ferkgevers tot brengen van offers bereid Weerbericht Mc Arthur waarschuwt Zuid-Koreaanse regering Thans doen de Westelijken te Parijs concessies Frans kieswet-vraagstuk schijnt opgelost 00 lentuële extra-winsten bestemd voor gemeenschap Sterke verlaging weelde-verbruik noodzakelijk Ivj Jaargang VRIJDAG 16 MAART 1951 No. 27254 LEIDSCH DAGBLAD Meteor: j. w Henny [redactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f515 per kwartaal, f0.40 pet week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dlr en Adm.r 25041; Red 21507 jlaslrophale daling levens peil en omvangrijke werkloosheid voorkomen Centrale Werkgeversorganisaties £en naar aanleiding van de econo mie situatie van ons land de volgen d-klaring afgelegd; 3» zich toespitsende internationale stellingen hebben ons land voorde taak geplaatst om als lid van het ad-Atlantisch Pact een bijdrage te ■sea voor de opbouw van een geza- iijke verdediging. Van de gehele Ne- rtsdse samenleving zal daarvoor een g-e inspanning worden gevergd. hiermee samenhangende proble- 2 hebben de vier verbonden werkge le weten het Verbond van Neder- ie Werkgevers, het Centraal Soci- Werkgevers Verbond, het R.K. Ver- 1 van Werkgevers-Vakverenigingen tet Verbond van Protestants-Chrls- :i> Werkgevers in Nederland zich in ifgelopen weken diepgaand bezig ge in. Zij zijn daarbij tot de conclu- sekomen, dat op het bedrijfsleven are plicht rust om onder de hui- moeilijke en wellicht in de toekomst moeilijkere omstandigheden zijn -jzge in het landsbelang te leveren, ïa ernstig probleem, waarvoor ons ftzieh ln de laatste jaren ziet gesteld. tekort op de betalingsbalans. Met mogelijkheid dient rekening te wor- gehouden, dat door de stijging van lereldmarktprijzen en het tengevolge mn ongunstiger worden van de iroet, dit tekort, groter wordt. Onder 2 op zichzelf reeds moeilijke omstan- gteden wordt van ons volk ten be- „9e van de defensie een aanzienlijke krachtsinspanning gevraagd. Desondanks zal een sluitende beta- ajsbalans moeten worden bereikt om kd catastrophale daling van het Ie- uaspeil en een omvangrijke werk- bïsheid in de naaste toekomst te «rkomen. Hiervoor zal bij voortdu- naar een verdere opvoering van ie productiviteit moeten worden ge streefd. In de gegeven omstandighe id is dit echter onvoldoende om de Billijkheden te boven te komen. Het riddel, dat op korte termijn in be- bngrijke mate daartoe kan bijdragen, Is ten algemene consumptiebeperk'lng. harnaast mag worden aangenomen, hl de investeringen zich, door de zich rijzigende omstandigheden, eveneens op een lager niveau zullen bewegen, hoezeer dit met liet oog op de toekom stige werkgelegenheid is te betreuren. Ongetwijfeld zal een consumptiebeper king, veroorzaakt door een stijging van de prijzen, en een daarbij achterblijven van de inkomens, spanningen te weeg brengen, die alleen kunnen worden ge dragen, indien in alle lagen van de be volking het besef leeft, dat er inder daad door allen offers worden gebracht om onze bestaansmogelijkheid te hand haven. In dit verband behoort naar de mening van de Verbonden een consump tiebeperking mede in te houden een ster ke verlaging van dat verbruik, dat in de huidige omstandigheden als weelde moet worden beschouwd. De ondernemers wereld is bereid een uiterste inspanning te leveren om aan de verhoogde eisen, die aan de productie worden gesteld, te voldoen. Het is naar de mening der Verbon den zeker vereist, dat eventuele extra winsten, die als gevolg van deze ver grote inspanning in sommige delen van het bedrijfsleven mochten worden behaald, voor zover zulke winsten reëel zijn, aan de gemeenschap ten goede dienen te komen. De Nederlandse ondernemerswereld heeft er bij haar bespreking