Ver. van Huisvrouwen heeft 28.000 leden Verhoging tarieven Vermogensbelasting en Successierechten 777 DM Uitbreiding van de Economische Controledienst 'n kwaliteitsproduct Mel een enkel woord De mooiste kleuren! W-; VRIJDAG 27 APRIL Tegen hamsterenhuisslovenspaarraad en kortingstelsel CONTRACT TUSSEN HUISVROUW EN IIULP. Onder voorzitterschap van mevr. J. W. ItersonRotangs, hield de Ned. Ver. van Huisvrouwen gisteren te Bus- sum de 35e algemene jaarvérgadering. De presidente hield een uitvoerige re devoering. waarin zij de vraag stelde: welke wijziging is er gekomen in het economisch bouwwerk en wat beduidt deze in ons dagelijks leven? Zijn de huisvrouwen bereid zich reken schap te geven van het wankel even wicht waarin het dagelijks leven ver keert?' En zijn zij bereid elkaar bij te staan en anderen niet van het topje te verdringen en te pletter te gooien? Dit doen we als we schaarse artikelen naar ons toe halen zoveel als we kun- ,nen. m.a.w. als we gaan ..hamsteren". Ook wanneer we de maatregelen, die als prijsbeheersend bedoeld ziin schenden. Deze immers moeten het bouwwerk wat solider maken. Prijsstijgingen maken het slechts ranker en wankeler. De ergste wantoestanden bestaan nog steeds op het gebied van pensionprilzen en de hu ren voor gedeelten van woningen en voor kamers En als men wel de priizen in der minne heeft geschikt, dan blijft nog de moeilijkheid van het samenwo nen. De vooropleiding van het meisje moet een belangrijke rol spelen bij de hou- Nieuwe aanval van Churchill. BEVAN IN MOEILIJKE POSITIE Winsten Churchill kondigde zijn lang dreigende aanval op de wankele Britse Labour regering aan met de bekend making dat hij van plan is de volgende week ln het Lagerhuis de regering de nek te laten breken over de netelige kwestie van de grondstoffen. Churchill heeft zich stil gehouden zo lang de regering met zichzelf het te druk had en tot dat duidelijk werd. dat Attlee erin zou slagen er dooi- te komen. Thans heeft hij echter zijn strategie blootgegeven en wil hij Aneu- rin Bevan ertoe dwingen „kraai te eten" of zich bij de conservatieven aan te sluiten bij de stemming tegen de regering. Volgende week Dinsdag zal de kwes tie van de grondstoffen in het Lager huis ter sprake komen en zal Anthony Eden een motie indienen. Men verwacht dat Ohurchill zelf het debat zal leiden. Men kan er dan op voorbereid zijn, dat hii critiek zal uitoefenen op de regering ten aanzien van haar beleid om de no dige grondstoffen te verkrijgen, een mo tie van wantrouwen zal Indienen en daarmee Bevan zal dwingen tegen de regering te 6temmen. CU.P.) Hervatting export naar West-Duitsland. O.A. GEZOUTEN HARING, BOOMKWEKERIJPRODUCTEN. De export paar West-Duitsland van bepaalde agrarische producten is thans krachtens afkondiging in de Duitse Staatscourant mogelijk ge worden, doordat de hiervoor benodig de deviezen aan Duit-se importeurs beschikbaar zullen worden gesteld. De hervatting van de uitvoer van ge zouten haring tot een bedrag van 100.000 dollar, boomkwekerijproducten 50.000 dollar, stekken en kasplanten 25,000 dollar, snijbloemen 100 000 dollar, cacao boter en cacaopoeder 140.000 dollar, ge pelde rijst 140.000 dollar en magen en darmen 16.500 dollar, in totaal dus voor een bedrag van 571.500 dollar, afgezien van het op 16 April j.l. vrijgekomen bedrag van 1 millioen dollar voor verse groenten, uien en fruit, dat als antici patie werd bedoeld, maakt deze 571.500 dollar een eerst vrijgekomen gedeelte uit het bedrag van 10.080.000 dollar. Zo als bekend werd dit bedrag door de be- mlddelingscoinmissie van de organisatie voor Europese economische samenwer king te Parijs bestemd voor de invoer in West-Duitsland van Nederlandse producten in de maand April 1951. Venvacht wordt, dat. dezer dagen de resterende bedragen voor andere producten belangrijke Nederlandse uitvoerartikelen als groenten, eieren en kaas in de Duitse Staatscourant zullen worden