Communistische tegenaanvallen over het gehele Noord-Koreaanse front Minister Aneurin Bevan afgetreden Prins Bernhard telefoneerde met Koningin Juliana Brusselse Jaarbeurs viert dit jaar haar 25-jarig jubileum WEERBERICHT 90ste Jaargang LÈIDSCH MAANDAG 23 APRIL 1951 00 No. 27284 DAGBLAD lirtcleur: J W Hennj Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel i. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir en Adm« 25041; Red 21507 latente crisis in Labour tot uitbarsting gekomen 7al minister Wilson volgen? den en, Ramsay Mac Donald, die een L*1 11 nationale politiek voeren, werd de par- HVan onze Londense correspondent per ■elefoon) De latente crisis in de Labourpartij is tot uitbartstin? gekomen. Dit is de betekenis van Aneurin Bevan's sensa tionele. hoewel niet onverwachte, be sluit tot neerleggen van zijn functie. Als gewoon Lagerhuislid verhuist hü nu naar de banken achter de regering. Bevans slap is niet enkel een protest tegen de aantasting door kanselier Gaitskell van het principe van de kos teloze medische dienst, die Bevan als minister van gezondheid heeft tot stand gebracht. blijkens zijn brief aan Attlce is Bevan, die onlangs dui delijk heeft verklaard, dat hij de her bewapening als zodanig aanvaardt. t het niet eens met de begroting, welke volgens hem de lasten afwentelt op de economisch zwakkeren, vooral omdat j deze onvoldoende beschermd worden j tegen de algefhene prijsverhoging. Attlee zou bereid geweest zijn Bevan belangd] ke mate tegemoet te komen. lien zijn grief slechts de gezondheids- jenst betrof. Thans was er geen andere ie" voor Bevan open dan heen te gaan. j" is van oordeel dat de partij al veel veel concessies aan de regering heeft ,an De briljante, doch verbitterde ;van is in en buiten de Labourpartij lijd een enfant terrible geweest. Zijn herp verstand, zijn redenaarstalent en jn felle temperament een karakter ei: van zeer velen, die als hij uit 'ales komen en die vaak aan Lloyd leorge doen denken, maakten hem tot n zeer bijzondere figuur in de Engelse >litiek. Zijn haat tegen wat hij als on- chlvaardig beschouwt, is tomeloos. In Ie oorlog voerde hij de scherpste opposi- tegen Churchill, met wiens beleid hü niet eens was. Ook lag hii overhoop iet de meeste leiders van zün eigen ,rtij. Het was een handige zet van Aft- om Bevan in 1945 een taak te geven zijn kabinet, waar hij minder lastig I zijn dan er buiten. Inderdaad werk- Bevan loyaal met de regering mee. deed hij ondoordachte dingen, zoals n hij de conservatieven „lager dan fongedierte" noemde, hetgeen Labour on getwijfeld stemmen heeft gekost. Een [ran Bevans zonderlinge eigenschappen dat hij weigert avondkleding te dra in. Daarom was hü dan ook niet aan red? bii het diner, dat onze Koningin Londen de Engelse regering aanbood. :old Wilson de minister van handel, zich bii het bekend worden van het Iget aan Bevans züde geschaard. Zijn treden wordt vandaag eveneens ver lacht, Zalde Labourregering deze schok imnen overleven? De situatie doe' enigszins denken aan Ie van 1931 toen het Labourkabinet [door de wereldcrisis ten val werd ge- icht. Door toedoen van Philip Snow- tü toen volkomen gespleten. Veel hangt thans af van Bevans yerdere houding. Zal hü genoegen ne men met de situatie van thans of is hij er op uit de leiding van de partij in handen te krügen? Het is bekend, dat hij zichzelf als toekomstig premier beschouwt. Tot nu toe hielden alle vroegere Labourrebellen, als puntje bü paaltje kwam, de eigen regering de hand boven het