RUDOLF STEINER SCHOOL HERENHUIS VWW1W111» Geen overeenstemming Antwerpcn- Rij n-verbinding NERVA-KGVA AANMELDING VAN LEERLINGEN Waaraan danken de Ico-Küppersbusch fornuizen V hun wereldnaam? Principiëel accoord Sluis Terneuzen Stop Ternaaien DINSDAG 15 MEI Rapport Belgisch - Nederl. Commissie Moerdijk-kanaal vraagt f.90 millioen. Blijkens het rapport van de BelgischNederlandse .Waterwegen-commis sie" hebben de leden in principe overeenstemming bereikt over de meest ge schikte oplossing van het vraagstuk van de Stop van Ternaaien. Ook ten aan zien van een betere verbinding tussen Gent en Terneuzen kon, behalve ten aanzien van één technisch aspect, in beginsel overeenstemming worden ge constateerd. Over het belangrijkste vraagstuk, de AntwerpenRijnverbinding, kon de commissie het niet eens worden. Zij meent evenwel, dat zij binnen het kader van haar opdracht alle facetten van het vraagstuk in ogenschouw heeft ge nomen en dat zij voldoende materiaal heeft bijeengebracht om het de rege ringen mogelijk te maken zich een volledig beeld te vormen. Van Belgische zijde stelt men zich op het standpunt, dat de huidige verbinding tussen Schelde en Rijn (via de Zeeuwse stromen en het kanaal HansweertWe- meldinge) nóch veilig nóch goed nóch geschikt is. De huidige verbinding is voor verbetering vatbaar, maar zal nim mer voldoening kunnen schenken De aangewezen oplossing Ls een ka naal in vaste grond tussen Antwerpen en het Hollandsch Diep, dat alle waar borgen biedt voor het moderne scheep vaartverkeer en van het kaliber zal zijn als het in aanbouw zijnde Amsterdam- Rijnkanaal. Dit kanaal zou in 1960 kun nen zijn voltooid, een jaar, waarin de Benelux naar alle waarschijnlijkheid volledig zal zijn geconsolideerd en ook West-Europa grotendeels één zal zijn gemaakt. Het kanaal zal dienstbaar zijn aan de grotere goederenuitwisseling tussen Nederland en België, zal het verkeer tussen Nederland en Noord-Frankrijk ten goede komen, alsook het verkeer tussen Frankrijk en Duitsland en de industrialisatie van Noord-Brabant sterk bevorderen. De Nederlandse delegatie is de me ning toegedaan, dat de bestaande vaar weg aan de behoeften van het scheep vaartverkeer voldoet. Deze vaarweg is niet gevaarlijker dan andere verbindin gen; ook op de Rijn vinden vele onge vallen plaats en de verzekeringspremies wijzen evenmin op extra groot risico. De besparing der vervoerkosten door de Belgen berekend op 10 francs per ton, bedraagt niet meer dan ongeveer frs. 2.50. Zware of middelzware industrieën zullen zich niet aan het kanaal vestigen, omdat het zich niet voor zeeverkeer zal lenen. Voordelen heeft het kanaal on getwijfeld, maar vooral voor het Rijn- verkeer ten gunste van België. De verdeling van de baten van het kanaal zou ongeveer als volgt zijn: België 66.5%. Duitsland 15.5%. Neder land 14%. Frankrijk 2.5%, Zwitser land 1.5%. Het vraagstuk zou slechts behandeld kunnen worden in de veronderstelling, dat de na-oorlogse Inzinking van het verkeer en de moeilijkheden van de Ne derlandse betalingsbalans zouden zijn opgeheven. Indien tot de aanleg van een kanaal zou worden besloten, zou met de aanleg eerst, een begin kunnen worden gemaakt, wanneer de Benelux economisch, finan cieel en monetair zou zijn doorgewerkt. De aanlegkosten van het kanaal zijn berekend op ongeveer f. 90 millioen. Het betekent bovendien het verlies van ca. 1200 ha. cultuurgrond, waartegenover voordelen staan van een betere waterlo zing