Oud-burgemeesier Van de Sande Bakhuyzen overleden yoorjaarsoffensief der Chinese communisten ingezet Beven over zijn uittreden uit de regering Attlee Ook minister Wilson thans afgetreden I i i 'EERBERICHT Een dadeiirijk en werkzaam leven afgesneden Enthousiasme voor Prins Bernhard in Tres Arroyos 90ste Jaargang DINSDAG 24 APRIL 1951 No. 27285 DAGBLAD jirecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Verbonden legers nemen nieuwe stellingen in Volgens te Tokio van het front in Korea ontvangen berichten vallen de communisten In Korea van Moensan in het Westen lot Indje in het Oosten over een front van 160 km aan. De aanvallen worden in deze berichten het communistisch voorjaarsoffen sief' genoemd. In een verklaring, uit gegeven door de leiding van het acht ste* Amerikaanse leger, wordt meegc- difJd dat iJ verbonden strijdkrachten in de centrale fr ontsector nieuwe stel lingen hebben ingenomen, waar zij gereed staan het hoofd te bieden aan „de vijandelijke bedreiging". Communistisohe troepen wier sterkte op een divisie wordt geschat, pogen de in de centrale frontseotor in de linie der Verbondenen geslagen bres te verwijden Bemeld wordt dat Chinese cavalerie Iriuit Koemhwa in iji'empo in Zuide- fce richting trekt om de infanterie erbij te helpen. De communistische strijdkrachten hebben Jontsjon, een dertien kilome- ter len Noorden van de 38ste breedte graad. aan de weg tussen Seoel en Wonsan. gelegen stad van strategische betekenis, heroverd. STRATEMEYER VREEST EEN NOORDELIJK LUCHTOFFEN- SIEF. Luitenant-generaal Stratemeyer, be- velhebber van de Amerikaanse lucht- macht in her Verre Oosten, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „News and World Report" verklaard: rWjj zijn er zo goed als zeker van, dat de communisten in Mandsioerije cn Noord-China hun luchtmacht opbou wen. Men kan een vastberaden lucht- ioffensief niet tot staan brengen, ten zij men de vliegvelden, van waar her. offensief kon.t. kan bereiken. [Wij mogen niet ten Noorden van óe komen, zo vervolgde Stratemeyer, tt bijgevolg kunnen wij niet alle lucht- pvalien voorkomen. ..Het enige wat wij tanen doen is zo waakzaam mogelijk [Volgens Stratemeyer had de vijand het «en om de VN tegenover een ern- bedreiging uit de lucht te stellen TERUGSLAG IN DE VN [Men was het er in VN-kringen alge een over eens. dat de pogingen om tot politieke regeling van het Koreaan- conflict te komen, een ernstige terug- j zouden ondervinden, indien zou lii- q dat de communistische tegenaanval- li inderdaad het verwachte grote voor- tarsoffensief in Korea inluiden. Hoge [jnerikaanse ambtenaren hebben reeds tige tijd geleden als hun mening te snnen gegeven, dat de regering te Pe- |ng niet bereid zal zijn over een vreed- 'me oplossing van het, Koreaanse ge- hil te spreken, voordat de uitslag van ..voorjaarsoffensief" bekend is. Som- ige diplomaten te Lake Success vrezen, H dat de Verenigde Staten na afloop van het .voorjaarsoffensief" der Chinese communisten veel minder geneigd zullen zijn een compromis-oplossing te aan vaarden. Vele waarnemers te Lake Success zjjn van mening, dat de Verenigde Naties zich thans hebben ingesteld op een mi litaire oplossing van het Koreaanse ge schil. Bij elke poging om een diploma tieke regeling te bereiken, zal rekening moeten worden gehouden met de mili taire toestand. Voor zover te Lake Success bekend, zijn van de zijde der Verenigde Naties geen pogingen meer gedaan om in ver binding te komen met de Chinese com munistische regering. AMER. LEGIOEN ACHTER