Interpellatie Nederhorst leidde tot motie Nederhorst Tweede Kamer debatteert over vijfde loonronde Motie Andriessen voor méér kinderbijslag Socialisten willen enkele procenten meer loon DE OTILLE ENS Panda en de Meester-ondheidkundige Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 4 April 1951 Tweede Blad No. 27268 (Van onze parlementaire redacteur) Het gaat niet om de sociale politiek, doch om het behoud van het beginsel der na-oorlogse maatschappelijke samenwerking, zo verklaarde gisteren in de Tweede Kamer de Heer Nederhorst (Arb.) bij zijn interpellatie over het levenspeil. Hij had krasse woorden gebruikt om tot deze krasse slotsom te komen: ,,het vertrouwen in de doeltreffendheid van het regeringsbeleid ontbreekt bij grote groepen der bevolking." ,,Het vertrouwen der vakbeweging zal worden geschokt, als de onderhandelingen over de lonen niet worden voortgezet." ,,Wij wensen niet meer dan 5 consumptie-beperking. Het gaat om het afronden met enkele procenten om het juiste peil te bereiken. Dit is geen nieuwe loonronde, het is een correctie." Indien dit niet geschiedt, kan de minister voor de productieverhoging wel met vacantie gaan!" Tevoren had de interpellant gewezen cp volgens hem nieuwe onverwachte feiten, die ten rijde van de regerings verklaring nog niet bekend waren, en die dieper overleg nodig maken. De prijsstijgingen zijn groter en heftiger dan verwacht, er kwam speculatie de kooplust brak los. en onze deviezen voorraad slonk in één week met 64 millioen gulden. Onrust en onzekerheid 'heersen overal. Voeg daaraan toe een ernstig verschil van mening met de vakbeweging en men zal het eens zijn cat wij voor een situatie staan als na ce oorlog nog niet is voorgekomen, al dus spreker Het onderling overleg was onze grote kracht, maar dit staat nu op het spel. Is de regering de toestand meester of zitten wij al midden in het conflict en de noodlottige spiraal, de strijd van allen tegen allen, van werknemers te gen werkgevers, van landbouw tegen industrie, van beschermde tegen onbe schermde bedrijven? Aan het slot van zijn interpellatie gewaagde spreker ook nog van de vasterente-trekkers en kleine gepensi oneerden, die helemaal geen uitkomst meer zien in deze tijd van onbeheerste prijsstijgingen. Zeer duidelijk was in sprekers betoog het streven te onderkennen, om minis-*» ter v. d. Brink van het kabinet te iso leren en alleen déze aansprakelijk te stellen. Hij prees het snelle werken van prof. Lleftinck, maar wat had de Mi nister van Econ. Zaken gedaan? De toezeggingen na de motie-Suurhoff van 25 September jJ. over prijs- en voor- raadcontróle zijn niet uitgevoerd. Spreker bepleitte dan ook een straf fer investeringsbeleid en vooral een doeltreffender stelsel van prjjsbeheer- sing met inbegrip van de grondstof fen. Niet In alle branches, doch alleen in de gevoelige sectoren, dat zijn schoeisel, textiel, huishoudelijke dien sten en ambacht. En van deze weer niet alle, maar alleen bepaalde arti kelen. WEDERWOORD VAX DREES. Premier Drees zeide, dat de regering ten volle bewust was van de goede verstandhouding met de arbeiders. Doch men vergete niet, dat het lang niet alleen gaat om hen, die in het actieve bedrijfsleven staan. Een groot deel van het volk lijdt véél erger. Dit is spreker nog duidelijker geworden door de brieven, die hij na zijn ra diorede ontving. Men denke aan de kleine spaarders en rentetrekkers, hen die een vrijwillige ouderdomsverzeke- ring sloten ete. De regering geeft zich buitengewoon scherp rekenschap hiervan. De staats kas kan voor die mensen niets doen. Alleen wordt er hulp gegeven in geval van armlastigheid. Maar wij moeten in alle opzichten voorzichtig zijn, dat er 1 geen stijging van het levensonderhoud j optreedt boven de stijging van de grond- j stoffenprijzen. Wij zuilen zelfs de rich- ting uitgaan van verlaging van winsten cn marges. Ergerlijk is het huidige debat een voortzetting