van bo vengenoemde problemen naar gestreefd zich ernstig te realiseren dat de of fers, die het Nederlandse volk zich in de huidige noodtoestand dient te ge troosten; gelijkelijk verdeeld moeten worden over de verschillende lagen der bevolking. En zij is er zich van be wust, dat het Nederlandse bedrijfsle ven ten volle zijn deel zal hebben te dragen In de verhoogde lasten, die op ons volk zullen drukken". Keer nog niet naar Seoel terug De verbonden troepen ontmoeten bij hun langzame opmars in centraal Korea toenemende tegenstand, maar op de Westelijke flank kwamen Amerikaanse speerpunten tot op 24 km. van de 38e breedtegraad. Ongeveer 35 km. ten Zuiden van de grens trokken de verbonden troepen Hongtsjon binnen. De Zuid-Koreanen vonden de omgeving van Seoel verlaten. Een 6.000 communisten graven zich, naar gemeld wordt, 15 km. ten N.W. van de stad in. De Amerikaanse 25ste divisie breidt haar bruggenhoofd over de Han, ten Oosten van Seoel, uit. Een dorp werd veroverd. De Zuid-Koreaanse re gering heeft haar voornemen kenbaar gemaakt de regeringsdepartementen weer naar Seoel over te brengen. De legercensuur heeft geen nieuws doorgelaten over de juiste afstand, die de verbonden troepen nog van de 38ste breedtegraad verwijderd zijn. Er zijn ook geen berichten ontvangen over de Zuid- Koreaanse troepen in het uiterste Oosten van het front, maar er zijn aan wijzingen. dat zij het dichtst van allen bij de breedtegraad zijn. Generaal MacArthur heeft de Zuid- Koreaanse president dr Syngman Rh?e gewaarschuwd, dat een onmid dellijke terugkeer naar de zetel van zijn regering te Seoel „niet verstandig" zou zijn. In een bedankbrief aan Syngman Rhee voor de gelukwens bij de herove ring van Seoel door de verbonden legers verklaart dis opperbevelhebber, dat, hoe wel hij blij is, dat de oude hoofdstad weer „bevrijd is van de krachten der tyrannie", de toestand een ingrijpend verschil toont met die in September, toen de Amerikaanse mariniers de hoofdstad op de Noord-Koreanen ver overden. Dit keer hebben de communis ten „geen beslissende nederlaag gele den" en zich in goede orde teruggetrok ken, aldus MacArthur. ..Terwijl de be vrijding van Seoel de grootste psycho logische betekenis heeft is het van mi litair standpunt bezien sleohts een episode in de actie, waarvan het ver band met de hoofdlijn der strategie slechts Indirect Is". Hoewel de toekomst van Seoel nog niet veilig geacht kan worden, zo voegt MacArthur hieraan toe. heeft hij de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal Ridgway, opdracht gegeven de terug keer van de boeren naar de gebieden achter de linies der verenigde naties, waar voedsel geproduceerd kan worden, te vergemakkelijken ten einde een zo groot mogelijke voedseltoevoer te ver zekeren. DE 38STE BREEDTEGRAAD, President Truman heeft od een Ders conferentie verklaard, dat het besluit of de verbonden troepen de 38ste breed tegraad zullen overschrijden er een van tactische aard was en genomen diende te worden door de bevelhebber te velde en niet door de opperbevelhebber, die 7.000 mijl van Korea verwijderd was. I BRAZILIK naar een nieuw systeem! Indent Vargas van Brazilië heeft li;? regeringsverklaring het nieuwe k^aanse congres verzocht om „ver- n van het gehele bestuuT van ^and" en geleidelijke herziening van u onele werkwijzen. Dit vloeide Ik w het beginsel, dat de regering i'. v°lk was voortgekomen en ten 2 van het volk diende te func- In ten regiem, waar de rege lt-, het volk was gekozen, aldus ltS'iWas het t>estaan van gelijke de maatschappelijke wedijver «wiedende eis. Dit zou kunnen Ibtoi ,bereikt door een constructieve Ito ,m? Van de vruchten van ar- a kapitaal. ENIGE REGEN verwacht tot morgenavond r mek OÜ vele Plaatsen Iu4> t e,n of motregen. Zwakke tot l--cpk r61" vrij krachtige wind hoofd ig gen Zuid Oost en Zuid West. Iü4 temperaturen, vooral tn de en ochtend. (Opgemaakt te 10 uur) in c: 17 MAART |'j>p 652 uur; onder: 18.46 uur. KL0?'