Voorstellen tot belastingverhoging ter bestrijding defensiekosten Kou opde Borst Vermogens-, Successie-, Bedrijfswinst en Wegenbelasting worden verzwaard Interessante stierenkeuring te Sassenheim Meer goederen onder hoger weeldetarief omzetbelasting UIT DE RIJNSTREEK Wel en nee der visserij UIT DE OMSTREKEN Beurs van Amsterdam DliS'SDAU 3 APRIL In de Regeringsverklaring van 17 Maart j 1. is medegedeeld, dat boven het. voor 1951 geraamde bedrag van onge veer 1 milliard gulden voor de eerst komende jaren te rekenen valt met een extra uitgave voor defensiedoeleinden van f 500 millioen per jaar. De Regering is blijkens bedoelde verklaring van oordeel, dat tenminste de helft van dit bedrag uit belastingen zal moeten worden gedekt, terwijl voor het overige een dekking door leningen aanvaardbaar kan worden geacht. Het staat vast dat, hoe gewichtige bezwaren het hoger opvoeren van de belastingen ook medebrengt, de bestaande middelen ontoereikend zijn om daaruit een rede lijk deel der bijzondere defensie-uitga ven te bestrijden en dat het derhalve onvermijdelijk is. in de orde van grootte als aangegeven, nieuwe bronnen aan te boren. Bij de keuze daarvan hebben zowel economische als sociale overwe gingen tot leidraad gediend. DRECTE BELASTINGEN. In de eerste plaats is gezocht naar fiscale maatregelen op het gebied van de directe belastingen. Ook daar is het principe van differentiatie in aanmerking genomen. Zo wordt voor gesteld de belastingen op de bedrijfs- i winsten, evenals in vele andere lan- den het geval is te verzwaren. Tevens is een beperking In het oog gevat van de in 1950 gegeven bevoegd heid tot vervroegde afschrijvingen op de voet van artikel 8 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 op nieuwe investeringen. Gemeend is voorts dat in het kader van de defensie-inspanning ook een fiscale bijdrage in de vermogenssfeer behoort te worden geëist. Daartoe zijn gekozen een matige verhoging van de vermogensbelasting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een be scheiden verzwaring van de successie belasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de verervingen anders dan aan kinde ren en tusen echtgenoten. De indie ning van daartoe strekkende wetsont werpen is op zeer korte termijn te verwachten. Afgezien is van het doen van een voorstel tot een algemene verhoging van de inkomstenbelasting. De Minister acht echter wel termen aanwezig om een voorziening te tref fen voor die gevallen, waar de in komstenbelasting, bij ebreke van het ing aanmerking nemen an de totale gezinsinkomsten, in een minder juiste verhouding staat tot de zware druk op anderen. voor het normale huishoudbudget tot een minimum beperkt. Voorts wordt voorgesteld een verho ging van de motorrijtuigenbelasting, van welke belasting de tarieven tot dusver niet zijn aangepast aan het ntf-oorlogse prijsniveau. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen perso nenautomobielen enerzijds en vracht auto's, autobussen, taxi's en motorrij wielen anderzijds. Voor laatstbedoelde groep wordt een geringere verhoging toegepast dan voor eerstbedoelde groep, voor welke laatste groep ove rigens de verhoging meer zal bedra gen al naar gelang de automobiel zwaarder is. De hierboven uiteengezette belasting voorstellen zijn ingegeven door de be staande buitengewone omstandigheden. In verband daarmede zal in de desbe treffende wetsontwerpen een bepaling worden opgenomen ingevolge welke de werkingsduur er van tot een periode van rond 5 jaar zal zijn beperkt. VERBRUIKSBELASTINGEN. SCHATTING DER OPBRENGST VERHOGING. De, naar globale schatting, te ver wachten jaarlijkse opbrengst in mil- lioenen guldens van de in dezs nota omschreven voorzieningen als volgt worden weergegeven- Verhoging, met ingang van 1951 van het tarief van de