en de mogelijkheid van industriali satie. Verkeersafleiding van Rotterdam ten gunste van Antwerpen zou het ge volg van het kanaal zijn. Ten aanzien van de stop van Ternaaien beveelt de Commissie aan de bouw van een grote sluis, toegankelijk voor sche pen van 2000 ton, naast de huidige dub bele sluis te Ternaaien. Deze sluizen zul len met de Maas verbonden worden door een voorhaven. De kosten hiervan zijn begroot op f. 13.3 millioen. de duur der werkzaam heden op ongeveer drie jaar. Ten aanzien van het vraagstuk Ter neuzen wensten de Belgen de bouw van een nieuwe grote zeesluis, met aanpas sing en rechttrekking van het kanaal. Hiertegenover verlangde de Nederlandse delegatie inwilliging van de verlangens t.a.v. de spoorwegtarieven voor het ver voer van en naar Terneuzen. o.a. gelijke behandeling met de Belgische station* terwijl de Belgen verzochten over te gaan tot de heffing van havengelden te Terneuzen. Men verklaarde over en weer met deze verlangens rekening te willen houden. De technici bereikten overeenstem ming over de afmetingen van een nieuwe sluis en van het dwars-profie! van het kanaal (bodembreedte 72 m., diepte 12 50 m.) De totale aanlegkos ten van alle voorziene werken worden geraamd op ongeveer f. 225 millioen. De deskundigen kwamen niet tot over eenstemming t.a.v. het tracé van het nieuwe kanaal en zal een gezamenlijk rapport worden uitgebracht, nadat de Belgische technici ten genoegen van hun Nederlandse collega's zullen hebben aan getoond. dat voldoende voeding met zoet en zuiver water is verzekerd. SLECHTS AANVAJ,\EN TIJDENS ECONOMISCHE DEPRESSIE. Onze Brusselse correspondent seint; De publicatie van het rapport heeft in België zeer grote belangstelling ge wekt. Het is opvallend, dat de onderhande lingen over deze belangrijke kwestie bijna uitsluitend in de Nederlandse taal zijn gevoerd. Slechts één technisch rap port, nJ. dat over de Stop van Ter naaien, werd in het Frans geredigeerd. Te Antwerpen, waar vóór de publica tie blijkbaar al gegevens uit het rapport bekend zijn geweest, wordt het sterk be treurd, dat de Nederlandse regering ge meend heeft het regime van de Schelde en o.m. de kwestie van de bevaarbaar heid van deze voor België zo belangrijke stroom niet onder de bevoegdheid van de commissie te moeten laten ressor teren. De toekomst van Antwerpen is im mers zo betoogt men in de Schelde- stad nauw verbonden met de bouw van twee grote petroleumrafflnaderijen. Voor schepen van 30.000 ton moet er een gegarandeerde diepgang zijn om zonder moeite naar Antwerpen te kunnen va ren om er de ruwe olie uit Midden-Azlë uit te voeren. Onttrekking op grote schaal van ver keer aan Nederlandse havens moet vol gens de Nederlandse visie onwaarschijn lijk worden geacht. Antwerpen zou dus door het nieuwe kanaal geen formidabel concurrentwapen in de'hand krijgen. In het meest gunstige geval zou er van Tiel tot Antwerpen een afstand blijven van 128 km. en drie sluizen, terwijl het van Tiel naar Rotterdam 75 km. is, zonder sluizen. Op grond van de gegevens moeten de regeringen thans beslissen. Het is waar schijnlijk. dat de voorzitters van de commissie, de heren van Cauwelaert en Steenberghe. door hun regeringen tot politieke onderhandelaars zullen worden benoemd. Intussen moet gezegd worden dat het vele getheoretiseer ten spijt deze rapporten toch een belangrijke stap voorwaarts zijn naar een redelijke op lossing van het waterwegen probleem. In Belgische regeringskringen