777 Tot 1949 werd ƒ401.776 in een „oude kous" bewaard FILMS wek de gal in uw lever op De Leidse spaarpot Hoe het Burgerij-fonds gaat werken VAN DEZE WEEK: gie van One crj thé jjcmunul State Sxpi&M jjo/rmJty, St^TE (xpress Met een enkel woord ZATERDAG 7 APRIL Het was in het jaar 1946, dat enkele Leidse ingezetenen de kamer van B. en IV. binnenstapten en daar voor de ogen van het toenmalig dagelijks be stuur onzer gemeente de kapitale som van f. 401.776 neertelden; het exploitatie- overschot van de voedselvoorziening in de hongerwinter 19441945. Een groot bedrag, waaraan men uiteraard op dat moment niet direct een bestemming wist te geven, hetgeen niet wegneemt, dat van het eerste moment af de ge dachte heeft voorgezeten om dit kapitaal voor een zeer bijzonder doel aan te wenden. Het werd dan ook niet in de gemeentekas gestort, doch heel zorgvuldig in „een oude kous" bewaard. Eerst door toedoen van het huidige college van B. en W. is dit gtld in April 1949 op interest gezet, waardoor het stamkapitaal momenteel reeds is aangegroeid tot f. 428.000. stamkapitaal steeds Intact en zullen slechts uit de rente (4hans reeds f. 13.000 per jaar) betalingen worden ge daan. En dan nog uitsluitend die. waar van men mag aannemen, dat zij het al gemeen belang ten goede komen. Be halve door het kweken van rente, kan het stamkapitaal ook toenemen door schenkingen, legaten en notatiën. Met het oog op dit laatste achtte de wet houder het van belang, dat in de toe komst zoveel mogelijk ingezetenen voor die fonds worden geïnteresseerd. Slechts de Leidse burgerij zal er van profiteren! Inmiddels wij schreven daar reeds eerder over is voor dit kapitaal een bestemming gevonden. Het is gestort in een Burgerij-fonds. Nu de statuten van dit fonds, waar voor een stichtingsvorm is gekozen, jd. Maandag door de raad zijn goedgekeurd en men dus in feite aan het werk kon gaan, zijn wij eens gaan prateja met de wethouder van Financiën, de heer D. v d. Kwaak die zich mede voor dit fonds zo bijzonder heeft geïnteresseerd. Het was in 1948, zo vertelde ons de wethouder, dat het college van B en W. de tijd gekomen achtte om voor dit be drag een bestemming te zoeken. Gezien de bijzondere herkomst van het geld. was men unaniem van gevoelen, dat dit een bestemming moest worden, welke •tot de gehele burgerij zou spreken en waarvoor deze ook kan worden geïnte resseerd. Na een grondige voorbereiding en veel overleg vond men die in een Burgerij-fonds volgens de heer Van der Kwaak de meest ideale oplossing Dat dit fonds een bilzonder karakter draagt, komt wel zeer juist tot. uitdruk king in de financiële basis welke daar aan ten grondslag ligt. Immers blijft het DE GEHELE BURGERIJ INGESCHAKELD Dat ook het college van B. en W. van de gedachte is uitgegaan om na genoeg de gehele burgerij btf dit fonds In te schakelen, vindt haar weerspie geling in het te vormen stichtingsbe stuur, waarvan de burgemeester, qua- litate qua, voorzitter zal zijn. Naast hem zullen twee wethouders en drie raadsleden zitting nemen, terwijl nog 8 plaatsen zullen worden bezet door Ingezetenen van de gemeente. Uiteraard kon de heer Van der Kwaak ons nog geen namen noemen; over enige tijd hopen B. en W. met een voordracht te komen, waaraan dan de raad zUn goed keuring zal moeten hechten. Zodra dit stichtingsbestuur is geïn- Foto L.D.