Minister Gailskell dient zijn eerste begroting in Trofs verhogingen toch geen tegenvaller „VOORUIT" Met een enkel woord RECHTZAKEN Kerkelijk Leven WOENSDAG 11 APRIL Dc Britse minister van financiën, Hugh Gaitskell, heeft gisteren bij het begin van zijn begrotingsrede in het Britse Lagerhuis zijn landgenoten er op gewezen, dat er enige verlaging van de nationale levensstandaard zal moeten komen., In zijn overzicht omtrent de toestand der nationale finan ciën wees dc minister erop, dat er een strikt fiscale en monetaire politiek moet worden gevoerd ter beperking van dc civiele uitgaven. Geraamd wordt, dat ter betaling van de enorme uitgaven voor de herbewapening een extra bedrag moet worden gevonden van 250 millioen pond sterling. De totale reeds begrote uitgaven voor het jaar 1951—1952 worden geraamd op 4500 millioen pond sterling. Gaitskell raamde de totale uitgaven voor 1951/52 939 millioen hoger dan voor het lopende begrotingsjaar. De uitgaven voor defensie zouden in totaal 1490 mil lioen bedragen. Het doel van Engeland is het ten uitvoer brengen van een defen sieprogramma zo snel en zo ongestoord mogelijk en tegelijkertijd het handha ven van een voldoende ultvoer-niveau teneinde te kunnen betalen voor de lo pende invoerbehoeften. De minister raamt, dat de uitgaven, die door belastingen gedekt moeten worden, niet minder dan 4.197 milli oen pond sterling zullen bedragen. De inkomsten op de bestaande belasting basis zouden in het komende jaar 4.098 millioen pond sterling opbren gen. Op die basis zou er een tekort zyn van 99 millioen pond sterling. Gaitskell kondigde aan, dat ondanks de herbewapening het wekelijkse be drag voor ouderdomspensioen ver hoogd zal worden met vier shillings voor ongehuwden cn met 8 shillings voor echtparen. Het ouderdomspensi oen zal daardoor komen op 30 shilling per week voor ongehuwden en op 50 shilling per week voor echtparen. De minister van financiën kondigde verder aan, dat voortaan voor bepaal de medische hulp, die totdusverre kos teloos verleend werd, zal moeten wor den betaald. Voor kunsttanden zal on geveer de halve prijs betaald moeten worden en voor brillen eveneens onge veer de helft. Het trekken van tanden zal kosteloos blijven geschieden. De uitgaven voor de gezondheidsdienst zullen beneden de 400 millioen pond sterling moeten blijven. De minister kondigde verder verho- gekeerde winsten van maatschappijen worden verhoogd van 30 tot 50 procent. Over de verhoging van de omzetbelas ting zeide minister Gaitskell, dat men het publiek van kopen wil afhouden. Als compensatie zal voor vele huishoudelijke artikelen, als keukengerei, de omzetbe- I lasting vervallen. Andere belastingverhogingen hebben 1 *en betrekking op de toegangsprijzen voor j G°^PS' Prins Bomhard thans in Chili BEGIFTIGD MET HOGE ONDER SCHEIDING Prins Bcrnhard is gisteren met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. uit Buenos Aires te Santiago in Chili aangekomen. HU werd verwelkomd door de waar nemend minister van Buitenlandse Za- leden van het diplomatieke bioscopen (de verhogingen variëren naar gelang van de prijs der plaatsen) en op benzine, die ongeveer een penny per liter duurder zal worden. Verder kondigde de minister een ver hoging aan van het standaardtarief der inkomstenbelasting met 2.5 procent- van het belastbare inkomen, waardoor het nieuwe tarief komt op 47.5 procent. (Dit volle tarief drukt slechts op een deel van het inkomen van de belastingbeta ler. Beneden bepaalde grenzen wordt naar gelang van de omstandigheden geen belasting op inkomen betaald of slechts een verlaagd tarief). Tegenover Voelhoorns aan het Koreaanse front Het water van de Poechan is, gelijk reeds kort gemeld, gisteren weer ge zakt, nadat het ten gevolge van het openen der sluizen van het reservoir bij Hwatsjon 120 centimeter gestegen was. Dit betekent dat de „waterlinie" een mislukking voor de Noordelijken is ge worden. Een Amerikaanse eenheid is de So- jang, een zijrivier van de Poechan. overgestoken. De Noordelijken boden slechts geringe tegenstand. Iets meer Oostelijk stuitte een andere Ameri kaanse eenheid echter op hevig auto matisch vuur en mortiervuur van een uit ongeveer 1.500 man bestaand Noor delijk regiment. De Noordelijken blijven zich in de driehoek Hwatsjon-Tsjorwon-Koemhwa versterken voor het voorjaarsoffensief, waarop men blijft rekenen. Piloten der V.N. hebben gisteravond bijna 2.000 voertuigen in Zuidelijke richting zien trekken, komende van bevoorradings centra in Noord-Korea. Hwatsjon ligt thans onder artillerie vuur. Het Oostelijke front was vandaag rustig. Gisteren zijn afdelingen van de 29ste Britse brigade de rivier de Imdjin over gestoken Zij bezetten het gehele stel sel van Chinese verdedigingswerken ten Noorden van de rivier en ondervonden daarbij weinig tegenstand. Het waren tankafdelingen, die als speerpunt fungeerden voor Turkse. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe- pen. Er zijn aanwijzingen, dat de hoofd stellingen van de Chinezen zich onmid dellijk tegenover de verdere stellingen op de Noordelijke oever bevinden. Turkse troepen waadden met gevelde bajonet door de Hantan, een zijrivier van de Imdjin. Eenmaal aan de over zijde gekomen, voerden zij een bliksem snelle aanval uit op een Chinese mor- tiergroep. De Chinezen werden ovei- rompeld en gedood. Adenauer naar Parijs VERZOENINGSDEMONSTRATIE Heden wordt de Wcstduitse kanse lier. dr Adenauer, in Parijs vcrwaeht voor de laatste besprekineen over het plan-Schuman met de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk. Italië, België, Nederland en Luxem burg. Dit eerste bezoek in vredestijd sedert twintig jaar van een Duitse kanselier, wordt in Parijs verder reikend geacht dan het afhandelen van het verdrag. Een groot aantal Duitse journalisten is reeds in de Franse hoofdstad aange komen. In een radiotoespraak zei de Bonds kanselier, dat hij met een zekere ont roering de reis naar Parijs ondernam. Hii geloofde, dat de bijeenkomst in Pa dijs werkelijk een geschiedkundige be tekenis voor de vrede in Europa zou hebben. Een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland zou een beslis sende voorwaarde zijn voor de vereni ging van Europa. De moeilijkheden zou den overwonnen kunnen worden als belde landen een gedeelte van hun na tionale souvereinitelt overdragen aan een boven-nationale federatie. Het plan- Schuman verwerkelijkt een dergelijke oplossing, aldus Adenauer. Voorts verklaarde Adenauer, dat hij niet naar Parijs zou reizen, wanneer hU niet geloofde, dat de Bondsdag het plan-Schuman zou ratificeren. „Het Duitse volk hoopt, na de misslag van een nationalistische politiek. oP een tijdperk van vrede in een Europese federatie". AURIOL: STEL V ST. EN CANADA MET TELEUR BU zijn aankomst te Parijs heeft president Auriol een beroep gedaan op zijn landgenoten „niet de volken der V.S. en Canada, die zulk een groot ver trouwen in Frankrijk hebben, teleur te stellen". Hij vertelde over zijn reis o.m „wij hebben gepoogd te laten zien hoe Frankrijk in werkelijkheid is. De me ning over ons land is enigszins ver troebeld door onze Interne geschillen, die meer indruk op het buitenland hebben gemaakt dan wy wel denken". „Ik heb verklaard, dat Frankrijk vre de wenst door samenwerking, door het scheppen van een verenigd Europa, door algemene controle der bewape ning in alle landen en door de vrije uitwisseling van ideeën in de gehele wereld. Ik heb echter ook gezegd, dat wij besloten waren bij te dragen t-ot de collectieve veiligheid", aldus Auriol. De president van Chill, Gonzales Vi- dela, heeft Prins Bernhard begiftigd met ,,de grote halsketen van de ver dienste van Bernardo Ohiggins". Ohlgglns was in de eerste helft van de 19de