- 11.25 uur onder: 4 45 uur. In w t-e Katwijk te 10.04 en 22.59 4D5toflier bestaat uit tien pagina's. ADENAUER MINISTER VAN buitenlandse zaken Dr Adenauer heeft verklaard dat hij op den duur de functies van bondskan selier en minister van buitenlandse za ken niet in ziin persoon zal kunnen blijven verenigen. .Doch zolang ik het laatstgenoemde ambt bekleed, zal ik ook pogen het volledig uit te oefenen", zeide hii in een toespraak tot de amb tenaren van het nieuwe ministerie. Na gewezen te hebben op de moeilijk heid dat het nieuwe West Duitse minis terie van buitenlandse zaken weer ge heel opnieuw moet worden opgezet, verklaarde de Bondskanselier nog; „De diplomatieke vertegenwoordigers der West Duitse republiek in het buitenland kunnen onder de huidige omstandigheden het best een zekere mate van terughoudendheid in acht nemen hierdoor zullen z ij zich juist de achting der buitenlanders verwerven". Hii legde er de nadruk op. dat ook leden van de sociaal-democratische partii bii de bezetting van posten in het buitenland in aanmerking kwamen. Bii de opbouw van het ministerie van buitenlandse zaken zou de organisatie van het vroegere mini-terie in grote trekken als voorbeeld dienen, maar aan de huidige verhoudingen aangepast worden. Volgens Adenauer was het vroegere Duitse ministerie van buiten landse zaken nooit een nationaalso- cialistische instelling geweest. Dr Adenauer heeft de vijftigjarige professor Hallstein. leider der West Duitse delegaties bii de besprekingen te Parijs over het olan-Schuman en het Plan-Pleven voor de vorming van een verenigd Europees leger, tot staatssec retaris aan ziin ministerie benoemd. Prof. Hallstein was reeds staatssecre taris der kanselarij. Het huis in Ayot St. Lawrence HertfordshireEngelandwaar de beroemde schrijver George Bernard Shaw bijna een halve eeiiw lang ge woond en gewerkt heeft, is bestemd als gedenkteken. As. Zondag zal het voor het publiek opengesteld worden. De inrichting van het huis is nog precies als tijdens de laatste levensdagen van Shaw. Links: het zomerhuisje in de tuin. waar Shaw vaak zat te werken. Rechts: De hal. met links de rol stoel. die Shaw. na zijn val. waar door hij invalide werd. moest ge bruiken. Rechts de kapstok met zijn geliefde groene jas COMMUNISTISCH LID VAN DE BELGISCHE RAAD VAN STATE AFGEZET. Het Belgische Hooggerechtshof heeft bepaald, dat het communistische lid van de Raad van State de hoogste wet gevende instantie in België Henri Buch uit zijn ambt zal worden ontzet, omdat hij, door als actief agent van een politieke partij op te treden, „ernstig tekort is geschoten in het acht nemen van de terughoudendheid, die bij zijn functie en taak past". Buch is in de afgelopen twee jaar als vooraanstaand propagandist der Belgi sche communistische partij op de voor grond getreden. STRIJD TEGEN DE INFLATIE IN DE V. ST. Eric Johnston, administrateur van de dienst voor economische stabilisatie in de V.St. heeft Truman en de regerings leiders gewaarschuwd, dat het Ameri kaanse verdedigingsprogram gevaar loopt, in de war te worden gestuurd, als zij de striid tegen de inflatie niet doel treffender steunen. De minister van landsverdediging, George Marshall, zou het standpunt van Johnston hebben gesteund met de ver klaring. dat de snelle staging van de priizen de kosten voor de landsverdedi ging verhoogt, het moreel van de bevol king doet dalen en de mobilisatie in ge,raar brengt. Jonhstoi. betreurde wat hi1 noemde de tegenzin