ïeuw Kabinet zonder enthousiasme in Tweede Kamer ontvangen Frankrijk's president Auriol naar Amerika en Canada CH, WD en AR bereid tot medewerking, PvdA klaagt )e Zevenster Panda en de Meester-oiidjheidkundige Radio-programma Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 20 Maart 1951 Tweede Blad No. 27257 linjster-president Drees vandaag aan bod (Van onze Parlementaire redacteur) f, jjoe meer het verandert, des te meer blijft het bü het oude" is men ge- jajd te citeren na het aanhoren van de tien redevoeringen, waarmede Tweede Kamer gisteren het nieuwe Kabinet ontving. Een ontvangst ove- ijns, die niet blijk gaf van veel enthousiasme. De eerste opkomst was yir matig, en reeds bü de derde spreker verflauwde de belangstelling, lüsschlen kan als excuus gelden, dat toch al namens 90 van de 100 leden stemming met het formatie-program was betuigd, en voorts dat wij ze- tü weken lang op politiek gebied niets anders vernamen dan discussies partijtegenstellingen en formatie-moeilükheden. Nieuws viel er der- tilre niet te verwachten. „Mijn verhouding tot dit Kabinet is Het succes van de dag was onbetwist voor de heren Schouten (AR) en Oud (VVD), al spraken zij dan over de ge lukkig voorbije Kabinetscrisis, waarvan zij maar niet genoeg konden krijgen en waarover zij noe allerlei Inlichtingen van Drees es. vroegen. Beiden wezen het verwilt van conser vatisme door de heer Burger als pure fantasie af. Er zijn bovendien nog zeer belangrijke andere groepen lan alleen ondernemers en arbeiders die de heer Burger tegenover elkaar stelde, en met de gerechtvaardigde belangen van al die groepen moet rekening worden gehou den. Zakelijk mag mijn fractie zich over winnaar in dezs crisis besohouwen, al dus de heer Oud. onder Interrupties en gelach. Er is toch een soort bloedtrans fusie op het oude Kabinet toegepast. Dat Romme zelf buiten het Kabinet bleef, maakte dit tot. -hazepeoer z-onder haas". Het is geen gezonde toestand, dat de formateur in de Kamer zit en buiten het Kabinet blijft. Romme heeft het Kabinet als het wa re te vondeling gelegd (grote vrolijk heid) maar zijn vaderschap is te duide lijk gebleken. Premier Drees had nog even gele genheid een kort woord te zeggen, waarin hü vooral de heren Stokmans en Tilanus voor hun vriendelijke woor den dankte. Heden zou hü de gemaakte opmer kingen en critiek beantwoorden. Geestelijke of materiële nood? j gaf menige uiteenzetting een Sr beeld van de onderlinge ver ben, die ongeveer gelijk liggen als KS. svoornaamste verschil met driejaar &a was wel gelijk de heer Zandt Geref-) opmerkte dat de Regering toont in te zien, dat de nood :is «stegen. Als het ..pot verteren" ■s-i afgelopen is, aldus spreker. In- Kieuw Guinea vertrouwde hij de :k>2 niet. en hij uitte zijn teleur- 3 da* de naam van God helemaal 1 de Regeringsverklaring is ge- •i Pit was ook het grote bezwaar van teer Schouten (A.R.). De nood van 2jland is geen kwestie van materiële 3 organisatorische betekenis, doch a geestelijke en morele aard. Wy *!en beseffen, dat wü een roeping dben jegens God en de mensen. Als snaar ware aangeroerd, zou men 1 reel dieper besef in het volk wek- 1 ran de ernstige toestand waarin rerkeren. lR-fractie. hoewel teleurgesteld over ronstinuering van het Regerings- léd door terugkeer van vele ouJe inters, is bereid aan de Regering ir medewerking te verlenen bü de 'ëlijke taak die de Regering wacht, si] haar daden op principiële en Mjke gronden beoordelen, aldus pker. teer Burger (P. v. d. A.) drukte niet eens zo welwillend uit: „Wij raw-hands niet ongenegen dit ex tra- B«ntaire Kabinet te steunen, mits beleid adequaat is aan de nood der a°. kabinet is dan in zijn ogen ooit