Sfaafsmijnbedrijf overvleugelde particulier bedrijf Graaf Einsiedel onfhult de geheimen van hel nationale comité „Vrij Duitsland" Medisch Opvoedkundig Bureau thans onder eigen dak Opening van nieuwe werkruimten luidt periode van bredere activiteit in Churchill en Schumacher Overeenkomsten en verschil tussen twee oppositie leiders Met Seydlitz en Panlus hadden de Sovjets geen succes zaterdag 7 april Voor het Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden, dat reeds in April I 1930 werd opgericht, is gisteren door de ingebruikneming van een perma- I nent gebouw aan de Rynsburgerweg 3 een einde gekomen aan een periode I van vele rondzwervlngen, welke het zelfs noodzakelijk maakte, dat men I in de laatste jaren was aangewezen op de zusterinstelling te Den Haag. „Huwelijk tussen kinder psychiatrie en kindergeneeskunde". De opening van deze nieuwe werk ruimten. welke gelegen zijn op de eer- Ifte étage van dit gebouw, luidt een ■periode van bredere activiteit in. Bo- ivendien is het bureau door uitbreiding van het aantal medewerkers(sters) en meerdere financiële steun, thans in (staat nieer tijd voor het werk beschik baar te stellen. Daarnaast is het mo* ■gelijk geworden om in de toekomst meer by te dragen tot de praeventie in -bredere zin. Zo wordt het door de sa menwerking met de faculteit der Kin- ■dergeneeskunde mogelijk de bevindin- Igen uit te wisselen van het wederzij d- |se onderzoek. Voorts is dooi- het con tact, dat met het Medisch K'.euterdag- jverblijf Margriet is gelegd, de moge lijkheid geopend om mede te werken sin de observatie en het gezond maken van r.et herstellende kind. Meer dan tot loe zal ook voorlichting worden ge geven aan diegenen, die werkzaam zijn hel- gebiea van de klnderhygiéne in prof. mr J. M. van Bemmelen, heette hen allen hartelijk welkom en bracht in het bijzender hulde aan prof. dr E Gorter en mr P. A. van Toorentourg, die zich van het begin af voor dit werk hebben geïnteresseerd. Zeer verheugd was spreker over de financiële mede werking, welke thans van Rijk, provin cie en gemeente wordt ondervonden en waardoor het mogelijk wordt, het werk op een bredere basis aan te vatten Vervolgens was het woord aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken, dr p. Muntendam (wiens rede wij gisteren reeds publiceerden), waarna de inspec teur voor de Volksgezondheid in Zuid Holland, dr A. in 't Veld, een historisch overzicht gaf va dit werk, dat zijn oorsprong vond in Chicago en daar in 1509 werd aangevangen. Via Berlijn, Genève, Parijs en Wenen werd ook Ne derland voor deze arbeid geïnteresseerd, ais gevolg waarvan in 1928 in Amster dam het eerste Medisch Opvoedkundig Bureau kon worden geopend. In Apr 1 1920 volgde reeds Leiden, waar in de eerste tijd het bureau was onderge bracht ln enkele lokalen van het In stituut voor Praeventieve Geneeskunde. Aan het einde van dit overzicht sprak dr Di 't Veld over de betekenis van ait werk, waarna hij nog mededeelde, dat het in het voornemen ligt om binnen kort in Zuid Holland over te gaan tot de oprichting van een Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid. Achtereenvolgens werden de geluk - wensen c-vergeoraent door de heer J. W. Heringa van het Medisch Kleuter dagverblijf Margriet en door mevr. L. A. de Leeuw-Aalders uit Amsterdam, namens het Amsterdamse Bureau, de federatie van M.O.B. en de Ned. Herv. Wethouder Menken, die bij verhinde- 7^'^ru a?r 112 van dt burgemeester tot de cffici- Stiohtmg voor Geestelijke Vo.ksgezond- neid. Mevr. De Leeuw wees er in haar toespraak op, dat deze dag in feite een nuwehjk Is tot stand gekomen tussen de kinderpsychiatrie en de kinderge neeskunde, een verointenls, waarop Lei- rlng van de burgemeester tot de cffici ele opening van het gebouw