WEERBERICHT Westelijke drie doen te Parijs concessies Queuille lijdt in Frankrijk tocli nederlaag Verbonden legers in Korea trekken verder terug Vorstelijk Ambassadeur 90ste Jaargang ZATERDAG 28 APRIL 1951 No. 27289 LEIDSCH DAGBLAD Rjirecteur: J. W. Henny KL B. W. Menkhorst en J. Brouwer «Tpofdredactie: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £.5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm25041; Red. 21507 lachend Moskou! vmr diegenen, die zich vastklampten hun wensen inzake de oplossing I m het Koreaanse vraagstuk door mid- Klvan een schikking, moet de gang f zaten wel zeer teleurstellend zijn. Eken de vraag is gerechtvaardigd, ot UTml enige werkelijke mogelijkheid op K„' minnelijke schikking aanwezig Voor ieder, die zich stelde op de bo- i van de realiteit, was dit mogeljjk- -- j niet aanwijsbaar! Hoogstens kon J1 spreken van: de wens is de vader - gedachte - In ieder geval, voor deze hoopvollen het nieuwe Chinese offensief wel een are teleurstelling. nê wereld wordt inmiddels hardhan- gedwongen om de harde werkelijk- 'd onder de ogen te zien en zich te taatsen op de basis der realiteit! "En die realiteit is nu eenmaal, dat ln -n oorlog de militairen moeten beslis- •n en niet de politici, wil men geen 'rokken maken. Hoe men het ook ziet, in Korea woedt n oorlog. Alle camouflage helpt niet m dit te verdoezelen. En die oorlog '-oet tot een beslissing worden gebracht, ders hebben de slachtoffers, die aan ere oorlog ten offer vallen, het recht, n een felle aanklacht te richten tot '•n die hen in die oorlog hebben ge- even. Waarom moesten zij anders hun fier brengen? Terecht besloot het lichaam der Ver- -igde Naties om zich te keren tegen ;d> agressie in Korea. Het was het enige "ddel om een herhaling van de Hitler- rlo* in het Verre Oosten af te wen- -n. Het ongeluk heeft echter gewild, tja' men halverwege is blijven steken, -dat de vrees de overhand kreeg. Ter ijl toch algemeen bekend mag worden «ondersteld, dat vrees de slechtste aögeefster is! Na met grote moeite de aanval te ebben gekeerd, werd het gestelde doel iikans bereikt. Toen greep Peking- hina in met gevolg, dat de bus werd emists Weliswaar werd China tot agres- -r verklaard, doch de consequenties 1 urfde men niet aan. In plaats van door tasten en een herhaling te voorko- n, deed men niets, waardoor Peking e gelegenheid kreeg, om zich voor te eiden op een tweede aanval, die dan 'u prompt ls afgekomen, gelijk door de litairen reeds lang tevoren was aan gekondigd Zonder tot pessimismete nelgen ij geloven niet in een terugwerpen der erbonden legers uit Korea toch is t. verloop van zaken wel zeer betreu- - waardig. Opnieuw rukken de Chi- ezen op en het lijkt wel haast onaf- endbaar. dat Seoel, de hoofdstad van uid-Korea opnieuw verloren zal gaan. m straks heroverd te moeten worden, hikoste van welke offers? Neen, zo komt men nimmer uit dit vontuur", gelijk sommigen ten on- -'nte het geval Korea willen betitelen, "ij kunnen deze uitdrukking echter iet aanvaarden. Welbewust is stelling enomen tegen de aanslag op de vrij- eid in Korea, die bedoeld was als een oorhoede-aanval op Azië. De vrijheid ent trouwens overal te worden ge handhaafd. onverschillig waar - Doch nu a ls gezegd, mag men voor b niet terugdeinzen Doet men dat toch, pn komt te staan voor het geval, dat !cch nu bezig is in Korea af te spelen. De politici zijn ongetwijfeld met de beste bedoeling teruggeweken voor de vrees, dat uitbreiding van de actie "d Korea zou kunnen leiden tot uitbreiding van de oorlog, misschien ïe'.fs tot een derde wereldoorlog. Edoch, is