Indonesië-veferanen tijdens „Crescendo II" Bases in Mands joerij e zullen worden gebombardeerd bij „hevige Chinese luchtaanvallen" WEE RBERICHT :NZtw(woNsftN) J\|C*nv5van Kokfijanq Anbjon (SiMDlomj (okun Hwahjooru f\ T^r KJOMIPO Karjojowi [SARIWON lKjonjofn T%jo*mjo»wi 5.607m. Mjjom] Homo (cranqpon; CARTO Steun aan Formosa. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Na ties heeft te Lake Success medegedeeld dat het buiten kijf is dat, indien de Chinese communisten „hevige lucht aanvallen" boven Korea zouden uit voeren. hun bases in China zelf door vliegtuigen der Verenigde Naties zul len worden gebombardeerd. De woordvoerder zeide. dat deze aan- j»!egenhe;d te Washington door de Ame- fcaanse on der-m inist er voor buiten - arise zaken Rusk was besproken met diplomatieke vertegenwoordigers der eertlen 9taten. die strijdkrachten in [oréa hebben. Hij ontkende evenwel de uistheid van een persbericht, inhoudend a- deze vertegenwoordigers hadden in- iestemd met het bombarderen der Chi- ir-e bases. ,ür is geen voorstel gedaan of over komst gesloten inzake een theoreti- che toestand. Alle betrokken mogen d- rien zijn echter volledig op de hoogte ran het standpunt, dat de Amerikaanse eeering zou innemen, indien Chinese üegtaigen op grote schaal aanvallen zouden uitvoeren", aldus boven Korea Rusk. Overeenkomst tussen de V.S. en nationalistisch China. De Amerikaanse minister van bui tenlandse Zaken, Dean Acheson heeft een tot dusver geheime overeenkomst tussen de V.S. en nationalistisch Chi na bekend gemaakt. Volgens deze overeenkomst moet de Amerikaanse militaire hulp aan de Chinese nationalisten op Formosa be perkt worden tot materiaal voor ,,de interne veiligheid en wettige zelfver dediging". Acheson maakte de tekst bekend van nota's van 30 Januari en 9 Februari van dit jaar welke tussen de beide regerin gen gewisseld zijn. Indien van de gestelde voorwaarden wordt afgeweken, zal de Amerikaanse regering de hulp stopzetten, aldus de nota van 30 Jan. In een nota van 9 Fe bruari heeft de nationalistische regering de voorwaarden aanvaard. De drie voorwaarden zijn: De nationalistische regering zal het materiaal gebruiken om haar binnen landse veiligheid of wettelijke zelfver dediging te handhaven: Zij zal veiligheidsmaatregelen nemen om te voorkomen dat de aard van de militaire goederen, diensten en inlich tingen bekend wordt; en de nationalis tische regering zal Amerikaans perso neel in de gelegenheid stellen om het gebruik van de verleende goederen na te gaan. De nota bepaalde, dat de militaire goe deren bestemd zijn voor de verdediging van Taiwan (Formosa) tegen een even tuele aanval. Acheson zei niet te weten, waarom de nota's geheim gehouden zijn en waarom zii nu wotden vrijgegeven. SIR BENEGAL RAU OVER PEKING-CHINA De permanente vertegenwoordiger ran India bij de VN, sir Benegal Rau, heeft in een lezing in de Victoria-uni- versiteit te Toronto als zijn mening te kennen gegeven dat er weinig kans be staat dat het communistische bewind in China door binnenlandse oppositie ten val wordt gebracht. Hij zei. dat China ver keerde in .een overgangss'admm met een eigen gematigd communisme of so cialisme als een ver doel". ..Er is niet gepoogd de politiek van het land door de Komlnform te laten leiden en de Sovjet-Unie schijnt ten volle de afwijking van het Chinese com munisme te erkennen en te aanvaar den" aldus sir Benegal Rau. Tweede herhalingsoefening van 4 weken is nodig 5.174m !hinese aanval duurt voort. De linie van de verbondenen in Ko rea, die onder het gewicht van het communistische lente-offensief werd ingedeukt, heeft haar evenwicht her wonnen en houdt nu stand. Ondanks de zware communistische druk bleef de linie van de verbondenen in tact. terwijl zij langzaam in Zuide lijke richting werd teruggetrokken op van te voren klaargemaakte verdedi- fingslinies. Gedurende