DEFENSIE EIST IN VIER JAAR 6 MILLIARD, NADIEN JAARLIJKS 1 MILLIARD Weerbericht GAZELLE Drees als woordvoerder van nieuw Kabinet: Dekkingsmiddelen half om half uit belastingverzwaring en leningen Prijsstijgingen te verwachten door begrenzing van subsidie-totaal Parlementair Kabinet ondanks geschillen Sombere werkelijkheid RIJWIELEN fc!e Jaargang ZATERDAG 17 MAART 1951 No. 27255 LEIDSCH DAGBLAD jjctfur: J. W. Henny ^redactie: B W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5,15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel i. LeldeD - Giro oo. 57055 Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Eed 21507 Het touwtrekken duurt voort te Parijs ter conferentie der ^vervangende ministers van bui endse zaken het touwtrekken nog d voortduurt, schijnt men toch te aannemen, dat voldoende over- ^nming bereikt zal worden om de rjè Vier rond de tafel te brengen. teerszijden worden immers conces- gedaan, die er op wijzen, dat het gieren van de grote conferentie '<37 gemeend is. En het zou o.i. al /'vreemd moeten lopen, wanneer niet zoveel goodwill worde, op- "jcht, dat in plaats van de plaats- 'ingers de ministers zelf gaan on- -jandelen. In welk geval de spannin- )g heel wat groter zullen zijn dan reeds het geval Is. blussen groeit in Duitsland de onge- -•~id, dat het wel eens het kind van f. relening zou kunnen worden. In opzicht is er inderdaad alle reden die vrees. Want, dit staat vast, op komende conferentie zal ongetwy- de Duitse ontwapening een be- srjjk punt van bespreking uitmaken "zo er tussen Oost en West overeen- jaing zou worden bereikt, dan is ojmeming van Duitsland in het ka- ran het Noordatlantisch pact vry- uitgesloten, zo deze niet reeds tot. feit is geworden. Dan valt Duits terug tot een staat; waarmede in opzicht geen rekening meer wordt -iden. Doch aan wie dan de schuld? zou Bonn de hand in eigen boe- moeten steken en speciaal de so pten, die totdusver niets hebben ver- om de militaire deelneming te- te gaan, omdat zij meenden daarin waardevol ruilmiddel te hebben concessies af te dwingen inzake -el der zelfstandigheid. Vergetend, de omstandigheden zich plegen te jen, doch erkenning van deelge- ichap nimmer meer te veranderen Bij een volslagen omzwaai zóu echter f Bonn nog heel wat te redden zijn, 't Washington is blijkbaar vast vootr- ■ns om door te zetten zolang er steekhoudende argumenten zijn verdere bewaping te staken. Wash- .„ti wil zich onder geen voorwaarden slaap laten sussen en vandaar dat Verenigde Staten met de grootst elljke snelheid zich op het ergste it voorbereiden. Het wil zich niet q verrassen en dit streven is slechts te juichen. Ret alleen dat zodoende de positie a het Westen in totaal sterker wordt, urvan bij komende onderhandelingen :ruik zal kunnen worden gemaakt, u bovendien neemt aldus de kans i, dat onder druk straks meer zal wor- toegegeven, dan nodig is! En ge- de politiek van het Kremlin mag worden verondersteld, dat van ajde alle mogelijke druk zal wor- toegepast, wanneer het tot be spre ien komt. Daartegen neemt Wash- stón bij voorbaat zijn maatregelen r, zonder enige onderbreking voort ?aan op het uitgestippelde pad der "'wapening, hoewel nogmaals met- grootste nadruk" wordt vastgelegd, slechts defensie daarmede doel is, agressie. Daarvan kan Bonn mis- i!?n nog gebruik maken, doch dan het zeer snel moeten zijn en alle .dusver geopperde bezwaren volledig zijde moeten stellen. Bonn kan zich spiegelen aan de poli- - Italië, dat al heel wat verder jekomen door- een grotere soepelheid toon te stellen. Daarvan getuigde bespreking met de Fransen en nu ;drom het contact te Londen. Ook al de positie van Italië, dat zij direct -f erkend, van het begin af aan heel