hetgeen er nu geschiedt, feen uitbreiding van de oorlog? Alleen "et dit verschil, dat thans de verbon den troepen het kind van de rekening ïorden' En ziet men dan volkomen voorbij, dat Moskou door het verloop van zaken toch te allen tijde de beslissing aan zich heeft, of het oorlog wil of niet? Moskou heeft het Koreaanse geval geënsceneerd en kan steeds de weg op, die het zelf Hoe lacht het in zijn vuistje, wan eer het ziet. hoe verdeeld de tegen partij isDat te versterken, is de voorop gezette bedoeling, want zodoen de slechts kan het zijn weg vervolgen. Alleen een eendrachtig toeroepen van «n halt zal Moskou kunnen terughou den. Niet in Azlé, doch overal ter we- ifld. Hoe krachtiger wordt opgetreden. d« te groter is de kans op het voorko tten van een derde wereldoorlog, die Moskou niet zal wagen, zo het zeker v?et, te zullen stuiten op een eensge- nde tegenstand. Durft het vertrouwen opeen uiteenvallen van zijn tegenpartij. "i casu alle vrije volken, dan zal het «slaan, wanneer het het moment zelf oaarvoor kiest. Het is een droef ver schijnsel - En helaas, die verdeeldheid ls niet al ken merkbaar inzake Korea, doch ook «•ders. Wat. is anders de inwendige crisis, die Labour in Engeland doormaakt ten gevolge van de actie van minister ofvan? En dan Frankrijk! Opnieuw is Paar. zuiver om partij-politiek, een crisis veroorzaakt. Met gevolg, dat zo- Jel het Franse aanzien opnieuw een ge duchte deuk krijgt als ook het demo nisch stelsel! Moskou is voor de zoveelste maal de hchende derde en wordt bovendien ge dund in zijn opvatting, dat zijn tegen tij niet eendrachtig genoeg is, om tWe schokken te weerstaan. dat is wel het meest funeste van alles - IJ SHEILIGEN -WEER. Bilt verwacht tot morgenavond sr^e'e hagelbuien en ver- vl.fT3 opklaringen. Matige wind, v52j, elïjk tussen Noord en Noord en h Vannacht ln het binnenland hier a*ar lichte nachtvorst. Morgen over- v>n^n?eveer dezelfde temperatuur als ^8. 'Opgemaakt te 10 uur). 29 APRIL. 8® °P; 516 uur; onder: 19 59 uur. «aan op: 315 uur; 0nder: 12.17 uur °°ogwater te Katwijk te 9 26 en uur- '30/4 te 10.55 en 23.45 uur) nuöuner bestaat uit 12 pagina's. Maar Gromyko niet tevreden. Engeland, Frankrijk en de V.S. heb ben gisteren op de 39ste bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier twee „belangrijke concessies" gedaan om de impasse tc doorbreken, aldus heeft een Westelijke woordvoerder Vrijdag verklaard. EX? woordvoerder zei, dat de drie Wes telijke afgevaardigden accoord waren gegaan met de Sovjet-Russische be- voordingen van de agendapunten over de Balkan en Trlëst. Deze agenda-punten lulden thans: 1. „De vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije, over eenkomsten van de vier mogendheden met betrekking tot Duitsland en Oosten rijk". 2. ,.Het. vredesverdrag met Italië wat betreft het gedeelte aangaande Trlëst. De Westelijke afgevaardigden hailden totnogtoe geweigerd een verwijzing naar 'talie op te nemen in het punt betref fende Trlëst (punt vijf van de Weste lijken voorgesteld agenda) en zij waren gekant tegen vermelding van Duitsland en Oostenrijk in het punt betreffende de Balkan (punt vier van de bedoelde agenda). De vier afgevaardigden waren het vroeger reeds eens geworden over het punt, dat betrekking heeft op het her stel van de Duitse eenheid en de voor bereiding van een vredesverdrag. Over de voornaamste punten, waar over onenigheid bestond, is nog geen overeenstemming bereikt. Gromyko herhaalde op de bijeen komst van gisteren, dat zijn delegatie niet kon instemmen met een agenda, waarop de essentiële kwestie van ver