Conferentie over plan-Schuman begonnen Clandestiene handel in diamanten bloeit welig Mc Arthur Maandag naar de V. St. WEERBERICHT Fatale vergissing in Gronings ziekenhuis Vergif onnauwlettend aan meisje toegediend 90ste Jaargang VRIJDAG 13 APRIL 1951 00 No. 27276 Directeur: J W Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wille Singel 1. Lelden - Giro oo. 57055 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwerf 5.15 per kwartaal 10,40 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Republikeinen blijven in fel verzet. Generaal MacArthur zal Maandag: a.s. uit Tokio vertrekken. MaeArthurs adjudant, kolonel Sid Huff, heeft medegedeeld: „Aangeno men wordt, dat hy regelrecht naar de V.S, zal gaan". Zijn vrouw en zoon zullen hem vergezellen. Hij zou dan eerder door het Congres kunnen worden gehoord dan aanvan kelijk werd verwacht, als het Congres dit tenminste aanvaardt. MacArthur was oorspronkelijk van plan. aldus de republikeinse leider Mar- tin. per schip naar de Verenigde Staten te komen. De democratische senator Kerr zei, dat het onverstandig van de generaal zou zün een toespraak voor het Congres te houden. Kerr zou dan ook alles in het vnrk stellen om dit te verhinderen. Hij achtte het beter, dat de generaal voor een auditie van een commissie ver schijnt. Verscheidene republikeinen wensten, dat het verschenen van de generaal be spoedigd zou worden, omdat „de open bare mening op zijn hand schijnt te zijn en dit zou in mindere- mate het geval kunnen zijn, als er drie weken gewacht werd", zo zei een van hen. Als de democraten in de regering de resolutie, om generaal MacArthur uit te nodigen een verenigde zitting van het Congres toe te spreken, zouden be strijden, zouden de republikeinen een van de grootste beschikbare zalen huren en een partijvergadering beleggen, waar bij ledereen uitgenodigd zou worden. De politieke commissie der republi keinse party zegt in een resolutie, dat de regering van Truman getoond heeft niet ln staat te zijn de vrede te hand haven noch een oorlog te voeren. Onder meer was het ontslag van MacArthur en het verlies aan doden en gewonden van 60.000 Amerikanen in Korea hier van een bewijs. „Zijn thans de funda menten gelegd van een TrumanAche- son—Marshall triumviraat voor een super-Muenchen?" .Achten de opstellers van het besluit van 1945 om China aan de communisten over te laten, namelijk de president, zijn minister van buitenlandse zaken en zijn minister van defensie, zich thans vrij om de koers van „overeenstemming door concessies", die door het Koreaanse con flict was onderbroken, weer op te vat ten'" Bestond nieuwe prijs voor het sussen uit de overdracht van Formosa aan het communistische China, het deelnemen i van het communistische China aan de opstelling van het Japanse vredesver drag en het toelaten van China tot de Verenigde Naties? De republikeinen vragen zich af of de Amerikaanse militaire leiders in Europa, met inbegrip van generaal Eisenhower, thans moeten zwijgen, als zij het niet met de regering eens zijn". Of aan het Congres voortaan de opinie van „competente militaire autoriteiten" onthouden zal worden en of het bete kent. dat ieder militair of functionaris in een regeringsorgaan voortaan drasti sche represailles kan verwachten, als hij de minister van buitenlandse zaken de rug toekeert. De republikeinse senator Kenneth Wherry verklaarde, dat „de reus Mac Arthur, deze burcht van kracht en af god van het Amerikaanse volk, niet door dwergen ten val gebracht kan worden". MacArthur had geen steun nodig, hij zou zelf verdedigen als hij terug was. De republikeinse senator Taft zeide m New York, dat een wereldoorlog thans niet voorkomen zou kunnen wor- oen zonder een „aanvalsoorlog