Manus Oly mei één cent op zak gegrepen Verhoging Kolen-, Electricifeils- en Gasprijzen per 1 April Noodlottige omgang met „Rooie Meetje' WEERBERICHT Het vredesverdrag met Japan 236 nieuwe Korea-vrijwilligers vertrokken Reducties in Juli en Augustus uitgezonderd Anthraciet 90ste Jaargang MAANDAG 2 APRIL 1951 00 No. 27266 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'UUK LLIUL1N H1N W1VID1 f5,15 per kwartaal, f0.40 per (week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 (Speciale berichtgeving). Zondag in de prille ochtenduren is het de Centrale recherche van de hoofdstedelijke politie, te zamen met opperwachtmeester Webster van de recherchegroep der Rijkspolitie gelukt Manus Oly. de beruchte autodief en Inbreker, in te rekenen. De arrestatie en het knappe speurwerk, dat hieraan voorafging, werd verricht door de jongste inspecteur der Amsterdamse recherche, de 27-jarige inspecteur A. B. J. Prakken, die in het hele speurderswerk. wat betreft het Amsterdamse gedeelte, de leiding heeft gehad en waar Manus steeds weer in Amsterdam als „onderduik-basis" terugkeerde, was zijn aandeel uitermate be langrijk. Na zijn escapade naar Zaandam, even voor Pasen, heeft Manus zich bloot gegeven. Hoewel hij ook toen weer de politie wist te ontkomen, kon Prakken samen met opperwachtmeester Webster en majoor Stenis, dis trictschef Amsterdam der Rijkspolitie, het anti-Manus Oly-driemanschap iets vaster omlijnd bepalen in welke min of meer begrensde omgeving Oly zich moest ophouden. Dit spoor leidde nl. naar de kring der „onderwereld- vrouwen" op de Zeedijk en omgeving. 't Was geen April-grap Het werd voor de politie een kwestie van geduld. Van alle kanten en lieden kwamen tips binnen en niet onverma kelijk is. dat sommige van deze ver trouwelijke mededelingen aan de poli tie gedaan niet anders bleken te ziin. dan onderlinge pogingen tot het ne men van wraak tussen buren Zelfs „belastingambtenaren" werden met zelden aangewezen als mensen, die Manus Oly verborgen hielden De Amsterdamse onderwereld ver leende Manus, aangetrokken door zijn brutaal optreden, kennelijk medewer king. Na verloop van tijd verbleekte echter de stralenkrans en bleken de vrienden van Manus en ziin vrien dinnen niet te vergeten minder ge neigd nog langer de kosten voor zijn levensonderhoud te dragen. Gedurende de Paasdagen en onmid dellijk daarna heeft inspecteur Prak ken met zijn mannen in de omgeving van de onderwereld naarstig ge speurd en reeds onmiddellijk na de feestdagen wist men. dat de in deze buurt zeer bekende „Rode Meertje" Manus' nieuwste vriendin was. Men wist echter ook, dat Manus niet bij haar woonde, dus heeft men deze opvallende dikke vrouw met haar rode haar. na haar eerst ver hoord te hebben zonder resultaat, angstvallig geschaduwd. Donderdag jL leidde het spoor voor het eerst naar de Paardenstraat, welke gele gen is tussen Rembrandtsplein en Binnen-Amstel. in een berucht buur tje dus. Vrijdag wist men precies in welk perceel Manus zich bevond en sedert die dag stond het hele blok huizen onder voortdurende bewaking van een aantal rechercheurs der Cen trale Recherche. Zaterdagnacht trommelde inspecteur Prakken 15 rechercheurs van ziin dienst bii elkaar. ..Jullie hebben allemaal een revol ver". zei de inspecteur. ..Dat is nou wel een veilig gevoel, maar we gaan geen Wiid-West. spelen. Alleen in 't uiterste geval wordt geschoten. En het zal heus niet nodig zijn", voegde hij er voor spellend aan toe. Om halfzes 's mor gens gingen de mannen van de Cen trale Recherche met hun inspecteur naar de omgeving van de Paarden straat. Hoewel men wist. dat Manus op no. 7 huisde, werd