vennootsohapsbelas- Het behoeft volgens de Minister in ^eij een verband met de daaraan verbonden nnhïnjL wi mt£^ w_nsten: bezwaren geen betoog, dat een alge- Loen- menc verhoging van de omzetbelas- mg?IlS va? ting thans niet in aanmerking komt. tarief van de mkomste21be.ast.1ng Wel worden hier enkele bijzondere 00r bedryfswinst, uit- voorzieningen voorgesteld, die een Saan3e boven f.8000, met 5 ,o oplopende verhoogde bate zullen afwerpen. Dc voornaamste er van zijn een verho ging van het tarief van de weelde belasting voor een belangrijk aantal goederen van 15% tot 30%, het on- denverpen aan het weeldetarief van 15% van goederen, die op abnormaal j dure wijze zijn verpakt, het verhogen, in hef algemeen, van het groothan- I delstarief van V> tot 1% voor leverin- gen aan kleinhandelaren en het on- denverpen van meer goederen ook weeldegoederen aan een verhoogde heffing bij irn-oer ter voorkoming van een ongemotiveerd concurrentie voor deel voor ingevoerde goederen boven de binnenlandse productie. Bij voren- bedoelde keuze van wijzigingen in de omzetbelasting worden dc gevolgen (Inspy. Meel.-adv.) Wrijf dezo krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal ia j één nacht. ALPHEN Zilveren Jubileum Op 1 April herdacht de heer A. H. Mol, boekhouder der N.V. D. en Joh. Boot schcepsbouwwerf De Vooruit gang de dag dat hij voor 25 Jaar in dienst was getreden als jongste be diende. Maandag werd deze dag offi cieel herdacht Om 10 uur vond de huldiging plaats ten kantore van JDe Vooruitgang" te Gouwsluis, waar de jubilaris namens de directie werd toe gesproken door de directeur de heer W. Boot. Deze schetste in het kort de evensloop van de heer Mol. Spreker had de jubilaris als een eerlijke, accurate en plichtsgetrouwe kracht leren kennen, wie het werken steeds een lust cn nooit een last is en die steeds bereid is zijn eigen tijd aan de belangen van de zaak op te offe ren. Als blijk van waardering overhan- digde hij de jubilaris een cadeau onder couvert. Als tweede spreker voerde de heer W. G. Groenheiden het woord namens het kantoor- en bazenpersoneel. Spr. hoop te, dat de aangename samenwerking en vriendschap, die in de loop der jaren was gegroeid, bestendigd zou blijven en dat de jubilaris nog vele jaren in goede gezondheid zijn krachten aan het be drijf zal mogen geven. Hij bood een fraaie bloemenmand aan. Namens het personeel der Werf bracht de heer C. Burggraaf als kernlid de ge lukwensen over. Namens het personeel bood spreker een prachtig polshorloge aan. Voorts sprak de heer v. d. Neut, hoofdboekhouder der motorenfabriek namens het kantoorpersoneel der Moto renfabriek „Dc Industrie" en de Werf De Industrie. Hij herinnerde aan de 25 jaren, die hij met de jubilaris had mo gen samenwerken. Hierna dankte de jubilaris de spre kers voor de hartelijke woorden en blij ken van waardering. Hij hoopte, dat hij nog vele jaren in de gelegenheid zal zijn zijn krachten aan het bedrijf te geven. Na nog enige tijd gezellig de goede oude tijd besproken be hebben, ging het gezelschap uiteen. GOUDEN JUBILEUM. De heer A. v. Wageningen herdacht Maandag zijn gouden jubileum bij de N.V. v.h. fa. van Rijn en Kloot, afd. dakpannenindustrie. Namens de directie werd hij te zijnen huize toegesproken door mevr Kloot-Meijburg en de heer Eemstein, van wie hij een radiotoestel alsmede een taart ontving. Van het personeel, namens welke het lid van de fabriekskem, de heer L. Hoogenes het woord had gevoerd in de cantine ontving de jubharis een schuif tafel. Vele bloemstukken sierden de wo ning van de heer v. Wageningen, waar in de avonduren de fabrieksbazen en het kantoorpersoneel een bezoek brachten. BODEGRAVEN DIAKENEN NED. HERV. GEMEENTE. De nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk schrijft voor, dat er per predikant drie