overging, wenste het bestuur van harte geluk met de ruimere armslag, welke het bestuur en de staf van het M.O.B. thans verkre gen hebben en welke si-echts ten gcede - kan komen aan de voorlichting en hulp i den trots kan zyn en de andere M.O.B. nan Hp r.ii-Hprs ton hcito van hinr» lrin.rlp- IDlOt jalOUZie VerVUlt. Tenslotte heeft één der medewerk- aan de c-uders ten bate van hun kinde ren. Dank bracht spreker voor hetgeen in de achterliggende jaren reeds is ge presteerd, in aansluiting waarop hij uitweidde over het hoogst belangrijke werk, dat door het Bureau wordt ver richt. Met de wens, dat het M.O.B. tot zegen van de bevolking der Sleutelstad mccht werkzaam zijn, verklaarde hij het gebouw voor geopend. sters van de stal, mej. J. v. d. Voort ran Zij-p, nog het een en ander verteld van het werk en over de ervaringen van het bureau, waarna de aanwezigen zich naar het pand Rljnsburgenveg 3 bege ven, waar men met grote interesse ken nis nam van de ideale inrichting van de nieuwe werkruimte van het bureau. (Foto L.D./Van Vliet) Vijftig jaar Limburgse Mijnbouw I c? provincie, mcc name op de Consul- titiebureaux voor zuigelingen en kleu- 'ers, waardoor dus nu zowel lichame- j lijk als opvoedkundig advies zal worden f gegeven. de officiële opening. Onder hen, die gistermiddag in de collegezaal van prof. dr E. Gorter de oificiéle opening bijwoonden, merkten wij o.m. op de Staatssecretaris van het Departement van Sociale Zaken, dr P. Muntendam, de hoofdinspecteur voor ce Volksgezondheid, dr C. Banning, de inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid Holland, dr A. in 't Veld, de wet houders, de heren S. Menken en J. C. van Schaik, de hoogleraren dr E. Gor ter, dr S. E. de Jongh en dr J. Dank- nieijer, mej. mr M, J. Zeelenberg, in- spectrice van de Kinderpolitie, de heer H, Hazelhoff, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer E. H. Moens, penningmeester van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, in welk ge bouw het M.OH. onderdak heeft ge vonden, de heer J. W. Heringa van het Medisch Kleuteraagverblij-f Margriet, vertegenwoordigers van de Federatie van M.O.B. en de Ned. Herv. Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, tal rijke hoofden van scholen en vele an deren. De voorzitter van het bestuur van 'het Medisch Opvoedkundig Bureau, Partij van de Arbeid. ..klimaatverschillen in de partij" In „Oud Hortuszicht" hield de afd. Lelden van de P. v. d. A. gisteravond een ledenvergadering, waar de heer mr P P. Agter, lid van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, bovengenoemd onder werp behandelde. Na een Inleidend woord van de afd.-voorzltter, de heer A. J. Jongeleen verkreeg de inleider de gelegenheid om zijn standpunt uiteen te zetten. Spr. wees op de teleurstel- hng by velen dat lang niet alles, wat wij ons by de bevrfjdlng van ons land voorstelden, verwezenlijkt werd Een gevoel van onbehagen, een gebrek aan vertrouwen ls dan ook begrijpelijk. Wij leven ln een wereld, die op een keer punt staat pn wij zien een nieuwe we reld komen. De wereld van het winst streven en van de ongebreidelde eigen dom zal plaats moeten maken voor een andere vorm. Wij leven in een periode van overgang waarbij wij voor onbere kenbare situaties komen te staan. Zo staan wij, die twee wereldoorlo gen hebben beleefd, tegenover de pro blemen. De situatie in de P. v. d. A. bespre kend, zei de heer Agter, dat de party ongetwijfeld een bron van grote kracht is. anders was het onmogelijk geweest, dat zich onlangs bij het eerste lustrum van de P. v. d. A. 10.000 nieuwe leden aanmeldden. De nieuwe partij werd in een grootse Jd geroepen tot grote verantwoorde lijkheid, een verantwoordelijkheid die wij niet van ons kunnen afwentelen, al zouden