mindering der strijdkrachten der vier grote mogendheden zou worden „ver dronken". De Sovjet-LTnic achtte het nog steeds noodzakelijk, dat de ont wapening van Duitsland als eerste kwesti"* van het eerste agendapunt zou worden behandeld. De Britse afgevaardigde, Da vies, ver klaarde, dat de Westelijke bezwaren tegen de Sovjet-formulering van de be wapeningskwestie „eenvoudig maar fundamenteel" zijn. Hij zei, dat in het Italiaanse vredes verdrag wordt bepaald, dat de Veilig heidsraad der V.N. zich moet bezig hou den met de kwestie-Triest. In deze om standigheden, zei hij, konden de minis ters van buitenlandse zaken niet alleen besluiten nemen. Gromyko antwoordde, dat de Weste lijke mogendheden beweerden, dat zij aanzienlijke concessies deden, maar zy hadden in feite geen essentiële voorstellen gedaan, maar slechts be woordingen gewijzigd. De Westelijke mogendheden toonden door haar ver werping van zijn punten over de be wapening, dat zij de bedoeling had den, haar bewapeningswedloop voort te zetten. Hij verklaarde, dat Engeland en de V.S. de Veiligheidsraad niet om ver gunning hadden verzocht voor het aan leggen van bases in Triest. Hij bleef erop staan, dat zou worden gesproken over het Noord-Atlantisch verdrag en de Amerikaanse bases over zee. STAKINGEN IN ENGELAND BREIDEN ZICH UIT. In het Londens arsenaal van Wool wich, waar binnenkort de productie van tanks moet beginnen, lag gisteren het werk stil. In zeven fabrieken van de regering hebben gespecialiseerde arbeiders van de wapenindustrie geweigerd overuren te maken. In de haven van Manchester werden geen schepen geladen, omdat de arbei ders staaktyn. Niet-officiële stakingsleiders, aange moedigd door het feit, dat de regering geen gerechtelijke uitspraak heeft kun nen krijgen tegen een dergelijke sta king van verleden jaar, hebben aan gekondigd. dat zij steun zullen vragen in andere havens. Een delegatie stakers is reeds naar Liverpool gereisd. Met liet oog op het homend Festival of Britain hebben de Engelse tex tielfabrikanten een speciale, goed kope loponstof in de handel ge bracht. Zij is bedrukt met afbeel dingen van de schilderachtige Horse Guards tegen een achtergrond van silhouetten van beroemde gebouwen De op de foto afgebeelde juffrouw tracht tevergeefsde op wacht staande Gardesoldaat voor het uit deze stof vervaardigde ..Festival japonnetje" te interesseren. Shinwell: Engeland zal Duitsland verdedigen. BEWAPENINGSPLAN ZAL WORDEN UITGEVOERD. Na in stromende regen een parade te hebben afgenomen van de 11e Britse pantserdivisie heeft de Britse minister van Defensie. Shinwell, een persconfe rentie gehouden. Hij zeide o.m., dat de Duitse medewer king aan de Westeuropese verdediging zeer belangrijk was. „De Duitsers hebben ons nodig en wij de Duitsers", aldus Shinwell. Hij voegde er aan toe, dat En geland vastbesloten was zijn herbewa- peningsplan uit te voeren en herhaalde Engelands besluit om zijn strijdmacht in Duitsland op te bouwen. Dat wil niet zeggen, dat Engeland aanvallende be doelingen heeft, aldus Shinwell, het enige doel is een aanval te voorkomen. Engeland zou zyn belofte om Duits land te verdedigen, na komen, zo ver volgde de minister. Wy hebben nu drie divisies in Duitsland en aan het einde van dit jaar zullen het er vier zjjn. Op een vraag over de Engelse bij drage aan het Europese verdedigings- leger zei Shinwell. dat indien Eisen hower om meer Engelse troepen zou vragen, Engeland zijn best zou doen deze te verschaffen. Hij zei. Jat aan het einde van het jaar vijf Engelse divisies op het Euro pese vasteland zouden staan, vier ln