het terugtrek ken bracht de achterhoede de aanval lende tegenstander zware verliezen toe. Tanks van de VN slaagden er in een "ijomacht van de verbondenen, die Dinsdag ten Zuiden van Imdjin werd ingesloten, te bereiken en gezamenlijk wordt getracht uit de omsingeling te breken. Een andere geallieerde strijdgroep, voorafgegaan door tanks, deed in de Oostelijke sector een tegenaanval en heroverde Indje. Van het Westelijk frontgedeelte bij Moenean worden hevige aanvallen ge meld en trokken de verbondenen terug volgens het voor de gehele sector gel dende plan Uit een officiële telling blijkt dat de verliezen van de verbondenen licht zijn-, hoewel enige waardevolle uitrusting bij de eerste Chinese doorbraak op het cen trale front verloren ging. Er zijn nog geen officiële cijfers be kend van de verliezen van de tegenstan der. Volgens de communiqué's van het achtste leger en de luchtmacht moet het dagelijks gemiddelde tenminste 8.000 zijn, ongeveer de sterkte van een Chinese di visie. Alleen op het centrale front zou den Dinsdag al ongeveer 2.000 tegen standers zijn gedood en gewond door ar tillerie van de VN. De vijfde luchtmacht zei meer dan 1.500 slachtoffers te heb ben gemaakt. Voleens waarnemers moet het hui dige communistische offensief, evenals de voorgaande, zonder krachtige steun uit de lucht doodlopen. Noodlottige „lucht"-botsing. 43 SLACHTOFFERS Ea viermotorig verkeerstoestel en een .denvliegtuig van de Amerikaanse ma- be zijn gisteren in de buurt van Key fel iFlorida) met elkaar in botsing ('somen en vervolgens belden op een Ishnd van ongeveer anderhalve kilo- teer van deze plaats in zee gestort. Volgens ooggetuigen kwam her mari- teöêstei onmiddellijk na de botsing in vrille naar beneden. Het verkeers- kegtuig bleef nog ongeveer 50 secon- in de lucht voor het neerstortte. Zö vaartuigen van de marine en een stuurbare ballon verleenden hulp. na het ongeluk kwamen stukken (rakhout naar het oppervlak. Het verkeerstoestel was een viermo- Skymaster van de „Compania >itana de Aviation", vliegend op de Miami-Havana. Het Cubaanse lijnvliegtulg vervoerde passagiers, onder wie 25 Amerika- en vijf bemanningsleden Het op- pmgsvllegtuig van de Amerikaanse teine had vier man aan boord. Er geen spoor van overlevenden ge- p;aen Er zijn dus 43 slachtoffers. Honderden zonnebaders zagen de •("ellen botsen. Het geluid van de wing geleek op een explosie. Zestien D-si zijn geborgen. Weersomslag. Hf Bilt verwacht tot morgenavond: grander)yke bewolking met morgen ■f™* plaatselijke buien. Vannacht in binnenland nog zwakke wind. Ove- ns matige wind, hoofdzakelijk tus- en West. Morgen overdag op plaatsen belangrijk lagere Sturen dan vandaag (Opgemaakt K ifl uur). 27 APRIL. °P' 5.20 uur: onder: 19.56 uur. Bv1in.op: 222 uur; onder 9.21 uur "«'«er te Katwijk te 7.02 en 19.40 u nununer bestaat uit acht pagina's. Staking in Perzië geëindigd. HULP BIJ SPRINKHANEN- BESTRIJDING De staking bij de olieraffinaderij te Abadan is geëindigd. Zij heeft twaalf dagen geduurd. Drake, de directeur-generaal van de Anglo-Iraanse olismaatschappij zei, dat 24.000 van de 28.000 arbeiders aan het werk waren Dit betekende, dat met af trek van hen, die wegens verlof of ziekte niet aanwezig waren, 500 perso nen geweigerd hadden het werk te her vatten. De productie bedroeg ongeveer 65 procent van de normale winning per dag. Hij zei de verliezen, welke de maat schappij door de staking geleden heeft niet te kunnen schatten, maar achtte deze aanzienlijk. De Britse minister van staat. Ken neth Younger, heeft verklaard, dat Perzië Engeland had beloofd, „directe en krachtige maatregelen" te nemen om de orde op de Zuid-Perzisch* olie velden te herstellen. Deze verzekering volgde op een bezoek van de Britse am bassadeur in Teheran, sir Francis Shepherd, aan de Perzische premier Shepherd had Hoessein Ala medege deeld, dat Engeland