wfj morgen uit de regering gaan. De samenwerking in de P. v. d. A. tus sen de verschillende groeperingen ls uitstekend, doch niettemin bevredigt al het nieuwe iedereen nog niet. Velen van ons, aldus spr. zitten nog teveel aan het verleden vast. Hand- en hoofdarbeider, midden stander en intellectueel moeten van de •^arty steeds meer een levende gemeen schap maken en zij moeten, al zal daar hog enige tijd mee gemoeid zijn, van nun Partij een levende volkspartij ma- jaden van de stal van he-t Opvoedkundig Bureau. De gewone man heeft een grote be reidheid tot offeren, maar hy kan de problemen niet aan. De militaire krachtsinspanning leidt tot versoberen, maar het kan niet an ders want de omstandigheden dwingen ons er toe. Dit alles doet pijn, wij ge voelen ons mede-verantwoordelijk voor de hogere lasten, die ons opgelegd wor den. Er voltrekt zich een noodlotscir kel en dit is een der problemen waar wij bovenuit moeten. Wij vechten met de rug tegen de muur, zonder de uit komst met zekerheid te weten. Socialist zijn is vechten met de pro blemen, bij elkaar komen en open zijn voor eikaars critiek, eerbied hebben voor de tegenstander. Als wij een klein beetje geluk willen veroveren, zullen wij niet by de pakken moeten neerzit ten, doch met een brutale glimlach de feiten aanvaarden en voor onze inzich ten veöhten. Naast de ordening moet geestelijke vrijheid staan; nieuwe organen moeten geschapen worden, opdat het leven van onder af kan opbloeien. Door de chaos heen is er uitzicht op een nieuwe we reld en het is onze taak dit inzicht uit te dragen en de bronnen van geestdrift aan te boren, aldus de heer Agter. Op de Inleiding volgde een uitgebrei de gedachtewisseling. Met een woord van dank aan de spre ker werd de bijeenkomst gesloten. (Ingez. Med.-artv.) Diefstal van 2.300 kg. metaal. ZEVEN PERSONEN GEARRESTEERD. De politie heeft 5 arbeiders, onder wie een magazijnmeester, van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij gearresteerd, die zich in een tijdsverloop van een jaar schuldig hebben gemaakt aan diefstal van koper en brons tot een totaal ge wicht van 2.300 kg. Tevens zijn twee Leidse opkopers, de 50-jarige P. V. en de 42-jarige J. S., wegens heling, in arrest gesteld. Hedenochtend zijn 5 arrestanten over gebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage. Slechts een klein ge deelte van het gestolen metaal kon wor den achterhaald. „de stalen band" De sisteravond gehouden vergadering van de personeelsvereniging der N.V. Hollandsche Constructie-werkplaatsen. ..De Stalen Band", welke onder leiding stond van de 2de voorzitter, de heer J. Singeling. begon met een herdenking van de overleden directeur, ir J. E. Colin, wiens verscheiden voor de ver- enigine een grote slag betekent. In ver band met dit sterfgeval zal de activi teit der vereniging in de eerstkomende maanden sterk worden beperkt. De jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Arkeveld en de penningmeester, de lieer N. Dool werden onder dankzeg ging goedgekeurd. Bij de bestuursver kiezing werd de voorzitter, de heer J. de Graaf herkozen en als opvolger van de heer Dool, die niet herkiesbaar was. benoemd de heer Henzing. De heer N. v. d. Blom werd bii acclamatie her kozen en de heer J. Crama benoemd tot lid der kascommissie. Na een geanimeerde rondvraag wer den verrassingen uitgereikt. PARTICULIER BEDRIJF WAS". MAAR HET WERD OOK GEËXPLOITEERD „ALSOF HET EEN (Speciale berichtgeving) II. Ofschoon het particulier initiatief ook in onze mijnbouw de spits heeft afgebeten, heeft het Staatsmynbcdrijf toch het particuliere mijnbedrijf over vleugeld. De oorzaak ligt in het feit, dat men in het mingebied, dat nu de „nieuwe mijnstreek" heet, dus rond onze grootste mynstad Heerlen, rijke