tegen communistisch China". MacArthur liet zijn mening horen over de buitenlandse politiek, omdat hij „terecht vreesde", dat de V.S door concessies een eind aan de Koreaanse oorlog zouden maken. De voorzitter van het Philippijnse Huis van Afgevaardigden heeft de leden verzocht protestmotie's tegen het ont slag van MacArthur in te trekken, op dat zy geen afbreuk zouden doen aan de Amerikaanse hulpverlening. Ook werden op deze grond twee voor genomen redevoeringen niet uitgespro ken en een voorstel werd ingetrokken om de Philippijnse troepen uit Korea «rug to trekken. TWEEDE VERKLARING VAN GENERAAL WHITNEY. Binnen 24 uur heeft generaal-majoor Courtney Whitney een tweede verkla ag ten aanzien van MacArthur afge- Geen nieuws uit Parijs De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier «ebben gisteren hun besprekingen voortgezet. Een westelijke woordvoerder verklaarde voor de zoveelste maal, dat geen vorderingen waren gemaakt. De voornaamste assistent van Davies g voor besprekingen naar Londen ge- WISSELENDE BEWOLKING Pe Bilt verwacht tot morgenavond: vq b- Oosten van het land aan- rcfJ nog 2Iwaar bewolkt met enige rnff 0verlsens wisselende bewolking rw_?n!c€le buien, sommige met hagel. T.I matige Westelijke wind. kouder vooral des nachts (Opgemaakt te 10 uur) 14 APRIL. 2°n op: 5.18 uur- onder: 19.34 uur. (E K)*1 0P"' 10,19 uur: onder: 3 16 uur Hoogwater te Katwijk te 8.13 en 20.52 u. legd. Whitney ontkent hierin, dat de voormalige opperbevelhebber uitbrei ding van de Koreaanse oorlog zou heb ben voorgestaan. Critiek in deze zin schreef hij toe aan „aanhangers van de algemene sussingspolitiek. die zich ach ter het karretje van de communisten laten spannen". Het is algemeen bekend, dat de gene raal voortdurend gewaarschuwd heeft, dat uit de toenemende vernietigende kracht van de oorlog volgt, dat deze al gemeen moet worden verworpen, aldus Whitney. Volgens Whitney was sinds het begin van de Koreaanse oorlog ln Juni Mac Arthurs enige doel „de strijd tot een eervol einde te brengen en met zo min mogelijk verlies aan manschappen". Het toenemende bloedvergieten veront rustte MacArthur ten zeerste. MacAr thur was van mening, dat een politiek van verzoening door concessies oneindig meer levens zou kosten en wel eens de kiem voor een nieuwe wereldoorlog in zich zou kunnen dragen, aldus Whitney. VOLGENDE WEEK REDE VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. Een Brits conservatief parlementslid heeft gezegd, dat Churchill volgende week Donderdag in het parlement een „belangrijke" verklaring zal afleggen over de Noordatlantische verdediging. Verwacht wordt, dat Churchill de voorstellen om de Amerikaanse admi raal Fechteler te benoemen tot opper bevelhebber van de vloot voor het At lantische Oceaangebied zal aanvallen. OORLOGSSTELSEL IN V. S. VOOR DEFENSIE-INDUSTRIEËN. De V. S. zullen het oorlogsstelsel van distributie van schaarse grondstoffen voor de defensie-industrieën weer in voeren. Dit stelsel zou de levering van drie vitale grondstoffen staal, koper en aluminium aan de betrokken in dustrieën verzekeren. Wat er over zou blijven, zou naar de civiele industrie gaan. Manley Fleischmann, administrateur van de „National Production Authority", die de leiding heeft van het toewijzings stelsel, verklaarde, dat de bedoeling er van was, het land op een eventuele oorlog voor te bereiden. Adenauer bij Schuman. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. zijn besprekingen ook het Saarpro- bleem zal worden ter sprake gebracht. De conferentie van ministers vanDe persdienst heeft deze mededeling buitenlandse zaken van de zes lan-1 vergezeld doen gaan van uitingen je- den, die aan het plan-Schuman deel- i gens de Saarlandse minister-president nemen, is gistermiddag op het Fran- Hoffman, die in scherpte niet voor die se ministerie van buitenlandse zaken begonnen. Even voor de opening van de confe rentie ontving dr Adenauer, de West- Duitse bondskanselier, een telegram van de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, John McCloy. Deze deed Adenauer zijn beste wensen toekomen ter gelegenheid van diens deelneming aan de conferentie. „Ik vertrouw, dat uw bezoek het begin zal zijn van een periode van meer begrip en vrede on der de Europese volken", aldus McCloy in het telegram. De ministers vergaderden met geslo ten deuren. De bespreking duurde twee en een half uur. Graaf Sforza (Italië) zeide, dat men in een vriendschappelijke sfeer op een algemene basis had onderhandeld. Met de bespreking der bijzonderhe den zou heden een- aanvang gemaakt worden. Dinsdag hoopt men tot onder tekening van het plan te komen. De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft gisteren aan Duitse verslaggevers meegedeeld, dat hij vol daan is over het verloop van de bespre king, die hij Woensdagavond met de Franse minister van buitenlandse za ken, Schuman, heeft gehad. Een Duitse woordvoerder heeft er op gewezen, dat het slechts een informa tieve voorbespreking was. Alle proble men bij de Duits-Franse betrekkingen waren echter besproken, alsook de in ternationale kwesties, waar beide lan den belang bij hebben. De bondskanselier zou Schuman met nadruk hebben gewezen op de noodza kelijkheid van wijziging der tegenwoor dige bezettingsverhoudingen in een tweezijdig veiligheidsverdrag. Adenauer zou voorts een uiteenzet ting hebben gegeven van de Duitse economische moeilijkheden, die vooral in verband staan met de export van steenkool. In Duitse kringen verwacht men, dat de besprekingen over het plan-Schuman dit vraagstuk tot een oplossing zullen brengen. In Duitse kringen te Parijs wordt verklaard, dat het uitstel van de on dertekening van het plan-Sohuman tot volgende week niet het gevolg is van politieke moeilijkheden. Terwijl Adenauer in Parijs confe reert, heeft de persdienst van zijn par tij in Bonn thans verklaard, dat bij van de sociaal-democraten onderdoen. De persdienst spreekt van een door Hoffman „aangerande democratie". De ontwikkeling in het Saargebied kan volgens de persdienst niet langer gebonden blijven aan de persoon van Hoffman, wiens methoden „iedere eer lijke democraat met ernstige zorgen vervullen" Hij spreekt van „methoden van het derde rijk" en vergelijkt Hoff- mans regiem met dat van de Sovjet zone. De „vergrijpen tegen de eerste menselijke rechten" in het Saargebied moeten volgens deze uiting van de zij de van Adenauers partij eindelijk op houden. ONLUSTEN IN ZUID-PERZIË. Minister-president Hoessein van Per- zië heeft medegedeeld, dat in het Zuid- Perzische oliegebied van Abadan bij on lusten een Perzische vrouw werd gedood en drie Engelsen werden gedood of ge wond. Hij gaf de communisten de schuld voor de ongeregeldheden. Hoessein Ala zei, dat troepen en tanks waren gezonden uit Ahwaz, ongeveer honderd km. ten Noorden van Abadan, en dat men de toestand thans onder controle had. RADIO MOSKOU HERDENKT ROOSEVELT. Radio Moskou heeft gisteravond de vijfde verjaardag van het overlijden van president Roosevelt herdacht. In een lange beschouwing werd het aan deel van Roosevelt in de conferenties van Jalta en Teheran gememoreerd en opgemerkt, dat Roosevelt zeer veel ge daan had om de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de V. St. te verbete ren. De hulde aan Roosevelt ging ver gezeld van een aanval op Truman, die volgens radio Moskou de politiek van zijn voorganger niet heeft voortgezet. DE „ORANJE" NAAR INDONESIË. Gistermiddag is het