Kamer en wereld varen in de mist geneest! Minister Drees toch niet al te pessimistisch Nu oog op toekomst richten! OVERSPANNEN? Nederland's bijdrage aan Egalisatiefonds 20 millioen? Iwilleton |De Zevenster Panda en de Meester-oudlheidlkuandige ZWITSAL Radio-programma j(jte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 21 Maart 1951 Tweede Blad No. 27258 (Van onze parlementaire redacteur). grt antwoord van minister-president Drees reeds in een gedeelte onzer oplage gepubliceerd op de beschouwingen der Tweede Kamer naar priding van de jongste regeringsverklaring beperkte zich wijselijk tot slechts jkl( opmerkingen over de crisis en formatiepogingen. Daar hebben we dan j inderdaad méér dan genoeg over vernomen. ff(j moeten nu het oog op de toekomst richten", vond de premier. En céiarmede te beginnen gaf hij nog enige aanvullende cijfers ter vsrduide- jjg van het punt. waarop wij thans zijn aanbeland: Orer 1950 bedroeg het tekort op de Nederlandse betalingsbalans 1100 millioen #n. Dit is volledig gedekt kunnen worden, zonder onze monetaire reserves a te tasten, door de buitenlandse Marshallhulp. De balans over het eerste van het lopende jaar kan nog niet worden opgemaakt, maar wel is de itfe weken gebleken, dat wij nu beginnen in te teren op onze monetaire Dit is het sein, dat maatregelen dienen te worden getroffen: nü, at door te wachten zou de schade al te groot worden. I ij vermeld, blijft de regering aan Ladiés geven wat daarvoor aanvanke- Kroor 1951 gedacht was, n.l. 175 mil- f*: Volgens de regeringsverklaring t jit cijfer wegens de internationale T-^ijgingen 450 millioen of hoger |r;«n, zodat. 275 millioen ten laste sen van het huishoudboekje onzer -Etenj. [Cteverminderd blijft de subsidie op Y ook blijft subsidie, in vermin-derde j echter, bestaan voor broodgraan bdergraan en margarine. TEKORT IS NIET GEVAARLIJK (Hft overleg over de mate en wijze van jEpr-neatie is reeds gisteren geopend ■Ws' nu de bezuinigingen betreft ter leering van het Staatsbudget, zó l' volgens de millioenen nota over Jl een tekort op de Staatsbegroting fciferd van 117 millioen Mèt de addi tie uitgaven ad 140 millioen bedroeg JTruning van het budget-tekort in fceber j.l- 257 millióèn. De opbrengst der middelen over IjiBuari overschreed de raming met IS millioen. Als te "bezuinigen bedrag cp het Staatsbudget is 150 millioen Ifilden aangenomen, zodat men thans I bet tekort raamt op 80 milHoen. Dit Irerdt niet gevaarlijk geacht voor het lEonetaire evenwicht. |iin nieuwe en verhoogde belastingen _t de regering 250 millioen te krij- b ten behoeve van dé militaire uitga lm die niet door leningen mogen wor- _a gelekt. |de minister-president gaf vervolgens overzicht van de te verwachten di ke en indirecte maatregelen zoals wij L.Maandag j.l reeds publiceerden. Aan coningbouw zal meer bepaald de Jtóste prioriteit worden verleend. |d? belastingmaatregelen w.o. ver- |-Eg van weeldebelasting en invoer- sèt op weelde-artikelen, extra belas- op verpakking, om deze terug te ligen enz. vereisen wetgeving en fin dus eerst over een tijdje in wer- treden. GROTE SOBERHEID VOOR NIEUW-GUINEA. l/rgens de heren Schouten en Zandt fcfcde de premier, dat het ook om pïelijke kwesties gaat Die waarden i wjj verschillend en brengen wij tot uiting. Doch met dé heer mans is spr. van mening, dat niet temin samenwerking mogelyk is in het belang van het land. Inzake Nicuw-Guinea is het voor de regering niet twijfelachtig, dat wjj tot plicht hebben onze taak als souverein en bestuurder te blijven vervullen. Wij zijn gedwongen daarbij een grote