is men van oordeel, dat het verdrag van de Economische Unie Benelux door België zal ondertekend worden, zodra over eenstemming is bereikt over het Moer dijkkanaal. Maar zelfs indien Neder land tegen het graven van dit kanaal principieel geen bezwaar meer zou hebben, zou een dergelijk enorm pro ject pas in een periode van economi sche depressie kunnen worden aange vat. In de huidige periode van hoog conjunctuur zou de aanleg van dit ka naal de inflatie in de hand werken. Pauselijke onderscheiding voor ir F. J. Philips. Zaterdag heeft de Bisschop van den van o.a. de commissaris der Koningin in Noord Brabant en de burgemeester van Eindhoven, aan ir F. J. Philips, vice-vcorzitt-er van de Raad van Be stuur der N.V. Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, meegedeeld dat Paus Pius XII hem ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der N.V. Phi lips benoemd heeft tot Commandeur in de Orde van Gregorius de Grote. In het begeleidend schrijven werd ge zegd. dat de Paus door deze benoeming niet alleen de voortreffelijke persoon lijke kwaliteiten van de heer F. J. Phi lips heeft willen eren, maar ook hulde heeft willen bewijzen aan het bewon derenswaardige werk, dat verricht is door de N.V. Philips in de 60 jaar van haar bestaan, zowel op wetenschap pelijk als op sociaal gebied. Ook werd melding gemaakt van de radiozender die door Philips werd vervaardigd en die aan de Paus ten geschenke werd aangeboden door de Nederlandse Ka tholieken. (Ingez. Med.-adv.) Pluvius was te vrolijk.... Belgen bevolkten bollenland Pinksteren liet bezoekers-record aan Hemelvaartsdag. (Van een onzer redacteuren). Pluvius, die met straffe hand heerst over de regen, was gedurende de Pinksterdagen in een te vrolijke bui! Kon hij zich Zaterdag nog beheersen, Eerste Pinksterdag liet hij al grijze wolken aanrukken en nu en dan viel gedurende de middag een klein buitje. Gisteren echter was onze vriend van de Olympus voor de bezoekers van Bollenland een grote lastpost. De ene bui na de andere liet hij op Aarde neerdalen, de weinige fietsers tot wanhoop stemmend. Een beetje minder egoïsme van Pluvius was vooral voor de neringdoenden, die het speciaal van de fietsers moeten hebben, bijzonder welkom geweest. Letterlijk en figuurlijk was het voor hen een verregende Pinksteren! Zaterdagmiddag bracht Jacoba van Beieren met een groot gevolg van rui ters een bezoek aan Keukenhof. Trom petgeschal kondigde de komst van de hoge Vrouwe aan. Nadat de kleurige stoet een rondrit had gemaakt over het uitgebreide ter rein, waar honderdduizenden tulpen in volle pracht prijkten en sporadsch hier en daar nog enkele veldjes hyacinthen en narcissen vielen op te merken, ging het gezelschap, waarin zich ondermeer Heer Frank van Borsseleri bevond, van een korte rust genieten op het door de zon overgoten terras voor het restau rant. De voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur, de heer T. M H. van Wa- veren, sprak hier Jacoba van Beieren, die in haar tegenwoordige leven luistert naar de naam van Fief Parlevliet en een actief lid is van de landelijke rij- vereniging „De Venneper Ruiters", in hartelijke bewoordingen toe, waarna de heer L. Graaf van Limburg Stirum nameen? de eigenaar van Keukenhof en kele morden sprak. De Edelvrouwe werd uit naam van de Sfcchting een Keukenhof-wandbord aangeboden Ongeveer 15.000 bezoekers waren ge tuige van deze historische gebeurtenis. Eerste Pinksterdag leek het weer