bekend gemaakt. Gezien de reeds gevorderde tijd, zal de besteding van de aanvankelijk voor de maand April bedoelde invoerquota voor verreweg het grootste deel In de maand Mei komen te vallen. Queuille staat op winst! INZAKE DE KIESWETTEN. De Franse Nationale Vergadering heeft met 347 tegen 258 stemmen het kieswetvoorstel van de Raad van de Republiek verworpen. Dit voorstel hield in een meerderheidsstelsel met twee stemronden. Het eerste ontwerp meer derheid- stelsel met één stemronde en lijstver- binding) moet nu worden besproken en men acht het waarschijnlijk, dat het zal worden aangenomen. Kort voor middernacht heeft de Nation. Vergadering de debatten verdaagd tot hedenochtend. Alle artikelen van het ontwerp werden een voor een aangeno men. Thans zal de Kamer zich nog over de wet in haar geheel moeten uitspre ken. De afzonderlijke artikelen werden bijna alle met een meerderheid van 410 tot 420 stemmen ten gunste van het oorspronkelijke, in eerste lezing aangenomen, ontwerp goedgekeurd. Als de wet niet de absolute meer derheid (311 stemmen) haalt en er geen sprake meer zal zijn van verkie zingen in Juni in plaats van in October, zal Queuille echter aftreden! VROEGERE TROONSBESTIJGING VAN PRINS BOUDEWIJN? Terwille van het parlement. In politieke kringen te Brussel ver luidt, dat officiële besprekingen gaande zijn om de datum der troonsbestijging van prins Bouaewijn te wijzigen. Zoals bekend, wordt in het na de gebeurte nissen van Juli j.l. door de drie partijen gesloten accoord bepaald, dat de Ko ninklijke Prins zijn vader begin Sep tember, d.i. op het ogenblik dat hij de 21-jarige leeftijd bereikt, zal opvolgen Er is op het ogenblik sprake van, de plechtigheid van de eedsaflegging enkele weken te vervroegen, teneinde het reces van Kamer en Senaat niet te onderbre ken en sommige parlementsleden in staat- te stellen in het buitenland aan gegane verplichtingen na te komen Voorgesteld is de datum der troonsbe stijging van de Koninklijke Prins op 21 Juli te bepalen. Het feit. dat de Prins dan eigenlijk nog niet meerderjarig is, zou geen onoverkomenlijk beletsel zijn, zo wordt opgemerkt. ding, die zij later in het huwelijk zal aannemen. Nog steeds vullen vele huis vrouwen haar gedachten met het huis houden. de kruideniersrekening, de 'schoonmaak. Haar belangstelling grijpt z'ch vast aan wat haar voorgangsters tot „huissloven" maakte Als ze niet op passen gaan ze in de tredmolen van het dagelijks leven zich moe draaien ver liezen haar frisse geest en de man. die de belangstelling voor zijn werk mist. wordt minder mededeelzaam. Om de huisvrouw meer begrip bij te brengen omtrent de noodzakelijkheid haar tijd als een. zeer kostelijk bezit te beschou wen, waarmee gewoekerd moet worden stelt de vereniging een enquête in naa-r de tijdsbesteding. Mevr. Iterson besprak hierna de ver houding tussen huisvrouw en huishoude lijke hulp. welke laatste een andere er kenning wenste. Om beide partijen te helpen, heb ben enige grote vrouwenverenigingen tezamen met de bonden van huisper soneel een model contract opgesteld, waarvan het de bedoeling is dat het vrijwillig gebruikt zal worden door ieder, die dit gemeenschapsbelang wil dienen. Bij goede toepassing zal blijken dat met dit contract in een groot aan tal gevallen een betere verhouding ontstaat. En waar ze van nature zou bestaan, zal ze toch zeker niet ge schaad kunnen worden door een meer zakelijke afspraak. Volgens het jaarverslag van de secre taresse. mevr. M. Goedhart heeft de vereniging thans 28.000 leden. De vergadering besloot z.tting te blij ven nemen in de huishou-draad en de presidente af te vaardigen hierin zit ting te nemen. Geprotesteerd werd te gen de „Jeugd-af'val-actie" gepropageerd door de redactie van de Spaarpost, Het hoofdbestuur heeft vele bezwaren tegen de Nationale Spaarraad en zijn officieel orgaan de Spaarpost. In grote getale bleek men tegen 'het kortingsstelsel te zijn. Behandeld werden de studierapporten over de onderwerpen: Is de tegenwoor dige opleiding van onze jonge meisjes voor haar toekomstige taak als huis vrouw en moeder al dan niet voldoende voor alle klassen der bevolking?" en: .Is het gewenst, dat de huisvrouw deel neemt aan het maatschappelijk leven, Z9 ia. waarom en op welke wijze?" Deze rapporten zullen nader worden bestudeerd. De algemene vergadering voor 1952, die een feestelijk karakter zal dragen is verband met het 40-jarig be staan werd vastgesteld in het, voorjaar in Den Haag. (Tngez. Med.