CYCLEMASTER Franse kieswethervorming een stap verder Verbonden troepen over 16 km over 38ste breedtegraad Israël brengt incident met Syrië voor Veiligheidsraad WEERBERICHT GEBR.HUISMAN-Carrierhuis Doodvonnissen in spionnageproces in Amerika Hoge Argentijnse onderscheiding voor Prins Bernhard 90ste Jaargang VRIJDAG 6 APRIL 1951 00 No. 27270 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5,15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Mc Arthur wil Chinese nationalisten inschakelen De verbonden troepen, die gisteren de 38ste breedtegraad over de gehele frontbreedte hebben overschreden, zijn thans over zestien kilometer op Noord-Koreaans gebied doorgedron gen. Hun opmars is op de eerste be langrijke doelen ten Noorden van de grens tussen beide Korea's gericht. Een Amerikaanse gevechtsgroep is de belangrijke Noord-Koreaanse stad Tsjor won tot op elf kilometer genaderd. De val van Tsjorwon zou de Chinezen kun nen dwingen verdedigingsstellingen in de centrale frontsector en nabij de breedtegraad prijs te geven. Zouden zij dit niet doen, dan lopen hun strijd krachten in dit gebied het gevaar van elkander te worden gescheiden. Gisteren is vooral in de Westelijke frontsector hevig gevochten. Een Ame rikaanse off-cier verklaarde: ,,De Chi nese verdedigers moeten in hun man gaten worden gedood." Op de rechterflank van de door de troepen van het Britse Gemenebest in genomen positie bieden de communis ten over een wijwei aaneengesloten front ter breedte van zestien kilometer tegenstand aan ae oprukkende verbon denen. Onder de verdedigers bevinden zich eenheden van twee Chinese leger korpsen, terwijl elementen van een der de korps in reserve worden gehouden. Uit verscheidene frontsectoren komen berichten binnen over het aantreffen van steeds uitgebreider mijnenvelden. De naar Tsiorwon oprukkende Ame rikaanse troepen worden bij hun op mars door jagers en bommenwerpers van de vijfde Amerikaanse luchtmacht- groep gesteund. Gemeld wordt dat hon derd voertuigen der communisten zijn vernietigd of beschadigd, waarvan ver scheidene in het gebied van Tsjorwon. Drie opslagplaatsen van brandstoffen nabij deze plaats werden eveneens bij luchtaanvallen vernietigd^ Joseph Martin, leider der republikei nen in het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, deelde het Huis tijdens de besprekingen over het wetsontwerp, strekkend tot het invoeren van algeme ne dienstplicht in de Verenigde Staten, mede, dat generaal MacAxthirr het ge bruik van Chinese nationalistische troepen in Korea voorstaat. Martin deelde voorts mede, dat de ge- deze om zijn inzioht te hebben verzocht. In zijn antwoord schrijft "de generaal, dat zijn aanbevelingen betreffende het gebruik van Chinese nationalistische troepen de Amerikaanse regering tot in •bijzenderheden hebben bereikt. Martin deelde voorts mede dat de ge allieerde opperbevelhebber in zijn schrij ven aan hem o.m. zegt- „In het ver leden hebben wij tegenover een vijand immer het maximum aan beschikbare strijdkrachten ingezet, waarover wij konden beschikken. Dit beginsel is al gemeen bekend en aanvaard. Het is vreemd, doch het schijnt, dat sommigen zich moeilijk voor ogen kunnen stellen dat wij hier in Azië Europa's oorlog met de wapens voe ren, terwijl de Europese diplomaten hem nog steeds met het woord uit vechten. Indien wij deze oorlog tegen het Aziatische communisme zouden verliezen, zou de val van Europa on vermijdelijk zijn. Winnen wij hem, dan zal Europa hoogstwaarschijnlijk voor een oorlog worden gevrijwaard en zijn vrijheid behouden," aldus ge neraal MacArthur. Martin verklaarde verder dat Mac Arthur in zijn brief nog had gezegd dat „het inzetten van Chinese natio nalistische troepen in Korea noch met de logica, noch met de traditie der Ver enigde Staten in strijd is." „Nu vraag ik u," aldus Martin, „waarom wij dat dan in 's hemels naam niet doen?". De republikeinse leider vervolgde: .Voorzitter Rayburn heeft het Huis medegedeeld, dat de Verenigde Staten in ernstig gevaar verkeren in een der de wereldoorlog te worden betrokken. Ik maak