Duitsland vermoedelijk deze week open voor groenten De strijd om Mc Arthur's positie duurt voort Noodoplossing voor April Engeland en Frankrijk zullen lielp en Strijd om de Perzische petroleum WEERBERICHT 90ste Jaargang MAANDAG 9 APRIL 1951 00 No. 27272 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwerf5.15 per kwartaal, f0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Minister Stikker heeft te Parjjs verklaard te verwachten, dat deze week de export van groenten naar Duitsland hervat zal kunnen worden. Een deel van deze export zal echter worden overgenomen door Engeland, waarschijn lijk in de vorm van eieren, kaas en spèk. Minister Stikker zeide voorts van oordeel te zijn, dat het aandeel, dat Nederland uit de 30 millioen sur- plusdollars toegewezen zal krijgen va or de komende maand, alsmede de af name door Engeland van onze landbouwproducten, ongeveer zal neerkomen op een exportcijfer, dat gelijk zal zijn aan dat der vorige maanden. Tijdens informele besprekingen na af loop der gehouden vergaderingen van de OEES hebben de ministers Stikker en prof. v. d. Brink reeds met gedele geerden uit de Engelse landbouw van gedachten gewisseld over de voorwa ar den, waaronder Engeland Nederlandse landbouwproducten zou willen afnemen. Deze voorwaarden zouden bevredigen de vooruitzichten bieden. De Raad van de OEES zal op 27 April a.s. opnieuw bijeenkomen, teneinde een nadere rege ling vast te houden voor de maand Mei i Op deze conferentie van de OEES op ministerieel plan is eveneens een ont- werpbeslissing goedgekeurd met betrek king tot de verdere vrijmaking van het Europese goederenverkeer. Op grond hiervan hebben de landen van de OEES besloten in verband met de geleidelijke opheffing van de kwantitatieve beper kingen, van 31 Mei a.s. af, deze beper kingen op de particuliere uitvoer van een in het ontwerp genoemd aantal goederen, waaronder textielproducten, landbouwartikelen. chemische produc ten en leder, op te heffen. De landen, Communistische actie in de V.S. RAPPORT VAN HOOVER. Edgar Hoover, directeur van het Ame rikaans federale bureau voor onder zoek (FBI) heeft voor een subcommis sie voor de toewijzingen van de senaat met gesloten deuren een rapport uitge bracht over het communisme in de V.S. Volgens Hoover hebben de commu nisten een kern gevormd, die zich in geval van oorlog aan sabotage en ge wapende opstand moet wijden. Toene men van de ondermijnende activiteit van het communisme in de V.S heeft gelijke trek gehouden met het slechter worden van de betrekkingen tussen Amerika en de sovjet-unie, aldus Hoo ver. „Het afsnijden van de toevoer van militaire voorraden naar onze strijd krachten en het ondermijnen van de wil der burgers om zich tegen een sa botageactie te verzetten, kunnen even veel succes hebben als militaire actie tegen onze legers te velde". Het aantal leden der communistische partij is dit jaar 43.217 tegenover 54.174 in 1950, omdat de partij „personen, die er van verdacht worden agenten van het. FBI te zijn, tracht uit te schake len", aldus dit rapport. Hoover noemde de communistische bedreiging heden ten dage groter dan die van de Nazi's en andere ondermijnende elementen in de vorige oorlog. Speciaal legden de communisten zich toe op infiltratie in de industrieën en het leger. Hoover spreekt in zijn rapport van „een ware ondergrondse beweging". die nog bepaalde beperkingen willen handhaven, zullen deze aan de Raad van de OEES ter goedkeuring moeten voorleggen Deze zal nagaan of ze ge rechtvaardigd zijn. Onze Parljse correspondent telefo neerde heden nog: „Ik heb de Indruk dat wij er wel in zullen slagen van maand tot maand Nederland door de ergste moeilijkhe den heen te slepen. Het grootste ge vaar ljjkt mij voor het moment in elk geval geweken". Dat is kort samengevat.de in houd der verklaringen, die minister Stikker ons Zaterdagavond deed toen hij, na afloop van de pers-conferentie in het Chateau de Ia Muette, de Ne derlandse correspondenten had ver zocht nog even te willen blijven. Toen de Duitse afgevaardigde. Blü- cher de bankroete