—Van Vliet. KLEUTERSCHOOL VER. VOOR CHR. ONDERWIJS, PLANTSOEN. Ouderavond. Od een ouderavond van de Christe lijke Kleuterschool aan het Plantsoen, heeft het hoofd. mei. Smit. het een en ander verteld over de vernieuwing, welke het kleuteronderwijs heeft onder gaan. Het strakke klassikale werken van voorheen heeft plaats gemaakt voor een meer individueel onderricht, waardoor het kind meer gelegenheid heeft zich te ontplooien en het niet wordt geremd door de eventuele tra gere klassenoten en zelf verder voor uit kan. Ook de erote verandering in het zangonderwijs werd door mei. Smit be sproken. In de Verenigde Staten is een nieuwe methode uitgewerkt door mevr. Ward. Met dit systeem Leren de kinderen od prettige wiize spoedig goed zingen en er kan dan de nodige aan dacht besteed worden aan een goede uitspraak. Aangezien er op deze ouderavond uit den aard der zaak geen kleuters aan wezig waren, moesten de ouders als kinderen fungeren om een zangles vol gens de methode van Ward te kunnen demonstreren. De ouders namen allen met veel animo deel aan de les. met als resultaat een volledig succes. Mei. Smit deelde voorts mede. dat de school in Mei a s 25 jaar bestaat en dat het bestuur zich voorstelt de viering hiervan in Juli te doen plaats hebben. Er za1 dan een bazar worden gehouden. Uit de opbrengst daarvan zullen de kosten van aanschaffing van allerlei l*er_ en speelmiddelen worden bestre den. Ook brengt de vernieuwing van het onderwijs grote uitgaven met zich mede. want het materiaal, dat voor deze vernieuwing nodig is. is vrij kost baar en een groot gedeelte van de ex ploitatiekosten van de kleuterschool rust od het bestuur. Aan de ouders van de leerlingen werd daarom verzocht zoveel mogelijk mede te werken om de bazar te doen slagen. In samenwerking met de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Leer krachten bil het Nijverheidsonderwijs hield de Vereniging van Oud-leerlin gen der Ambachtsschool gisteren in „De Lakenhal" een filmavond, welke werd verzorgd door de Eritse Ambas sade. Leidens „schatbewaarder"de heer D. v. d. Kwaak, op de schatkist van de gemeente, met in zijn hand het spaarvarken, waarin hij nog vele ■schenkingen voor het Burgerij-fonds hoopt te ontvangen. stalleerd kan eerst het eigenlijke werk beginnen en kunnen eventueel uit te voeren objecten onder het oog worden gezien. Van belang zal het hierbij zijn, dat bij de keuze der objecten het algemeen be lang op de voorgrond staat Dit toch is de bedoeling van het fonds! HOE HET FONDS ZAL WERKEN Op onze vraag hoe of het fonds zal werken, gaf wethouder Van der Kwaak ons een willekeurig voorbeeld. Voor het geval een bepaald object f. 400.000 zou kosten, vraagt dit aan rente en afschrijving plm. f. 30.000 per jaar. In dien uit eigen exploitatie-middelen voor dit bedrag f. 22.000 bijeenkomt. zou uit het fonds per jaar f. 8.000 kunnen worden bijgestort. Aangezien het huidige stamkanitaal een jaarliik- se rente afwerpt van ongeveer f. 13.000 blijft van dit bedrag in de jaren, dat men aan zijn verplichtingen moet voldoen, jaarlijks f. 5.000 over, welk bedrag voor andere doeleinden al weer ten algemene nutte! kan wor den aangewend. Indien echter in een bepaald jaar de totale rente niet wordt aangewend, geven de statuten aan, dat het restant wordt bijge schreven bij het stamkapitaal. Tot zover wethouder Van der Kwaak, die van ganser harte hoopt dat dit fonds in de nabije en verre toekomst voor de Le'dse burgerij in al haar ge ledingen rijke vruchten mag afwerpen. Vruchten, waaruit de oprechte burger zin wordt geproefd en waarvan het al len een bijzondere voldoening schenkt, is (lngez. Med.-adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTERS LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen •txomen. Eist Carter's Leverpllleljes. Geveilde percelen. Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Woon- en winkelhuis Groenesteeg 53/53a in bod; f. 2.800— is niet afge slagen. Pakhuis Kraaierstraat 8 na afmijning in bod: f. 2.025 en Woon- en Winkel huis Kraaierstraat 6 in bod: f. 2.800. koper de heer P. de Jongh q.q. te Lei den voor: f. 7.225. Huis Groenoordstraat 1 in 'bod: f. 2.375.— gemijnd op f. 425.—; dit per ceel is niet verkocht. Huis en erf Waardgracht 22 in bod: f. 2 000.koper de heer J. C. v. d. Graaf te Voorschoten voor: f. 2.000.