eeuw leider van de eerste perma nente nationale regering van Chili en heeft veel voor de onafhankelijkheid, van Chili gedaan. Vijf marine schepen vormen „oefensmaldeel no. 5" AANVAARDING OP MAANDAG A.S. De lichte kruiser „Tromo" onder be vel van kapitein ter zee H. Bos, de fregatten „Dubois" en „van Ewijck" onder bevel van luitenants ter zee der eerste klasse T. Erunsting J. Bus- semaker en de onderzeeboot „Zwaard vis" onder bevel van luitenant ter z^e der eerste klasse H. R. Reitsma zullen GEEN RADIOLUISTERBIJDRAGE VOOR MILITAIRE OORLOGS INVALIDEN EN SCHOLEN Personen, die blijkens een door de Inspecteur van de Geneesk. Dienst der Kon. Landmacht af te geven bewijs behoren tot de ernstige militaire oor logsinvaliden behoeven geen radio luisterbijdrage te betalen. Deze ontheffing wordt echter alleen verleend als de betrokkene een met re denen omkleed verzoek tot ontheffing indient bij het hoofd van de Dienst Luistervergunningen <Hoge Prins Wil- lemstaat 32-34 Den Haag Dit verzoek kan gedaan worden zowel met betrek king tot een ontvangtoestel als tot een radiodistributie-aansluiting. Ook inrichtingen van openbaar en van geheel of gedeeltelijk uit de open bare kas bekostigd bijzonder onderwijs wijs behoeven, voor zover de ontvang- inrichting uitsluitend dient voor onder wijsdoeleinden, geen radioluisterbijdra ge te betalen. Deze ontheffing wordt alleen ver leend als daartoe een met. redenen om kleed verzoek wordt ingediend bij het hoofd van de Dienst Luistervergun ningen. MEISJES EN JONGENS STAKEN BIJ VERKADE. Gisteren hebben 110 meisjes van de inpakafdeling van de beschuitfabriek Verkade te Zaandam en 10 tot 15 jon gens het werk neergelegd. Naar de directie mededeelt is de sfea- Nieuwe gezant te Zweden DE HEER W. A. A. M. DANIELS Bij K. B. is de heer VV. A. A. M. D3. niëls, werkzaam aan het Ministerie van I Buitenlandse Zaken, benoemd tot H:. Ms' buitengewoon gezant en gevol- m**.ehkied minister bij het Zweedse Hol I tot een oef ensmaldeelhet smaldeel kinE ontstaan nadat in eerste instan- no. 5, worden verenigd, waaraan op 1 door een deel van het personeel was Mei nog de onderzeeboot „Zeehond" ceëist. dat Verkade geen besmet werk zal worden toegevoegd. Dit smaldeel wordt gevormd met het zou verrichten. De directie deelde me de. dat dit niet geschiedde en toen _oel, door veelvuldig oefenen van de kwam de eis van 5c'c loonsverhoging vloot in verband, onder een blijvende voor alle leden van het personeel onge- cperatione.e leiding en volgens vaste da leeftijd boven de reeds toege- lijnen. tot een gelijkgerichte, aan de practijk getoetste tactische bekwaam heid te geraken. kende 5% loonsverhoging. Bii Verkade werken in totaal 850 vrouwelijke en 800 mannelijke werkne- Tevens zal het smaldeel een zo groot mers- gingen aan van indirecte belastingen op luxe goederen. De omzetbelasting voor auto's en voor radio- en televisie-toe stellen zal verhoogd worden van een derde tot op tweederde van de waarde van deze producten. Ook de belasting op huishoudelijke apparaten voor gas en electriciteit zal verhoogd worden. Verder zal de directe belasting op uit- Hulp aan Maarschalk Tito FRANKRIJK LEVERT LICHTE WAPENEN In Londen worden sinds Maandag geheime besprekingen tussen Ameri kaanse en Britse functionarissen ge houden over het verzoek van Joego slavië om een lening ten bedrage van ruim 40 millioen gulden van Engeland en een ten bedrage van 20 millioen dollar van de V. S. ten behoeve van het aankopen van grondstoffen. Frankrijk zal Joego-Slavië voorzien van benodigdheden voor het fabriceren van lichte wapenen en artillerie, aldus verklaarde een woordvoerder van he, Franse ministerie van buitenlandse za ken Deze uitrusting maakt deel uit van de Franse voorraden, die niet langer in gebruik zijn ingevolge het besluit van de landen van het Noordatlantisch ver drag om hun wapenproductie