van dat ever de regerings verklaring. teen men te veel aandacht schonk aan- politieke kwesties en de formatiepogingen, terwijl de economi sche vragen niet voldoende belicht wer den. Sindsdien zijn nog geen veertien dagen verlopen en alle vereiste maat regelen konden nog niet worden geno men. Bovendien wordt het overleg met de Stichting van de Arbeid nog voort gezet over het doorberekenen van de loonsverhoging in de prijzen en over de productieverhoging. Des Maandags kwam de subsidiever mindering met de prijsverhogingen, Dinsdag het cverieg met de Stichting van de Arbeid. Donderdag de beslis sing hierover en Zaterdag de loonsver hoging met terugwerkende kracht. Waar in het buitenland wordt zo vlug ge werkt? De belastingvoorstellen zijn al ingediend. De bouwverboden en investe ringsbeperkingen zijn bekend Hier be denke men, dat voor de industrialisatie en de woningbouw investering noodza kelijk blijft. De toestand was juist ongunstig door het verwachten van komende maatre gelen. In menig opzioht heeft enze regering de tcestand wèl zo goed In de hand als in andere landen. Maa r over de grond- stoffenprijzen heeft zij geen macht. De lasten zullen evenwel eerlijk worden verdeeld. PRIJSBEHEERSING NIET NODIG Minister Van den Brink begon met te verklaren dat de regering zich be wust is van haar benauwende verant woordelijkheid. Nederland is op zeer nauwe wijze verstrengeld met het internationale ver keer. 30% van onze totale omzet aan goederen en diensten passeert onze landsgrenzen. In Amerika is dat b.v. slechts 4Wij kunnen ons dus niet isoleren van de andere Europese lan den. Het zou ook onjuist zijn ons te ba teren op de economische vormen, die vlak na de oorlog juist en geschikt waren. In tal van landen zit men met dezelfde problemen als wij: wij leven in een toestand van „driekwart vrede" en van wat spreker zou willen noemen „paraatheidseconomie", j In het advies van de SocLaalecono- misahe Raad (S.E.R.) waarvan spreker I zich met iedere letter kan verenigen, vond de regering een bevestiging van het gevoerde algemene beleid. Volgens het onderzoek door het Na tionaal Planbureau naar de prjjsont- i wikkeling sinds 1948 stegen de binnen- I landse prijzen met ongeveer 25%. de invoerprijzen met 27% en de lonen in die bedrijven, die ons land van ccn- sumptlegoederen voorzien met 25%. Daarentegen was er in 194349 een stijging der ondernemingsmarge, doch later trad hierin een daling in. Als we alle se'ntiment weglaten, moet erkend worden dat de regering in September j.l. een juiste keuze deed met haar prijspolitiek. Nergens in het buitenland heeft men een integrale prijsbeheersing. Die wil interpellant trouwens ook niet. Die zou weer lei den tot een ambtenarencorps als in 1948 van 25.000 man (tegen thans 5.000). tot zwarte handel en alle ont goocheling en misère voor winkelier, bedrijfsleven en bevolking. Zou het nodig zijn, dan ging de re gering onverwijld over tot integrale prijsbeheersing. Maar het is niet no dig. De loonsverhoging wordt zo enigs zins mogelijk niet doorberekend in de prijzen. Als drainage-middelen van de koop kracht noemde de minister de bel as- tingverzwaring, het inhalen van de be lastingachterstand; de credletrestrictie en de onttrekking van middelen aan de kapitaalmarkt. In ctezs gedachten- gang passen volkomen de afgekondigde bouwverboden. STRAKS 450 CONTROLEURS. Er zijn ongeveer 500 pryzencommls- sies, die 80% van de bevolking bestrij ken en die in het algemeen aan de verwachtingen voldoen. Maandelijks ko men er duizenden klagers, die meren deels bevredigd heengaan. Men beden ke. dat zij een bemiddelende rol ver vullen. Zij moeten dus het vertrouwen hebben van consumenten en handel. Het was de bedoeling om de Contro ledienst, die in de voorzomer van '50 nog 200 personen telde, tot 100 man terug te brengen. In plaats daarvan is de dienst in de herfst tot 300 man uitgebreid en het is de bedoeling