\ferivarrencle combinaties rond Kabinetscrisis J feit dat informateur Romme aan IJSirotóen fractie-leiders medewer- mrr,xntz voor een vier-partijen-kabi- |?o toch tegelijkertijd pogingen on- r-jn om twee leden van de vijfde bTvcor datzelfde kabinet te winnen f heren De Gaay Fortman en Mey- - ran de AH. partij) heeft in po- it hingen nogal opzien gebaard. t nsagt zich af wat hij daarmee be- Zou hij ZO snel werken dat hij reeds fceen volgende mogelijkheid bezig is, KL] de kansen van een tevoren bé- Efde mogelijkheid nog niet allen ge- Geen speculatie met voorraden Nog geen vorderingen ter Parijse conferentie Is;,* Jaargang VRIJDAG 9 MAART 1951 00 No. 27248 LEIDSCH DAGBLAD factor: J W. Henny IstidTedactle: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5,15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Dlr en Adm.: 26041; Red 21507 Ttfee ijzers in het vuur 'ia onze parlementaire redacteur) IV ijjn gewogen? Iru Katholieke zijde spreekt men van B pijlen op de boog", maar in V V D. gewaagde men minder vriendelijk 7 te indruk dat de heer Romme «salijk met twee spellen kaarten tege- |j manipuleerde Tktussen is er nog niets van bekend rÓH of VV.D. tegen deze handel- JL protest heeft aangetekend. |0-.d3t ook hun een brede basis meer Klom is? Ir-omdat de beide aangezochte A.R- "in nog niet definitief bedankt heb- |D» heer De Gaay Fortman, althans, V gisteravond opnieuw door de in- Jk-ateur ontvangen. Itöalve enige demissionnaire ministers iioleegde de heer Romme ook nog het öur der R.K Kamerfractie. I Debat over amendement- I Noord-Atlantische vloot weer uitgesteld tot na pasen? D? Britse regering besloot gisteren ie de tweede maal het debat in het refauis over de benoeming van een •rikaanse admiraal tot opperbevel- :er van de vlootstrijdkrachten der terse verbondenen in de Atlantische roan uit te stellen. De conservatiewen, trillen dat een Britse admiraal deze :Je krijgt te vervullen, waren tegen Doch de regering achtte dit rciïkelijk om haar in staat re stellen hd debat hierover een volledig over at te kunnen geven van de benoe men van militaire leiders in het ka- is van het Noordatlantisch verdrag. [Morrison, leider van de socialistische ijertiulsfractie, verklaarde dat het de- vermoedelijk niet voor Pasen zou üiUen worden gehouden, Churchill zeide, dat de oppositie be- éi is met het debat te wachten tot de gering het bedoelde overzicht heeft r?v?ven Hjj kon zich echter niet ver aten in te stemmen met een uitstel cna tot na Pasen. Engelse leger-begroting goedgekeurd Ü4 MIIUOEN POND STERLING VOOR 1951—1952. Ka twaalf en een half uur in zitting i rijn geweest heeft het Britse Lager- ids zijn goedkeuring gehecht aan de rooting voor de uitgaven voor het bitse leger in het belastingjaar 1951— Deze uitgaven worden op 420 mll- toa pond sterling, geschat, hetgeen 120 p2ioen pond meer is dan verleden jaar. Hel debat werd besloten door c!e ml- ï&r van oorlog Strachey, die o m. zel- lat de regering de huidige proauctie fu gevechtswagens onvoldoende acht, &cen waarom er twee nieuwe fabrie- a voor de vervaardiging van tanks tiro worden gebouwd, Strachey deelde verder mede, dat En- '4-d over genoeg gevechtswagens be- tdt om er drie divisies mee te kun- ta uitrusten. De regering heeft bestel en gedaan vóór nieuwe typen voer en ter waarde van vijf millioen pond. Minister Strachey verdedigde de poli- van het verkopen van oorlogsma- tiial aan de bondgenoten van Enge- e die h\j „van vitaal belang" achtte Tenslotte deelde de Britse minister oorlog nog mede, dat legerleiders •ft gehele land bezig zijn met het uit een van plannen