in geen enkel opzicht meer op dat van Za terdag of op de stralende Hemelvaarts dag, toen de Bollenstreek een overstel pende drukte te verwerken had. Keu kenhof werd toen door 50.000 personen bezocht terwijl volgens een ruwe schat ting, welke weinig bezijden de waarheid is, ongeveer anderhalf millioen touristen door Bollenland trokken. Het lustoord te Lisse kreeg Zondag slechts een 25.000 belangstellenden te verwerken. Onder hen waren bijzonder veel Belgen, maar ook Fransen, Ameri kanen uit West-Duitsland, Zwitsers, Engelsen en enkele Duitsers, benevens bewoners van de Scandinavische lan den werden opgemerkt. De Rijkspolitie slaagde er in het ver keer in goede banen te leiden. Gisteren was hel geheel en al mis met het weer. Op Keukenhof liepen de fraai uitgedoste „zusters" van Ja coba van Beieren in grote, wijde plastic-jassen rond. hetgeen een merk waardig gezicht genoemd kon worden, terwijl de meeste fietspaden door de Bollenstreek wel niet uitgestorven wa ren, doch bijzonder weinig leken op Hemelvaartsdag, toen een onafzien bare stroom zich moeizaam voortbe woog. Wel vielen er vele zacht-zoevende Amerikanen en gestadig voortsnellen- Kerkelijk Leven |Het processie-verbod. GEWENST IS: TOELATEN VAN Ned. Herv Kerk Beroepen te Daarle 'proceSSIES PLAATSELIJK TE REGELEN, en te Hoogblokland G. J. Jansen, cand. te Wezep; te Maarssen (vac. P. Moerem hout) J. Vermaas te Dirksland; te Veen- huizen (toez.) A. Th. Greeve te Termun- ten. Geref. Kerken Aangenomen naar Rot- terdam-Delfshaven (vac. S, R. Smllde) K. J, Schaafsma te Ommen. Geref. Kerken onderh. art. 31 KA). Tweetal te Zaandam G. Jansen te Leeu warden en W. G. Visser te Schevenlngen. DE STAND VAN ZAKEN IN DE GEREF. KERKEN. Aan het zo even verschenen Jaarboek 1951 ten dienste van de Geref. Kerken In Nederland ontlenen we dat het aantal kerken gelijk bleef en 811 bedraagt. Het aantal dienstdoende predikanten steeg van 815 op 851, het aantal vacatures daalde van 270 op 241 en het aantal emeritus predikanten van 183 op 163. Het zielen tal steeg van 675127 op 687145 en het aantal belijdende leden van 352939 op 360015. Het verlies door de kerkscheuring geleden hebben de Geref. kerken bijkans weer Ingehaald want in 1944 daalde het daardoor van 686353 op 622642 en nu klom het weer boven de 680000. Bondscongres Lutherse Jongerenbond. Tijdens de Pinksterdagen is ln Bussum het 64ste bondscongres gehouden van de Nederlandse Lutherse Jongerenbond. Za terdag was er een begroetingsavond, waar op de burgemeester van Bussum. de heer Aan de Jaarvergadering ging gisteravond ln de Grote kerk een wijdingssamenkomst vooraf waarin dr G. P. v. Itterzon. Ned. Herv. predikant te Den Haag en voorzitter van de Schoolraad voor de scholen met de Bijbel, sprak over ..Het Woord op School" en ds B. Rietveld, Geref. predikant te 's-Grnvenhage-West en voorheen werkzaam bij het onderwijs, over: „De vrucht des geestes voor de school". Hedenmorgen werden vergaderingen ge houden van verschillende neven-organisa- echter op volkomen onprincipiële wijze geregeld en verstard; 3. De ontwikkeling der Jurisprudentie sinds 1848 ls van dien aard, dat er practisch processie-vrijheid heerst. Dat de roomsen daarvan, althans boven de Moerdijk, niet meer gebruik maken. Is uitsluitend to danken aan een zekere gematigdheid bij het episcopaat ..De situatie zo te laten", zegt het rap port ..betekent het laten voortbestaan van een wet. die niet gehandhaafd wordt. Er ls nauwelijks