diakenen moeten zijn. Daar deze gemeente twee predikanten heeft en vijf diakenen, besloot de kerkeraad de heer J Domburg uit de Meye tot diaken te benoemen. KOUDEKERK Ds POORT HERSTELD. Ds Joh. Poort, predikant der Ned Herv. Gemeente, die geruime tijd rust 'moest houden, hoopt Zondag 15 April weer in één der beide diensten voor te gaan. TER AAR Zilveren Jubileum Wit Gele Kruis HULDIGING SECRETARIS. Op eenvoudige, doch waardige wijze, heeft de afd. Langeraar van het \Vit- Reeuwiik, J. Pos Boskoop. A. G. de Graaf. Zevenhuizen en M. Vredenburg Gouda. z Van klasse II naar III: C. P. v. d. Berg. P. Gorissen. J. Hoogendoom. H. Hogervorst. M. de Jong. M. C. Klaver veld. J. R. Scheele. B. Treffers en A. van Willigen. Waddinxveen. A. Groe- neveld. Th. v. Hevelingen. H. J. van Gele Kruis het feit herdacht, dat zij Rijn en N, de Wit. Boskoop. W, Huizer gedurende 25 jaren haar zegenryk werk op het gebied der volksgezond heid beeft verricht. 's Morgens droeg de pastoor een H. Mis opvoor. de jubilerende vereni gd?. De feestvergadering des avonds werd om. bijgewoond door de geest, advde heer J. M. Haltes, de medisch adviseur dr J. H. Post, burgemeester B. J. Ho- geiuboom en wethouder H. A. Volgering. De voorzitter, de heer Cor Hooger- Reeuwiik. J. M. Lindhout, Moerkapelle. Afgewezen: een. Van III a naar TV: J. v. d. Berg, M. v. Doodewaard, H. de Heer. H. C. Kooii- man. A. Lagrouw. G. v. d. Meent,. A. Momster. L. van Soest, H. Stout. A. Vogelaar Wzn, P. J. C. Wesseline Wad dinxveen. D. Houweling en R. Koster Moerkapelle, G. de Graaf. Zevenhui zen en H. A. M. Driessen Boskoop. Af gewezen 2. Van III b naar IV: T C. v. d. Berg, F. Dullemeiier. J van Holten. N. de Vragen van Nederhorst aan de Regering OVER LOON. EN PRIJSPOLITIEK De heer Nederhorst (P- v. d A.) heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer aan de ministers van Economische Zaken, Landbouw en Sociale Zaken mondeling vragen gesteld over de loon- en prijs politiek. Spreker vroeg o.m. waarom over de recente vermindering der levensmidde len-subsidies en daaruit voortvloeiende prijsstijgingen geen overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, waarop de prijsopdrijving en hamster- wet niet is gehanteerd, welke resultaten de plaatselijke prijzencommissies sinds 1950 hebben gebracht of de niet loon- en salarisbrekkenden thans eveneens een reële Inkomstenvermindering van 515 zullen ondergaan, in hoeverre de inves teringen drastisch zullen worden be perkt. hoe de Regering denkt over onge motiveerde prijsstijgingen der laatste weken, of de Regering bereid is als be gin van scherpe prijscontrole en -rege ling thans een prijsstop af te kondigen en of de Regering inziet, dat bij niet in de hand houden der prijzen nieuwe looncorrecties onvermijdelijk zijn. Mr J. MILIUS OFFICIER KROONORDE VAN BELGIË. Op de eerste dag van de Utrechtse Jaarbeurs heeft de Be'gische ambas sadeur, de heer E. Graeffe, aan de di recteur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr J. Milius. mededeling ge daan van diens benoeming tot Officier in de Kroonorde van België. De onder scheiding werd uitgereikt in het Belgi sche paviljoen van de Utrechtse Jaar beurs. vorst, wees er in zijn overzicht op hoe Leeuw. A, van Nielen. J. van Pelt. W. de afd. ontstaan is uit het besef, dat Schaap. C. F. Versluis. W. Versluis. P. de katholieke levensbeschouwing de eerste factor is bjj het werk der zie kenverpleging en by de bevordering der volksgezondheid in het algemeen. Door de grote steun van de pastoor en het gemeentebestuur is de vereni ging uitgegroeid tot een afdeling, die op zeer vele wijzen de volksgezondheid heeft bevorderd. In het bijzonder werd de heer A. P. Uyttewaal, die gedurende al deze jaren secretaris was, gehuldigd voor het vele werk door hem met zoveel ijver en