de groep politie mannen in drieën gedeeld: één groep voor no. 7. een tweede voor no. 9 en een derde groen voor no. 11. de belen dende percelen. Tegelijkertijd deden de politiemannen hun door de Officier van Justitie gesanctionneerde inval. Zij wa ren nl. in het bezit van een huiszoe- kmgs-bevel voor klle woningen in Am sterdam in verband met de opsporing van Manus Oly. Een tiental geünifor- STAKING TE PARIJS NOG NIET OPGEHEVEN. Op een te Parijs door de stakers ge houden vergadering, welke vijf uur duurde, is men niet tot overeenstem ming gekomen. De stakers handhaven hun eis tot uitbetaling van de tijd, dat niet gewerkt is. De regering weigerde hiermede in te stemmen. Zij stelde voor, dat door de staking ontstane leemte in de salarissen „uitgesmeerd" zou worden over een periode van vijf maanden. Het stakingsoomité zal heden het re geringsstandpunt bespreken. Ministe riële ambtenaren zijn van oordeel, dat vele stakers heden naar het werk terug zullen keren, omdat zij in geldelijke moeilijkheden geraken. Er liepen giste ren slechts 15 bussen. De raad van bestuur voor het ver keer heeft berekend, dat tot Zondag avond de staking 800 millloen francs zou hebben gekost, waardoor de moge lijkheid bestaat, dat de prijs van boek jes metrokaartjes voor tien reizen ver hoogd moet worden van 150 tot 180 francs. Gisteren reden er geen bussen in Pa rijs, maar 88 ondergrondse treinen on derhielden een langzame en onregel matige Zondagsdienst Afnemend buïg De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk voornamelijk in het binnenland en kele buien, en morgen flinke opklarin gen. Overwegend matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts. morgen overdag iets zachter dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 3 APRIL. Zon op: 6.13 uur: onder: 19 15 uur. Maan op: 5.22 uur: onder 15.52 uur Hoogwater to Katwijk te 1.21 en 13.43 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. meerde agenten hielden 't 002 op de straat. In no. 7 vonden ze inderdaad Ma nus' vriendin te bedliggen en op een stoel zasen zil Manus' leren jas en een paar sokken. Doch van Olv zelf was geen spoor. De mannen 00 het dak hadden de misdadiger echter zien vluchten en door een raam in het naastliggende huis zien verdwijnen. Omdat ook daar huiszoeking verricht werd. maakte inspecteur Prakken zich niet ere druk. Inderdaad: 4 minuten later vonden drie rechercheurs Manus onder een tafel in de keuken van no. 11 liggen. „Kom nou maar mee Manus", zei den de Amsterdamse politiemannen gemoedelijk. Met de handen omhoog kwam Oly vanonder de tafel te voorschijn. „Neem me maar mee", zei hij ge laten. „zo was 't toch geen uithou den meer". Geboeid en wel werd hij daarop per politieauto naar 't hoofdbureau van politie te Amsterdam overgebracht, waar hij in een „uitbreekvrije cel" werd opgeborgen. Zijn hele kapitaal was nog één cent. Manus Oly is 37 jaar oud en heeft 5 kinderen. Hij is van ziin vrouw ge scheiden. Voor ziin auto-diefstallen en inbraken heeft hij behalve de nog op te leggen straf, een voorwaardelijke straf van 19 maanden te goed. Ruim een maand geleden verzocht de politie tijdens een persconferentie de journalisten in het belang van de opsporing van Manus Oly over de zaak niets meer te publiceren. Van haar kant zegde de politie toe wannneer er ..nieuws" in deze zaak was. de pers on middellijk op de hoogte te 6tellen. Toen nu in de ochtenduren van de lste April bii de Amsterdamse jour nalisten de telefoon ging en de dienstdoende inspecteur de heren voor een persconferentie over de ar restatie van Manus Oly bijeen riep, zeiden ze allen zonder uitzondering: „Daar