te stan daardiseren. De uitrusting zal worden geleverd krachtens een t-e sluiten Frans-Joego slavische handelsverdrag. Volgens de woordvoerder zouden Engeland en de Verenigde Staten waarschijnlijk het Franse voorbeeld volgen. De ambassade der V S. te Belgrado heeft meegedeeld, dat Joego-Slavië voor zijn openbare gezondheidsdienst een bedrag van 3 milliard dinar zal ontvangen uit een fonds, gevormd uit de verkoop van Amerikaans voedsel, dat in het kader van het hulpprogram ma aan Joego-Slavië gezonden is. Volgens een overeenkomst met de Joego-Slavische regering over het be steden van het fonds zal tien procent van de gelden gebruikt worden voor een technisch hulpprogramma, in het bijzonder op medisch en landbouwge bied. De rest zal ten goede komen aan de openbare gezondheidsdienst van Joego-Slavië. Gailskell met het beroemde rode koffertje. deze verhoging kondigde de minister een kleine aftrek van belastingvrij inkomen voor gehuwden en voor kinderen aan. Voor de zeer rijken bood de minister een kleine verlichting aan. Het hoogste tarief van de progressieve schaal van belasting op inkomsten zal zodanig wor den herzien, dat de belasting niet ho ger dan 47.5 procent zal worden Als ge volg van de verhoging van het stan daardtarief zou dit laatste wel het geval geworden zijn. Deze laatste verlichting heeft betrekking op inkomens groter dan 20.000 pond sterling per jaar. Geen schokkend budget Onze Londense correspondent telefo neert ons: Gaitskell's eerste begroting lieeft geen schok veroorzaakt. Niemand had immers onder dc gegeven omstandig heden een populair budget verwacht en het is een budget van de midden weg geworden. Gaitskell stond voor de zwaarste taak, die ooit een kanselier had te verrichten, al kon hy voortbouwen op het door Cripps ln de voorafgaande jaren geleg de fundament. Gaitskell's begroting moest dit keer vier dingen tegelijk doen, namelyk de bewapening financieren, de export buitensporig opvoeren, het bin nenlands gebruik remmen en inflatie tegengaan. In hoeverre deze begroting een slag ln de lucht is, zal pas later kunnen blijken, omdat er zoveel afhangt van onberekenbare factoren als verdere materialen-schaarste. Gaitskell heeft de lasten zoveel mogelyk rechtvaardig over de gemeenschap trachten te verdelen, vooral door een slechts graduele verho ging van de inkomsten-belasting. Een maatregel, welke het principe van de voor premie-betalers kosteloze gezond heidsdienst aantast, vormt de door Gait-skell aangekondigde extra-heffing op enkele onderdelen van de tandheel kundige hulp. zoals het aanschaffen van gebitten en vergoeding van brillen tot de helft van de kostprijs. Gisteravond heeft Atllee op zijn ziek bed een ernstig conflict in de regering weten te voorkomen. Aneurin Bevan, die de gezondheidsdienst heeft ge- mogelyke gelegenheid moeten bieden tot. oefening van personeel, afkomstig van verschillende c-pleldir.gen, zedat het be mannen van de nog in aanbouw zijnde vlcot over enige jaren met bevaren en bekwaam personeel kan geschieden. Maandag a.s. aal Schout bij Nacht A. de Bcov aan boord van Hr Ms „Tromp" het bevel over het dan in de Parkhaven te Rotterdam liggende smaldeel 5 aan vaarden. Zodra de vlag van Schout bij Nacht de Booy is gehesen, zullen Hr Ms „Dubois" en „van Ewijck" deze vlag ie der met 13 schoten salueren. sticht, had met aftreden gedreigd, in dien cr een extra-tarief zou worden geheven. Gaitkell's voorstel betekent echter een compromis, omdat mensen, die werkelijk ziek zijn, ook in de toe komst gratis zullen worden geholpen. Doordat dp begroting in het algemeen ren gunstige indruk heeft gemaakt op ce parlementaire Labourfractie, stond Aneurin Bevan In zijn ontlek vrijwel geïsoleerd. Vandaar dat hy zich ten slotte bij Gaitkell's voorstel heeft neer gelegd. Gaitskell had bitter weinig speelruim te, omdat de belastingen reeds tot dui