Perzië verantwoor delijk zou houden voor alle verliezen aan levens en schade aan eigendommen van Engelse onderdanen in Perzië. De Sovjet-ambassadeur te Teheran heeft de. waarnemende Perzische minis ter van buitenlandse zaken medegedeeld, dat de Sovjet-Unie zeshonderd ton in- sectenp'oeder en andere middelen ter be strijding van de ergste sprinkhanen- invasie in het land sedert tachtig jaar, ter beschikking wil stellen aan de Per zische regering. Engeland en de V.S. hebben reeds hulp gestuurd. WILSON NAAR EUROPA. Charles Wilson, leider der Ameri kaanse defensieproductie, heeft mede gedeeld. morgen op uitnodiging van ge neraal Elsenhower, voor een week naar Europa te zullen vertrekken. Wilson zal te Parijs met de Atlantisohe opperbevel hebber beraadslagen Daarna zal hij naar Londen reizen, waar hij besprekin gen zal voeren met functionarissen van de Noordatlantische verdragsorganisatie en met autoriteiten, die belast ziln met de uitvoering van het Britse productie- programma voor de landsverdediging. Te Parijs loopt men steeds meer vast. GROMYKO TOT DE ORDE GEROEPEN. Tweemaal hebben gisteren in Parijs de Westelijke plaatsvervangers besprekin gen gevoerd; de tweede maal in bijzijn van de Franse minister van buiten landse zaken. Schuman. Zijn tegenwoor digheid wordt in Parijs beschouwd als tekenend voor de ernst van de impasse. Na de bespreking van de Westelijken met Schuman begon in het Rose Paleis de 37ste bijeenkomst met, Gromyko. Een Westelijke woordvoerder zei na afloop, dat men geen vorderingen ge maakt had. Gromyko hield een redevoering van twee uur, waarin hij o.m. een heftige aanval op Churchill deed. Hij noemde diens rede over de defensie in het Britse Lagerhuis „de verklaring vam een agres sor". Hij verklaarde te geloven, dat de „kannibaalse oproepen tot oorlog" van Churchill en de Labourregering ..zelfs Cleopatra zouden doen blozen". Toen Gromyko hierop door de voor zitter van deze bijeenkomst. Parodi (Frankrijk), tot de orde geroepen werd, antwoordde hij. dat hij. indien nodig, verklaringen zou afleggen, die waar schijnlijk zelfs minder aangenaam zou den zijn. Het feit dat zekere delegaties zenuwachtig waren, toonde aan. dat zij niet zeker van haar positie waren, aldus de Russische afgevaardigde. Hij herhaalde, dat het punt van de Westelijke agenda betreffende het ver minderen van de bewapening voor de Sovjet-unie onaanvaardbaar was. Adenauer zal buitenlandse zaken overdragen. Dr Adenauer, de West Duitse Bonds- kanselier heeft in een vergadering der C.DU.-fractie het voornemen te ken nen gegeven, de functie van minister van buitenlandse zaken, die nlj thans zes weken bekleedt, te zullen overdra gen. Tegen de combinatie van het kan selierschap en het ministerschap wa ren zowel in de fracties als in de com missies van de Bondsdag ernstige be zwaren gerezen. Ais waarschijnlijke opvolger als mi nister van buitenlandse zaken wordt genoemd de voorzitter der christelijke fractie, dr H. von Brentano. De 2y2-jarige. Prins Charles was op de vlieghaven van Londen aanwezig om zijn moederPrinses Elizabeth, die van haar vacantiereis in Italië terugkeerde, te verwelkomen. Stakingsgolf in Spanje neemt af. ANTI-FRANCO-DEMONSTRATIE TE PAU. Grotendeels zijn de Spaanse stakin gen gisteren beëindigd, doch geheel af gelopen, is het toch niet. 6.000 arbeiders in de textielfabrieken te Manresa nabij Barcelona, die hét werk hadden hervat, hebben later het werk opnieuw neerge legd. Zij geloofden blijkbaar dat hun é)s tot het toekennen van een premie wegens de kosten van levensonderhoud zou worden ingewilligd, indien zij het werk hervatten. Zij gingen opnieuw in staking, teen zij vernamen, dat de on derhandelingen over de premie nog moesten beginnen tussen de werkgevers, werknemers en het ministerie van ar beid. Gistermiddag hebben in Pasajes vrij wel alle havenarbeiders het werk neer