hieruit op, dat de regering over inlichtingen beschikt, die zij niet aan de andere leden van het Congres en aan het Amerikaanse volk heeft ver strekt. Indien er gevaar bestaat, is liet ze ker, dat de vijand dit ook weet. Waar om dan het Amerikaanse volk niet In ge iiciu?", aldus Martin. NAAR NIEUWE VREDES POGINGEN? De vertegenwoordigers van de twaalf Aziatische en Arabische landen, die enige maanden geleden voor een vreed zame oplossing van het conflict in Ko rea hebben geijverd, zijn gisteren te New York in de womng van de Indiase afgevaardigde bij de VN., sir Benegal Ran, tweemaal bijeengekomen om hun besprekingen weer op te neraec. Einde Januari werden deze bespre kingen afgebroken, nadat het voorstel van de twaalf om een conferentie over de vraagstukken in het Verre Oosten bijeen te roepen, door de Assemblee van de V.N. was verworpen. De tweede conferentie werd ook bij gewoond door een lid van de V.N.-com missie voor goede diensten. Uit Londen wordt gemeld, dat de be richten, volgens welke niet-Chinese strjjdkraohten in Mandsjoerije worden samengetrokken, in geen enkele hoofd stad konden worden bevestigd. Londense waarnemers voeren aan dat de veronderstelling, dat zich onder deze „niet-Chinese strijdkrachten" verster kingen voor de Chinese luchtmacht zouden betmden, de meest aanneme lijke verklaring vormt voor de alarme rende toon van de verklaring, die de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Rayburn heeft af gelegd. Weer stilstand te Parijs De plaatsvervangers van de Grote Vier hebben gisteren, gelijk reeds ge meld, aangezeten aan een lunch, die hun door de Russische afgevaardigde. Gromyko, in de Russische ambassade te Parijs werd aangeboden. Volgens waarnemers zijn de plaats vervangers er niet in geslaagd enige voortgang te maken bij hun pogingen, een voor alle partijen aanvaardbare agenda voor de Vier-ministersconferen- tie op te stellen. Naar verluidt, hebben de Westelijke afgevaardigden hun voorlopige bezwa ren tegen het jongste Sovjetrussische voorstel gehandhaafd. Men verwacht, dat zij eerst nader overleg met hun re geringen zullen plegen en daarna hun gemeenschappelijke houding zullen be palen. De voor gisteren vastgestelde bespre king is tot heden uitgesteld. DE AMERIKA AN SE STATEN ACHTER DE V.N. De politieke en militaire commissie van de Amerikaanse conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Washington heeft, met uitzondering van Argentinië, een/parig een resolutie goedgekeurd, waann de Amerikaanse republieken de Verenigde Naties ver zekeren, zich tot het uiterste te zullen inspannen voor de verdediging van het Westelijk halfrond. TSJECHOSLOWAAKSE AMBASSA DEURS IN HET WESTEN NIET TERUG NAAR HUN POST? Volgens berichten uit Praag verwacht men niet. dat de Tsjechoslowaakse am- i bassadeurs in de V.S., Engeland en Frankrijk cp hun post zuLlen terugke ren. Zij hebben alle drie Westerse ach tergronden en relaties en werden be noemd docr de vroegere minister van DE AMERIKAANSE VAKBEWEGING EN DE DEFENSIE. De Amerikaanse vakverenigingsleiders, buitenlandse zaken, Clemenfcis, die zien 1 die 28 Februari de regenngsbureaux thans in hechtenis bevindt op beschul- j voor de defensie verlieten ornaat deze diging van hoogverraad en spionnage. De ambassadeurs werden enige weken geleden voor besprekingen naar Praag, waar zij thans nog zijn, teruggeroepen. NIEUWE BESCHULDIGINGEN IN DE V.ST. In een rapport van de commissie in door „de grote zakenlieden" zouden worden gedreven, hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in Trumans adviesraad voer de mobilisatie, die 17 leden telt. William Green, voorzitter van de A.F1, en Philip Murray, voorzitter van het CIO, hebben verklaard dat deze zake anti-Ajrierikaaiise activiteit wordt g»P n^>'e,n leide? ere" V„ hnnrterrien vooraanstaande Am»ri- le<uSe overbrugging van de kloof tussen kaLn"^wirilbm^tóTge- vakverenigingen en de regering vat zegd, dat zij lid zijn van diverse com munistische vredesorganisaties. Israëlische luchtaanval uitgevoerd De regering van Israël heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend wegens „-het welbewust binnentrekken van het gedemilitariseerde Israëlische gebied van El Hamma door geregelde en paramilitaire troepen van Syrië". Het Israëlische document, zegt, dat de werkzaamheden tot drooglegging van de Dhoeleh-moerassen ongeveer 4 maanden geleden zijn begonnen en dat de Syrische autoriteiten, die aanvanke lijk geen vijandigheid toonden, evenals de waarnemers der Verenigde Naties, op de hoogte van de werkzaamheden gehouden waren. De protestnota noemt vervolgens een reeks van zeven ernsti ge incidenten, die volgens de nota even zovele schendingen van de Israëlisch Syrische wapenstilstandsovereenkomst betekenen en die begonnen zijn op 15 Maart jj. en hun hoogste punt hebben gevonden in het binnentrekken van het gebied van El Hamma. Israël eiste, dat Syrië een order om VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk op vele plaatsen enige re gen of motregen en later enkele plaat selijke buien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Vannacht zach ter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag, (Opgemaakt te 10 uur). 7 APRIL Zon op: 6.04 uur; onder 19.22 uur. Maan op: 6.05 uur: onder: 21.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.02 en 16.16 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Tijdens zijn bezoek aan Washing ton heeft President Auriol van Frankrijk een rede uitgesproken gedurende een zitting van het Congres. Hij zeide o.m. dat zijn volk uit bittere ervaring had geleerd dat ..isolatie de dood betekent" en pleitte voor de vereniging van de Europese landen in de Verenigde Staten van Vrij Europa. Vincent Auriol tijdens zijn rede. Achter het spreekgestoelte ziet men vice-President Alben Barkley (links) en de spreker van het Huis. Sam Rayburn. betreft het defensiepregram. (lngez. Med.-adv.) verende voorvork. HOGEWOERD 66 het meest ideale gemotoriseerde rijwiel overwint hellingen en tegenwind het vuren te staken zou uitvaardig^ motor in achternaaf anders weigerde het aan verdere be-j sprekingen van de verenigde wapen- stllstandscommissie deel te nemen. Een woordvoerder van het Israëlische leger deelde mee. dat de Syriërs het vuur geopend hadden op witgeschilder de jeeps, waarin zich twee waarnemers der Verenigde Naties bevonden, die een poging wilden doen de teruggave van ae lijken der zeven gedode politieman nen te verkrijgen. Later deden de waarnemers en een Israëlische delegatie stappen bij de Sy rische delegatie bij de wapenstllstands- commisSle. Er werd een regeling ge troffen voor het overdragen van de lij ken en twee gevangenen. Het transport werd echter, naar verluidt, Woensdag door een Syrische patrouille tegenge houden op weg naar El Hamma. Bij weigering naar Tiberias terug te keren werd het transport door hevig machinegeweervuur beschoten, aldus de Israëlische woordvoerder. Een van de vrachtwagens wist te ontsnappen. Een Syrisch militair woordvoerder te Damascus beschuldigde van zijn kantl een Israëlische groep ervan „met ge-1 weid" de gedemilitariseerde zone bij El Hamma te zijn binnengedrongen.. De woordvoerder hoopte, dat Israël van „verdere agressie" zou afzien. Naar aanleiding van een bombardement van Syrische versterkingen in het ge demilitariseerde gebied van El Hamma I door de Israëlische luchtmacht als j „vergelding" verklaarde een Israëlisch woordvoerder, dat de aanval „succes vol" was geweest. Syrië heeft tegen deze aanval op de „burgerbevolking" fel geprotesteerd. Truman vraagt gelden voor de strijdkrachten President Truman heeft het Congres verzocht om een extra-toewijzing van 6.422 milliard dollar voor de strijd krachten. Op zijn wekelykse persconferentie heeft president Truman verklaard, dat de dreiging van een derde wereldoorlog op het ogenblik even groot is als ooit in de afgelopen vier jaar. Truman weigerde commentaar te ge ven op de uitlating van de voorzitters van het Huis van Afgevaardigden, Ray burn, dat „niet-Chinese communistische troepen" zich zouden samentrekken in Mandsjoerije. De crisis, waarin de Verenigde Sta ten aan de mobilisatie van hun verde diging