Eentair?" zou de heer Oud (WD) In antwoord hierop uitroepen. OUD: „FRACTIES NIET GEBONDEN". k WD-fractieleider aanvaardde wens geen gebondenheid aan Ka nt en Regeringsprogram van de .ties. Want dan zou de zelfstandig- van Kroon en Kamer in het ge- iDg komen. (Van onze Paryse correspondent) Heden vertrok met de „He de France", het Franse presidentiële echtpaar, ver gezeld van een uitgebreid gevolg, waarin zich onder meer zijn zoon, die hem als precies dezelfde als tegenover zijn voor- particulier secretaris dient, en de minister van buitenlandse zaken Schu- fronoror' 0IH1» Hq luar Aim lA/n «lillen man, bevinden, voor een reis van drie weken naar Amerika en Canada. De terugtocht op 9 April aanstaande zal worden afgelegd met een vliegtuig van Air-france, dat voor dit doel speciaal met de modernste middelen van com fort werd ingericht, en zelfs een klein, doch volledig, zendstation aan boord heeft. De Franse radio heeft er voor gezorgd, dat tüdens de terugreis pre sident Auriol, hoog in de lucht tussen dc beide continenten, zün landgenoten al zijn eerste indrukken van zijn bezoek zal kunnen weergeven. Washington geka- ganger". aldus de heer Oud. Wij zullen het in zijn moeilijke taak naar vermo gen steunen, en hopen ons nooit tegen over het Kabinet te moeten stellen als op 24 Januari jl. nodig was. Zou zulks echier nodig zijn dan zullen wij het toch doen en een verklaring van Stikker zou ons ook dan niet daarvan kunnen afhouden." Ik zeg dit mede namens miln fractiegenoten" aldus de heer Oud. DANK AAN DREES De heer Romme <KVP) had in een brief aan voorzitter Kortenhorst laten weten, het Juister te achten deze debat ten niet bij te wonen. De reis zal via Washington en Lake Success naar Ottawa voeren en in die drie steden zal president Auriol zich met Franse redevoeringen, vermengd met de weinige woorden Engels, die hy de laatste weken heeft geleerd, tot de In rijn plaats sprak de heer Stok- v^rsadenngen --twee jwlemen- mans. die de ministers welkom heette en waardering uitte voor hun moed om hun functie te aanvaarden. Spe ciaal premier Drees dankte hij voor diens besluit om in 's lands belang aan te blüven. Namens zyn fractie beloofde spreker steun en medewerking aan net Kabinet onder de zinspreuk: .Draagt elkanders lasten". ten en de Uno-assemblee richten. Nu nog maar kort geleden René Pleven de voornaamste kwesties tussen heidelan den in Washington heeft opgelost, lijken de politieke aspecten van deze reis wel tamelijk ondergeschikt. Het beste kan men daarom de presiden tiële visite wel als een good will-missie karakteriseren. Ten aanzien van een eventueel tegenbezoek van president Truman aan Frankrijk wordt officieus De heer Tilanus (CHU) betreurde dat de AR geen regeringsverantwoor delijkheid had willen aanvaarden, maar schonk zijn vertrouwen aan het eerste ma-al, dat een Frans staatshoofd de Ver. Staten zal bezoeken. Als par ticulier is president Auriol in 1925 in TfoI-,:not „.of - or, de V. St. geweest. De belangstelling Kabinet wat men niet bepaald kan j ion non Ho h0„. finr»,oiT in»voor de reis bepaalt Zich in beide lan den voorna-melyk tot de pittoreske bui zeggen van de heer Gortzak (Comm.) en de heer Welter (NKP). Deze laatste betreurde de terugkomst van de ministers Drees en Van Maarse- veen, gelijk voor hem de heer Schouten had gedaan. BURGER WIL DERDE LOONRONDE Van alle sprekers werd verreweg het meest gemopperd door de heer Burger (P. v. d. A.) die in deze kapitalistische maatschappijstructuur- een steeds groter deel van het nationaal inkomen naar de niet-loontrekkende zag verhuizen. Wy schreven daarover en over zijn pleidooi voor een onmiddellijke derde loonxonde reeds in een deel