Grootscheepse landelijke actie tegen voetbalpools „Huisvaders vergokken hun hele kinderbijslag Met een enkel woord MAANDAG 9 APRIL Pan-Amerikaanse conferentie gesloten. 29 RESOLUTIES AANVAARD. Zaterdag Is te Washington de confe rentie der ministers van buitenlandse zaken van de 21 Amerikaanse republie ken geëindigd De ministers tekenden een „samenvattlngshesluit" waarin de 29 resoluties en verklaringen, die tij dens de besprekingen van twee weken zijn aanvaard, worden samengevat. De voornaamste resultaten van de confe rentie zijn: 1. De aanvaarding van de verklaring van Washington, waarin de 21 Ameri kaanse republieken verklaren vastbe sloten te zijn verenigd te blijven. 2. Aanvaarding van een aanbeveling, dat elke republiek speciale militaire eenheden ter beschikking zal stellen van de verdediging van het Amerikaanse halfrond. 3 Instemming met een aanbeveling, dat de Amerikaanse republieken zullen samenwerken in het treffen van voor bereidingen voor de gemeenschappelijke militaire verdediging van het Westelijk halfrond. 4 De 21 staten verklaren vastbesloten te zijn onderlinge geschillen door recht streeks overleg tussen de twee betrok ken DartUen te regelen. 5. De Amerikaanse republieken beves tigen opnieuw geen overdracht van ge bied in de beide Amerlka's, dat wordt bestuurd door een nlet-Amerikaanse mogendheid, aan een ander niet-Ame rikaans land te zullen erkennen. 6. Besloten is de productie van het Westelijk halfrond te verhogen, speciaal wat betreft grondstoffen en materialen van strategische waarde. Ook zullen maatregelen worden genomen om te verzekeren, dat de vrije landen der wereld in steeds toenemende mate de beschikking zullen krijgen over schaarse producten. 7. Maatregelen zullen worden geno men om inflatie tegen te gaan. NIEUWE AMERIKAANSE NOTA AAN MOSKOU INZAKE SCHEPEN- TERUGGAVE. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat een nota aan de sovjet-ambassadeur is overhandigd, waarin de Verenigde Staten de onmiddellijke teruggave eisen van de 672 schepen, die Amerika tij dens de oorlog aan Rusland heeft ge leend. Met betrekking tot de Russische klacht, dat 556 schepen versleten waren en voor het grootste deel ongeschikt waren voor het varen in volle zee, heb ben de V. S. opnieuw verzocht, dat zijn vertegenwoordigers zou worden toege staan alle onbruikbare schepen te on derzoeken. In antwoord op het Russische argu ment, dat Amerika de schepen niet no dig zou hebben, zegt de nota, dat alleen president Truman hierover beslissen kan. Rembrandt en een kleine vergissing. GROTE BELANGSTELLING VOOR TENTOONSTELLING TE ROME (Van onze Romeinse correspondent) De tentoonstelling van etsen en te keningen van Rembrandt, welke op 31 Maart te Rome werd geopend, blijkt 'n zeer groot succes te zijn. De couranten, die een kort verslag over de opening brachten, beginnen nu aandacht te wijden aan de tentoon stelling zelf en het publiek komt in steeds groter getale naar Palazzo Ve- nezia om kennis te maken met het werk van de grote Nederlandse mees ter, wiens naam natuurlijk ieder kent, maar van wie te Rome niet één enkel werk wordt gevonden. Misschien komt dat publiek wel met wat al te hoog ge spannen verwachtingen. De tentoon stelling is aangekondigd als ,Rem- brandt-tentoonstelllng" en Rembrandt is een schilder, maar in het Palazzo Venezia ziet men niet meer dan één schilderij, een „Grisaille" en verder te keningen en etsen, die nu eenmaal, wil men er werkelijk van genieten, met veel meer aandacht moeten worden be keken dan schilderijen. Hoe groot de belangstelling is. moge uit het volgende staaltje blijken: een onzer goede Italiaanse vrienden belde ons zondagmorgen op. Hij had in de courant gelezen dat er een Rembrandt- tentoonstelling was geopend, maar het was de courant van één April. Toen wij hem verzekerd hadden, dat wü de opening zelf hadden bijgewoond, was zijn reactie een beetje onverwacht: Daar ga ik dan vanmiddag nog heen met mijn dochter. Dat kind heeft nog nooit de „Nachtwacht" gezien. Van te hoog gespannen verwachtingen gespro ken Maar toch