dit aantal tot 450 op te voeren. Ook de Rijks- en Gemeentepolitie zijn inge schakeld en de samenwerking met haar en de C.C.D. Is bijzonder vlot. De eenheid van optreden is gewaar- I borgd door de commissie tot opsporing van economische delicten, die geregeld vergadert onder voorzitterschap van de I Procureur-Generaal te Den Haag. Een I lichte uitbreiding van het prysvormings- apparaat is mede in gang en de posi- I tie van de directeur voor de prijzen wordt weer geaccentueerd. Bij de andere groepen der bevolking dan de loontrekkenden is de reële in- I kcmstenvermlndering zeker niet minder dan 5% Er heeft daar een verschuiving plaats van de vermogenssfeer naar ae consumptiesfeer. Vast staat, dat op de investeringen ongeveer een gelijke druk wordi uit geoefend als op de consumptie, dus van ongeveer 25%. In tol van gevallen wordt prijscon trole toegepast in de zogenaamde ge- voelige sectoren, en" tal van grondstof- 1 fen daarvoor worden reeds gedistribu eerd. Er zijn ook verbodslijsten uitge vaardigd inzake de fabricatie van di verse artikelen, waarnevens ook een in voerverbod voor die artikelen geldt. VOORTAAN „GELUIDLOZE" SUBSIDIE-VERMINDERING. Minister Mansholt legde uit, evenals de heren Drces en v. d. Brink, waar om over de subsidieverlaglngcn niet eerst overleg kon worden gepleegd, namelijk uit vrees voor speculatie en hamsteren. „Als er weer een kabinetscrisis komt, zal ik geen poging meer doen tot subsidieverlaging", aldus spreker in koddige wanhoop. De handel komt dat tóch voortijdig te weten.... Maar de berichten over de suiker waren zéér overdreven. Er is ca. 25.000 ton meer verkocht, die verreweg voor het grootste deel aan het publiek kween. In feite heeft dius de subsidie op sui ker iets langer geduurd dan bedeeld was. Dat is alles. Wij moeten zorgen, dat voortaan subsidie-vermindering cp ge- luidloze wijze plaats vindt. Eventueel mede in overleg met de vakcentrales, doch dan in strikte geheimhouding. Het bedrijfsvergunningenbesluit zal weer worden toegepast, ook \ocr het inrichten van installaties. Wederopbouw I geeft geen vergunningen op dit gebied zonder advies van landbouw Er is nog een zodanige concurrentie, b.v. in de margarine, dat er geen reden is tot vaststelling van maximumprijzen. Dit kan wel gebeuren en zo nodig zeer I snel, indien er b.v. schaarste aan grond stoffen zcu optreden. Op het terrein van de levensmiddelen 1 zal zeer scherp op de prijzen worden I toegezien. NOGMAALS NEDERHORST. Het wederwoord van de heer Neder- horst begon raadselachtig: hij had uit 1 de woorden van premier Drees begre- 1 pen, dat de regering bereitj zou zijn, het overleg met de Stichting van de Arbeid voort te zetten en daarbij een mogelijke correctie van de lonen te overwegen. Hiermede was een groot i punt uit de wereld geholpen, dat em- FEUILLETON BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels w 5) „Ik ken zo'n huisje als u zoekt. Een vriendin van mij heeft er een in het dorpje, waar wij vroeger woonden. Het is een huisje met een rieten dak, er is electrisch lioht, terwijl de tuin in de zomer werkelijk een droom is. Mijn kennis houdt bijen, kippen en een geit en gedurende de hele oorlog speelde zij het steeds klaar je een werkelijk goede maaltijd voor te zetten. Als ik oud ben is dat iets voor mij." Sally's ogen kregen een dromerige glans. Zij dacht er aan, hoe St. Chytas er uit zou zien op dit ogen-blik in de avondschemer. De vissersboten zouden uitvaren, hun zeilen zouden zich scherp aftekenen tegen de lucht. In vroeger dagen zaten haar vader en zij cp de rotsen en keken naar de wijde zee. Soms zaten zij daar en zeiden niets, maar ook wel wandelden zy en spra ken over het leven en de dood, over zaken, die werkelijk belangrijk zijn. Sally zuchtte; zij voelde zich erg eenzaam zonder haar vader en ver langde naar de oude omgeving. „Ik kan my niet voorstellen, waarom iedereen in Londen wil wonen," zei