koicnlagen ontdekte. Tientallen con cessies werden bij het Rijk aange vraagd. De meeste konden echter door de aanvragers niet worden geho noreerd. Er werd niet genoeg kapitaal ter beschikking gesteld voor de kost bare installaties, welke iedere kolen- productie nu eenmaal vordert. De bankiers in Amsterdam en Den Haag zagen er niet veel heil in hun goede geld te steken in die vreemde, nieuwe industrie, daar in het uiterste Zuiden, waarvan de productie bovendien over de grenzen werd afgezet. Er waren toen nog geen spoorlijnen en kanalen naar het Noorden. Belgisch en Frans kapitaal Interesseerden zich echter des te meer voor onze kolen mijn bouw en het speelt nog altijd een belangrijke rol in het leven van de zeven mijnen. Daar zaten grote gevaren aan vast. De Staat greep in. Hij besloot ten einde verdere en veel ruimere ontginning in de zo belangrijke nieuwe mijnstreek mogelijk te maken en al te sterke buitenlandse geldiiwloeden te weren de verdere afbouv? van de ko- lenlagen aan zich te trekken. Daar is heel wat over te doen gewees.t destijds in het Parlement. 50 jaar gele den was men druk in de weer om deze staatsexploitatie voor te bereiden Zy kwam tot stand op 1 Mei 1902, toen de eerste staatsmijndirecteur zich met een klein» staf te Heerlen vestigde. Dit feit zal volgend jaar feestelijk worden her- dacht in Heerlen met een grote feest- week, welk» momenteel reeds wordt voorbereid. Hadden de particuliere exploitanten de eerste stoot gegeven aan onz» na tionale mijnindustrie, het zouden de Staatsmijnen zyn, die de grote stoot zou den geven. In verrassend snel tempo kwamen de vier Staatsmijnen tot stand. De Wilhelmina het eerst, in 1906, nog ln de oude mijnstreek. In 1913 kwam de tweede Staatsmijn echter in de nieuwe mijnstreek nl de Staatsmijn Emma, in 1917 de derde' (Staatsmijn Hendrik) en m 1924 de vierde (Staatsmijn Maurits), Vóór 1924 produceerden de particu liere mijnen meer kolen dan de Staats-i mijnen. Sinds 1906, toen de Staats mijnen met hun eerste exploitatie waren begonnen, middels de Staatsmijn Wil helmina, bedroeg het aandeel der par ticuliere mijnen in de totale steenkool- productie nog 99%. Elk volgend jaar ging echter dit percentage met enkele 'eenheden omlaag. In 1913. toen de Staatsmijn Emma in exploitatie kwam. bedroeg het 83%, in 1917, toen de Hendrik was begonnen te werken, 65%, m 1924, het jaar waarin de Maurits-exploitatie ter hand werd ggngjmen. 54%. Het jaar daarop kwam de grote ommekeer: Toen leverden par ticuliere mijnen en staatsmijnen elk de helft der productie, welke toen nog maar 5.327.000 ton bedroeg. In 1950 namen de Staatsmijnen 62,8 procerit van de totale productie voor hun rekening. De Oranje Nassau-mij- nen, op één na de grootste mijnonder neming en de grootste particuliere on- dernemimg, 19.43%. Ofschoon de Staatsmijnen door de Staat worden gefinancierd en onder toezicht van de Staat werken, vinden bedrijfsvoering en productie toch plaats volgens voorschrift „alsof ze particuliere ondernemingen waren". De vrijheid van handelen, welke hier uit is voortgevloeid, heeft zéér gun stig gewerkt, en niet tot die bureau cratische verwarring geleid, welke normaal het Staatsbedrijf kenmerkt. Op sociaal en technisch gebied zijn de Staatsmijnen steeds zeer vooruitstre vend geweest. Voor 's lands welvaart zijn ze van enorme betekenis, niet in de laatste plaats door de prachtige nevenbedrijven, welke in Geleen werden gesticht en gevangen worden onder die éne naam: het stikstofbindingsbedrijf. Dit is een kolenveredelingsbedrljf, waarin men van steenkool niet alleen stikstof en allerhande nutrige mest stoffen maakt, maar ook bai ooeoer, soda. industriële jenever en wsfc dies meer zy. Bovendien hebben de .staats mijnen Maurlts en Emma formidabele