gemakkelijker. Voor Moskou blijft juist de ontwape- 'l van Duitsland op het eerste plan ,n. Blijkbaar vreest het Kremlin ■'5 zozeer dan een herstel van het 2tse leger .Voor Bonn had dit alleen reeds vol zede sein moeten zijn lotussen mene men niet. dat Moskou "actie heeft stop gezet, al wordt nu .Parijs onderhandeld over de prelimi- ren van een regeling. Men zie slechts r Perzië! Daar hebben de Sovjets voordeeltje weten te behalen, waar de betekenis nog niet is te overzien. Perzië zegt, zegt momenteel: olie! •nu. het Perzische parlement heeft Pnncipe besloten tot naturalisatie olievelden, hoewel er met Britse "nappijen nog een contract lo- is tot 1993. Zou dit feit inder- worden genegeerd, dan zou de ■^sche olie binnen bereik van Mos- gekomen. Geen wonder, dat Engelse zijde en Amerika steunt ^ij naar vei*mogen alle zeilen en bijgezet, om de vorkregen rech- overeind te houden. Intussen zal dit ®uict de situatie in het nabije Oos- u|e toch al weer vertroebeld ls j# allerlei omstandigheden, men den- ?-T de bemoeienis van de Ara- landen met Marokko, ongewisser G«n en heel wat zorgen baren. /ït de Sovjets in Perzië achter de j/nnen hebben gewerkt, is wel zeker *°os de moord op de premier, die /c de nationalisatie was. is niet aan de gang van zaken. het laatste woord n°S niet Looncompensatie wordt besproken doch kan niet volledig zijn De nieuwe Regering heeft zich hedenochtend aan de Tweede Kamer gepresenteerd. Ministerpresident dr W. Drees legde een uitvoerige Regeringsverklaring af. waarin hoofdzakelijk nadruk werd gelegd op de consequenties van de militaire inspanning, waarvoor ons land momenteel is geplaatst. Aanleiding tot de Kabinetscrisis was het Nieuw Guinea probleem. Momenteel onoplosbaar" is het oordeel der nieuwe Regering. Komt er enige wijziging in die situatie, dan zullen de Kamers daarover worden ingelicht. De nationale aandacht dient geconcentreerd te worden op verhoging van de Nederlandse bijdrage tot versterking der Wes? Europese afweer tegen 'militaire, sociale en economische agressie. Dit kost ons land milliarden. die deels uit de opbrengst van belasting verhoging. deels uit leningen moeten worden bestreden. Voorts is beperking van investeringen en consumptie noodzakelijk. De overheid kan zich. gezien de prijsstijging der grondstoffen op de wereld markt. niet meer een ongewijzigde subsidiepolitiek veroorloven. Prijs stijgingen zijn derhalve onvermijdelijk. Overleg over de mogelijkheid van looncompensatie zal worden geopend doch deze mogelijke compenstatie kan nooit volledig zijn. Hoe somber deze tijden ook schijnen, wij staan niet voor een toekomst zonder uitzicht. Tijdelijke beperkingen openen ons de rest van de weg- ómhoog naar een betere toekomst. Denken wij aan de oorlogsjaren, dan kunnen wij ons sterken en onszelf bereid maken, om de offers te brengen die thans van ons allen worden gevraagd. OPNIEUW ENIGE REGEN. k BUt verwacht tot morgenavond //-wegend zwaar bewolkt met enige j>l?' maar morgen ook plaatselijk op- //Sen. Matige tot krachtige en aan Dist wellicht tijdelijk harde wind TT1 Zuid en West. Morgen overdag meeste plaatsen iets minder at- (Opgemaakt te 10 uur). Zon 18 MAART. °P: 6.50 uur; onder: 18.48 uur. ^!n op- 12.38 uur: onder: 5.17 uur Skater te Katwijk te 1151 uur. J 3 te 0.39 en 13.04 uur). Dit Dimmer bestaat uit 12 pagina's. Minister-president Drees ving zijn Re geringsverklaring aan met een korte uiteenzetting van de informatieve en formatieve werkzaamheden van prof. Romme, die tot samenstelling van zijn i kabinet hebben geleid. In tegenstelling met 1948 is ditmaal, aldus dr Drees. een ontwerpprogram ma van de Regering vooraf aan het oordeel van de fracties, die partijge noten in de Regering