zelingwekkende hoogte gestegen zijn. De strijd om het budget zal waarschijnlijk de Engelse politiek in de komende maanden beheersen. De conservatieven hebben reeds laten weten, dat zij de re gering over de fiscale maatregelen te vuur en te zwaard zullen bestrijden. Gaitskell zeide, dat hij een zo eerlijk mogelijke begroting had ingediend, zo dat hy ook een eerlijke critiek ver wachtte. Volgens de conservatieven zijn de voorgestelde maatregelen niet dras tisch genoeg. Churchill complimenteerde Gaitskell na zijn speech voor zyn helder betoog. De oppositie-leider, die slechts enkele minuten sprak, ging echter alvast tot de aanval over door te verklaren, dat vooral door de devaluatie en het alge meen beleid van de regering Enge- lands financiën diep gezonken zijn. In het Lagerhuis heerste gistermiddag een buitengewone sfeer. Verschillende conservatieven zaten in deftige costuums met hoge hoeden op, in vroegere tilden de traditionele wijze, waarop men in het Lagerhuis verscheen. In contrast hiermede was het feit. dat verschillende ministers od de grond za ten, omdat, zij geen plaats hadden kun nen vinden! Toen Gaitskell. die er zeer vermoeid uitzag, precies te half vier met zijn rode koffertje de zaal betrad, werd hij luide toegejuicht. Gejuich klonk ook, toen hij na een uur een teug ranja met rum HOE EEN BIGGETJE GEWASSEN WERD! Een wegenwacht, die op de route Den HaagRotterdam patrouilleerde. ..keek wel wat vreemd op, teen hij bij het vliegveld Ypenburg werd aangeklampt door een bromfietser, die hem vertelde, dat uit een mand, die hij achter op zijn vehikel had, een biggetje was ontsnapt- De wegenwacht tufte in snelle vaart in de aangeduide richting. Reeds na en kele honderden meters zag hij ver m het natte weiland een dartele figuur, waarin hij de vermiste krulstaart meen de te herkennen. Hij sprong over een sloot en rende het land in „om dit var kentje eens even te wassen". Maar het ging onmiddellijk aan de haal! Samen met de inmiddels gearriveerde eigenaar en een hulpvaardige boer werd een wil de jacht ingezet, waarbij de vluchteling geruime tijd aan het langste eind bleef trekken. Tenslotte wist de wegenwacht na een vertwijfelde sprint het vrijheidlievende biggetje te grijpen, net op het ogenblik, dat het de drukke Rijksweg op wilde i-ennen, waar het ongetwijfeld in een ommezien tot varkenslapjes zou zijn gereduceerd. Vijf minuten later was de adspirant-biggenjager weer met een schroefsleutel in de weer om een ge strande auto tot voortgaan te bewe gen VERMOGENS VAN NEDERLANDERS NIET-INGEZETENEN NIET NAAR BUITENLAND. Op de vraag van het Tweede Kamer lid Welter (KN.P.) of het juist is. dat aan Nederlanders met-ingezetenen wordt toegestaan hun vermogen naar het buitenland over te brengen, mits zij genoegen nemen met een koers van 15':- dollar per f. 100 in stede van de officiële Koers van 26 5/16 dollar per f. 100, met andere woorden indien zij genoegen nemen met een disconto van 42 heeft die Minister van Financiën geantwoord, dat door de Nederlandsche Bank aan Nederlanders niet-ingezete- nen géén vergunning wordt verleend om hun hier te lande berustende vermogen naar het buitenland over te brengen. De vraag of het juist is. dat de door deze regeling mogelijk gemaakte over brenging van Nederlandse vermogens naar het buitenland mede oorzaak is van de voortdurende druk. waaraan in ternationale fondsen op de beurs te Amsterdam zijn blootgesteld, zulks ten nadele niet alleen van de Nederlandse belastingplichtigen, die ingezetenen zyn, maar ook van de fiscus, heeft de Minis ter eveneens ontkennend beantwoord. BRAILLE-TIJDSCHRIFTEN. INTERNATIONALE CATALOGUS VAN De blinde heer Albert Klep te Breda is gereed eekomen met de samenstelling •van een catalogus van Braille-tljdsc-hrif- (Tneoz. Med.