vliegen we niet in.... 1 April". Zelden heeft de politie zoveel moeite gehad de pers van de waarheid te overtuigen als thans. De conferentie moest er zelfs door naar 'n later uur verschoven worden. DULLES DEELT BIJZONDERHEDEN MEDE. In een rede in het „Los Angeles Whit- tier College" heeft John Foster Dulles, bijzondere gezant van president Tru man. die het hoofd is van de Ameri kaanse missie belast met het opstellen van een Japans vredesverdrag, gezegd, dat hij geloofde, dat Japan een onont beerlijke bijdrage zou kunnen leveren aan de regionale veiligheid in het Stille- Oceaangebied. Dulles gaf een gedetailleerd overzicht van de tekst van het vredesverdrag, en deze week aan de geallieerde regeringen is verstuurd. De hoofdpunten van deze zuiver voorlopige tekst zijn volgens Dulles: 1. Inleiding: het zou het Japanse volk (is gelegenheid geven zijn toekomstige bedoelingen in algemene termen te uiten. Grootscheepse ontwikkeling van Australisch- Nieuw-Guinea Voor een grootscheepse ontwikke ling van Australisch Nieuw Guinea, zal dit jaar een bedrag van enige mil- lioenen pond sterling worden uitge trokken. Het plan zal dit jaar drie hoofdpunten omvatten, n.l.: 1. voor zieningen voor een betere medische verzorging en voor onderwjsverlening aan de Papoea's; 2. de aanleg yan nieuwe vliegvelden en de bouw van luchthavens; 3. de exploitatie van de landbouwmogclykheden en de hout- productic van het gebied. De Australische regering heeft beslo ten om een bedrag van 7 millioen pond sterling te besteden aan de bouw van ziekenhuizen. Reeds is met de uitvoe- 2. Gebied: de Japanse souvereiniteit zou in overeenstemming met de over- gave-voorwaarden tot de vier Japanse eilanden en kleinere aangrenzende eilanden beperkt worden en Japan zou alle rechten op Korea, Formosa, de Pescadores en het Zuidpoolgebied moe ten opgeven. 3. Veiligheid: het verdrag zou Japans „inhaerente recht" om deel te nemen aan individuele en collectieve zelfverde digingsafspraken bevestigen. 4. Commercieel: handelsafspraken zouden beter kunnen wachten tot latere onderhandeling tussen een vrj Japan en andere bevriende landen. 5 Eigendom en aanspraken: het vre desverdrag zou de geallieerde mogend heden in het algemeen het recht kun nen geven om Japans eigendom in hun gebied te beleggen, vast te houden en te niet te doen. Japan zou vooroorlogs geallieerd eigendom in Japan terug moeten geven en vooroorlogse aanspra ken van de geallieerde mogendheden of hun onderdanen bekrachtigen. In feite verwierp Dulles suggesties om de Japanse scheepsbouwcapaciteit te benerken. „De ervaring in Duitsland heeft aangetoond, dat dergelijke voor zieningen niet kunnen worden uitge voerd zonder verbittering te kweken", zei hij. Het overleg te Parijs De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier te Parijs hebben Zaterdagochtend aan een lunch, aangeboden door de Ameri kaanse afgevaardigde. Philip Jessup. besloten 's middags niet in voltallige vergadering bijeen te komen om de Westeliike mogendheden eelegenheid te geven hun houding ten opzichte van de lonrste sovietvoorstellen voor de mi nistersagenda te bepalen. ring een begin gemaakt. De regerings- kadert WeStelHke ^tltfebreid met dC Vanmiddag zuUen de nlaatsvervangers aanstelling van 38 artsen. ,ee hiieen komen Het Departement van Burgerlijke 1 weer Dlleen komen- Luchtvaart heeft een plan opgesteld voor de bouw van nieuwe luchthavens voor het einde van dit jaar. Hiervoor is een bedrag van 800.000 pond sterling uitgetrokken. Ongeveer een millioen pond sterling zal worden besteed voor de exploitatie van houtsoorten, die geschikt zijn voor bouwdoeleinden. De