zijn we zeker, dat onze vriend en zijn dochter, die wij met een paar voorzichtige woorden op zijn ver gissing wezen, van het vele en mooie, cat zij in de zalen van het Palazzo Ve nezia te zien zullen krijgen, toch ten volle voldaan zullen zijn. Ook al is de „Nachtwacht" thuis gebleven. CHINESE AANVAL OP TONKIN. Gisteren is te Hanoi meegedeeld, dat een bataljon Chinese troepen de Chi nese grens hebben overschreden en Noord-West Tonkin zijn binnengevallen Zij hebben de grensplaats Bannacoom Phong tho, 24 km. verder naar het Oos ten. bezet. Franse valschermtroepen en Marok kaanse versterkingen zijn per vliegtuig naar Tonkin gebracht. Een vooraanstaand leider deT Viet- minh heeft voor de radio verklaard, dat de Vietmlnh over zal gaan tot e*n uit puttingsoorlog tegen de Fransen. Ho tsji minh heeft gezegd, dat men weer de guerilla-activlteit zou opvatten daar een bewegingsoorlog niet de beste wijze van vechten was. BRITS-EGYPTISCHE BESPREKINGEN. De Britse ambassadeur bij de Egypti sche regering is Zaterdagavond per vliegtuig uit Londen te Cairo terugge keerd. HU had de toelichting der Britse re gering op de voorgestelde wijzigingen in het Brits-Egyptische verdrag bil zich. Reeds gisteravond heeft, hij een lang durig onderhoud gehad met koning Fa- roek. Waarnemers ziin van mening dat de voorstellen hoofdzakelijk een oocine inhouden om de els van Egypte tot ont ruiming van de Suez-Kanaal-zone door de Engelsen met de realiteiten van de huidige Internationale toes'and in over eenstemmine te brengen. Men verwacht dar de Egvp'ische am bassadeur in England die zich od het ogenblik in Cairo bevindt het Egypti sche antwoord od de nieuwe Britse voor stellen bil ziin terugkeer naar Londen zal meebrengen. Justitie laat niet met zich spelen! Exploitanten trachten steeds door mazen heen te glippen. Op last van hogerhand is de politie Zaterdagmiddag over het gehele land in een grote gecoördineerde, actie opgetreden tegen alle in Nederland opererende voetbalpoolondernemingen. Rechercheurs in tal van plaatsen, o.m. te Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Enschede, Delft, Krommenie, Zwijn- drecht, Zaandam .Venlo en Tilburg zijn daarbij overgegaan tot zoekingen bij agenten en hoofdagenten van voetbalpoolondernemingen. Administratieve bescheiden en duizenden guldens werden in beslag genomen. Auto's, die in het voetbalpool-bedrijf in gebruik waren, werden aangehouden en tientallen personen in Den Haag alleen reeds 35 werden gearresteerd. Zij zijn na een voorlopig verhoor weer heengezonden. O.m. werd ook een inval gedaan in het kantoor van de voetbalpool Een- nul" aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag, de grootste voetbalpool onderneming in ons land, waarvan de eigenaar, de heer L. van der Loos, reeds eenmaal wegens overtreding van de Loterijwet veroordeeld is. Een verrassende slag! De leiding van de landelijke actie be rustte bü mr H. van Buurcn, ambte naar van het O.M. te Rotterdam, die hiervoor zyn kwartieren had opgesla gen in het Hoofdbureau van politie te Den Haag. Hij verklaarde, dat de Justitie tot deze actie op grote schaal is overgegaan, omdat het voetbalpool- bedrijf is uitgegroeid tot een maat schappelijk verschijnsel, dat in het hui dige tijdsgewricht ernstige sociale en economische gevolgen met zich brengt en als een ernstig kwaad moet worden aangemerkt. Deakin veroordeelt wilde stakingen. HIJ WAARSCHUWT TEGEN COMMUNISTISCHE ACTIE. Arthur Deakin, secretaris-generaal van het Britse vakverbond, de „Trans port and General Workers Union", heeft op een vergadering van havenarbeiders te Cardiff een poging tot het uitlokken van nieuwe onrust en wilde havensta kingen ten strengste veroordeeld. Wij weten, zo zeide hij, dat er in het geheim een campagne begonnen is om de Britse havenarbeiders er toe te brengen het lossen van schepen uit Nieuw Zeeland (waar nog steeds in de havens gestaakt wordt) te weigeren. Het is ons bekend, zo vervolgde hij. dat een beroep gedaan is op de solidariteit van de Britse ha venarbeiders. Men dient er echter aan te