Regen onthield schitterend corso verdiende belangstelling vreemdelingen Bollenstreek liep uit, lieten verstek gaan Hoge kwaliteit tegenover geringer kwantiteit Organisatie als klopte bus een 90ste Jaargang LtiDSCH DAGBLAD Maandag 30 April 1951 Derde Blad No. 27290 llel dierenrijk in ivciterbloemenland (Van een onzer redacteuren) In tegenstelling met vorige jaren hebben de weergoden het corso van de bollenstreek ditmaal volledig de rug toegekeerd. Geen zonnige lach kon er blijkbaar af. Van begin tot einde van Zaterdagmiddag trok een stoet van zeldzaam goed verzorgde wagens door een druilerige regen over glimmend natte wegen van Bennebroek naar Sassenheim en terug. Niet alleen de schit terende bloemstukken moesten daar op den duur onder lijden (èn het vrou welijk schoon dat telkenjare bepaalt, welke wagen op de grootste belang stelling der fotografen bogen kan) ook de omvang van het publiek onder vond er in sterke mate de terugslag van. Vooral dat laatste was bijzonder jammer, want ondanks kou en regen, ondanks het verlies aan gloed der kleu renweelde door het ontbreken van zon, viel er een corso te bewonderen van gei.nger omvang dan vorige jaren maar van een ongeëvenaarde schoonheid. Heel de bollenstreek heeft dit mogen aanschouwen, maar de belangstelling buiten de streek liet heel veel te wensen over. Enkele Belgische autobus sen, nog vrij veel Amerikanen (o.a. Yan de bezettingstroepen in Duitsland), uiteraard ook Hollanders van elders kon men ontdekken, maar de bollen streek was dit jaar niet het centrum van vreemdelingenverkeer, dat het op corsodagen pleegt te zijn. (Foto LX).'Van Vliet) Dc stoet op u'eg door Lisse naar het Zuiden. Op de voorgrond de fraaie wagen van de Oranjelijn te Rotterdam, die de extraprijs voor de mooiste kleurencombinatie verwierf. Daarachter de wagen van de ver enigde medehandelaren in de bol lenstreek. Een duidelijke illustratie overigens van dc vrij povere belang stelling Vóór tijd, ondanks twee keerpunten. Het mag dan uitgesproken slecht eer zijn geweest voor dit in principe ionnige festijn, ongezellig en ronduit mislukt was het zeker niet. Een van de opmerkelijkste dingen was wel, dat de organisatie klopte als een bus. Natuurlijk, de omstandigheden hoe te betreuren dan ook, hebben hier toe in hoge mate bijgedragen, maar mate de belangstelling groter is steeds moeilijker, waardoor de afvoermaatre- gelen weer in het honderd dreigen te lopen. Nu de belangstelling bij lange na niet die afmetingen aannam, die de bollenstreek gewend is, kon het tijd schema van liet corso ten volle nage leefd worden. Ja, zelfs verliep het in liet begin in een dergelijk tempo, dat de stoet even voor Lisse wat afgeremd moest worden, om niet te vroeg langs dc diverse plaatsen te komen! Dit vlotte verloop heeft de bezwaren, verbonden aan de twee keerpunten, vol ledig overwonnen. In tegenstelling immers met 1948, toen Hillcgom eveneens startplaats was, van 1948 nog steeds als het fraaiste. Verschillende omstandigheden werkten daaraan mee. Ten eerste was het toen fenomenaal mooi weer, gecombi neerd met een stand van de gewassen die schier onbegrensde mogelijkheden bood. Ten tweede was het het eerste „grote" corso, waardoor de attractie van het nieuwe er in lag. Ten derde... waren de economische omstandigheden, althans de'economische verwachtingen' gunstiger, zowat cr veelal royaler pro- (Fcto L-D./Van Vliet) coor een welgekozen kleurenschakering. Ondanks de beperking door het stellen van een hoofdthema (dierenrijk in bloemenland). dat overigens niet vol ledig nageleefd werd, trof