funester ding te denken ln een rechtsstaat". Uitdrukkelijk en principieel van het processie-verbod uitgaande meent de com missie daarom, dat het door haar ontwik kelde standpunt in de gegeven situatie nog het beste zou worden benaderd door een regeling, waarbij het toelaten van pro cessies plaatselijk zou worden geregeld, echter onder hoger toezicht. ..Een algemene regeling voor alle samen komsten en optochten met een godsdien stig karakter bulten gebouwen komt ons daarom sewrnst voor. In de grondwet J C. Haspels, het nut van de Jeugdbewe- i behoeft dan naar onze mening niet meer I 1 tn naornalAOrl rïari rïal i7ii1lrA eoman. Het centraal comité van A.R. kiesver enigingen heeft een rapport Inzake het processieverbod uitgebracht. De commissie, die het rapport opmaakte, bestond uit mr J. A de Wilde, voorzitter; prof. dr G. C Berkouwer, prof. dr i. A. Diepenhorst, prof. dr K. Dijk. H. J. van Lonkhuizen. mr A. B. Roosjen. terwijl als secretaris aan de ties terwijl B. en W het hoofdbestuur commissie was toegevoegd mr K. Groen. i officieel ten stadhulze ontvingen waarbij Na een uitvoerige schets ten aanzien enkele vriendelijke woorden werden "e- van het pro .esslerapport komt zij tot dc wlsseld tussen de burgemeester mr F m. conclusie dat de bestaande situatie thans a. Schokking en de voorzitter der vereni- als volgt is; 1. Er bestaat een beperkte ging de heer J. a. v. Bennekom. grondwettelijke vrijheid van processie; 2. j Om én uur opende de heer E. H Bos. De grondwettelijke bepaling heeft de zaak inspecteur L.O. ln de Inspectie 's-Graven ging schetste ln verband met de Jeugd- vormlng. Met de opvoering van een toneel etuk door de Bussumse afdeling werd deze avond besloten, Eerste Pinksterdag werd de bondsverga dering gehouden, waarin onder meer de Lutherse meisjesclub „Schiedam", de Evangelisch Lutherse Jongerenkring te Brunssum en de Lutherse Jeugdgroep te Weesp als nieuwe afdelingen werden ge ïnstalleerd. Uit het Jaarverslag blijkt, dat de bond 2517 leden telt, verdeeld over 123 afdelin gen. Medegedeeld werd dan ln 1951 een internationale zomerweek zal worden ge houden. De Tweede Pinksterdag was gewijd aan wandelingen door het Gooi, een cabaret voorstelling en een gezamenlijke maaltijd. Tot nieuwe leden van het bondsbestuur werden gekozen de heer J. G. Tromp te Amsterdam en H. Noordhuis uit Bussum. 1 te zijn neergelegd dan dat zulke samen komsten en optochten alleen zijn geoor loofd voljens de door de wet te stellen regelen. De materie dient dan verder te worden uitgewerkt in de wet op de kerk genootschappen" aldus de commissie. In dit verband geeft het rapport ten slotte eer aantal redacties ln overweging. Algemene vergadering Ver. van Chr. Onderwijzers. DE CHR. SCHOOL EN DE MODERNE CULTUUR, Heden ls in het Kurhaus te Scheve nlngen de 9Rste algemene vergadering aangevangen van de Ver. van Chr. Onderwijzers, de oudste en grootste organisatie op het gebied van het Prot. Chr. Ondcrwys. hage een aan de vergadering ln het Kur haus verbonden tentoonstelling van leer middelen. „TOEN EN NU" Om 2 uur ving in de grote zaal van het Kurhaus de eerste zitting aan. Nadat de voorzitter der Haagse regellngscommissle. de heer H de Boer, de aanwezigen het welkom ln deze stad had toegeroepen, hield de voorzitter, de heer v. Bennekom een openingsrede getiteld: „Toen en nu" waarin hij een terugblik wierp over de bijkans vervlogen eeuw dat de vereniging nu mag bestaan en er op wees dat troffel en