MC ARTHUR Het uitvoerende comité van het Ame rikaanse legioen van oudstrijders heeft besloten niet direct stelling te nemen in de controverse tussen president Tru man en generaal Mc Arthur, Het comité heeft zich eobter uitge sproken voor de strategie, zoals de ge neraal deze heeft aanbevolen en heeft het aftreden van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson geëist. Verder werd de els tot uitsluiting van de USSR buiten de Ver enigde Naties en hulp aan de Chinese nationalisten voor de herovering van het moederland gesteld. Grote doorbraak van de Chinezen De Chinezen hebben hedenmorgen een grote doorbraak aan het centrale front op Korea geforceerd. Zij stro men door een bres, een heel eind ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De doorbraak kwam tot stand na een herige beschieting van de 160 km. lan ge geallieerde linie, die de gehele naelit duurde. Chinese cavalerie ach tervolgde haastig zich terugtrekken de verbondenen. Door de doorbraak werden de verbondenen gedwongen zich over dc gehele linie naa' of be neden de 38ste breedtegraad verug te trekken. Snelle cavalerie-eenheden pogen de door „zelfmoordaanvallen" van de in fanterie veroorzaakte penetraties uit te buiten. Uit berichten, die de censuur gepas seerd zyn, was op te maken, dat de ver bondenen zich over het algemeen orde lijk terugtrekken. In ten minste een belangrijk gebied van het centrale front zouden de ver bondenen zich staande houden. Langs liet gehele front zyn geallieer de artillerie, bommenwerpers en ja gers voortdurend in actie geweest. De Chinezen zouden „verschrikkelijke verliezen" lijden. Labour zal niet wijken Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Volgens de traditie heeft het Lager huis een aftredend minister gelegenheid gegeven de reden van zijn stap uiteen te zetten. De betreffende persoon neemt dan volgens de traditie plaats op de hoek van de derde bank schuin achter de regering. Van deze plaats af heb ben voor de oorlog vele conservatieve ministers gesproken, die wegens een conflict de regering verlieten, zoals Eden, Samuel Hoare en Duff Cooper: Het is ook al traditie dat het La gerhuis een zeer grote reserve in acht neemt tijdens deze zwanenzang. Het was dan ook moeilijk na te gaan, of Bevan veel aanhangers had of althans op ruime sympathie kon bo gen. Onze indruk is echter, dat dit nauwelijks het geval was, indien men ten minste zijn geestverwanten bui ten beschouwing laat. Morrison, Gaits- kel en Dalton vertrokken gedurende Bevans betoog geen spier en staarden somber en strak voor zich uit. Bevans magnetisme is groot, maar ditmaal was zijn speech teleurstellend. Het was geenszins een blikseminslag, zoals was verwacht. Opnieuw fraai weer Bilt verwacht tot morgenavond: [~W overdag zonnig weer met ta,hogere temperaturen dan van- tot matige wind tussen n (Opgemaakt te 10 uur). 25 APRIL MaL0p: 5 24 UUU onder: 19 53 uur. I Hr>rvnn°P' ®-24 uur; onder: 6.53 uur. ITk r *e Katwijk te 5.25 en *'•55 uur. nummer bestaat uit zes pagina's. H.M. de Koningin zal Donderdag a.s. een werkbezoekbrengen aan Voome-Putten en Rozenburgten einde zich op de hoogte te stellen van de arbeid rond de Brielse Maas. Deze oude riviermond is afgedamd teneinde verzilting te bestrijden en landbouwgronden te winnen. Op de plaats, waar deze dam werd afge sloten zal de Vorstin een monument onthullen waarin een oorkonde zal worden gemetseld. Vervolgens zal de Vorstin zich naar de sluizen be geven om deze officieel in gebruik te stellen De nieuwe