positie van zijn land uit de doeken deed, moet, zoals wij van een lid van de Nederlandse delegatie vernamen, prof. Van den Brink hebben verzucht: „Niet graag zou ik in zijn schoenen staan". Het Duitse tekort wordt op 30 millioen dollar geschat. En zo staat, ook op economisch plan, het Duitse probleem thans dus weer in het middelpunt van de algemene zor gen. Doch ook door verrassingen voor de overige landen in de toekomst tot een minimum te beperken, heeft de ver gadering de Duitsers vrij duidelijk aan het verstand gebracht dat zij in het vervolg er goed aan zullen doen de te ring méér naaj de nering te zetten. Men heeft bovendien een commissie van drie onafhankelijke experts benoemd welke speciaal op de naleving der OEES-aan- bevelingen zal hebben te waken. Belangrijk is voorts vooral dat lan den als Engeland en Frankrijk, die niet direct van het Duitse deficit te lijden hebben, aan Stikkers oproep gehoor gaven en zich bereid betoonden, ter wille van het algemeen Europees beJ^T, zekere nationale offers te br en. Het woord „Europa" bleek aldus méér dan een enkel holle klank! ENGELSE PROTESTEN BELEEFD AFGEWEZEN. De Perzische ministerraad heeft be sloten de staat van beleg op te heffen voor de hoofdstad. De toestand is in derdaad in het gehele land weder nor maal geworden en ofschoon de staking ln het oliegebied voortduurt, schijnt zij zich niet te zullen uitbreiden of onlus ten te zullen veroorzaken. Niettemin is daar de staat van beleg gehandhaafd. De voorzitter van de speciale oliecom missie heeft verklaard dat met de na tionalisatie niets meer wordt beoogd, dan het handhaven der economische en politieke onafhankelijkheid „het bijdra gen tot de zaak van de internationale vrede". Op een vraag betreffende de uitvoe ring van het nationalisatie besluit ant woordde de voorzitter dat zulks geheel aan de regering overgelaten zou wor den onder voorwaarde, dat de regering dicht bii het volk staat en niet be- invloed wordt door de Zuid-Perzische oliemaatschappij'.' Moch de regering niet aan deze voorwaarden voldoen, dan zou zij spoedig ten val gebracht worden. In de toekomst zou men mogeliik ge bruik kunnen maken van experts uit kleine landen. Naar zijn oordeel was het Internationaal Gerechtshof te Den Haag nier competent om het conflict met de Anglo-Iraanse maatschappij te behan delen. In een antwoord-nota op de Britse protestnota zegt de Perzische regering verder dat zü er prijs op stelt de vriendschappelijke betrekkingen en het I wederzijds vertrouwen tussen de vol- I ken en regeringen van Perzië en En- i geland te handhaven en te versterken. Geen vorderingen te Parijs Zaterdagmiddag is de vergadering I der plaatsvervangers te Parijs geein- digd zonder dat vorderingen waren ge- i maakt. Jessup had de Sovjet - delegatie ver- zocht van haar standpunt af te stappen „omdat het volk van de wereld naar vrede dorst". SPRINKHANENPLAAG IN PERZIK. Perzië heeft Engeland en Amerika hulp gevraagd om do ergste sprinkha nenplaag in 80 jaar te bestrijden. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat de plaag iedere dag in kracht toeneemt. Perzische gemotoriseerde legereenhe den, vliegtuigen en eenheden van het kamelen-corps bestrijden de plaag, doch internationale hulp is nodig. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering twee grote C-54 vliegtuigen naar Perzië zal sturen, die samen zes kleinere vliegtuigen zullen vervoeren. Deze kleine vliegtuigen zul len gebruikt worden om een sterk, nieuw insectenpoeder „Aldrin", dat met succes in de Amerikaanse katoenvelden is gebruikt, te verspreiden. Verscherping Hongaars- Joegoslavische betrekkingen PROTESTNOTA'S EN GRENSINCIDENT De Hongaarse regering heeft de Joe goslavische zaakgelastigde te Boedapest de vierde protestnota in vier dagen overhandigd. Radio - Belgrado meldde Zaterdag avond, dat zich een incident op de grer.s tussen Hongaiije en Joego-Slauö heeft vcor gedaan, in veroand w=ta me de de Joegv-slaviscoe regering de auto riteiten te Boedapest om „genoegdoe ning heeft gevraagd. Gemeld wo*dt aal twee Hongaarse