tellen, onder worpen. Dit programma is 'in alge mene zin aanvaardbaar gebleken voor een grote meerderheid in het Parle ment. al zal geen enkele groepering de eigen denkbeelden daarin ten volle weerspiegeld hebben gezien. Meningsverschillen zijn onvermijde lijk en de crisisweken hebben wellicht sommige tegenstellingen eerder ver scherpt dan verzacht. Toch vertrouwt de Regering, dat ook het besef is ver sterkt van de ernst van de toestand, waarvoor ons volk staat en van de plicht om ondanks geschillen en ver schillen alle krachten in te spannen, ten einde daaraan het hoofd te bieden. OORZAAK VAN CRISIS NIET WEGGENOMEN. Bij de besprekingen over een ont werp-programma bleek, zoals te ver wachten was. dat ten opzichte van het Nieuw-Guinea-vraagstuk, dat de direc te aanleiding tot de Regeringscrisis is geweest, de meningsverschillen zijn blij ven bestaan. De Regering acht een goede verstand houding tussen Nederland en Indonesië van vitaal belang en zal het mogelijke doen om een vruchtbare samenwerking te bevorderen. Zij betreurt het, dat in Indonesië het geschil over Nieuw-Gui- nea geacht wordt daarvoor een belem mering te zijn Voor het ogenblik ech ter kan geen weg worden aangegeven, langs welke dit geschil op voor belde partijen aannemelijke wijze zou kunnen worden opgelost. Indonesië schijnt slechts hervatting van ds besprekingen te wensen, wanneer vooraf vaststaat, dat de souverelniteit over Nieuw-Guina aan Indonesië zal worden overgedragen. Het is duidelijk, dat de Staten Gene raal een hervatting op die voorwaarden niet verantwoord achten en dat een Kabinet, dat de steun van de volks vertegenwoordiging moet genieten, op deze grondslag niet zou kunnen worden gevormd. Onder de gegeven omstandigheden kan geen Kabinet anders doen dan een afwachtende houding aannemen en de ontwikkeling op de voet volgen. Indien tc eniger tijd het Kabinet in verband met een belangrijke verande ring in de omstandigheden zou menen een wijziging in de status van Nieuw Guinea te moeten bevorderen, dan zal het. gezien de unieke betekenis welke deze aangelegenheid kennelijk voor de volksvertegenwoordiging heeft, het Parlement vooraf in de ge legenheid stellen, zijn mening hier over kenbaar te maken. DRIE KARDINALE KWESTIES. Minister Drees wees er op, dat deze regeringsverklaring, evenmin als het programma, waarop de regering thans is gevormd het gehele terrein van het regelingsbeleid bestreek. De wereldverhoudingen en de om standigheden waarin Nederland ver keert. hebben in het afgelopen jaar en in het bijzonder in de laatste maanden een zo diepgaande wijzi ging ondergaan, dat de aandacht moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbe langen van ons volk raken, en ten aanzien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij aan: 1. vergroting van de Nederlandse bij drage in de samenwerking der vrije volken ter verzekering der collectieve veiligheid; 2. het daardoor mocliïker geworden maar even noodzakelijk blijvend sluitend maken van hel staats budget; 3. het dekker van het tekort op de Nederlandse betalingsbalans. Deze drie problemen zijn innig met elkaar verweven en alle sterk be ïnvloed voor de gevolgen van de aan val op Zuid-Korea, lijke beschaving vrijwel dodelijke we reldoorlog. uitblijft. Deze bijstand kan echter slechts dan in volle omvang verzekerd wor den geacht, als in de eerste plaats de West-Europese landen zelf een zo groot mogelijke bijdrage leveren. De minister-president herinnerde aan de bijdragen, die Nederland reeds thans heeft geleverd en wees er op, dat het thans in de bedoeling ligt. voorshands een diensttijd van 18 maanden aan te houden. Bovendien heeft Nederland op zich genomen op den duur niet drie, maar