hoofd. Het is daar om voorbarig om aan te nemen dat Bevan bewust zou aansturen op de val van de Labourregering in de hoop daarna zelf te kunnen schitteren. Desondanks is door deze interne cri sis de positie van het kabinet nog wankeler geworden dan zü al was. Hoe lang nog?, vraagt het hele land. POLEN'S PRESIDENT BIERUT IN BERLIJN De Poolse president, Boleslaw Bierut, is gisterochtend voor een officieel be zoek in Berlyn aangekomen. Wilhelm Pieck. de president van Oost-Duitsland bracht de vorige zomer een bezoek aan Polen. President Bierut was vergezeld door vele Poolse ministers en autoriteiten en ook door een sovjet-delegatie. DE SCHEEPSRAMP IN DE GOLF VAN MEXICO De 17.061 ton metende Amerikaanse tankboot „Esso Suez" is Zaterdagavond de haven van Mobile binnengelopen, 48 uur na de botsing met het andere Amerikaanse tankschip van 10.195 ton, de „Esso Greensboro". Men weet tot dusverre met zeker- Studentenbetogingen in Perzië. MEER WERKWILLIGEN OP DE OLIEVELDEN. Perzische studenten hebben gisteren in Teheran een stoet gevormd van 1,5 km., die zich bü de universiteit had opgesteld en door de hoofdstraten naar de parlementsgebouwen trok. Zaterdag avond had het ministerie van binnen - 1 aardse zaken de voorgenomen betoging verboden. Spandoeken en grote portretten van enkele van de 12 personen, die op 12 April bij stakingsrelletjes werden ge dood, werden meegevoerd. Met behulp van luidsprekers werden de volgende eisen luide gesteld: „Nationalisatie vari de olie-industrie" ,het vertrek van Brit se oorlogsschepen uit de Perzische wa- i teren". ,,opheffi"g van de staat van otl' Hl JSn 0m:e\°Zern beleg in het aiegebied van Choezi^tan". Orer het lot van 22 anderen tast men ivrjjh^d voor politieke partijen" (de nog in het duister. In tegenstelling tot iaatst.e eis slaat op het verbod van de vorige berichten, dat de Esso Greens- communistische georiënteerde Toedeb- boro zou zijn gezonken, wordt thans door de regering». gemeld, dat het schip naar Galveston Verschillende sprekers oefenden cri- wordt gesleept. op de oniangs te Washington ge voerde Brits-Amerikaan se b?soreki-ie^n en spraken over ..Amerikaanse inmen ging in Perzischs a an gelegen bed en-." Toen de studenten het parlementsge bouw naderden, werden zy opgevangen door studenten van andere politieke I groeperingen. Na een kort. gevecht, i waarby enkrie studenten lichte verwon dingen opliepen, verspreidden allen zich rustig Na de demonstraties zei de politie, dat de studenten, die de weg naar het parlementsgebouw hadden ve*-?perd. be hoorden tot het ..nationale front", de fanatieke religieuze organisatie „Fe daieh Islam", welke partij verantwoor delijk wordt geacht voor de recente po litieke moorden in Perzië. en de extreme nationalistische organisatie, welke be kend staat als .die der ..Pan-Iraniërs". De militaire gouverneur van Abadan heeft meegedeeld dat van degenen, die gearresteerd zün sinds het begin van de ongeregeldheden bü de olieraffinaderij, zlcïi nog 100 personen in arrest bevin den. Hü bevestigde, dat enige arrestan ten in het bezit van lidmaatschapskaar ten van de pro-communistische Toedeh- party waren geweest. Zaterdag was het aantal werkwilligen tot 6000 gestegen De olie-maatschappij had pe'" vlugschrift premies toegezegd aan we^cwilligen. PETAIN'S TOESTAND De toestand van ex - maarschalk PétaLn gaat op en neer, maar het e:n- de wordt toch binnenkort verwacht. Een enorme wolk van papier daalde van de New Yorkse wolkenkrabbers neer, tijdens de glorieuze rondrit van