—. Ten overstaan van Notaris A A van Haafden te Leiden. Herenhuis met tuin, garage en schuur Hoge Rijndijk 10 in bod: f. 24.100—, koper c'i? heer dr A A. Kampman q.q. te L°irien voor: f. 27 700 Winkelhuis met bovenwoning Drie Octoberstraat 16/16a in bod: f. 6700. koper de heer J. Bleijie q.q. te Leiden voor: f. 7.250. - Huis met afz. bovenwoning Drie Octoberstraat 18/18a in bod: f. 6.100. koper de heer J. Bleijie q.q. te Leiden voor* f. 6.650. Huis met afz bovenwoning Drie Octoberstraat 29/29a in bod: f. 6.600. koper de heer M. F. v. Overbeek q.q. te Lisse voor: f 6 950 Huls Pieterskerkhof 4 in bod: f. 3.500 niet verkocht. Sunset Boulevard: Gloria Swanson eert en vermoordt zichzelf. Trianon „Sunset Boulevard" is een werk vol tragiek, waarin Gloria Swansen als Norma Desmond noemen, doch het appelleert met meer aan dat, wat de moderne mens wenst. Gloria Swanson eerde in „Sunset Boulevard" al diegenen, die thans ver geten zijn, maar pleegt tevens moord op hen. Billy Wilder had de regie in handen. Zijn werk getuigt van kunde. Erich von Strohetm geeft een typi sche creatie van Norma's eerste echt- meent haar come-back op doek te maken. De vrouw, die de vijf kruisjes reeds gepasseerd is, was twin tig en nog meer jaren geleden de groot ste ster, welke de stomme film kende. Haar idee-fixe leidt tot de moord op een scenarioschrijver, die haar behulp zaam is bij het schrijven van de ge schiedenis over Salome, waarmede Nor- ma terug wil keren naar de studio's. Tenslotte wordt zij geheel waanzinnig en als de .politiemannen haar komen halen, denkt zij dat de opnamen zul len beginnen, daar de camera mensen van het journaal door haar aangezien worden als de mannen van de studio. In een soort verdoving loopt zy de brede trap af, de tientallen mensen, die in haar huis zijn samengestroomd niet ziende, slechts oog hebbend voor de eerste van haar drie echtgenoten, die tevens haar eerste regisseur was De tragiek van „Sunset Boulevard" ligt zowel in de geschiedenis, welke ui teraard wreed is, als in het feit, dat Gloria Swanson ook in werkelijkheid met dit werk haar come-back viert. Het gegeven illustreert de dynamiek van het filmbedrijf. Zij, die eertijds de aangebedenen van tienduizenden waren worden thans door nagenoeg niemand meer gekend. Sterk moet men zijn, om dit lot te dragen Norma Desmond was niet zo sterk, zij bleef zich vergapen aan Norma Des- mond van vele jaren her, zy leefde in de vermeende wetenschap, dat de films het witte' genoot, die bij haar butler werd, het HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllHllllllllHIIIIKIIIg I Woord van Bezinning jpel van William Holden echter als de scenario-schrijver staat niet op een by- zonder hoog plan. „Sunset Boulevard" is een zeer opmer kelijk werk! Dezer dagen was het 19 eeuwen geleden dat een Joodse zendeling Paulus van Tarsus in één van de havensteden van Klein-Azië scheep ging naar Europa. Hij stak over van Troas naar Neapolis. Het blijkt uit het reisverhaal van één van zijn metgezellen, de arts Lucas, dat dit helemaal niet strook te met de oorspronkelyke bedoelin gen van Paulus. Paulus was op reis op het platteland van Klein-Azië, waar hij kleine Christengemeenten stichtte. Onder de boerenbevolking van deze streken voelde Paulus zich thuis, maar het scheen alsof alle wegen werden afgesneden en slechts één route openbleef, n.l. die naar Europa. Een sterk vlsionnair beleven drong hem zijn eigen plan nen te laten varen en over te ste ken naar Macedonië. Hij zag in zijn droom een Macedonisch man, die hem toeriep: „Kom over en help ons!" En Lucas, die dit ver haalt, noemt het alles: strategie van de Geest van Jezus Christus. Zo staken 19 eeuwen geleden vier mannen over naar de streken van de Griekse cultuur, naar de baker mat van Europa's