de variatie (ondanks de slangenregen) die nergens onnatuurlijk gedwongen ontwerpen liet zien. Veelal zelfs leidde het stellen van een. thema treffend aardige vondsten, zoals de inzending van de Hillegomse brandweer (slang tegen rode haan), de wagen van de Haak-in-actie van Voor- houts Bloembollencultuur, en de slak waarmee volgens Hillegoms Openbare Werken ieder zijn eigen woning krijgt. Is juffrouw Laps een zoogdier? Zoals gezegd: het stellen van een thema levert een moeilijkheid op. die te overwinnen valt, veelal zelfs or.glnele ideeën oplevert. Wij vragen ons daarom af, of dan ook niet volledig de hand gehouden moet worden aan dit thema. Niet als critk'k op de jury, doch als waarschuwing tegen het door de vin gers zaen, dat zo licht leidt tot het prijs geven van de teugels, zouden wij de opmerking willen maken, dat de ongetwijfeld mooiste wagen der be roepsafdeling. de Venetiaanse gondel, nu ook wel helemaal niets met het dierenrijk te maken had, dus niet de eerste prijs behoord; te krijgen. Wie zegt de jury, dat andere, zich niet storend aan het motto, niet betere prestaties zouden hebben geleverd? Of heeft de jury, indachtig de uit hemen triesa waren, dat daardoor te wei nigen van al dit schoons hebben geno ten, maar ö«at zU. die regen en kou trot seerden daar geen spijt van hebben ge hnd. Natuurlijk heeft de hele bollenstreek het corso gezien. Gaan wij ce belang stelling van elders na, dan moeten wij tot de conclusie kernen dat alléén de omstandigheden deze hebben gedrukt. In het Zuiden des lands, een sterke bron van belangstelling voor de bollen- festivit-eiten, mee gezogen door de steeds krachtige Belgisch? trek. en in België, beide gebieden waar men van het weer in de vroege ochtend laat afhangen of men er op uit trekt, schijnt het weer in die vroege uren abominabel slecht te zijn geweest. In overeenstemming daar mee was, dat zo goed als uitsluitend touringcars uit België aanwezig waren, geen particuliere auto's. Reizen met touringcars worden niet de ochtend zelf maar reeds eerder voorgenomenen betaald. Deze waren dan ook present De vele Amerikaanse personenauto's, die wij zagen „deden" de bollenstreek speciaal deze corsodag in een vast staand reisschema. Vreemdelingen van verder dan België en de Amerikaanse zone van Duitsland, maar minder ver dan bezoekers uit de nieuwe wereld die hier meestal maanden vertoeven, had den wellicht hun bezoek aan de bollen streek ingedeeld in een onlangs uitge stippelde vacantietrlp. zoals Fransen en Engelsen. Maar dat uitstippelen ge schiedde ongetwijfeld vóórdat kort ge leden het corso een week werd uitge steld. Zo is het alleszins verklaarbaar, dat de belangstelling van elders dit jaar zeer te wensen over liet. Wie de lauweren weg- droegen De prijzen werden als volgt toegekend. Afdeling vrachtwagens-amateurs: 1. Copex Expeditiebedrijf te Hlllegom voor het jachttafereel op Keukenhof (waar van wij in de kop het kroonstuk afbeel den: 2. Personeel N.V. Bloembollenbe- drxjf M. Veldhuysen van Zanten te Lisse voor de pauwenwagen3A. Oranjelijn, Anth. Veder en Co, Rotterdam (snelle vaart brengt welvaart) die tevens de extra prijs voor de mooiste kleurencom binatie verwierf; 3B. Afdeling Voorhout van Bloembollencultuur (kankerbestrij ding). 4A. Muziekvereniging Canite Tuba te Lisse (paradijsvogel). 4B. Rijks belastingdienst Hillegom ijsbeer), 5A. Gebr. Ten Hagen (koets van Cinderel la). 5B. N.V. Langelaan—Hulsebosch, Hillegom (krachtig Europa). GA. Open bare werken, Hillegom (hoop der toe komst). 