Generaal Douglas MacArthur door New York: Kieswet-misère in Frankrijk De Franse Raad van de republiek (Eerste Kamer), heeft Zaterdagavond het wetsontwerp betreffende'een nieuw kiesstelsel, dat door de Nationale Ver gadering na langdurige debatten was aangenomen, met grote meerderheid van stemmen verworpen. Daarmede is de kieswet-kwestie opnieuw in het ge- drang gekomen! In plaats van het voorgestelde ont- T vrerp heeft de Raad van de republiek met 212 tegen 38 stemmen (absolute meederheid) een wet aangenomen, die voorriet in het vooroorlogse meerder- kheldsstelsel met twee stemronden. De grondwettelijke regel is. dat een door de Senaat met absolute meerder heid veranderd ontwerp door de Natio nale Vergadering alleen dan kan wor den hersteld, als het ontwerp In twee de lering eveneens met absolute meer derheid wordt aangenomen. Het wets- ontwerp werd door de Nationale Ver gadering in eerste lezing aangenomen met 263 tegen 251 stemmen, de absolu- te meerderheid is 311 stemmen. DE BESLAGLEGGING OP E.C.A.- GELDEN IN BELGIË. De Belgische regering heeft besloten, reen wet voor te stellen, waarbü het on- -mogelijk zaï worden gemaakt, dat derde partfjen beslag laten leggen op E.C.A.- gelden, welke bestemd zün voor een ^Europees land. De regering wil op deze -*ijze een oplossing vinden voor het ge- jKhli met de Amerikaanse regering over TREINONGELUK TE GLASGOW Drie doden. Een speciale trein met voetbalenthou siasten, die op weg waren naar de wed strijd voor de Schotse Cup-final, is na bij het station van Glasgow op een an dere speciale trein met voetbalemthou- siasten die daar stilstond gereden. Drie peramen zijn om het leven ge komen en vijftien ernstig gewond. Vijf tig Dersonen werden licht gewond en konden na in het ziekenhuis behandeld te zijn. naar huis gaan. ARRESTATIES IN ARGENTINIË VAN ATOOM-SPIONNEN. De Argentynse politie heeft Zaterdag verklaard, dat zil ..twee spionnen" heeft gearresteerd, die geheime documenten over atoomenergie hadden gestolen ten behoeve van een vreemde mogendheid. President Peron heeft op 24 Maart, jl verklaard, dat Argentinië met succes be zig is met onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie. Enthousiaste kegelwedstrijd te Bariloche. Prins Bernhard fungeerde Vrijdag avond als telefonist in Bariloche in het Argentijnse merengebied. De Ar gentijnse minister van PTT had na melijk aangeboden dat alle leden van het gevolg van de Prins een gesprek konden voeren met hun familieleden in Nederland, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het gesprek van de Prins met Soest- dyk wilde echter niet vlotten De Ko ningin moet zeker twee uur hebben zit ten wachten na de aankondiging van het gesprek De Prins nam derhalve de taak op zich om de echtgenoten, moe ders en vaders aan te kondigen, dat de mannen of zoons aan het toestel kwa men Als een der laatsten kwam einde- lijk Koningin Juliana aan de lyn De I Prins kon de Koningin vertellen dat zijn I gezondheid niets meer te wensen over laat. De verbindingen waren over het I geheel zeer bevredigend. Binnen twee j uur haden negen leden van het gezel schap met hun familie gesproken. De Pz-ins is met zyn gevolg met het vliegtuig van de president van Santiago naar Puerto Montt gevlosen. ruim 1000 k.m. ten Zuiden van Santiago. Deze 1 vlucht gaf hem een goede indruk van het Chileense landschap, want men vloog langs werkende vulkanen, grauwe bergmassieven mft besneeuwde toppen en tenslotte over het imponerende me- dendistrict. Per auto werd de tocht