Eisenhower benoemt negen plaatsvervangers en commandanten Prof. v. d. Brink installeerde Adviesraad militaire productie Drie gezinnen door Amsterdamse brand dakloos Parijse stakingen duren voort 90ste Jaargang WOENSDAG 21 MAART 1951 00 No. 27255 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.15 per kwartaal, f 0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro ao. 57055 Telefoon Dlr eD Adm.: 25041; Red 21507 Macht veen Noord-Atlantisch pact wordt op poten gezet. Generaal Eisenhower, opperbevelheb- \c van de West-Europese verdiedigring ütft gisteren negen plaatsvervangers commandanten benoemd, waarvan n enkelen in een gedeelte van ons j'id van gisteren reeds vermeldde. Het jgn: Veldmaarschalk bruggraaf Montgo- gery wordt Eisenhowers plaatsvervan ger: Generaal Juin, inspecteur-generaal m de Franse striidkrachten. wordt al t-meen bevelhebber van de geallieerde ^strijdkrachten in West-Europa; Hoofd-luchtmaarschalk sir Hugh Saunders, opperbevelhebben van de Wat-Europese luchtstrijdkrachten. en rcrdt Eisenhowers plaatsvervanger voor luchtmacht; luitenant-generaal Norstad, sedert P opperbevelhebber van de Ameri- kanse luchtmacht in Europa, wordt cocerbevelhebber van de geallieerde :chtmacht in de centrale sector van West-Europa: Vice-admlraal Jaujard. raadsman tot marine-aangelegenheden bii de per manente militaire commissie voor West- Europa in de Westerse unie. wordt vlag- cüicier van de marine in de centrale Kdor van West-Europa; Admiraal sir Patrick Blind, vroegere KPerbevelhebber van de Britse vloot in te, Verre Oosten, wordt opperbèvelheb- te in de Noordelijke sector van West- Europa. Diens voornaamste ondergeschikten rillen ziin: Luitenant-generaal Wilhelm von Tan- pn-Hansteen (55 jaar), nu chef-staf Rn het Noorse leger, als commandant rcn de geallieerde landstrijdkrachten in Noorwegen; Luitenant-generaal Ebbe Gortz (55 j.) nn het Deense leger, als commandant tsii de geallieerde landstrijdkrachten in Denemarken; i genera al-ma,i oor Robert Taylor jaar), nu hoofd van de inlichtin- rendienst bil de commandant van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Duitsland, als bevelhebber van de ge allieerde luchtmacht, in de Noordelijke sector van West-Europa. Eisenhower wees er op dat hi.i op een latere datum ziin commando-organisatie tot de Zuidehlke sector van West- Europa zal bekendmaken, en dat het Mnmando van de landstrijdkrachten in dit rebied zal worden toevertrouwd aan •n Italiaans generaal. Van 1 April af tot de overneming van sjn nieuwe functie bij de West-Euro- tese defensie door generaal Juin zal de aDerbevelhebber van de Franse bezet tingstroepen in Duitsland, generaal Guillaume. behalve als zodanig, ook aniens generaal Juin optreden bii het West-Europese hoofdkwartier. Bli het ünvaarden van ziin nieuwe post zal rumal Juin ophouden resident-gene ral van Marokko be ziin; gedurende fc.n in overleg met Eisenhower vast te stellen ttld. zal Juin echter ziin huidige Imctie van inspecteur-generaal van de Fnnse strijdkrachten blijven uitoefe nen naast ziin nieuwe functie. Over de benoeming van Montgomery *wt het communiqué, dat de veldmaar schalk de voornaamste assistent van de oooerbevelhebber zal ziin bii het uitvoe ren van de zending, die hem door de linden van het Noord-atlantische pact toevertrouwd. Montgomery's gewone jcerk zal de organisatie in het algemeen «treffen en het uitrusten en klaarma ken va.n de nationale striidkrachten. toegewezen aan de opperbevelhebber. De 44-jarige opperbevelhebber van de (hllieerde luchtmacht in de centrale Norstadt. zal direct aan gene- Staat van beleg in Perzië. In verband met de moord op de vroe- ?*re Perzische premier generaal Raz- rira en de aanslag op dr Abdoel Zan- i«neh heeft de sjah van Perzië voor f tijd van twee maanden de staat van «ieg afgekondigd. Een avondklok is in- Erteld. Generaal Aboel Hoessain Hed- is benoemd tot hoofd der politie. 