van onze oplage van gisteren. Zijn fractiegenoot, Hofstra, ging nog nader op de financjële en sociale pro blemen in, evenals de heer Andriessen voor de KVP. tenzij den, en in het bijzonder tot de problemen, waar het protocol ook dit keer weer mee te worstelen had. Ze waren veertel, omdat het „jonge" Ame rika in dit domein wat liberaler ge bruiken huldigt dan het „traditionele" Fran-kryk, Aan het bezoek moeten dan ook sedert zes maanden minutieuze on derhandelingen tussen de Franse am bassade te Washington en het State Department zdjn voorafgegaan, 's Pre sidenten zoon is zelfs ter voorbereiding persoonlijk even heen en weer naar Washington geweest. De bagage van de president bestaat uit twee omvangryke kisten van an derhalve meter hoogte en vjjf grote valiezen, die elk 60 kilo wegen. Daar in berinden zich onder meer het ta felzilver en het Sèvres-porselein van I het Elysée. Ook is er een stroom van champagne naar naliseerd. Een der Amerikaanse kranten heeft ironisch opgemerkt dat de president nu ook weer niet denken moest, dat Ame rika zo verarmd was, dat het niet meer zelf voor tafelzilver en dranken kon zorgen. Maar de opmerking was er naast. Een en ander is namelijk bestemd voor de Franse ambassade, waar onder meer een banket voor drieduizend hoofden zal worden aangericht. Tijdens het verblijf in Washington zal tussen de circa twintig officiële diners en noenmalen het Philharmo- nisch Orkest uit Boston een galacon cert geven. Ook over deze uitvoering moet in Amerika enige critiek, n het bijzonder van de zijde van het hoofd- stectelijke orkest, geleverd zijn. De ver klaring luidt, dat het Bostonse orkest geleld wordt door een van Frankryks grootste dirigenten. Charles Münch, die zelf heeft verzocht voor president Auriol te mogen optreden. Volgens het Franse gebruik pleegt een staatshoofd op zijn reizen in het buitenland zijn gastheren met enige lintjes te verblijden. Ook ditmaal neemt de Franse president dus een doosje met ridderorden mee. Het zijn de kleine gif ten, die de vriendschap onderhouden. Maar waarschijnlijk zal er van het doosje maar een bescheiden gebruik kunnen worden gemaakt. Amerikaanse functionarissen mogen namelijk slechts met uitdrukkelijke toestemming van de president een vreemde ridderorde aan vaarden, terwijl Canada zelfs in het ge heel feën lintjes kent. Voor zijn gast heren heeft de president met zorg ver der een aantal geschenken uitgezocht. President Truman, die blbliophiel is, krijgt verschillende boeken van zeven tiende eeuwse Franse schrijvers, die hij UILLETON Oorspronkelijk detective-verhaal door C. BijleveldGelinck K zegen je ook ate chauffeur Eerst als redder, en nu als i'eur. Die vent reed.... als een stier en ik bonkte heen en weer! gelijk was het! Ik ben je ontzettend dankbaar je zegeningen. Hij versnelde nog bun vaart. Haar nu rij je toch meer dan 3, zeg! Ku, vijftig misschien. We moeten niet te ver gaan. geen antwoord en ze voegde ff® later aan toe: Nietwaar, si Hè kind, nog even. Een avond als öjn er geen tien in een Jaar! nregen nu. Om hen heen lagen weilanden in de diepe sche- maar lichtere nevels waasden i^innig over het slapende land. *eg werd het stiller en ze pas- nu de eerste brandende lan- 1 Aan hun linkerzijde lag de Zui- tiijk als een rechte donkere *gen de nog steeds lichte lucht. j?de haar hand op zijn arm. "Hans, het is zalig, maar ik ben -te. Laten we nu omkeren. 