zij. ,.Je hebt heimwee," zei mevrouw Jarvls, „maar maak je geen zorgen, lie ve kind, je zult hier best terecht ko men. Londen is een praohtstad voor jc-nge mensen. Ik wil er wel met jou om wedden, dat jullie binnen een maand de beste tijd van je leven zul len hebben." Sally trok met haar schouders alsof zy haar dromen van zioh af wilde schudden. „Ik geloof wel, dat u gelijk hebt. Ik moest my niet zo laten gaan, vooral daar u en uw man zo goed voor ons zijn." Juist op dit moment was er een ge rammel aan de deur. Sally gaf een kreet van verwachting. „De postbode!" Zij rende de gang in en zag drie brieven en een drukwerkje op de grond liggen. Twee brieven waren voor mijn heer Jarvis, de derde was voor Anne. Het papier van de enveloppe was bui tengewoon goed en het handschrift duidelijk en zeer netjes. Sally rende met de brieven naar de keuken terug. „Het is er, de brief is gekomen!" „Daar ben ik blij om. Nu maar ho pen, dat er goed nieuws gebracht is." „Daar had ik nog niet aan gedacht." Sally staarde even voor zich uit. „Stel u voor, dat men schrijft, dat- het baantje al vergeven is. Anne zou zó teleurgesteld zijn!" Plotseling keerde zij zich om en ren de met grote sprongen de trap op. „Kijk. Anne," gilde zij bijna, terwijl zy enthousiast met de brief zwaaide. Anne sprong op uit haar stoel, greep de enveloppe en bleef er naar staren. „Weet je wel." zei ze na een ogen blikje, „het is erg gek, maar ik durf die enveloppe niet open te maken. „Ik zal het wel voor je doen," riep Man-gold uit. Zij greep een schaar en scheurde de enveloppe open. „Het grote ogenblik!", zei ze drama tisch en trok de brief te voorschijn. Zij aarzelde even en toen las ze: „Gac'nte mejuffrouw Granville, Ik stelde veel belang in Uw brief en zou het zeer op pry-s stellen, indien u mij morgen, Dinsdag, cm haifelf zou willen komen opzoeken. Hoogachtend, Catherine Burfield." „Is dat alles? Wat heerlijk! Wat zal ik dragen? Wat is het adres?" ..Halstead House, Berkeley Square", antwoordde Sally; zij gluurde ever Ma rigolds schouder naar de bnef. „Berkeley Suare? Dat klinkt duur." zei Marigold met enige afgunst in haar stem. „Wat was de naam ook weer?", vroeg Peter. Marigold bestudeerde de handteke ning zorgvuldig. „Het lijkt veel op Barfield of Bur field". „Burfield," zei Peter, „dat moet zij zyn. Lady Catherine BurfieldZij trouwde een kolonel van de Grenadiers." De drie meisjes staarden hem aan. „Ben je er zeker van?" „Absoluut zeker." „Is zij aardig", vroeg Anne. „Ik weet niet-, wat je met aardig be doelt. t Peter sprak enigszins beschroomd als of hij niet ai te zeer verlangend was dit gesprek voort te zetten. Alleen Sal ly merkte <111 op. Anne en Marigold waren druk doende de brief aan alle kanten te bekijken. „Ik weet zeker, dat zij rijk zijn. Zij wonen toch op Berkeley Square." zei Marigold. „Denk er aan, vraag niet een te laag salaris!" „Maar hoeveel moet ik dan vragen?", vroeg Anne. „Ik zou maar waohten en zien wat zij je aanbieden," merkte Sally op. Anne herinnerde zich deze raad toen zij de volgende dag enigszins zenuwach tig in de grote bibliotheek zat van Hal- siead House, waar Lady Catherine Bur field haar een reeks van vragen stel ae. Van het ogenblik af, dat zij haar hand naar de bel naast de grote en Imponerende deur uitstak, voelde Anne zich trillen van nervositeit. De indruk wekkende en waardige butler, die de deur voor haar opende, en de sombere statigheid van de bibliotheek maakte, dat zij zich nog duidelijker een „min dere" voelde. Maar toen Ladv Cathe rine de kamer binnentrad, voelde zij zich kalmer en minder bevreesd wer den. Zeer eenvoudig, maar gedistin geerd gekleed, gaf Lady Catherine de indruk vriendelijk en lief te zijn. Zij had een natuurlijke gratie en een char mante manier van spreken, welke iedereen, oök de zenuwachtige Anne, op haar gemak moest stellen. „Het is erg vriendelijk van u mij te komen opzoeken," zei Lady