gelegd. Uit verscheidene plaatsen wer den incidenten gemeld Zo werd in To- losa een groep vrouwen, die spandoeken met het opschrift „wij hebben honger" droegen, uit elkaar gedreven. In de in dustriestad Zomarraca probeerden vrou wen het stadhuis binnen te dringen. Ook deze groep werd verspreid. Geleid door plaatselijke communisten hebben vierhonderd demonstranten het Spaanse vice-consulaat. te Carmes bij Pau (Zuid-Frankrijk) bezet als sym pathie-uiting voor de stakers in Spanje. Onder het roepen van anti-Franco leuzen drongen de demonstranten het gebouw binnen terwijl de vice-consul en zijn staf het gebouw door een raam aan de achterzijde verlieten. De demonstranten hesen de Franse driekleur en de Spaanse republikeinse vlag en haalden de vlag van Franco- Spanje neer. Toen de politie arriveerde, verspreid den de demonstranten zich rustig, nie mand werd gewond. In een zomerse warmte, die de mod der van de laatste weken in een dik ke stoflaag heeft veranderd, zwoe gen op het ogenblik op de Veluwc bijna 6000 militairen van de „7 Dc- cember-divisie" aangevuld met man schappen van de tweede divisie aan de oefening „Crescendo II" Deze oe fening vormt het sluitstuk van de vierweekse herhalingsoefening, waar in de Indoncsië-vetcranen van bo venvermelde divisies zijn samenge voegd tot de 13c regiments gevechts groep. Deze veteranen hebben in Indonesië de werkelijkheid meegemaakt. In ver gelijking daarmee, komt de oefening „Crescendo II" hen voor als een soort „padvinderij"' Doch wanneer zy in ac tie moeten komen, ontwaken zy uit hun gewild nonchalante houding en tonen zij zich soldaten van het goede soort. ns nister van Oorlog en Marine. Ir C. Staf, die gistermiddag de 13e regiments ge vechtsgroep heeft bezocht. De minister vertelde ons, dat de troep over het al gemeen een goede indruk op hem had gemaakt. Bij het ene onderdeel gaat het soms watt beter dan bij het andere, maar dat ligt meestal aan de voorlich ting, die de soldaten over de oefening hebben gehad en soms ook aan hun commandanten, aldus de minister. Luit.-generaal Hasselman, de chef van de Generale Staf, die de minister gistermiddag bij zijn bezoek aan de troep vergezelde, liet zich door de ba taljonscommandanten zeer uitvoerig in lichten over de houding en het optre den van de officieren en de onder-of ficieren. Men kreeg bij deze zeer zake- Acheson wijst Bevans beschuldiging van de hand VOORRADEN WORDEN EERLIJK VERDEELD. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson. heeft na drukkelijk de beschuldiging van de Brit se oud-minister van arbeid, Aneurin Bevan, van de hand gewezen, als zouden de VS zich van het merendeel ran de strategische waardevolle grondstoffen op de wereldmarkt meester maken. HIJ zeide. dat de V.S. ten volle reke ning hielden met de behoefte aan grond stoffen van de landen van het Noord- Atlantisoh pact. De VB. doen al het mogelijke teneinde een verhoging van de productie en een billijk gebruik van de bestaande voorraden te verzekeren, al dus Achesor Hij voegde hier aan toe: „De snelle uitvoering van een defensieprogramma zal werkelijke opofferingen van de kant van de volkeren der 12 landen van het Noordatlantisch pact noodzakelijk ma ken opofferingen waarin de V.S. de len". AMERIKAAN TE PRAAG VERDWENEN. De Amerikaanse ambassade te Praag heefr de Tsjechoslowaakse regering een nota do entoekomen, waarin de verdwij- nine wordt gemeld van de Praagse cor respondent van het Amerikaansep pers bureau Associated Press, William Oatis. In de nota wordt verzocht zo spoedig mogelijk een onderzoek in te doen stel len. Ook zijn auto is spoorloos. lfjke inspeoties de indruk, dat de gene raal er bij de officieren de wind ge ducht onder heeft. De generaal is door de maatregel ten opzichte van twee officieren in het kamp „De Wittenberg" dc waarschu wing nagekomen, die hij in het kamp Oirschot aan de