sledite eerste helft kranig herstel in tweede Geen supporters uit of naar Tilburg Lugduiium eindigt op tweede plaats Saaie vertoning bracht fikse Leidse overwinning laargane LEIDSCH DAGBLAD Maandag 21 Mei 1951 Tweede Blad No. 27306 Eerste zege van Nederlands Zaterdagmiddagelftal geil kwamen heel goedkoop aan hun doelpunten Foto L D.—Van Vliet. (Van onze sportredacteur). Je eerste maal in de nog jonge historie van de jaarlijkse treffens de Zaterdagmiddagelftallen van Nederland en België vijf ontmoe- liebben we nu achter de rug is het de Oranjemannen gelukt zich ✓inning te bevechten. achtduizend toeschouwers méér mensen kan het Sportpark Leidse 1st niet bergen zijn getuige geweest van deze Nederlandse zege, verdiend, toch geenszins redenen in zich hield om zich trots op te slaan. de rust faalde het Oranje-team ove ralle linies en leek het er aan- op, dat de onzen zich willoos door de technisch beter, maar even- -ts spelende Belgen naar de slachtbank zouden laten leiden; een grote estdrift na de hervatting en twee snel achtereen gescoorde doelpun- fet begin van de tweede helft brachten evenwel meer zelfvertrouwen Nederlandse elftal en het peil van het spel, dat in de eerste periode ernood het praedicaat van matig derde klasse voetbal kon verdienen, n ook belangryk, al bléven de tekortkomingen zichtbaar, ite kwamen de Rode Duivels, wier ploeg vergeleken bij andere jaren -er zo zwak was en wier weinig doortastende aanval slechts dan ton boeken indien de Nederlandse defensie blunderde hetgeen is nogal eens gebeurde er na de rust niet meer aan te pas men het Zaterdagvoetbal _e: het. Zondagvoetbal verge- -dtórvoor hebben de Zaterdag een nog te grote achterstand, ii werd het een ieder vrij spoe- - aanvangssignaal van scheids- Hummelen duidelijk, dat zelfs maatstaven van het Zaterdag- gerekend de Nederlandse ploeg aide schaats reeu. bi de eerste Belgische aanval het licht, dat het in de Ne- 4 defensie lang geen koek en ei wegwerken geschiedde uiterst tn traag, terwijl vooral links- in Maanen tegen de kwieke tn Heyman èn in snelheid èn belangrijk te kort schoot. Veve wegwerken van de Oranje- we had tot gevolg, dat de kant- Iwnardt en Van tVeelen vrijwel jcüd moesten assisteren, het ~e!ö hierdoor in het bezit van de torn en tè dikwijls zich moei- ppende ..volksoplopen" voor de Woudsma ophielden. punten zelfs bü zo'n tech- niet onaardig, maar allerminst t optredende voorhoede als die Belgen konden dan ook niet "tn. het eerste kwam na een kwartier win het hoofd vanmidhalf p van Quick Boys. Katwijker dirigeerde met het etn slap boogballetjc van mid- Ftrin zonder te kijken in ling van Woudsma, om daarna ;t tot de pijnlijke ontdekking te dat de Nederlandse doelman mte had verlaten om zélf dat elijke karwei even op te knap- e nederlaag van België legen Schotland dissel heeft België met niet dan 5—0 van Schotland verlo- beginperiode wees er niet op Schotse ploeg zo'n sprekende behalen. Na 8 minuten kwam alleen voor doelman Meert '•and noteerde zijn eerste tref- "t Hamilton tegen de lat had ^vergrootte Mason tien mi di 'net eerste doelpunt de voor- tot. 0—2. Bij de Belgen vormde [de rechtervleugel Lemberechts een gevaar voor de Schotse hide aanmoedigingen van de ^schouwers trok België in de 1 helft ten aanval. Ccppens kreeg 'oen hy drie Schotten achter P^eerde. doch op het laatste r. werd hem de bal nog ont- -Bij een onverwachte aanval ^nilton nagenoeg een vrij veld en scoorde hij 'het derde half uur voor het einde op unfaire wijze door gevallen, doch de arbiter rea- det en Hamilton had weinig stand op 04 te