denken, dat het communistische we reldvakverbond iedere gelegenheid te baat neemt om onrust te veroorzaken en het vervoer over zee om politieke redenen te verlammen. De Nieuwzeelandse stakine was een zaak van de Nieuw-Zeelanders. Enge land had het voedsel, dat de schepen van daar brachten, nodig. (In de Nieuw zeelandse havens worden militairen voor het laden gebruikt). WEST-DUITSLAND VOORGE DRAGEN ALS VOLWAARDIG LID VAN DE RAAD VAN EUROPA. De permanente commissie der raad gevende vergadering van de Raad van EuroDa heeft de raadsleden aanbevolen de Westduitse federale republiek als vol waardig lid in de Raad van Europa op te nemen. De commissie keurde een ontwerp agenda goed voor de volgende zitting van de Raad van Europa, die 5 Mei a.s. begint, De voornaamste punten zijn: 1 Herziening van het statuut van de Raad van Europa; 2. Behandeling van rapporten over voorgestelde speciale organen, zoals de voorstellen tot instel ling van gezaghebbende Europese orga nen voor de landbouw en het vervoers wezen; 3. Bespreking van de Europese verdedigingspolitiek: 4 Bespreking van het werk der organisatie voor de Euro pese economische samenwerking en de economische toestand van Europa in verband met de herbewapening. ISRAELISCH-SYRISCH INCIDENT NAAR VEILIGHEIDSRAAD. Van officiële zijde is medegedeeld, dat alles rustig is in de gedemilitariseerde zone op Israëlisch gebied, waar het in cident met Syrië heeft plaats gevonden. Waarnemers zijn van mening, dat het geschil tussen Israel en Syrië verder te Lake Success zal worden behandeld. Uit Cairo wordt nog gemeld, dat al daar is vernomen, dat alle andere Ara bische staten zullen worden verzocht evenals Egypte bij de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland stappen te doen om de Israëlische „agressie" jegens Sy rië te doen eindigen. Het secretariaat van de Arabische Liga zal alle staten leden verzoeken onverwijld gemeen schappelijk te handelen. Tot de deelnemers aan deze voetbal pools behoren namelijk vooral dege nen, die een betrekkelijk klein week loon verdienen. Aangelokt door de kans op een grote winst vergokken zij niet zelden een aanzienlijk deel van hun loon. Er zjjn huisvaders, die hun hele kinderbijslag in de voetbalpool steken. De politie is de laatste tijd dan ook overstelpt met klachten van huismoeders, die door de gokzucht van hun echtgenoten in grote moei lijkheden verkeerden. Mr Van Buuren zei, dat men na de afwijzende beslissing van de Minister van Justitie op verzoeken om toestem ming tot het exploiteren van voetbal pools en de te dezer zake gevallen ver oordelingen had mogen verwachten, dat de pool-exploitanten hun bedrijf zouden staken. Gebleken is echter, zo zei mr Van Buuren, dat deze exploitanten zich noch aan de ministeriële opvatting noch aan de rechterlijke vonnissen iets gele gen laten liggen. Op alle mogelijke wij zen pogen zij door de mazen van het juridische net te glippen en Justitie en politie ten aanzien van hun werkelijke doeleinden en feitelijke werkmethoden om de tuin te leiden. De exploitant van „Een-nul" te Den Haag had bekend gemaakt, dat hij voortaan in onbeperkte mate gratis deelnemingsformulieren zou uitreiken aan hen, die aan zijn voetbalpool wen sten mee te doen. Daarvoor reikte hij slechts eenmaal in de week gratis zulke formulieren uit Degenen, die „Een-nul" desondanks kochten, werden geacht te weten, dat zij ook gratis in de voetbal prijsvraag zouden kunnen mededingen. Deze werkwijze druist echter ook in te gen de bepalingen van de Loterijwet, al dus mr Van Buuren. De kantonrechter in Den Haag heeft namelijk in zijn von nis tegen „Een-nul" overwogen, dat een voetbalpool, ook met de mogelijkheid van gratis deelneming een overtreding* van de Loterijwet oplevert. Mr Van Buuren haalde in dit verband nog een vonnis aan van de kantonrechter te Alkmaar, enige jaren geleden gewezen, waarin gezegd werd, dat een niet goed gekeurde loterij onwettig is. zelfs indien een groot aantal van de deelnemers er gratis aan meedoet. Het optreden van de politie heeft zich niet uitsluitend