om in geval van itrlog weer een „home guard" in te fcea. mohammedanen contra frankrijk. bestuur van de Mohammedaanse hrt'.dconferentie heeft op een spoed- 'ï-Jdering te Karatsji besloten de Ver ^oe Naties te verzoeken in Marokko ®xnbelde te komen. Het bestuur er bij de Mohammedaanse landen 7 aan economische sancties tegen •ansrijk te nemen als het niet aan de bat van de Marokkanen tegemoet Ambassadeur van Frankrijk, Couvé fMUrville, is door koning Fa roek van in audiëntie ontvangen. Men «at aan, dat dit in verband staat met w Marokkaanse kwestie. Weerbericht aanhoudend koud. ISilt verwacht tot morgenavond: bew°ikt met op de meeste enl?e neerslag, overwegend in föt'Vri Van sneeuw. Temperaturen om jP^Qt Langs de Waddenkust fis hï'ui. nog a* en toe harde, overi- Kbrtüï,se tot matige Noord-Ooste- 'Opgemaakt te 10 uur). k f 10 maart fca0°ÏL?iï onder: 18 34 uur. h: S; 'f uur: onder: 22 07 uur. t» a*r te Katwijk te 5.01 en 17.14 flBöuner bestaat uit tien pagina's. Dit wijst o.i. op nieuwe moeilijkhe den in verband met weer een nieuw- geprojecteerde zetelverdeling. Als de betrokkenen de verwarrende combinaties maar uit elkaar weten te houden! O De woordvoerder van de informateur deelt mede, dat prof. Romme gisteren nog achtereenvolgens heeft geconfe reerd met prof. Lieftinck, mr In't Veld, mr Teulings en mr Joekes. Voorts heeft hij gesproken met de voorzitter van de Christelijk-Historische 2e Ka merfractie, de heer Tilanus. Turkse kabinet afgetreden Het Turkse kabinet is afgetreden. Het kabinet, onder leiding van pre mier Menderes, kwam tien maanden ge leden aan de macht, na verkiezingen, waarbij de republikeinse partij na 25 jaar werd verslagen. De democratische partij van premier Menderes telt 434 zetels in het parlement. Waarnemers verwachten, dat de pre sident de demissionnaire premier zal verzoeken een nieuwe regering te vor men. Men had reeds enige maanden een ingrijpende reorganisatie van het kabi net verwacht. In politieke kringen meent men echter te weten, dat de minister van landbouw weigerde af te treden. Premier Menderes heeft daarom zün eigen ontslag en dat van het hele ka binet moeten aanbieden. MEELFABRIEKEN ONDER CONTROLE. Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft de fabrikanten van tarwemeel, tarwebloem en tarwe- griesmeel verplicht met ingang van heden deze producten ter beschikking te houden van het Bedrijfschap. Deze verplichting geldt evenwel niet voor hoeveelheden, die per week afgeleverd worden in een kwpntum, dat niet gro ter is dan de hoeveelheid, die in de periode 13 Januari tot 11 Februari j.L gemiddeld per weck is afgeleverd. Voor de bereiding van tarwemeel, -bloem en gricsmeel is eveneens een dergelijk voorschrift uitgevaardigd. Het Bedrijfschap neemt op deze wijze de productie en de aPevering van deze artikelen onder contróle. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, betekent de maatregel, dat de maalindustrie kan blijven zorgen voor een normaal verloop van de normale leveranties aan de bakkerij de verwer kende industrie en de handel, zodat moeilijkheden voor de normale voorzie ning niet kunnen optreden. Nu het bedrijfsleven een prijsverho ging, met name van brood en brood grondstoffen verwacht, acht de over heid het echter nodig aan de moge lijkheden van speculatieve uitbreiding van productie en voorraadvorming evenals bij de suiker een einde te maken. Woensdagavond is een klein aantal officieren en onder-officieren die zich vrijwillig voor het Nederlands Detachement Verenigde Naties heb ben gemeld, per lijnvliegtuig van de K.L.M. vertrokken, teneinde enkele