grenswachters het vuur openden cp een Joegoslavische boer. die zijn veld op 200 meter van de grens bewerkte. De scho ten mi6ten de boer doch zij verwondden een Joegoslavische grenswacht. Later legden Hongaarse grenspa truilies in dit gebied loopgraven aan en richtten De Joegoslavsche regering heeft Za terdag ook bij de Hongaarse autoritei ten geprotesteerd tegen het niet ver strekken van pfSTi vertrekvisum aan ce Joegoslavische zaa<Jciastigd-» te Boeda pest. BUIIG De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan UJU Iluu, ,,IUUIÖ „uiueu zoals met_ de Rijnbrug te Arnhem In Oosterbeek bij Arnhem wordt liard ge werkt aan de constructie van de nieinve spoorbrug. Deze nieuwe brug. welke ingericht zal worden voor dubbel spoor, wordt naasl de oude brug gebouwd en zal te zijner tijd op haar plaats worden gerold. Wat de kwestie van de olie-indus trie betreft, heeft Perzië met de Ang- I lo-Iraanse Oliemaatschappij te ma- ken en deze heeft nog geen verklaring afgelegd, alsdus de nota. Verder wordt de oliemaatschappij verweten, da* zij geen aandacht aan gerechtvaardigde Perzische eisen heeft geschonken. Het resultaat is dat de Perzische volksvertegenwoordiging eenstemmig het principe van nationa lisatie der olie-industrie heeft aan vaard. Een speciale commissie bestu deert nu. hoe het plan verwezenlijkt kan worden. .,Op het ogenblik kan de Perzisceh regering niet andrs doen dan het re sultaat hiervaa afwachten", aldus de verklaring. De Britse regering is een der grootste aandeelhouders ln de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij Noordelijke richtingen. Ue zelfde of iet§ lagere temperaturen aan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 10 April. Zon op: 5.57 uur; onder: 19.27 uur. Maan op 6.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.33 en 17.51 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Opstand in Albanië? ZULLEN DE SOVJETS INGRIJPEN? De correspondent van de „Daily Tele graph" te Triest beschrijft het gehele gebied ten Zuiden van de hoofdstad van Albanië, Tirana, als „een groot slag veld". Hij beroept zich hiervoor op be richten van leden van „de republikeinse verzetsbeweging van Albanië", die het land in het geheim hadden verlaten en zich naar hun „ergens in Europa ge vestigd hoofdkwartier" hadden begeven Er zou in Albanië een opstand zijn uitgebroken naar aanleiding van „po gingen van het reg/jm van generaal Hodja om de bevolking te terroriseren" Mobiele „volksrechtbanken" ln pant serwagens veroordeelden „Titoïsten, fascisten en dergelijke verraders" tot de geeselrtood. De vonnissen werden ter plaatse voltrokken, waarbij de gehele bevolking gedwongen werd er by te zyn. Een voormalige kolonel van het Albanese legar, Moeharem Baraktara die aan het hoofd zou staan van 5 000 tot 6.000 verzetslieden, had onmiddeliyk tegenmaatregelen genomen door hin derlagen te leggen voor de mobiele volks rechtbanken en exccutiepeletons af te snyden op de terugweg naar Tirana. Door de regering uitgezonden troepen werden teruggeslagen en gehele een heden waren naar de partisanen over gelopen D? Albanese re-gering zou ver- het geval is. Het zal echter nog wel\ Jer welni? kunnen u:trlchten tP«n dc tot 1952 duren, eer het spoorweg verkeer bij Oosterbeek zich volledig hersteld heeft van de schade, welke het door de Slag om Arnhem heeft geleden. Een overzicht van de werkzaam heden aan de nieuwe brug (links op de voorgrond). partisanen door ja??rs tegen hen in te z-tten Hiervan zouden er te weinig zijn Over bommenwerpers zou de regering niet beschikken. Volgens het bericht van de „Daily. Telegraph" zal de regering van Hodja de orde niet kunnen herstellen zonder belangrijke versterkineen aan troepen en materieel uit de Sovj?t-Uni°. Tof dusver waren er evenwel veen aanwij zingen. dar Mo-kou bereid zou zijn eer. van bei ie te zenden. Amerika wil doorzetten. De tegenstellingen tussen Engeland en Amerika over Mc Arthur duren voort en schijnt zelfs schemer te wor den. Chuter Ede. de Britse minister van binnenlandse zaken, heeft verklaard, dat Engeland