vijf divisies te vormen. Willen wij gelijke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wij echter verder moeten gaan. Gaan wij zo ver als wü organisato risch kunnen verwerken, dan zal wel, als alle omstandigheden overigens on geveer gelijk blijven, na enige jaren weer kunnen worden volstaan met mi litaire uitgaven als wij ons de laatste tijd voor 1951 dachten, namelijk circa 1 milliard gulden, maar dan zullen ge durende de eerste jaren hogere uitga ven onvermijdelijk zijn. Over een tijd vak van vier jaar wordt het totaal der extra uitgaven geschat op nagenoeg twee milliard. Voor de eerstkomende jaren is der halve te rekenen met een extra uit gave van 509 mllliocn per jaar boven hetgeen eerder reeds in uitzicht werd gesteld Hieruit zal ook de burgerlijke verdediging moeten worden bekostigd. Budgefair is dij. alleen te verant woorden. indien dekking daarvoor ver zekerd is. De kosten zullen voor onge veer de helft uit belastingen en voor de andere helft uit leningen moeten worden verkregen. Waar milliarden uit worden geput Het liet in de bedoeling, spoedie voorstellen in te dienen tot verhoging van dc vennootschapsbelasting en van de inkomstenbelasting naar de maat staf van de winst, van de omzetbelas ting op minder noodzakelijke artike len. de omzetbelasting bij de groot handel en van dc motorrijtuigenbelas ting. Verder zal de mogelijkheid worden onderzocht van een overwinstbclasting, terwijl nog andere belastingen in over weging zijn. Tegelijkertijd zal de fiscale winstvast- stclling in overeenstemming worden gebracht met redelijke bedrijfsecono mische overwegingen. Op de begrotingen zullen bezuinigin gen tot een bedrag van circa 150 mil lioen gulden worden aangebracht. ONGUNSTIGE ONTWIKKELING BETALINGSBALANS De Nederlandse betalingsbalans heeft zich sinds 1949 ongunstig ontwikkeld, aldus dr Drees. In 1946 was 38 procent van onze invoer door export gedekt, in 1949 bedroeg dit percentage op een meer dan drie maal zo hoog niveau van de buitenlandse handel 71 procent. Wel was dat een gunstig jaar, doch verwacht mocht worden dat de moeilijkheden ten opzichte van de betalingsbalans hun einde naderden. 1950 gaf echter een ge heel ander beeld. De liberalisatie van het handelsverkeer deed de invoer stij gen. in het bijzonder in de textielsec tor. Aanvankelijk leken dit tijdelijke ver schijnselen. Na Korea deden zich an dere en veel ernstiger factoren gelden. De prijzen van de grondstoffen stegen met gerote sprongen Dat de Nederlandse productie juist in 1950 in snel tempo is Momenteel geen neg tot oplossing van Nieuw Guinea-probleein Kamers worden ingeschakeld indien omstandigheden wijzigen Spreker stelde het op prijs, namens de Regering een woord van warme be wondering te spreken jegens het kleine maar kloeke Nederlandse detachement, dat deelneemt aan de uit die aanval voortgevloeide strijd en dat zich daar bij door zijn houding zozeer heeft on derscheiden, doch ook zo smartelijke verliezen heeft geleden. Spreker voegde hier woorden van grote waardering aan toe voor de taak, die de Koninklijke Ma rine hierbij vervult. GROOTST MOGELIJKE BIJDRAGE. De strijd op Korea heeft de mogelijk heid voor conflicten elders op de we reld doen toenemen. Dank zij het At lantisch Pact kunnen de continentale landen van West-Europa bij een aanval j op één van hen niet alleen op aller I samenwerking rekenen, maar ook op de bijstand van de Verengde Staten. Groot 1 Brittannië en Canada Dit in de we reldgeschiedenis ongekende feit kan er I ontzaglijk veel toe bijdragen, dat agres sie tegen West Europa, mogelijk lel- 'dende tot een nieuwe, voor de mense toegenomen heeft daartegen niet kun nen opwegen. De prijzen der uitvoerpro- duoten steeg