so- b>rheid te betrachten. Grotere soberheid te betrachten dan wij zouden begeren, doch wij zyn ver antwoordelijk; wij zullen daarnaar handelen. Als wij er niet in slagen het probleem „in de Ijskast" te houden zullen zich ongetwijfeld meningsverschillen in Par lement en Kabinet openbaren al denken de ministers hierin niet volgens partij lijnen. Een standpunt tevoren vastleg gen zou evenwel niet verstandig zijn. Ditzelfde geldt voor de Belgische ka nalen-kwestie. Hierin kunnen wij ech ter niet onder alle oiAstandigheden een negatieve houding innemen. "En anders bij de Nieuw-Guinea kwestie die voor onze volksvertegenwoordiging unieke be tekenis heeft, kan de regering niet be loven ook bU de kanalenkwestie eerst het Parlement te raadplegen. Anders zou het openen en het voeren van on derhandelingen onmogelijk worden ge maakt. Jegens, de heer Weiter erkent de pre mier, dat het van het allerhoogste be lang is, de koopkracht van de gulden te handhaven. WIJ Tijtreh momenteel nog niet door eigen militaire inspanning, doch door die van anderen en door de daarmee gepaard gaande militaire voorraadvor- ming. Een van de grootste onzekerheden wordt gevormd door de vraag of en in hoeverre wy voor de toekomst nog Marshallhulp zullen ontvangen. Zy het dan voomameiyk ten behoeve van (Ingez. Med.-adv.) Lijdt U aan nerveuze hoofdpijnen, slaapt U slecht, zijt gij geïrriteerd, ge makkelijk gedeprimeerd, dan .«sign Uw zenuwen overspannen. Een kuur met NERVA-NOVA zal U van deze ver schijnselen afhelpen Duizenden onder vonden dat reeds tot hun vreugde, f. 1.25 en f 2.70 per verp. Bij apoth. drog. NERVA-NOVA tegen overspanning. onze militaire productie. Ook de ge volgen van de Duitse moeiiykheden op onze economie doen ons in de mist varen, gelijk de gehele wereld dat thans doet. COMMUNISTISCHE MOTIE VERWORPEN. Over de bezuiniging kan het nieuwe kabinet zich nog niet beraden, doch het hoopt spoedig met bijzonderheden te komen. Natuurlijk zal de overheid het voor beeld geven en de grootste zuinigheid betrachten Ook over de hulp aan de gTote gezin nen. aan de gepensionneerden enz. wil men spoedig klaarheid geven. Gisteravond reeds zou het regerings standpunt over de compensatie in de vergadering met de Stichting van de Arbeid worden medegedeeld en in het overleg worden betrokken. Herziening van de kinderbijslag en grotere progres sie daarin zou zeker onder ogen worden gezien als hulp in de nood der grote gezinnen. Bijzonder slagvaardig was de premier in zijn antwoord op de demagogische rede van de heer Gortzak (Comm.). To An deze begon over een foto waarop vroegere functionnarissen tonden af gebeeld in byzijn van Seys Inquart. wees spr. op de biydschap van Mo- lotof toen deze met Ribbentrop het verdrag sloot tot knechting en ver deling van Polen. Ook op foto's vast gelegd Een communistische motie tot instel ling van een prysstop werd verworpen met 669 stemmen. NU .AL RUZIE? De replieken werden hoofdzakelijk be nut tot het uitvechten van geschillen tussen de heren Burger (Arb.) en Oud (V.V.D.). „Is er nu al familieruzie?" vroeg de heer Schouten belangstellend, „dat had ge moeten doei) voordat ge in de boot stapte". Volgende week Woensdag komt de Kamer weer bijeen ter behandeling van die z.g. „topsalarissen", waardoor de hangende begrotingen kunnen worden afgewerkt. Schuman-plan opent gunstig perspectief! Overeenkomst met Engeland eerstvolgend doel (Speciale berichtgeving) Precies negen maanden, nadat men voor het eerst is büeengekomen ter be spreking van de mogelijkheid van vorming van één gemeenschappeiyke Kolen- en staalmarkt voor West-Europa hebben de vertegenwoordigers van de zes betrokken landen (Frankryk. Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland) in een te Parijs gehouden vergadering het Schuman-plan ge parafeerd. De heer D. P. Spierenburg (Directeur-Generaal van de buitenlandse be trekkingen), die dat voor Nederland deed, bleek in een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie optimistische verwachtingen ten opziohte van dit plan te hebben. Begin April zullen vermoedeiyk de verschillende staten zich definitief over de overeenkomst uitspreken en ook ondanks de uit Duits land komende critiek liet de heer Spierenburg duidelijk blijken nauwelüks te kunnen aannemen, dat men het plan zal verwerpen. Spreker betoogde dat dit de eerste keer Is dat er werkelijk een poging tot in tegratie in Europa wordt gedaan. Er zal een eeniheidsmarkt worden gevormd in de geest, als destijds reeds door Paul Hofman werd bepleit. En gedurende de maandenlange onderhandelingen is van alle zijden een geest gedemonstreerd als spreker in de laatste 15 jaar nimmer heeft meegemaakt! In een. constant goed humeur hebben alle deelnemers naar de goede oplos sing gezocht en in deze geest voortgaan de moet het mogelijk zijn het Schu- manplan tot een succes te maken VORMING VAN ÉÉN MARKT GEBIED Het is te verwachten dat de uit 6 tot 9 leden bestaande „hoge autoriteit" (het juiste ledental is nog niet bepaald) om streeks Juli met de voorbereidende werk zaamheden zal kunnen aanvangen. Zes maanden daarna zal het plan in wer king treden, zij het voorlopig dan nog aan de hand van een .overgangsrege ling". Voor staal zullen die overgangsbepalin gen van belang zijn voor Italië en Lux emburg, voor kolen in het bijzonder voor België. Eén van de grondbeginselen van het plan is immers de vorming van één marktgebied. Die vorming betekent dat de productie, en de verhandeling van de desbetreffends productie, niet zal wor den belemmerd door tarieven en restric tieve praktijken. Invoerreohten en ver dere .handelsbelemmeringen tussen de deelnemende landen zullen dus worden opgeheven- Het systeem van prijsnote ring zal bovendien aan bepaalde voor schriften worden gebonden, waarmede een einde zal worden gemaakt aan het systeem der dubbele prijzen, dat door verschillende landen (resp. voor binnen- en buitenland) wordt toegepast. Aan de verbruikers in het gemeenschappelijk marktgebied zal gelijke toegang tot de productiebronnen worden verzekerd en men zal streven naar de totstandkoming van zo laag mogelijke prijzen. OVERGANGSPERIODE VAN 5 JAAR Dat alles zal echter niet zonder in grijpende gevolgen voor de economische structuur van de deelnemende landen tot stand kunnen komen Plotselinge verschuivingen zouden kunnen optre den. welke tot gevolg kunnen hebben, dat een aantal mijnen en bedrijven de concurrentie met de goedkoper werken de ondernemingen elders niet zullen kunnen volhouden. Oorspronkelijk detective-verhaal door ,M. C. BijleveldGelinck l:-:n stem vroeg haar opzij te gaan, i ging zó maar zitten in het natte f~\ omdat haar benen haar niet meer [dm dragen. De auto van Hans [d een eindje opgereden en bleef aan Ttint van de weg staan. En het ver- 7 langs de nauwe doorgang werd hervat; rakelings gingen de auto- f-'a langs haar voeten, maar zij be- Trtte het niet. Haar pols deed pijn. to kwam de auto, die naar Naarden teruggekeerd, er weer aan, en er Aten meer mannen in uniform uit. «rd Hans weer uit de auto ge- *4 en tussen twee marechaussees te naar Naarden gebracht. Ineens 1 zich iemand over haar heen en J haar op te staan. Och, laat