m.s. „Oranje" weer naar Indonesië vertrokken. Aan boord bevindt zich o.a prof. Djoehana. directeur van het Instituut Pasteur te Djakarta. die o.m. uitgeleide werd ge daan door de waarnemend Hoge Com missaris der RI. mr Djoemhana. De „Oranje" wordt 3 Mei te Tandjong Priok verwacht. Onder auspiciën van de Koninklijke School voor Naaldwerk wordt in het St. james-paleiS te Londen een tentoonstelling gehouden van de kroningsgewaden, die door de Engelse koning en andere leden van de Koninklijke jamilie gedragen werden. Deze gewaden werden op de Koninklijke School voor Naald werk geborduurd. Mejuffrouw Beams, secretaresse der school, bezig met het arrangeren der voorwerpen in de troonzaal van het paleis. De expositie zal gedurende verscheidene weken voor het publiek toegankelijk zijn. Toenemende luchtactie in Korea. In een ccmmuniqué van het algemeen hoofdkwartier te Tokio, is medegedeeld dat een Zuid Koreaanse patrouiLe de stad Kansong, veertig kilometer teil Noorden van de 38ste breedtegraad, is binnengedrongen. Er werden geen com munistische verdedigers aangetroffen. Volgens een ccmmuniqué van de luchtmacht der V.N. op Korea zijn by de grote luchtgevechten van gisteren in de buurt van ae Jaioe acht sti aaljagers van het type Mig vernietigd, zes waar schijnlijk vernietigd en 15 besc.iadigd. Deze cijfers zijn gebaseerd cp de volle dige rapporten van de bemanning van B-29 bommenwerpers en „Sabre"-straal- toestellen. In totaal zouden 220 vliegtui gen in de strijd zijn geweest. In een uitzending van radio Peking i# gezegd, dat een groot aantal Ameri kaanse vliegtuigen de Mandsjoerijse grensstad Antoeng had aangevallen. Amerikaanse bommenwerpers zouden 110 bommen op de stad en omgeving hebben laten vallen. Bovendien hadden 12 jachtvliegtuigen machinegeweervuur afgegeven. Voorts hadden Amerikaanse vliegtuigen op 30 en 31 Maart en op 7 April hoven Mandsjoerije gevlogen. De V.S. bewezen hierdoor, een doodsvijand van het Chinese vo.k te zijn, aldus ra dio Peking. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN Te Washington is medegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen in Korea mo menteel 59.396 man bedragen. Dit is 846 meer ,dan de opgave van vorige week. Het totale aantal doden is 10.080. De openbare gezondheidsdienst van de VB. heeft te Washington meegedeeld dat er in Noord Korea „omvangrijke" pokken- en typhusepidemieen zijn uit gebroken. Ethiopië zal 16 April een detachement van 1.069 man naar Korea zenden. De sluiswerken te Harlingcn aan het einde van het nieuwe kanaal, dat van Groningen over Leeuwarden loopt, zijn nagenoeg voltooid. Zij vormen een onderdeel van de wer- HET BESTE NIET-BIBLIOFIELE BOEK. De Staatssecretaris van O.. K. en W. is voornemens, ter bevordering van de goede boekverzorging de beste niet-bi- bliof.ele boeken, welke in Nederland zijn vervaardigd en gedurende het jaar 1950 door Nederlandse uitgevers in Ne derland zijn uitgegeven, te bekronen, na kennisneming van een door een jury. bestaande uir de heren J Bons en G. Proost beide te Amsterdam en H. Sal- den, te Wassenaar, daartoe in te zenden advies. Zowel uitgevers van- als medewerkers aan een boekwerk kunnen inzenden. ken ter verbetering van vaarwegen in Friesland. Een overzicht van de nieuwe sluizen, welke op 30 Mei a.s. officieel ge opend zullen worden. Links de 12 meter brede, en rechts de 6 meter, brede sluis. AGENDA EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt gelijk ge meld Dinsdag a.s. ln openbare ver gadering bijeen. O.m. zullen de volgen de wetsontwerpen worden behandeld: Goedkeuring van het op 2 Juni 1948 te Parijs gesloten verdrag tot regeling der rechten en verplichtingen van Neder land en Frankrijk ten aanzien van we