-adv.) Kore va ar straat» 30 Leiden' nam.gaitskell had een donkerrode anjer ten QVer de hJe wereld. Drie jaar heeft i'" hy over dit werk gedaan. De heer Klep is bestuurslid van het Genootschap voor blinden en slechtziende intellectuelen „Petronella Moens". Op de jaarvergade ring van dit Genootschap, die Zaterdag as. ln Amsterdam wordt gehouden, zal de heer Klep de catalogus aan het be stuur overhandigen. van bloemkoolformaat in zijn knoops gat. Dezelfde soort bloem sierde vele andere leden, zowel van Labour als con servatieven en liberalen. Het was het enige feestelijke. Gaitskell, die jaren lang docent is ge weest, ging deze meer dan 2 uur du rende begrotingsspeech buitengewoon goed af. Hij hield een zeer plezierige en duidelijke voordracht, die het verwer ken van zoveel dorre cijfers voor de toe hoorders vergemakkelijkte. Haast nie mand viel in slaap! Eenmaal stond Churchill, die zelf vijf maal een begroting heeft ingediend, op om de kanselier te verzoeken wat lang zamer te spreken. Toen Gaitskell aankondigde dat om 6 uur de benzineprijs zou stijgen, holden enige grappenmakers weg om te trach ten nog benzine tegen de oude prijs te bemachtigen. binnenland De Anno Santo-zender, die Katholiek Nederland ter gelegenheid san het Heilig Jaar aan de Paus heeft geschenken en waarvoor een millioen gulden werd bijeen gebracht. is thans naar Rome verzonden. - Jhr mr H. L. F. K. van Vredenburgh. administrateur van de internationale zone van Tanger. die door Nederland ter be schikking is gesteld, zal in Augustus aa. zyn taak neerleggen. Ir J. H. van Tuil te Arnhem is be noemd tot directeur van het Nationaal Park „De Hooge Veluwe", Verschenen is het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van zekere waarborgen legens beoaalde groepen militairen en ge wezen militairen van het K.N.I.L., alsmede hun nageleten betrekkingen. - De privaatdocent in de Middeleeuwse muziekwetenschap aan de Amsterdamse universiteit dr Jos Smits van Waesberghte S.J., heeft de internationale prijsvraag ge wonnen voor een monographic over Guido van Arezzo. De prijswinnaar is voorne mens om dan naar Italië te gaan teneinde op 30 April de prijs, die 500.000 lire be draagt, te Arezzo ln ontvangst te nemen. Op verzoek van het Curacaose mu seum zal door bemiddeling van de Stich ting voor culturele samenwerking in Juni a.s. te Willemstad een tentoonstelling worden gehouden van 15 schilderijen van Primes Wllhelm'na. Een Zweedse bankier Hybar Rooth, is tot directeur van het Internationaal monetair fonds benoemd, als opvolger van Camille Gutt van België. Rooth, die 62 Jaar oud is. was van 1931 tot 1933 lid van de raad un de Inter nationale Bank van Bazel en daarna ook ln 1937. Hij was van 1929 tot 1948 gou verneur van de Zweedse rijksbank. Acht personen zijn gisteren omgeko men als gevolg van het verongelukken van een „Skymaster" transportvliegtuig, bij landing op het vliegveld van Fairbanks in Alaska, een vliegbasis van de Amerikaanse luchtmacht. Een Joegoslavische marconist, ln dienst van de Joegoslavische ambassade te Praag, zou door de Tsjechoslowaakse auto riteiten gearresteerd zyn. Aldo Cucchi, leider van de beweging, die zich van de Italiaanse communistische party heeft afgescheiden, werd gisteren licht gewond toen bij en de „derde man" van de beweging. Cocconi, bij het verlaten van een fabriek te Ferrara. werden aange vallen. Cocconi werd vrij ernstig getroffen door een steen. De andere leider v#n de beweging. Magnanl, dreef met een groep arbeiders van de fabriek de aanvallers op de vlucht. Verscheidene personen werden door de spoedig ter plaatse verschenen politLe gearresteerd. In Buenos Aires is ten gevolge van het ln brand vliegen van op het water drijvende olie een brand uitgebroken, die °en aanzienlijke lengte kademuren en vijf kranen vernielde. BUITENLAND Stakende havenarbeiders In Auckland hebben besloten, de V.N. om maatregelen te verzoeken tegen de regering van