van boeren, arbeiderrs of industrie om de door het verdedigings- program geëiste offers te aanvaarden. Na de bijeenkomst van de mobilisatie- raad voor de verdediging weigerde Johnston een door de grote pakkerilen aan haar arbeiders toegekende loons verhoging te bekrachtigen, daar het nieuwe tarief het maximum overtrof. De voorzitter van een der betrokken vakbonden v er k'aar de. dat tot staking zou worden besloten als de verhoging niet werd goedgekeurd. LABOUR WIL ZICH VERWEREN Meer dan 100 Labourleden van het Britse parlement hebben een motie in gediend, die een eind wil maken aan de verkoop van sterke drank in het Lagerhuis na 10 uur 's avonds en aan de pogingen van de oppositie om door lange tot diep in de nacht durende ver gaderingen Labour te doen vallen. Deze stap van Labour volgde op een Woens dagavond gehouden geheime vergade ring van de Labourfractie. De socialisten zeggen, dat premier Attlee en zijn collega's ten minste tot de herfst in functie willen blijven om het prestige van Labour, waaraan o.m. door het vlees- en steenkooltekort af breuk gedaan is te herstellen. GROMYKO NIET TEVREDEN De Westelijke vertegenwoordigers op de conferentie van plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier te Parijs hebben bil de voort gezette bespreking van de agenda voor de ministersconferentie een nieuwe re dactie van het eerste punt van de Wes telijke ontwerp-agenda voorgesteld, lui dende: „Het onderzoe"k naar de oorza ken van de huidige internationale span ning in Europa en naar de middelen cm een werkelijke en blijvende verbete ring in de betrekkingen tussen de Sov jet-Unie de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk te verzekeren, zoals het huidige bewapeningspeil. zijn gevolgen voor de kwestie van de ontwapening, maatregelen ter verwijdering van de vrees voor agressie, nakoming van de huidige verdragsverplichtingen". De Sovjet-Unie heeft voortdurend ge staan op een verwijzing naar ontwape ning van Duitsland op de agenda voor de bijeenkomst van "de ministers van buitenlandse zaken. Ernest Davies (Engeland) zei, dat de nieuwe tekst belangrijke concessies aan het Sovjetrussische standpunt in hield en het uiterste was waartoe het Westen kon gaan. Gromyko (Sovjet-Unie) critlseerde de nieuwe tekst, maar behield zich zijn standpunt voor. Hij verklaarde, dat de woorden „ontwapening van Duitsland" weliswaar in de nieuwe formule voor kwamen maar dat het ontwerp de be langrijkste en brandende kwestie in een moeras van algemeenheden verdronk. De Westelijke mogendheden gaven verdere reacties op de door de Sovjet- Unie ter tafel gebrachte voorstellen. Hoewel zij hierin een duidelijke stap vooruit zagen, vonden zij deze nog on bevredigend op een aantal punten, voor al de formulering van het eerste punt op de Sovjet-nota. waarin wordt aan gedrongen op nakoming door de vier mogendheden van de overeenkomst van Potsdam ten aanzien van de ontwape ning van Duitsland. De Westelijke afgevaardigden betuig den opnieuw hun spijt er over dat het nieuwe Sovjet-ontwerj voot hun derde agendapunt de bespreking van de ver mindering der bewapening scheen te be perken tot de vier grote mogendheden. De Amerikaanse afgevaardigde. Philio Jessirp die namens de Westelijke mo gendheden he»- nieuwe voorstel 'ndiende. verklaarde, dat de Verenigde Naties thans het vraagstuk van de verminde- Joego-Slavië blijft buiten elk pact MAAR ZOEKT TOCH AANSLUITING BIJ HET WESTEN. Jocgo-Slavië zal buiten elk pact met welk land ook blijven, aldus heeft Mosje Pijade, de voornaamste theoretius van de Joegoslavische communistische par tij, te Londen verklaard op een bijeen komst van de buitenlandse persvereni- ging. Joego-Slavië zou zich noch hij het