electrische centralen en cokesfabrieken, welke voor het gehele land van nog im mer groeiende betekenis zyn. Zo baarde 50 jaar Limburgse mijn bouw een mijnindustrie, die er zijn mag en welke voor ons nationoal- economische leven van onmisbare be tekenis is geworden. Hand in hand werken mijninge nieurs mijnbeambten en mijnwerkers 43.000 in getal samen, opdat onze kachels warm blijven, onze trei nen rijden, onze electrische centralen worden gevoed, onze schoorstenen roken! Wy kunnen niet genoeg be langstelling voor deze sleutel-industrie hebben. POLITIE JUBILEUM. Woensdag 11 dezer zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de heer n. L. Segaar als hulpklerk in dienst trad bij de Leiase politie, waar hij thans de functie van adjunct-commies bekleedt. Bij beschikkinb van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 1 April 1951 benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de Sterre- VISSERIJBERICHTEN VrUdag was er in IJmuiden een aan voer van totaal 1251 kisten vis. Hier onder waren 52 kisten fijnvis, 257 kisten schol, 393 kisten makreel, 223 kisten schelvis en 10 kisten koolvis. Van de trawlervloot gingen Vrijdag naar zee de Batavia IJM. 99, die de vorige dag kompas gesteld had, en de Bergen IJM. 16. Voor de Zaterdagmarkt meldde zich in IJmuiden de stoomtrawler Abraham SCH. 91. Zijn vangst bestond uit 1.000 kisten makreel, 350 kisten haring, 150 kisten wijting, 100 kisten koolvis en 50 kisten diversen. Voor de Maandagmarkt was Vrijdag alleen nog maar bekend de binnen komst van de motortrawler Vlos I IJM 24 met 140 kisten haring, 540 kisten makreel, 100 kisten koolvis, 160 kisten wijting. 40 kisten schelvis en 70 kisten varia. Verder verwacht men nog aan de Maandagmarkt de Flamingo IJM 25, Thorina IJM. 33, Limburgla IJM. 54 en De Hoop IJM. 73, die evenals de Vios I op 28 Maart naar zee gingen. Voor de eerste helft van de week re kent men nog op de aanvoeren van de trawlers Mary IJM. 61, Medan, IJM 57 wacht aan de Rijksuniversiteit alhier en Tzonne SCH. 93, die op 30 Maart ter 1 de heer T. Walraven. visserij uitgingen. (Van onzie correspondent te Bonn) Bij alle verschillen bestaat er op het ogenblik een frappante overeenstem ming tussén de parlementair-politieke situatie in de Duitse bondsrepubliek en in het verenigd Britse koninkrijk en tussen de leiders van de oppositie: Churchill en Schumacher. In beide landen wordt de regering door de oppositie het vuur na aan de schenen gelegd. De leiders van de oppo sitie voelen zich zo sterk, dat zij elke dag op nieuwe verkiezingen aandrin gen. Terwijl Ohurchill ondanks zijn leef tijd niet moede wordt, het stereotiepe nationale sentiment van de^ Britten te gen Labour's „nieuwlichteryen" te mo biliseren. en het als een soort van hei lige taak ziet, Attlee ten val te brengen, laat Schumacher zich door zijn verre gaande invaliditeit hij beschikt nog slechts over <zijn rechterbeen en zijn linkerarm en kan zich slechts steunen de op zyn secretaresse of een van zijn partygenoten voortbewogen - er niet van weerhouden bij nacht en onty od de bres te staan voor wat hy het Duitse natio nale belang acht. De tegenstander, die hij daarbij in de meest letterlijke en felle zin van 't woord heeft uitgekozen heet Adenauer. De leider van een partij, die zolang prat ls gegaan op haar in ternationalisme ontziet zioh in deze strijd niet. aan het toch al Luide klavier van de Duitse volksoonsciëntie de meest volumineuze nationalistische klanken te ontlokken, om maar een tegenwicht te vormen tegen het onverbeterlijke en on verantwoordelijke internationalisme da-t voor hem in de katholiek Adenauer is belichaamd. Ook zijn fulminaties tegen het Schuman-plan zyn niet zozeer teeen het plan zelf als wel tegen de be langrijkste