Duitsland en een verdeeld over Oosten rijk en Triëst Voorts zouden de divisies uitgerust worden met moderne wapens ter vervan ging van de uitrusting uit de oorlog, al dus Shinwell. Sprekende over het oprichten van Duitse strijdkrachten zei de minister, dat de Westduitse regering en het volk moeten beslissen, wanneer en in welke mate Duitsers zullen bijdragen aan het Europese verdedigingsleger. Zijn ontslag echter geweigerd. Bij de stemming over dc wet op de kiesliervorming in de Nationale Ver gadering heeft de Franse regering niet de vereiste absolute meerderheid behaald. Na de eerste telling bleek de regering 308 stemmen te hebben ge kregen, dat is drie stemmen minder dan de absolute meerderheid. 270 stemden tegen. Minister-president Queuille heeft het ontslag van het kabinet aange- President Auriol heeft echter gewei gerd het ontslag van Queuille te aan vaarden. Na de stemming bepaalde voorzatter Herriot, dat het wetsontwerp met het oog op bepaalde precedenten ter be studering zal worden teruggezonden naar de commissie voor algemeen stem recht van de Nationale Vergadering, zodat de Nationale Vergadering in de nabije toekomst een derde gelegenheid zou hebben om zich over deze kwestie uit te spreken Deze maatregel ver raste de leden. Men verwacht nu, dat de regering niet zal aftreden, doch zal afwachten, of in onderhandelingen achter de schermen in een paar dagen de vereiste meerderheid van twee der den om de wet op de kieshervorming er door te krijgen, verkregen kan worden. Nader wordt aemeld: Queuille zal thans waarsohynlijk de assemblee verzoeken een wet aan te nemen, die de assemblee ontbindt en 11 Juni vaststelt als datum voor nieuwe verkiezingen onverschillig wat er ge beurt met- de wet op de kieshervorming. Hij zal vermoedelijk de assemblee mee delen, dat er spoedig verkiezingen moe ten worden gehouden en dat het aaR de assemblee is te beslissen of daarbij het huidige stelsel van evenredige ver tegenwoordiging of een ander systeem moet worden aangepast- Algemeen wordt aangenomen, dat de regering definitief zal aftreden als de assemblee niet op het voorstel van de regering om de Kamer te ontbinden, wil ingaan. Onmiddellijk nadat de uitslag van de stemming over de wet op de kieshervor ming bekend was gemaakt, stonden Queuille en zijn ministers op om de Kamer te verlaten, ten einde hun ont slag in te dienen, maar Herriot zei: „Wacht een ogenblik. Ik heb nieuws voor u" HIJ zei toen, dat de regering het recht had, het verworpen wets ontwerp naar de commissie voor alge meen kiesrecht te zenden, welke het op nieuw bij de assemblee zou kunnen in dienen. Na deze ongebruikelijke han delwijze namen de ministers hun plaat sen weer ln, Onder protest van de com munistische afgevaardigden. Later diende Queuille toch officieel zijn ontslag in, maar Auriol weigerde het te aanvaarden, zoals reeds gezegd. Seoel's lot spoedig beslist. De strijdkrachten der verbondenen blijven in goede orde over de gehele breedte der Westelijke en centrale frontsectoren in de richting van Seoel terugtrekken. Waarnemers te Tokio zijn van mening dat in de eerstvolgen de dagen over het lot van de Zuid-Ko- reaanse .hoofdstad zal worden beslist. Ook ten Zuid-Oosten van de rivier de Poekham zijn de verbondenen terugge trokken. Zij gaven Kapjong prijs, doch Tsjoentsjon is nog in hun handen. Ook Janggos is opgegeven. Hedennacht werd gevochten om het bezit van Oeidjongboie. ongeveer twin tig kilometer ten Noorden van Seoel. De val van de stad werd elk ogenblik verwacht, doch volgens de jongste be richten is de strijd nog niet beslist. In