uitlaatsluis. die door H.M. Koningin fuliana in gebruik zal worden gesteld. Duidelijk bleek, dat de kwestie van de brillen en gebitten slechts van onder geschikt belang was, maar zou Bevan ook in actie gekomen zijn, wanneer Gaitskeü de nationale gezondheids dienst zou hebben ontzien? Was zijn betoog daarom wel helemaal eerlijk? Overigens zou Befvan het ongetwijfeld veel gemakkelijker gehad hebben, in dien hij ronduit tegen bewapening zou zijn. Hij aanvaardt deze echter, mits zij de levensstandaard en de sociale voorzieningen wezenlijk intact laat. Be van staat hier natuurlijk sterk, omdat dit de theoretische grondstelling is van het Atlantisch bewapeningsprogramma. Maar wat dat in de practijk betekent, weet nog niemand. Is het echter, nu men voor de haast onmenselijke taak staat, oorlogs- en vredeseconomie te combineren, mogelijk precies het juiste evenwicht aan te geven tussen het militair noodzakelijke en het sociaal- economisch gewenste? Bevan richtte vooral tot Amerika een waarschuwend woord, dat de we reld de ondergang ook in geestelijk opzicht tegemoet gaat, wanneer er, zoals thans het geval is, in een te 6nel tempo wordt bewapend. Het Brit se bewapeningsprogramma loopt, al dus Bevan, bovendien volkomen spaak door gebrek aan grondstoffen. In de donkerste kleuren schilderde hij de naaste toekomst af. die volgens hem gekenmerkt zal worden door massa werkloosheid. De inmiddels ook afgetreden minis ter van handel Harold Wilson, die vandaag het woord zal voeren, sloeg, zoals men weet de vorige week reeds alarm over dc dreigende materialen- schaarste. Het zwakke punt in zijn rede. waarin hij de ontwrichtende invloed van het Amerikaanse economisch systeem on derstreepte, was dat hij blijkbaar voet stoots aanneemt, dat de Verenigde Sta ten lijdelijk zullen toezien, wanneer West-Europa economisch zou ineenstor ten. Het nieuwe element in de naoor logse ontwikkeling is juist, dat Amerika sterker dan ooit zich van zijn verant woordelijkheid ten opzichte van het buitenland bewust is. Acht Bevan na het Marshallplan verdere correcties van de zijde van Amerika uitgesloten? Uit de reacties op Bevans explosief optreden moet blijken of alles er inder daad zo hopeloos uitziet als hy het voorstelt. Of het waar is, dat de Wes terse democratieën van de door hen-zelf uitgestippelde middenkoers zijn afge weken. De interne crisis is voor de Labour- regering geen aanleiding om af te treden. Hoe groot de moeilijkheden voor Attlee ook zullen zijn, nu hij na Berin en Cripps ervaren krachten als Wilson en Bevan moet missen. La bour zal slechts wijken voor een ne derlaag in het Lagerhuis over een kwestie van principieel belang. Dat Bevan het risico van een derge lijke nederlaag heeft vergroot, neemt de partij hem buitengewoon kwalijk. Gisteren steunden Bevan en Wilson bij een stemming de regering, die een meerderheid van vier behaalde. 9hin- well liet m een rede van Zaterdag de mogelijkheid van Bevans royement doorschemeren. Veelbetekenend is. dat hy dit dreigement liet horen toen hij vergezeld was door de partijsecretaris Morgan Phillips. Reeds voor de oorlog is Bevan te zamen met Cripps, en Strauss geroyeerd geweest, omdat zij een eenheidsfront met de communisten propageerden. Maar niet mag worden vergeten, dat Bevan kan bogen op een recordaanhang in de partij, zoals uit de cijfers van de partijbestuursverkiezing telkens weer blijkt. De „Daily Herald", het socialistische orgaan, vaart heden ochtend uit tegen Bevan. die er van be schuldigd wordt, dat hij de onpopu