menade orkest; 13.45: „U kunt het geloven of niet"; 13.50: Promenade orkest; 14.00' voor de vrouw: 14.30: planosextet; 15.00: voor de zieken; 16.00: „Van vier tot vüf"; 17.00: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15: practlsche wenken voor hengelaars: 18.20: sportproblemen; 18.30: lichte muziek; 19.00: vraaggesprek over het Welfare-werk bij de Koninklijke Marine; 19.10: mannen koor. Postharmonle en Jodelclub; 19.40: studievoorlichting voor a.s. studenten; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: radio philharmonlsch orkest: 21.15 „Kapi tein Bering Joy", hoorspel; 22.30: gram. muzlek; 23.00: nieuws; 23.15: sportactua- litelten; 23.3024.00: gram muziek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12.00: hoorspel; 12.20; voor de boeren; 12.30: voor de arbeiders; 12 55: weerbe richten; 13.00: nieuws; 13.10 mededelin gen; 13.20: filmprogramma; 13.55: cricket- uitslagen; 14.00: voor. de scholen; 15.10: hoorspel; 15.40: orkestconcert; 16.45: cau serie; 17.00: voor de kinderen; 17.55: weer berichten; 18.00 nieuws; 18.15: causerie; 18 20: sportberichten-, 18.25: marsen en walsen; 19.00: wedstrijd ln het verhalen- vertellén; 19.30: strijkkwartet; 20.30: ge varieerd programma; 21.00: nieuws; 21.15: causerie; 22.00: gevarieerd programma; 22.30: wetenschappelijk overzicht; 22.50: gram.muzlek; 23.00'23.03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: lichte muziek; 12.45: orkestconcert; 13.45: voor de kinderen; 14.00: voor de vrouw; 15.00: strykensemble en solist; 15.30: voor de soldaten; 15.45' lichte muziek; 16.16: Mrs Dale's Dagboek; 16.30: causerie; 16.45: orgelspel; 17.15 pianospel; 17.30: orkestconcert; 18 15: licht programma: 18.45: hoorspel; 19.00: nieuws; 19.25: sportuitslagen; 19.30: gevarieerd programma: 20.00: hoorspel: 20.30: geva rieerde muziek. 21.00: gevarieerd pro gramma: 22.00: nieuws; 22.15: actualitei ten: 22.20: dansmuziek; 23.00: voordracht, 23.15: orgelspel; 23.5624.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12.30: vrolüke muziek; 13.00: nieuws; 13.25: Middagconcert; 14.15: orkestconcert; 15.40: dansnuizlek; 16.45: nieuws; 17.00: kamermuziek; 18.00: amusementsmuziek; 19.45: nieuws; 20.05: orkestconcert; 21.00: hoorspel; 22.15: nieuws; 23.20: omroep orkest en solist; 24.00: nieuws; 0.30: dans muziek; 1.00: weerberichten. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.00: voor de Jeugd; 12.30: or kestconcert; 13.00: nieuws; 13.20: orkest concert; 14.25 hoorspel; 16.15: gram.muz,; 17.10 orgelconcert; 18.30: Amerikaanse uit zending; 19.00: lichte muziek; 20 00: or kestconcert; 23.25: gram muziek; 23.45 24.00: nieuws. Brussel (324 en 484 M.) 324 M.ï 11.45: gram. muziek; 12.15: lichte muziek; 12.30: weerberichten; 12.33: voor de land bouwers; 12.40: lichte muziek; 13.00: nieuws; 13.15: gram.muzlek; 14.00: gram. muzlek; 14.30: pianospel; 15.00: Engelse les; 15.15: gram.muzlek; 15.40: Franse les; 16.00: amusementsmuziek; 17.00: nieuws; 17.10: gram.muzlek; 17.15: voor de kinde ren; 18.15: gram.muzlek; 18.30: voor de soldaten; 19.00: nieuws: 19.30: voordracht; 19.50: politieke causerie; 20.00: verzoek programma; 21.00; klankbeeld: 21.30: gram.muzlek; 21.45' actualiteiten; 22.00: nieuws: 22.15: gram.muzlek; 22.45: ballet muziek; 23 00: nieuws; 23.05: gram.muz.; 23.30: Prairlcliedjes; 23.45—24.00: Jazz muziek. 484 M.: 12.05: Omroeporkest: 13.00; nieuws; 13.10; gram.muzlek; 13.30, 15.00 en 16.00: Idem; 16.30: zang en plano: 16.50: gr&m.muzlek; 17.30: lichte muziek; 18.30: gram muziek; 19.00: omroeporkest; 19.45: nieuws. 20.00: hoorspel; 22 00: nieuws; 22.10 en 22.30: gram.muzlek: 22.55: nieuws; 23.00: gram.muzlek; 23.55: nieuws. AGENDA WOENSDAG: Harmonie: Openbare vergadering Mld- denstandsparty. Spr. J. A. A. Toussalnt, 7.45 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 8 uur nam. DONDERDAG. Gerecht 10: Jongerenorganisatie P. v. d. A. Spr. dr P. S. Pels, 8 uur nam. DAGELIJKS. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van Tekeningen en Goua ches H M. v. d. Poel. Werkdagen 25 uur nam. (tot 17 Juni). BIOSCOPEN. Trianon „September affair" (14 J.). Zondag 2 15 4 30. 7 en 9.15 uur; overig© dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Re.v „Haven Mario" (18 Zondag 2.30_ 4.45. 7.15 en 9.15 uur; overig© dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Luxor „Het leven gaat verder" (14 J.). Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9 16 uur; ove rige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo „Doorbraak" (18 Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Casino ..Het onstuimige blondje" (14 J.) Zondag 2.30. 4.46. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Mei 13 uur tot Zaterdag 26 Mei 8 uur waargenomen dour Apotheek Van Drlesum. Mare 110. tel. 20406 en de Zulder-Apotheek Lammenschansweg 4. tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 2Ö274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3