Oorlog is nie! noodzakelijk Frans kabinet Pleven afgetreden Weerbericht Maarschalk Tito Taak van K.P.M. binnen 10 jaar ten einde! Meteor - straaljager stortte in kasteelgracht Romme confereerde met demissionaire ministers 90ste Jaargang DONDERDAG 1 MAART 1951 00 No. 27241J LEIDSCH DAGBLAD I pi-ecteur; J- W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon DJr en Adm.: 25041; Red 21507 jVil Moskou uitstel? ««it wel zeer kort dag ten aan- ■""-an de vraag, of Moskou de invd- S'der Westelijke Grote Drie vooreen fuWe&rig van de Vier-mogendhe- ^Sferenüe te Barys zal aanvaar- -l' niet! -/ais nvn weet, heeft het Westen v Tüorbespreking door middel van de ^'vervangende ministers van bui- ^"ndse zaken op 5 Maart te Parijs i'jjeerd. 'i tiou heeft evenwel tot dusver nog ^"antwoord gegeven of het op dit Lvsiel al dan niet wil ingaan. TTei Geeft het Kremlin de nota-wis- L-omet Londen en Parijs voortgezet iLTi? oe beschuldigingen wat betreft -C jenden van de gesloten verdragen. \il tri:,i de aandacht, dat Moskou daar- coiueuw vooral de propaganda naar --cg deed treden. Waarschijnlijk dan tó ce reden, dat noch Parijs, noch k-oten van plan zijn deze gedachten- Ufiing voort te zetten zonder te we- 7 o( het grote voor-treffen te Parijs i iaa niet zal plaats vinden. Voor zover men de situatie tussen (Kt'pn West kan beoordelen, heeft het r recl van dat Moskou er veel voor J. on aan de groene tafel plaats te •tui, maar dit zoveel mogelijk wri r'-oufler -n. Het lijkt ons daarom nog stfKT'd niet, dat Moskou enig uitstel sl vragen! Er zijn trouwens omstandigheden, die c-too' pleiten. In de eerste plaats «it wél vast, dat Moskou, ook al zal •^bewilligen in het uitbreiden van de •7 besoreken onderwerpen, toch de h*tie Duitsland op het eerste plan «"schuiven. En in dit opzicht is de methode feitelijk de meest U-i - nog niet voldoende doorge- rrit om over het resultaat te durven oerdelen. Moskou is toch teruggekeerd het oude recept om te proberen der het mom van concessies de te- rsparty uit te hollen. Vandaar de po- pren van Grotewohl om toenadering •^ler.trijgen tot Adenauer in de grote en de belofte van steun aan de Tfntóuitse socialisten bij komende ver dringen in de kleine lijn. In beide ge vallen wordt echter als eis gesteld, zich a verzetten tegen een herbewapening vn West-Duitsland! Het grote doel van Mtóou wordt aldus ruiterlijk erkend. Voor zover dit momenteel te bekijken nil, schijnen de socialisten onder lei- er? van dr Schumacher te verstandig ei te luisteren naar het zoet gefluit tin de rode vogelaar, doch de grootste voorzichtigheid zal eerste eis blijven. Feitelijk zou het voor Schumacher een idelijk teken aan de wand moeten En dan. in de tweede plaats, er zijn r.o: het Kremlin nog enkele andere re iden om geen haast te hebben. Het iat toch in diverse satelliet-landen si raar wens en daar zal eerst de [Tüewas moeten worden gereinigd voor b aleer Moskou zeker kan zijn, geen coftstoöt in de rug te ontvangen. Zie nar Tsjecho-Slowakije. Hetgeen lang- nrwrhand duidelijk was geworden, om- d=t dementis nergens in het buiten eed officieel was gesignaleerd, hoewel t: ongetwijfeld met vreugde zou zijn |?:3wld, is thans officieel te Praag vrij fegevenClementis is gearresteerd met enige andere leiders, beschuldigd un spionnage ten bate van de impe- [rilisten. Tevens is daaraan verbonden rigoureuze zuivering in de. commiu- Imüsche partij! Die „rotte plek" zal eerst moeten worden uitgesneden en cêtml geschieden langs de bekende weg jVaa bekentenis! en verwijderd! Zo zal naar buiten hersteld worden schijn van „liefdevolle gehoorzaam de' aan Moskou, doch de ondergrond 'ia het verzet zal moeilijk meer te ierdtezelen zijn. Te meer niet, waar in Hongarije hetzelfde beeld zich afspeelt. Het is het beeld van uitbuiting van ce satelliet-landen teh behoeve van de jet-Unie, waardoor in Tsjecho-Slo- Üje zowel als in Hongarije opnieuw csthbulle-maatregelen moeten worden -geveerd. En dat doet men niet zonder i «sliste