PresidentT ruman verdedigt zijn houding in een rede Mc Arthur heelt zijn functies overgedragen Republikeinen in de V. St. zullen tot felle aanval overgaan WEER BERICHT Mc Arthur verdedigt zich West-Duitse regering maakt saneringsmaatregelen bekend 90ste Jaargang DONDERDAG 12 APRIL 1951 00 No. 27275 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst eD J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 President Truman heeft nog geen 24 uur nadat hij generaal Mac Arthur van zyn functie ontheven had, in een rede tot het Amerikaanse volk ver klaard, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten er op gericht was, een derde wereldoorlog te verhinderen. Tot dusverre was deze politiek ge slaagd, aldus de president. „Wij hebben tot nog toe een derde wereldoorlog voorkomen". Het zou verkeerd, „tragisch verkeerd", zjjn. zo vervolgde Truman, als de Ver. Staten het initiatief zouden nemen tot het uitbreiden van de oorlog In Korea. Truman verklaarde verder, dat indien de communistische autoriteiten zou den inzien, dat zy de V. N. op Korea niet kunnen verslaan en als zy beseffen, dat het roekeloos zou zyn de vyandely kheden buiten Korea uit te breiden, zy dan wellicht „de dwaasheid van het voortzetten van hun agressie" zouden er kennen. Een vreedzame regeling zou dan mogeljjk zyn. In ieder geval was de deur „altijd open". De president zeide, er volkomen van overtuigd te zijn, dat de door de V.S. in het Verre Oosten gevolgde gedrags lijn de beste was „Ik ben van mening, dat wij moeten pogen de oorlog in Ko rea te beperken en wel om de volgende belangrijke redenen: Er voor te zorgen, dat de kostbare levens van onze solda ten niet verspild worden, er voor te zor gen, dat de veiligheid van ons land en van de vrije wereld niet nodeloos in ge vaar gebracht wordt en om een derde wereldoorlog te verhinderen. Het is uit een aantal gebeurtenissen gebleken, dat generaal Mac Arthur het niet eens was met. deze politiek. Ik heb het derhalve noodzakelijk geacht, generaal Mac Arthur van zijn functie te ontheffen, zodat er geen twijfel of verwarring zou heersen met betrekking tot het werkelyke doel van onze politiek. Het is my persoonlijk heel zwaar gevallen, deze stap te moe ten nemen. Generaal Mac Arthur is een van onze grootste militaire bevel hebbers. De zaak van de wereldvrede is echter belangrijker dan die van de enkeling". Volgens president Truman betekende de commandowisseling in het Verre Oosten geen enkele wijziging in de politiek der V. S. De regering zou de strijd in Korea krachtig en vastbesloten voortzetten om te pogen de oorlog tot een spoedig en succesvol einde te brengen. „Wij zijn te allen tijde bereid om te onderhandelen over een vrede in het gebied", zo ging Truman voort. „Maar wij zullen geen politiek van verzoening door concessies voeren. Wy stellen alleen belang in een werkelijke vrede". Een werkelyke vrede, aldus Truman, zou bereikt kunnen worden door een re geling op de volgende voorwaarden: 1) Staking van de vijandelijkheden, 2) Het treffen van positieve maatre gelen om hervatting van de vijandelijk heden onmogelijk te maken en 3) Het achterwege blijven van „agres sie". Een regeling op deze basis zou de weg openen voor de eenwording van Korea en het terugtrekken van alle buiten landse strijdkrachten. In een uiteenzetting van de militaire doeleinden In Korea zeide de president, dat de V.S. streden om het hoofd te bieden aan een schandelijke agressie" ..wy pogen te beletten, dat het Kore aanse conflict zich tot andere gebieden zal uitbreiden", aldus Truman. „Maar wü moeten tegelijkertijd onze militaire actie zodanig voeren, dat de veiligheid van onze troepen is verzekerd. Dit is noodzakelijk, willen zU de strijd kunnen voortzetten totdat de vijand zijn mee dogenloze poging om de republiek van Korea te vernietigen