zwaard blijvend moeten gehanteerd worden. In de geest van het Pinksterfeest, dat allen eendrachtig bijeen zag besloot spr. zijn toespraak. Hierna kwam aan de orde het referaat van prof. dr G. Brlllenburg Wurth. hoog leraar aan de Theol. Hogeschool te Kam- Een. over: ..De Chr. school en de houding igenover de tendenzen ln onze moderne cultuur" De hoogleraar handelde ln zijn referaat achtereenvolgens over: De ten denzen ln de moderne cultuur, de chris tenen en de moderne cultuur en de chr. school en de moderne cultuur. Na bespre king van het referaat werd de eerste zit ting gesloten. Hedenavond heeft een ge zellige bijeenkomst plaats waarin het his torisch stuk: „Fleur de lis fleur d'Oranger" zal worden opgevoerd. Morgenochtend wordt een gemeenschap pelijk bezoek gebracht aan het graf van de bekende staatsman en voorvechter voor de vrije school. Mr G. Groen van Prlnsterer. op de begraafplaats „Ter navolging" te Schevenlngen. waarna om tien uur de tweede zitting aanvangt waarin dr H. J. Langman. Ned. Herv. predikant te Am sterdam, zal refereren over: ..Groen van Prinsterpr In de oroblematiek van ziln tijd". Morgenmiddag zal ds B. Timmer Geref predikant te 's-Gravenhage-Oost een opwekkend slotwoord spreken getiteld; „Voorbeeld en vorming". de Fords, Dodges, Chevrolets enz. waar te nemen, doch van .grote drukte" mocht men in geen enkei opzicht spre ken. De Rijkspolitie, welke versterkt was, had niet veel werk om handen, zodat de versterkingen in vele gevallen vroegtij dig konden inrukken. Keukenhof had geen al te overdadige stroom van bezoekers te verwerken, speciaal moet echter mej. Dingemanse. verpleegster van het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam genoemd worden, die als 350.000ste bezoekster geboekt werd. Uit naam van het Bestuur werd haar een herinneringsbord aangeboden bene vens een bos rode tulpen. Toen vorig jaar Keukenhof haar poor ten sloot, waren 350.000 entré-bewijzen .verkocht, zodat men over het bezoek van dit jaar generlei reden tot klagen heeft. Neen, de Pinksterdagen waren voor Bonenland geen hoogtij-dagen I Zeilers als waaghalzen! REDDERS ZIJN ONTSTEMD. (Speciale berichtgeving!. Zondagavond tegen 10 uur is de reddingboot Twente uit IJmuien moe ten uitvaren, omdat ter hoogte van het Bloemendaalse strand een klein zeiljacht de Victory H, eigendom van de heer Akkerman uit IJsselmonde, bemand met 2 zeilers, in moeilijkhe den geraakt was. Ondanks een stevige N. Wester wa ren de zeilers 's middags uit Scheve nlngen vertrokken. Maar zuidelijk van IJmuiden scheurde het fokzeil en wei gerde de hulpmotor dienst, waardoor het scheepje op de kust werd gedreven en tussen de 2e en 3e bank in groot gevaar verkeerde. De politie in Zand- voort heeft daarop de K.N.Z H.R.M. in IJmuiden gewaarschuwd, waarop de reddingboot uitvoer. Te kwart over elf was de Twente weer in IJmuiden terug met op sleeptouw het jacht. In redderskringen is men over deze waaghalzerij zeer ontstemd. Deze zei lers brachten niet alleen hun eigen le ven in gevaar, maar speculeerde bo vendien op een reddings-apparaat, dat. dergelijke uitstapjes helemaal niet op prijs stelt. Want wat had er moeten gebeuren, wanneer op hetzelfde moment een an der schip in moeilijkheden was komen te verkeren? Drie nieuwe pokkengevalier. in Tilburg. EEN DODE TE BREDA. Zaterdag werd in Tilburg een nieuw geval van pokken geconstateerd. Het betrof hier een reeds in quarantaine gestelde persoon. Zondag deden zich