noodzaak. Welke drogredenen men ook moge invoeren, in beide landen begint ge- i te heersen. Het noodwendig gevolg Jin het opgeven van de eigen nationali st ten behoeve van een andere mo- pedbeid, in casu het „rode paradijs", 1 --Mer een rekening houden met weder- belangen. Tjperend in deze omstandigheden is wt, ciat de Kominform zich weer hef- keert tegen Zuid-Slavië. Doch -nrschalk Tito voelt zich krachtiger Ga ooit, nu het Westen duidelijk heeft r;=fc^°ken, dat het ook daar zioh te- aSressie te weer zal stellen, Jz* er geen sprake ran enig ver- too. Waartoe de maarschalk moeilijk ••-eel kan overgaan zonder te wor- «n uitgekreten voor een steunpilaar 113 het Westerse imperialisme. ^Moskou's positie is verzwakt. Zelfs in Verre Oosten, daar thans met ze- -•neid kan worden geconstateerd, dat .ph sprake meer zal zijn van een Sora Van de v-N-~leSers uit I ft-c, ^ergelii'^ verhoudingen een con- -nne aan te vangen, zal Moskou niet hggen en vandaar, dat wij uitstel den verwachten. Zelfde weertype verwacht tot morgenavond: oog weer met nu en dan overdrij- 1 vjnna ?".olkenvelden en weinig wind. 'c'iiiiawj en morgenochtend op ver- en rial Plaat-S€n lichte vorst en hier ftV 1, MJdden op de dag onge- i (Ó-v^l e temperaturen als vandaag. wmaakt te lo uur). 2 MAART 7-26 uur, onder: 18.20 uur. uur, onder: 1106 uur. water te Katwijk te 9.23 en 22 13 Doch de mogelijkheid is er Maarschalk Tito heeft aan een cor respondent van Reuter een exclusief vraaggesprek toegestaan. In antwoord óp een vraag over de gevechtskracht van Roemenië, Honga rije en Bulgarije antwoordde Tito, dat Joego-Slavië „geen bijzondere moei lijkheden" zou ondervinden als deze landen .alleen" zouden aanvallen. Deze volken wensten geen oorlog Het zou echter een andere zaak zijn als deze landen geholpen zouden worden door „vrijwilligers naar het Koreaanse voor beeld". Dit zou een rechtstreekse aan val door de Sovjet-Unie betekenen. „Thans ontvangen geregelde troepen In de Kominformpropaganda andere na men. Zij worden vrijwilligerslegers ge noemd" Tito wenste niet in te gaan op de vraag of hij weèrstand zou kunnen bie den aan een aanval, die gesteund werd door de Sovjet-Unie, zoals hij dat deed bij de aanval van de overmachtige strijdkrachten van de as-lanien ln de laatste wereldoorlog. ..Wij hopen, dat dit niet zal gebeuren. En als het ge schiedt. is het buiten onze schuld om. Natuurlijk zijn de mensen hier bereid tot vechten. Zij zullen niemand toe staan ons in slavernij te knechten". Gevraagd naar zijn opinie over de sterkte van het Sovjet-leger als dit ge bruikt werd voor een agressief doel bui ten de Sovjet-Unie zeide Tito, het Sov jet-leger zeer goed te kennen uit de tyd. dat het een bevrijdingsoorlog streed Toen vocht het leger buitengewoon goed. Er was echter een groot verschil tussen een oorlog voor het handhaven der onafhankelijkheid en een oorlog voor de knechting. Dit zou zeer zeker invloed op het Sovjet-leger hebben. Een oorlog in de nabqc toekomst was niet noodzakelijk. ,De toestand is ech ter dusdanig, dat de mogelykheid daartoe bestaat en wij moeten voor zichtig zün". Op de vraag of hij behalve de monde linge verzekeringen, dat de Westelijke mogendheden Joego-Slavië zouden hel pen als het aangevallen werd. gaarna een formele garantie wenste, antwoord de hij voor het ogenblik niet de nood zaak daartoe te zien doch er niet op tegen te zün. Een formele garantie was niet .meer waard dan een mondelinge „waar.chans de belangen van allen, die de vrede wensen te bewaren, identiek zijn". Op de vraag of de defensieve voorde len van een toetreden tot het defensie- stelsel van het Atlantisch pact of een verdrag met Griekenland en Turkije niet zouden opwegen tegen de propa ganda. welke daarop door de Komin form gevoerd zou worden, antwoordde Tito het het beste te oordelen buiten dergelijke verdragen te blijven, om geen twüfel te doen rijzen aangaande zijn vredelievende bedoelingen. „Het is duidelijk, dat het uiteindelijke doel der Sovjet-Unie