Catherine. „Gaat u zitten." Anne gaf gevolg aan het veraoek, maar voelde zich onhandig, zoals oen schoolmeisje zich voelt ads zy voor de eerste keer bij de directrice wordt ge roepen. „Zal ik u maar direct precies ver tellen, wat wU wensen?", opende me vrouw Burfield het gesprek, „zodat u kunt zeggen of dit de betrekking is, die u zoekt?" „Graag," mompelde Anne. „Ik zoek," begon Anne's gastvrouw, „een gezelschapsdame voor mijn moe der, de Duohess of Cheyn. Ik zal open hartig met u spreken, juffrouw Gran ville. Mijn moeder is niet iemand waar men gemakkelijk mee kan omgaan, maar zy is een bijzondere vrouw met een sterke persoonlijkheid, die geeste lijk nog zeer actief is. Zij is a-l bijna tachtig jaar, maai- toch valt het moei lijk haar „oud" te noemen. Zij houdt van jonge mensen en staat er op, dat iedereen, die haar gezelschap houdt, jong is. (Wordt vervolgd) stige beroering in de vakbeweging had veroorzaakt. Wij noch een onzer colle ga's had deze verzekering gehoord. Maar het antwoord ran Minister v. d. Brink over de prijsbeheersing had spr. niet bevredigd. Op ae tetielbesaiak- kmg, die door spr. vrywel waardeloos wordt geacht, wil men nu aoongaan. En wat gebeurt er met het ambacht? Dit is psychologisch zeer belangrijk. Denk eens aan de schoenreparaiies: de beste tegemoetkoming aan de grote gezinnen zou zijn, ten deze een rege ling te treffen. De pryzencommissies dienen door de minister van Binnenlandse Zaken ver plicht te worden gesteld. In Rotterdam moeten B. en W. eindelijk ook eens een prl)zencommissie instellen. Het ergste vindt spr. dat een prys- stop door minister v. d. Brink wordt afgewezen. Spr. heeft hierom vooral gevraagd, omdat het publiek behoefte heeft aan een directe concrete maat regel om het verloren vertrouwen weer te herstellen. By de afschaffing ran de prijsbeheersing hadden wy de wind mee, nu tegen. Spr. wenst geen ambtenarencorps van tienduizenden personen. MOTIE NEDERHORST „Als een ernstige waarschuwing aan de regering om te zeggen, hoe wij het ons voorstellen", diende spr. een motie in: a. tot invoering van een stelsel van prijsbeheersing, voorafgegaan door een prysstop. b. tot vorming van een ambtelyk ap paraat ter voorbereiding daarvan en ter controle daarop. c. tot physicke controle op dc inves teringen en wed^r Inwerkingstellen van het bedrijfsvergunningcnbesluit cn Fergelyke maatregelen. Interpellant moest nog voor hand tekeningen zorgen onder deze motie, die ongeveer gelijkluidend is aan de motie-Suurhof van 26 Sept. j.l- en waarvoor hij bereid vond de heren Ten Hagen, de Kadt, Hofstra, Suurhof en GooJhart, allen P v. d. A., en de laat ste drie zeker behorend tot de groep Vos. INTERPELLATIE TEN BATE DER ARBEIDERS I Een tiental sprekers mengde zich ver- volgens in de gedachtenwisseling, acht van hen kwamen op voor de belangen van de middenstand. De heer Schmall iCH.i en anderen achtten de inter pellatie praematuur, zo kort na het op treden van het nieuwe kabinet. Zij moet de regering ook weinig aange naam in de oren hebben geklonken, en hst verheugt spr. dat de regering zo rustig heeft toegehoord en zo rustig ge antwoord. Dat was de vorige week an ders. toen de heer v. d. Wetering geen antwoord kreeg van minister Lleftinck, omdat zijn vragen niet vriendelijk klonken. De Interpellatie was geheel ten bate van de arbeiders, maar andere groepen hebben het nog zwaarder te verduren. Het deed spr. aangenaam aan, dat pre mier Drees daar wel een open oog voor had. Intussen acht spr. de actie der Vakcentrales wel gewettigd Doch kun nen de midöellen de toets der critiek doorstaan? Spr. stelde het C.N.V. ten voorbeeld, dat de beslissing der rege ring eerbiedigt en de arbeid rustig voortzet. Dreigementen zullen op een regering, die werkelijk regeert, niet de minste in druk maken. Spr. pleit voor een Zondagsrijverbod, belasting op restaurant-maaltijden, en bezuiniging op drank- en