begonnen, duurt nog voort, al dus Truman, maar het uitvoeren van het defensieprogramma is meer nodig dan bij het begin van de crisis, omdat we de toestand naderen, waarin wij ons deel bereiken. Tenslotte heeft president Truman nadrukkelijk beridhten tegengesproken, volgens welke hij voornemens zou zijn dit jaar een tegenbezoek aan Paadje te brengen. Hij zei, dat hij er niet aan kon denken, in deze tijd de Verenigde Sta ten te verlaten. Voorts zei Truman, dat Winston Churchill, gedurende zijn bezoek aan Amerika Ln April, hem zou bezoeken. FRANSE MINISTER MITTERAND BLIJFT AAN. De Franse minister van overzeese ge biedsdelen, Francois Mitterand, die Woensdag zijn ontslag aanbood, nadat de Nationale Vergadering had gestemd voor een symbolische verlaging van zijn salaris met duizend francs, heeft nader zjjn ontslagaanvrage aangehouden, han gende een nieuwe stemming. Mitterand stemde er in toe de stem ming in tweede lezing af te wachten. De staatssecretaris van overzeese ge biedsdelen, de socialist Coffin, heeft verklaard, dat ook hij ontslag zou vra gen als de radicaalgezinde Mitterand ontslag nam. De Nationale Vergadering heeft daar op met 301 tegen 289 stemmen het her stel van de credieten voor het ministe rie van overzeese gebiedsdelen goedge keurd. En daarmee is het ontslag van de baan! KRANTENPAPIER TEGEN STAAL. CanadeesFranse besprekingen. Franse besprekingen om met Canada krantenpapier tegen staal te ruilen, ma- ken goede voortgang. Als Frankrijk Een Amerikaans federaal gerechtshof heeft gisteren Julius Rosenberg en zün vrouw Ethel, die schuldig waren bevonden aan het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie, ter dood veroordeeld. De federale rechter Irving Kaufman gelastte, dat het vonnis in de week beginnende 21 Mei voltrokken zou worden. Het Hof noemde niet de manier van terechtstelling, maar verklaarde dat de terechtstellingen zouden worden vol trokken „volgens de wet". David Greenglass, broer van mevr. Rosenberg, die bekende atoomgeheimen achterhaald te hebben, toen hij werkte op de atooinbombasis te Los Alamos, en ze doorgegeven te hebben aan de Rosenbergs, was de voornaamste getui ge van de openbare aanklager tegen zijn zwager en zijn zuster. Heden zal over hem vonnis worden geveld. De Rosenbergs gaven bij het horen van het vonnis geen teken van ont roering. Een derde aangeklaagde, Morton So- bell, werd tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De verdedigers hebben medegedeeld, beroep te zullen aantekenen. De rechter zeide de mening te zijn Van links naar rechts het echtpaar Rosenberg en Morton Sobell. Van de vele geschenken, welke ons jongste prinsesje. H.K.H. Prinses Marijke heeft gekregen, speelt zij het liefst met haar speelboot „Hol land". Wij zien haar hier in haar boot temidden van ander speelgoed in de speelkamer in Paleis Soestdijk* Hij bezoekt sociale instellingen EN WOONDE EEN „PATO" WED STRIJD BLI. De president van Argentinië, Juan Peron, heeft gisteren een besluit on dertekend, waarbij aan Prins Bern hard het Groot-kruis van de Orde van Verdienste verleend wordt. Prins Bernhard bracht gisteroch tend, vergezeld door de echtgenote van president Peron, een bezoek aan het ziekenhuis voor kinderen te Bue nos Aires, aan tehuizen voor werken de meisjes en aan andere instellingen» die tot stand zün gekomen onder auspiciën van Eva Peron. Oa. werd een bezoek gebracht aan een kinderdorp, waar in de theaterzaal meisjes van vier en vijf jaar als prima ballerina's een dans uit/voerden voor de Prins en mevrouw Peron en jongens en meisjes in nationale klederdrachten fol kloristische dansen ten beste gaven. De Prins bezocht een kinderziekenhuis, een miniatuur bankinstelling, een kerk en andere instellingen van deze kinderstad. Kleine bewoners juichten de Prins en de echtgenote van de president die de hele ochtend had uitgetrokken om de Prins haar instellingen, verspreid over de hele stad, te tonen, luide toe en zwaaiden Argentijnse en Nederlandse vlaggen. Ook werd bezocht de polikliniek „Pre sident Peron". eveneens een instelling van de