voortgezet naar Port Varas, waar de dorpsbewoners de Prins een grootse ontvangst bereidden en de schoolkinde ren met honderden Nederlandse "vlag getjes voor het hotel stenden. De kleine Nederlandse kolonie uit de omgeving was naar het hotel gekomen- De Prins sprak geruime tijd met de 66-jarige Brigida Arntz die geboren is in Nederland en reeds 44 jaar in het Chileense merengebied woont. Juffrouw Arntz is tientallen jaren lerares geweest op verschillende scholen en thans ge- pensionneerd. Zü woont thans samen met haar zuster Wilhelmina Regina, eveneens lerares. Brigida zei: „Ik ben nooit meer in Holland geweest, maar het is het lief st? plekje in de wereld. Ik heb nog maar één wens: Holland nog éénmaal te mogen zien, maar ik geloof niet, dat deze wens ooit vervuld zal wor den, want ik ben al zo oud". De Nederlandse gezant in Chili, dr Kasteel, begeleidde de Prins naar Ba- In het heden door de leiding van het achtste Amerikaanse leger te Tokio uit gegeven communiqué wordt medege deeld dat de communistische strijd krachten aan het gehele Noord-Kore aanse front tegenaanvallen hebben in gezet. Er is een hevige strijd met de ver bondenen gaande Vanochtend werd ten Noord-Westen van Kwatsion hevig gevochten. In het Westelijk gedeelte van de cen trale frontseotor vielen de communisten ter regimentssterkte aan (waarbij een regiment vermoedelijk een duizend man sterk is), daarbij ondersteund door vuur van 150 mdlimeter houwitsers. Stafoffi cieren der verbondenen verklaarden, dat de communistisohe aanvallen zich .mo gelijk tot een algemeen tegenoffensief kunnen ontwikkelen". De verbondenen hebben zich in dit geb'ed ingegraven in hove heuvels, zes a tien kilometer Noord-Oost ten Oosten van Tsjipori. In de eerste van het front ontvan gen berichten wordt gemeld, dat de f óe op een bedrag van 7 j^ïrtlllioen dollars aan E C.A.-gelden, be- istemd voor Griekenland. egvptisch ontwerp-antwoord inzake herziening van het VERDRAG MET ENGELAND. Volgens gewoonlijk wélingelichte krin- y|:' worden de Engelse vooretellen in Nederland komt goed voor de dag. Onze Brusselse correspondent telefo- neerde ons heden: Te dezer gelegenheid vonden Zaterdag grote plechtigheden plaats De Ko- ninklyke Prins was aanwezig op een groots opgezette receptie. Zoals rijdens ce wereldtentoonstelling van 1935 spoten de kleurrijk verlichte fonteinen. Op het water werd een reusachtig vuurwerk gehouden. Er zijn dit Jaar 4120 exposanten (iets minder dan in 1950) en zij bezetten 105.000 M.2 expositieruimte. In de open lucht ls er nog 18.0U0 M.2 ruimte voor opgesteld Egyptisch antwoord als aannemers- en bouwmaterialen, terwijl ■onbevredigend beschouwd en bevat het 1 1 iï°2Ln tegenvoorstellen. r* Engelse voorstellen zijn een week Rieden aan de Egyptische minister - President, Nahas pasja overhandigd, i nog niet gepubliceerd. doch i Aanhoudend droog. verwacht tot morgenavond: I Vono tot hal* bewolkt, droog weer. llrhto 1 webiig wind en plaatselijk lep ^nachtvorst. Morgen overdag zwak- tW matlee wlnd a" Zuidelüke rich- weer Iets hogere temperatu- <0Pgeinaakt te 10 uur). 