nauwkeurigheid verrioht. Namens het bestuur werd hem een vulpen overhan digd. Zichtbaar ontroerd dankte de ju bilaris. A. Verweii Waddinxveen. J. Broer. C. Harskamp. J. D. Hogerbrug. B. Post. A. Trouw. R. de Wolf. Boskoop. Afge wezen: 1. Het einddiploma werd uitgereikt aan N. de Haan. G. Oskam. J. den Oud sten, A. Perridon. H. Roskam. L. Schoenmaker P. Versluis. D. van Wil ligen. G. Ravensberg Waddinxveen. A. M. Baanstra. C. H. Boer. W. de Groote H. Houdiik. J. Loef. Joh. Loef en G. de Wit Boskoop. C. de Graaf en H. de Graaf. Bleiswiik; H. Lindhout. Moer kapelle. H. van Straalen. Zoetermeer en Jac. van Vliet Gouda. Afgewezen: 5 Het vervolsdiploma ontvingen: P. C. Treffer». War öinxveen en J. C. Ver laan. Boskoop. Voor d^» bes'e ringen wiren prij zen beschikbaar gesteld Eerste ereprijs P. Verweii. 2e H. C, tot 7voor winst boven f. 100.000, ho gere opbrengst 20 millioen. Beperking, voor wat betreft toekom stige investeringen van de vervroegde afschrijving, welke op een jaarwinst mag worden toegepast, tot 10% van de aan as nschaf fingskoste n van het be drijfsmiddel. hegere opbrengst 10 mil lioen. Beperking van de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting en de vermo- gensb'ilasfcimg. gepaard gaande met het vervallen van het bijzondere tarief voor inwonende kinderen, met ingang van 1952, hogere opbrengst 15 millioen. Verhoging, met Ingang van 1951, van de vermogensbelasting tot 0.6%, oplo pende tot 0.70%. voor vermogens van meer dsn f. 1.100.000. hogere opbrengst 15 millioen. Verhoging van het successierecht, in gaande onverwijld na de totstandko ming van de wijzigingswet, hogere op brengst 12 millioen. Wijzigingen in de omzetbelasting, in gaande onverwijld na d? totstandkoming van de wijzigingswet, hogere opbrengst 75 millioen. Verhoging van de motorrijtuigenbelas ting (vrachtauto's enz. 30%, motorrij wielen 40%. p er son ena ut om obi e1 en 60 120% van de bestaande belasting), in gaande onverwiild na de totstandko ming van de wyeigingswet, verhoging 18 nv'Uioen. Verhoging van de gedistiUeerdaccilns. ingaande onverwiild na de totstandko ming van de wijzigingswet, verhoging 20 millioen. Totale meeropbrengst f.245 millioen. Ten slotte deelt de Minister mede, dat binnenkort een wijziging in het ontwerp van wet houdende voorzie ningen inzake de financiële verhou ding van het Riik en de gemeenten zal worden ingediend, strekkende om de opbrenest van de onderhavige fis cale maatregelen geheel aan bet Rijk ten goede te doen kom en. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd) Er werd vandaag ook weer voldoende aangeboden in de afslag te IJmuiden. Aan de afslag kwamen de Tubantia met een aanvoer van 110 kisten schelvis, 90 kisten kabeljauw en gullen, 40 kisten haring, 90 kisten wijting. 140 kisten ma kreel en 25 kisten diversen, de Norma Maria met 850 kisten makreel. 310 kis ten haring, 160 kisten wijting, 210 kisten koolvis, 40 kisten schelvis, 30 kisten ka beljauw en gullen, 10 kisten stokkebit en 25 kisten diversen en de Bergen met 300 ki'sten haring. 100 kisten koolvis, 100 kisten wijting, 800 kisten makreel en 35 kisten diversen. Voor dc Woensdagmarkt zijn Maan dag thuis gaan stomen de Simon de Danser met een aanvoer van 5 kisten Verlaging levensstandaard in Engeland noodzakelijk De Engelsen hebben vandaag een ernstige waarschuwing gekregen, dat zij nog meer lasten zullen moeten dragen om te voorkomen, dat het herbewape ningsprogramma een einde maakt aan het naoorlogse herstel. In een rapport wordt gezegd „wij moeten onze levensstandaard verlagen beneden het huidige niveau". Waar dit noodzakelijk is, moet de regering con trolemaatregelen instellen. In 1953/54 zullen ruim een half millioen extra arbeiders nodig zijn voor de defensie productie. Voorts wordt gezegd, dat de Engelse bevolking de gevolgen