'Ais je het zalig vindt, ryd ik nog Hee toe, ik meen het. .Weet je vaar ik aan denk?, be- Jil._ -- Dat mijn wens nu toch "i is. Ik wou vanavond een auto- met je maken en nu is dat J ?6óeurd! glimlachte. Ja, dat is waar. Het Is goed, dat ik mijn gehuurde toch maar ben gaan afha- prettig wagentje hè? A heel prettig. Maar toe Hans, SB we Muiden al' voorbij. En het mi toch ook donker. Keer nu om. h was van plan, vervolgde hij, J tochtje solo te gaan maken. En -- Jij naast me. Je weet, dat ik Uever dan jou Hans, denk aan je belofte! maar W hebt de Jouwe ™èl gehouden! Ik maak immers «lontje met je! Maar luister nu hebt gelyk. Dan zal ik mijn °ok houden! l.^gen weer. En daarna begon ze Hans, nu moét je naar me "Ja?' _,ïïe moéten nu omkeren. Het ;JWi te laat. je zeggen van een sou- mj Jan Tabak? ft. Geen kwestie van. Geen ben werkelijk moe Hans, langen, Hans! Ik kè.n echt niet meer! Ze werd ongeduldig, ze reden nu hard. En hij stopte niet. Waarom keerde hij nu niet om? Toe, nu wil ik, dat je dadelijk stopt! En ik wil met jou naar Jan Ta bak. Ik vind het niet netjes van je, om zo dóó^ te dryven! We zyn nu samen uit. Je bent een egoïst. Ik dacht, dat ik een engel was! Dat was je ook. Maar tce Hans, toe,, draai dan ook dadelijk om. Anders doe je precies hetzelfde als die andere vent: Maar je kent mij toch, Hans, ik wil er uit! We zijn toch goede vrienden? Ik moét er uit! Daar was het weer, de angst, de ver lammende angst! Hij had haar gered, maar hij stond niet stil, hij stond niet stil? Hij reed maar voort, al verder, en het werd al donkerder! Hans!, smeekte ze schreiend, luister nu naar me! Sta nu stil! Niet vóór Jan Tabak! Néé néé!: Ze probeerde aar zijn arm te rukken, hy weerde haar af en drukte nog har der op het gaspedaal. Als je nu rhel c'adelyk stopt, ga ik gillen. Er zijn auto's genoeg op de weg! Dat zul je niet! En toen gebeurde het. j Zijn linkerhand bleef losjes op het stuur liggen, zijn pezige rechter greep ineens als een staten schroef haar lin kerpols. Hij draaide hem, vérdraaide hem. het deed razende pijn. Zij klemde haar tanden op elkaar om het niet uit te schreeuwen-, de tranen sprongen haar in de ogen! Dht gebeurt er als je gaat gillen! Ze zat doodstil, onbeweeglijk, als een geslagen hond in haar hoekje; haar pols brandde en stalk. En ze wist opeens alles. Hans Preller was de man, die haar gisteren had laten schaken, die vanmiddag achter haar aan geslopen was op de vliering en haar opgesloten had, die haar nu wéér ontvoerde. Waarom, wist ze niet. Waarheen wist ze ook niet. Maar het kon haar niet meer schelen ook, niets kon haar meer scheten. Er was nu niets meer aan te doen. Als ze om hulp riep, zou hij misschien haar arm breken. Ontvluch ten was onmogelijk, ze was nu volko men in zijn macht. Zie je Aagje, het souper heb ik besteld by Jan Tabak. Ze gaf geen .antwoord. Wij kunnen dat souper ook laten schieten en verder gaan. Ik heb een vriend in het Gooi. Gerard heet hij. Zij» verdere naam doet er niet toe. Een reuzen-gezellig type is het. Geeft geweldige fuiven. Hij heeft mij voor vanavond uitgenodigd en ik moest een aardig meisje meebrengen. Ik heb jou gekozen. Ze hoorde het amper. Vóór haar do ken nu lichten op. Naarden. wist ze. En daarna kwamen ze in net Gooi. Zouden ze souperen bij Jan Tabak, óf niet Zouden ze feestvieren bij Gerard, die geen achternaam had. Een reuzen- gezellig type. Het kon haar allemaal niets schelen. Ze staande dof voor zich uit. Maar ineens waren er rode lich- I ten, vrijwel dwars over de weg. .Straat opgebroken!" De remmen knarsten ab rupt, ze werd door de plotselinge, schok voorover gegooid. Hans stuurde behoed zaam naar links, waar een smalle doorgang was over twee metalen ban den. Halt! Stoppen! Een felle schijnwerper in haar gezicht, in het zijne. t Politieagenten. En een stem uit het donker: Meneer Pelman, u bent gearres teerd! Ze liet zich half versuft uit de auto helpen. De laatste tien minuten waren een nachtmerrie