24 APRIL. M°ano0p: 5,26 uur: onder: 19 51 uur. onder: 6.07 uur -J^ater te Katwyk te 4.45 en 17.09 u. Dit voor het parkeren der auto's niet min der dan 90.000 M.2 is gereserveerd. Er is tevens een beurs van tweede hands wagens. Het stemt tot verheugenis, dat Ne derland op deze jaarbeurs voor de clou heeft gezorgd, met name kan men een /eer spectaculaire stand van Phi lips' Fahrieken uit Eindhoven bewon deren: in een kom van 12 bij 8 meter wordt een bootje van 2 meter lengte, dat met 7 kleine electrische motoren is uitgerust, van uit een cabine radio grafisch over „zee" gevaren. De boot voert een tiental bewegingen uit. O.m. catapulteert hü een vliegtuig in volle „zee" en de machine wordt, steeds door afstandbediening, door middel van een kraan terug op de boot ge bracht. Naar de heer A. H. Bruinsma. chef van de exhibition-afdeling ons verklaarde, wil Philips deze nieuwig heid verspreiden om het grote publiek vertrouwd te maken met de toepassin gen van het radar-prineine en de zeer uitgebreide mogelijkheden van de electronlca. Het radiografisch bestuurde scheepje nummer bestaat uit acht pagina's, was een primeur voor Brussel. Er zijn dit jaar op de jaarbeurs inte ressante nieuwigheden. Er is geen col lectieve Nederlandse inzending. In toe passing van het principe der economi sche unie, zün de Nederlandse expo santen overal in de expositiehallen ver spreid. volgens hun artikel, naast hun Belgische collega's. Het groot-hertogdom Luxemburg heeft toch een eigen kleine afdeling, waar o.m. de banden van de nieuwe Ameri kaanse Good Year-fabrieken, welke on langs in Luxemburg in bedrijf zyn ge steld, worden geëxposeerd. In de textiel-afdeling, welke veruit de mooiste is wat de decoratie betreft, slaan de Hollandse confectie- en tex tielfabrikanten een zeer goed figuur. Wy spraken met een tricot-fabrikant, die zyn omzet op de Belgische markt, ook in ae depressie van 1949, elk jaar verdubbelt. Kwaliteit en niet de prijs geeft hier de doorslag, aldus luidde het oordeel van deze fabrikant uit Geldrop Hy lanceert dit jaar een satijnen lastex. Alle Belgische tenniskampioenen dragen zijn witten sport-blouses. Zeer belangryk zyn dit jaar de Duitse inzendingen. De Duitsers hebben met 553 deelnemers (290 in 1950) de Fransen van de eerste plaats verdrongen. Zü doen o.m. de Belgische werktuigmachi nefabrikanten felle concurrentie aan. In tegenstelling met de verwachting, zijn de Duitse electrische draaibanken, frees machines en persen duurder dan de Bel gische en hebben de Duitse fabrieken langere leveringstermijnen. De Duitse machines hebben echter hun vooroor logse kwaliteit. Voor het eerst in Europa zyn orlom- weefsels van de bekende Amerikaanse firma Du pont-De Nemours hier op de jaarbeurs te zien. Op Vrijdag 4 Mei a.s. wordt een Ne derlandse dag gehouden. communisten slechts over kleine af standen door de geallieerde linies zün gesijpeld. De verbondenen voeren niet temin tegenaanvallen uit, om het ver loren terrein te heroveren. In hat communiqué van het achtste Amerikaanse leger ls toegegeven dat de verbondenen in de nacht van Zondag op Maandag in de centrale frontsector gebied hebben moeten priis geven. De communisten voeren verdere versterkin gen aan. Naar schatting bedraagt de sterkte der Noordelyke twee legergroepen samen 70.000 man. Lt-generaal James van Fleet, de nieu we bevelhebber van het achtste leger, heeft verklaard, dat het gevaar van een groot communistisch tegen-offen sief op het ogenblik groter is dan op enig ander ogenblik in de afgelopen weken. De communisten hadden grote hoe veelheden troepen naar het Zuiden ge dirigeerd en schenen zich voor te berei den op „de derde agress.e-ronde." Zij konden ook een luchtaanval onderne men. „Maar", zo voegde generaal Van Fleet er aan toe, als zy dat doen, zul len wij hen weerstaan en afslaan. Als de vyand zou kunnen zien wat ik zie, zou hü naar huis willen gaan." Volgens de generaal was de commu nistische