brengen. de Belgen niet mee" vooral was niet fortuinlijk met zijn Acht minuten voor het einde haddell met een formidabel stand op 05, lond had weinig moeite wet Portugal M Goodison Park te Everton btt Engelse voetbalelftal tegen ^n overtuigende 52-zege - die pas in het laatste kwar- iL werd- *3® was sensationeel, daar Nicholson z\jn internationale Xreeds een halve minuut na met een doelpunt vierde, seconden later had de Por- ®lin° de stand alweer ge- 5«aaakt. doelpunt van Milburn werd fc® met een 21-voorsprong vhS u ^gesloten, een stand "refSac.htsverhouding .geenszins de het BllSels^ spel routen de verwachtingen bleef. Qa de pauze maakte 1 "-a üe püL r,^0 gelijk en pas na wh Finney opnieuw voor ^2 zorgen en van dat mo- j;erP Engeland de stroefheid ^"9^ samenspel klopte uit- ïtnr Portugeese defensie *i\ l!lbum zorgde voor de a*J hij stelde Hassel ln Lj, n viJ*de doelpunt te sco- WEINIG DREIGING. Van de Nederlandse aanval ging in tussen weinig dreiging uit. Gebrek aan tempo hierin schoten de Oranjebroe ken wel schromelijk te kort slecht plaatsen en goed positie kiezen van de vrij sterke Belgische verdediging waren hiervan de voornaamste oorzaken. Het blééf in de regel bij verre schoten van de zeer enthousiaste, maar wel wat ego ïstisch spelende Katwijkse kanonnier v d- Oever, die bovendien in de Gentse spil Beyens geen gemakkelijk te passeren tegenstander vond. Nadat Woudstra voor enkele zeer be nauwde situaties voor het Nederlandse doel een oplossing had weten te vinden, kwamen er toch enkele kansjes voor de Oranje-aanval. Siebcnlist kwam alleen voor doel man Derboven, maar de falende links buiten eerst in de laatste minuten van de wedstrijd kwam hij wat los schoot huizenhoog over.... Eenzelfde kans kreeg even later linksbinnen Loosman, doch deze deponeerde het leer netjes in de handen van dc Bel gische doelman. In het missen van behoorlijke kansen stond de Belgische midvoor Ferin, die alleen maar schoot als hij er werkelijk niet meer met goed fatsoen onderuit kon, trouwens eveneens zijn mannetje. Bij een door Heyman opgezette aanval, waaruit Woudstra de bal maar half kon wegwerken en daarbij ten val kwam, kreeg Ferm het leer vrij voor het lege doel. maar hij schoot deze gemakkelijke kans toch nog hoog over. NIEUWE BLUNDER. Nadat v. d. Oever en ongeldig doel punt had gescoord de Katwijker had er zijn handen bij gebruikt. ,werd een nieuwe blunder van de Nederlandse defensie oorzaak van een tweede doel punt. Bij een schot van rechtsbuiten Heyman, die weer eens volkomen vrij stond, trapte eerst rechtsback Wilhelm royaal over de niet hard. laag langs de grond gaande bal en daarna greep ook de verraste Woudsma mis. Even voor rust kwam er echter toch nog een Nederlands tegenpunt. De j hardsjouwende rechtsbinnen Ilcyncn van Spakenburg de enige speler die aan de verwachtingen beantwoordde omspeelde vrijwel de gehele Belgische J verdediging en besloot zijn solorcn i met een onhoudbaar schot. MEER GEESTDRIFT Of er tijdens de rust gepeperde speeches zijn afgestoken, is ons niet bekend, maar een feit was, dat de Oranjebroeken mentaal sterker binnen de lijnen terugkeerden. Er wercl plotse ling met een zeer grote geestdrift ge speeld en toen dit enthousiasme spoe dig vruchten ging afwerpen, kwam er allengs meer rust, zelfvertrouwen en verband - voor de rust geheel zoek - in de ploeg. Ook in de defensie boterde het nu beter. Van Maanen liet rechts buiten Heyman niet meer zo dikwijls vrijstaan, waardoor stopper Schaap zich heel wat rustiger aan zijn moeilij ke opdracht kon gaan wijden en de Katwijker