antwoordde ze. Maar ze werd |d overeind geholpen en naar de T-) gïbracht. een agent kwam naast Jd zitten aan het stuur en ze reden jp oaar Naarden. |^&r brachten ze haar in een soort i^'.kamer, waar ze op een houten Tf in een hoekje in elkaar kroop. Mas een goedhartige agent, die haar bracht en haar vertelde, dat ze "ïdam al opgebeld hadden. Het haar niet. 1 &i, dat ze nergens bang meer 7 hoefde te zijn, haar ontvoerder zat •'•abet arrestantenhok! Ze scheen wet te horen. De koffie liet ze JBD. |S;e lang ze zo gezeten had, wist ze t' maar er stopte nu weer een auto L- klonken stemmen. Ze verdwenen [fas achter in de gang. Maar ze kwa- - na een poosje weer terug en er stem, die haar bekend was. En dem zeiAagje, ineens vlak bo- I' haar. Inspecteur Renkevoort had zijn ult- r-nde naam als politieman voor een fty deel te danken aan zijn objecti- |.-k Hij kon volkomen onpersoonlijk, nomen nuchter, volkomen zakelijk gevallen uitpluizen, hij liet zich "tier door getuigen intimideren of r sympathieën of antipathieën be- K^n. Maar ditmaal, bij zyn komst I: politiebureau in Naarden, waren -rechts twee heftige subjectievege- die hem geheel beheersten. Zijn 'as om de schuldige in het ar- L^wnhok een geweldige aframme- geven, zyn tweede om nu in de ■W - er dat witte, starre gezichtje Ir ^ijn schouder te nemen. Het was I;; voor zijn ambtelijke carrière |l til beide malen zijn gevoelens de I'bleef. T Aagje!, zei hij alleen. laVr °P- haar °8en leken bijna ■rT in haar bleek gezicht. Er kwam lachje om haar mond, even Aagje, wy waren toch nog op tyd, nietwaar? Op tijd? O ja. Hij heeft Je toch niets gedaan? Zy antwoordde niet, maar haalde langzaam haar linkerhand te voor schijn, die zij tussen de sluiting van haar manteltje had gestoken. Hy zag haair pols gezwollen, met een paar rode 6triemen van vingers er overheen. Wat is dat? Een Jiu-jitsu trucje, zei ze dof. Om mij stil te houden. Zo'n. Hij beheerste zich met de grootste moeite, daarna keerde hy weer zijn ge wone kalme gezicht tot haar. Wacht maar even. Ik zal er een natte zwachtel om heen doen. Ze zullen hier wel iets voor my hebben. Ik zal je helpen Hy legde handig een stevig verband, dat de pijn werkehjk verlichtte. Hy haalde een nieuw kopje koffie voor haar, kwam zelf naast haar zitten op de houten bank en liet haar drinken. Hij praatte zachtjes, zonder vragen te stellen over wat er gebeurd was. En langzamerhand week de doffe apathie Ik ben hier met een politieauto uit Amsterdam. Voel je je al weer goed genoeg om met my mee te gaan? Dan zal ik je thuisbrengen. Erg gTaag. Het was een auto met chauffeur. In specteur Renkevoort kwam naast haar zitten en langzamerhand groede ln haar het rustige gevoel, dat alles nu veilig was. Ze reden niet snel en ze zwegen beiden. Hoe wist u dat Hans het was?, vroeg ze na een poosje. Dat zal ik Je vertellen. Zoals je weet. ben ik by je tante Annemarie geweest, een sympathieke vrouw waar je het zeker best mee zult kunnen vin den. Zij vertelde mij eerst alles van de Zevenster en tevens, dat zij het juweel nu aan jou wil schenken. Je hoeft er niet voor op je twee-en-twintlgste jaar getrouwd te zijn, maar ze wil het aan jou geven omdat ze je zoveel te kort heeft gedaan. Mij te kort gedaan? Hoezo? zy bedoelt daarmee, dat ze jou als baby in de steek heeft gelaten om met die Pelman naar Indlë te gaan. En ze heeft ook veel berouw over alles wat ze tante Truus heeft aangedaan. Als je wilt, zal ze over een paar dagen by je I komen. Ja. dat wil ik wel graag. I Maar zy vertelde nog meer. Ze vertelde, hoe haar leven in Indië een hel is