de overheersing van de wereld is", zo zeide Tito. De Sovjet-Unie wenste echter niet tot agressor bestempeld te worden en zij wenste zelfs niet van agressie ver dacht te worden. Daarom verkondig den de Sovjet-leiders de theorie van een actieve strijd voor de vrede. Vol gens de socialistische moraal zouden zü een land kunnen aanvallen ten einde de vrede te verzekeren. v Gevraagd naar de mogelijkheden van een verzoening tussen de Joegoslavische communistische partij en de Sovjet- Russische partij zeide Tito, lat dit van de kant der Sovjet-Unie niet mogelijk was. De Sovjet-Unie diende daartoe haar buitenlandse politiek en haar hou ding ten aanzien van de revolutionnaire politiek gTondig te herzien. Bovendien zou de Sovjet-Unie haar politiek ten aanzien van Polen, Roemenië, Hon garije. Bulgarije en andere „satelliet- landen" moeten herzien. ,En dit is geen kleinigheid, ofschoon ik het gaarne zou zien gebeuren". Het laatste zon een grote bijdrage tot de vrede zijn. Tito zeide er van overtuigd te zijn. dat de volken in de „satellietlanden" niet tevreden waren met de toestand. „Wij wensen het socialisme op hu mane wijze te bouwen. Het moet geen vogelverschrikker voor iemand zijn. Wij hebben bijvoorbeeld geen aanhan gers van de Kominform ter dood ge bracht. In de landen van de Kominform daarentegen worden leden van de oppo sitie gedood". Tito wenste de kwestie-Triest voor het ogenblik te laten rusten. Hij zeide te hopen, dat men met behulp* van de Amerikaanse voedselhulp doo^ de crisis heen zou komen „hoewel wij minder kunnen ontvangen dan wij aanvanke lijk gehoopt hadden door de stijging der voedsel- en vervoerskosten. Oplossing niet gemakkelijk Onze Parijse correspondent telefoneer de ons heden: Gisteren is met het aftreden van het kabinet Pleven de 15de regeringscrisis van de vierde republiek ontketend. Het is een gecompliceerde crisis, die, naar men vreest, van lange duur zal zijn. De gebeurtenissen hebben zich als volgt voltrokken: om half vijf in de middag werd met 311 tegen 275 stem men een voorstel voor een één-ronde stelsel verworpen. Doch in plaats van nu het twee-ronden-systeem aan de orde te stellen, zoals het scenario voor schreef. verhief 'zich de premier met een bezorgd gezicht achter zijn rege ringstafel, verliet met enkele passen van rijn lange benen dia zaal, om zoals wij later vernamen, per telefoon met president Auriol de stand van zaken te bespreken. Om 6 uur werd op de perstribune het gerucht bevestigd, dat Pleven de presi dent had weten te overtuigen van de COMMUNISTISCH AANBOD VERWORPEN. Het bestuur van de sociaaldemocrati sche part\j in Kassei (West-Duitsland) heeft het aanbod van communistische steun bij de aanstaande tussentijdse verkiezingen voor het parlement cp 11 Maart, van de hand gewezen. Oprichting van Indonesisch Staatsscheep vaartbedrij f GAROEDA OVER 9 JAAR 100 INDONESISCH. De Indonesische Minister van verbin dingen, ir Djoeanda, heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering binnenkort een Staatssoheepvaartbedrijf zal oprich ten, dat onder het Ministerie van Ver dingen zal komen te staan. Op de vraag wat de positie van de K.P.M. dan zal zijn, antwoordde de mi nister: „Zodra de vloot van dit Staats soheepvaartbedrijf naar het oordeel van de regering sterk genoeg is, zal de taak van de K.P.M. in Indonesië ten einde zijn. Uitbreiding van de vloot der K.P.M. in Indonesië, die een concurrent kan zijn van het Staats bedrijf. zal de regering verbieden. Naar nnjn oordeel zal de vervanging van de K.P.M. door het Staatsbedrijf binnen 10 jaar kunnen geschieden". Inzake de Garoeda Indonesian Air ways verklaarde minister Djoeanda, dat de regering het plan heeft opge steld, deze binnen negen jaar volledig tc „Indonesiseren". „Aan het gemengd bedrjjf komt een einde. Volgens ons plan hebben wy in 1960 een voor 100 Indonesisch luchtvaartbedrijf", zo voegde de mi nister hieraan toe. noodzaak zyn ontslag te aanvaarden. Voor de eerste maal in de geschiedenis