verzamelde officieren heeft gericht, nl. dat iede re officier, die niet zou voldoen, on verbiddelijk van zijn functie zou worden ontheven. Deze toespraak in Oirschot heeft overigens bij het kader enige ont stemming verwekt. „Gezien onze langdurige diensttijd in Indonesië hadden wij behalve bedreigingen ook wel enige woorden van waardering verwacht nu wij wederom uit het burgerleven worden gehaald" zo zei de men ons. Wat dc geoefendheid van de 13e re giments gevechtsgroep betreft, de Chef Staf van de commandant strijdkrach ten te velde, kol. Le Fèvre de Montig- ny was van oordeel, dat een vergelij king in geoefendheid tussen de 13e en de 44e regiments gevechitgroep, die de vorige maand de oefening Crescendo I uitvoerde, in het nadeel van de 13e uitvalt. Dit verschil verklaarde de ko lonel uit het feit dat de militairen van. de 44e (Lichting 1949 II) een normale eerste oefening hebben gehad. De op leiding van de Indonesië-veteranen van de 13e regiments gevechtsgroep is echter zeer kort geweest. Wel hebben zij in Indonesië rijke ervaring opge daan, doch daarmee nog niet die geoe fendheid bereikt, die noodzakelijk is voor een modern leger. Van verscheidene kanten verzekerde men ons, dat deze groep nog eer» tweede herhalingsoefening van ten minste vier weken nodig zal hebben om goed geoefend te zijn. Vanmorgen vroeg op de laatste dag van de oefening Crescendo zijn de drie „blauwe" bataljons, het 131e van Er- melo uit, het 132e van Speulde uit en het 33e daartussen, ondersteund door een eskadron tanks en artillerie op Putten aangerukt. Putten wordt verde digd door een bataljon van het garde regiment Grenadiers en Jagers, door commandotroepen en eenpeletom tanks lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh „VERBODEN VOOR MILITAIREN" Tijdens de oefening „Crescendo II" stonden de manschappen verbaasd be kijken, toen zij op de grens van ErmeloPutten bij enkele bossen een paar borden ontdekten met het volgende opschrift: „Oefening Cres cendo. Verboden voor militairen". De commandant gaf hen op dracht zich daar te nestelen! Nieuwe koffiebon 504 algemeen. Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 504 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van morgen worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei 1951. Het rantsoen moet dienen voor 6 weken. De e.v. bonaanwij- zing zal 7 Juni as. geschieden. STAKINGEN IN ENGELAND Ongeveer 6.000 arbeiders van de Cad- buxy Bournville"-chocoladefabrieken te Birmingham zijn in staking gegaan uit protest tegen de. na het inbedrijfstellen van nieuwe machines, ingevoerde ac- coordlonen. Voorts hebben 89 procent van de vak arbeiders van het tuighuis ran Wool wich zich uitgesproken tegen het maken van overuren. In 13 andere bedrijven, die voor de be wapening werken, hebben 15.000 arbei ders geprotesteerd tegen overuren. MASSAPROCES TEGEN CHINESE CONTRA-REVOLUTIONNAIREN TE KANTON. Volgens mededelingen van de com- munistisch-Chinese radio is te Kanton ten overstaan van een volksvergadering voor het mausoleum van de grondvester van de Chinese republiek, Soen Ja Len. een massaproces tegen vijanden van het nieuwe China gevoerd. Het proces eindigde met de ter dood veroordeling van talrijke contro-revolu- tionnairen. 198 personen zijn terecht gesteld. In verband met het te graven Am- sterdam - Rijnkanaal nabij Zuilen de zgn. Betuwse Banddie dwars door de Betuwe zijn aansluiting krijgt op de Waal bij Tiel. voldoet het Merwedekanaal niet meer aan de eisen, welke door het scheepvaart verkeer worden gesteld. Men maakt het kanaal thans be vaarbaar voor schepen van 2000 ton. Het weggraven van een gedeelte van de oever van het Merwede- kanaal bij Zuilen 90ste Jaargang DONDERDAG 26 APRIL 1951 00 No. 27287 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm 25041; Red. 21507

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1