geworden door het gedrag van i haar stiefzoon, een zoon van die Pel- man en een inlandse huishoudster. Hy heette Hans en was eerst een onhan delbare jongen en later een grote deug niet. Een Indo nu acht-en-twintig jaar oud en bekend met het verhaal van de Zevenster. Zie je een verband? O, maar dan is Hans Preller eigeniyk Hans Pel man. Precies! En nou begrijp ik wat die agenten zeiden Welke agenten? Op de weg. Bij de rode lantaarns. Toen we stoppen moesten. Ze riepen: U bent gearresteerd meneer Pelman! Het is toen niet tot mij doorgedrongen. Juist. En Hans Pelman woonde by je in huis onder de naam Preller, omdat anders meneer Benck er na tuurlijk iets achter gezocht zou heb ben. Die kende immers de naam Pel man. Maar waarom woonde hij by ons in huis? Om de Zevenster. Om met jou en met tante Truus vriendschap te slui ten. En te proberen vroeg of laat het juweel te kunnen bemachtigen. Hij had altijd gebrek aan geld. De plotselinge dood van tante Truus stelde hem voor een lastig probleem: hy begreep dat het voor hem noodza-keiyk was om met een te handelen En nu vermoed ik dat zijn oorspronkelyke plan is geweest om jou voor een paar dagen van het toneel te laten verdwynen, totdat het je niet meer mogelyk zou zyn om nog vóór je twee-en-twintigste getrouwd te zyn. Vandaar de eerste ontvoering; hoe hy er toe gekomen is om zich daarby van de palfrenier van de Van Blitters- wijeken te bedienen, zal nu ook wel opgehelderd worden, want Gernt Haag jes is al opgepikt, dat hoorde ik nog net voordat ik hier naar toe ging. En toen jy van de baan was, brak hij meteen in in het bureau van tante Truus. Hij werkte met handschoenen, die op zyn kamer gevonden zyn te zamen met nog een heel stel lopers en ander inbrekersgereedschap. (Wordt vervolgd) 23). Panda groef onvermoeibaar ver der; wat hy vond waren nu wel geen Romeinse ruïnes, maar oudheden waren het beslist wél. Emmers, lampen, vis graten, kluiven, sardine-blikjes, lampet kannen in gebroken staat, en andere afgedankte voorwerpen kwamen in gro ten getale te voorschyn. „Wel, wat vind Je er van?" vroeg hy voldaan aan Joris, toen hij eens even rustte. „Uwe vondsten, hoewel niet ontrukt aan de klassieke oudheid, zyn stellig opzienbarend, manneke!" zei Joris pein zend. „Dat voorbarige kranten-geschryf, waarvan ik juist kennis heb genomen, zal hier stellig vele kenners en nieuws gierigen naar toe doen stromen, en lk zou deze schatten niet zonder meer aan hun onbeschaamde blikken willen prys geven, zy zouden de waarde uwer vond sten onderschatten en misschien zelfs denken dat wy hen in het ootje wilden nemen. Wy doen er goed aan wanneer wy deze lieden tegen zichzelve bescher men...." En zo babbelend haalde hij grote rol len prikkeldraad uit de auto te voor schyn, waarop de beide oudheidkundi gen met bekwame handen een stevig prikkeldraad-hek om de plaats der op gravingen aanlegden. Panda's kuil was nu nog slechts door één toegang be reikbaar, en hier bracht Joris niet al leen een yzeren hek aan, maar ook nog bord met het opschrift: „Verboden Toe gang! Geheime werkzaamheden! Wacht u voor de Dolle Hond (Incez. Med.