-adv.) Rollen Marie 42 ets. In geest van samenwerking met bedrijfsleven. (Van onze Haagse redacteur). Gelijk minister v. d. Brink in zijn antwoord op de interpellatie-Neder- horst in de Tweede Kamer over de prpsbeheersing mededeelde, is het opsporingsapparaat van zijn departe ment kortelings van 300 gebracht op I 450 man. Deze „Economische Controle-dienst" heeft tot taak het opsporen van over tredingen en ook het verzamelen van inlichtingen, dié zich hoofdzakelijk zullen bewegen op het gebied der winstmarges cn der verkoopprljzen- Dit houdt verband met het streven van de regering naar prijsstabiüsatie en eventueel prijsverlaging in voor het gezinsbudget belangrijke secto ren. Bij de industrie vragen de contro leurs om inzage van boeken en be scheiden om zich een oordeel te vor men over de prijsvaststelling. Blijkt deze ln strijd met de door de minister hebben op overtredingen, doch dat eco- eeceven richtlijn dan wordt aandrang i nomische enquetes buiten de bevoegd- uitgeoefend tot prijsverlaging onder I heid van de ECD vallen. De minister verwijzing naar de overeenkomst ter- kan zich voldoende over de priisvor- zake tussen de minister en de verte- mine oriënteren bil andere organen en genwoordicers der industrie bereikt. Zo I heeft daarvoor geen economische ooli- nodig wordt de afdeling ..prilsvorming" tie nodie. die overtredingen moet be van het Departement, ingeschakeld. Bij keuren en deswege op de middenstand flagrante overtredingen wordt pro- eer prikkelend werkt, dan b.v. een ac ces-verbaal aangezegd op grond van de countant. ..pHisopdrijvings- en hamsterwet". Bij de handel en groothandel even wel. die niet onder een richtlijn maar onder een algemene beschikking vallen, vormt overtreding van de voorschriften altijd direct een economisch delict, waartegen dus proces-verbaal wordt opgemaakt. De controle wordt naar men ons van bevoegde zijde verzekerde uit geoefend in een geest van samenwer king met het bedrijfsleven. En over het algemeen toont men begrip voor de plicht en de taak van de controle- ambtenaren. Waar men dezen even wel moeilijkheden in de weg legt, treden de ambtenaren op met de hun gegeven bevoegdheden. Anderzijds vernemen wij klachten uit het bedrijfsleven over ondeskundig en onheus optreden van ambtenaren. Men is van mening dat het verzamelen van inlichtingen slechts betrekking mag Invoering van wets ontwerpen. Voor de verhoging van het tarief voor de vermogensbelasting is gisteren door de Minister van Financiën een wets ontwerp aan de Tweede Kamer voor gelegd. De verzwaring van de belas ting op het vermogen zal geschieden in de vorm van een progressief tarief, dat begint met een pro mille voor zui vere vermogens tot en met 100.000 gul den en daarboven geleidelijk opklimt tot twee pro mille. De minister heeft het tarief van de vermogensbelasting vervangen door een 'tarief met een zwak progressief verloop. Dit begint met een heffingspercentage van 0.6 procent voor zuivere vermogens tot en met 100.000 gulden Daarboven is voor de opeenvolgende schijven van het vermogen een geleidelijke marginale vermeerdering van de belasting gekozen en wel zo, dat de absolute heffingspev- centages opklimmen ven 0.6 procent bij 100.000 gulden tot 0.61 procent bü 200.000, gulden tot 0.62 procent bij 300,000 gulden en zo vervolgens, totdat bij een zuiver vermogen van 1.100.000 