geweest, een afschuwelijke nachtmerrie. Het volgende half uur was een onwezenlijke droom, waarin het enige reële de pijn aan haar pols was. Er waren twee politieagenten bij de nauwe doorgang tussen de berm-langs- de-vaart en de opgebroken weg, en de ene had haar uit ae auto geholpen. De ander sprak met Hans, die eerst hevig protesteerde en toen probeerde be vluchten; nu kwam de eerste agent er ook aan te pas en er had een korte, felle worsteling plaats. Er klikten boei en enJ Hans werd weer in de auto ge duwd met een agent naast zich aan het stuur, Vóór en achter claxonneerden auto's, die passeren wilden; er werd met een automobilist aan de Naardense zijde gesproken, die zyn wagen keerde en terugreed. En dat alles in een onwezen lijk schemerlicht, terwijl de vaart langs de weg de lichtere hemel reflec teerde. (Wordt vervolgd» *aoe! wil met J°u souPereri in mae je nU met van me ver- 22). „Nee-nee-nee!" sprak de veld wachter van Ezelsbrugge. „Ik kan dit volstrekt niet toestaan! Dat graaft hier maar zonder vergunning alsof het niets is! Ik kom hier de orde herstellen!" „Het récht is aan uw zijde, trouwe wa ker!" sprak Joris Goedbloed eenvoudig. „Aan uw dwingende, maar simpele eisen zal worden voldaan. Ik betaal u zonder morren een tientje boete. Voorts zal ik u een tientje schenken teneinde daar mee de beoogde vergunning deelachtig te worden; andermaal een tientje schenk ik u wanneer gij u wilt belasten met het op een afstand houden van de nieuws gierige menigten, welker komst ik voor zie, en een laatste tientje zij u deelach tig voor die aardige krant, die ik gaarne van u kopen wilde. De Heer Panda zal zo goed zijn, u deze vier tientjes uit te reiken „O ja?" vroeg Panda, maar Joris gaf hem geen antwoord en verdiepte zich onmiddellijk in de krant, terwijl de veld wachter met uitgestrekte hand bleef staan tot Panda betaald had. „Goed!" zei de politie-man toen. „De orde is her steld! Goede middag, heren!" en met die woorden ging hy heen. Terwijl Joris de krant las, kon Panda nu rustig graven, en op twee meter diep te deed hij zijn eerste vondst. „Kijk eens. Joris!" riep hij, terwijl hy het opgegra ven voorwerp omhoog stak. „Is dat soms Romeins?" Joris legde zijn krant terzijde en keek eens aandachtig. „Hm een belang wekkend siervoorwerp, inderdaad",, gaf hij toe. „Maar ik vrees, dat deze wekker eerder Byzantijnse dan Romeinse in vloeden verraadttoen groef Panda weer verder. weliswaar niet lezen kan geen van béide staatshoofden verstaat practisch een woord van de taal van de ander maar die in hun prachtige kalfleren banden toch een aanwinst zullen be tekenen voor zyn bibliotheek. Mrs Truman staat een Sèvres-servies te wachten en Margareth een reis-ne- cessaire, uitgevoerd in Russisch leer. Voor de Canadese president en zijn familie worden verschillende exquise producten van de Franse luxe-industrie meegebracht. Enig hoofdbreken heeft voorts het kledingprobteem gekost. Het Franse protocol schrijft voor dit soort plech tigheden nauwkeurig voor wat gedra gen dient, te werden. Voor een ont vangst bij een staatshoofd toch wel minstens: hoge hoed, jacquet en ge streepte broek. In Amerika huldigt men op vestimentair gebied wat vrijzinniger principes en de voorkeur van president Truman b.v. voor bontgekleurde hem den met opdruk van fleurige figuren is algemeen bekend. Men heeft naar een compromis gezocht De hoge zye, die hoogstens nog een enkele Amerikaanse handelaar in schertsartikelen voor han den had, heeft men van Franse zijde laten vallen. Van de Amerikaanse kant is tenslotte de gestreepte broek aan vaard die daar tot dusverre tot de exclusieve uitrusting van begrafenison dernemers behoorde en zelfs het