advocaat van dit plan in Duitsland. Adenauer, gericht. Men zal misschien opmerken dat het niet aangaat deze „wilde" Schumacher met Churchill te vergelijken, maar de Duitse politiek is in vergelijking met de Engelse nog onvolwassen. Met deze be perking is het o.i. wel degelijk mogelijk Churchill's phllippica's tegen Labour's internationalisme- dat vooral ln de 11- quLdatle van het Britse empire twijfel - achtige triomfen vierde, met Schuma cher's uitvallen tegen Adenauer's poli tiek van Duitse Integratie ln de Wes terse wereld te vergelijken De vergelij- k!~gaat trouwens nog verder Zoals CV'-chlll een meester is In de Dikkende formulering en een debater, die nooit om een wederwoord verlegen zit, zo is (Van ovve correspondent te Bonn) graaf uitstekende diensten bewijzen. Nog altijd heeft de wereld geen klaar- Overste Toelpanow, de na-rorlogse - - Sovjet-propagancra-cnef ln Berlyn, oefende persoonlijk, quasi-amicaal toe zicht op de ontwikkeling van Einsie dels politieke denkbeelden uit. In Juli 1943 wexxl het nationale co mité „Vry Duitsland" opgericht. Op de stichtings vergadering zaten ingeroeste communisten en vers gevangengenomen officieren broederlijk tezamen. Einsie del sprak er over de voortzetting van Bismarcks Russische politiek. Een com munistisch Duitsland zou aan de zijde van een communstisch Rusland een be slissende factor in Europa kunnen zijn. Niemand zou daartegen meer oorlog durven voeren. Afzetmoeiiykheden en werkeloosheid zouden in dit onoverwin nelijke blok niet voorkomen. In September 1943 volgde de oprich ting van de „Bond van Duitse offioie- ren", waarbij voor het eerst generaal Seydlitz op de voorgrond treedt. De lange, voorname en witharige man is dronken en zijn figuur kwijt. Hij heeft tranen in de ogen en schudt minuten lang een deserteur de hand, die hij eerst niet had willen aankijken. Kenne lijk is hij in deze situatie gemanoeu vreerd. Naast de larmoyante Seydlitz zijn verschenen de ijdele generaal Latt- man, die vroeger van zijn officieren de lectuur van „Mein Kampf" eiste, en de twijfelachtige generaal Daniels, een be ruchte liefhebber van wijn en vrouwen schoon. In de Sovjet-zone van Duits land zullen zy later een grote rol spe len als organisatoren van de Volkspo- lizei. Niet gekomen ls echter Paulus, ondanks alle pogingen, die Seydlitz heeft aangewend, om hem voor het spectakel warm te maken. Paulus bleef bij zijn opvatting, dat „de situatie niet juist beoordeeld kon worden". Onmiddellijk na zijn opriohting wordt de „Bond van Duitse officieren" in het nationale comité „Vrij Duitsland" op genomen en daarmee praotisoh v/eer opgeheven. De voornaamste taak van dit comité, waarvan Einsiedel zelf vice- president is, omvat frontpropaganda en. uitnodigingen aan strijdende Duitse of ficieren en soldaten om zich over te geven. Einsiedel doet daar overtuigd aan mee. Uit zijn boek blijkt daarom echter des te duidelijker, dat de officie ren rondom Seydlitz, die automatisch de z.g. reohtervleugel van het comité zyn gaan uitmaken, daarvan niets moe ten hebben. Nog in Januari 1944 dreigt het oomité om deze kwestie uiteen te spatten. Tot Einsiedels werk behoorde ook, gevangengenomen officieren op de zelfde manier te bewerken als hij door Toelpanow bewerkt was. Hij praat met hen, om te zien of er een toekomstige bekeerling in zit. Zo heeft hij ook een gesprek met een neef van veldmaar schalk von Rundstedt, die ritmeester is. Deze zegt hem het volgende: „Wij Duit sers willen ook eens de chocolade van het leven proeven. Wij willen leven als de Hollanders, tegen wier villa's ln Den Haag de mooiste huizen in Berlijn Dahlem hondehokken zijn. Als ons dat niet lukt zal Duitsland liever ten gron de gaan,aldus een conversatie in net officierskamp Jelaboega, Maart 