3=t personeel van de PTT is in staking ftgaan. Generaal Hedjazi is in Frankrijk op- Weid. Na de oorlog is hij tweemaal mi- tair gouverneur van Teheran geweest. Hoessein Ala heeft gisteren toch een Heuw kabinet aan de sjah voorgesteld. verkiezingen in zuid-slavië. Volgens de eerste officiële uitslagen Keft 96 92 pet. van de ingeschreven «seis Zondag aan de verkiezingen voor parlement van de republiek Slowenië Keigenomen. 96.3 pet. bracht zijn stem de eenheidslijst van het volks- Ook in Servië zijn parlementsverkie- gehouden. In een officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat al- «ar 97.5 van het kiezerscorps zjjn !-em heeft uitgebracht en 95 heeft V00r de een'tLelds:iÜst van Te Belgrado stemde eveneens 95 kiezers voor het volksfront. Weerbericht toenemende bewolking. Bilt verwacht tot morgenavond: vannacht tijdelijk nog licht bewolkt IC °P vele plaatsen nachtvorst. Overi jl5 toenemende bewolking met morgen -If1) s °P enlÉ?e regen. Aanvankelijk wind; later matige en aan de hst vrij krachtige wind uit Zuidelijke •uitingen. Ongeveer dezelfde middag- Pfraturen als vandaag. ,uP?emaakt te 10 uurri ZZ MAART op-" 6.41 uur; onder: 18.55 uur. op: 17.58 uur; onder: 6.22 uur. jjl water te Katwijk te 2.50 en 15.03 ntimmer bestaat uit acht pagina's. znn. raai Eisenhower verantwoordelijk Ziin opdracht zal er in bestaan de land strijdkrachten in ziin gebied te steunen en de superioriteit in de lucht boven de centrale sector en de luchttoegangswe- gen te bewerken en te handhaven". De 55-jarige vlag-officer van de ma rine in de centrale sector, Jaujard, zal verantwoordelijk ziin voor het bevel over de maritieme patrouilles op de Rijn en eventuele andere maritieme strijd krachten. Hii zal met de nationale autoriteiten samenwerken in zaken, die die maritieme verdediging van havens en kustgebieden in de centrale sector betreffen. Algemene vergadering der V.N. in November in Parijs. De algemene vergadering der V.N. heeft besloten haar volgende zitting, beginnende 6 November, te Parijs te houden. Het besluit werd genomen met 24 te gen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. Engeland stemde voor, de Verenigde Staten tegen, de Sovjet-Unie en haar bondgenoten voor. De voorwaarde werd gesteld, dat de uitgaven voor de zitting niet hoger zou den zijn dan 2.350.000 dollar plus extra bedragen, die de secretaris-generaal van andere secties van zijn begroting zou kunnen overbrengen. Men was het er over eens, dat de gehele zitting in Paxys meet worden gehouden, zelfs indien men met Kerst mis zou moeten blijven. Overschakeling gaat verder dan vermoed wordt. Nederland kan zelf veel vervaardigen. Vanmorgen h'eft de Minister van Ee, Zaken de Adviesraad voor de mi litaire productie geïnstalleerd. In zijn rede vrees spreker er op, dat de defen sieve inspanning een welbewuste om buiging in de lijnen der economische ontwikkeling vereist. Naast de verslechtering van de ruil voet. die op de betalingsbalans een ont wrichtende invloed heeft, aldus spr. is een tweeclie economisch gevolg van de veranderde internationale situatie, dat ons land zyn aandeel dient by te dra gen in de verhoging van de militaire paraatheid van de vrije wereld. Het uit rusten van een modern bewapend leger is een uitermate kostbare aangelegen heid. Deze twee omstandigheden, de addi tionele vermindering van de internatio nale waarde van de Nederlandse pro ductie met ca. 10 en de noodzaak in de e k. vier jaren f. 6 milliard uit te trekken voor het Nederlandse aandeel in de gemeenschappelyke verdediging, hebben het bevredigende beeld van na de oorlog ingrijpend gewyzigd. De thans optredende nieuwe verstoring legt een extra last van tussen f 1 en 11? mil liard per jaar op de schouders van het Nederlandse volk. Deze nieuwe ontwikkeling stelt het Nederlandse volk voor een zware nieuwe taak. Nadat de minister er uitvoerig op had gewezen, hoe