Nleuw- Zeeland, omdat, naar hun mening de nood verordeningen van de regering om een einde te maken aan de staking Indruisen tegen het Handvest van de rechten van de mens. De vorst van Monaco heeft de grote letterkundige prijs van Monaco ten be drage van 1.000 000 francs aan de ln Frankrijk uit Amerikaanse ouders gebo ren schrijver Julian Green toegekend. De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft het voorzitterschap aan vaard van een vereniging, die de weder opbouw van Helgoland wil bevorderen. De West-Duitse bondspresident, prof Heuss, heeft zich bereid verklaard het erc- voorzltterschap te aanvaarden. Tengevolge van overstromingen ln Minnesota. Jowa en Zuld-Dakota zijn meer dan 12.000 mensen dakloos geworden. Te Graz (Oostenrijk) zyn de bloed donors ln staking gegaan, zy eisen een hogere prys voor hun bloed Verschillende ernstige operaties moesten reeds worden uitgesteld. De Belgische premier Joseph Pholien is gisteren uit New York naar België te ruggekeerd na een bezoek van tien dagen aan de V.S. Het derde internationale pianisten concours om de BusonlprUs ten bedrage van 500.000 lire, zal van 25 Augustus tot, 6 September worden gehouden. In de Jury zitten o.a. de pianisten Robert Casdesus. Alfred Cortot, Arthur Rubinstein. Claudlo Arrau, Wilhelm Backhaus en Walter Gle- seking. MOBILOFOONS IN N.O. POLDER.. De PTT heeft te Emmeloord een mo bilofoon zender-on tv anger geplaatst met een zend wijdte van 15 km; deze stond oorspronkelijk in Lemmer. Binnen afzienbare tijd zullen 10 mo bilofoons in de N.O. polder in gebruik zyn, n.l. by de politie de directie van de N.O. polder en diverse particulieren. In verband met de uitgestrektheid van de N.O. polder wordt door dit initiatief in een grote behoefte voorzien. NIEUWE REDDINGBOOT VOOR PRINSES WILHELMINA. Overdracht aan K.N.Z.H.R. Daniels Handel met Japan biedt mogelijkheden JAPANSE VERTEGENWOORDIGING IN ONS LAND. De Japanse vertegenwoordiging in ons land. die onlangs is gearriveerd, heef: voorlopig haar intrek genomen in hotel „De Twee Steden" te Den Haag. Als hoofd rteedt 00 de heer Takhozo Shi meda die van 1934 tot 1936 attaché was aan de toenmalige Japanse legatie in ons land. De vestiging van deze vertegenwoor diging. welke door de regering is toege staan, heeft voornamelijk tot doel de handelsbetrekkingen tussen Japan en Nederland te bevorderen. Naar de heer Shimeda ons meedeelde, hoopt men in Japan, dat het vredes verdrag nog in het eind van dit jaar gesloten zal worden. Deze eerste offi ciële Japanse vertegenwoordiging in ons land na de oorlog, zal dan na de ondertekening van het vredesverdrag, kunnen uitgroeien tot een legatie. De invoer van Nederlandse producten in Japan noemde hi.j op het ogenblik enigszins grillig. Zo werden o.a. idustxie- diamanten, gereedschappen. Philips-pro- ducten. vezels ivoor door Nederland ge ëxporteerd. Uit Japan kwamen katoenen textieiwaren, hout en koper, Veel kan Japan ook ln ons land leren van de in dustriële ontwikkeling. Voor Nederland is ook belangrijk het transitoverkeer van goederen uit Japan. Ook de Nederlandse koopvaardy vloot kan voor het vervoer van Japanse goe deren veel betekenis hebben, want in Japan is er een zeer groot tekort aan soli epen. De invoerrechten zullen ook in de toe komst vry laag blijven in vergelijking met die van voor de oorlog. Het ophef fen van de douanebelemmeringen noem de de heer Shimeda ook een voordeel voor Japan. Op het ogenblik onderzoekt de ver tegenwoordiging in ons land de han delsmogelijkheden, de marktpositie, de regelingen inzake im- en export cn alles wat met het handelsverkeer ver band houdt. Pleidooien zaak Lokollo-K.P.M. 16 April De pleidooien in het proces Lokollo- KP.M. zullen worden gehouden op 16 April a.s. des morgens om 10 uur. De heren Lokollo en Aponno verwy- ten de K.P.M.: onrechtmatigheid V3n de aanvoer van troepen