stichting. De Prins heaft 's middags een bezoek gebracht aan een „pato" wedstrijd even buiten Buenos Aires. Pato is korfbal te paard. Het wordt gespeeld met een bal met vier handgrepen. De spelers hangen voor over het paard en grijpen de bal en trachten deze door samensüel of so loren in een net te werpen. De Prins kreeg na het spel, dat in zeer snel tem po gespeeld werd de bal overhandigd met de handtekening van alle spelers er op. Vandaag zal de Prins een demonstra tie zien van het .Pulqui" (Pijl) straal vliegtuig. De wachten niet. dat het aantal stemmen op de communistische partij uitgebracht sterk zal dalen. Zij verwachten echter, dat het nieuwe meerderheldsstelsel het Franse Nationale Vergadering aantal communistische en met hen sym- Maar nog vele struikelblokken heeft gisteren de \oorstelIcn tot her vorming van het kiesrechtstelsel met 264 tegen 252 stemmen aangenomen. De communisten. Gaullisten en ver scheidene afgevaardigden van de mid den- en rechtervleugel stemden tegen het voorstel, de socialisten, het meren deel van de volksrepublikeinen (MRP) en enige gematigden, radicalen en on- afhankelfjken stemden voor het ont werp. Het vraagstuk van de hervorming van het kiestelsel was de oorzaak van het aftreden van het kabinet-Pleven e»n men verwacht, dat ook de huidige rege ring hierdoor nog grote moeilijkheden te wachten staan Immers voor het voor stel kracht van wet krijgt, moet het door de Senaat behandeld worden, die het ontwerp grondig zal wijzigen, naar toegedaan, dat de Rosenbergs er voor verantwoordelijk waren, dat de commu-1 men verwacht Vervolgens moet de Na- nisten „de oorlog in Korea waren be- I tionale Vergadering in tweede lezing met ri^TerkieïïA^n1niet over CanadeTs I §orLnen Door de Russen in staat te stemmen over het voorstel in zijn hui- zouden mogelijk alle voorraden in het krijgen dan mogelijk was, geloofde hij, Het ontwerp is zoals reeds gemeld, land wordpn nne-evorderd en eeliikeliik 1 dat Rosenbergs en hun medeplichti- een compromis tussen het bestaande over de blTden van alle Dartifen ver-1 gen „de communistische agressie in stelsel van evenredige vertegenwoor- deeld Dit zou betekenen aldus Schu- Korea" en de tienduizenden slachtof- diging en een stelsel, volgens hetwelk man dat het krantenpapier dat de fers ®r van op hun geweten hadden. de candidaat, op wie de meeste stem- Franso communistische bladen uit Oost Er wordt verband gelegd tussen het men worden uitgebracht, de zetel krijgt. Eurnres? landen kriieen. gebruikt zou1 Complot RosenbergSobell—Greenglas- Waarbij lijstverb^nding is toegelaten, worden om de andere bladen te helpenen de spionnage van Alan Nunn Mav Het wetsvoorstel is bedoeld om het bii het kenbaar maken van het Wes-1 en Klaus Fuchs, de veroordeelde Britse aantal communisten in het parlement terse standpunt. 1 atoomgeleerden. pathiserende afgevaardigden 177 totaal) mee de helft zal verminderen. De Gaullisten hebben veel critiek laten horen, omdat zij het voorstel evenzeer tegen hen zelf als tegen de communis ten gericht beschouwen. Het nieuwe stelsel zal niet worden toegepast in het gebied van Groot-Pa rijs en het merendeel van de overeeese gebieden. De 75 Parfjse afgevaardigden en bepaalde afgevaardigden van de overzeese gebieden zullen ook in de toe komst gekozen worden volgens het stel sel van evenredige vertegenwoordiging. Het wetsvoorstel geeft geen verklaring voor dfze uitzondering. De overblijvende 469 afgevaardigden uit het moederland en de 30 afgevaardigden uit Algerië zullen gekozen worden volgens het nieuwe stelsel. AFGETREDEN SOCIALISTISCHE MINISTERS IN ITALIË VERVANGEN. De Italiaanse eerste minister de Gas- peri heeft de drie rechtse sociaaldemo cratische ministers, die afgetreden wa ren, vervangen door huidige leden van zijn kabinet, die tot dusverre geen por tefeuille beheerden. Het zijn een republikein en twee chris ten-democraten. De hun toevertrouwde portefeuilles zijn resp. die van buiten- te verminderen, maar de opstellers ver- landse handel, vervoer en koopvaardij.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1