van het bewa peningsprogramma zal gevoelen in een schaarser worden van kleding, huishou delijke textielgoederen en metalen goe deren. Prijzenbeschikking te verwachten 3% BOVEN PEIL JUNI 1919— JUNI 1950. Onze Haagse redacteur telefoneert ons heden: Naar wy vernemen Is er een Prij zenbeschikking te verwachten, volgens welke de winstmarge in groot- en kleinhandel beperkt zal worden tot 103% van de marges, die golden In het tijdvak van 1 Juni 19491 JudI 1950. Deze marges staan los van de kwes tie van de vervangingsprijs. Naar bekend heeft minister Lief tin ok In deze bij de belastingen een nieuwe regeling getroffen waarbij de handel zelf de datum kan kiezen, volgens welke men zyn voorraden wil waarderen. De Economische Controle Dienst zal op dracht krygen om streng toe te zien op naleving van de prijsbeschikking Naar verluidt, zou deze beschikking terugwerkende kracht krijgen tot Sep tember vorig jaar. KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Pleter, z. van M. MeJJvogel en J. Hoek: Dirkje, d. van L. van Duljn en M. van der Plas: Ple ter, z. van J. Plüg en S. BerkhelJ: Hcr- manna Johanna, d. van H. J. Breukelman en H. Hento; Cornells Arie. z. van Kr. Mehvogel en J. van der Plas; Arle, z. van J. Haasnoot en C. Koelewljn; Johannes Gerardus. z. van O. Kuljt en C. van der Plas; Hendrlka Gerardus, z. van C. Kuljt en C. van der Plas; Hendrlka Dirkje, d. van R. P. Brouwer en M. A. Drost; Jan, z. van J. Varkevisser en IJ. van Rijn; Cor nells Pleter, z. van M. van der Plas en A. Guljt; Eleonora Maria, d. van J. T. Staken burg en M. J. J. Karthaus; Wllhelmlna Hulbertje, d. van P. van der Plas en W. H. Schaap. Ondertrouwd: A. Jonker en W. van Kla veren- P. v. d. Oever en A. van der Plas; schelvis, 10 kisten stokkebit, 65 kisten dichte wijting, 60 kisten gestripte wij ting, 240 kisten koolvis, 760 kisten ma kreel, 300 kisten haring en 25 kisten di versen en de Batavia, welke Maandag morgen een totale aanvoeropgave had van 850 kisten. Verder worden voor Woensdag nog verwacht de Eli Chene- viere van de Westkust en de kotter IJM 5 van de Oostzee. Van deze schepen kwamen nog geen aanvoeropgave bin nen. De Allan Water, welke thuisgebracht wordt met een klein machine-defect, zal Donderdag aan de afslag zijn. De aan voer bedraagt 10 kisten schelvis, 10 kis ten stokkebit, 50 kisten gullen en kabel jauwen, 200 kisten haring, 160 kisten koolvis, 250 kisten wijting, 10 kisten varia en 800 kisten makreel. Het tweede weekgedeelte zullen er practisch geen trawleraanvoeren meer plaats vinden. De schepen, welke aan de hand der vertrekdata het eerst bin nen verwacht zouden kunnen worden, zijn de 28ste Maart naar zee vertrok ken. Daar deze schepen echter a.s. Za terdag een 10-daagse reis hebben, is het practisch uitgesloten dat deze reeds te gen dit weekeinde zullen markten. Met de loggeraanvoeren zal het weer wat ruime zijn. Daar de meeste loggers in de helft van de vorige week naar zee zijn vertrokken en Zaterdag niet aan de afslag kwamen, zullen zij van Woensdag tot Zaterdag verwacht kunnen worden. De vangsten bleven nog zeer beperkt. De kotter Texel IJM 5, welke Woens dag binnen kan worden verwacht met een aanvoer van 600 manden zwarte gullen na een 20-daagse Oostzee-reis, zal een gedeelte der lading eerst fileren en deze daarna in de afslag te IJmuiden aan de man proberen te brengen. Men hoopt n.l. met dit experiment betere resultaten te bereiken. Besommingen IJMUIDEN, 3 April. Besommingen van hedenmorgen: IJM 37 f. 16.600; IJM 6 f. 23.300- IJM 16 f.22900; KW 16 f.2950; KW 31 i. 910; BU 33 f, 1915; IJM 227 f. 160. Scheveningen, 2 April SCH 6 f. 9050, SCH 21 f. 6630, IJM 216 f. 110, HD 7 1.1220 en 2 schokkers f. 1200. Prijzen IJMUIDEN, 3 April. Prijzen per kilo: Heilbot 3.152.25; Gr. Tong 2.80—2.50; Grm. Tong 2.702.34; Kim. Tong 