rookartikelen. Schoenherstellers, kappers, taxi-be- dryven, kleine kruideniers en slagers zijn typische voorbeelden van hen. die er slecht aan toe zyn. De hardheid, waarover de minister sprak, hantere men vooral niet tegenover een groep, die de wapenen mist om zich te verwe ren. MOTIE ANDRIESSEN OVER KINDERBIJSLAG? De heer Andriessen (Kath.) achtte de interpellatie ook voorbarig. De regering was bereid tot het overleg voort te zet ten over het hele complex van vraag stukken, en wilde de lonen dus niet uit schakelen. De besprekingen met het bedrijfsle ven zyn nog niet geëindigd. Wij hebben hier te maken met echte kabinctspoli- tiek, en kunnen niet één minister ver antwoordelijk stellen. Spr. betreurde, dat de Vakcentrales moesten constate ren, dat de compensatie van 5te laag is. Zy willen wel een redelijke bydrage in de offers leveren. Op dit kardinale punt kan overeenstemming worden be reikt. Spr. vraagt naar concrete maat regelen tot opvoering van de produc tiviteit. Dc grote gezinnen, deze „smidsen van levensmoed" komen onevenredig veel tc kort. Van de kinderbijslag komt 80.4 ten goede aan dc kleine gezinnen, en 19.6 aan de gezinnen met 4 of meer kinderen. En slechts 3.64 van dc by slag wordt aan de progressie ten koste gelegd. Als spr. dan ook vraagt om verhoging van de bijslag, kan dit niet zo heel veel kosten. Dit vraagt spr. voor alle rege lingen, waarvoor de centrale overheid aansprakelijk is. Als hij geen bevredi gend antwoord krijgt, zal hy terzake een uitspraak van de Kamer vragen. MIDDENGROEPEN KRIJGEN DE HARDE SLAGEN! De heer Stapelkamp <AR) deelt de mening der vorige sprekers op menig punt. Hy kan de consequenties der mo- tie-Nederhorst niet overzien en wil eerst de mening der regering erover horen. De heer. Korthals «VVD) constateert dat de spaarzin wordt ondermijnd en het vertrouwen in het geld vermindert. De middengroepen worden veel zwaar der getroffen, doch die schermen niet met staking. De regering mag echter wel bedenken, dat wy groot kwaad doen met de middengroepen te laten in de hoek, waar de harde slagen vallen. Spr. dringt aan op productieverho ging, Wij moeten alles doen om te voorkomen, dat wij de weg opgaan van verdere loonsverhoging. De werk gevers hebben verklaard, dc loonsver hoging niet in de prijzen te willen doorberekenen. Hoe durft men, onder bedreiging, aan dat voornemen tc twij felen? Er is reeds een kentering merkbaar in de pry zen der grondstoffen. Nederland mag zich niet door prijsbeheersing van overig Europa isoleren. Ook heeft spr.'s fractie geen vertrouwen in een omvang rijk contróle-apparaat van de overheid. Het ls onjuist, de minister van Econ. Zaken van zyn collega's in het kabinet af te zonderen. Spr. is vooralsnog te gen de motie-Nederhorst. MINISTER v. d. BRINK WIJST MOTIE AF. Laat op de avond repliceerde nog mi nister v. d Brink. De ontwikkeling van zaken was geen verrassing voor de regering, aldus spr. Men moet de prijspolitiek zien in het grote verband der paraatheids-econo mie. Op het stuk van de investeringen zowel als op dat van de prysbeheerslng bevat de motie aanbevelingen, waarmee spr. zich niet kan verenigen. Het verbod van doorberekening van de loonsverhoging In de prijzen moet dc basis zijn. ook voor de midden stand. Dit betekent een offer cn dat is ook de bedoeling en in zeker opzicht een te zwaar offer vooral voor de z.g. marginale branches. Zo spoe dig mogelijk zal dan ook een reëel en volwaardig overleg plaatsvinden om na te gaan, of voor bepaalde branches een afwijkende regeling getroffen dient te worden. Hier ging spr. in op het verschil tus sen beschikking en richtlyn. De eerste is gebaseerd op de prijsopdryvings- cn hamsterwet, een wettelijke maatregel dus en richtsnoer voor de rechterlyke macht. De richtiynen zyn stelregels t.a v. de prijscalculatie, die worden gehan teerd door de administratie en de op sporingsdienst by de contróle op prijs gebied. De rechter zal daaraan een be tekenis toekennen, die juist en rede lijk is. Een motie-Gortzak (comm.) tot addi tionele loonsverhoging van 10% werd door de minister als onaanvaardbaar afgewezen. Heden volgt voortzetting der beraad slagingen. 