beperkt tot zoc- kingen bjj vertegenwoordigers van voetbalpooIondern?mingcn. In Venlo. Enschede en Delft werd een inval ge daan in de drukkerijen van een drie tal sportkranten („Marathon", „H^t Oostelijk Sportblad" en „Sport-Sport- wereld"). In deze bladen publiceerde de voetbalpool-onderneming „Een- nul" regelmatig in advertentievorm de uitslagen cn winnaars van de in het werkblad „Een-nul" afgedrukte voet- ba Iprijsvraag. De politie nam in de drukkerijen het gereedstaande zetsel voor de advertentie van „Een-nul" welke vandaag in de drie portbladen zou worden afgedrukt, in beslag. Te gen de drukkers is proces-verbaal op gemaakt wegens openlijke bevordering van overtreding van de loterijwet. Mr Van Buuren verklaarde voorts, dat het op het ogenblik, gezien te enorme hoeveelheid materiaal, die de politie in handen is gevallen, nog met is te over- zien, hoeveel verdachten naar aanlei ding van deze actie voor de rechter zullen worden gedaagd. Het onderzoek zal nog geruime tijd duren mede door dat verscheidene deelnemers aan voet balprijsvragen zich onder code-namen bij agentschappen hebben laten in schrijven. De politie is reeds gestoten op „Hamiet 6" en ..Samson'" en „Dalila" Accountants zullen de volgende week de in beslaggenomen administratieve bescheiden controleren. Het is niet on mogelijk dat bij enkele voetbalpoolon dernemingen nog andere overtredingen dan die van de Loterijwet zuilen opdui ken. Mr Van Buuren verklaarde zeer te vreden te zijn over het optreden van de plaatselijke politiekorpsen bü deze actie. „De siag kwam overal als een verrassing aan" zo zei hij. Mr Van Buuren sprak ten slotte de hoop uit, dat het publick door het optreden van de politie heeft geleerd, dat er onaan gename gevolgen verbonden kunnen zyn aan deelneming aan voetbalpools De voetbalpoolexploitanten mogen er uit begrüpen, zo zei hij, dat de Justi tie niet langer met zich '.aat spelen". 14 April: Nederlands- Noorse atoombesprekingen. Volgens een verklaring in het Noorse blad „Aftenposten", afgelegd door de leider van het Noorse atoomonderzoek. Gunnars Randers, zullen 14 April Noors-Nederlandse besprekingen be ginnen over onderzoekingswerkzaam heden te Kjeller, ten Noorden van Oslo. Na afloop zal. zoals aangekondigd, een verklaring over de genomen beslui ten worden afgelegd. Onze export naar Amerika thans onzeker. 1950 WAS GUNSTIG. Aan boord van het s.s. „Nieuw Am sterdam", dat Zaterdagmorgen uit N. York te Rotterdam aankwam, ver klaarde de president van de Neder landse Kamer van Koophandel in de Ver. Staten, de heer A. D. Bcste- breurtje, dat 1950 voor de import van Nederlandse producten in Amerika een gunstig jaar is geweest. Toen ex porteerde Nederland voor ongeveer 83 millioen dollar naar Amerika. De verwachtingen voor dit jaar zijn onzeker, aldus de president, omdat er een tekort in Nederland aan enkele grondstoffen is en er een critieke toe stand bestaat op het gebied van ver pakkingsmateriaal. De verpakking van Nederlandse producten is nog niet he lemaal, zoals de Amerikanen graag zou den zien, maar men doet zijn best. KAPITALE BOERDERIJ TE RUURLO AFGEBRAND. Gistermorgen ontstond brand op de deel van de boerderij ..Dennemaat" van de landbouwer J. W. Vruggink bij Ruurlo, waarschijnlijk door kortslui ting. De brand werd ontdekt door de boerin, die er met behulp van haar man en beide dochters in slaagde de veestapel van 31 runderen tijdig uit de brandende schuur te krijgen. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, viel er al niets meer te redden. De boer derij met gehele inboedel brandde to taal uit De schade, die zeer groot is, wordt, door de verzekering gedekt. MINISTER MANSHOLT KORTE TIJD AFWEZIG Mede op medisch advies zal de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S.L. Mansholt, zijn ambtsbezigheden een korte periode on derbreken. Tijdens zijn in het buiten land door te brengen verlof wordt de portefeuille van landbouw ad int. be heerd door de Minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf. (Ingez. Med.