beschaving. Pau lus wordt genoodzaakt de bood schap van Christus in de grote^te- den, in de centra van wetenschap, handel en verkeer uit te dragen en zonder het te weten, schoot hU op deze wijze in het hart van de roos en was hij bezig de grondslagen te leggen van het Europese Christen dom Het geloof speurt hier de stil le, planmatige gang van de Geest, die zijn instrumenten daar gebruikt, waar hij ze nodig acht. Paulus was geboortig uit een Orthodox-Joodse familie van Tar sus in Z.O Klein-Azië. Thuis sprak hij Nieuw-Hebreeuws en in zijn omgeving heeft hij waarschijnlijk het Grieks, de wereldtaal, vloeiend leren spreken Vanuit zijn geboor testad heeft hij als het ware zijn cosmopolitische aanleg meegekregen De familie was welgesteld en men be zat erfelijk het Romeinse burger recht. Te Jeruzalem heeft Paulus een rabbinistische opvoeding ge kregen en werd hij van jongaf ver trouwd gemaakt met de dialectiek van de Joodse denkers. Als theolo gisch student heeft hij ook een am bacht geleerd, n.l. dat van tenten maker. De grote gebeurtenis in zijn leven, waar hy vele malen over sprak, werd zijn ervaring op de weg naar Damascus, waar hij door een bijzondere openbaring van een vervolger der Jonge Chriseiyke ge meente tot een diep-overtuigd Christen werd. Wél heeft het, na deze ervaring, waarschijnlijk nog jaren geduurd vóór Paulus met zijn apostolisch werk kon beginnen. In een rusteloze activiteit heeft hij toen het Evangelie gepredikt. De huidige Europese Christen- ee heid gedenkt in deze dagen met verwondering en dank het feit, dat het levenswerk van deze grote apostel de geestelijke en morele grondslagen van onze beschaving mede bepaald heeft. Men kan wel zeggen, dat Paulus' werk de bodem van onze cultuur heeft gelegd, het draagvlak van het Europese leven en denken heeft helpen vormen. Maar dit alles is niet het belang- rijkste. De komst van Paulus hield in de komst van het Evangelie van Jezus Christus en het is niet te ge- loven, dat uit enkele huisgemeen- ten van onaanzienlijke mensen en hun kinderen en slaven, de Chris- telijke Kerk is voortgekomen. Europa heeft n.l, toen niet op Paulus zitten wachten en de we- reld van nu accepteert zijn geeste- lijke nalatenschap evenmin. Onze cultuur is opnieuw ontkerstend en losgeslagen van de ankers van het Evangelie. Hoezeer wij mensen in de wereld van vandaag op drift zyn geraakt, wordt aan alle kanten door het huidige tijdsgebeuren ge- illustreerd. De wereld van Paulus' dagen leefde van de geestelijke er- fenis van de Grieken. Wij in onze tyd schijnen wel verstoken te zijn EE van elk geestelijk erfgoed. Huma- nisme en Christendom zijn beide nog slechts resten in een ontmen- selijkte en ontchristelIjkte wereld. Het plan van de Geest heeft even- wel het Evangelie doen gaan hier en daar van mens tot mens en het blykt een zegetocht te zijn gewor- den. Opnieuw staan wij in onze tijd voor de opdracht om de bood- schap van Paulus van mens tot mens door te geven of In het stout- moedige geloof van deze apostel onszelf en onze wereld tot bezin- ning op te roepen. Het begon met vier mensen, het had schijnbaar geen resultaten. Het werd voortge- plant van een enkel verscholen huisgezin weer verderop, maar het geschiedde en de blik terug vervult ons van verwondering over de geestelijke kracht, die in dit ge- beuren verscholen lag. Per slot van rekening was het Gods erbarmen met een erbarmelijke wereld. Al was men zich daarvan helemaal niet bewust. Om datzelfde er bar- men gaat het in onze desolate we- reld nog altijd. Zich hiervoor te buigen betekent „leven". Hieraan voorbijgaan betekent „de dood". M. W. J. G. 1 Mnei»7 M«*fl -ndv.t Een wereldstad houdt de adem in: Maar het publiek ook Re\ Een beroemd Britse natuur kundige heeft in verknochte dienst aan slecht*"waren"geworden"eii dat de oude de