opgeeft. Ons mili taire doel is: de aanval af te slaan en de vrede te herstellen." President Truman verklaarde, dat, indien de Amerikaanse strijdkrachten Mandsjoerye en China zouden bom barderen of Chinese nationalistische troepen zouden helpen bij een landing op het Chinese vasteland, de V.S. zeer ernstig gevaar zouden lopen daardoor een algemene oorlog te ontketenen, „Als wy dit zouden doen, zouden wij verwikkeld raken In een ontzaglijk conflict op het vasteland van Azië en onze taak in de gehele wereld on noemlijk veel zwaarder worden. „Wat. zou de ambities van het Krem lin beter dienen dan wanneer onze strijdkrachten in een grootscheepse oorlog met rood-China verwikkeld zou den raken?' zo vroeg Truman zich af. -Het. kan best zijn, dat ondanks onze uiterste nogineen. de communisten de oorlog uitbreiden Het zou echter ver- £eerd. „tragisch verkeerd" zjjn, als wij het initiatief hierin zouden nemen", zo besloot Truman Truman bracht hulde aan de nieuwe opperbevelhebber der V.N., luit.-gene raal Ridgwav, „die reeds getoond heeft, ,..hofdanigheden, die voor zijn taak a.ls imntaire bevelhebber vereist zijn te be zitten". VEEL WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met eni- *e regen, later wisselende bewolking niet buien. Krachtige tot stormachtige nd tussen Zuid en West. Kouder dan vandaag. (Opgemaakt te in uur) 13 April. Zon op: 5.50 uur; onder: 19.32 uur Maan op: 9 11 uur: onder: 2.40 uur «oogwater te Katwijk te 7.17 en 19.48 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Felle strijd in de V. St. te verwachten. De dramatische aankondiging van het ontslag van generaal Mac Arthur heeft de Amerikaanse openbare me ning diep geschokt. Waarnemers zyn overtuigd, dat zij, die deze beslissing afkeuren, het 'and in een verhitte po litieke strijd zullen werpen en dat de reactie in ieder land gevoeld zal wor den. Reeds gebruiken de republikeinse leiders, senatoren en afgevaardigden die generaal Mac Arthur ondersteunen het ontslag als een wapen om de regering aan te vallen. Druk van Engeland, Canada en India heeft volgens hen de beslissing van het Witte Huis ten zeerste beïnvloed. De vroegere president Hoover beschreef de maatregel van Truman als „een grote tragedie voor ons land". President Truman heeft geen enkel lid va.n de V.N. van te voren inge licht; functionarissen in Washington zeiden, dat Truman niet verplicht was enig lid van de V N. te raadplegen over het ontslag, omdat niet de Veiligheids raad generaal Mac Arthur als opperbe velhebber had benoemd. Republikeinse senatoren verklaar den. dat generaal Mac Arthur zal trachten een triomfante terugkeer naar Washington te maken om een campagne te beginnen tegen de bui tenlandse politiek van de regering. Zij verklaarden tevens, dat zij de mo gelijkheid zouden overwegen om de re gering van Truman omver te werpen langs grondwettelijke weg, door de presi dent aan te klagen en voor het ge recht te dagen. Volgens de republikeinse senator Wherry die een telefoongesprek met Mac Arthur had. had Mac Arthur er in toegestemd voor een ver enigde vergadering van het Congres zyn ontslag te bespreken. Het gevolg hiervan zou het bitterste politieke gevecht kunnen ziln in de Ver. Staten sedert het aanklagen van presi dent Andrew Johnson in 1865. Tijdens de debatten in de Senaat riep de republikeinse senator van In diana, William Jenner dat hij het aan klagen van Truman de procedure, waardoor een president der V. S. uit zijn ambt kan worden ontzet eiste. De vice-president van de Senaat. Bark- ley, moest om orde hameren toen van de publieke tribune af werd geapplau disseerd. Jenner verklaarde ,dat de V.S. „be stuurd worden door een geheime cote rie. geleid door agenten van de Sovjet unie". De republikeinen van het Huis van Afgevaardigden hebben echter later op een byeenkomst