gulden een absoluut heffingspercentage van 0.7 procent is bereikt. Deze verhoging van het tarief zal voor de schatkist niet meer dan 15 mil lioen extra opbrengen. Voor ouden van dagen en anderen, zoals invaliden, weduwen met minder jarige schoolgaande kinderen en min derjarige wezen, die uitsluitend op in- inkomsten uit een klein vermogen zlln aangewezen, acht de minister het billijk om de huidige regeling voor buitenge wone aftrek te verruimen. Voor die gevallen zal deze aftrek worden verhoogd tot 20 000 gulden als het zuivere vermogen niet meer dan *100.000 gulden is en het zuivere inkomen over het afgelopen jaar tzvens niet meer dan 3501 ruiden bedraagt. Deze tege moetkom' kan zelfs een geringe be lastingverlichting te weeg brengen. O Voorts is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Successiewet gisteren aan de Tweede Kamer aan geboden. Dit houdt een tijdelijke verho ging van de tarieven van de rechten van successie en van schenking in. De mi nister is er op bedacht geweest de ver hogingen te vinden in een geringe ver hoging van de aanvangspercentages en in een versterking van de bestaande Drama te Boven-Leeuwen. gevolg van kolendamp. NOG NIET VOLTOOIDE CENTRALE VERWARMING WERD REEDS GEBRUIKT. Door de bloedproeven, die dr Hulst in zijn laboratorium lieeft genomen, is thans komen vast te staan, dat de dood van de zes bewoners van het St. Jozef gesticht te BovenLeeuwen in derdaad veroorzaakt is door koolmo- noxyde vergiftiging. De oorzaak van deze vergiftiging moet gezocht worden in de centrale verwar ming, waarvan de stookgelegenheld zo als al eerder Is gemeld juist onder de slaapzaal der overledenen is gelegen. Bo vendien lopen nagenoeg alle buizen van de verwarmingsinstallatié onder de ka mer' door. De centrale verwarming was nog niet geheel voltooid, doch werd reeds enige tijd gebruikt. Dat er niet eerder moeilijkheden gerezen zijn, zou verklaard kunnen worden uit het feit, dat de wind gedurende de afgelopen periode Van slecht weer nagenoeg steeds uit Westelijke richting heeft gewaaid. De laatste dagen kwam de wind echter uit Oostelijke richting. Wellicht hier door zou het op een of andere wijze vrij gekomen giftige gas in het slaapvertrek zijn binnengedrongen. Deskundigen van de arbeidsinspectie te Arnhem stellen een onderzoek in. (Ingez. Metl.-artv.) BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht en randgemeenten, iet een vuckduik De toneelspeler Nico de Jong. die van Schiphol nüw Australië ver- tgedurendo 25 Jaar achtereen aan het Rot- BINNENLAND. Met oen vliegtuig, dat Donderdag 3 Mei - tt trekt kan luchtpostcorrespondentie voor Nieuw Guinea worden meegegeven, De stukken dienen uiterlijk Dinsdag a.s. ter post te zijn bezorgd. Op 26 Mei a s. zal de, ln samenwer king met het gemeentebestuur van Rot terdam door de Oorlogsgravenstichting gerestaureerde, militaire erehof op de be graafplaats „Crooswyk" te Rotterdam, officieel worden geopend. In deze erehof zijn 102 Nederlandse militairen, gevallen bij de verdediging van Rotterdam, ter aar de besteld, Op de Internationale fototentoonstel ling die van 1324 April te Milaan werd gehouden, werd het abstracte fotowerk van de Haagse fotograaf Pim van Os met de hoogste onderscheiding, de gouden medaille, bekroond. Hem ls tevens het ere lidmaatschap van de ..Unione Fotograflca" aangeboden. Gistermiddag vertrok uit Rotterdam het door de Nederlandse regering gechar terde Italiaanse s.s. „Castelblanco" met circa 1000 emigranten naar Canada. ZIJ zullen In Quebec ontschepen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, "tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. „Glaucus" (2 Mei); Nieuw Guinea s.s. ..Bllllton <10 Mei); Antillen s.s „Baarn" (28 April); Suriname m.s. „Bonaire1" (9 Mei); Canada m.s. „Westerdam" (2 Mei); Australië via Engeland (28 April). Het bestuur van het Centrum voor staatkundige vorming heeft een rapport uitgegeven betreffende