2.70 2.20; KI. Tong I 2.13—1.76; KI. Tong II 1.641.26; Tarbot I 3.752.40. Per 50 kg: Tarbot II 132; Tongschar 110; Schartong 40.50—29; Kim Schol 75; KI. Schol I 86 —70; KI. Schol II 4417; Schar 3718: V. Haring 2315; Makreel 18.5010,80; Gr. Schelvis 55; Grm. Schelvis 62: Kim. Schelvis 69—67; KI. Schelvis I 61; KI. Schelvis II 55—35; WUtlng 28—10.50; Gr. Gul 5040; Mld. Gul 42.50—39.50. KI. Gul 37.50—37; KI. Haal 26—25; Ham 75—69; KI. Wolf 56—54: Poontjes 20—10.50; KI. Koolvis zw. 2513.50; KI. Koolvis wit 38 30.50. Per 125 kilo- Gr Kabeljauw 184—84: Gr. Koolvis zw. 48.5030; Gr. Koolvis wit 80—71; Gr. Leng 108—90; Gr. Wolf 118 114. De burgemeester was zeer verheugd de gelukwensen van het gemeentebe stuur te mogen aanbieden, omdat zij grote belangstelling heeft voor de volks- Kooiiman. gezondheid. Waar het particulier initi- j De afdeling werktuigbouwkunde: atief voorgaat, reikt de overheid de hel pende hand. Spr. maakte van de gele genheid gebruik om het enige vrouwe lijke bestuurslid, men- Th. v. Zwieten- Spierenburg, te bedanken voor haar vele sociale werk in de gemeente. Zuster Kampschoer wees er op, dat bij liet Kruiswerk het platteland de steden voorging. Ook hier heeft zij grote vooruitgang geconstateerd dank zfj het moedig streven van het bestuur. Maar er is nog meer te doen, o.a. het stichten van een kraamccntrum cn een consultatiebureau voor kleuters. Spr. spoorde de jongeren aan tot grote belangstelling, opdat zij later dit werk kunnen overnemen. Namens de huisvaders sprak de heer P. C. v. Rijn nog dankwoorden, terwijl c'e pastoor- de gevoelens vertolkte van de zieken, die door het W.G.K. werk veel moed en kradht kregen om hun eigen kruis te dragen. Tot slot werd de film .Maria Goretti" vertoond. WADDINXVEEN le prijs: Jac. Hogerbrug. 2e W. de Groote, 3e A. Perridon. Al deling meubeltek nen: le pr. L. Houdiik, 2e H. Stout. Ds afd. bouwkundig tekenen: le er. Joh. Loef. 2e Jac Lindhout, terwijl ten slotte in de afd. beeldhouwen de leprijs-ver- wierf G. de Wit en 2e Jac. van Vliet. Aan J. Pos werd als leerling der 1ste klasses een priis toegekend Gedurenide Maart werd bil de Rijkspostspaarbank alhier aanzienlijk meer opgenomen dan ingelegd. Tegenover een inlage van slechts f. 5334.88 werd terugbetaald een be drag van f34.190.20. Sluiting cursus Avondtekenschool LEERLINGEN KOMEN TOT VER UIT DE OMTREK. Wederom werd een cursusjaar van de Avondvaktekenschool besloten met een grote tentoonstelling van tekenin gen en werkstukken, welke werd gehou den in de Cantinezaal der N.V. Louis Dobbelmann. De belangstelling was ook dit jaar weer bijzonder groot, niet al leen van de ziide van de ouders, doch ook van die van de industrie en mid denstand. terwijl ook gemeentebestuur en technisch* diensten aanwezig wa ren. De voorzitter van de commissie van beheer, de heer Mulder, wees er in zijn openingswoord op. dat de belangstelling voor deze school niet alleen uit eigen plaats komt. doch ook ver in de om trek wordt de grote behoefte hieraan gevoeld. De helft van de 100 leerlingen is afkomstig uit omliggende gemeenten. De heer W. J. A. Ming, directeur der vaktekenschool, reikte met een toepas selijk woord vervolgens de diploma's uit: Bevorderd werden: van klasse I naar WOUBRUGGE Raadsvergadering De Raai kwam gisteravond ln open- bare vergadering bijeen. De voorzitter opende met gebed. De ingekomen stukken gingen vlot onder de hamer door. De Solex-3territ en de L.A.U.RA.