het gebied van Indje houden de verbondenen, ondanks de communisti sche aanvallen, krachtig stand. TAFT TEGEN CONCESSIES. De Amerikaanse republikeinse sena tor Robert Taft heeft er bij het Con gres op aangedrongen stand te houden tegeai het „overgeven" van Formosa of de erkenning van communistisch China Taft zei te denken, dat zijn mede senatoren „olledig gerechtigd waren te vermoeden, dat Acheson zou kunnen trachten een einde aan de oorlog in Korea te maken door concessies aan de Chinese communisten". Hij zei voor stander te zijn van het door generaal MacArthur verdedigde programma om Chinese nationalistische troepen te ge bruiken om de in Korea strijdbnde troe pen van de V.N. te helpen. Taft zou de nationalisten „zoveel oorlogsschepen en vliegtuigen willen verschaffen als nodig zouden zijn" er aan toegevoegd: „ik zou geen Ameri kaanse soldaat naar het Chinese vaste land willen sturen". De militairen moe ten de oorlog voeren. ZWARE BESCHULDIGING. Cocke, commandant van „Het Ameri kaanse legioen", die kortgeleden een bezoek aan Korea heeft gebracht, ver klaarde te Dalton, in de Amerikaanse staat Georgia, dat elke week gemid deld elf schepen uit de haven van de Britse kroonkolonie Hongkong naar havens van het communistische China vertrekken. Zes hiervan zijn het eigen dom van Engelse rederijen. „Elk van deze scheepsladingen bete kent de dood voor weer een aantal militairen der Verenigde Naties in Ko rea, de Britse troepen inbegrepen, al dus Cocke. BEVAN PROTESTEERT. Donderdagavond heeft oud-minister Bevan, tezamen met drie andere leden ran het dagelijks bestuur van de La bour-party. een scherpe brief gezonden aan de partijsecretaris, waarin gepro testeerd wordt tegen het stelling ne men van het dagelijks bestuur ln de controverse tengevolge van het aftreden der Labourministers en tegen het uit geven van een verklaring, waarin ge vraagd werd de regering te steunen. Bevan verklaarde dat het dagelijks be stuur ln dienst stond van de partij en niet in die van de regering Voorts werd in de brief gezegd, dat de ondertekenaars niet van plan waren iets tegen de eenheid in de party te ondernemen of premier Attlee te dwars bomen bij het vaststellen van een datum voor de algemene verkiezingen, waartoe deze het recht bezat. Niettegenstaande deze verzekering zijn politieke waarnemers van mening, dat Bevan niet van plan is zijn geschil met de regering te laten rusten. Visserijconferentie dringt aan op nakoming Londense conventie. TER BESCHERMING VISGRONDEN NOORDZEE Op de West-Europese visserijconfe rentie, in Scheveningen. waaraan deelnamen vertegenwoordigers van de Scandinavische landen. Belgie, West-Duitsland. Frankrijk, Engeland Nederland, is met betrekking tot het ernstige vraagstuk van overbevissing van de Noordzee eenstemmig een re commandatie, te richten aan alle be trokken regeringen, aangenomen. Hierin wordt de zeer grote teleur stelling uitgesproken, dat de in 1946 i in Londen gesloten conventie ter be scherming van de visgronden in de Noordzee nog steeds niet in werking is getreden als gevolg van het feit, dat enige der ondertekenaars tot he den in gebreke zyn gebleven de con- j ventie te ratificeren. By de regeringen wordt er met de grootste klem op aangedrongen het mogelijke te doen om op zeer korte termijn onderling een datum vast te stellen, waarop de maatregelen van de conventie t.w minimum maaswijdte van de netten en minimum maten van de vissen) in werking zullen treden. Op de conferentie is de opvatting al gemeen. dat er nog andere maatregelen zullen moeten worden genomen. Eenstemmig is voorts