bedrijfsrechtspraak. Hierin worden richtlijnen voor een wette lijke regeling ontwikkeld. terdams Toneel was verbonden en sinds 1946 een vaste verbintenis heeft aan de radio, vier dit Jaar zijn 50-Jarlg toneel- jubileum (eigenlijk ls het 55 Jaar, doch Europa ln 1944 J. i,1 P.onnrë a 1 Rrfl In het deze week verschenen nummer van het Amerikaanse tijdschlft „Life" ls het vierde en laatste gedeelte van de oor logsherinneringen van generaal Omar Bradley, thans voorzitter der commissie van chefs der Amerikaanse generale sta ven, verschenen. Bradley oefent ln dit gedeelte van zijn memoires scherpe critiek op de Britse veldmaarschalk burggraaf Montgomery, wegens diens bevelvoering ln de oorlogsjaren, toen hij niet optrad, telt hij niet mede) en tevens zijn 75ste ver- Jaardag. Dit dubbele feest zal gevierd wor den met de uitzending van een hoorspel op 24 Mei. Op de te Utrecht gehouden jaarver gadering van de Prot. Chr. Werkgeversbohd zijn de heren S. Schoolstra te Leeuwarden en A. Borst Pzn als bestuursleden her kozen; de laatste tevens als voorzitter. Prof. dr J Zijlstra van de Vrije Universi teit te Amsterdam hield een uitvoerige rede over „Het neo-llberalisme". BUITENLAND Richard Stokes is in Engeland be- Gencraal Bradley verhaalt verder, hoe generaal Elsenhower door de toenmalige Britse premier Churchill werd beschuldigd van „ingrijpen ln een politiek vraagstuk, namelijk de verovering van Berlijn". In Londen zijn vertegenwoordigers van het Noordatlantlsch verdrag overeen gekomen een organisatie ln het leven te roepen, die ln geval van oorlog of van nood contróle op de scheepvaart moet uit oefenen. Mgr. Giuseppe Bataglla, bisschop van Faenza. heeft de Italiaanse katholieken ge waarschuwd. dat zij niet meer de sacra menten zouden mogen ontvangen en ge ëxcommuniceerd zouden kunnen worden, iwwmiu JO als zij bij de gemeenteraadsverkiezingen noemd tot lord zegelbewaarder Hij zal van de volgende maand op Marxistische verantwoordelijk zijn voor een nieuw .partijen stemden. departement dat de grondstoffenvoorzle- Het Britse ministerie voor de voedsel- nlng behandelt. voorziening heelt aangekondigd.' dat de De 54-Jarige Richard Stokes, was minis- boterprljs ln Engeland met ingang van 20 ter van openbare werken. In die functie Mei a.s verhoogd zal worden van1 2 wordt hij opgevolgd door de 34-Jarlge 'shilling tot 2 shilling 6 pence per pound George Brown. Stokes ls een van Engelands rijkste socialisten. progressie, doch deze laatste wil hij eerst doen intreden in de hogere tranches der verkrijgingen. Kleine en middel grote verkrijgingen ondergaan in het algemeen slechts een matige invloed van de voorgestelde tariefverhoging. Ook de tarieven geldend voor verkrijgingen door kinderen en echtgenoot hebben een geringe Verhoging ondergaan. Een weduwe of een kind betaalt over een erfenis van 5000 gulden nu 220 gulden successierechten en volgens hot voorgestelde tarief 245 gulden. Bij een erfenis van 25.000 gulden zijn deze be dragen resp. 1570 en 1770 gulden en bij een erfenis van 100.000 gulden resp. 9320 en 10.270 gulden. De minister meent de hogere opbrengst op omstreeks 12 millioen gulden te mo gen schatten. flnaez -adv.) 'tfedSu cfyiudlkty STïyrE g{Pï>ESS Adviseur militaire hulpverlening. Het Amerikaanse Departement van Marine heeft de benoeming bekend ge maakt van Schout by Nacht J. Cary Jones, tot chef van ae commissie van bijstand voor militaire hulpverlening in Nederland. Hij zal Schout bij Nacht E. P. Fovrestel in Juni opvolgen. De nieuw benoemde chef is thans commandant van het hoofdkwartier van het negende marine-district in Chicago. Onbeperkte lichtreclame en etalage-verlichting. OP 30 APRIL EN 5 MEI. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat op 30 April en 5 Mei a.s. lichtreclame en étalageverlich ting onbeperkt zullen zijn toegestaan. Militaire orders kunnen voorrang krijgen. Biy'kens een in de Staatscourant van gisteren gepubliceerde besch|v. king van de minister van Ec. Zaktn treedt met ingang van heden Wa prioriteitsregcling in werking t» waarborging van de productie en W, dige aflevering van militaire goeder^ Voorshands zal deze regeling, die fa,, grondslag vindt in de distributie»! 1939. slechts van toepassing zijn op 20t. deren, vallende onder de metalenb»* beschikking 1947, zoals walserljprodu^ ten en non-ferro metalen. Door de instelling van deze voorrang regeling kan het bedrijfsleven worte verplicht bepaalde orders ten beheer* van de militaire en burgerlijke vera«a« ging te aanvaarden en met voorrang m» te voeren. Onder opdrachten ten be" hoeve van de landsverdediging worden tevens verstaan orders, welke in het ka', der van het Noord-Atlantische p2C» door derde landen by het Nederland?» bedrijfsleven worden geplaatst en waar van de overheid kennis draagt, Luchtmaarschalk Saunders voert besprekingen. Gistermiddag te twaalf uur arri veerde op het vliegkamp Valkenburg Air Vice Marshall, Sir Hugh Saunders, van de Royal Air Force, de hoogde stafofficier voor luchtmachtaangele genheden by het hoofdkwartier ran generaal Eisenhower, voor het voeren van besprekingen De chef van de Nederlandse Lucht machtstaf, luitenant-generaal i. a. Aler en de commandant van het vliegkamp Valkenburg, de kapitein-luitenant ter zee jhr P. J. Elias, waren ter begroeting aanwezig. Na inspectie van een door mariniers gevormde erewacht, vertrok .sir Hugh in gezelschap van generaal Aler naar Den Haag. Hy zal een bezoek brengen aan enige vliegbases van de Nederlandse luchtmacht en maakt de reis in een te zijner beschikking gestel de de Havilland „Dove" vliegtuig, waar op de by zijn rang passende siersterren zyn aangebracht. RECORDWEEK VOOR HAAK-IN ACTIE! Opbrengst f. 150.000. Het Nederlandse volk heeft deze week weer een record verbeterdvoor de Haak- in actie ten bate van de kankerbestrij ding werd deze week een bedrag van rond f.150. .000.bijeengebracht. Door deze topweek is het totaalbedrag op f. 852.005.99 gekomen. En de actie gaat nog voort tot de grote slotavwid op 24 Mei a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam. (ingez. Med.-adv.) Een pracht sortering breiwol in alle moderne en klassieke tinten. Een lust voor het oog, een lust om et mee te breien! Extra uitgesponnen kleurecht en wasecht I i s s fi ti V is HANDBRElW°L President Truman heeft het Ameri kaanse CongTes medegedeeld, dat de wapenhulp aan het buitenland moet wor- Zeven personen verloren het leven toen een wervelwind met een snelheid van 75 mijl per uur gisteren over Dacca in Oost-Pakistan raasde Alle slachtoffers bevonden zich in een pakhuis dat tenge- den voortgezet, zo lang als nodig is. om volge van de hevige windstoten ineen- do vrije landen te helpen hun verdediging stortte (U.P.). onaevecr°33oeooÓ torf'wapens^en 'rnimairê la.'^n^laWba'noud*nPh«èft W'°' b'Jna 500 tankS Ibes/otei? voor de Britse ïmbass'ade'te F en oorlogschepen. t< bllJvcn vert0even. totdat zij een Een bommenwerper van de Brazl- 'visum voor Engeland heeft gekregen. ZIJ liaanse luchtmacht ls in de lucht uit el- wil daarheen gaat om te werken, naar zij kaar gesprongen, De drie bemanningsleden .zegt. Haar financiële positie is zeer kwamen om het leven. I precair. Oefening „Crescendo II" viel tegen. GEBREK AAN ACTIVITEIT EN LAUWHEID. De oefening „Crescendo II" is door gebrek aan activiteit tegengevallen, aldus vertelde kolonel L'; Fèvre de Montigny, chefstaf van de Comman dant strijdkrachten te velde. Deze oefening, die gistermiddag beëindigd werd, heeft ons geleerd, aldus de ko lonel, dat de individuele geoefendheid van de militairen goed is. Zy kunnen echter nog niet in grote verbanden optraden, een gemis aan oefening, dat zij niet licht mogen opvatten. De kolonel sprak de hoop uit, dat de Indonesië-veteranen, die bij de volgen de herhalingsoefeningen zullen optre den, iets meer begrip voor het doel en de