laire taak om het land te vertellen, dat vrijheid het brengen van offers bete kent, aan anderen overlaat. John Freeman, de jeugdige ondermi- ndsrter van bevoorrading, die buitenge woon brilliant is. zal eveneens de rege ring verlaten. Verwacht wordt, dat Al fred Robens de opvolger van Bevan zal worden. Als parlementair assistent van minister Noel) Baker is hij zeer popu lair. Sir Hartley Shawcross. de advo caat-generaal. die reeds lang een poli tieke functie wenste, zal waarschijnlijk minister van handel worden. Slechts enkele dagen na dc herdenking van zyn 77ste verjaardag is in het Diaconessenhuis, waar hy Vrijdag j.l. een operatie had ondergaan, over leden de heer mr A. van de Sande Bakhuyzen, die van 1927 tot 1941 en vervol gens van Mei 1945 tot 1946 burgemeester der gemeente Leiden en president- curator der Leidse Universiteit is geweest. Adriaan vaa. de Sande Bakhuyzen werd als zoon van de hoogleraar in de sterrekunde en directeur van de Sterre- wacht hier ter stede geboren op 18 April 1874 Hij bezocht het Gymna- sium aa<n de Douzastraat en liet zich 1 op 27 September 1893 inschrijven als student in de rechten aan de Univer siteit alhier. De 7de December 1900 promoveerde hij bij prof. C. A. van Lith tot doctor in d2 rechtswetenschappen op een proefschrift getiteld „Neder- landscli Onderdaanschap". Na énige tijd als volontair werkzaam te zijn geweest aan het departement van Buitenlandse Zaken, koos hij de consulaire loopbaan en werd in 1901 benoemd- tot vice-consul in algemene dienst. Daarna werd hij consul te New- York, waar hij in later jaren de per soonlijke rif] van consul-zeneraal kreeg: in deze laatste rang fungeerde hij ook in Singapore en behartigd daar als wrnd consul-generaal ook de Ned. belangen te Hongkong, Shanghai en Tientsin. Enige jaren later werd hij werkzaam geste: i bij Nederlands-Indische rege ring en wel als tijdelijk hoofd van het kantoor voor buitenlandse aangelegen heden. waarbij hij de titel ontving van adivifipur voor buitenlandse handels- aangelegenheden. In 1916 werd hij op zijn verzoek als zodanig eervol ontsla gen. In het vaderland teruggekeerd, werd hij benoemd tot waarnemend-di recteur van het Rijksbureau voor de Scheepvaart in Nederland. Verder was mr Van de Sande Bakhuyzen o.m. se- oetaris-generaal van de te Den Haag gehouden Russische conferentie, welke een uitvloeisel was van de Internatio nale Economische Cocife entie te Genua. Na een korte werkkring aan het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd hij benoemd tot consul-generaal belast met de functie van zaakgelastigde van Nederland te Boedapest. Zijn benoeming tot burgemeester van Leiden bij Kon. Besluit van 31 Decem ber 1926 als opvolger van wijlen jhr mr di- N. C. de Gijselaar riep hem weer terug naar de vaderlandse bodem. De 15de Februari 1927 had de plechtige in stallatie door de Gemeenteraad plaats. Bij die gelegenheid sprak de heer van de Sande Bakhuyzen over de moei lijkheid de opvolger te worden van een bekwaam burgemeester als jhr. de Gij selaar was en hij zei de dat er slechts één punt was waarop hij zioh met zijn voorganger durfde meten, namelijk beider liefde voor stad en burgerij. Met niet dieper gevoelde, beproefde liefde voor deze stad kon, aldus mr van de Sande Bakhuyzen, jhr. de Gijselaar hier binnentreden dan ik kom aandra gen als pand voor mijn gelofte. De liefde, die ik voor Leiden koester, is niet die van iemand, die zijn geboorte stad nooit verliet: het is de gehecht heid, beproefd door verblijf in tal van andere