geen gevallen voor, doch gisteravond waren er weer twee nieuwe. Van een dezer kon de bron worden nagegaan. Een aantal personen werd in quaran taine gesteld. De in Tilburg geconstateerde geval len betreffen thans 43 personen. Zondag is ook in St. Michielsgestel een pokkengeval geconstateerd en wel bij een 27-jarige vrouw, die naar het ziekenhuis te Tilburg is overgebracht. De pokkenepidemie heeft een eerste sterfgeval ten gevolge gehad. Een 27-ja- rige jongeman uit Breda, die na een verblijf in Tilburg besmet bleek, is aan deze ziekte overleden. Van het begin af aan liet dit geval zich zeer ernstig aanzien. Het onderzoek naar de aard der ziekte van de twee in het gemeente ziekenhuis te Dordrecht geïsoleerde per sonen heeft uitgewezen, dat hier geen sprake is van pokkengevallen. De iso latiemaatregelen zijn deswege opge- heven. 20 Mei: offensief tegen runder-tuberculose. Het landelijk offensief van regeria en veehouders tegen de tubercuïï bij runderen begint op 20 Mei. langdurige en moeizame onderhandt' lingen is thans overeenstemming C reikt over de wijze van bestrijdin»T die van de financiering. Geraamd wordt, dat men in 5 ja?r a millioen gulden nodig zal hebben, ri helft hiervan wordt uit de tegenwaJJ van de Marshallhulp geput. Destorrf gen verwachten, dat men over vijl jvé over Nederland als over een gebied vrij is van run der tuberculose, zal kS' nen spreken. Men verwacht zeer voordelen hiervan, zowel voor de vo't gezondheid als voor de export van w" velprodoicten. Minister S. C Mansho," de directeur van de Veeartsennykimii Dienst en hoofdinspecteur van de Voü-" gezondheid E. J. A. A. Quadvlieg en dé heer L. P. de Vries, secretaris van ri Gezondheidscommissie voor dieren -5- de Stichting voor de Landbouw ajvS nadere uiteenzettingen geven ove; t bestrijding van de zozeer gevreesde r dertuberculose. KORT GEDING AMBONNEZEN TEGEN STAAT Voor de president van de Haas» Rechtbank werd het kort geding een aantal Ambonnezen tegen de Stasi behandeld De eisers achten het en onrechtmatige daad van de Staat d*- Nederlanden, dat een aantal van 1523 Ambonnese burgers „tegen hun wil wor. den afgescheiden uit de Ambonnese «e- meenschap waartoe zij adatrechtel^ï behoren". Zij eisen bij eventueel ln ge breke blijven van de staat een dwan?. som van f. 25.000 per persoon. Het gaai hier om een aantal burgers van Ambr- nese landaard, die gastvrijheid hebben genoten in de kampen der ex-KNIL- militairen, welke thans naar ons lari worden vervoerd De uitspraak is bepaald op Zaterdag MARIANNE PHILIPS t Bekend schrijfster. Vanmiddag is in het Crematorium te Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van de Zaterdag j.l. oierleoea bekende schrijfster Marianne Philips. Mevrouw GoudeketPhilips is 65 Jaar oud geworden. Zij was sinds 1949 bed legerig in haar woning te Naarden.Haar voornaamste werken zijn; „De wonder- bare genezing (1929); „De biecht' (1930); „De jacht op den vlinder" (1932) Bruiloft in Europa (1934); „Het oogen- blik" (1935); „Henri van den overkant9 (1936); „De doolhof" (1940) en „De zaak Beukenoot (1950). Het laatstgenoemde werk verscheen als geschenk in de Boe- ken week. Zij publiceerde in verscheidene tijd schriften en o.a. in Februari nog in Jb nieuwe stem". Toen de vrouwen het kiesrecht kregen was Marianne Philips in de vroegere S.D.AP. Zij werd voor deze partij reeds in 1918 lid van de gemeenteraad in Bus sum. School voor lager onderwijs met 7-jarlge cursus, aansluiting