noodzaak der oefeningen zullen to nen. Het gebrek aan activiteit, dat geleid heeft tot een minder gunstig resultaat van ce oefening, werd veroorzaakt, doordat de commandotroepen, die als tegenstanders fungeerden, te gering ln aantal waren een aantal van hen is ook ingeschakeld by de oefening „Achil les" en door een zekere lauwheid bij de troep zelf, De commandotroepen hebben echter, ondanks hun geringe aantal, het uiter ste gegeven om te doen wat van hen verwacht werd. Vandaag is de 13e regiments ge vechtsgroep naar Olrschot vertrokken. Over enkele dagen is voor deze groep de herhalingsoefening ten einde. Generaal-majoor Opsomér, de com mandant strijdkrachten te velde, heeft de militairen in een dagorder bedankt. Waardige Nationale Herdenking op 4 Mei. BIJEENKOMST IN RIDDERZAAL. Ook dit jaar zal de 4de Mei weer in het teken staan van de nationale herdenking van alle doden, die voor de bevryding van ons land gevallen zijn. Door de Landeiyitc Stichting Na tionale Herdenking wordt op die dag 's middags om 3 uur weer een byecn- komst gehouden in de Ridderzaal, waarvoor velen uit het gehele land zijn uilgenodigd. De bijéénkomst za) worden geopend door prof. mr R. Kranenburg, voor zitter van de Eerste Kamer. De herdenkingsrede wordt uitgespro ken door mr G. J. van Heuven Goed hart, Hoge Commissaris van V. N. voor de vluchtelingen. De buitenlandse diplomatieke verte genwoordigers in ons land zullen de by eenkomst by wonen. De P.C.J zal een uitzending dezer bijeenkomst voor de Wereldomroep ver zorgen, terwijl de Nederlandse Radio Unie de binnenlandse uitzending op zich neemt. Van vele zyden werd alle medewer king toegezegd tot het verkrijgen van een waardige herdenking. Ds Ned. Spoorwegen zullen, zoals gemeld, even als vorige jaren het' treinverkeer van des avonds 8 uur tot twee minuten over acht. stop zetten. Van de grote trans portbonden werd eveneens medewerking verkregen voor het betrachten van twee minuten stilte. Bedrijfshoreca heeft geadviseerd dé café's van 7 uur tot 9 uur 's avonds ge* sloten te houden, tenzij plaatselijke omstandigheden een andere regeling wenselyk maken. De Ned. Bioscoopbond verzocht zijn leden de bioscopen die avond te sluiten. In Den Haag zullen na 's avonds 6 uur geen voorstellingen in de schouw burgen en theaters mogen gegeven wor den, terwijl muziek, zang en vermakt* lijkheden dan eveneens niet worden toegestaan in het openbaar. (Inepz. Med.-adv.) Geneesmiddel tegen f huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet del jeuk bedaren, verfrist eD sterkt de huidweefsels. BONDSRAADVERGADERING NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. Gisteren is in het gebouw voor Chr- Sociale Belangen te Utrecht de leden vergadering Bondsraadvergaderinj) van de Ned. Chr. Landarbeidersbond gehouden. De voorzitter, de heer P. Stokman uit Leiden, deelde o.m. mede, dat hej ledental thans 27.466 bedraagt, z°dat het met een 200-tal is toegenomen. Over het loonvraagstuk sprekerwe, zeide hy. dat het na de oorlog eigcnlijK moeilijk was een bepaald richtpunt te vinden, daar in Nederland nog steeds geen evenwicht is gevonden tussen consumptie en productie. Naar zijn mening zal het steeds moei lijker worden de loonbeheersing te handhaven. Ten aanzien van de dispen satiemoeilijkheden met betrekking Wj de laatste 5 loonsverhoging, zeiöe spr., dat die moeilykheden zich alleen voordoen in de tuinbouw en de boom kwekerij buiten Boskoop. Overigens geeft het loonvi-aagstuk natuurW* alom zorgen. Wat wij nu nodig hebben is een rust- of een keerpunt. Voorts bepleitte spr. o.a. de wense lijkheid van een arbeidstijdregeling in de landbouw voor landarbeiders, vrou wen en kinderen. Het landbouwpen- sioenfonds noemde spr. van uitnemen" belang. Tot bestuurders van de Bond £erj den benoemd de heren van der K°° te Leeuwarden, Is Vermaas te Berken en A. A, Hummel te Sauwerd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2