steden getoetst aan verkeer met tal van andere volken. Met innige en toenemende ontroering van het ge moed, heb ik de gedachte naar het va derland terug te keren, niet om te rus ten, maar om daar nog te moeen werken in mij laten bezinken. Nederland te dienen in den vreemde was mij een eer, en waar ik voor andere verleidingen nog niet zou zijn bezweken, kon ik daar, waar het leiden gold, aarzelen? Immers neen! Tusschen Donau en Blocksberg, hoe schoon ook. en Bree- straat, Rapenburg en Singels was de keuze licht" Aldus sprak mr van de Sande Bakhuyzen in zijn insUllatiere- de en hij gaf verder een uiteenzetting van wat hij voor Leidens toekomstige ontwikkeling van het grootste belang achtte: de Academie, Nijverheid en Handel en het. Verkeer. En bij een volgende gelegenheid vroeg burgemeester van de Sande Bak huyzen aan de burgerij hem nLet te willen beoordelen naar zijn woorden, maar naar zijn daden. Gedreven door zijn grote liefde voor zijn geboortestad, heeft de heer Van de Sande Bakhuyzen zich merkwaardig snel in zijn nieuwe werkkring inge werkt en door zijn bezielend voorbeeld bij het verrichten van de dagelijkse ar beid al heel spoedig bewezen een hard werker en een man van de daad te zijn. Zijn ambtsperiode werd voor een niet onbelangrijk deel beheerst door de ve le problemen, welke rezen als gevolg van de noodlottige stadhuisbrand op 12 Februari 1929. Wat al extra-werk en zorgen de vernietiging van zovele kost bare archiefstukken voor een gemeente administratie met zich brengt, kan al leen de ingewijde begrijpen. Hoeveel arbeid hij persoonlijk heeft verzet in het belang van de wederopbouw, hoe hij heeft geijverd voor het behoud van de oude gevel, weten alleen zij, die daarvan van nabij getuigen zijn ge weest. De heer van de Sande Bakhuyzen is nooit zo populair geweest als zijn voor ganger, jhr de Gijselaar dat was, maar hij streefde daarnaar ook allerminst. Maar zij die van dichtbij zijn werk zaamheden gadesloegen, vatten diepe bewondering op voor zijn geweldige werkkracht en bruisende energie en alom bestond grote waardering voor zijn strikt onpartijdige leiding der raadszittingen en voor de voortreffelij ke kennis van zaken, waarmede hij zo wel in de gemeenteraad als elders de aangelegenheden, zijn eigen departe- tement betreffende, diende en behar tigde. De thans ontslapene heeft zich voorts ge kenmerkt door een bijzonder grote ac tiviteit op het gebied van de uitvoering van openbare werken, waarbij tal van uitermate moeilijke en Ingewikkelde problemen tot een oplossing werden ge bracht. Wij noemen hier slechs de tot standkoming van het gemeentelijk uit breidingsplan, de aanleg der centraio riolering, het overnemen der aandelen door de gemeente van de N.V. Leidscho Duinwatermaatschappij, waarop hij per soonlijk grote invloed heeft uitgeoefend, de aanleg van het Wandelpark de Leidso Hout, van welke stichting hij het presi dium bekleedde, de demping van het Levendaal. de reorganisatie van de brandweer, de oprichting van het Radio distributiebedrijf, de bouw van de Grote Havenbrug. Rijnzichtbrug en Schrijvers- brug, de verbouwing van het Slachthuis, de bouw van een nieuw Gymnasium en de Kernstraatschool, de sanering van Paradijs- en Bouwelouwensteeg en de omgeving van het Levendaal, de asfal tering der Singels, zijn onvermoeid ijveren voor een oplossing van het Over- wegvraagstuk en zovele andere zaken meer, dïe zijn onverflauwde aandacht en volledige toegewijde belangstelling hadden. Inderdaad, de bewindsperiode van burgemeester