-adv.) Een overgangsperiode van vyf jaar bedoelt die schokken, voor wat de ko- lenirtdustrie bstreft, op te vangen en het is duidelijk dat dit vooral van be lang is voor België, dat zeer duur pro duceert. Er zal een tijdelijke internationale egalisatie-regeling voor kolen in het leven worden geroepen, waaruit de duurst producerende landen een tij delijke en aflopende subsidie ontvan gen. welke voor de helft ten laste komt van de goedkoper werkende landen. Deze laatste zullen een hef fing moeten betalen, die ten hoogste 1}&% van hun omzet bedraagt. De heer Spierenburg schatte, dat dit voor Nederland in de komende vijf jaar in totaal op ongeveer 20 millioen gulden zal komen. Alle deelnemers moeten nu eenmaal offers brengen, zij het in ver schillende vorm. en uit dat oogpunt bezien noemde hij dat bedrag stellig verantwoord. Er zal voorts een zekere steunregeling tot stand komen om de sociale gevolgen van het. sluiten van bepaalde bedrijven, als gevolg van de totstandkoming van de eenheidsmarkt. te verlichten; zoals uitbetaling van salarissen of wachtgel den aan eventueel ontslagen arbeiders, kosten van herscholing, enz. BILLIJKE VERDELING Wat Nederland betreft voorziet de heer Spierenburg in het kader van hetSchu- manplan geen ernstige gevolgen voor de Hoogovens of de Staatsmijnen. Die be drijven zijn trouwens in het voorafgaan de overlee geraadpleegd. Uitbreiding van bedrijven, of opening van nieuwe bedrijven of mijnen, is toe gestaan, mits zulks geen subsidie ver eist en men dus direct volledig opge wassen is tegen het spel der vrye con currentie. Exploitatie van nieuwe my- nen verwacht de heer Spierenburg ove rigens in de eerste plaats en vooma meiyk) in het Roergebied, omdat men daar nu eenmaal het goedkoopste kan produceren. Toepassing van het Schumanplan schept de mogelykheld van een biliy-ke verdeling voor Europa, ook in een pe riode van schaarste van grondstoffen. Het draagt dus by tot het staande hou den van de economie en zal naar de heer Spierenburg verwacht de be staande FransDuitse tegenstellingen doen verdwynen. Hij meent bovendien dat de 9taalprijzen op de duur omlaag zullen gaan. Van groot belang noemde spreker het ten slotte dat de zes landen ge lijk ook in de bedoeling ligt alles in het werk zullen stellen om met Enge land tot een overeenkomst te geraken. Als dat lukt is voor Europa het pro bleem van kolen en staal opgelost! Vergadering Centraal Bureau T uinbouw veilingen. Voorzitter Prins: „Tuinbouw is kwetsbaar". In Utrecht houdt vandaag het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland zyn algemene vergadering. Deze werd vanochtend geopend door de voorzitter, de heer M. Prins, die er o.a. op wees. dat de positie van de Ne derlandse groenten- en fruitteler sinds de bevryding, veel is verbeterd. De kwetsbaarheid van de tuinbouw is het gevaarlykst op het punt van de afzet, aldus spr. De afzet naar de bin nenlandse markt vertoont een grote stabiliteit. Heel anders staat het met betrekking tot onze exportgebieden. De grote onrust op internationaal terrein leidt tot verstoringen in de vele sectoren van het maatschappelyk leven. Naast het handelspolitieke gevaar wordt de tuinbouw bedreigd door een handelstechnisch gevaar. Ten aanzien van de richtlijnen die voor het afzetbeleid voor de naaste toekomst zullen moeten gelden, zei spr.. dat ten eerste het aanbodsmono polie aanzieniyk verstevigd zal moeten worden. De invoering en de doorvoering van de privaatrechtelijke veilplicht kan hiertoe een aanzienlyke bijdrage zijn. Alle maatregelen voor minimumprijs- regelingen en exportbevordering cn -verbetering steunen op dit aanbods monopolie. Daarom moet de tuinbouw dit tot een beginsel maken. In de tweede plaats zal het afzetbe leid gericht dienen te zyn op de verho ging van onze concurrentiekracht. Dit kan bereikt worden door een grotere standaardisatie van kwaliteit en ver pakking en door het bevorderen van een regelmatiger marktvoorziening. In de derde plaats zal het kenmerk van het afzetbeleid een verantwoord opportunisme dienen te