noodzakelyk het zal zijn minder te consum-ren en te investeren en meer te produceren hehandelde hij o.a. de overschakeling van civiele op militaire productie. Er dient rekening mede te worden gehouden, dat deze omschakeling ver der zal gaan dan thans wordt ver- Op 2S Maart a.s. hoopt Kroonprin- ses Martha ran Noorwegen haar personen sprongen van tweede verdieping 50ste verjaardag te vieren. Ondanks haar drukke werkzaamheden kan de Prinses ook nog tijd vinden om zich met de huishouding bezig te houden. We zien hier Kroonprinses Martha in de keuken, waar zij toezicht houdt op het bereiden der maal tijden. hetgeen zij. indien andere zaken niet haar aandacht eisen, gaarne doet. NIEUWE PROEVEN BIJ ENIWETOK. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat een groot project .wordt uitgevoerd" op het proefnemingsgebied van Eniwe- tok in de Stille Oceaan. De verklaring voegt hieraan toe, dat uit veiligheidsoverwegingen geen andere schepen of vliegtuigen dan bij de proef neming betrokken, binnen de gevaren zone rond Eniwetok mogen komen. NAAR EEN REGERINGSCRISIS IN FINLAND? Het Finse parlement heeft met 138 tegen 36 stemmen een regeringsmotie verworpen, waarin uitstel van huurver hoging van 43 pet tot 1 Augustus werd voorgesteld. De huiseigenaars willen, dat de verhoging 1 April ingaat. Na de stemming verklaarde de sociaaldemocratische party officieel, dat zij haar leden uit de coalitieregering zal terugtrekken, doch gaf officieus te kennen, dat zy bereid is een compro misvoorstel te aanvaarden. Men ver wacht vandaag een nieuw regeringsvoor stel met de volgende compromis-oplos sing: 1 April een huurverhoging van 20 pet en 1 Augustus een nieuwe ver hoging van 23 pet. Oorzaak: benzine-ontploffing. Gisteravond heeft in de Jodenbrec- straat te Amsterdam een felle brand gewoed, waardoor de drie verdiepin gen van het perceel No. 77 totaal zijn uitgebrand. De weduwe Kist met 7 kinderen, de familie Alma met vier kinderen, een ander gezin Kist, man. vrouw en een kind. ziin door deze brand dakloos geworden. Het vuur greep zeer snel om zich heen. zó snel, dat geen der bewoners van het huis langs de trap naar buiten kon komen. De brand werd ontdekt door de 24- jarige zoon van de weduwe Kist. die de deur v;as uitgegaan om in de buurt een pakie sigaretten te konen. Toen hii een kwartiertje later terugkwam sloegen de vlammen al naar buiten. Hij rende het huis binnen om de bewoners te waarschuwen. Ook hii kon toen niet meer terug. De angstige bewoners die door dik ke rookwolken werden omringd, spron gen uit een raam aan de achterkant van de tweede verdieping op een platje. Huurlieden boden hen de hel pende hand. Bovendien was weldra de brandweer aanwezig met een ladderwagen om hen naar de begane grond te brengen. Vier van de 17 mensen, die op deze wijze uit het huis waren gekomen, hadden lichte verwondineen opgelopen en moesten door de Geneeskundige Dienst worden behandeld. Het vuur had inmiddels danig om zich heen gegrepen en de loeiende vlammen sloegen aan de voorzijde van het, huis naar buiten. De brandweer be streed het vuur met viif stralen. Toen liét vuur eindelijk bedwongen was. bleek van de bezittingen van de drie families niet veel meer dan wat as overgebleven- De dakloos geworden bewoners zijn later ondergebracht in de tehuizen van ..Hulp voor oribehuisden" in de Rogge veenstraat en aan de Weesperzajde. Nog vernemen wii, dat enige kinderen zich uit het brandende huis hebben ge red door uit een raam van de eerste ver dieping aan de voorzijde naar beneden te springen. Zij werden opgevangen door een tweetal agenten van politie. De oorzaak van de brand was, dat de bewoonster van de eerste verdie ping bezig was in een kamer, waar een kachel en een petroleumkachel moed en wellicht verder dan thans voor mogelijk wordt gehouden. Het Nederlandse volk weet. dat het zich zal moeten inspannen ten behoe ve van doeleinden