generaal MacArthur niet in bedwang kon houden, omdat hij niet door Engeland betaald werd. Ede be treurde het. dat de regering van de V.S. de generaal niet gezegd had. dat zii de nolitiek zou behartigen en hii.als militair, zich met de strijd zou bezig houden en instructies diende od te volen. „Wij zullen er voor moeten zorgen, dat de V.N. verantwoordelijk blijven voor de oorlogvoering op Korea en niet alleen 'n man, die door de V.N, in dienst genomen zou kunnen worden", aldus Ede. De republikeinse senator Homer Fer guson zal in de Amerikaanse Senaat een voorstel indienen, inhoudende, dat een congrescommissie een bezoek zal brengen aan Tokio en MacArthur vra gen naar een uiteenzetting over de po litiek. die hij zou willen volgen om een onbesliste stand van de striid te voor komen. en of de Verenigde Naties een overwinning of een wapenstilstand be ogen. Verder wil Ferguson dat deze commissie vragen zou stellen over on derwerpen als het bombarderen van Mandsioeriise bases en het gebruik ma ken van Chinese nationalistische strijd krachten. Generaal-ma.ioor Claire Chennault. voormalig bevelheber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in China, die zich op het ogenblik op Formosa bevindt, schaart zich geheel achter MacArthur. Hij acht het noodzakelijk een opperbe velhebber in Azië de vrijheid te geven, een militaire beslissing te forceren door b.v. de bevoorradinaswegen van Mands- ioeriie naar het Zuiden te treffen en de centra van industrie. scheepvaart en vervoer der communisten en de zich oo weg naar het front bevindende voertui gen te vernietigen benevens de kust te blokkeren en dp nationalisten oo For mosa on te leiden en te bevoorraden. De regering van India heeft de Amerikaanse regering gevraagd of ge neraal MacArthur volmacht heeft ge kregen ..onder bepaalde omstandighe den Chinese bases ln Mandsloeriie te doen bombarderen. Ook ziin inlichtin gen verzocht over de verklaring van de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Rayburn in het Huis. volgens welke er in Mandsjoeriie communistische strijdkrachten zouden worden samengetrokken, die niet ee- heel uit Chinezen zouden bestaan. De Noordeliiken zonden vele lagers van het type M.I.G.. kennelijk om de bruogên te beschermen. Waarnemers'der V N hebben de laat ste acht dagen oneeveer 130 straalja gers van Russisch type over de Mands- Een veld vol reuzenpaddenstoelen lijkt dit heuvelterrein in Korea tij dens een massale landing van het 187ste regiment luchtlandingstroe pen van het Amerikaanse leger. Met de parachutes worden gelijktijdig uitrustingsstukken neergelaten. ioerijse grens Korea zien binnenvliegen. Amerikaanse officieren der luchtmacht hebben verklaard, dat de afgelopen week in de lucht zwaar gevochten is. Amerikaanse iagerpiloten hadden vier Noordelijke vliegtuigen vernietigd, vier mogelijk vernietigd en 13 bescha digd. In dezelfde periode waren door de luchtmacht bijna 1.200 vrachtauto's in Noord-Korea vernield en meer dan 13.000 Noordelijken gewond of gedood. VAN HET FRONT. In het geheel 34 vliegende superfor ten der V.N.. begeleid door meer dan 80 „Thunderjets" en .Sabres" hebben Zaterdagochtend meer dan 260 ton bommen geworpen op de bruggen van de Jaloe in het gebied van Sinoeidioe en Oeidioe. zo meldt een communiqué van de luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten. De Jaloe vormt over een grote afstand de grens tussen Noord- Korea en Mandsjoeriie. Volgens Noord-Koreaanse lezing zou den bommen oo Chinees eebied ziin gevallen waardoor in enige dorpen aanzienlijke verliezen voorkwamen. De verbonden troepen aan het Ooste lijke front rukten op en ontmoetten zware tot lichte tegenstand. Verschei dene communistische tegenaanvallen werden afgeslagen. Britse commandotroepen zijn, na hon derd meter spoorrails te heben opge blazen, nadat zy een landing hadden uitgevoerd op de Oostkust, weer naar hun schepen teruggekeerd. Zy zyn ze ven uur aan land gebleven, zonder ver liezen te lyden. Op een persconferentie op het hoofd kwartier van het achtste Amerikaanse lezer ln Korea heeft de commandant van dit leger, lult.