wetenschap belangrijke ontdekkingen i niclilr/i neilnne WOrnfliTl tTOnnll k 1. actrices (en acteurs slechts konden weten wat goed filmen was. Dit leidde tot haar ondergang, tot haar geestelij ke zelfmoord. De come-back van Gloria Swanson is minder tragisch, en indien men het goed beschouwt, feitelijk een overwin ning, daar zy met „Sunset Boulevard" een oordeel over zichzelf uitspreekt. Zy speelt, zoals zij ten tijde van de stom me film speelde. gedaan, welke helaas worden gebruikt voor de vervaardiging van atoomwape nen. Dit plaatst herr voor een gewe tensconflict, dat zijn ontlading vindt in een ultimatum aan de Engelse regering: öf de regering verklaart zich bereid de fabricage dezer atoombommen onmid dellijk te staken óf de geleerde zal in het hart van Londen ene uraniumbom tot ontploffing brengen, waardoor een groot deal van deze wereldstad met de aarde zal worden gelijk gemaakt. De Dat Gloria Swanson met dit werk'hoogleraar formuleert die eis in een de eerste stap heeft gezet op haar tweede loopbaan in Hollywood, is niet al te waarschijnlijk. En dit is niet, om dat zij als Norma Desmond zichzelf scherp veroordeelt Toch kan men haar spel niet slecht BINNENLAND Verschenen is het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp be windsregeling Nleuw-Guinea. Schout by Nacht C. W. Schot heeft gistermiddag m het Stedeiyk Museum te Amsterdam de tentoonstelling „Schilders ter zee" geopend. Deze expositie, een novi teit voor ons land. omvat een 60-tal wer ken van 8 schilders, die vorig Jaar reizen gemaakt hebben met schepen van de Koninkiyke Marine. - De Chr. Houtbewerkersbond houdt Zaterdag 14 April a.s. te Utrecht een bui tengewone algemene vergadering ter vie ring van zyn 35-Jarlg bestaan. De Indonesische regering heeft aan twee Groningse scheepswerven de N.V. Gebrs. Van Diepen te Waterhuizen en de NV. E. J Smit te Westerbroek (Gr) op dracht gegeven voor het bouwen van een motorkustvaartuig van circa 440 ton voor ieder van de werven. Het worden schepen van het open shelter-deck type met ac commodatie voor 12 hutpassagiers en 190 dekpassagiers. Enige andere werven ontvingen een bouworder voor een zestal patrouillevaar tuigen. Gisteren hebben 32 Zweedse vliegtui gen op doorreis naar Frankrijk een tussen landing uitgevoerd op de vliegbasis Twenthe. Het betrof hier 18 „Mustangs". 12 „Harvards" en twee transporttoestellen. De vliegtuigen waren bemand met cadet ten van de Zweedse luchtvaartschool. die een examenvlucht door West Europa maken. Tot besluit van hun bezoek aan ons land heeft de Utrechte Jaarbeurs aan de voorzitter van de Nationale Werkgevers organisatie van de West-Europese landen eu de vertegenwoordigers van vooraan staande Amerikaanse ondernemingen een afscheidsdiner In het Mulderslot aangebo den. O a. zaten aan prof. mr P Lleftlnck. minister van Financiën, de secretaris generaal van het Departement van Econo mische Zaken prof. G. Brouwers, de ge zanten van Zweden en Portugal en het hoofd ',.i de E.C.A. missie, de heer Cla rence i, .nter. BUITENLAND De regering van India heeft de Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, prof. Jollot-Curle en de deken van Can terbury Hewlett Johnson visa geweigerd, zy wilden deze maand een door de com munisten georganiseerde vredesconferentie bijwonen. Het Zwitserse parlement heeft zyn goedkeuring gehecht aan het plan van de federale raad. het Zwitserse leger uit te rusten met tanks, kanonnen en andere moderne wapenen tot een totale waarde van bijna 1.290.000 gulden. In een kolenmyn bij Bergen (België) heeft zich een Instorting voorgedaan waardoor zeven my n werkers ingesloten werden. Twee mijnwerkers vonden ae dood. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat het ministerie besloot enige wijzigingen aan te brengen in het ontwerp voor een vredesverdrag met Japan, dat de Amerikaanse regering kortgeleden aan de andere belanghebbende regeringen heeft toegezonden. De Franse communistische party heeft bij de Nationale Vergadering een voorstel Ingediend, dat oorlogspropaganda in Frankrijk onwettig zal worden ver klaard, op straffe van gevangenisstraf en zware boeten. Onmiddeliyk na de opheffing van de beperkingen op de Duitse scheepsbouw hebben de Hamburg—Amerika llln (Ha- pag) en de Norddeutsche Lloyd elk zeven snelle vrachtschepen van In totaal 128.000 ton besteld by de Duitse werven. De schepen zullen eén snelheid hebben van 16 myien. De maatschappyen laten elk vier turbinevrachtschepen van 10.000 ton en drie motorvrachtschepen van 8.000 ton bouwen. De Britse minister van koloniën. James Griffiths, heeft ln het Lagerhuis medegedeeld, dat hij heeft geweigerd een Chinese missie op Malakka toe te laten, die de levensomstandigheden van de Chinezen aldaar wilde bestuderen. persoonlijk schrijven aan de minister president. hem slechts een periode van 5 dagen bedenk tyd latend en prompt wordt iedere avond in de bus van 10 Downingstreet een brief gedeponeerd, waarin het ultimatum wordt herhaald. Scotland Yard slaagt er ondanks de inspanning van alle krachten niet in de professor of zyn bom op te sporen: het kabinet beraadslaagt uren achtereen en organiseert ten slotte een grootscheepse evacuatie van de gehele binnenstad. Daarna wordt de bedreigde wyk huis voor huis uitgekamd, maar er valt geen spoor te bekennen. En inmiddels nadert het fatale tydstip van Zondagmiddag 12 uur. De enorme spanning in reserings- en politionele kringen, de geladenheid van het volk en zijn massale uittocht naar de provincie, het is alles prachtig weergegeven en een zucht van verlich ting gaat ook op in de zaal. wanneer enkele seconden voordat de Big Ben zfin 12 slagen laat horen, de bezeten phy- sicus èn de bom onschadehjk worden gemaakt. Oomerkelyk Is de grote rol. welke de millioenenbevolking van Londen ln deze rol speelt. terwyl als de meest op de voorgrond tredende f'zu ren dienen vermeld Bary Jones en Oiive Sloane. Een thriller van groot formaat! Schateiland Kleurrijke en bruisende geschiedenis. Lido „Schateiland", Walt Disney's eerste grote speelfilm, is met zwier ge maakt en de regie van Byron Haskin getuigt van frisheid. De kleuren kan men redelyk noemen, alhoewel hier en daar wel Iets „te". De geschiedenis zal men kennen, daar het werk de verfilming is van het avontuuriyke gelijknamige boek van Robert Louis Stevenson. Bobby Driscoll, de grote ster uit „Het Venster", bewijst wederom met 'ijn ion^e jaren reeds uitstekend te kunnen acte ren. terwyl Robert Newton als captain Silver zeer opmerkelyk spel te zien geeft. Vaart heeft „Schateiland" in over vloed, het is een vèrkwiklfènde film welke men met. genoegen ziet. Dat Walt Disney een flink woordje heeft meegesproken, biykt duidelyk, het sprookjes-element is goed vertegenwoor digd. Men zou het slechts op prijs kunnen stellen, indien Disney besloot een tweede speelfilm te maken, maar dan wederom spelend enige eeuwen geleden Zij kwamen bij dageraad: Zoveelste oorlogsfilm Casino Het is moeilyk „oorlogs films" steeds op een andere wyze te be lichten. Zy, die tegen de Duitsers stre den, worden telkenmale getekend als helden, de volgelingen van Hitier als boeven. „Zy kwamen bij dageraad" (Comman dos strike at dawn) beeldt een com mando-raid uit ergens in Noorwegen, welke mogeiyk was gemaakt door een naar Engeland gevluchte Noor, die toe vallig de wetenschap verkregen had, dat een vliegveld werd aangelegd, het welk het scheepvaartverkeer tussen En geland en Rusland ten zeerste zou ver zwaren. Paul Muni een kundig acteur, die men te zelden ziet vertolkt de rol van de Noor. Hy doet dit in alle een voud. De kwaliteiten van „zy kwamen by dageraad" zyn gelyk aan die van de meeste oorlogsfilms; niet slecht, maar ook niet buitengemeen goed. Overigens moge opgemerkt worden, dat in dit werk vaak vele fraaie dingen gezegd worden, welke enigszins onna- tuurïyk aandoen. Een beetje liefde wordt niet vergeten, doch de held van de geschiedenis sterft (lngez. Med.