-adv.) BINNENLAND Op de Weteringschans te Amsterdam week een 18-Jarlge wielrijder, die een op het midden van de weg rijdende truck met oplegger rechts was gepasseerd, naar links uit om een drietal wielrijders voorbij te rijden. Hij kwam daarbij op de tramrails terecht, slipte en viel op enkele meters afstand voor de vrachtwagen. De chauffeur kon de wagen niet meer tot stilstand brengen met het noodlottig gevolg, dat de wielrijder werd aangereden. Hij was op slag dood. - Op 3 Mei (Hemelvaartsdag) wordt te Amersfoort de elfde landdag van het Her vormd Schlppersjeugdwerk gehouden. Zaterdag zijn te Straatsburg de Frans-Hollandse dagen van Straatsburg" geopend, die door de Nederlandse regering In samenwerking met de Franse regering worden georganiseerd, alsmede een ten toonstelling van stedenbouw en wederop bouw .waaraan Nederland deelneemt. In het ..Chateau de Rohan" zijn twee Neder landse tentoonstellingen, een van schilde rijen en een van kunstboeken, geopend. - De Centrale van kapiteins en offi cieren tér koopvaardij zal haar Jaarver gadering resp. op 21 en 28 April a.s. hou den te Rotterdam en Amsterdam. Burgemeester d'Allly ls Zaterdag met cle „Amsterdam" te Frankfort aangekomen. De burgemeester van Frankfort heeft leder lid van zijn gezelschap een boek over de geschiedenis van Frankfort aangeboden Op een In Yorkton (Canada) gehou den festival ls het .Certificaat van ver dienste" toegekend aan de kleurenfilm over Aalsmeer, vervaardigd door de Neder landse onderneming „Airghorst" te Den Haas Bij de kippen van de heer J. B. Bodde te Delft ls vermoedelijk pseudo vogelpest uitgebroken. De directeur van het Veeartsenykundlg Staatstoezicht in Den Haag zal een onderzoek doen instellen. De kippen zijn voorlopig opgehokt. Gisteravond is op de Voorstraat te Utrecht de 77-Jarlge voetganger J. C. van de Berg, die. vermoedelijk zonder vol doende uit te kijken, de weg overstak, tegen een auto aangelopen HIJ werd tegen de grond geworpen en was op slag dood. Z.K.H. Prins Bernhard heeft zitting genomen in het comité van aanbeveling van de Stichting Filmcentrum. Van officiële zijde vernemen wij dat omtrent het neerleggen van de functie van Commandant van het Corps Mariniers door generaal majoor M. R. de Bruyne, in de loop van dit Jaar. niets bekend is. De Nederlandse kustvaarder „Refugé I" ls ongeveer 50 mijl van Vlisslngen. door het Britse s.s. „Fairway" opgepikt. De „Refugé I" had machlneschade. Het schip ls de haven van Vlisslngen binnengesleept. BUITENLAND In de Franse staatscourant van Za terdag is een decreet afgekondigd, waarbij het „comité van het nationale congre; partisanen van de vrede' Het comité heeft een maand de tijd ge kregen om ziin zaken af te handelen Leden van het comité zijn o.m. professor Jollot-Curie en Pablo Picasso. Dit is de vierde door communisten ge lelde vereniging, die dit Jaar door de Franse regering onwettig wordt verklaard. Zaterdagvond ls te Praag officieel mededeling gedaan van een zuivering ln de Tsjechoslowaakse communistische jeugdbeweging. Tezelfdertijd werden de functionarissen der jeugdbeweging, die van nlet-proletarische afkomst ziJii, ontslagen. Zaterdag zijn de leraren van de Italiaanse middelbare scholen een „ketting- staking" begonnen. Beurtelings zal ln alle streken van het schiereiland gestaakt wor den en op 18 April zal men een algemene 24-uur staking houden, indien voordien geen voor de leraren gunstige oplossing wordt gevonden voor de looneisen van het lerarencorps. Veldmaarschalk Montgomery ls gis termiddag na een driedaags bezoek aan Denemarken, ln Oslo aangekomen, In een toespraak op een bijeenkomst van Italiaanse burgemeesters in Brescia heeft dc Italiaanse minister van binnen landse zaken. Scelba, de Italiaanse com munistische partij er van beschuldigd de wapenvoorraden te hebben aangelegd, die de politie hebben ontdekt. Gisteren hebben ruim vijfduizend Belgische oorlogsweduwen, wezen en Inva liden een langzame ommegang gemaakt door de straten van Brussel uit protest 'tegen de weigering van de regering, hun pensioenen te verhogen. Volgens een rapport