uiteindelijk op een zeer goe de tweede helft mag terugzien. Het enthousiasme, waarmede de Oranjebroeken de tweede helft start ten, overdonderde de Belgen volko men en vóór de Rode Duivels wat van de schrik waren bekomen, had doelman Derboven het leer in enkele minuten twee maal uit het net moe ten halen. Van beide doelpunten was Heinen weer de geestelijke vader. Eerst wipte Loosman eén pass van de Spakenburger handig over de Belgi sche keeper en direct daarna was het Van den Oever, die uit een voorzet van Heinen onhoudbaar en keihard inschoot (3-2). In het verdere verloop van de strijd bleven onze landgenoten het beste van spel behouden, want Schaap c.s. hiel den de Belgische aanvallers nu afdoen de in bedwang. Het tempo blééf echter bedroevend laag - naarmate de tijd verstreek zak te het nog meer - maar toch deden zich voor onze landgenoten nóg enige goe de kansen voor. Vrouwe Fortuna liet echter verstek gaan of de uitstekend keepende Derboven toonde zijn talen ten en doelpunten bleven verder dan ook uit. HOUTWERK Een knap schot van Van den Oever schroeide de lat, een dito van Sleben- list belandde tegen het houtwerk en een kopbal van Lagendijk onderging eenzelfde lot. Tegen het einde maakte het Neder landse doel nog een benauwd mo ment door, toen de Belgische linker- HFr ;-v: |l-, y - - - vleugel. Van LissumWillems, met een gladde combinatie de uitlopende Woudsma passeerde, doch laatstge noemde herstelde zich schitterend en wist. snel tcrugrennend. het slappe schot van Willems nog juist vóór de lijn te stoppen. En daarmede viel het gordijn over de vijfde interlandwedstrijd tussen de Za terdagmiddagelftallen van Nederland en België, waarin het Oranjeteam zich na een zeer slechte start in de tweede helft kranig herstelde, doch over het geheel toch een matige indruk achter liet. De overwinning was echter verdiend, want al waren balbehandeling, positie kiezen en techniek bij de Belgen beter, hun zwakke voorhoede, zoals gezegd, te weinig doortastend om het voordeel van deze elementaire onderdelen van de voetbalsport in winst te kunnen om zetten. De leiding van arbiter Hummelen was eveneens matig De organisatie van Afdeling Leiden, Sportstichting 'en Verkeerspolitie ver dient alle hulde. Er moet ons slechts kaarten heeft verkocht. Bij het schat ten en uitmeten van de beschikbare plaatsruimte heeft men bepaald aan ontstellend magere mensen gedacht.. Ook hulde voor „Werkmans Wils kracht". De kranige „blauwe" Leide- naars zorgden voor de muzikale om lijsting op werkelijk voortreffelijke wij- Het tweede Nederlandse doelpunt. Looman (op de foto niet zichtbaar heeft een pass van Heinen naar be horen afgewerkt. Van den Oever kijkt goedkeurend toe. WIELRENNEN RONDE VAN BELGIE De Belg Mathijs werd winnaar van de Ronde van Belgïe. In het eindklas sement bezet onze landgenoot Van Est de 29e plaats. WANDELSPORT. Avond-vierdaagse midden Juni Voor de achtste maal zal de Neder landse Wandelsport Bond de Avond vierdaagse organiseren en wel op 13, 14, 15 en 16 Juni a.s. Er zal op 60 plaatsen in het gehele land gestart worden. Voor het eerst zal dit jaar kunnen worden deelgenomen door de jeugd tussen 10 en 14 jaar, voor wie de afstand iedere avond 10 km. zal bedragen. Voor wandelaars boven de 14 jaar zullen de afstanden ge durende de eerste drie avonden telkens 15 km. bedragen en voor Zaterdagmid dag 16 Juni 20 km. Het vorig jaar was het aantal deel nemers ruim 15 000. BOKSEN Van der Zee verloor op punten Het is onze landgenoot Van der Zee niet gelukt de Europese titel in het vlieggewlcht op zijn naam te brengen. Na