veel minder dan de grond- die daarvoor moesten worden ingevoerd. Onzekej- is welke bedragen wij aan Marshallhulp en hulp voor de bewape- rüns 2ullen ontvangen, welke bronnen de tekorten ook over 1950 nog hebben kunnen dekken. Het feit, dat Duitsland de liberalisatie niet onverminderd blijkt te kunnen handhaven, is voorts een ern stige tegenslag voor onze uitvoer. Daar door baart de betalingsbalans grote zor gen. Het zou niet verantwoord zijn mone taire reserves in enigszins belangrijke mats In te zetten tot dekking van deze te verwachten ernstige tekorten. GEEN RIGOUREUZE DISTRIBUTIE Zowel de liberalisatie als de beëindi ging van de distributie maken het on mogelijk. de consumptie te beheersen als gedurende de jaren na de oorlog. De Re gering acht de nadelen verbonden aan I sterke rantsoenering groter dan de voor delen. I Wel zullen in een aantal gevallen pro- I ductievoorschriften moeten worden ge geven. opdat schaarse en dure grond stoffen zoveel mogelijk door andere wor den vervangen. Internationaal overleg hierbij is geboden. GEEN ALGEMENE VERLENGING ARBEIDSTIJD In overleg met het bedrijfsleven zal verdere verhoging van de productie met kracht worden bevorderd. Het ligt niet in de bedoeling van de Regering, op al gemene verlenging van de arbeidstijd aan te sturen Blijvende toeneming van de productie zou daarvan waarschijnlijk ook niet te verwachten zijn. De Rege ring vertrouwt er echter op. dat bepaal de arbeidersgroepen bereid zijn tot tij delijke arbeid-sverlenging 'zoals de mijn werkers onlangs) ten dienste van de be- hoeftevoorzienirg van ons volk. INVESTERINGPOLITIEK Afdoende verkleining van de kloof tussen in- en uitvoer zal echter in korte tijd slechts kunnen worden verkregen door maatregelen te nemen, die de In vesteringen en het verbruik treffen, j Nederland heeft in de laatste tijd meer dan een vijfde van het nationale Inko men besteed aan investeringen, aan her stel van wat venvoest werd en aan zorg voor de toekomst. Ook in de komende I jaren zal Nederland in dit opzicht meer moeten doen dan vele andere landen, 1 doch beperking zal nodig zijn en ook mogelijk, gezien het vele dat reeds is be- reikt. De overheid zal daarin voor moe- I ten gaan. De particuliere investeringen zullen indirect druk ondervinden van de onvermijdelijke verhoging van de belas tingen, de kapitaalsschaarste als gevolg van credietcontróle en het plaatsen van leningen. Met dit alles mag echter niet te vèr worden gegaan. Woningbouw en indus trialisatie blijven noodzakelijk. Daarom zal er een zeker evenwicht moeten zijn tussen de vermindering der investerin gen en van het verbruik Belastingen op de minder noodzakelijke artikelen zullen dan ook worden verhoogd. PRUS STIJGINGEN! Het zal niet mogelijk zijn te ontkomen aan de noodzaak de prijsstijgingen op de wereldmarkt te doen doorwerken op bepaalde levenmlddelenprijzendie tot nu toe door toegekende subsidies con stant werden gehouden. Wü waren reeds een eind op wegnaar geleidelijke afschaffing der consumen tensubsidies gevorderd. Thans echter dreigen door de internationale prijsstij gingen de subsidies voor 1951 die aan vankelijk 175 millioen zouden bedragen maar met speling op 200 millioen wer den geschat, op te lopen tot 450 millioen of meer. De Regering acht algehele afschaf fing der subsidies op het ogenblik niet verantwoord. Het totaal zal echter moeten worden begrensd op 175 mil lioen. Voor de consumenten zullen uit deze begrenzing prijsverhogingen voortvloeien. Teneinde hamsteren en ongeoorloof de winsten te voorkomen, is de Rege ring genoodzaakt, de grondstoffenpri.j- zen vandaag reeds op de nieuwe basis vast te stellen. Dit brengt met zich mede, dat prijsverhogingen onmiddel lijk