opengevallen officiers- en onder officiersplaatsen aan te vullen. On der de vertrekkenden bevond zich ook ds P. Meerburg. Nederlands Hervormd predikant te Maastricht, die als leger predikant naar Korea is vertrokken. In de vertrekhal op Schiphol werd de tijd vóór het vertrek bekort met het zingen van liedjes bij de guitaar Hevige concurrentie in België tussen scooter en bromfiets (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse bromfietsen ziin op de Belgische markt verschenen. Ook de Belgische fietsfabrikanten en mo- torfiets-industrieen ziin met de fabri cage van bromfietsen begonnen. Er woedt een hevige concurrentie tussen de Belgische. Italiaanse en Nederlandse motorscooters en bromfietsen, maar niemand kan met zekerheid voorspel len. wie de stnid winnen zal. Het is niet onmogeliik dat de Italiaanse fa brikanten, die. zeer goed gestart ziin, hun positie nog zullen verstevigen. Tussen een bromfiets en een kleine motorscooter is het prijsverschil niet zo enorm en deze laatste is tenslotte toch nog een stuk solieder dan de bromfiets. De Belgen hebben het ge vaar ingezien, en fabriceren op het ogenblik in grote reeksen en tegen la ge kostprijzen een bromofiets. die eer der gelijkt op een kleine motorfiets, tegen de detailprijs van 5900 frs. welke priis opzettelijk lager is dan die van de Nederlandse bromfiets, welke in België 6200 frs of 476 gulden bedraagt. Verkeerstechnisch wordt geen onder scheid gemaakt met de zware motor fiets. Bromfietsen en motorscooters moeten dus op de weg rijden. De fietspaden, die vaak door voet gangers worden betreden, zijn hen ont zegd. Een serieuze handicap voor de bromfiets is het feit. dat te Brussel en in de Waalse steden te veel steile hellingen voorkomen. De sterk oplo pende straatjes ziin bovendien nog voorzien van de beruchte Belgische hobbelkeien, die niet zo spoedig zul len verdwijnen, daar men voor het plezier der automobilisten toch niet de gehele industrie der steengroeven kan ruineren GENERAAL ALI RAZMARA BEGRAVEN. De nationale begrafenis van generaal Ali Razmara, had gisteren plaats in de Sepahsalar moskee, in tegenwoordigheid van prins Ali Reza, broeder van de sjah, het corps diplomatique en talrijke voor aanstaande personen. De buurt van de moskee werd streng bewaakt. Er was een nationale rouwdag afgekondigd. Vastgesteld is, dat Abdoellah Raste- gar, de moordenaar van de Perzische premier Razmara, behoort tot de reli gieuze sectie der Fadayia. Rastegar wei gert antwoord op vragen te geven. De leider der secte is Albolghassem Kasjani. Deze verliet in Februari 1950 het land. nadat een van zijn volgelingen een aanslag op de sjah gepleegd had. Hij kwam echter in Juni weer terug. In de oorlog werd hij er van beschuldigd te behoren tot een opstandige gToep, die door Duitse agenten geleid werd. Hij werd door het Britse bezettingsleger ge ïnterneerd. De 55-jarige Kasjani heeft een aanzienlijke aanhang. Hij wordt door zijn volgelingen de heilige genoemd AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT. De tien bemanningsleden van een Amerikaans viermotorig superfort, dat in Oalifornië brandend neerstortte, zijn er in geslaagd met hun valscherm* uit het toestel te springen enkele ogenblik-1 ken voordat het te pletter viel. I Stemming toch ietwat beter Gistermiddag werd de vierde vergade ring van de plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken van de grote vier te Parijs gehouden. Philip Jessup (Amerika) was voorzitter. De Westelijke delegaties hielden voor het begin der vergadering wederom een onderlinge bespreking. Een woordvoerder van de Sovjetrus- sische