-adv.) DRS B. DOODKORTE - Les in Lelden en vertaalwerk SPAANS EN PORTUGEES Hofwijckpl. 67 - Den Haag - 11.08.14 ook RUSSISCH, langzaam tempo. De gebroken pijl: Zichtbare Karl May. Luxor „De Gebroken Pyl" Is een opwindende geschiedenis. Roodhuiden stryden tegen bleekgezichten in alle fel heid. scalpeermessen worden gezwaaid, geweren in aanslag gehouden. Wïnnetou en Old Shatterhand de eeuwige scheppingen van Karl May - herleven in al hun glorie. De kleuren maken het werk niet on aantrekkelyker, men leeft gespannen mede met de verwoede stryd, welke door May in zovele vormen werd beschreven, hetgeen hy overigens in een Duitse ge vangenis deed! James Stewart is vol vuur. Zou de „Western" misschien iets voor hem zyn? JONGERENORGANISATIE P. v. d. A. „NIEUWE KOERS". Boekbespreking. Gisteravond werd op de wekeiykse bijeenkomst het boek „De God, die faalde" besproken. Ex-communisten, zo als A. Gide, A. Koestier en I. Silone geven in dit boek hun ervaringen weer uit hun communistische tyd. De heer H. v. Hoeven, 'die dit leerza me boek besprak, begon met enige frag menten te vertellen van het door Arthur Koestier beschrevene. Wanneer men, aldus spr. de feiten goed tot zich laa-t doordringen, komt men tot de on herroepelijke conclusie, dat het verdwy- nen van het kapitalisme de Sovjet-bur gers geen vryheid heeft gebracht. De Sovjet-burger kan niet zonder gevaar te lopen critiek uitoefenen. Het kan dar. ook geen wonder heten, dat bovenge noemde schryvers ten slotte na een aantal Jaren hun vergissing hebben in gezien. Overigens blyft te begrijpen, hoe zy tot hun stap zyn gekomen, zy waren n.l. bewogen met het vreseiyke lot, dat zo talryk velen onder het wree- de kapitalistische stelsel trof. De spr. besloot met een treffend stukje voor te lezen van I. Silone, betreffende een „verkiezingscampagne" in Zuid-Italië. In de discussie bleek nogmaals over- duideiyk hoe groot het verschil ln denkwyze en handelen tussen de com munisten en de democratische socialis ten is. AGENDA Oud Hortuszlcht: P. v. d. A. Spr. mr P, P. Agter over „Vragen uit het Partyleven" 8 uur nam. ZONDAG: Leger des Hells (Hooigracht 30)Samen komsten te 10 uur voorm. en 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen, 11 uur voorm. WOENSDAG: Stadszaal (foyer)Film- en Kunstavond m. m. v. Nel Oosthout, 8 uur nam. DAGELIJKS: Alphen aan den Ryn Avifauna) Josse Breyre en Robin Richmond 46 en 824 uur nam. (t/m 30 April). BIOSCOPEN. Trianon „Sunset Boulevard" (18 Jr). Zondag: 2 15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex „Een wereldstad houdt de adem ln." (14 J.). Zondag: 2.15. 4.45. 7.15 en 9 15 uur: overige dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Zy kwamen.... bij dage raad" Zondag: 2.30, 4.45. 7 00 en 9 15 uur; overige dagen: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Lldo „Schateiland" (14 J Zondag: 2.30 4.45, 7.00 en 9.15 uur; overige dagen: 2.30', 7.00 en 9.15 uur. Luxor ..De Gebroken Pyl" (14 Jr. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9 15 uur; overige dagen* 2 30, 7.00 en 9.15 uur. De geneeskundige dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren P. van Es. Kortmann, Lahr, Sneep en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr Lanen-Baron, tel. 21610. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 April 13 uur tot Zaterdag 14 April 8 uur waargenomen door Apotheek Kok Rapen burg 9, tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48, tel.21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2