van kracht kunnen worden. De omstandigheid dat hierdoor ook ten aanzien van noodzakelijke levens middelen een prijsstijging zal intreden, die de gehele bevolking treft, maakt het anderzijds noodzakelijk, dat ge waakt wordt tegen onnodige prijsver hogingen, die bepaalde bevolkingsgroe- oen doen profiteren van wat voor het volk als geheel een zwaar te dragen last is. Indien in een bedrijfstak onge motiveerde prijsverhogingen worden geconstateerd, zal onverwijld tot het vaststellen van een gedetailleerde prijsregeling worden overgegaan. Een scherpe controle zal worden uitgeoe fend op onverantwoorde prijsafspra ken. GEEN VOLLEDIGE LOON COMPENSATIE Over de sociale gevolgen van de prijsstijgingen, in verband ook met de reeds ontstane achterstand bij de lo nen, zal de Regering zo spoedig moge lijk overleg openen met de Stichting van de Arbeid. Men zal echter moeten realiseren, dat ditmaal een volledige compensatie niet mogelijk is. Aan de positie van de ouden van da gen zal in dit kader bijzondere aandacht worden besteed. Wij staan, zo besloot Ministerpresi dent dr W Drees hoe donker het soms ook om ons heen moge zijn. niet voor een toekomst zonder uitzicht De collec tieve veiligheid der Atlantische samen werking schept kans op een behoud van vrede en veiligheid zoals vroeger bij dreigende agressie niet was te verkrij gen. Tegenover de zware materiële druk die op velen zal komen te rusten, zal het temeer ons aller plicht zijn niet af te laten van het pogen om het geheel van onze maatregelen mede te richten op het betrachten van sociale rechtvaar digheid. Wij moeten ons tijdelijk beperkingen on leggen om de huidige moeilijkheden te kunnen overwinnen en straks weer voort, te gaan on de weg omhoog die wij sedert de bevrijding zijn opgegaan. Tegenover de taak die thans voor ons ligt staan wij gelukkig als een gezonder en sterker volk dan wij waren bij het einde van de bezetting De herinnering aan wat wij in de bezettingsjaren heb ben doorstaan, moze ons volk opwekken en sterken, nu wii ons opnieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrilheid, onze volksaard en ons volksbe staan. WIE in de hiernaast afgedrukte re geringsverklaring de hoeveel ste sinds de Bevrijding? inder daad een verklaring zoekt voor de rede nen waarom de jongste kabinetscrisis liefst zeven weken moest duren, speurt tevergeefs. Goed beschouwd is deze crisis een der vreemdste geweest, welke ons land ooit heeft gekend: een motie van wantrou wen in het regeringsbeleid wordt met overweldigende meerderheid verworpen en leidt niettemin tot het collectieve ontslag van het kabinet. Het feit, dat het 7 weken moest duren alvorens een oplossing werd gevonden, bewijst overi gens, dat de motie-Oud weliswaar de aanleiding vormde tot deze crisis, maar dat toch de controversen in parlemen taire kringen dieper lagen dan in de strekking van deze motie tot uitdruk king kwam. Het ging in werkelijkheid om een verbreding van de regerings basis; een poging om een einde te ma ken aan de bijna exclusief rooms-rode combinatie, welke sedert 1945 ons land heeft geregeerd en om een streven zo veel mogelijk politieke partijen in de verantwoordelijkheid voor 's Lands be stier in deze ongetwijfeld zeer critieke periode der wereldgeschiedenis te be trekken. Wanneer men de samenstelling van het nieuwe kabinet beschouwt, is de vraag gerechtvaardigd of een betrekke lijk geringe verschuiving in de richting van een waarlijk parlementair kabinet opweegt tegen het nadeel van een zo langdurige stilstand in het beleid en tegen de schade, welke deze crisis on tegenzeggelijk aan ons toch al zwaar ge havend internationaal aanzien heeft berokkend. Zonder twijfel: er zijn meer dere belangrijke