besloten voorlopig een formele actie tot het aanklagen van president Truman in verband met het ontslag van generaal Mac Arthur uit te stellen. De republikeinen besloten eenstem mig een voorstel tot een volledig on derzoek van het Congres naar de bui tenlandse en militaire politiek te steunen. Zij besloten voorts generaal Mac Arthur uit te nodigen tot het houden van een toespraak tot een gemeen schappelijke zitting van het Congres. De republikeinse Senaatscommissie, die de republikeinse politiek in de Se naat vaststelt, besloot, dat generaal Mc Arthur zo spoedig mogelyk naar de V. S. moet komen om de Koreaanse oorlog en de politiek ten aanzien van het Verre Oosten te bespreken. Maandag zad een conferentie van alle 47 republikeinse senatoren worden ge houden. (Zoals bekend, heeft de rege ring in de Senaat slechts een meerder heid van 2 stemmen). Adenauer te Parijs Na zijn aankomst te Parijs las de Duitse kanselier Adenauer voor een mi crofoon van radio Luxemburg dfe vol gende verklaring voor: „Ik zet met ont roering voet op de bodem van Frank rijk. Dit ogenblik heeft grote beteke nis voor my. Mijn eerste officiële be zoek geldt met opzet Frankrijk Ik wil bewijzen, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland een centraal punt vormen voor een oplossing in Eu ropa. De komende ondertekening van het plan-Schuman - een geniaal idee opgevat door twee grote Fransen en Europeanen - doet zelfs bij de meest sceptische waarnemers veel hoop in het hart geboren worden Met een bly hart en vol hoop groet ik heden mijn naburen" IMPASSE TE PARIJS BLIJFT. De Dlaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier ziin ~*«=teren voor de 28ste maal bijeen I gekomen. Waarnemers te Parijs verklaarden. niet een einde van de impasse te ver wachten voor de terugkeer van Char les Bohlen. de assistent van de Ame rikaanse afgevaardigde, dr JessuD. Boh len zal heden uit Washington naar Pa rijs terugkeren. Hij heeft besDrekinzen met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson. ge houden om te oogen een einde te ma ken aan de impasse, waarin de confe rentie te Pariis verkeert. De zitting van gisteren was volgens een Westelijke woordvoerder „storm achtig" geweest. De bijeenkomst duur de vijf uur Er werden geen nieuwe voorstellen ingediend. Engeland dringt aan op concessies. Generaal MacArthur heeft op het hoofdkwartier van de Verenigde Na> ties zijn functies overgedragen aan de chef van zijn staf, gcneraal-ma- joor Hickey. Generaal-majoor Courtney Whitney, hoofd van generaal MacArthurs be- stuursafdeling in de geallieerde raad voor Japan, heeft verzocht met ingang van heden van zijn functie ontheven te worden, opdat hij generaal MacArthur zal kunnen vergezellen bij diens ver trek uit Japan. Van communistische zijde wordt tot dusver van het ontslag van de opper bevelhebber in 't Verre Oosten slechts in het kort melding gemaakt. De algemene secretaris van de En gelse communistische partij, Harry Pollitt, verklaarde echter het volgende: „dit ontslag zal de vredelievende krach ten in de wereld aanmoedigen nog sterker te strijden voor een onmiddel- lyk einde van de oorlog in Korea, Het zal hen aanmoedigen de zaak van de wereldvrede te verdedigen en te stry den voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden. Tegelijkertyd moet men op zijn hoede zijn, dat geen nieuwe pogingen worden aangewend om te bewijzen, dat de oor log van Amerika in Korea thans wer kelijke oorlog der Verenigde Naties is geworden en onder deze valse vaan de eigenlijke politiek van MacArthur op andere en misleidender wijze wordt voortgezet" Van de zijde dergenen die zich volle dig achter het ontslag van generaal MacArthur scharen, wordt verwacht, Met donderend geweld breken de golven op de boeg van het machtige slagschip ..Missouri" van de Ameri kaanse Marine. Het schip doorklieft de zee op weg naar de thuishaven, nadat het ge durende operaties in de wateren om Korea vijandelijke doelen zowel aan de Oost- als aan de Westkust van het schiereiland bestookt heeft. DE AMERIKAANSE TROEPEN VOOR EUROPA. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 192 tegen 168 stem men een door de republikeinen eesteund amendement verworpen, dat het ge bruik van Amerikaanse troepen in het leeer van generaal Eisenhower, zonder -"-voraf gaande goedkeuring van het Congres, wilde verbieden. Het amende ment had seen betrekkinz op de reeds toegewezen vier Amerikaanse divisies. dat nu de kans is geschapen, om in contact te treden in Korea De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, en de leider oer En gelse conservatieven, Winston Chur chill, hebben gisteren beiden hun in stemming betuigd met het ontslag van generaal MacArthur. Morrison, die zyn woorden voorzich tig koos. deelde het Lagerhuis mee. dat het doel van Engeland in Korea on veranderd is. Het blijft voorstander van verzet tegen agressie en het niet uit breiden van het conflict, zeide hij. Engeland is steeds van mening ge weest, dat het militaire aan de poli tiek ondergeschikt moet zyn en het is duidelijk, dat de V. S. eenzelfde opvat ting huldigen, aldus Morrison. Onder gejuich van de Lagerhuisle den bracht hy hulde aan generaal Mac Arthur als een schitterend soldaat Hij zeide, dat men de generaal niet alleen op grond van enige van zijn laatste uitlatingen zal beoordelen. Churchill was het er mee eens. dat de burgerlijke autoriteiten de daden van militaire bevelhebbers moeten con troleren. Ook hij prees MacArthur als soldaat en wegens zijn bestuur in Ja pan. De Britse minister van Landsverdedi ging Shinwell verklaarde in een door hem naby Londen gehouden toespraak o.m: „Engeland wenst geen conflict met het communistische China. Ik hoop slechts dat de Chinese communistische regering geen conflict met ons wenst". De V N.-commissie voor goede dien sten inzake Korea is gisteren eerst ge durende twee uur by een geweest om de gevolgen van het ontslag van generaal MacArthur op haar pogingen om te ko men tot onderhandelingen over Korea, te bespreken. Een woordvoerder verklaarde na af loop, dat er nog geen besluit was ge nomen. Hy zei, dat de commissie op het ogen blik geen nieuwe stap by Peking over weegt en nog een antwoord op haar vroegere pogingen afwacht. Volfrcnc Britse kringen te Washington heeft Engeland de V. S. meeegdeeld, dat het b.ijft vasthouden aan zijn standpunt, dat Formosa eventueel be hoort tc worden overgedragen aan communistisch China. De regering in Peking zou dan ook betrokken moe ten worden bij de onderhandelingen over een Japans vredesverdrag. Er wordt bevestigd, dat Engeland het \merikaanse ministerie van buiten landse zaken een memorandum heeft gezonden, waarin het zyn standpunt opnieuw uiteenzet. KOERSDALING IN WALL STREET Gisteren ging by de eerste transacties in Wall street naar schatting een be drag van 1 milliard dollars verloren van de gezameniyke beurswaarde van alle genoteerde fondsen, als gevolg van de berichten over de vervanging van Mac Arthur. Er kwamen zeer grote verkopen voor van zogenaamde „oorlogsfondsen". Hij ontkent alle ongehoor zaamheid. Bij monde van zyn voornaamste poli tieke adviseur, generaal-majoor Court ney Whitney, die zyn ontslag heeft ge vraagd, heeft generaal MacArthur een in krachtige bewoordingen gestelde ver klaring te zyner verdediging uitgegeven. MacArthur ontkent in deze verklaring Trumans bevelen, zich te onthouden van politieke verklaringen, niet te heb ben opgevolgd. Punt voor punt ontkent MacArthur zich schuldig te hebben ge maakt aan ongehoorzaamheid aan de genen, die officieel boven hem gesteld zyn. „De generaal ls van oordeel, dat hy zich nauwgezet gehouden heeft