op u.L.O., H.B.S. en Gymnasium LANGEBRUG 87 - LEIDEN - TELEFOON 20651 voor de eerste, tweede, derde, vierde en vijfde klas op het spreekuur; 's Woensdags 2.30—3.30, Langebrug 87, en voorts na telefonische afspraak met Mevrouw De Jong (telefoon 21264 dagelijks na schooltijd). Aanvang van het schooljaar: Dinsdag 4 September. Aanmelding voor de Kleuterschool van de Heer en Mevrouw Blankenburg op het spreekuur: 's Woensdags van 23, Ra penburg 50, Telefoon 26520. Binnen één maand wonen in Uw eigen in Voorburg, vakkundig onder architectuur gebouwd op eigendomsgrond (zand waarop teelaarde). Zeer goede verbindingen met centrum Den Haag, Rob terdam en Leiden; rijtijden tram/trein resp. 7, 29 en 25 minuten. INHOUD: voortuin, vestibule, woonkamer met fraaie schouw, eetkam. met sierkast en doorgifte naar uitgebreide Bruynzeelkeuken, diepe achtertuin met achterpad en ruime schuur, drie slaapkam. en badkammet extra w.c., balcon, totaal 8 kasten, ruimte voor flinke zolder, event, garage en centrale verwarming. Vestigingsvergunning voor ieder. Lage vaste lasten. Benodigd eigen kapitaal slechts circa f 10.000 k.k. Inlichtingen: VAN EIK CO., Stationsweg 28, Den Haag Telefoon (01700) 182031. IIIII'J 1 Aan 't onverwoestbaar sterke porceiein-emaiile. 2 Aan de buitengewoon mooie, aparte modellen. 3 Aan de economische, gas-be- sparende constructie. De huidige verbeteringen maken dit befaamde fornuis nog aan trekkelijker. Let maar eens op. Geheel nieuwe, verbeterde oven constructie, waardoor de hitte gelijkmatiger wordt verdeeld. Ingebouwde, zéér gemak kelijk te hanteren morsplaat, in diep glanzend.ivoorkleu rig emaille. Nog gemakkelijker te rei nigen branders. Ga dit machtig-mooie fornuis eens bekijken. IMP. N.V. IMENEXCO LEIDEN FABRIEKS- DUBBELBEDDEN f 62,50Opklapbedden f 29.50; Ombouwen f 22,75; Divan- bedden f 19,50; 1-pers. ma trassen f39,50; 2-pers. ge* zondheidsspiraal f41,50; Par* tij wollen dekens f 29,50. Compleet OPKLAPBED met matras f79 50; complee 2-pers. f98.50; Divanbed met matras f 49,Binnenvering- matrassen f89,50. Compleet O.F. HUISKAMER 2 O.F. Armfauteuls. 4 stoelen, uitschuiftafel, pracht dressoir f375_; o. F. Theemeubel f 49,50. EKREM Conradkade 64 - Den Haaf Telefoon 33.23.82 Gevraacd, wegens huwelijk de. tegenwoordige 'n "U's* houding van 2 personen, een gedeelte van het huis bewo nend, tegen 2 Juli. een ZELFSTANDIGE v.g.g.v., V. d. dag met warme maaltijd tot 5 uur. Zaterdag middag en Zondag vrij. D. C. DE JONG, Haagweg Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Lra- venhage van 10 Mei 1951 uitgesproken het fauliss ment van H. J. KOEK nende te Lisse aan de Nare senstraat no 34, met £en ming van Mr L. J. van Gem Vitringa, rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechtercom missaris en van Mr Tn. Rueb, advocaat en ^T0C}^e.nt te Leiden, Breestraat 19. w Curator. Leiden, 12 Mei 1» De Curator Mr Th. E- Rueö' Op 12 Mei 1951 is ter gra fie van de Arr. Rechtbank 's-Gravenhage nederge eg het verslag van deskundigen in de onteigeningsprocedure van de Burgemeester der g meente Warmond eiser, tegen 1. Gerhartla Maria EufO nle Hleronymus, wonende te 's-Gravenhage; - Mar Louise Iva Hermina ronymus en haar eentg -Menne Barent f" Hil- noot scher, wonende te versum; 3. Mr G. Dolk, wonende te Lmd in kwaliteit van derde i" stede van Iwan Hern Hieronymus, overleden w Scheveningen. gemeente •s-Gravenhage, gedaagden-

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 6