lichtpunten. Wij zijn ervan overtuigd dat het niet in 's Lands belang zou zijn geweest, wanneer een belangrijke volksgroep als de Partij van de Arbeid vertegenwoordigt, in de oppo sitie zou zijn gedrongen en wij verheu gen ons over de prolongatie van een be kwame figuur als mr Stikker op de post van Buitenlandse Zaken. Wij achten het voorts een verblijdend verschijnsel, dat de zogenaamde „derde macht" in het nieuwe kabinet in vergelijking tot het oude een aanmerkelijke versterking heeft ondergaan. Maar wü betreuren het anderzüds dat tijdens de afgelopen weken meermalen is gebleken hoe over wegingen van partü-politieke aard pre valeerden boven de behartiging van het gemeenschappelüke nationale belang. Het is niet voor tegenspraak vat baar: dit Kabinet is sterker dan het voorgaande. Maar het is naar onze smaak niet zo sterk als het had kunnen zijn, wanneer alle betrokken partijen hun politieke kleurenbril had den vervangen door een rood-wit- blauwe! WAT heeft dit Kabinet te bieden? Op deze vraag geeft de jongste regeringsverklaring een uiter mate somber antwoord, nachtans getui gend van een realiteitsbesef, dat een eerste voorwaarde vormt voor de over winning der moeilijkheden, waarmede de wereldsituatie ons confronteert. Het is helaas inderdaad zo. dat de allerhoogste waarden, welke het leven waard maken om geleefd te worden, de inzet vormen voor de gigantische strüd ten dienste van een menswaardige sa menleving. De realisatie van dit besef dwingt tot de erkenning der noodzake- lykheid tot het brengen van offers. De regering roept daartoe het Nederlandse volk op in een mate, welke voor nie mand te verwezenlyken zal zün zonder een aantasting van het individuele wel vaartspeil. Onze nationale verplichtin gen, voortvloeiend uit onze deelneming in het Noord-Atlantisch Pact, zullen in de eerstkomende 4 jaar niet minder dan G milliard vorderen. Dat is een voor de nationale volkshuishouding astrono misch bedrag, dat alleen kan worden opgebracht, wanneer de gehele natie blyk geeft te beseffen dat ons bestaan als volk en als individu op het spel staat. Als middelen daartoe geeft de Rege ring aan: le. Productieverhoging, waarbij voor alsnog niet gedacht is aan een ver plichte verlenging van de arbeidsduur; 2e. consumptiebeperking, waartoe leder een het zijne zal hebben by te dragen; 3e. belastingverhoging, welke zien wy het goed in de eerste plaats het be drijfsleven zal treffen en 4e. beperking der consumentensubsidies, waarvan prysverhoglngen het onvermljdelüke gevolg zullen zijn. In afwachting van de resultaten van het overleg, dat de Regering zich voor stelt te plegen met de Stichting van de Arbeid nopens de sociale gevolgen dezer prijsstügingen, legt zü er de nadruk op, dat een volledige compensatie 'b.v. in de vorm van een derde loonronde) niet mogelyk is. De eindconclusie van deze regerings verklaring is grotendeels tevens haar uitgangspunt: „De herinnering aan wat wy in de bezettingsjaren hebben door staan, moge ons volk opwerken en sterken, nu wij ons opnieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrijheid, onze volksaard en ons volks bestaan". Na de teleurstellend-idealistische instelling van de voorgaande kabinet ten, zouden wij ten aanzien van dit staatsstuk als verblijdend symptoom willen vaststellen: „N4ir maar wair!" (Ingcz. Mcd.-adv.) reeds vanaf f 139,55, geheel compleet met lamp jasbeschermer, slot enz. GEBR. HUISMAN, CARRIERHUIS Showroom Hogewoerd 66, Tel. 22962 DE HAAGSE POST. Naar wy vernemen is de .Haagse Post" overgenomen door de N V. Uit- cev-rsmaatschappü ..Het Periodiek" (J. J. Krop) te Delft. Het blad zal op de oude voet blüven voort bestaan.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1