-rit zullen vermoedelijk door deze gemeente gaan, aldus de voorzitter. Op het ontwerp-wijzlgingsultbreidings- plan, dat reeds enige tijd op het raad- buis ter visie ligt, zijn tot heden acht bezwaarschriften binnengekomen. B. en W. stellen voor deze stukken in hun handen te stellen cm advies, waarmede de Raad zich kon verenigen. De verordening op de heffing van rechten voor inlichtingen, welke worden verstrekt uit het bevolkings- en ver blijfsregister der gemeente, werden ge wijzigd. Bij het punt „Bouw laagspannings- vordeelkast te Hoogmade" deelde de voorzitter mede, dat dit wel het voor naamste punt is waarom de Raad bijeengeroepen was. Reeds in de vo rige vergadering had spr. enige me dedelingen gedaan over de toestand, waarin het transformatorhuisjc te Iloogmade verkeert. Deze is zo slecht, dat het gebiedende noodzaak is tot een oplossing to komen. B. en W. stollen daarom voor tot de bouw van laagspanmngsverdeelkast over te gaan. De totaalkosten waren gesteld op f 2.600, Na enige discussie werd het voorstel z.hst. goedgekeurd. Het punt „Verbetering van de Vrouw II: C Blonk H de Graaf. A. Metselaar Seestwèg* werd in comité-generaal be- J. Priester. D. v. Vilet en I. Alblas. I ha-ndeld. Waddinxveen. P. P. Both en H. VerlaanNa rondvraag sluiting. Naast goede ook niet keurenswaardige dieren (Van onze deskundige medewerker) Geen grote stierenixeuaung, maar wel een vrij interessant gebeuren was het gisteren in Sassenheim, waar door de goede zorg van het gemeentebestuur een goede inrichting in orde was gemaakt voor de dieren. Zoals altijd en overal waren er weer goede en minder goede dieren aanwezig; onder de laats ten zelfs een paar exemplaren die emge ver wondering wekten dat ze voor de pre- niiekeuring waren aangegeven: m net land van de beroemde Gustaaf hadden we dergelijke exemplaren met verweent. Ook zagen we een paar dieren aie voor de keuring neg eens extra gevoederd en gedrenkt waren opd'at ze maar wat voi- ler zouden lijken wel goed gezien, want ze waren niet overdiep, deize voor de verplichte keuring aangebodenen maar wat tot gevolg ha-a dat ze wat overvloedig en dun mestten, zichzelf en de omgeving bevuilend en in .plaats van dikker, dunner lijkend Zoals te verwachten, waren de blaar koppen hier weer in de meerderheid en er waren een paar zeer goeden bij ook. En wel de beide aanwezige tweejarigen: Siegfried 4331 S, een jonge Dirk van heel goede afstamming, van J. H. Straathof te Rijpwetering, een solide, sterk gebouwde, zeer goedsoortige knaap met goede diepte en de Dirk-zoon Do- rus 4428 S, van A. H. Rotteveel te Oude Wetering, evenals de vorige in Gronin gen gefokt, een mooie malse stier met goede boven bouw, heel goed type wel niet helemaal zo compact als de vorige. Beide kregen een 1ste premie, Twee drie jarigen kregen resp. een 2de en 3de premie. Bovenaan kwam Court 4070 S (<L Jochum) van A. van Ncort en W. de Wit te Llsse, een goed evenredig gebouwde goedsoortige stier met goede romp, haast iets minder fraaie horens en te wijde gang achter. Derde werd Martin 4424 S (d. Dirk) van G. v.d. Zon te Lisse, wel behoorlijk goed soort maar in zijn onderdanen wat minder. Van de eenjarigen kregen drie een 2de premie: Gregor (cL Achilles) van J. en C. Hoogeveen te Noordwijk, even redig goedsoortig kan hij even omvang rijker d.w.z. iets breder en dieper, maar hij is mooi gelijnd en heeft een lekker velletje, corresponderend op de goede productie afstamming. Caesar (d. Veld heer) van HF.J. Mooren te Leimuiden is aohter breder, maar opzij gezien niet helemaal zo fraai gelynd; toch wel goed soort. Justus (d. Dirk) van C. Duiven voorde re Rijpwetering is ook van goed soort, solide en voldoende diep maar zijn benen en gangen konden even be ter. Een viertal één jarigen was minder goed en niet premiewaardig. Van de K.I. vereniging „Vit-a Nova" te Leiden waren er drie zwartbonten: de driejarige Aaltjes Adema, en Jonge Adam 1937 (3%> 3 Adema 315, wel goedsoortig en mals, vrij I Kon. Petr Mi) 3% evenredig gebouwd, dooh in de flank niet overdiep, wel voldoende breed; het geheel kan even gestopter. Kreeg een 2de premie. Eieneens een 2e premie kreeg de éénjarige