van het weer bureau werden ln Februari door sneeuw stormen in Mississippi en Louisiana (V. St 20 personen gedood en 300 gewond. De schade bedroeg naar schatting 68 millioen dollar. Een vliegtuig van de Amerikaanse Southwest Airlines, een DC-3 met 22 per sonen aan boord. n.l. 19 passagiers en een bemanning van drie, Ls verongelukt. Radio Peking deelt mede dat drie Franse katholieke priesters z(jn gearres teerd wegens splonnage voor Amerika. Palmiro Togliatti, leider der Italiaan se communisten, liet zijn 2.5 millioen Italiaanse volgelingen weten dat zij nooit I tegen Rusland of haar satellieten zouden willen en kunnen strijden. Prins Bernhard had lichte bronchitis. THANS «'EER HERSTELD. Prins Bernhard, die Zaterdag een lichte aanval van bronchitis heeft ge kregen, liet zich behandelen door prof. Mender San Martin, de Argen tünse minister van onderwijs, die de Prins gisteren cpn penicilline-injcctie gegeven heeft, welke hem zeer veel goed deed. De koorts was geweken en de Prins kon gisteravond weer een diner bijwo nen, dat te zijner ere werd gegeven door President Peron en zijn echtge note in het huis van de president. Daar ae Prins echter geheel fit wil zijn voor zijn bezoek aan Chili, komt het laatste programmapunt, een bezoek aan de 100 km van Buenos Aires gelegen estaurla, te vervallen. De Prins bezocht Zaterdagmorgen een militaire rijschool in de omgeving van Buenos Aires en kreeg een bruin paard. Gelijk men weet werd hem ln Uruguay een zwart paard aangeboden. Op het diner, dat de Ned Kamer van Koophandel Zaterdagavond ln de Joc keyclub aanbood, kon de Prins in ver band met zijn bronchitis, echter niet aanweeig zijn Hij Het zich vertegen woordigen door de heer Daubaut-on. Ook zün bezoek aa-n de Nederlandse Kerk kon gistermorgen niet doorgaan. PRINS BERNHARD VOOR ARGENTIJNSE OMROEP. Prins Bernhard heeft gisteravond voor de Argentijnse radio-omroen gesproken. „Ik ben naar Argentinië gekomen" aldus de Prins, „om een land met een roemrijk verleden te leren kennen. De mij toevertrouwde missie is verlicht door de vriendelijke ontvangst die regering en volk van Argentinië mii hebben be reid. Wij willen ons ontwikkelen op alle gebieden, beheerst door menselijke waarden, vrijheid, recht en vrij ini tiatief. Dit is hetgeen Europeanen en Amerikanen gemeen hebben. Zeeën kunnen ons scheiden, doch van we zenlijk belang is. dat de Westerse be schaving een steeds grotere samen werking vordert tussen regeringen en volkeren. Tussen Argentinië en Nederland be staan banden die In vele tientallen ja ren sterker ziin geworden en die heb ben geleid tot een uitwisseling op ver schillend gebied. Nu Nederland, na de oorlog met grote krachtsinspanning aan de wederopbouw werkt en Argentinië bezie is met industrialisatie, vind ik dat er alle reden is voor een nauwer aan halen der banden tussen onze beide landen", aldus Prins Bernhard. 125 jaar Kon. Conserva torium voor muziek. KONINGIN WOONDE JUBILEUMCONCERT BIJ. Mr G. A. van Haeften Ridder Ned. Leeuw. Koningin Juliana heeft Zaterdag in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag het concert bezocht, dat door het Residentie Orkest werd gegeven ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van het Kon. Conservatorium voor Muziek. Toen de Koningin de geheel gevul de concertzaal binnentrad, speelde het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo, het Wilhelmus, dat staande door alle aanwezigen werd meegezongen. Talrijke autoriteiten en vele leidende figuren uit de Nederlandss muziekwe reld waren aanwezig. Het programma dat door het Resi dentie Orkest werd uitgevoerd, was sa mengesteld uit .werken van Nederlandse componisten, die in het Koninklijk Con servatorium in Den Haag een belang rijke plaats hebben vervuld of nog ver vullen terwijl alle solisten van deze avond leraren waren van het jubileren de conservatorium. Het podium bood met zijn palmemtool en de vele bloemstukken, die 's middags aan de Commissie van Toezicht van het Kon. Conservatorium waren aangeboden een feestelijke aanblik. Aan de enthousiaste