delegatie verklaarde, dat Gro- myko had gezegd, dat de Sovjet-Unie wijziging van de formulering van punt twee van haar voorgestelde agenda voor de conferentie der ministers van buiten landse zaken nodig achtte. De nieuwe voorgestelde formulering is: „herstel van Duitslands eenheid en bespoediging van het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland en, in over eenstemming hiermee, terugtrekking van alle bezettingstroepen uit Duits land". Gromyko verklaarde, dat, toen de Sovjet-delegatie haar tweede agenda punt in de oorspronkelijke vorm indien de, zij geloofde, dat de oplossing van de kwestie van het vredesverdrag met Duitsland tegelijkertijd oplossing van de kwestie der Duitse eenheid zou beteke- Het nieuwe ontwerp is bedoeld om dit duidelijk te maken en misverstand over het Sovjetrussische standpunt te voor komen, aldus Gromyko. - Een lid van de Franse delegatie ver klaarde bij het verlaten van de confe rentie, dat naar zijn mening geen merkbare vorderingen op deze bijeen komst waren gemaakt. Jessup specificeerde punten, /waarover overeenstemming scheen te zijn tussen de door de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden ingediende agenda's. Volgens de woordvoerder zei Gromyko, dat de agenda van de Westelijke mo gendheden de kwesties van werkelijk be lang op de achtergrond firong. Hij had er geen bezwaar tegen, dat oorzaken van spanning op de agenda verschenen, maar hit had wel bezwaar tegen het feit. dat de Westelijke agenda niet sprak over ontwapening van Duitsland. Gromyko critiseerde de Westelijke voorstellen verder, omdat zij niet de terugtrekking der bezettingstroepen om vatten. De volgende vergadering is op vanmiddag vastgesteld. Jessup zei, dat de Sovjetrussische Communistische partij mag niet worden ontbonden ALDUS HET AUSTRALISCHE HOOGGERECHTSHOF. Het Australische hooggerechtshof heeft met zes stemmen tegen één de uitspraaik gedaan dat het besluit van de Australische regering, om de com munistische partij te ontbinden, in strijd is met de wet en derhalve on geldig. Het betreffende regeringsontwerp is in October 1950 'tot wet verheven. Zij gaf de regering vergaande bevoegdhe den om communisten uit openbare functies en uit vooraanstaande posten in de vakverenigingen te doen verwij deren. De Australische communistische partij en tien vakverenigingen verzoch ten het hooggerechtshof de wet onwet tig te verklaren. WEST-DUITSE BUITENLANDSE VERTEGENWOORDIGING. Men verwacht, dat de eerste West- Duitse diplomatieke missies gevestigd zullen worden te Rome, Den Haag, Brussel. Athene, Kopenhagen, New Delhi. Stockholm en misschien Ottawa en Pretoria. In de eerste drie plaatsen zouden dan ambassades gevestigd wor den en in de andere legaties. Met die betrokken landen was reels overeenge komen, dat er consulaten gevestigd zou den worden. Men is echter niet van oordeel, dat de consulaten spoedig tot diplomatieke missies verheven zullen worden in verband met de daaraan ver bonden kosten. Kanselier Adenauer heeft als reden voor een vertraging ge brek aan geoefend personeel opgegeven. agenda niet alleen onderwerpen noemt, maar besluiten impliceert, waaraan dus de ministers van buitenlandse zaken ge bonden zouden zijn. „De bezorgdheid van de mensen in de vrije wereld en van hen, die aan slaver nij trachten te ontkomen, is veroorzaakt door de grote en overweldigende omvang van de bewapening in de Sovjet-Unie en het Sovjet-blok". „Deze bezorgdheid zou groter worden inplaats van kleiner, indien het Westen zijn bewapening vermindert en een nog grotere onevenwichtigheid van strijd krachten schept, tenzij er een of andere verzekering in woord en daad was ge weest, dat de Sovjet-regering haar agres sieve politiek had opgegeven", aldus Jessup. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Karl Gruber, heeft een onderhoud gehad met Gromyko, Schu- man en Davies. Queuille waagt het HEDEN VOOR PARLEMENT. Henri Queuille heeft president Auriol in bevestigende zin geantwoord. De Nationale Vergadering is voor vanmid dag bijeengeroepen om zich over zijn premierschap uit te spreken. De partijen van de traditionele rege ringsmeerderheid hebben Queuille ver zekerd, dat zij voor zijn investituur zul len stemmen, zodat het behalen van de vereiste meerderheid zo goed als vast staat. Queuille zal zijn kabinet gedurende het weekeinde vormen. Het zal niét veel afwijken van dat van Pleven. Concessies van de radicalen op het stuk van de kieshervorming schijnen veel te hebben bijgedragen tot de oplos sing van de crisis. 10 APRIL DE ENGELSE BEGROTING. Herbert Morrison heeft medegedeeld dat het 10 April a.s. „beg-rotingsdag" (n Engeland zal zijn. Hij deelde verder mede dat het Lagerhuis 22 Maart as. met Paasverlof zal gaan. om 3 April d.aw. weer bijeen te komen. Kleine vorderingen in Korea De verbonden troepen blijven lang zaam in Noordelijke richting oprukken, daarbij de communisten moeizaam van bergrug na bergrug verdrijvend Uit de vanochtend van de verschillen de sectoren van het 240 kilometer brede centrale Koreaanse front ontvangen be richten blijkt, dat de communisten he dennacht geen tegenaanvallen op grote schaal hebben ondernomen. Het is niet duidelijk wat de communisten in de naaste toekomst op militair gebied voor nemens zijn. Wel zijn er toenemende aanwijzingen dat zij voorbereidingen treffen voor een beslissende slag. Het eerste geallieerde legerkorps, dat twee dagen geleden in de Westelijke frontsector de Han wist over te steken, vergrootte zijn bruggenhoofd en het is begonnen vandaaruit verder op te ruk ken. In de centrale frontsector blijft het tiende legerkorps langzaam oprukken, waarbij niet al te'grote tegenstand wordt ondervonden. De bij dit. legerkorps ingedeelde Zuid- koreanen sloeven een communistische tegenaanval af en hervatten hun op mars. De verbonden vliegtuigen voerden gis teren ruim duizend aanvalsvluchten uit. De DE „EVERTSEN" IN ACTIE. Nederlandse torpedobootjager „Evertsen" heeft zich gisteren bij de Ame rikaanse kruiser „Manchester" gevoegd bii het bombardement van Noordelijke troepenconcentraties, geschutsstellingen en weg- en fooorwegknooppunten bij Wonsvi, aan de Noordoostelijke Kore aanse kust. DE KWESTIE DER SANCTIE^ TEGEN CHINA. De commissie van twaalf landen der Verenigde Naties heeft gisteren een voorlopige lijst van mogelijke sancties tegen China bestudeerd en deze naar een sub-commissie van vijf verwezen. De commissie hield een geheime ver gadering en de lijst van sacties in de vorm van een werkplan, werd niet be kend gemaakt. Afgevaardigden verklaarden, dat ge heimhouding noodzakelijk is om het werk van de commissie van goede diensten, die tracht een regeling door onderhan deling tot stand te brengen, niet te hin deren. WEST-DUITSLAND THANS BEREID SCHUMAN-PLAN TE AANVAARDEN? De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland. Mc Cloy, heeft een on derhoud gehad met Bondskanselier, dr Adenauer, met het doel de hinderpa len. die de ondertekening van 't plan Schuman door West-Dultsland belem meren. uit de weg te ruimen. Na af loop van de besprekinen verklaarde Mc Cloy, dat die moeilijkheden grotendeels ziin overwonnen, en dat de kwestie naar ziin mening thans vrijwel is ge