een spannende en een technisch op hoog peil staande strijd slaagde de Italiaan Pozzali erin voor eigen pu bliek in Milaan enze landgenoot een nederlaag op punten te bezorgen. Wat stootkracht betreft, was de Italiaan su perieur en hierdoor kon hij de tweede en derde ronde op zijn naam brengen en werd hij met een gering punten- verschil Europees kampioen. ROEIEN SUCCESSEN VAN DIE LEYTHE Zaterdagmiddag werden op hét Gal gewater de traditionele Vliet - Die Ley the wedstrijden geroeid. Er werd gestart in de nummers over- naadse en gladde skif stijl, ovérnaadse vier stijl, gladde vier stijl en race, dubbel vier (hoofdnummer) en acht. De dames van Die Leythe wonnen alle nummers, behalve de gladde vier stijl waarbij de punten werden gedeeld. De Spakenburger Heimap bracht kort voor de rust toch nog een glim lach op de gezichten van de sup porters van het Nederlands Zater dagmiddag elftal. Op fraaie wijze omspeelde hij de gehele Belgische defensie en naar zijn schot viel - zoals op de foto te zien is doel man Derboven vergeefs. -Üpi Willem II neemt deel aan de kampioenscompetitie Kaartjes alleen op vertoon van pokkenbriefje Tijdens een bespreking tussen dr C. Banning, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., is een oplossing gevonden voor dc moei lijkheden, waarin dc kampioenscom petitie was geraakt door de te Til burg geconstateerde pokkengevalien. Dr Banning heeft enkele voorwaar den gesteld, welke door de K.N.V.B. de bü de kampioenscompetitie betrok ken verenigingen en de supporters der kampioensclubs moeten worden na gekomen, wil aan Willem II worden toegestaan alsnog deel te nemen. Deze voorwaarden omvatten het vol gende: 1. De regeling van het programma wordt volkomen aan de K.N.V.B. over gelaten. 2. Aan de vereniging Willem II en de kampioensclubs, die Willem II bezoe ken. wordt opgedragen, dat men uit sluitend gebruik mag maken van een autobus, waarin maximum 30 personen worden vervoerd. In dit aantal zijn be grepen de spelers, de reserves, de trai ner, masseur, T. C -leden en bestuurder. 3. De bus van de bezoekende kam pioensclub is verplicht zich onmiddel lijk naar het terrein te begeven en na afloop van de ontmoeting ook weer di rect te vertrekken. 4 De uitspelende vereniging moet er zorg voor dragen, dat de supporters niet meegaan. Er wordt een dringend beroep gedaan op de zelfdiscipline van de supporters van alle kampioensclubs om zich aan de voorwaarde te houden, aangezien anders Willem II van de kampioenscompetitie zal moeten worden uitgesloten. 5. De kampioenswedstrijden van Wil lem n, welke te Tilburg worden ge speeld (de thuiswedstrijden) mogen uitsluitend worden bezocht door bewo ners van Tilburg zelf, met dien ver stande, dat een plaatskaart alleen wordt verstrekt op vertoon van een gedlg bewijs van inenting. Lij de thuis wedstrijden van Willem n worden geen plaatsbewijzen in voorverkoop gegeven. 6. Bij uitwedstrijden van Willem II is het de ontvangende vereniging verbo den aan Willem II kaarten in voorver koop te geven. 7. Militairen stft&n buiten deze rege ling. Verder vernemen wij, dat dr C. Ban ning zich het recht voorbehoudt, aan de hand van de ontwikkeling der situa tie. strengere maatregelen te nemen, eventueel de maatregelen te verzachten, indien er een gunstige wending in treedt. Door 3-2 zege tegen S.J.C. Door met 32 van het Noordwijksc SJC te winnen, heeft Lugdunum zich vast op de tweede plaats genesteld. Terugblikkende is het toch wel erg jammer te noemen, dat groen-wit enkele wedstrijden onnodig verloor, want over het algemeen zijn de capa citeiten