Stienser Rudolf Fetse (d. Ru- dolf Jan), van zeer goede melkproduc- tie-afstamming, een lekker type stier, goed solide en goed gelijnd, kan haast iets breder en dieper, terwijl de benen een beetje vrouwelijk aandoen. Een 3e premie kreeg de éénj. Kuick Nico <d. Ade'Jbert 16), een wel geblokte knaap, die in zijn achterhand Iets voor namer kan zijn. Zijn grootmoeder is een zeer goede productie-koe. Waren de premiewaardige blaarkop pen allen in Groningen gefokt, de zwartbonten zijn alle drie uit Friesland geïmporteerd. De vier afgewezen éénjarige blaar koppen zijn alle vier Rijnstreek-fok- producten, w.o. een wel malse en vrij typische, maar onvoldoend ontwikkelde Gustaaf-doch ter, die een R-grootmoe der heeft met wel goede melkopbrengst, maar onvoldoende vetgehalte. J .van Beelen en W. Jonker: H. van 'b Wout en J. Peeman; A. van Rooljen en I. D. Saeman. Getrouwd: H. Haasnoot en D. van Duljn: D. Nljgh en M. van Duljn; H. A. Nljgh en A. van den Oever; C. Vooijs en N. van Rhyn. Overleden: W. van Duljn, 32 Jaar; L. H, Goemans, 44 Jaar; W. Smit, 75 Jaar. RIJNSBURG NA VAL OVERLEDEN BH schoonmaakwerkzaamheden od de zolderverdieping is det 45-jarlge mej. A. Heemskerk uit de Kerkstraat ko men te vallen. Zii overleed kort daar na. TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER M. PIEPER Onder grote belangstelling vond gis termiddag op de Geref. begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats van het oud-hoofd der Geref. school aan de Smidstraat alhier, de heer M. Pie per. Nadat aan het sterfhuis een rouwdienst was geleid door ds H. Post. werd de overledene volgens oud-Rij ns- bures gebruik door het bestuur der Geref. schoolvereniging grafwaarts ge dragen. Aan de groeve werd achtereen volgens gesproken door ds H. Post. de heer H. de Mooy namens het bestuur der Geref. Schoolvereniging, de heer J. Versteeg namens de oud collega's. d« heer C. H. A. Collee namens de Openbare School en de heer A. Bouw man als oud-hoofd en collega. Allen schetsten de vele goede eigenschappen van de ontslapene, die een belangrilke plaats in de Rijnsburgse samenleving heeft Ingenomen en vele kinderen de weg der zaligheld heeft mogen wilzen. Tenslotte werd nog gezongen „Maar 't vrome volk in U verheugd" Dinsdag 3 April ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O. K. koers v. heden 95% 96% 101 951? 95A 91% 94^ Ned. '48 3% Ned. 47 3% 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert. 3.. Ned. p. 1962 4 m.b. 3 Indië *37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 54% Nat. Handelsbank 93 Ned HandelmJJ153% AKÖ 179 Lever Br226% Philips 247 Wilton Feyenoord.. 166 Kon Olie 300% Amst. Rubber 124% Dell-Bat Rubber 107 Holl. Amer lijn 181 exd. Kon Ned Stoomboot 149% Ned. Scheepv. Unie 162% H V A 130% Java Cult62% Dell Bat. Mij 114% Dell Mij 103 Senembah 109% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prnv.- en Gem. Leningen 100 Den Haag 1937 1 3 R'dam 37 I III 3% tndustr Obligaties Lever Brothers 3% Voorlopig genot ob! 99A 105% 97A 110% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd. Bank 169 Rotterd. Bank 173% Twentsche Bank 167 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr. 284% Rott. Droogd. MIJ.. 311 Zwanenb. Organon 192 Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij.. 119% Intematlo 173% Diversen Albert Heyn 179 Ned. MU Walv. Vrt. 111% Spoorwegen Dell Spoorw. Mi) 30 Amerik. fondsen Anaconda Shell Unlop 43^ 60J-I Fondsen uit Lelden en omgeving (Aandelen) V.K. 2/4 Holl Constructie 280 Int. Kunststof! Ind. 99% 99% Kon. Ned. Edelmet. 78 GB 77 Pref. w.a. idem 85% Kon. Ned. Grofsm. 129% Textiel Gebr v WUk 164% 165 Leldsche Wolsplnn. 210 L 205 L Tleleman en Dros 96 Ver Touwfabrleken 130 Pref Idem 130 Lahad DatuCul. MU 63 B 63 B

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 5