toejuichingen kwam haast geen einde Ook Koningin Juliana nam staande deel aan het warme applaus dat aan de uitvoerenden werd gebracht. Voor de 's middags in het Conserva- torim gehouden receptie bestond zeer grote belangstelling Een scha-t van bloemstukken vulde de zalen, waar ge- muciseerd werd door het Haagse blaas- kwlntet. Er werden vele hartelijke woor den van gelukwens gesproken, vooreerst door de Staatssecre'aris van O. K. en W., mr J. M. L. Th. Cals. die mede deling deed, dat het H M de Koningin behaagd had de voorzitter van de Com missie van Toezicht, mr G. A. van Haef ten, te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De burgemeester van Den Haag, mr F M. A Schokking richtte zich even eens met. woorden van gelukwens tot de Commissie van Toezicht en drong er op aan, een fonds te vormen voor de bouw van een nieuw conservatorium. Hij bood een werk van Mozart aan. dat een Dlaats zal krijgen in de bibliotheek van het conservatorium. Namens het Residentie- Orkest sprak de voorzitter dr A. Loudon woorden van gelukwens. De voorzitter van de Commlss5e van Toezicht mr Van Haeften. sprak een dankwoord. STEWARDESSEN „VOORLOPIG" GEEN SIGARETTENMEISJES. (Speciale berichtgeving) Naar wij. In verband met de drei gende ontslag-aanvrage van een groot aantal stewardessen, vernemen, heeft de directie van de K.L.M. het stewardes sen-corps deen weten, dat voorlopig zal worden afgezien van de verkoop van tabaksartikelen aan boord van de lyn- toestellen. „ELCKERLYC" OP DE MARKT TE DELFT. Niettegenstaande de Diaconie der Ne derlands Hervormle Gemeente te Deitt geweigerd heeft de tuin van het Prin senhof aldaar al te staan voor de op voeringen van „Elckerlyc", is men er in geslaagd deze culturele manifestatie in het kader van het Hollandfestival 1951 alsnog voor Delft te behouden. Het spel zal thans op de markt worden op gevoerd met de Nieuwe Kerk als ach tergrond. In de regie zal de toren een belangrijke plaats innemen. De première is vastgesteld op Woens dag 11 Juli. De regie ls wederom ln handen van Joh an de Meester. Het ge deelte van de markt waar het spel wordt opgevoerd, zal worden herschappn tn een middeleeuwse hof. Mede door de wijze va.n opstelling van de tribune hoopt men de intieme beslotenheid van een kloostertuin dicht te benaderen. BEDRIJFSCHAP VAN ZUIVEL HANDELAREN. De drie bestaande vrije organisaties van zuivelhandelaren zijn tot overeen stemming gekomen om tot stichting van een bedrijfschap te komen. Ook zal uit deze bonden een Federatie worden ge vormd om zo intensief mogelijk te kun nen werken. Op alle bedrijfsgenoten zal een beroep worden gedaan zich aan te sluiten De bonden omvatten zowel detaillisten sis grossiers die boter, kaas, eieren en margarine als hoofdproducten verhandelen Deze detaillisten, de z.g. speciaalzaken, zijn dus wel te onder scheiden van de melkdetailhandel. INSPECTEUR NATIONALE RESERVE VRAAGT ONTSLAG. Kolonel J. Termaten,. inspecteur van de Nation. Reserve, heeft per 1 Mei a s. ontslag uit de militaire dienst gevraagd. Het is niet onmogelijk, dat hij als ge- pensionneerd officier een functie zal krijgen in de burgerlijke verdediging. VERGADERING VAN MIDDENSTANDSBONDEN. 16 April te Utrecht. De Commissie van overleg van de Middenstandsvakcentralen, waarin sa menwerken de Ned. Chr. Middenstands bond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, zal Maandag 16 April a.s. in het Ge bouw van K en W. te Utrecht een ver gadering beleggen van de besturen van alle ondernemersvakbonden die bij deze drie centrale organisaties zijn aangesloten. Het ligt in de bedoeling op deze ver gadering. waarop o.a. regeringsverte genwoordigers uitgenodigd zullen wor den, door een aantal deskundigen over een aantal branches, welke representa tief zijn voor bepaalde groepen, een uiteenzetting te doen geven over de economische situatie, waarin deze bran ches verkeren en deze te toetsen aan de uitgevaardigde beschikking. Deze vergadering zal het karakter dragen van een gezamenlijk naar bui ten treden van de gehele Nederlandse Middenstand