uitgesproken, dat de internationale maatregelen in het belang van een rationele bevissing in de practijk tenslotte slechts effect kunnen sorteren, indien de statistische gegevens naar uniforme maatstaven worden gegroepeerd. Verder is besloten, dat een inleidend rapport van Neder landse zyde met betrekking tot het vraagstuk der „marketing" in onder ling overleg eveneens nader zal worden uitgewerkt." Tenslotte is een verslag ge geven van de opzet, achtergrond en doelstelling van de in Groot-Brittannië binnenkort officieel in te voeren „white fish authorities". Uit deze Engelse opzet zou door de Nederlandse visserij lering kunnen worden getrokken. De volgende conferentie zal in Noorwegen gehouden worden. Twaalf doden te Gibraltar. VELE GEWONDEN EN GROTE SCHADE. Gelijk reeds gemeld, is te Gibraltar het 1000 ton metende sohip „Beden- ham" in de luoht gevlogen Het was deels met munitie en deels met ander militair materieel geladen. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten zijn 12 personen om het leven gekomen. Honderden mensen moesten zich wegens verwondingen onder medi sche behandeling stellen. Alle gebouwen in de buurt van het ongeluk zijn met de grond gelijk gemaakt. Van honder den huizen werden de daken afgerukt. Militairen en politiemannen houden voor vernielde winkels en huizen de waoht om plundering te voorkomen Stukken van de .Redenham" kwamen in de straten van Gibraltar neer. Naar verluidt zijn ook vele schoolkinderen gewond door het breken van ruiten. Vele leden van de bemanning van de „Bedenham" konden zich in veiligheid stellen, daar zij door een voorafgaande ontploffing gewaarschuwd werden. De bevolking is gewaarschuwd, dat nog meer ontploffingen kunnen volgen. Een ooggetuige verklaarde, dat de rookzuil na de ontploffing hem aan de foto's van de atoombomproeven op Bi kini deed denken. De bemanning -van de „Bedenham" telde 26 koppen, allen burgers. De oor zaak van de ontploffing staat nog niet vast. De mogelijkheid bestaat, dat zij ontstaan is ten gevolge van brand op een langszy liggende aak. Deze aak is ook in de luoht gevlogen. NA EEN UITERMATE insDannende reis is ZK.H. Prins Bernhard he denmorgen van zyn zakelyke mis sie naar Zuid-Amerika op Schiphol teruggekeerd. Gedurende meerdere weken heeft de Prins achtereenvolgens Argentinië. Uru guay en Ohili bezocht en ofschoon de detailleerde resultaten van zyn reis r.os niet zijn bekend gemaakt, is ook ln het tegenwoordige stadium de conclu sie alleszins gerechtvaardigd, dat ZK.H. daarginds voortreffelijk werk heeft ver- rioht. Zijn reis, ondernomen op verzoek 1 van de Nederlandse regering, had een veel verdere strekking dan uitsluitend vlagvertoon of representatie. Zij had ten doel ds handelsbetrekkingen tussen Ne derland en de genoemde drie landen te verstevign, c.q. nieuwe relaties aan tp knopen en de mogelijkheden te peilen voor de afzet van Hollandse producten I op de Zuidamerikaanse markt en om- I gekeerd, eventueel in een ruilverhou- ding. Het is stellig thans nog niet het juiste momsnt om de aard en omvang van de onmiddellijke resultaten van 's Prinsen velerlei besprekingen te bc- palen, doch uit hetgeen dienaangaande I tot nu toe is gepubliceerd, mag ongee- twyfeld reeds thans worden afgeleid, dat Z K H. zijn goodwill-missie op emi nente wijze heeft volbracht. Als direct resultaat mag worden genoemd de tot stand-koming van een belangrijke order aan „Werkspoor" van een hoeveelheid spoorwegmateriaal, waarvoor de grond slagen weliswaar al eerder waren ge legd. doch waarvan de afsluiting stuitte op tal van moeilijkheden, welke Prins