derzijdse onderdanen, die zich naar een der beide landen begeven om aldaar ar beid te verrichten (arbeidsverdrag). Provinciale indeling van Vlieland en Terschelling. Personeel overbelast. Twee verpleegsters van het R.K. Zie kenhuis te Groningen hadden zich voor de Arrondissementsrechtbank te Groningen te verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Voor deze zaak bestond enorme be langstelling, voorat van medische zijde. Op 19 December van het vorige jaar kreeg een der verpleegsters opdracht om de specialist voor oor-, neus- en keelziekten te assisteren bij het ver wijderen van amandelen. De patiënte was een 16-jarig meisje uit Gronin gen, dat bij aankomst ln de operatie zaal, volgens de getuigenverklaringen, zeer opgewekt en gezond was. De ver- Antwerpse organisaties hebben vertakkingen over heel de wereld. (Van onze Brusselse correspondent) Men verwondert er zich in België vaak over, dat de koers van de papie ren dollar op de zwarte deviezenmarkt betrekkelijk zo laag is. Men koopt de dollar hier voor ca. 52 francs, terwijl de officiële koers 50,40 frs noteert. Deze lage koers schijnt echter in verband te staan met de zwarte handel van Ant werpse diamanten naar de Ver. Staten. De „zwarte handelaars" worden in dol lar betaald en verkopen deze bankno ten op de zwarte markt. Het ruime aanbod houdt de koers laag Onlangs lekte een dergelijk smokkel- geval uit. Een Joodse emigrante, Eta Hoffman, werd op het vliegveld van New York gearresteerd. In de kluisjes van haar hoge hakken was een fantas tische partij fonkelende diamantjes geborgen. De partij had een waarde van 558.000 dollar. De zwarte diamanthamdel drijft op New York. De speciale weeldebelasting en het invoerrecht van 10 procent ma ken diamanten duur in Amerika en reeds menig Amerikaans handelaar kwam op de idee om het Invoerrecht te ontduiken. Te Antwerpen bestaan daarvoor speciale organisaties. Het gaat zover dat de partijen diamant door de organisaties tegen een hoge premie verzekerd worden tegen „ongevallen". De Amerikaanse recherche is ervan overtuigd, dat zij niet eens tien pro cent van het aantal gevallen, ontdekt. De Antwerpse recherche werkt met verklikkers, die in cafétjes in de Peli kaanstraat hun werk doen, maar in die bars en kroegjes komen slechts de klei ne handelaartjes, die diamanten opko pen van kleine fabrikanten uit de provincie, die niet op de officiële dia mantenbeurs zijn geregistreerd. Het is op de officiële beurs, dat de grote zaken worden gedaan. Telkens weer moeten vernuftige methodes wor den uitgedacht om de douane te ver schalken. Kleine diamanten worden soms met spijzen ingeslikt, een truc, welke ook door het geval Eta aan het licht is gekomen De smokkel gaat ook over Rotter dam of over de Franse havens Cher bourg en Marseille. De Antwerpse „or ganisaties" hebben vertakkingen over de gehele wereld en zij beschikken over enorme kapitalen Men kan ln een minimum van tijd zijn gehele fortuin naar de Ver. Staten. Tanger of een Zuid-Amerikaans land gireren. Lekt het geval echter uit, dan is men alles kwijt en krijgt men een formidable boete. Aan dergelijke boeten verdient de Belgische schatkist elk jaar enkele millioenen francs! ALGEMENE COMMISSIE VOOR DE TEXTIELHANDEL. Te Amsteram is opgericht de alge mene commissie voor de textielhandel met als voorzitter de heer W. S. de Jong en als secretaris dr H J. W. van der Poel. Het secretariaat is in Den Haag gevestigd. Deze oprichting geschiedde op initiatief van de Vereniging van grootwinkelbedrijven in textiel, de Fe deratie van textielgrossiersbonden, de Vereniging van textielinkoopcombina- ties (Mitex) waarbij aangesloten St. Willibrordus, Demotex en CTB en de vakgroep Detex. Het doel is het behartigen