volgende stap te Parijs, aldus me nen waarnemers, hangt voornamelijk van Washington af. waar men zich nog volgens betrouwbare inlichtingen te Parüs. hardnekkig tegen de jongste sovjetrussische formulering van het voornaamste agendapunt (over de oor zaken van spanning. waaronder de ontwapening van Duitsland) blijft ver zetten. Op de Conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse Republieken te Wash ington maakt men gebruik van ontvangapparaten, welke de luiste raars in staat stellen om via de in stallaties van de tolken het gespro kene in vier talen door een koptele foon te horen. Door middel van een schakelaar kan men een keus maken uit een Engelse. Spaanse. Portugese of Franse vertaling. Een technicus bezig met het cont'o-j leren der ontvangtoestellen. VIETMINH AANVALLEN IN INDO CHINA AFGESLAGEN. In een Zaterdagavond door de Franse legerleiding te Saigon uitgegeven com muniqué wordt gemeld, dat troepen van de Franse Unie in het gebied van Dongtrieu-Mao Khe, 85 kilometer ten Oosten van Hanoi, hevige aanvallen van de Vietminh-opstandelingen hebben af geslagen. onder zware verliezen voor de vijand. De luchtmacht greep met groot succes in. In Franse kringen te Hanoi gelooft men. dat het lang verwachte offensief der Vietminh met de aanval op de be langrijke Tonkin-delta is begonnen. TEGEN DE ZUIDAFRIKAANSE KLEURLINGEN-POLITIEK. Op een vergadering van vertegenwoor digers van de Afrikaanse beweging voor burgerrechten (meer dan 56.000 leden) is een resolutie aangenomen, waarin tot een algemene politieke staking wordt opgeroepen als protest tegen het plan der regering om de kleurlingen op een aparte kiezerslijst te plaatsen. Er wordt op alle arbeiders, behalve die in de „vi tale bedrijven", een oproep gedaan 2 Mei in staking te gaan. Ook wordt verzocht de winkels te sluiten of die te boycotten welke geopend blijven en de kinderen niet naar school te sturen. Boodschap van Koningin Juliana Zaterdag Is van de Lloydkade te Rotterdam met bestemming Korea het ca 12.000 brt. metende Amerikaanse troepentransportschip „General J. H. Mc Rae". met aan boord 236 Neder landse vrijwilligers, vormend het aan vullingsdetachement voor het Neder landse Detachement Ver. Naties. Met. ca 15 legertrucks waren de Ne derlandse vrijwilligers, die onder com mando s'aan van majoor A. C van der Meijde. naar Rotterdam gekomen. Onder de vrijwilligers bevinden zich enkele genaturaliseerde Polen en verder gaan drie verpleegsters van het V.H.K. mee. te weten de dimes K. Dekker uit Rotterdam S. Minnema uit Joure en M. Hoekveen uit Maasland. Gedurende de reis. die op 30 dagen wordt geschat, zal worden geoefend en op de plaats van bestemming krijgen de manschappen Amerikaanse uitrustin gen. De Amerikaanse luitenant-comman- der L. D. Hay ford treedt op als trans portcommandant. De inscheping had een vlot verloop en nadat de Kon. Mil. Kapel het „Wil helmus" had gespeeld, las luitenant-ge neraal D. C. Buurman van Vreeden een boodschap van de regering voor. De em barks tie werd o.m. bijgewoond door ko lonel G. J. Le Fèvre de Montigny, die Prins Bernhard vertegenwoordigde en mevrouw Den Ouden, mevrouw Eekhout en mevrouw Van der Meijde. Over en weer klonken afscheidsgroe ten en terwijl de muziek speelde, ver trok langzaam de .General Mc Rae". Aan boord las de commandant van het detachement een brief voor. die hij ontving van vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, ohef van het Militaire Huis van Koningin Juliana. Deze boodschap luidt: „H.M. de Koningin heeft mü opge dragen u en het detachement een goede reis toe te wensen. De Koningin is overtuigd, dat ook gii. evenals