die niet in de eer ste plaats materiële voordelen zullen afwerpen. Het gaat In wezen om het behoud van geestelijke goederen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft reeds thans orders van de drie onder delen van de Nederlandse krijgsmacht onderhanden, ten bedrage van byna f 1 milliard. Vanzelfsprekend zal de omvang van deze orders toenemen Van het geduren de de eerstvolgende vier jaren uitge trokken bedrag van zes milliard gulden is byna f. 4'.milliard bestemd voor aankoop van goederen. Van d ze aankopen ten bedrage van ea. f. 4'/j milliard komt volgons een globaal onderzoek een bedrag van ruim f 3 milliard in aanmerking om in het binnenland te worden geplaatst. Een groot deel van deze goederen be hoort tot de zogenaamde „oneigenlijke oorlogsgoederen" zoals kleding, schoeisel e.d De gevarieerd^ Nederlandse indus trie is op dit gebied tot grote prestaties in staat Naast opdrachten voor de ver vaardiging van deze oneigenlijke oor logsvoederen, zal de Nederlandse krijgs macht gedurende de eerste jaren in aanzienlijke matp opdrachten voor bouwwerken moeten geven. Op de bouwnyverheld en op de productlebe- riryven van bouwmaterialen zal derhal ve een belaneryk beroep worden gedaan. Geheel anders staat het. met de ver vaardiging van de „eigenlijke oorlogs goederen". zoals wapenen, munitie, oor logsvoertuigen, e.d. Met name in dit opzicht biedt d^ Nederlandse industrie eeringerp mogeljlkheden. Toch zyn ook hier belangwekkende uitgangspunten aanwezig. Ons land beschikt, over enkele fabrieken welke reeds thans In belang- ryke mate militaire goederen van deze aard afleveren. De Nederlandse scheeps werven voeren een omvangryk bouw programma uit In opdracht van de Kon. Marine, terwijl belangryke moge lijkheden voor leveranties aan de bont genoten aanwezig zyn. Zij zijn in staat nagenoeg alle typen oorlogsvaartuigen te bouwen. De Nederlandse industrie van electronica en electro-technische artikelen heeft belangryke orders in uitvoering voor radio-, radar-, walkie- talkies, en telefoonapparatuur. Ook de optische industrie is bereids ten dele met militaire orders bezet. De Hollandse Signaal Apparatenfabrieken voorzien in de behoefte ,$an vuurleidingsapparatuur van de Kon. Marine, terwijl zij daar naast in belangryke mate exporteren. De N V. Nederl. Springstoffenfabriek fabriceert een groot deel van de beno digde explosiva De Fokkerfabrieken le veren in samenwerking met Aviolanda jachtvliegtuigen aan de Belgische en Nederlandse luchtmachten. Daarnaast fabriceert Fokker lesvliegtuigen volgens eigen ontwerp o.m. ten behoeve van de Nederlandse luchtmacht. brandden, kleren in benzine uit te wassen. Zij schijnt de bak, waarin de ben zine was, omgetrokken te hebben, waarna zich een ontploffing voor deed. Geen mijnwerkersstaking. De politie te Parijs heeft in zes Pa- ryse voorsteden de eiectriciteitsfabne- ken bezet, teneinde te voorkomen dat de arbeiders zich aansluiten by de sta kers van de andere krachtstations. De zes dagen geleden bij de onder grondse spoorweg en de autobusdien sten te Parijs begonnen stakingen, die hun oorsprong vonden in eisen der ar beiders tot loonsverhoging, zijn thans overgeslagen naar de gas- en electrici- teitebedryven, spoorwegen, textielfabrie ken en metaalindustrie. De oorspronkeiyk voor 27 Maart as. uitgeschreven byeenkomst van de in dustriële raadgevende commissie, waar in vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en de regering zitting heb ben, is in opdracht van premier Queuil- le vervroegd op morgen ter nauwgezet te bestudering van alle eisen tot loons verhoging. Gisteren waren er vrijwel geen bus sen in de Parijse straten te bekennen. Slechts een zesde gedeelte van het normale aantal treinen van de onder grondse liep. Op elke vier gasfabrieken war^n er drie buitei werking. De druk »p het gas was weer laag. De spoorwegstaking, die het verkeer en niet zoals