Noord-Atlantisch verdrag, noch bij het plan-Marshall, de Raad van Europa, de Europese betalingsunie, noch zelfs bij een beperkte Balkan- of Middellandse Zee alliantie aan sluiten. Joego-Slavië was ook geen voorstan der van herbewapening van Duitsland, hoewel „deze zaak zich zou kunnen ontwikkelen", Dit betekent niet, dat wij van plan zijn alleen te blijven ingeval van ge vaar". aldus Pijade. Joego-Slavië wenste economische sa menwerking met het Westen, „maar het Westen zal ons moeten nemen zoals wij zijn". Pijade ontkende, dat hij besprekingen had gevoerd met de Italiaanse premier, de Gasperi, en diens minister van Bui tenlandse Zaken, graaf Sforza, over het vraagstuk Triest, hoewel zij allen te zelfdertijd te Londen waren. ,Het was slechts een samenloop van omstandig heden". verklaarde hij. ring der bewapening bespreken, omdat het veel meer landen dan de grote vier aanging. Jessup zei voorts, dat, deelne ming van Duitsland in het Atlantisch pact de verdediging van Burooa zou ver sterken zonder in enig opzicht het zui ver defensieve karakter van de orga nisatie te veranderen. Gromyko verklaarde nog. dat de taak van de vermindering der strijdkrachten der grote mogendheden concreter was dan het onderzoek naar het algemene bewapeningsbeleid. De Sovjet-Unie kon geen agenda aanvaarden, welke dek.vcs- tie van de nakoming van de overeen komst van Potsdam of de ontwapening van Duitsland ignoreerde. De vergadering duurde drie uur en vijftig minuten. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY IN PARIJS. Generaal de Latere de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, is te Parijs aangekomen. De generaal verklaarde dat opgeven van Indo-China door Frankrijk „on denkbaar" was. Hij voegde er aan toe: „Voor de eerste maal is het mogelijk een overwinning als afloop aan de ho rizon te zien. De verzoeken, die ik kom doen zijn bescheiden en redelijk Ik heb daarom vertrouwen, dat zij met begrip zullen worden ontvangen". In zijn functie van inspecteur-gene* raai der Koninklijke Landmacht heeft Z.K.H. Prins Bernhard gister morgen een deel van de oefening ..Crescendo" meegemaakt en de ver schillende legeronderdelen, die bij de oefening betrokken zijn bezocht. Op de viersprong in Putten be* spreekt Z.K.H. met een groep offi* eieren de situatie. Tweede van rechts met bril) Generaal-Majoor A. T. C. Opsomer. Commandant Strijdkrachten te Velde. COMMUNISTISCHE INFILTRATIE IN KAMPEN VAN PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN De Libanese veiligheidsdienst heeft medegedeeld dat in kampen van Pales tijnse vluchtelingen daarin ziin 120.000 personen op grote schaal „communistische infiltratie" is ontdekt. Een aantal leden van een comité, dat zich met verbreiding hiervan bezig hield is gearresteerd. Verklaard wordt dat die communisten het stichten van een „democratische staat" in Arabisch Palestina en het vormen van een federatie met Israel nastreven. DOCH NIEUWE STAKINGSGOLF DREIGT. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In Frankrijk is het kieswetprobleem opgelost doch werden de stakingen her vat. Gisteren heeft de Franse Kamer waarschijnlijk voorgoed een einde aan het kieswetprobleem gemaakt. Met een behoorlijke absolute meerderheid werd het compromisvoorstel van de gematig de afgevaardigde Delachemal aanvaard, dat voorziet in een meerderheidssysteem in één ronde en dat in precies dezelfde lezing 1 Maart j.l. oorzaak van de jong ste crisis werd. In grote lijnen is met dit resultaat aan de katholieke eisen voldaan. Ofschoon het voorstel eerst nog de Senaat moet passeren om dan na een tweede lezing in de assemblee pas kracht van wet te krijgen mag men toch verwachten dat nu in feite deze netelige