het detachement, dat in Korea is, de naam van de Nederlandse soldaat al daar hoog zult houden." ENGELAND HEEFT EEN BEGROTINGSOVERSCHOT Engeland had in het belastingjaar, dat Zaterdag is geëindigd, een begro tingsoverschot van 720 millioen p.st., terwijl een tekort was verwacht van 60 mill, p st. Behalve aan hogere be lastingontvangsten is het overschot toe be sohrijven aan het feit dat de rege ring 197 millioen p. st minder heeft uit gegeven dan was begroot. In het Rijksmuseum voor Volken kundeHet Nederlands Openlucht museum, te Arnhem, is de „Voor jaarsschoonmaak" in volle gang Op de uitgestrekte terreinen is een legertje van werklui bezig met het opknappen en verfraaien van de vele onderwerpendie straks de belangstelling van de bezoekers zul len trekken. De schilders hebben een belangrijk aandeel in deze taak. Op de achtergrond 'de bekende Zaanse Buurt", Dood door projectiel De 73-jarige J. Stougje, wonende te Nieuw Helvoet vond Zaterdagmiddag in de duinen een projectiel. Hfj nam dit mee naar huis, waar hjj met de 17-jari- ge A. Lugtenburg trachtte het voorwerp te demonteren. Omwonenden hoorden plotseling een zware explosie. De 17-jarige L. werd dood aangetroffen. S. heeft belde benen verloren. Ztfn toestand is zorgwekkend. 3 MILLIOEN KG. APPELS NAAR FRANKRIJK. De onderhandelingen tussen Neder- en Frankrijk over de export van Neder landse appels naar Frankrijk hebben een bevredigend resultaat opgeleverd. Met ingang van heden mogen Nederlandse exporteurs beginnen met de uitvoer van 3 millioen kg., zoals contractuee lis vast gelegd. Winter prijzen 1 September wederom hoger dan nu Per I April zijn voor kolen verhoogde prijzen van kracht geworden. Voor de meest gebruikelijke huisbrandsoorten als anthraciet, nootjes 3, le en 2e soort, eierkolen en gascokes bedragen de verhogingen onderscheidenlijk f 1.40, f 1.25 f 0.95 en f 0.60 per H.L. De maximumprijzen voor levering van genoemde soorten in de grote steden bedragen thans resp. f 7.95, f 7.45, f 5.20 en f3.42l/2. Bedoelde verhogingen zijn voor het overgrote deel een gevolg van zeer sterk gestegen invoerprijzen van de kolen. Ook de hoge zeevrachtprijzen, die met name drukken op de uit Amerika ingevoerde kolen, spelen een belangrijke rol. Voor het kleinste deel zijn de verhogingen een gevolg van de gestegen productiekosten van de Nederlandse mijnen. De verhoging van de kolenprijzen heeft een verhoging van de gas- en electri- citeitstarieven ten gevolge. De toegestane verhoging van de gastarieven bedraagt I ct. per M3., die van de electriciteitstarieven I ct. per KWH. Laatstgenoemde verhoging dient mede ter opvanging van de prijsstijging per I Januari j.l. van de door de electriciteitscentrales gestookte kolen. Zoals in publicaties over de jongste loonsverhoging is vermeld, is bij het toekennen hiervan met de verhoging van de kolenprijzen en de gas- en electriciteitstarieven rekening gehou den. Evenals het vorig jaar zal een sys teem van seizoenpriizen worden in gevoerd. met dit verschil evenwel, dat anthraciet thans niet onder deze re geling zal vallen. On de kolenprijzen welke ner 1 April 1951 zijn ingegaan, zal bii aankoop in de maanden Mei en Juni een re ductie worden verleend van f 0.50 per eenheid (1 H.L.) voor Esskolen en 3/4 vetkolen ojn. nootjes 2 en 3 Hedenavond radiorede minister van Wederopbouw De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J in 't Veld, zal hedenavond om vijf minuten over acht over beide radiozenders spreken over het regeringsbeleid ten aanzien van het bouwprogramma. MINISTER STniKER SPREEKT VOOR WERELDOMROEP. Woensdag 4 April a.s. zal de Minis ter van Buitenlandse