regeld. Hij zeide te geloven, dat prof. Hallstein. de leider van de Duitse de legatie bii de onderhandelingen over het plan-Schuman, in het begin van de volgende week naar Parils zal kun nen terugkeren. Gemeld wordt, dat de Duitsers zich accoord hebben verklaard met een voorstel van de Amerikaanse hoge commissaris om de centrale verkoop organisatie voor Duitse kolen ongeveer twee of drie iaar na het inwerking treden van het plan-Schuman te ont binden. zulks onder voorwaarde, dat de Belgische en Franse verkooporganisa ties voor kolen in de zelfde mate zul len worden gedecentraliseerd en dat tenslotte een centrale verkooporganisa tie van het plan-Schuman de werk zaamheden van dieze organisaties voor het gehele gebied van de kolen- en staalpool zal overnemen. UNO-VERKENNERS NAAR DE WERELDJAMBOREE. Voor het eerst in de geschiedenis van de internationale padvindersbeweging zal aan de zevende Wereldjamboree in Oostenrijk ook worden deelgenomen door een contingent van de Ver. Naties. Deze groep bestaat uit zoons van em- ployé's uit vele landen, die werkzaam zijn by het secretariaat van de V.N. in Lake Success. Voor het eerst na de oorlog komt er ook een officiële Duitse vertegenwoor diging. Deze telt 600 verkenners. In het leger der Verenigde Staten is men weer begonnen met het\ oefenen van de Rangers", de sol daten. die tot de keurtroepen beho ren. Tijdens de Tweede Wereldoor log onderscheidden zij zich door I vele staaltjes van moed en zelf- j opoffering. De huidige ..Rangers" worden met I zorg uit het leger gekozen en krij gen een speciale opleidingwaarin o.m. de ervaringen, opgedaan in de strijd op Korea, benut worden. ..Rangers" in opleiding trekken over een rivier. Om de werkelijk heid zo veel mogelijk te benaderen, wordentijdens de oefening spring ladingen tot ontploffing gebracht. Begrafenis plechtigheid Overste Den Ouden ACHT K.M. TEN OOSTEN VAN POESAN. Luit, Kol. M. A. P. den Ouden, de ge sneuvelde commandant van de Neder landse troepen in Korea, is gisteren 8 k.m. ten Oosten van Poesan, op het kerkhof van de Ver. Naties, begraven. Het achtste leger legde een krans op het eenvoudige graf, waarboven de vlag van Nederland en die van de Ver. Naties halfstok hingen. Luit. Gen. Riigway, commandant van het achtste leger, mr A. H. C. Gieben, d'3 Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N.-c-ommissie voor Korea, luit. kol. Eekhout, commandant van de Neder landse troepen in Korea, John Muccio, de Amerikaanse ambassadeur in Korea, de plaatsvervangende Koreaanse Minis ter van Defensie en andere Koreaanse regeringsvertegenwoordigers waren aan wezig. Een Amerikaanse erewacht vuurde een saluutsalvo af en een negerorkest speelde het Wilhelmus. De heer Gieben roemde de dapper heid van Overste den Ouden en bracht het achtste leger dank voor het feit, dat de rouwdienst in de Nederlandse taal kon worden gehouden. Generaal Ridgway sprak woorden van lof over de kwaliteiten van de Neder landse troepen en sprak tot overste Eekhout: „Ik heb ae moed van de Ne derlandse troepen bij hun actie rondom Hoengsong zeer gewaardeerd en ik be treur de dood van uw vroegere com mandant" De kist werd door een Nederlands peleton in het graf neergelaten. Een valse kerkvorst hij bleek een aarts-bedriegeb te zljn! (Van onze Brusselse correspondent). ,Jk ben monseigneur Bellet, bisschop van Kameroen," zeide indertijd een 35- jarige geestelijke aan de Zwitserse ka tholieke overheden. Maar de Zwitsers vonden -het zaakje van het begin af verdacht Uit de nasiporingen in de registers van de kerkelijke hiërarchie bleek, dat er nooit een mgr Bellet