Bernhard door een persoonlijk contact tot oplossing heeft helpen brengen. Het bezoek van de Prins aan deze drie staten heeft in aanzienlijke mate de aandacht gevestigd op de industriële potentie van ons land en het mag wor den verwacht, dat de vruchten daarvan in de naaste toekomst kunnen worden geplukt. Door zijn beminnelijke persoonlijk heid, door de gedegen voorbereiding van de taak, die aan zijn bezoek ten- grondslag lag, en door zijn voortreffe lijke beheersing van de Spaanse taal, heeft Z.K.H. niet aJleen veler harten veroverd getuige de enthousiaste ontvangst, welke hem overal ten deel viel maar bovenal vele deuren ge opend voor de Nederlandse Industriële en daardoor algemeen-nationale be langen. Nederland is hem daarvoor grote danig verschuldigd Duits schip door Chinese nationalisten opgebracht. VERVOERDE VOOR PEKING CHINA. Donderdag is het Duitse schip „Mal Rickmers" door een Chinese nationalis tische kanonneerboot bij de haven van Amoy aangehouden en naar Formosa geëscorteerd. Het schip was op weg naar Tientsin. Volgens het West-Duitse persbureau D.P A. heeft het schip op 3 Maart j L Hamburg verlaten met een lading fiet sen, motorfietsen, optische instrumen ten, radio-artikelen en electro-techni- sche apparaten en in Antwerpen 1400 staaf- en hoekijzers voor Tientsin inge nomen. Het West-Duitse kabinet heeft be kend gemaakt het te betreuren, dat het Duitse schip getracht zou hebben de lading ijzers naar een Chinese haven te vervoeren. Tevens had het kabinet besloten, zo verklaarde een woordvoer der in Bonn, aan de Rickmer-rederij geen staatscredieten meer te verlenen voor het herbouwen van haar koop vaardijvloot. Verdedigingsverdrag voor Groenland. Gisteren is in Kopenhagen door De nemarken en de V.S. een plan voor de verdediging van Groenland onderte kend. Volgens een communiqué zal de hui dige Amerikaanse marinepost te Groen- nedal als een zuiver Deens station wor den bestuurd. De landen van het Noord- atlantische pact zullen zekere rechten krijgen voor het binnenlopen van de haven. Het communiqué zegt voorts, dat de verdediging van Denemarken zelf zulke zware eisen stelt, dat het vanzelfspre kend is om voor de verdediging van Groenland directe hulp te zoeken bij de andere landen van het Noordatlan- tisch verdrag. AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT. Elf doden. Op de Azoren is een Amerikaans su- perfórt neergestort. Elf personen wer den gedood, vijf zwaar gewond. Het superfort maakte een oefen- vlucht van Engeland naar Amerika en keerde terug naar de Azoren. toen het motorstoring kreeg. De piloot besefte tijdens de landing, dat het vliegtuig buiten de landings baan terecht zou komen en trachtte opnieuw op te stijgen. De machine vloog door de muur van een Portugees militair kamp op een heuvel in de buurt van het vliegveld en stortte neer op enkele meters van een Portu gese schildwacht. De lijken van de elf inzittenden, die om het leven kwamen, waren onher kenbaar verbrand. De lr Hupkesbrubij /.uiii'ümmel in de lijn Utrecht-Den Bosch wordt van een tweede spoor voorzien Naast de bestaande overspanningen worden daartoe nieuwe aangebracht. Nog dit jaar hoopt men de dubbele spoorlijn in gebruik te kunnen ne men. Op de foto. die een beeld geeft van de werkzaamheden ctan de Ir Hup- kesbrug. ziet men rechts de ver keer sbrug. Midden op de achter grond de reeds bestaande overspan ningen; midden op de voorgrond de reeds gemonteerde overspanning en links de in aanbouw zijnde over spanning. die achter de reeds ge plaatste komt.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1