6B. N.V. v.h. P. Beelen en Zn., Lisse (kip op gouden eieren), tevens extra prijs voor origineelste wagen. IA. Gebr. Verdegaal, Sassenheim (fazant). 7B. Gemeente Lisse (rode haan)). Voorts werden in deze afdeling eervol le vermeldingen uitgereikt aan de N.V. Echfa te Enschede (Echfalontableau) en het personeel van de Hillegomse Houthandel N.V. (reuze slang). Afdeling vrachtwagens vakwerk: 1. Holland-Amerika Lijn te Rotterdam (Venetiaanse gondel). 2. Erven Lucas Bols Amsterdam (ezel en Bolskruik). 3. Black Diamond Lines, Rotterdam (wal vis met zeilschepen) die tevens de „bloe- menwimpel" verwierf. 4. Lissesche Kis tenfabriek N.V. (voorkoming houtbe- derf). 5. NV. G. B de Vroomcn en Zn., Sassenheim (Lohengrin met zwaan). 6. Verenigde Melkhandelaren Bollenstreek (vriendschap kat en muis bij Golden Spur). Eervolle vermeldingen in deze af deling kregen earage Kamsteeg te Lei den en destilleerderij Rynbende te Schiedam. Afdeling p?rsonenauto's: 1. N.V. Baartman en Koning. Sassenheim. te vens winnaar van de wisselbeker. 2. N.V. Twee millioen hyacinllienbloemetjes waren er nodig, om voor het gebouw van Stassen in Hillcgom deze twin tig meter hoge Eifeltoren in een bloemengewaad te steken. Wij we- ten niet of dit bouwwerk nog onder het begrip „bloemenmozaïek" valt. maar een bijzonder fraai stuk voor de mozaïekenkijkers icas het zeker. (Foto L.D./Van Vliet) (Foto L.D./Van Vliet) jecten voor de dag kwamen. En dan heeft natuurlijk dc nog steeds ongeëve naarde beroemde „Marshallwagen" een onvergetelijke indruk gemaakt. Sedertdien hebben de corso-deelne- rnc-rs, evenals de organisatoren trou wens, min of meer geëxperimenteerd, met voortreffelijke resultaten, maar toch steeds naar onze smaak zonder het verbluffend elan van dat onvergetelijke corso van '48. II;t wil ons voorkomen hoewel dc omstandigheden zulk een conclusie moeilyk maken, doordat men geneigd is een roze bril op te zetten om een vergelijkend beeld te verkrijgen dat het corso van Zaterdag j.l. als het ware de apotheose vormde van 't ex perimentele stadium van dit na de oorlog georganiseerd!; jaarlijkse festijn. Het corso zoals het dit jaar voor ons oog voorbijtrok was een corso dat ver gelijking met elk ander festijn van dien aard waar ook ter wereld glans rijk kan doorstaan. Een zeer fijne smaak trof in vrijwel alie wagens, van welk genre zij ook wa ren. Het pompeuze, dat in vorige corso's dikwijls hinderde (zowel letterlijk als figuurlijk» was vrijwel geheel vermeden. Ondanks de schaarste aan materiaal kenmerkte vrijwel iedere wagen zich De muziekvereniging Canite Tuba haalde nog juist op de hcenrit in dè kleurige paradijsvogel dc rit door eigen gemeente. Dapper spelend ging de wagen bij het Lisser politie bureau in het harnas ten onder. Door een defect warmgelopen en een rubber brandlucht verspreidend waar het toch al geringe püblick het hazenpad voor koos. „Bemanningen" onder. doken Het vlotte verloop van het corso werd n.et gestoord door de onvermijdelijke pech. waarmee sommige wagens te kam pen kregen. De zwaan van Lohengrin viel op de heentocht bij Lisse uit. maar kon zich bij de terugtocht weer in de stoet voegen, aan de kop zelfs. Had de zwaan last van watervrees? Meer nog aan de poes en muis van de melkhande laren? H?laas waren bij de terugtocht (toen er overigens aanzienlijk minder be langstelling was dan bij de reeds pu- bliek-magere heenrit) de vrouwelijke bemanningen van de diverse wagens aan het bewonderend oog van het publiek onttrokken. Wat wilt U an ders in een dergelijk weer? Verregende toiletjes, verwaterde en verkleumde gezichten, waarop de zonnige jeugdige zon verstorven was? Om daardoor de toch al niet warme bloemenweelde van een grauwhart te voorzien? Nee, zo was het beter. Laten wij zeggen zoals het was: een prachtig, homogeen, zeer geslaagd cor so, dat gezien de omstandigheden een redelijk publiek trok. Vooral ook: een aansporing voor volgende-jaren. J. H. Müller en Zn., Hillegom. 