bij vroegere stakingen po- in de Parijse voorsteden reeds heeft litieke eisen, door de communisten ge- stilgelegd, breidde zich ook uit tot an- inspireerdr' der arbeiders het werk heeft neerge legd. Bouwvakarbeiders hielden in geheel Frankrijk symbolische sta klagen, om aan hun looneisen kracht by te zetten. Het vakverbond van Paryse gemeen te-ambtenaren heeft medegedeeld dat het personeel van het waterleidlngsbe- dryf vanmiddag voor 24 uur in staking zal gaan. Ook de doodgravers zullen staken. Na een bijeenkomst van vakvereni gingen van mijnwerkers en de direc- ties van mijnbedrijven, werd bekend j gemaakt, dat de regering besloten had toestemming te verlenen tot loonsverhoging voor mijnwerkers tot een bedrag van 12 milliard francp. Premier Queuille heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hy ver klaarde, dat de verhoging van het mi nimumloon een belangrijk punt vormde zyn regeringsverklaring. Hjj deed een beroep op de stakers het werk te hervatten, „daar deze het land als ge heel doet ïyden". Queuille verocordeelde de „opstandige elementen, die de stakers misbruiken"; De bladen wyzen er echter op, dat de stakers looneisen zonder meer stellen dere delen van Frankrijk, namelyk Lyon en Chalon in Zuid-Oost-Toulouse in Zuid-West, Rennes in West-, en Amiëns en Cane in Noord-Frankryk. Op een belangrijk rangeerterrein ten Zuid-Oosten van Parijs brak eveneens een staking uit. De spoonvegarbeders van Bordeaux j De Christeiyke vakverenigingen heb ben hun leden bij het gas- en electri- citeitsbedryf verzocht het werk te her vatten zolang onderhandelingen gaande zijn. Deze vakverenigingen omvatten echter slechts tien procent der arbei ders. Ongeveer 75 procent is bij de communistische) C.G.T. aangesloten Marseilles willen heden een 24 uur Over het algemeen nam de stakings staking houden. actie bij het vervoer toe. Reuter deelt mede dat in de Noord- President Auriol is per auto scheep- franse centra van de textielindustrie waarts gegaan, daar de treinenloop ge- Ryssel, Roubaix en Tourooing de helft I stagneerd was. Binnenkort zullen de eerste groepen van dienstplichtigendie in aanmer king komen voor de herhalings oefeningen, worden opgeroepen voor de oefencentrat.w. het kamp nabij Oir schot', dat reeds gedeelte lijk gebouwd was en thans wordt afgebouwd en het geheel nieuw in gerichte kamp ..De Wittenberg" nabij Stroe. Dit laatste kamp biedt ruimte aan 3200 man. die hier ge durende vier weken hun herhalings oefeningen volgen. Foto boven: Een overzicht van het kamp .S)e Wittenberg"aan de barakken wordt thans de laatste hand gelegd. Foto onder: De in aanbouw zijnde zuiveringsinstallatie van „De Wit tenberg Bovendien hebben de Fokkerfabrieken nog een aantal andere typen in ontwik keling. Dank zy reeds geruime tyd geleden genomen maatregelen ziin de artillerie- inlichtingen, in samenwerking met be staande Nederlandse bedrijven, in staat in de gehele lopende behoefte van de Nederlandse krijgsmacht aan handvuur- wapenmunitie te voorzien. Daarnaast liet het in de bedoeling op korte ter mijn een zodanige productie-apparaat voor artilleriemunitie op te stellen, dat ook in deze behoefte van de Krijgs macht voor een groot deel kan worden voorzien. De Droductie van militaire voertuigen in Nederland begint op gang te komen waarbij met name eigen ont wikkelingen van specifiek militaire voer tuigen de aandacht verdienen. Dank zij de vestiging van Hisoano Suiza te Breda zal ons land op korte termijn kunnen deelnemen aan de pro ductie van snel vurende wapenen van 20 mm. Het is dus het vaste voornemen van de regering, dat ons land in de militaire en economische krachtsinspanning van de landen van het Atlantisch Pact een belangrijke bijdrage zal leveren. Ter bereiking van een gelijkmatige verdeling van de bijdragen der diverse landen dient men mede rekening te houden met het welvaartsniveau van ieder der landen. Zo