bestaan had. Spoedig kon worden geconstateerd, dat de „bisschop" niemand anders was dart een internationale bedrieger en avontu rier. Léon Page, geboren in het kleine Waalse dorpje Saint Symphoriën op 1 Februari 1915. Een onderzoek van de Zwitserse poli tie had voordien tot de conclusie geleid1, dat de papieren van „monseigneur" in orde waren. Maar de Zwitserse geeste lijken kwamen op het spoor, toen in het brevarium van de „bisschop" ver dachte foto's ontdekt werden. Monseig neur stelde toen plotseling niet langer prijs op de Zwitserse gastvrijheid en verhuisde naar Frankrijk. In Maart '50 werd hij daar door de politie gearres teerd. Intussen kon worden achterhaald, dat hij misbruik had gemaakt van het briefpapier van de katholieke congrega tie der paters, de Foucauld, om een Zwitsers meisje in een' Brusselse fami lie te introduceren. In Februari 1950 kocht hij te Rome bisschoppelijke ge waden en een gouden kruis. Hij zou en kele dagen later, betalen, maar signore Gabarelli, de handelaar, wacht nog steeds op de 270.000 lire. Een Antwerp se diamant-faJbrikant wist hij 4000 frs. afhandig te maken. Hij is thans door de Franse autoriteiten uitgeleverd en zal dezer dagen voor het Belgisch ge recht verschijnen. Als jonge man werd hij door ver- soliillende politie-tribunalen veroordeeld voor talrijke kleine diefstallen. Bij de bevrijding werd hij in de gevangenis van Sint-Gillis bij Brussel opgesloten onder verdenking van verraad. Deze grote Brusselse gevangenis, welke bijna hermetisch gesloten is en daardoor de bijnaam verkreeg van de „100.000 bakste nen", was evenwel blijkbaar niet ge schikt voor de candidaat-kerkvorst. In October 1944 wist hij te ontsnappen, om in Frankrijk, Zwitserland, Italië en Marokko het grote avontuur te wagen. DE AMERIKAANSE TROEPEN- ZENDINGEN NAAR EUROPA. Congres wil gekend worden. De senaatscommissies voor buiten landse betrekkingen en voor de strijd krachten hebben met 14 tegen 10 stem men besloten, dat zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden hun goed keuring moeten hechten aan het de tacheren van Amerikaanse troepen bij het leger van het Noordatlantisch pact. Met dezelfde stemverhouding werd het voorstel van de republikeinse sena tor Cabot Lodge aangenomen, dat de senaat van oordeel is dat de Europese landen de hoofdbijdrage moeten leve ren tot de landstrijdkrachten onder Eisenhower. Dit wordt in politieke kringen te Washington als een ernstige parlemen taire tegenslag voor president Truman beschouwd. De president houdt n.l. vol, dat hij Amerikaanse troepen voor het Noord atlantisch leger naar Europa zou kun nen sturen, zonder eerst de goedkeu ring van het congres nodig te hebben. OVERLEVENDEN VAN AMERIKAANS VLIEGTUIG OPGEPIKT. Een Italiaanse torpedobootjager heeft ter hoogte van Nettuno, 50 km. ten Zuiden van Rome, zes overlevenden op gepikt van het vermiste transportvlieg tuig van de Amerikaanse marine, dat in zee stortte. De zes dreven in twee rubberboten rond. Zij hebben verklaard, dat de anderen in zee waren gespron gen omdat er geen plaats meer was in de rubberboten. Een der geredden is ernstig gewond. OPNIEUW BERICHTEN OVER BEVINS AFTREDEN. Het blad van de Britse Labour-partij, de ..Daily Herald", schrijft opnieuw dat Ernest Bevin de minister van buiten landse zaken, heeft besloten af te tre den. Dit zal binnenkort door premier Attlee worden meegedeeld, aldus het blad. Men meent te weten, aldus het blad, dar Bevin in een minder zware functie in het kabinet zal blijven. Bevin is he den zeventig jaar geworden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1