33). En nu was dan de huldiging van Panda en Joris Goedbloed in volle gang. De hele stad Ezelsbrugge-aan-de-Aa was uitgelopen om hen te zien en toe te juichen, en de burgemeester las een by- zonder lange redevoering voor, waarin hy precies beschreef wat Panda en Joris gedaan hadden en waarom dit zo by- zonder was. „En zoahum-ahum en zo heb ben dan deze beide moedige en onver schrokken geleerden... ahum-ahum..." zo las hij. „zo hebben zy daneh waar was ik ook weer' O ja ahum- ahum! Zo hebben zy roem en eer ge brachtehahumaan onze stad. „Mooi, hè?" fluisterde Panda, die he lemaal ontroerd was; en ook Jolliepop was het by na te machtig hij moest een prop wegslikken voordat hy kon antwoorden: „Inderdaad! Treffend! Zeer treffend!" „Eh.door moed en volharding. als een boorveeldehik bedoel: voorbeeld voor onze jeugdlas de burgemeesterDe enige die niet on der de Indruk was. was Joris Goedbloed „Komaan, burgervader!" mompelde hy. terwijl hy met moeite een geeuw onder drukte. Maar de zin tot gapen zou hem spoe dig vergaan! Want juist toen de burge meester. na diep adem gehaald te heb ben, uitriep: „Ign zo verzoeken wy deze geleerden om 'het Ereburgerschap van onze goede stad te aanvaarden"juist toen dook ct plotseling een bekende ge stalte op voor de huldigingstent, en die gestalte riep: „En ik verzoek ze om de rekening te betalen voor al d»e Romeinse voorwerpen!" Die gestalte was niemand meer of minder dan de antiquair, by wie Joris zich de kruiken, kannen en laarzen knechten en het knopenhaakje had aan geschaft. VOOR DONDERDAG 5 APRIL Hilversum I (402 M.) KRO 7.00 nieuws; 7 15: gram.muzlek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00; nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muzlek; 9,00: voor de hulsvrouw; 9,30: waterstanden; 9.35 gram.muzlek; 9.40: schoolradio; NCRV 10 00: gram muziek; 10.15: morgendienst; 1C.45: orgelconcert; KRO 11.00: voor de zieken; 1145: schoolradio; 12.00' angelus: 12 03 gram muziek; (12.3012.33: land en tulnbouwmededellngen); 12 55: zonne wijzer; 13 00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20. lichte muziek; 13.35: zang en plano; 'NCRV 14.00: Promenade orkest en soliste; 14.45: voor de vrouw; 15.15. gram.muzlek; 115.30' cembalo gezelschap en solist; 16.00: bijbellezing; 16 45: gram.muzlek; 17.00: voor de Jeugd. 17.30; Instrumentaal septet; 17.50 Regerlngsultzendlng: Jeugd uitzen ding Bernard IJzerdraat: .Melodieën uit de tropen"; 18.00: verzoekprogramma; 18.30: land- en tulnbouwcauserle; 18.45: koorzang; 19.00: nieuws cn weerberichten: 19.15: „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.30: „In dienst van net Vaderland" causerie. 19.40: radlo- krar.t; 20.00: nieuws; 20 05: gevarieerd programma; 22.20; buitenlands overzicht; 22 40; gram.muzlek; 22.45: avondoverden king. 23 00. nieuws; 23.15: strijkkwartet; 23.4024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: gram muziek; VPRO 7 50 dagopening; AVRO 8.00 nieuws; 8.15: gram muziek; 9 00: morgenwijding; 9.15' gram.muzlek: 10 30; de Antwoordman; 10 45: gram.muz.; 10.50 voor de kleuters; 11.00: radloscoop; 11.45: „Coronle. de cocostuln van Suri name", causerie; 12.00: gram.muzlek; 12.30; land- en tulnbouwmededellngen; 12 33: „In "t spionnetje"; 12.38: pianospel; 13 00: nieuws; 13.15: AVRO-allerlel; 13.20: amusementsmuziek; 13.45: „U kunt het cloven of niet"; 13.50- gram.muzlek; 4.00: voor dc VroüW; 14.30: claveclmbel en viool; 15.00: voor de zieken; 16.00: gram. muzlek: 17.00: voor de Jeugd; 18 00: nieuws; 18 15, practische wenken voor tennissers; 18.20' sportproblemen; 18.30: orkestconcert; 19.00 „Gesprek met de brandweerman"; 19.10: Metropole orkest en solisten- 19.50: voor burger