blijkt dat het na tionaal inkomen per hoofd van de be volking in Nederland In 1949 500 dol lar bedroeg, tegen 1453 dollar In de Ver. Staten. Het is in dit licht duide lijk, dat de bijdrage per Amerikaanse burger groter kan zijn dan die per Nederlandse burger. De Verenigde Sta ten zijn bereid Europa een deel van het materieel, dat nodig is voor de herbewapening te schenken. De militaire en economische krachts inspanningen verkeren nog in het be ginstadium. In tal van gevallen zullen de productiemogelijkheden hier fee landie moeten worden bestudeerd. De minister twijfelt er niet aan of by een gedegen onderzoek zal biyken dat Nederland nog od veel andere gebieden in staat is zyn bijdrage te leveren in het kader der mi litaire productie. Met het uitspreken van de verwach ting. dat het werk van de Adviesraad voor de militaire productie vruchtbaar zal zijn. verklaarde minister Van den Brink, mede namens de minister van Oorlog en van Marine, de raad geïnstal leerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Steeds ouder. De heer Van Horssen te Hellouw (Gld.) hoopt op 31 Maart as. zyn 103 verjaardag te vieren. Hy maakt het nog goed. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Nog steeds stilstand te Parijs. WEER EEN NIEUW SOVJET-VOORSTEL. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden zym gisteren weer 4% uur byeen geweest. De volgende zitting wordt vanmiddag gehouden. Volgens een Westelijke woordvoeirder werd geen vooruitgang geboekt. Dr Jessup verklaarde, dat de houding van Gromyko gekenmerkt werd door „een arrogantie, die zich niet leende voor onderhandelingen tussen de vier mogendheden." Gromyko diende een nieuwe redactie in van het derde punt van de Russi sche agenda luidend: „Bestudering van de oorzaken van de huidige internatio nale spanningen in Europa en van de middelen, nodig om een werkehjke en duurzame verbetering in de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie, de V.S., het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk te verzekeren, daarby inbegrepen de kwes ties van de beperking van de strijd krachten van de Sovjet-Unie, de V.S., het Verenigd Koninkryk en Frankrijk en van de Instelling van internationale contröle op de uitvoering van de be perking van strijdkrachten, evenals an dere maatregelen ter beperking van de oorlogsdreiging en de vrees voor agres sie en de kwestie van de naleving van huidige verdragsverplichtingen en over eenkomsten tussen de vier mogendhe den." De nieuwe Russische tekst combi neert de inhoud van het eerder Inge diende Russische ontwerp met delen van het eerste punt van de Westerse ontwerpen. Niet over 38ste breedte graad? Vertegenwoordigers van een tiental landen, die troepen hebben in Korea, zyn gisteren samengekomen met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Dean Rusk, ter bespreking van de te volgen politiek ten aanzien van overschrijding van de 38ste breedte graad. Diplomaten van verscheidene landen zouden hebben aangedrongen op een „voorzichtige benadering" van de kwestie der breedtegraadoverschryding. Engeland en Canada, aldus wordt ge meld, verklaarden, dat er een betere kans op een regeling met China zou be staan, indien de verbonden troepen niet de verplichting werd opgelegd Noord- Korea te veroveren. Gemeld wordt, dat de diplomaten het er over eens waren, dat men een tacti sche overschryding van de breedtegraad voor verkenningsdoeleinden moet aan vaarden. De Chinezen hebben eenheden van een nieuw leger in de stryd geworpen in een poging om de opmars der verbon denen aan het Westeiyk front te stuiten. Ten Noorden van Seoel zijn manschap pen daarvan, het 26ste Chinese leger korps, gevangengenomen. In een officieel memorandum heet het, dat elementen van het achtste leger op meer dan tien punten de 38ste breedtegraad tot op minder dan 27 km. zyn genaderd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1