van de be langen van de textielhandelaren bij de autoriteiten en het onderhouden van de contacten bussen handel en industrie op het gebied van de textiel. ECONOMISCH BENELUX CONGRES TE ROTTERDAM. In het gebouw van de Nederlandse Economische Hoogeschool te Rotterdam ls vandaag het vijfde economische Be- ne'.ux-congres geopend. Op de plenaire zitting van hedenmor gen heeft de heer L. C. Ameye. econo misch adviseur van de Banque de Bruxelles gesproken over: ..De grens van de nuttigheid van de volledige ver wezenlijking der Economische Unie". Vanmiddag verdeelde het congres z!ch in de vergaderingen van de sociaal- economische sectie, agrarische sectie. financieel-monetaire sectie en de sectie zig en vroeg voor deze verdachte vrij handelspolitiek. spraak. pleegster S. heeft een zilmetabakje gevuld met pantocaine 2% ln de ver onderstelling, dat het novocain© 1 was. De specialist, die de operatie ver richtte, zoog vier maal zijn injectie spuit met deze vloeistof vol en dien de de patiënte op deze wijze 10 cM3 van deze stof in de nabijheid van de amandelen toe. Nog voordat de pa tiënte kon worden geopereerd, over leed het meisje ten gevolge van het opnemen van een dodelijke dosis pan tocaine. Het kroesje, dat door de hoofdzuster op het comfoortje was geplaatst, bleek namelijk geen novocaïne, doch panto caine te bevatten. De hoofdzuster had dit op het comfoortje laten staan van. 's ochtends 10 tot 's middags 4 uur. Hefc kroesje was niet voorzien van het etiket „Pantocaine 2terwijl in het zelfde kroesje regelmatig novocaïne werd gekookt Beide zusters werd thans ten laste gelegd door onnauwlettendheid zich schuldig te hebben gemaakt aan het veroorzaken van dood. De zuster verklaarde de opdracht van de hoofdzuster te hebben gekregen „al les voor de operatie gereed te zetten". Zij wist ook, dat alles wat op de poli kliniek in flesjes ot kroesjes stond en niet geëtiketteerd was. uitsluitend pan t oca ine bevatte. zy gaf toe zich schul dig te hebben gemaakt aan een grote onnauwlettendheid. De hoofdzuster ver klaarde. dat zy inderdaad op die be wuste dag pantocaine had gekookt. ZU had het iets langer dan normaal op het comfoortje laten staan, doch zag hierin geen grove fout, omdat de regels van haar afdeling voorschreven, dat niemand behalve zij en haar assistent- zuster de bewerking van het koken van pantocaine mogen verzorgen. Zij schreef het langer laten staan van de vloeistof toe aan overbelasting van het personeel. Een getuige-deskundige, dr T. Hui- zinga, verklaarde, dat men in ver schillende ziekenhuizen pantocaine juist om haar gevaarlijkheid kleurt, om daardoor duidelijk het verschil te laten zien tussen novocaïne en panto caine. In het R.K. ziekenhuis te Gro ningen gebeurde dit niet. In zijn requisitoir verklaarde de Offi cier van Justitie, dat hier uiteraard van opzet geen sprake ls geweest. Hy zocht de grond-oorzaak van dit geval ln het landelijk gebrek aan verpleegsters en overbelasting van het personeel in zie kenhuizen m het algemeen en in het R.K. ziekenhuis te Groningen in het bflzónder. HU achtte de zuster evenwel schuldig, omdat zij wist. dat niet-ge- etlketteerde flesjes of kroesjes panto caine bevatten. Voorts mocht zij niet aan het com foor komen zonder toe stemming van de hoofdzuster. De Officier achtte het onjuist, dat verdachte thans verklaarde gemeend te hebben, dat het novocaïne was, die zy aan de specialist had verstrekt. Zij moet niet veronderstellen of denken, aldus de Officier, doch „weten" Hy veroordeelde haar tot vier dagen voorwaardeiyke ge vangenisstraf met een proeftyd van één jaar. By de hoofdzuster achtte hy geen grove schuld of onachtzaamheid a an we- LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1