Van de Sande Bakhuyzen Is bijzonder rijk aan daden geweest en zij zou nóg vruchtbaarder geweest zijn, wanneer niet op 31 Maart 1941 de be zetter een einde aan deze loopbaan had gemaakt. Om begrijpelijke redenen was de burgerij bij die gelegenheid niet bij machte haar erkentelijkheid tot uiting te brengen op een wijze, welke in over eenstemming was met zijn gTote verdien sten jegens de gehele Leidse gemeen schap. Dezelfde moedige houding, welke hij in de voorafgaande ontzaglijk moeilijke maanden, aan de dag legde, toonde hij ook als president-curator der Leidse Universiteit, welke functie hij sedert 1928 bekleedde en die eveneens in 1941 eindigde. Als oud-alumnus der Leidse Alma Mater heeft hij zich ook met hart en ziel achter haar belangen gesteld en zijn stoere werkkracht gold tot aan zijn dood toe het Leids Universliteitsfonds, waarvan hij de onvermoeibare secreta ris-penningmeester was en de Universi teitsraad. waarvan hij op voortreffe lijke wijze het secretariaat waarnam. Bovendien was hij commissaris der N.V. Kon Ned. Grofsmederij te dezer stede, regent van het Brouckhoven-, Stevens- en P. G. Speckhof, ere lid der 3 October Vereniging, oud president-commissaris der N.V. Leid- sche Duinwatermij. en oud-bescherm heer van het Leidse Politie Muziekge zelschap. Onmiddellijk na de Bevrijding bezette hij wederom zijn post in het Stadhuis, doch zijn minder goede gezondheids toestand maakte zijn werkzaamheid slechts van korte duur. Met ingang van 1 Januari 1946 werd hem op zijn ver zoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten aan den lande be wezen. Zijn taak werd tijdelijk waar- en overgenomen door (nu wijlen) wethou der M. G. Verwey en door de toenmali ge wethouder J. A. Riedel, die op 16 Juni 1946 op zijn beurt jhr. mr F. IL van Kinschot de ambtsketen omhing. De regering erkende zijn grote ver diensten door hem te benoemen tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts was hij commandeur In de Orde van Verdienste van Hongarije. K^t overlijden van mr Van de Sande .Bakhuyzen heeft een einde gemaakt aan een uitermate werkzaam en wel besteed leven. De Leidse burgerij in al haar gele dingen zal zjjn nagedachtenis blij vend dankbaar gedenken. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal in alle stilte geschie den. Bagage werd vergeten; in topsnelheid vervoerd Prins Bernhard is Zondagmiddag door duizenden inwoners van het agrarische centrum Tres Arroyos in de provincie Buenos Aires op enthou siaste wijze ontvangen, nadat hij met een D.C.-3 van de Argentijnse lucht macht uit Bariloche was aangeko men. In de stad waren overal de vlaggen uitgestoken. Ook op het stadsplein voor het Plaza Hotel, waar de Prins zijn intrek nam, hadden zich talloze belangstellenden opgesteld. Kort na zijn aankomst zag de Prins zich genoopt, op het balcon van het hotel te verschijnen, om de toejuichin gen van de menigte in ontvangst te ne men. Een groep jeugdige Nederlanders zong het Wilhelmus en vervolgens zongen allen op het plein uit volle borst het Argentijnse volkslied. De Prins begaf zich later naar de woning van de heer Juan Verkuyl, het hoofd van de com missie van ontvangst, waar een re ceptie plaats had. Gisteren bezocht Prins Bernhard de Nederlandse school en de kerk in ge zelschap van de burgemeester dr Al berto Dorton. De oudste inwoner van de plaats, Diego Zijlstra, haalde de geschiedenis van Tres Arroyos op sedert de stich ting ervan in 1889. Tijdens een bezoek aan de plaatselijke coöperatie ontving de Prins een zilveren mes cadeau en een boek met de geschiedenis van de Nederlandse stichting. De Prins beant woordde dit gesohenk met de traditio nele gave van 20 centavos. 