vertagingsactie van de afge- -open weken klaarblükelük een manoeu vre om ty-d te winnen. Al terugtrekkend had de tegenstander voldoende weer stand geboden om een sneller oprukken van de verbondenen te beletten. Het was de politiek der VN voorzichtig en dege- yk te werk te gaan en zo iran mogelük verliezen te lijden, maar de tegenstander daarentegen zo groot mogelijk schade 'te berokkenen. Generaal Van Fleet weigerde in te gaan op de vraag of onder de huidige politieke omstandigheden een beslissing in de oorlog op Korea mogelijk was. Tot besluit verklaarde de generaal op zyn eerste persconferentie sinds zijn aan vaarding van het commando over het achtste leger, dat geen Amerikaanse sol daat op Korea afgelost zou worden, voordat zün remplacant gereed zou zijn om zyn taak over te nemen. Hij was er van overtuigd, dat de andere landen die troepen naar Korea hadden gezon den, het Amerikaanse voorbeeld zouden volgen. DE STRIJD OM MC ARTHUR Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft Zaterdag medegedeed, dat het het Congres een „analyse van de fundamentele geschillen" tussen de chefs van staven en generaal McArthur over de strategie in het Verre Oosten zal aanbieden. Medegedeeld werd. dat de operaties ln het Verre Oosten worden uitgevoerd in overeenstemming met het standpunt van de chefs van staven. Dit standpunt zou worden uiteengezet voor de daarvoor in aanmerking komen de commissie van het Congres en gene raal McArthur zou daarbij aanwezig zün. I Officieel is door ae regering in Wash- ring on Zaterdac gewelgera commentaar I te leveren op een bericht, dat eeneraal I McArthur een half Jaar geleden zo ze ker was van de overwinning in Korea, dat. hij president Truman zün tweede divisie aanbood voor dienst m Europa. Tijdens het onderhoud tussen Truman en McArthur op het eiland Wake zou McArthur dit aan Truman nebben me degedeeld. Nadat Chinese troepen Korea waren binnengevallen, zou generaal Mc Arthur om een meer agressieve politiek hebben gevraagd en de op Wake bereik te eensgezindheid steeas meer verloren zün gegaan, alaus deze berichten. Generaal majoor Whitney, een assi stent van McArthur heeft Zaterdag ver klaard, dat er geen stenografisch verslag is gemaakt van ae besprekingen tussen Truman en McArthur op Wake en dat J zij een gedeelte van hun besprekingen onder vier ogen voerden- Zaterdag hebben in het Congres repu blikeinen de regering er van beschuldigd opzettelijk .eenzijdige berichten over de conferentie op Wake te laten uitlek ken." Op een diner van de Amerikaanse de mocratische partü heeft de Amerikaanse procureur-generaal, Howard MoGraith, Zaterdag verklaard: „Wij hebben niet de bedoeling Formosa in han4en van een niet-bevriende naties te laten vallen." Over het argument, dat de verbonde nen Mandsjoerije zouden moeten bom barderen en een invasie van China on dersteunen zei Mc Grath, dat er nog geen bewijs ls aangevoerd, dat een der gelijke politiek een einde aan de oorlog in Korea zou maken. Het zou wel eens een tegenovergestelde uitwerking kun nen hebben. riloche tot aan de grens van zün ambtsgebied. De Prins is gistermiddag, na zijn drie daags verblijf in hotel Llao, nabü Bari loche, in het Argentijnse merengebied, met zijn gevolg in een Argentyns rege ringsvliegtuig naar Tres Arroyos, nabij Bahia Blanca, vertrokken, waar hü tot vandaag blyft, om daar de Nederlandse landbouwkolonie te bezoeken. De Prins heeft, dank zy de door de Argentynse autoriteiten genomen maat regelen, volkomen ongestoord te Bari loche