er wel om als vierde klas kam pioen te eindigen. Enkele spelers moe ten echter nog wat routine opdoen en wellicht zal het volgend seizoen het teamwork door training nog hoger opgevoerd kunnen worden. L.F.C. nam revanche op H.P.S.V. Een technisch beter spelend L.F.C., heeft verdiend revanche genomen voor de indertijd in Den Haag gele den nederlaag. De Leidse voorhoede, waarin H. Bül op de midvoorplaats stond en Van Meeteren rechtsbuiten, had zeer aan kracht gewonnen. Vooral H. Bijl was deze middag zeer actief. Hij wist LFC voor de rust met een .pracht doelpunt de leiding te ge ven. Na de rust waren er slechts 15 minu ten gespeeld, toen Bijl er 2—0 van maakte. De lange Haagse politie-agen- ten kwamen daarna geducht opzetten en wisten door hun rechtsbinnen de achterstand te verkleinen (21). De Kanaries, die niet de feut maak ten de bal te hoog te spelen, brachten daarna de Haagse keeper steeds in moeilijkheden; hij bleek echter uit het goede hout te zijn gesneden. Het was dan ook geheel buiten zijn schuld, toen Neuteboom met een ju weel van een schot, hem voor de derde maal passeerde. Na dit doelpunt zakte de Haagse ploeg ineen en besloot LFC aldus de competitie met een 31 overwinning. De leiding was uitstekend. Bloemen en vuistslagen Scheidsrechter Mollenvanger uit Purmerend, die dezer dagen zijn honderdste wedstrijd floot, kreeg wel een zeer eigenaardig presentje van een speler van de voetbalclub De Rijp. De wedstrijd De Rijp 2Berkhout werd vijf minuten na de rust on derbroken, daar de scheidsrechter de rechtsback van De Rijp gelastte het veld te verlaten. De rechtsback kwam op de jubilerende arbiter af en gaf hem een paar vuistslaeen. Scheidsrechter Mollenvanger staak te hierna de wedstrijd en de bloe men, die hem waren aangeboden, weigerde hü mede te nemén. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll De wedstrijd tegen SJC had niet. veel meer om het lijf. Beide partijen geloof den het wel. Door te lauw spel van de thuisclub kwamen de gasten in de meer derheid zonder echter tot resultaten te komen. Geleidelijk aan gooide Lugdu- num er een schepje op. maar spil Groe- newoud onderbrak door goed opstellen menig aanval. Eindelijk wist Verhoe ven de score te openen, terwijl vlak voor de rust Mizee de verkeerd opgestelde Noordwijkse doelman passeerde. (2-0) Na de rust was het weer Mizee, die met een vleugelschot succes had. t30). Groen-wit stopte er nu definitief mee, waardoor SJC sterk in de aanval kwam. Goed doelverdedlgen van Oudshoom was echter oorzaak, dat de gasten door middel van de gebroeders Ruigrok niet verder konden inlopen dan tot 32. waarmede het einde kwam van deze vriendschappelijke partij in competitie- vorm. Een handjevol publiek koesterde zich heerlijk in het zonnetje. COMPETITIE-OVERZICHT. DHC wint eerste wedstrijd van EBOH MAAR DELFTSE ZEGE WAS NIET VERDIEND. DHC heeft haar eerste wedstrijd van het promotie-duel met EBOH ge wonnen. Maar verdiend was deze Delftse zege geenszins. De Dordtena- ren speelden veel beter en behielden tot 18 minuten voor het einde met 10 dc leiding. En die 10 voor sprong was nog maar een matige be loning voor het spel van EBOH. Uit een hoekschop zag de DHC-ach- terspeler Kraus toen kans de gelijkma ker te scoren en drie minuten voor het einde viel de beslissing, toen Kraus een tegen de Dordtenaren gegeven straf schop wegens hands benutte. Het merendeel van de Leidse clubs besloot gisteren de competitie. De derde klassers LFC, Hillinen en Roodcnburg deden dat met overwinningen, terwijl ook Alphen. dal nog één wedstrijd voor de boeg