aan alle richtlynen, die hy ontvangen heeft: niei alleen de laatste tyd doch gedurende zijn gehele militaire dienst", aldus Whit ney. MacArthur heeft te kennen gege ven, dat hy niet voornemens is zich verder buiten het geschil met president Truman en de Verenigde Naties over de politiek in het Verre Oosten te houden. Volgens Whitney heeft men Mac Arthur nooit speciaal het afleggen van verklaringen over de Koreaanse oorlog en wat daarmee samenhangt belet en heeft Truman hem daarentegen verze kerd. dat zyn bevoegdheid „vryeiyk over de Koreaanse oorlog te spreken" on beperkt is. Alle verklaringen van de voormalige opperbevelhebber hadden uitsluitend betrekking op militaire aan gelegenheden, die hij mocht en moest bespreken, aldus Whitney. Hieronder valt ook de verklaring van 24 Maart, toen de generaal aandrong op een uit breiding van de oorlog tegen China, tenzy de communisten wilden onder handelen. Dat is ook het geval, zo ging Whitney voort, met de veel besproken brief van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, van een paar dagen later, waarin MacArthur eveneens de Amerikaanse politiek in Europa scheen te critlseren. Deze twee verklaringen „hadden niet het minste verband met elkaar", aldus Whitney. De critiek op MacArthur van andere woordvoerders der Verenigde Naties dan Amerikaanse bracht Whitney niet ter sprake. Volgens Whitney was men op het hoofdkwartier te Tokio van mening, dat de richtlynen van 6 December, gezien de bewoordingen en de strekking, uitslui tend golden voor officiële verklaringen in het openbaar en niet voor commu nique's, correspondentie of persooniyke gesprekken. De richtlijnen van 6 De cember waren aan alle uitvoerende or ganen gericht en niet alleen aan Mac Arthur, aldus Whitney. (De richtlynen van 6 December wer den door de gezameniyke stafchefs toe gezonden aan MacArthur en andere be velhebbers en behelsden een order van Truman, dat „geen redevoering, mede deling voor de pers of andere openiyke verklaring betreffende de buitenlandse politiek mag worden gepubliceerd, voor dat h°t ministerie van buitenlandse za ken dit heeft vrij gegeven). Bij het verlaten van zijn Ministerie voor het uitspreken van de begro tingsrede in het Lagerhuis, werd de Engelse Minister van Financiën Hugh Gaitskell, opgewacht door een legertje persfotografen, die hem en liet beroemde, of moeten we zeggen beruchte koffertje wilden „knippen" Vriendelijk lachend toont de Minis ter het voorwerp met de op dat ogenblik nog gefieime inhoud. Militairen uit Leiden en omgeving aan boord van „Dorsetshire". Aan boord van het troepentransport schip „Doretshire", dat op 28 Maart uit Tandj. Priok is vertrokken en ver- moedelyk op 29 April te Rotterdam zal arriveren, bevinden zich de volgende militairen woonachtig in Leiden en omgeving Leiden: C. P. Wassenaar, Bakh. v. Roo- zenboomstr. 39, Th. Holverda, Waard- str. 8. Alphen: B. J. Oosterman, Willemstr.37; J. C. Byi, Jongkind Koningstr. 34; J. Hekkema, Gouwsluisseweg 68. Bodegraven: A. M. van Dam, Zuidzyde 92 Boskoop: A. J. v, wyk, Julianastr. 101, A. v.d. Laan, zyde 316. Hillegom: K. de Graaf, Vosselaan 22. Katwijk: W. Schaap, J. v. Heemskerk laan 1. Lissc: Th. M. Vertuin, Prinsessestr. 45. Nieuwkoop: D. Vyfhuizen, Zuideinde44 Noordwijk: C. Cramer, Piet Heinstr. 