en oorlogstuig gedurende de strijd op Ambon. Een soortgelyk proces gevoerd door de Staat der Zuid Molukken tegen de K P.M. eindigde, doordat het Amster damse gerechtshof de Nederlandse rechter - gelyk gemeld - niet bevoegd verklaarde. JORIS DIELS CONTRA NEDERLANDSE KUNSTENAARS De civiele strijd tussen de Vlaamse De MU Nederland zal aan Prinses ,a.oteur Joris Diels en de (Nederlandse) -'Vereniging van Toneelkunstenaars is Wiïhelmina een reddingboot ten ge schenke geven. Zy heeft te kennen ge geven de boot over te dragen aan de Kon. Noord en Zuid-Hollandsche Red- dingmaatschappb'. De boot wordt ge bouwd bij de N.V. Scheepsbouw Mij v/h Fa H. Schouten te Muiden en zodanig uitgerust, dat zil bij de hevigste stormen niet kan kantelen. De motoren zyn reeds geplaatst; de schilders leggen de laatste hand. HANDELSVERKEER JAPAN- NEDERLAND. Het onlangs tussen Nederland en be zet Japan gesloten handels- en beta- linesaccoord is dezer dagen door de Ne derlandse regering goedgekeurd. Onder Nederland werden hiermede begrepen Suriname, de Ned. Antillen en Nieuw- Guinea. De totaal van het handelsverkeer voor 1951 is 7.300.000 dollar naar beiden zU- den (raming), GEEN BRAND MEER OP „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" Aan boord van de Johan van Olden- barnevelt hebben zich geen brandjes meer voorgedaan, sinds het schip voor de tweede maal IJmuiden heeft verla ten De Johan van Oldenbarnevelt be vindt zich op het ogenblik in de Rode Zee. nog niet ten einde. De eerste kamer van de Amsterdamse rechtbank zou gister middag m civiele procedure vonnis wU- zen, doch hield de uitspraak aan en bepaalde, dat de gedaagde party (de Nederlandse Toneelkunstenaars) tot de levering van het bewijs moet worden toegelaten. De vereniging van toneel kunstenaars zal nu met getuigen een 12-tal punten moeten bewijzen, waar van de voornaamste zijn: dat Diels voor de oorlog reeds sympathie zou hebben gekoesterd voor het nationaal-soclalis- me. dat hy in 1938 als .Ehrengast" bij Hitier op bezoek zou zijn geweest, dat hij zich daarna met de grootste bewonde ring over Hitier zou hebben uitgelaten, dat hy tijdens de oorlog vriendschap pelijke relaties onderhield in kringen van Belgische landverraders, dat hij het bewind van de nieuwe orde heeft ge bruikt om voor zich zelf het ambt van directeur-generaal van de Koninklijke Theaters van Antwerpen te creëren, dat hij Duitse officieren bij zich thuis zou hebben ontvangen met velen van wie hij zeer intieme betrekkingen zou heb ben onderhouden en dat hi,i Goebbels een hulde-adres zou hebben overhan digd. Voor de N.T.V. treedt als raadsman op mr K. Boekei. terwijl mr A. Mout optree.tt voor Joris Diels. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mont- foort G. H. van Kooten te Brandwyk. Aangenomen naar Wijk by Heusden J. van Rootselaar te Oud-Alblas die bedankte voor Bennekom en voor Brakel; naar An keveen als byz. hulppred. P. A. Tichelaar te Santpoort; naar Bodegraven Jac. Ver maas te Amersfoort; naar Vaassen (N.PB.) D. G Boon te Almelo. Bedankt voor 's-GrevelduIn-Capelle B. Haverkamp te Veen; voor Barneveld (vac. J. J. Poot) (tocz J Zwljnenburg te Hul zen (N.H.); voor Meppel (vac. J. Hoogen- kamp) K. G Kwint te Hengelo (Gld Geref. Kerken Beroepen te Amster dam-West (4e pred.pl.) H. W. Wierda te 's-Gravenhage-Loosdulnen: te Wou brugge en te Makkum, W. M. de Bakker, cand." te 's-Gravenhage. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bilhovcn K J. Dykema te Zwyndrecht-Grote Lindt. Aangenomen naar Meppel, P. van Gurp te Musselkanaal Tweede Exloërmond, die bedankte voor Zaandam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Baren- drecht N. de Jong te Mlddelharnls en C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten Beroepen te Tholen H. Ligentenberg te Rotterdam-West.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2