heeft, zegevierend uit het strijdperk trad Opvallend was het ge lijke spel van Wassenaar tegen GDA in de derde klasse B, waardoor de kans van Gouda op de titel nu zeer fraai is geworden. In de vierde klasse A klopte DOCOS Archipel en speelde Rouwkoop gelijk met VVSB DOCOS heeft nu 11 pnt. uit 22 en Rouwkoop er 10 uit 21 wed strijden. Rouwkoop heeft dus nog een fraaie kans om aan automatische degra datie te ontkomen. ASC verloor van Meerburg, Lugdunum toonde zich ster ker dan SJC en Lisse nam revanche op Hillegom. WATERPOLO DVZ 2 DE ZIJL 4 3—3 Het vierde zevental van de Zijl speelde Zaterdagavond in Den Haxig zijn eerste competitiewedstrijd tegen, het Haagse DVZ 2. Na een aanvanke lijke meerderheid van de Hagenaars en een ruststand van 21, wisten de Lei- denaars het tot een 3—3 gelijk spel te brengen. SCHAKEN LEIDERDORPSE SCHAAKVERENIGING De wedstrijden om het kampioen schap zijn afgelopen. De titel is behaald door v. d. Leek. die ook zijn laatste partij tegen Marbus won en met 5 punten uit 5 wedstrijden ongeslagen bleef Demmendal, de kampioen van het vorige jaar, werd tweede Marbus derde. Roodenburg eindigde met 52 zege Na een slap spelletje, tegen het gede gradeerde TEXAS, besloot Rooden burg het seizoen met een regelmatig behaalde en verdiende, 52 overwin ning. Onze stadgenoten waren veruit de meerderen van hun Haagse tegen standers en had de Leidse ploeg het peuterige, doorzichtige spelletje niet te vér doorgevoerd, zeer zeker had de uilslag in de dubbele cyfers gelopen! Direct na de aftrap waren de Leidse Houtbewoners in de aanval en de Haagse defensie kreeg het zwaar te verduren. Na een keihard schot van Chouffour, wist de Haagse linksback niets anders te doen, dan de bal uit de doelmond te slaan. De penalty werd door Logeman feilloos Ingeschoten 1-0. Een uitval van TEXAS over rechts, werd met een keurig doelpunt van P. de Hoed besloten. (11) De blauw zwarten bleven sterker en enkele mi nuten laterbracht Van Dorp de stand op 21. Toch wisten de roodwitten korte tijd later nogmaals door een magnifieke kopbal van Rietveld gelijk te maken. (2—2). Na de hervatting hadden de Hage naars niet veel meer in de melk te brokkelen en door Van Dorp en Lex du Prie kwamen de blauwzwarten op 42. De gastheren geloofden het verder wel en de toch al saaie vertoning ging als de bekende nachtkaars uit. Kort voor het einde wist de altijd hard werkende F. v. d. Zeeuw de score nog tot 52 te verhogen. Enthousiast Meerburg bezorgt A.S.C.-nederlaag Wederom is het bewijs geleverd wat enthousiasme in de sport vermag. Te* gen een technisch beter ASC speelde Meerburg zelfs na een 31 achter stand met onverflauwend enthou siasme voort, waardoor binnen één kwartier een zeker lakende nederlaag in een overwinning werd omgezet. Gedurende twintig minuten na de aanvang was rood-zwart heer en mees ter aan de Kempenaerstraat en slechts de schotloze aanvallers vermochten deze meerderheid niet in doelpunten uit te drukken. Integendeel, Romeyn scoorde voor Meerburg, doch De la Bye ving daarna een uittrap van Pelk op en bracht de stand gelijk. (11). Nog voor de rust maakte De Troye er 21 van. De tweede speelhelft was tien minu ten oud, toen Wolterink keeper Pelk passeerde (31) en dat was voor de be zoekers het sein om de tanden eens extra op elkaar te zetten. Het resultaat van deze extra krachtsinspanning was ver bluffend. Binnen een kwartier hadden Romeyn, J. en Th. Zandbergen een 43 voor sprong by elkaar geschoten en dit uit stekend resultaat werd tot het einde toe vastgehouden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3