's-Middags is de Prins voor een be zoek aan een Estancia vertrokken. Op het vliegveld van Tres Arroyos heerste zoveel opwinding en drukte by de aankomst van de Prins, dat nie mand er aan dacht diens bagage uit het toestel te halen, zodat de Prins daar stond met niets anders dan hy aan en by zich had. Dit feit werd pas ontdekt enige tyd nadat het vliegtuig Tres Arroyos weer had verlaten met bestemming Baliia Blanca. met aan boord minis ter Oscar Nicolini, die de Prins van Bariloche had vergezeld. De bagage werd uitgeladen in Bahia Blanca. Een speciale vrachtauto reed toen met de belangrijke last 's-avonds op topsnelheid naar het ongeveer 150 kilometer verder verwijderde Tres Arroyos, om de Prins in de gelegen heid te stellen van kleren te verwis selen. (U.P.) Air Chief Marshall Saunders naar ons land Air Chief Marshall sir Hugh Saun ders, de hoogste stafofficier voor lucht machtaangelegenheden in generaal Eisenhowers hoofdkwartier, zal voor het voeren van besprekingen van 26 t.m. 28 April a.s. in ons land vertoeven. In het programma is opgenomen een be zoek van de maarschalk aan enige vllegbases van de Nederlandse Lucht macht. ARGENTINIË EN DE ATOOM ENERGIE. In een receptie ter ere van Prins Bernhard heeft het hoofd van de Ar gentijnse atoorhonderzoekingen, prof. dr Richter, bevestigd, dat in Argentinië volgens een volkomen nieuwe methode atoomenergie wordt vrijgemaakt. Ver der bevestigde hij de door president Peron uitgesproken wens, dat de ener gie slechts voor vredelievende doel einden zal worden gebruikt. Impasse te Parijs duurt voort Gisteren begon de achtste week van de besprekingen der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken in Parijs. De impasse werd niet verbroken. Gromvko hield een redevoering van anderhalf uur. Een Westelijke woord voerder noemde deze rede propaganda en een voortzetting van Gromyko'a rede van Zaterdag jl. Gromyko noemde Churchill de „trou badour van het Noordatlantisch ver drag" en beschuldigde de Westelijke mogendheden ervan een ..blokkade-tac- tiek" toe te passen. Hii beschouwde dergelijke methoden als „boosaardig". De Amerikaanse afgevaardigde. Jes- sup. zei. dat de Westelijken, die alle pogingen hadden gedaan om tot een overeenkomst te komen, door de sov- jet-russische delegatie waren gedwars boomd. Deze trachtte do Westelijken de sovjet-politiek op te leggen. Davles, de Britse plaatsvervanger, biedt vandaag de afgevaardigden een noenmaal aan in de Britse ambassade. Opvolger van Senator Vandenberg benoemd VERGROTING DEMOCRATISCHE SENAATSMEERDERHEID. De democratische meerderheid van de Amerikaanse Senaat is van twee tot vier vergroot door de benoeming van een democraat als opvolger van de overleden republikeinse senator Arthur Vandenberg. De opvolger is de 49-jarige journalist Blair Moody, die door de gouverneur van de staat Michigan is benoemd. Volgens de Amerikaanse grondwet benoemt, de gouverneur van een staat bij een vacature een opvolger voor de rest van de lopende ambtsperiode. De ambtsperiode van Vandenberg loopt Januari 1953 af. Voor de dood van Vandenberg op 18 April 11. bestond de senaat uit 49 de mocraten en 47 republikeinen. STAKING IN PERZIË VERLOOPT. Meer dan 10.000 van de 28.000 arbei ders zijn eistermorgen weer aan het werk gegaan in de raffinaderij te Aba- dan in Perzië.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1