zyn. Al is de positie waarin de tuinbouw verkeert ernstig, er is naar sprekers me ning stellig geen reden tot wanhopen. De innerlyke kracht van de tuinbouw is tevens zijn defensie. Godsvertrouwen en werklust hebben de tuinbouw door alle crises heengeholpen en zo hij bereid is onder deze beide leuzen te blyven voortwerken, mogen wij vertrouwen heb ben in zyn toekomst, zo besloot spr. GEIT KREEG VIJF JONGEN! De heer Th, Obdam in Zuidermeer (gem. Berkhout) moet wel aan het sprookje „de wolf en de zeven geitjes" hebben gedacht, toen zyn tweejarige geit achter elkaar vyf jongen ter wereld bracht! DONDERDAG 22 MAART. Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: Nieuws; 7.15: Gram.muziek: VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15: Gram.muzlek; 9 00: Morgenwijding: 9.15: Gram.muziek (9.30—9.35: Waterstanden); 10.30: De antwoordman; 10.45: Gram.mu zlek; 10.50: Voor de kleuters; 11.00 Ope ramuziek; 11.45: Wenken voor de tuin; 12.00: Orgel en viool; 12.30: Land- en tulnbouwmededellngen: 12.33: ,,In 't spionnetje"; 12.38: Metropole orkest en solist; 13.00' Nieuws; 13.15: AVRO-A1- lerlel; 13.20: Metropole orkest en solist; 13.45: „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram.muziek; 14.00: Voor de vrouw; 14.30. Sopraan en piano; 15.00: Voor de zieken; 16 00; Gram.muzlek; 17.00 Voor de Jeugd; 17 50: Regeringsuitzen ding JeugduitKetidllngAavöonieetlDe Graaf: „De godin van de zee"; 18 00: Nieuws; 18 15" Practische wenken voor tennisspelers; J8.20 SDortproblemen: 18-30 Musette orkest: 19.00: „Gesprek met de brandweerman"; 19.10 Lichte muziek; 19.45: Voor burger en militair, 20 00: Nieuws: 20.05: „De gToeten van Nuchte ren": 20.15: AVRO-Allerlei; 20.20 Radlo- Phllharmonlsch orkest en solist; 21.25: Voordracht: 21.55- Orkestconcert; 22.30: Gram.muziek; 23 00: Nieuws; 23.15 Sport- actualitelten; 23.3024.00: Gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15: Ochtendgymnastiek: 7 30: Gram.muzlek: 7.45- Morgengebed en Li turgische kalender; 8.00: Nieuws en weer berichten; 8.15: Gram.muzlek; 8.25 Plech tigheden van Witte Donderdag: 9 40 Gra- mofoonmuzlek; NCRV 10.00: Idem; 10.15 Morgendienst; KRO 11.00: Voor de zie ken; 11.45: Gram.muzlek: 12.30: Land en tulnbouwmededellngen; 12.33 Gram. muziek; 12.55: Zonnewiizer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws: 13.20 Muziek voor blazers; 13 50: Gram.muzlek; NCRV 14.00- Promenade-orkest en solist; 14.45: Voor de vrouw; 15.15: Gram.muzlek; 15.30: Tenor en piano; 16.00: Bijbellezing; 16.45: Gram muziek'. 17.00: Voor de Jeugd; 17.30- Gram muziek; 18 00: Lichte muziek: 18.30: „Het Evangelie ln de Ar beiderswereld". causerie; 18.45 Gram. muzlek; 19.00- Nieuws en weerberichten; 19.15: ..Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord": 19.30: „In dienst van het vaderland"; 19.40: Radiokrant; 20.00: Nieuws; 20.05: Wijdingsavond voor Goede Vrijdag en Pasen: 21.15: Gram. muzlek: 21.30: Kamerorkest; 22 15: Bui tenlands overzicht: 22.35: Gram.muziek; 22.45: Avondoverdenking: 23 00: Nieuws; 23.1524.00: Gram.muziek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 12 Oo Lichte muziek. 12.30 Hoorspel. 13.00 Or.muzlek. 13.20 voor de boeren, 13 30 v. d. arbeiders, 13.55 Weerberichten. 14 00 Nieuws. 14.10 Mededelingen. 14.20 Fllm- progr., 15.00 Hoorspel, 16.00 Idem. 16.30 EBC Northern Orchestra en solist. 17.45 Causerie, 18.00 v. d. kinderen. 18.55 weer berichten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sporf, 19.20 Lichte muziek, 19.45 v d. boeren, 20.00 Hoorspel. 