1944. In 1947 gaat Einsiedel naar Duitsland terug. Ondanks zijn ervaringen aan het ineenstortende Duitse front, waar hij de Sovjets in hun ware gedaante heeft gezien, en ondanks het roemloze einde van het nationale comité „Vrij Duits land", waarmee de Sovjets helemaal geen Bismarcklaanse politiek, alleen maar communistische propaganda heb ben willen voeren, blijft hij nog com munist. In Berlfjn wordt hij medewer ker aan de „Tëglische Rundschau", het officiële Sovjetblad. Maar ln 1949 kiest ook hy weer de vrijheid. Aan zyn boek, dat hy „dagboek van de verzoeking" heeft getiteld, is Ln Duitsland echter een geheel andere ontvangst ten deel gevallen als aan dat van Kravsjcnko. Vooral voorma lige Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie verwerpen het fel. Zy geven Bismarcks achterkleinzoon niet het recht, ten tweede male de bekeer ling te spelen. De graaf heeft hun ge antwoord, dat hij niet met een pa tent-wereldbeschouwing op de wereld is gekomen. Maar toen hij dat onlangs ook op een vergadering in Stuttgart beweerde, moest hij door de politie in bescherming worden genomen. Over hun Russische gevangenschap hebben de Duitse solda ten zeer uitgesproken meningen, die noch voor de Sovjets, noch voor hun tijdelijke Duitse handlangers erg vlei end zyn. Uit Einsiedels boek blykt onomwon den, dat hij tot die handlangers heeft behoord. Tegelijk blykt er echter uit, dat de Sovjets noch met Seydlitz, noch met Paulus, de beide reputaties, waaruit zy het meeste kapitaal wilden slaan, werkeiyk succes hebben gehad. Zo schynt men het ook te moeten ver klaren, dat zy na de oorlog, tegen ve ler verwachting in, niet in de Sovjet zone van Duitsland zijn opgedoken. De organisatie van het Duits-commu nistische militarisme, dat Stalin ln de strijd voor de wereldrevolutie niet wilde ontberen, moest aan de tweede garni tuur van de ln de Sovjet-Unie gevan gengenomen en bewerkte officieren wor den overgelaten. De voornaamste daar van zijn de generaals MUller, medewer ker van generaal Schleloher. die op 30 Juni 1934 door Hitier werd omge bracht, von Lenski, een elegante man, die de Nazi's voor een reaotionnair hielden. Lattman en de majoor Ho- mann. Deze waren het, die tezamen met communisten, o.w. Zalsser hun beste militaire kop, de Volkspolizei op de been brachten. Noch Sevdlitz. noch Paulus kwamen daaraan te pas. Men moet aannemen, dat zy althans de da gen hunner voortdurende gevangen schap in ledigheid doorbrengen. heid over het lot, resp. de rol van de Duitse generaals, die tijdens Hitlere veldtocht in de Sovjet-Unie in Russi sche handen vielen. Het staat vast, dat van hun diensten gebruik is ge maakt. Waarsehynlyk gebeurt dat nog. In Korea en Indo-China hebben mili taire waarnemers uit bepaalde ocrlogs- voeringsmetheden aan communistische zyde de aanwezigheid ran Duitse staf- cff: eieren willen opmaken. De bekendste van de na hun gevan genneming door de Sovjets naar voren geschoven Dudt.se generaals zijn Paulus, de opperbevelhebber van het zesde Duit se leger, dat by Stalingrad zo oatas- trophaal ten onder ging, en Seydlitz, drager'van een van de roemrykste na men uit de Pruisische militaire geschie denis, die in Paulus' leger het eerste corps aanvoerde. Tydens de oorlog wa ren hun namen verbonden met de acti viteit van het zg, nationale comité „Vrij Duitsland", dat onder leiding van Duit se communistische emigranten in dc Sovjet-Unie Weinert, Pieok Duit een boek geschreven. Het is dc van het communisme bekeerde jonge graaf Einsiedel, die als jachtvlieger bij de Luftwaffe heeft gediend, in Augustus 194l2 by Stalingrad met zijn toestel neerstortte, gevangengenomen werd cn zich er vervolgens, niet zonder geraf fineerde dwang, voor liet vinden com munist te worden. Er was