-generaal Ridgway: verklaard De Chinezen zouden tot een tegenof fensief in staat zijn „als zy van hun numerieke meerderheid en volledige veronachtzaming van mensenlevens ge bruik willen maken". Deze mogelijkheid baarde de commandant echter geen zorg. Elke penetratie kon ongedaan worden gemaakt. De verbondenen zouden hun manoeu vre-oorlog. die sinds Januari wordt ge voerd, voortzetten. Een defensieve posi tie zou alleen tijdelijk worden ingeno men. Gevangenen hadden verklaard, dat de Chinezen op tanks, artillerie en vliegtuigen wachten alvorens met een tegenoffensief te beginnen. Het terug trekken van de Chinezen scheen in de -.te plaats bedoeld om buiten het be reik van een afstraffing door de ver bondenen te komen en de troepen op nieuw te groeperen en uit te rusten. De generaal prees de Inlichtingen- dien^. Hot Wasten moest afstappen van het denkbeeld, dat een oorlog te^en het communisme ooit zou eindigen, i Dr Drees naar Washington? ((Van onze Haagse redacteur) Naar wy vernemen worden er voorbe reidingen getroffen voor een reis van dr Drees naar de Verenigde Staten. De laatste tijd hebben achtereenvol gens de premiers van vyf Noord Atlan tische mogendheden een bezoek aan Amerika gebracht, waarbij ook een ont moeting met president Truman plaats vond. Deze bezoeken behoren tot de verwe zenlijking van een reeds geruime tyd geleden opgesteld plan van persooniyk contact der leiders van de landen, aan gesloten by het Noord Atlantisch Pact Het bezoek van onze minister - presi dent ondervond vertraging door de ka binetscrisis hier te lande. Het was voor de communistische lei ders een strijd op leven en dood. Zjj konden hun tactiek en strategie wij zigen, maar hun doel nooit. DEMOBILISATIE VAN ZUID-KOREANEN. In het tijdschrift „Freeman" ver- schynt de tekst van een boodschap van generaal MacArthur, waarin deze ver klaart. dat het afzwaaien van 120.000 Zuidkoreaanse reservesoldaten (van wie de „New York Times" onlangs gewag heeft gemaakt) „voortvloeit uit funda mentele politieke beslissingen, waarop ik geen vat heb". In officiële kringen wordt echter ge zegd dat tot het afzwaaien van Zuid- Koreaanse eenheden besloten werd door de Zuidkoreaanse republiek, zonder in menging van de regering der Verenigde Staten, en dat de betrokken troepen geen gevechtseenheden zyn, doch veel eer „een soort van nationale wacht". Twee republikeinse Amerikaanse sena toren, Styles Bridges en William Know- land hebben de eis gesteld, dat hun zal worden medegedeeld of wapens, die oor- spronkeiyk voor Korea bestemd waren, naar Europa gezonden worden. Was dit waar. dan zou het onmogeiyk zyn, dat 100 000 Zuld-Koreanen tot vechten ge bracht werden. Dr Fuchs de grootste spion MEESTE SCHADE AANGERICHT. In een rapport, getiteld „Sovjet-Rus sische atoomspionnage", zegt de Ameri kaanse congrescommissie voor atoom energie. dat de atoomgeleerde dr Klaus Fuchs een spion Ls geweest, die meer schade heeft berokkend dan welke an dere spion in de wereldgeschiedenis ook. (Dr Fuchs was afkomstig uit Duits land en werd Brits onderdaan. Hij kreeg 14 jaar wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan Rusland, zyn Br.t- se nationaliteit is hem ontnomen). „Het is nauweiyks overdryvlng te noemen als men zegt. dat Fuchs alleen de veiligheid van meer mensen heeft beïnvloed en meer schade heeft berok kend dan welke an lere spion ook, niet alleen in de geschiedenis van de VB., maar in die van de gehele wereld", al dus het rapport. De gezameniyke activiteit van dr Fuchs, prof. Bruno Pontecovro, dr Al lan Nunn May en David Greenglass had „mogeiyk het Russische plan voor atoomenergie met minstens anderhalf jaar versneld". Amerikaans legervliegtuig verongelukt. 19 SLACHTOFFERS. Op weg van Elgin Field (Florida) naar Charleston is een Amerikaans le gervliegtuig bij Charleston neergestort. Negentien van de eenentwintig inzit tende soldaten, die op weg waren naar een begrafenis, kwamen om het leven. De twee andere werden gewond. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1