Zaken mr D. U. Stikker, zow. In de Engelse als Ne derlandse uizendingen om 13.45 uur van Radio Nederland Wereldomroep spreken over „Twee jaar Atlantisch Pact". en voor eierbriketten. Voor cokes geldt gedurende deze maanden een reductie van f. 0.35 per eenheid (2 HL). Voor de maanden Juli en Augustus bedragen de reducties voor alle hier genoemde kolensoorten met inbegrip van cokes f 0.15 per eenheid. De winterpriizen welke op 1 Sep tember a.s. van kracht worden zullen daarentegen voor Esskolen, 3/4 vetko len en eierbriketten ner eenheid f. 0.20 hoger worden dan de orüzen Ingaande op 1 April 1951. terwijl de prijzen voor cokes f. 0.15 per eenheid hoger zullen worden. Zoals reeds werd opgemerkt zullen voor anthraciet geen seizoenreducties worden verleend, doch evenmin hogere winterpriizen worden berekend. In verband met het bovenstaande dient er nog de nadruk op worden ge legd. dat het voor een ongestoord ver loop van de huisbrand voorziening nood zakelijk is. dat de aflevering zo eelel- deliik mogelijk plaats heeft. Het ver dient dan ook aanbeveling dat de be volking zoveel mogeliik gedurende de zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het winterseizoen inslaat. Hierbij dient er evenwel rekening mede te worden eehouden. dat gedu rende de zomermaanden van de han del niet meer kolen kunnen worden verleend dan waarover deze in die periode uit de binnenlandse productie en import d*> beschikking kriiet. Van de seizoenreducties zal dus slechts voor een evenredig deel van de totale ge zinsbehoefte aan huisbrand kunnen worden gebruik gemaakt. Het Ministerie van Economische Za ken geeft werkgevers dringend in overweging bii het eventuele verlenen van voorschotten rekening te houden niet de evenredige bevoorrading. II „Een April" zei de bollenstreek Keukenhof ls al een dag of tien open, het bollenseizoen is officieel aangevangen, gisteren was het de Zondag na Pasen. Dat alles be tekent, dat het in de bollenstreek gisteren ontaard druk moet zijn geweest. Maar, gisteren was het ook één April, en de bollenstreek heeft zich de vrijheid gepermitteerd van een grapje: vrij veel mensen uit bin nen- en vooral ook uit het bui tenland hebben tevergeefs ge speurd naar de lente. In de lucht was die tussen 6Üerten regen en vuilgrijze luchten niet te vinden, op de grond deden hier en daar wat crocusjes, irissen en scilla's hun best om de schijn op te hou den, maar de narcissenvelden de den bevergeefse pogingen, om hun gouden roem op te houden en de hyacinthen wisten zich nog voor treffelijk schuil te houden voorde boosaardigheden van deze winter se lente. Keukenhof trok ruime belangstel ling (tenminste, de omstandighe den in aanmerking genomen), en hier vielen tenminste de kastul- pen te bewonderen, zodat de op timistische bollenkij'kers tenminste nog de herinnering aan meer kleuren dan grijs mee naar huis konden nemen. Maar ook daar hadden buiten de bloemen zich niet gewaagd aan de risico's, ver bonden aan sneeuwbuien en ha gel, waar de weergoden vorige week nog zo royaal mee waren. Het begint velen trouwens wat angstig om het hart te worden: over minder dan drie weken zijn de grootse bollentestiviteiben in volle gang, mozaïeken, corso, tul- penrallye, fletsenrallye en wat dies meer zij. Zal de zon medelijden hebben met de duizenden, die hoge verwachtingen koesteren van deze dagen? Zal misschien, door de koude vertraagd, binnenkort de lente explosief ontbloeien en de pracht van narcissen, hyacinthen en tulpen tezelfder tijd ont plooien? Of blijft de bollenstreek op gezag van de lente „Een April" zeggen?

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1