20.30 Plano Kwartet, 21.30 Gev. progr., 22.00 Nieuws, 22.15 Klankbeeld, 22 45 Gram muziek; 23.00 Gev. progr.; 23.30 Causerie, 23.45 Parlementsoverzlcht, 24.000.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12.00 ..Mrs Dale's Dag boek". 12.15 Orkestconcert. 12 45 Hoor spel 13.00 Parlementsoverzlcht, 13.15: BBC Midland Light Orchestra, 14.15 Gev. progr., 14.45 v. d. kinderen, 15.00 v. d. vrouw, 16.00 Lichte muziek, 16,30 voor de soldaten. 16.45 Lichte muziek, 17.15 „Mrs. Dale's Dagboek". 17 30 Causerie, 17.45 Dansorkest. 18.15 Orgelspel 18.30' Schots Variété-orkest. 19.15 Hoorspel. 19.30 voor de Jeugd, 20.00 Nieuws en radiojournaal, 20.25 Sport, 20.30 Gev. progr., 21.00 Brle- venbeantwoordlng, 21.30 Verzoekprogr., 22.30 „The Pleasure's mine", 23.00 Nieuws, 23 15 Actualiteiten, 23.20 Dansmuziek', 24.00 Voordracht, 0.15 Orgelspel, 0.56 1.00 Nieuws. Nordwestdeutsoher Rundfunk (309 M.) 12.00 Omroeporkest en solisten, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkestconc., 14.16 Amuse- mentsmuz., 16.00 Idem, 15.40 Groot Om roeporkest l7.0o Nieuws, 17.05 Pianoreci tal. 18.00 kerkkoor, 18.15 Amusements muziek. 19.45 Nieuws, 20.05 Hoorspel, 21.15 Operamuziek, 21.50 Symphonleorkest en solist, 22.15 Nieuws. 22.40 Orkestconcert, 23.25 Symphonle-orkest en solisten; 24.00 Nieuws. 0.351.00 Kerkmuziek. Brussel (324 en 484 M) 324 M.: 11.45 Gr.muzlek. 12.30 Weerber. 12.33 voor de landbouwers 12.40 Gram.muzlek. 13.00 Nieuws. 13.15 Llohte muziek, 13.45 Gr. muzlek. 14.00 v. d. Jeugd 15.00 Engelse les, 15.15 Grmuzlek. 15.40 Franse les, 16.00 Vlaamse liederen 16 30 en 16.45: Gr.muzlek, 17 00 Nieuws, 17.15 voor de kinderen 18.15 Causerie 18.20 Gram.muz., 18 30 Causerie, 1845 voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Koorzang, 19.50 Cau serie. 20.00 Verzoekprogr., 21.00 Klank beeld. 21.30 Pianospel, 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws, 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws, 23.05 en 23.30—24 00 Gr.muzlek. 484 M.: 12.05 Omroeporkest en solisten, 13.00 Nieuws 13.10 13 30 en 14.00 Gram. muzlek. 15.00 „La Passion", oratorium; 16.30 Zang en plano. 16,50. 17.10, 18.30. 19 Oo en 19.30 Gram.muzlek. 19.45 Nieuws. 20 00 Hoorspel 22 00 Nieuws 22.15 en 22 50 Gram.muzlek. 22.55 Nieuws, 23.00 Gr. muzlek, 23.55 Nieuws. Frankrijk, Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30 en 13.15 Gram.muz., 14.00 Nieuws. 14.25 Hoorspel. 17.10 Orgel muziek, 17.55 Gram.muzlek. 18.30 Ame rikaanse uitzending. 19.00 Kamermuziek, 20.00 Orkestconcert. 23.15 Gram.muzlek 23 45—24.00 Nieuws. AGENDA HEDEN. Stad6zaal (Foyer)Lezing over de Slag ln de Javazee. fi Piet Bakker uur nam. Zangkoor Steenschuur 6: Geünieerde loge van Theosofen. 8 uur nam. DONDERDAG. Den Burcht: Concert Soc. „Morgenrood". 8 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg): Tentoon stelling van gegraveerde portretten door Robert NanteulL Werkdagen 26 u. nam. (t/m 31 Maart). BIOSCOPEN. Trianon ,X>e grote Inzet" (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Haven-melodie" (18 Jr). Zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Jeanne d'Arc" (14 Jr). Zondag 2. 5, 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. LI do „Ma Pomme" (alle leeft.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wlnterbloesem" (alle leeft.) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 0.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 Maart 13 uur tot Zaterdag 24 Maart 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door do Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlpapark 8. Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3