kwestie begraven is. Wanneer aldus een politiek obstakel van de eerste orde uit de weg is ge ruimd, doemen op hetzelfde moment an dere moeilijkheden op. die '•oor de re gering en zeker voor het volk niet min der ernstig lijken. Het lijkt er inderdaad veel op, dat Frankrijk sedert twee da gen een nieuwe stakingspeiode Is inge treden. Gisteren hebben in het land studenten tegen het dure leven gede monstreerd en vanochtend werd een staking van onbepaalde duur onder het metro- en autobuspersoneel geprocla meerd. Zoals men zich herinnert werd eind Februari in dezelfde bedrijven een waarschuwingsstaking afgekondigd, die uit het oogpunt der arbeiders volkomen is geslaagd. De Parijzenaars echter kon den zich over dat succes minder ver heugen. Voor hen luidt thans weer het parool: tippelen. Weliswaar heeft de regering inderhaast een aantal provi sorische buslijnen georganiseerd, die met vrachtauto's moeten worden onder houden, doch de ervaring leerde, dat door zo'n maatregel hoogstens tien procent van het publiek kan worden ge holpen De prefectuur, die vorige maal alle ..automobilisten opriep de voetgan gers in hun wagens mee te willen ne men, heeft gisteren de Parijzenaars ge vraagd slechts in zeer dringende geval- U.n zich op straat te wagen. Het ver zoek leek nogal overbodig, omdat men wel aspirant-zelfmoordenaar moet zjjn om zich voor zijn plezier te werpen in de chaos, die Parijs vandaag weer staat te wachten. De inzet van de staking ls nogmaals een eis tot loonsverhoging ten bedrage van 6000 francs (66 geilden) per maand voor alle arbeiders van de metro. De re gering heeft berekend, dat inwilliging van deze eis voor de circa millioen pas sagiers die elke dag van de metro ge bruik' maken een verhoging van drie franc per rit zou betekenen. Bovendien zouden, wanneer het hek eenmaal van de dam is, zeker ook andere arbeiders gelijkluidende eisen indienen bij de re gering. Het staatsbudget zou dan gron dig uit zjjn verband worden gelicht. Niettemin heeft de regering bij monde van premier Queuille zich bereid ver klaard Maandag a.s. met de betrokken vakverenigingen met hun moeilijkheden te willen spreken. Als antwoord van de vakverenigingsleiders werd echter die staking afgekondigd. Over de duur en het verloop is op dit moment nog niets te zeggen, maar zeker is dat de arbei ders, zowel communisten als socialisten en katholieken, vast besloten schijnen, voet bij stuk te houden. Men kan zelfs eerder verwachten, dat de stakingen zich spoedig zullen uitbreiden over het spoorwegpersoneel. Dg nieuwe krachts- proef tussen regering en arbeiders die voor het grootste deel in de communis tische C.G.T. zijn georganiseerd, schijnt zich aldus aan te kondigen. Illlllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHAPEN-VIERLING Een schaap van de veehouder P. Gootjes te Wognum heeft het le ven geschonken aan niet minder dan vier lammeren. Een zeldzaam voorkomende gebeurtenis. DE WERELDLIGA TOT BESCHER MING VAN DIEREN. Dr mr W. Hu gen holt z naar Engeland. Gelijk bekend zal het bestuur van de Wereldliga tot bescherming van dieren van 1 tot 3 April ln hotel Kurhaus ver gaderen. De bedoeling is een Internatio naal Rode Kruis voor dieren op te rich ten, gesteund en behartigd door de UNO, de zgn „blauwe cirkel". De president van de Liga, dr mr W. Hugenholtz uit Leiden, gaat daarvoor eind April besprekingen voeren ln En geland. Hij is eveneens uitgenodigd de te Londen te houden Britse Conventie mede te maken van 23 tot 25 April. De burgemeester van Londen-West- minster zal dit congres der Engelse ver enigingen op dlerenbeschcrmlngsgebled openen, waarna de heer Hugenholtz het woord zal voeren.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1