jacquet heeft Washington van folkloris tisch reliq-uie tijdelijk tot erkend kle dingstuk verheven. Madame Auriol heeft het Amerikaanse protocol minder moeilijkheden berokkend. In haar kof fers voert ze met wederzijdse instem ming dertig der laatste creaties der grootste Parijse modehuizen mee. De elegante „presidente" beschouwt zich zelf graag als ambassadrice van de Pa rijse mode. Enige malen zal ze door Amerikaanse vrouwencomité's ontvan gen worden om over het teven der Francais es te vertellen. De laatste weken hebben de Ameri kaanse kranten, de radio, de televisie en de bioscopen al uitzonderlijk veel aandacht aan dit eerste bezoek vaneen Franse president besteed. Er zijn en kele korte films over het leven van president Auriol en de geschiedenis van het Elysée naar de overzijde gestuurd en verschillende malen heeft 't Franse staatshoofd Amerikaanse journalisten te woord gestaan. Met veel genegenheid hebben ze verhaald over madame Auriol, die sedert haar vijftiende jaar, toen zij met hem huwde, de president in zyn veelbewogen leven terzijde stond en met niet minder sympathie werd het huiselijk leven in het Elysée beschre ven. De president, omringd door zijn vrouw, zoon, schoondochter en twee kleinkinderen, herinnerde decorrespon dent van de New-Yorker, zo zeide hij, aan het gezinsleven van wijlen presi dent Roosevelt. De Auriols kunnen zich lijkt het. geen vererender introductie denken Heel Frankryk hoopt en verwacht zo, dat beide presidenten, ondanks hun (aalmoeilykheden, het best met elkan der zullen vinden. Hun karakters, democraten in hart en nieren, lyken inderdaad zeer verwant. En ook hun beider carrières tonen veel overeen komst. Van eenvoudige origine heb ben zowel Truman als Auriol na een moeilyke jeugd dank zü hun geestes gaven, dooh vooral ook door hun sym pathieke en innemende eenvoud de hoogste plaats in het maatschappelijk leven hunner landen mogen bereiken. Redders van de „Marga" gehuldigd „NEDERLAND MET ZULKE MANNEN NIET VERLOREN". Aan boord van het Nederlandse weer- schip „Cumulus" dat gistermorgen van het station op de Atlantische Oceaan te Rotterdam terugkeerde en I ligplaats koos aan de Parkkade, wer den door d? president-directeur van de Kon. Zuid-Hollandse Maatsch&ppü tot redding van schipbreukelingen, de heer Murk Leis, onderscheidingen uit gereikt aan kapitein P. J. Groen en zes opvarenden. Zij hebben kans ge zien op 21 Februari j.l., toen de „Cu mulus" op weg was naar zyn station, 7 opvarenden inclusief de kapitein te redden van het in nood verkerende Noorse schip „Marga". De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, merkte op: „Gy zijt zeelleden en hebt het getoond. Met zulke mannen als gij is Nederland niet verloren". De heer Murk Leis was van oordeel, dat de redding van deze mensen een uitzonderlijke daad is geweest. Hij noemde haar een staaltje van wijs zee manschap en overhandigde de zilveren legpenning van de Maatschappij, verge zeld van een oorkonde. Vervolgens ontvingen de zes opvaren den de zilveren medaille en een oorkon de van de Maatschappij. Tot slot sprak kapitein J. P. Groen een dankwoord. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir. WERKELIJK HET EERSTE KIEVITSEI? Door de heer G. Klok, werd in de omgeving van de Rudolfstichting ln de gemeente Barneveld, een kie vitsei gevonden. Hij heeft het de Koningin aangeboden, in de hoop dat het 't eerste kievitsei van dit jaar is. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllk DE DUITSE MARKT VOOR GROENTEN EN FRUIT. Het Nederlandse veilingsysteem en coöperatiewezen is als voorbeeld geno men voor de marktordeningswet voor fruit en groenten, die thans door het Westduitse ministerie van Landbouw en voedselvoorziening wordt opgesteld, zo verklaarde de Staatssecretaris van' het Departement dr Sonnemann in een bij eenkomst van tuinders te Bonn. Het ligt in de bedoeling de productie geheel door de coöperaties te laten veilen. Deze zul ten er voor moeten waken de aanbouw binnen bepaalde grenzen te houden. Zij zulten voorts de standaardisering, sorte ring en verpakking moeten verbeteren teneinde de Duitse producenten in staat te stelten met het buitenland te concur reren, zo meende dr Sonnemann. De marktwet zal volgens spreker van het Departement maatregelen bevatten om invoeren te beperken in perioden, waar in de binnenlandse productie op de markt komt. ALGEMENE VERGADERING DER C.H.U. De Christelijk Historische Unie zal Woensdag 16 Mei a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam haar algemene vergade ring houden. Na een kort openingswoord van de heer N. W. Tilanus zal behan deld worden het nieuwe ontwerp begin selprogram en een ontwerp tot wijziging van de statuten. WOENSDAG 21 MAART. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: Nieuws; 7.15 Gr.muziek, 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.15: Gr.muziek; 8.18: „Onder ons gezegd"; 8.23 Gr.muzlek, 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00: Gr.muzlek. VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA 10.20: Kook- praatje; 10.35: Voor de vrouwj 11.00: Gr.muzlek; 12.00: Accordeonmuz.; 12.30: Land- en tulnbouwmededelingen; 12 33: Voor het plattelend; 12.38Hawalianmuz 12.55: Kalender; 13-00: Nieuws; 13.15: Omroeporkest; 14 00; Gesproken portret; 14.15: Jeugdconcert; 15.00: Kinderkoor; 15.20: Voor de Jeugd: 15.50: Pianorecital; 16.00 Voor de Jeugd; 16.30: Voor de zie ken; 17.00: Voor de Jeugd; 17.30: Gram.- muziek; 17.45: Regeringsuitzending: drs L. Coomans de Ruiter: „Bouwkunstenaars onder de vogels ln Nieuw-Guinea"; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varia; 18.20: Actu aliteiten; 18.30: Radio Volksuniversiteit; Prof. R. W, Broekman: „De levensver richtingen van de menselijke geest: Voortplanting"; 19.00: ..De strijd om het nationale Inkomen", causerie; 19.15: In strumentaal kwartet; VPRO 19.30: Voor de Jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05: Politiek commentaar; 20.15' Metropole orkest en solist; 20.55: „Bloeimaand", hoorspel; 22.15: „Poerim". Joodse uit zending: 22.45: Populalr-wetenschappe- lljke causerie: 23.00: Nieuws; 23.15 Orgel spel; 23.3524 00: Gram .muziek, Hilversum II (298 M.) NCRV: 7.00: Nieuws; 7.15: Ochtendgymnastiek; 7.30: Gram .muziek; 7.45: Een woord voor de aag; 8 00: Nieuws en weerberichten; 8.18: Gewijde muziek; 8.45: Gr.muzlek; 9.00: Voor de zieken: 9.30: Gr.muzlek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00: Gr.muzlek; 11.10: „Het Lioht op de Berg", hoorspel; 12.00: Bas-bariton en plano; 12.30: Land- en tuinbouwmede- dellngen; 12.33: Mandoline-muziek; 13.00: Nieuws; 13.15: Militaire reportage; 13.20: Lichte muziek; 14.00: Kamerkoor en so list; 14.45: Voor de meisjes; 15.00: Gr. muzlek; 15.45: Strijkkwartet; 16.15 Voor de Jeugd; 17.30: Planoduo; 18 00: Koor zang; 18 30 Commentaar Famlliecompe- tltle:' 18.40: Radiokrant: 19.00: Nieuws en weerberichten; 19.15: Voor de Jeugd; 19.30 ..Matthaus Passion"; 23.4524.00 Nieuws. Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.00 Lichte muziek, 12.30 Hoorspel. 13.00 Gr.muz., 13.J5 Gevarieerde fanfaremuz., 13.55 weerber 14,00 Nieuws. 14.10 Repor tage. 14.30 Twintig vragen. 15.00: BBC Midland Light Orchestra en solisten. 16.00 hoorspel. 17 00 Gr.muzlek. 17.15 Discussie over actuele vraagstukken, 18.00 v. d. kinderen. 