de Sovjets veel aan gelegen hem op hun zijde tc krijgen, want ran moeders zyde was Einsiedel een achterkleinzoon van Bismarck, dc Duitse staatsman, die door de Russen nog altyd wordt be wonderd, omdat hij tot elke prijs eeti conflict met hun land wilde vcrmU- den. se officieren voor de militaire en poli tieke doeleinden van het Kremlin trachtte te spannen. Na de oorlog moes ten zij hun namen lenen aan z.g. be staande Duitoe Sovjet-troepen (Paulus- leger, Seydlitz-leger)gevormd uit krijgsgevangenen, die tot het commu nisme zouden zyn bekeerd." Op het ogenblik wordt door de Westerse inlich tingendiensten aan deze „legers", die blijkbaar "voor de propaganda dienden, niet meer geloofd. Maar Paulus en Seydlitz leven nog immer „ergens" in de Sovjet-Unie en de legendevorming gaat voort. Alleen een Insider zou kun nen vertellen, wat er na hun gevangen neming met deze mannen is gebeurd, of zij overtuigde communisten zyn ge worden, hoe zy persoonlijk op de voor stellen hebben gereageerd, die hun door de Sovjets zyn gedaan enz. Deze insider heeft nu gesproken, zelfs De Sovjet-propagonda onder de strij dende Duitse soldaten, dae bedreven werd door het op ruime schaal uitwer pen van pamfletten of langs radiogra fische weg. wilde toen Hitler met Bis marck doodslaan en daarby kon devry naïeve en ook niet erg karaktervaste het ook met Schumacher. De dagen dat Schumacher in de Bondsdag het woord neemt, zyn hoogtijdagen in het parle mentaire leven van Bonn. Ook zijn po litieke tegenstanders, maar vooral de journalisten, die weten, wat een goede zin waard is luisteren dan geboeid naar wat hij te zeggen heeft. Niet zodra is de invalide politicus in zijn zetel getild, of een genotzieke stilte valt in. Natuur lijk. vaak is men het niet met hem eens, maar Als men het met hem eens is, moet men ronduit bekennen, dat Schumacher het maar weer eens prach tig uitgedrukt heeft. Hy is ook de enige parlementariër, die op de onophoude lijke interrupties, waarmee de commu nisten het parlementaire spel trachten te bederven, zulke striemende replieken heeft, dat zy ten slotte nog maar wat stotteren of helemaal zwijgen. In Schumacher is een brillant jour nalist verloren gegaan. Daarover is iedereen in Bonn het eens. En dat is een verschil met Ohurohill die de poli ticus in zich verbood de journalist en schrijver in zich te overheersen. Tegen over Churchill en Schumacher: Attlee en Adenauer, twee mannen die niet tot het volk spreken, als regel het grote pu bliek zelfs mijden en dan ook niet over een zilveren tong beschikken. Hun rede voeringen zijn uiterlijk weinig imposant maar op hun manier drukken ook zii iets uit. Om dat goed te merken, moet men ze echter lezen, wat niet de be doeling van de meeste redevoeringen is. Een laatste conclusie: her. is mogelijk, dat zowel in Engeland als ln Wesfr- Duitsland de oppositie de volgende ver kiezingen wint. al is de kans daarop in Engeland veel groter. Wat zal er in dat geval gebeuren? In Engeland keert dan waarschijnlijk Churchill nog een keer als eerste minister terug, een perspec tief. dat .eeenszins afschrikwekkend is. Maar hoe staat het er dan ln West- Duitsland voor? Is Schumacher geschikt om als Bondskanselier op te treden? Men kan het zich byna niet voorspellen Want steeds wanneer men Schumacher gehoord heeft, vraagt men zich af. hoe deze knappe spreker de heerlijke criti cus het „-r af zal brengen als hij zelf eens het roer ln handen zou krilgen En onmiddellijk denkt men dan aan het wijze Hollandse spreekwoord van de beste 9tuurlul, die aan de wal staan. In derdaad: wanneer Schumacher zou gaan s'urcn. zou de wal het schip moeten keren. En hier houdt de vergeiyking met Churchill dan definitief op.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 9