3. Wül- finghoff's Bloemhollenbedryf, Rijswijk <Z.H.)4. Gebr. Pel. Leiden. 5. N.V. A. Kinsbergen, Amsterdam. Behalve de reeds genoemde extraprij- zijn werd nog een extra prijs voor de meest humoristische wagen toegekend aan de N.V. Vleeswaren- en conserven- fabriek Sassenheim (varken). Stille hulde. Rest nog een woord van hulde tot al degenen die dit corso verzorgden, zo wel voorbereidden als hielpen rijden, een woord van hulde, dat ook bij de prijs uitreiking in Sistermans te Hlllegom ge uit werd. Aan organisatoren, werkers die met opoffering van hun nachtrust de juweeltjes van bloemensierkunst op tuigden, de „bemanningen" van de wa gens die binnen de hitte en buiten kou en regen trotseerden, de dapper „Houd er de moed maar in" spelende muziek corpsen, die tijdens het wachten de stemming onder het publiek hoog hiel den, de politie die met een paar hon derd man waarvan, gezien de omstan digheden, de helft te veel) onder lei ding van majoor Warmoltz de zaak op rolletjes liet lopen, de technische dien sten, de bollenstreek die enthousiast was, en alle anderen, die werkten om deze manifestatie van de lente, die zich niet laat wegwinteren, te doen slagen, Nee, weergoden, jullie niet. Jullie ho«* ren aan de schandpaal! Foto L.D»-Van Vliet. spraak van Hildebrand „dat juffrouw Laps een zoogdier is", deze uitbeelding in overeenstemming geacht met het voorgeschreven thema? Weer en verschuiving datum beperkte vreem delingenverkeer. Het is ondoenlijk, de diverse wagens apart aan een beoordeling te onderwer- uen. Wij moeten met deze algemene in druk volstaan en geven elders de uit ,:overanhet verlóóp Va" valtf'9n}sc mozaïek 'dc Hillegommcr slechts te vertellen, dat de omstandig- bollen rollen. Het Noorden van de it-1 Over heel de wereld liet de Hille- bollenstreek kwam dit jaar bijzon- der goed voor de dag met versie ringen. De Venetiaanse gondel van de Hot- tond Amerikalijneerste prijswin- Mor van de beroepsafdeling sierlijk gebouwd, elegant geladen, doelwit for fotografen, maar toch een rij- fond raadsel in dit diercnbloemen- (0rs°r wie is het dier. hij of zij? joch, de organisatoren en de velen die tot taak hadden het feest vlot te doen '«lopen, hebben vruchten gezien van nun ongetwijfeld intense arbeid. ^ln de bollenstreek, arm aan parellel- ogen,'is het steeds een probleem, grote joennenmassa's snel en soepel te ver- «ken. Bij zo'n corso werkt die moei- ijkneld dubbel. Aan en afvoer van v! ^elan^s^e^enden eist vele hoofd- Jl en handhaven van het tijd- ma van het corso zelf wordt naar- stelden de wagens zich nu niet aan het uiterste Noordelijke punt van de route op, maar in de v. d. Endelaan, een prachtige gelegenheid inderdaad maar met bezwaarlijke consequentie. dat eerst naar de grens van Bennebroek gereden moest worden en daar na ke ren pas naar dc Zuid, getrokken kon worden, waar in Sassenheim Zuid bij de Uiver het tweede keerpunt lag. Apotheose der expe rimenten. Hoe zag het corso, dat aldus in hoog tempo door redelijk volle dorpskernen (waar de wegen het smalst zijn!) en vrijwel verlaten brede wegen door de verregende, weinig kleurige bollenvel den trok, cr uit? Prima! In onze herinnering leeft het corso (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7