kunnen verblyven. Daar hy te kennen had gegeven niemand te kun nen ontvangen, was de omgeving van hotel Llao geheel afgezet, zodat geen enkele bezoeker tot hem kon doordrin gen. Elke avond heeft de Prins geestdrif tig in de kegelbaan van het hotel ge kegeld. Hy en de meeste leden van zijn gevolg bonden de stryd aan tegen Argentynse tegenstanders, die door twee Nederlanders van het gevolg waren versterkt. Laatstgenoemden werden prompt „de overlopers" gedoopt. De strijd had een wisselend verloop. Na de wedstryden overhandigde de Prins de leider der Argentynse ploeg Nico- lini een Nederlandse vlag, waarop alle Nederlandse kegelaars hun handteke ningen hadden gezet. Eenzelfde ge schenk werd de Prins door de Argen tynse aanvoerder overhandigd. OP DE BERG CATEDRAL. De Prins en zyn gezelschap brachten nog o.a, een bezoek aan cie Corro Ca- tedral-berg. De reis naar de top werd gemaakt met de nieuwe kabelspoor. De Prins bezocht de hellingen, waar de ko mende winter de Pan-Amerikaanse winterspelen zullen worden gehouden. Het bestuur van het Nationale Park en de tourtstenraad hadden speciaal voor deze gelegenheid het hotel op de top van de Catedral-berg geopend. Het gezelschap gebruikte er de lunch. De Prins bezocht tevens het hoogste deel van de Ski-hellingen, die op een hoogte ran ongeveer 6000 voet liggen. Hy zag echter weinig sneeuw, want de herfst in Argentinië is pas begonnen. (U. P.). VOGELER ZAL WORDEN VRIJGELATEN Robert Vogeler, de Amerikaanse za kenman, die door een Hongaars ge rechtshof tot vyftien jaar gevangenis straf is veroordeeld op beschuldiging van spionnage, zal worden vrijgelaten, aldus heeft het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. In een kort communiqué wordt ge zegd, dat onderhandelingen tussen de V. S. en Hongarye tot een overeen komst hebben geleid. De V. S. boden als compensatie aan verscheidene ge rechtvaardige eisen van de Hongaarse regering in te willigen, aldus de mede deling. Vogeler werd samen met Edgar San ders, een Brit, in 1949 gearresteerd. Zü werden in Februari 1950 veroordeeld op beschuldiging van industriële spionna ge en sabotage. Vogeler was vice-presi dent van de „International Telephone and Telegraph Corporation". Op het ogenblik van zün arrestatie had hij het toezicht op de Hongaarse onderafde ling van de maatschappij te Boedapest. MACARTHUR'S TOURNEE DOOR AMERIKA De adjudant van MacArthur heeft bekend gemaakt, dat generaal MacAr thur Donderdag as. naar Chicago zal gaan en Vrijdag naar de staat Wiscon sin. Vrijdagavond zal hü naar New- York terugkeren. DE PLAATSVERVANGERS ZETTEN DOOR De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier heb ben Zaterdag op hun 35ste bijeenkomst te Parüs geen vorderingen gemaakt. Heden begint de achtste week van hun besprekingen! Over de gehele wereld is Vrijdag avond het Joodse Paasfeest begon nen met de plechtige Seiderviering. Tijdens deze plechtigheid moet het jongste mannelijke lid van het ge zelschap aan de oudste een viertal vragen stellen, die neerkomen op de vraag, waarom deze avond van alle anderen verschilt. Wc zien hier een opname uit een Joods Tehuis voor ouden van dagen te New York, waar een zeven jarige jongen zijn 98-jarige groot vader, die „de Seider geeft" de „vier vragen" stelt, terwijl de 91- jarige grootmoeder met aandacht toehoort. Links op de foto: de Seiderschotel met de symbolen van het Joouse Paasfeest, die betrekking hebben op de uittocht van de Joden uit Egypte

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1