met een wetenschappelijk verantwoorde documentatie over de economische situatie van het midden standsbedrijfsleven. CONGRES HUMANISTISCH VERBOND. Zaterdag en gisteren is te Deventer het tweedaagse vijfde jaarlijkse congres van het „Humanistisch Verbond" ge houden. De voorzitter dr J. P. van Praag heeft by de opening van dit door 309 deelne mers bezochte congres met vreugde ge constateerd, dat het verbond geconso lideerd is en in ons land tot een werke lijkheid Is geworden en tot een erkende kracht. Een motie werd aangenomen, waarin ■»°t Verbond opnieuw uitspreekt, dat humanisme is gericht op een .sa menleving, die wordt gekenmerkt door redelijk overleg, vertrouwen en ver draagzaamheid als richtsnoer voor de onderlinge omgang tussen individuen, „roepen en volken en een dringend be roep gedaan wordt op verstand en ge weten van een ieder, waar ook geplaatst, om te trachten een catastrophe te voor komen door te blijven streven naar de verwezenlijking van een bestaan voor „alle mensen in alle landen vrij van vrees en gebrek". BIJEENKOMST CHRISTELIJKE EMIGRATIE CENTRALE Te Utrecht heeft de Christelijke Emi gratie Centrale vergaderd. De heer T. Cnossen uit 's Gravenhage directeur van het bureau en hoofdbe stuurslid, heeft de bijeenkomst geopend en daarbij o.a. zijn waardering voor de regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, tot uiting ge- oracht. Ten aanzien van de emigratie deelde spr. mede, dat van de 7000 emigranten die verleden jaar naar Canada vertrok ken, 3000 dit deden door bemiddeling van de Christelijke Emigratie Centrale. Het aftredende hoofdbestuurslid de heer H. Oudekerk te de Bilt werd her kozen. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat het aantal leden thans ongeveer 4700 bedraagt. De burgemeester van Steenderen, de heer J. Heersink, sprak over „Mijn er varingen onder de emigranten in Ca nada". Tenslotte sprak ds. E. J. Beens Ned. Herv. predikant te Rotterdam over „Met emigranten op reis naar Australië' 40 JAREN NEDERLANDS VLIEG BREVET De heer H. Mulder gehuldigd Zaterdagmiddag is op bescheiden wij ze het feit gevierd, dat aan de heer H. Mulder te Breda 40 jaar geleden als eerste vlieger het brevet van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart werd uitge reikt. Negen Harvard-toestellen van de militaire vliegbasis Gilze-Rljen vlogen 's-morgens over het huis van de heer Mulder. De offlcleren-vlleger, die deze toestellen bestuurden, brachten hem later een bezoek en boden een foto aan, waarop een aantal Harvards in de luoht de letters G R (Gilze-Rijen) vormen De heer Mulder mocht die dag van vele zijden belangstelling onder vinden. De heer Mulder ontving nog een presse-papier met inscriptie van het bestuur van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en een telegram van Jan Hondong, die als 101-ste gebrevetteer de de eerste gebrevetteerde feliciteer de. Voorts bereikten hem nog talrijke andere gelukwensen. BESLAG „HET RADIO PROGRAMMA" GEDEELTELIJK OPGEHEVEN De president van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft Zater dagmorgen de opheffing gelast van het beslag op „Het Radioprogramma" voor zover dit de bladen zelf betreft, waarin zoals bekend alleen buitenlandse ra dioprogramma's zijn opgenomen. De inlegvellen met de Nederlandse pro gramma's blijven echter onder beslag. Van de zijde der Omroepverenigingen werd nog aangevoerd dat het beslag gehandhaafd diende te blijven, omdat zij inmiddels ook de auteursrechten hadden verworven van de Belgische radioprogramma's. Dit argument heeft de president zijn beslissing niet doen wijzigen. INSPECTEUR ONDERWIJS ZEEMACHT Op 16 April zal Schout bij Nacht P. Rouwenhorst als inspecteur van het Onderwijs bij de Zeemacht worcen af gelost door kapitein ter zee f H. M. van Straelen, thans commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Kapitein ter zee van Straelen zal voorlopig het commando over het Kon. Instituut voor de Marine blijven waar nemen, tot zijn opvolger voor deze functie is aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2