18.55 Weerber., 19.00 Nieuws, 19 15 Sport, 19.20 Causerie, 19.30 Gr.muz., 20.00 Gev'. proogr., 20.45 Cau serie, 21.00 Symphonle-ork<ist, 22.00 Nieuws, 22.15 Symphonle-ork.. 23.00 Ca baret, 23.2u Caauserle. 23.45 Parlements- overz., 24.000.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1300 en 247 M.) 12.00 ..Mrs Dale's Dag boek", 12.15 BBC Northern Ireland Light Orchestra, 12 45 Hoorspel. 13.00 Parle- mentsoverzicht. 13.15 BBC Northern Or- ohestra. 14,15 Gev. programma, 14.45 v. d. kinderen, 15.00 v. d. vrouw, 16.00 Lichte muziek, 16.30 v. d. soldaten, 16.45 Ar- beidersork., 17.15 „Mrs Dale's Dagboek", 17.30 Schots orkest en solist 18.30 Or gelspel, 18.45 Dansmuziek. 19.15 Hoorspel, 19.30 v. d. Jeugd. 20.00 Nieuws en radio journaal. 20.25 Sport. 20.30 Gev. progr., 21.00 Discussie. 21.30 Hoorspel, 22.00 Nieuws, 23.15 Actualiteiten, 23.20 „The Birdman", 23 3o Dansmuziek, 24.00 Voor dracht, 0.15 Lichte muziek, 0.561.00 Nieuws, Nordwestdeutsclier Rundfunk (309 M.) 12.00 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.20 Omroepork. en solist, 14.15 Amusements muziek, 15.4o Gev. muziek. 16.30 Filmmu ziek, 17.00 Nieuws, 17.05 Klassieke muz., 18.00 Orkestconc., 19.45 Nieuws, 20.05 Gev. muziek, 22.15 Nieuws, 24.00 Idem, 0.351.00 dansmuziek. Brussel (324 en 484 M.) 11.45 Ope- raconc.. 12.30 Weerber. 12.32 Causerie, 12.35 Gr.muzlek, 13.00 Nieuws, 13.15 Amusementsmuz., 14.00, 14.45 en 15.45 Gr.muzlek. 16.00 Orkestconc., 17.00 Nieuws, 17.10 Grmuzlek, 17.30 Causerie, 17.40 Gram.muz., 17.50 Boekbesprek.. 18.00 Vlaams progr., 18.30 v. d. soldaten. 19.00 Nieuws 19.30 Lenteprogr.. 19.50 Radlo- feullleton, 20.00 Omroepork., 21.00 Actua liteiten, 21.13 Ethnlsche muz., 22.00 Nieuws, 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws, 23.0524.00 Verzoekprogramma. 484 M.: 12.05 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.10. 13.30, 14.30, 16.30, 17.10, 17.45, 18.30, 19.—, 19.20 en 19.40 Gram.- muzlek, 19.45 Nieuws; 20.Gr muziek, 20.30 Frans Belgisch uitwissellngsprogr.. 21.30 Gr.muzlek, 22.00 Nieuws, 22.15 Jazz muziek. 22.45 Grammuziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Gr.muzlek, 23.55 Nieuws. Frankrijk. Nationaal Programma (249 en 347 M.) 12.00: Symphonleorkeet en solist 13.00 Nieuws, 13.10 Zangrecltal. 14.05* Nieuws. 14.10 Planorecital. 18.30 Amerikaanse ultz. 19.00 Orkestconcert; 20.00 Gr.muzlek. 20.30 Uitwissellngsprogr. FrankrykBelgië. 21.50 Gr.muzlek, 22.45 Planorecital, 23.Gr.muzlek, 23.30 zang- recital, 23.4524.00 Causerie. AGENDA HEDEN. Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling en demonstraties R.K. Avondtekenschool, 7.309.30 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal (Foyer)Lezing Plet Bakker over de Slag ln de Javazee, 8 uur nam. DONDERDAG. Den Burcht: Concert Soc. Zangkoor „Morgenrood". 8 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg): Tentoon stelling van gegraveerde portretten door Robert NanteulL Werkdagen 25 u. nam. (t/m 31 Maart). BIOSCOPEN. Trianon „De grote Inzet" (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Haven-melodie" (18 Jr). Zondag 2.30 4.45, 7.16 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Jeanne d'Arc" (14 Jr). Zondag 2, 5, 8.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur. Litlo „Ma Pomme" (alle leeft.) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 0.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Wlnterbloesem" (alle leeft.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Maart 13 uur tot Zaterdag 24 Maart 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wljt, Bree6traat 74. Tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek./Wllhelmlnapark 8. TeL 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3