70. Rynsaterswoude: P. v. Iperen, Heren weg 129. Voorschoten: F. Hogervorst, Ryndyk 206. Warmond: K. v. d. Bent, 12 Wassenaar: A. W. Schröder, Van Zuy- len van Nyeveldstraat 233. Woubrugge: J. F. v. GriethuyzenWe teringkade 24. De volledige passagierslysten liggen ter inzage op onze bureaux Witte Sin gel. Leiden en Wilhelminastraat 15, Katwyk aan Zee. VERBOD VAN PANAMESE COMMUNISTISCHE PARTIJ ONWETTIG VERKLAARD. Het Panamese Hooggerechtshof heeft het in Juli jl. door de president uitge vaardigd decreet, waarby de Panamese communistische party, alsmede andere als extremistisch beschouwde partyen buiten de wet worden gesteld, nietig verklaard, evenals dat. waarbil de toe gang tot de regeringslichamen aan communistische en geiykgezinde amb tenaren wordt ontzegd. Drie hoofdpunten HONGERSNOOD IN INDIA. Drie leden van de volksvertegenwoor diging van de provincie Bihar in India hebben verklaard, dat de bewoners van verscheidene dorpen van boomschors, slakken en in het wild groeiende vruch ten leven. De leider van de groep deed een be roep op de staat en de centrale regering om snel en in ruime mate hulp te ver lenen jteneinde honderdduizenden van de hongerdood te redden". Hef tretroffen district ligt by de grens ze uitgaven en ten derde hef overwin- van Nepal. 1 nen van de moeilykheden in de basis- De West-Duitse regering heeft giste ren het lang verwachte memorandum gepubliceerd over de maatregelen, die genomen zullen worden in verband met de ongunstige economische toestand. De regering is er van overtuigd, dat door deze maatregelen de gevolgen van de prysstijgingen in de wereld voor de West-Duitse bevolking verzacht zullen worden en dat voor de armere klassen der bevolking handhaving van de nood- zakelyke levensstandaard er door ver zekerd zal zyn. In het memorandum herinnert de re gering er aan. dat in de eerste tien maanden na de vorming van de rege ring de pryzen van vele goederen be langrijk gedaald zyn, waardoor de wer kelyke lenen der arbeidende bevolking stegen Ondanks het feit. dat de oorlog verloren werd, was er werkgelegenheid voor 2 millioen personen meer dan in 1936. De West-Duitse industrie gaf een ongeëvenaard herstel te zien door in vesteringen tot een bedrag van 17 mil liard mark. Door de bouw van 350.000 woningen vonden meer dan VA millioen personen een onderdak Deze hoopvolle ontwikkeling kwam door de oorlog op Korea, die enorme prUsstygingen met zich bracht, tot staan. Het regeringsprogramma bestaat uit drie hoofdpunten. Ten eerste, het verle nen van regeringssubsidies, ter voorko ming van buitensporige stijgingen der voedselpryzen. in het belang van de armere bevolkingsklasse; ten tweede belastingverhog'ng tot dekking van de- industrieën door een groot Investerings programma. Ten bate van de armere bevolkings klassen zal er een nieuw standaard brood komen, dat van betere kwaliteit zal zyn dan het tegenwoordige stan daardbrood. Verwacht wordt dat zestig procent van de bevolking dit standaard brood zal eten. De arme bevolking zal slechts 49 pfen nig voor het brood betalen en de meer welvarenden 64 pfennig. (Regerings ambtenaren verklaarden, dat degenen, wier inkomen beneden een bepaald ni veau ligt, waarschynliik kaarten zullen ontvangen, waarop zij het goedkopere brood zullen kunnen kopen. Dp ambte naren ontkenden echter, dat dit rant soenering van brood zou betekenen). De subsidies voor het brood, die naar schatting 800 millioen mark zullen kos ten. zullen gedekt worden door nieuwe belasting, in het bijzonder een speciale omzetbelasting op niet dringend nodige eoederen. Deze belasting zou voorname lijk eeheven worden op artikelen, die geschikt zyn voor export, teneinde de fabrikanten aan te moedigen om in het buitenland te verkopen. De kolenprys zal met 1 M. per ton worden verhoogd, ten bate van de wo ningbouw voor mynwerkers. In de mynindustrle, de iizer- en staal industrie en in de electriciteltsfabrieken zullen in het komende jaar 1 milliard M. worden geïnvesteerd De regering boreidt nieuwe maatregelen voor tot Investering van openbaar reld in de basisindustrieën. In haar memorandum doet de rege ring ten slotte een beroep op de be volking zich de noodzakeiyke opoffe ringen te getroosten, teneinde Wp*t- Duit.riand door de tegenwoordige econo mische crisis heen te brengen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1