en militair; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: AVRO-allerlel; 20.20: kamerorkest en so list; 21.20: „Hollanders vissen ln de Pool- zec". hoorspel-reportage; 22.05: gram.muz.; 23.00: nieuws; 23.15: sportactualltelten; 23.3024.00: gram.muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12 00: Hawallanmuzlek; 12.30: klankbeeld: 13.00; hoorspel; 13.20. voor de boeren; 13.30- voor de arbeiders: 13.55: weerbe richten; 14.00: nieuws; 14.10 mededelin gen, 14.20: filmprogramma; 15.00: recital; 15.30: gram.muzlek; 16.00: hoorspel; 16.30: BBC Midland Light Orchestra en solist: 17.45: causerie: 18.00 voor de kinderen; 18.55: weerberichten; 19.00: nieuws; 19.15' sport; 19.20: lichte muziek; 19.45 voor de boeren; 20.00: hoorspel; 20.30: strykkwar- tet: 2130: gevarieerd programma 22.00: nieuws; 22.15klankbeeld: 23.00: gevarieerd programma; 23 30: causerie; 23 45: parle- mentsoverzlcht; 24.000.03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00: Mrs Dale's dagboek; 12.15: orkestconcert; 12.45; voordracht; 13.00: parlementsoverzlcht; 13.15: BBO Northern Orchestra; 14.15voor de Jeugd; 14.45: voor de kinderen; 15.00: voor do vrouw; 16,00. lichte muziek; 16.30: voor de soldaten: 16.45: lichte muziek; 17.15- Mrs Dale's dagboek; 17.30: causerie: 17.45: or kestconcert; 18.15: pianospel; 18 30: Schots Variété orkest; 19.15- voor de Jeugd: 19.45: hoorspel; 20.00: nieuws en radiojournaal; 20-25; sport; 20.30: gevarieerd programma; 21.00: vragenbeantwoordlng; 21.30: ver zoekprogramma; 22.30: gevarieerd pro gramma; 23.00: nieuws; 23.15: actualitei ten: 23.20: Interview; 23.30: dansmuziek; 24.00: voordracht; 0.15: orgelspel; 0.56 100: nieuws. Xordwestdeutscher Rundfunk (309 M.) 12 00 lunchconcert; 13.00: nieuws; 13.20: orkestconcert; 14.15; amusementsmuziek; 15.00. gevarieerde muziek; 15.40: Tango orkest; 17.00; nieuws; 17.05 pianorecital; 17.30: bariton en plano; 18.00: gram.muz.; 19.45: nieuws: 20.05: hoorspel; 21.15: or kestconcert; 22.15: nieuws; 22 40: „Music- Box"; 23.15: klankbeeld; 24.00: nieuws; 0.351.00: dansmuziek. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30: operamuziek; 13.00: nieuws; 13.15: operamuziek; 14.00: nieuws: 14.05: zangrecital; 14.25' hoorspel; 17.10: orgel concert: 17.55: gram.muzlek: 18.30: Ame rikaanse uitzending; 19.00: lichte muziek; 20 00: orkestconcert: 20.55: idem; 22 00: orkestconcert; 23.15: gram.muzlek; 23.45— 24.00: nieuws. Brussel (324 en 484 M.) 324 M.: 12.00: lichte muziek, 12 30: weerberichten; 12.33; voor de landbouwers; 12.40: lichte muziek; 13.00: nieuws; 13.15: gram.muzlek; 14.00: Idem- 15.00: Engelse les; 15.15: lichte mu ziek; 15 45: Franse les: 16.00: gram.muz.; LG.30: lichte muziek; 17.00: nieuws; 17.10: gram muziek; 17.15: voor de kinderen; 18.15: gram.muzlek; 18 30: voor de solda ten: 19.00: nieuws; 19.30: zang en plano; 19.50: vrije politieke tribune; 20.00: ver- zoekprogTamma; 21.00: klankbeeld; 21.30: gram.muzlek; 21.45: actualiteiten; 22.00: nieuws: 22.15: gram.muzlek; 23.00: nieuws; 23 05: gram.muzlek; 23.1524.00: dans muziek. 484 M.: 12.05: omroeporkest: 13.00: nieuws; 13.10, 13.30. 15.00 en 15.30. gram. muzlek; 16.30: planorecital; 16.50: gram. muzlek; 17.10: lichte muziek; 18.30: gram. muzlek; 19.00; omroeporkest en solisten; 19.45: nieuws: 20 00: hoorspel; 22.00t nieuws; 22.15; gram.muzlek! 22.55: nieuws; 23.00: gram.muzlek; 23.55: nieuws. AGENDA Prediker; Maranatha-samenkomst, 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 8 uur nam. Katwyk aan Zee (Nova-theater) „Zo begint het leven" (18 J.) 8 uur nam. DONDERDAG. 6tadsz?.al: Residentie-orkest. Solisten Reding en Pietta. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 31 Maart 13 uur tot Zaterdag 7 April 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Dóczd- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oeg5tgocstet Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3