der vierde republek was zo een regering afgetreden zonder naar de letter de constitutionele voorschriften gevolgd te hebben. Want een vertrouwensvotum tegen het kabinet is niet in stemming gebracht en evenmin verworpen. De reden voor deze afwijkende proce dure is duidelijk. Pleven en Auriol hebben d° tegenstellingen tussen de meerderheidspartijen niet toe willen spitsen en aldus hopen zij de kansen van een opvolger te vergemakkelijken. Bovendien wordt voor het moment door een crisis onder deze omstandig heden Kamerontbinding met alle mo gelijke gevaren van dien uitgesloten. De perspectieven blijven niettemin in hoge mate duister. Als aspirant-forma teurs wei-den gisteravond in de couloirs van het Palais Bourbon de namerr ge noemd van de socialist Ramadier. de katholiek Eidault, de radicaal René Mayer, en vooral van de demissionaire premier Pleven. Over het algemeen ge looft men. dat de laatste, die met zijn Bretonse voorzichtigheid een politiek van nuances heeft gevoerd en daardoor weinig tegenstanders maakte, nog wel de meeste kansen maakt om een oplos sing van de crisis te bereiken. Maar waarschynlijk komen eerst de anderen aan de beurt. De partyen hebben hun aanhang in den lande nu bewezen, dat zu het uiterste deden om hun princi piële doeleinden te bereiken. Men denkt, dat de atmosfeer gunstig is voor een compromis, waarschüniyk ten voordele van het door de katholie ken geëiste één-ronde-stelsel. Doch op timistisch over de duur van het proces kan niemand zich tonen. Men verwacht hoogstens, dat de nieu we regering op poten zal moeten staan, wanneer president Auriol 15 Maart a.s naar Amerika vertrekt. He den zal de president waarschijnlijk een formateur benoemen. Zün taak zal zeker niet licht zijn. In de burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam heeft H.M. Ko ningin Juliana gistermorgen aan een groot aantal Nederlanders onder scheidingen uitgereikt als erkenning voor daden, die zij in moeilijke da gen aan land en volk hebben bewezen. Links: H.M. Koningin Juliana geeft de Ridderslag aan Mevrouw B. Fick-Gemmeke uit Wassenaar, de eerste vrouw na H.K.H. Prinses Wilhelmina. die deze hoge onder scheiding verkreeg. Reclils: H.K.H. Prinses Wilhelmina geeft de Ridderslag aan Mevrouw B. Fick-Gemmeke. ROOD CHINA GEWEERD. De economische commissie voor Azië en het Verre Oosten der V.N. heeft met acht tegen vijl" stemmen e?n sieche resolutie verworpen, waarin toe lating van de regering van Peking als lid wordt voorgesteld. Engeland., In-dia, Pakistan en Birma stemden voor de resolutie met de Sov jet-Unie. De V.S., Australië, Frankryk, Nederland, Nieuw-Zeeland, de PhilLp- pynen, Thailand en nationalistisch China stemden tegen. VON BALLUSECK VOORZITTER VAN VEILIGHEIDSRAAD? Bij besprekingen over Kasjmir. Sir Benegal Rau, van India, zal de Nederlandse vertegenwoordiger D. J. von Balluseck naar verwachting .ver zoeken de zittingen van de Veiligheids raad te presideren, wanneer de raad de kwestie-Kasjmir bespreekt. Sir Benegal is voorzitter van de raad ln Maart Volgens de procedureregels kan een voorzitter het voorzitterschap aan de volgende voorzitter overdragen, wanneer een kwestie wordt besproken, waarbij zijn land nauw betrokken is. Bestuurder kwam om het leven In het dorpje Bovenleeuwen (gem. Wamel) tussen Nijmegen en Druten, is gistermiddag omstreeks 2 uur een Meteor straaljager van de Neder landse luchtmacht neergestort. Het toestel, dat deelnam aan de luchtverdedigingsoefening op de Ve- luwe, geraakte in een vrille en kwam terecht in de slotgracht van een oud kasteeltje. De bestuurder, de sergeant-vlieger E. B. Kraayo uit Rotterdam kwam om het leven. Hij werd 24 October 1929 in Eindho ven geboren. Op 5 October 1948 kwam hy bij de luchtstrijdkrachten ln dienst en behaalde in Maart 1950 zyn militair brevet. Op 3 April 1950 werd hij over geplaatst naar de jaohtvliegschool op Twente en in October van dat jaar ge detacheerd by het 323e squadron op hetzelfde vliegveld. Hij was ongehuwd. DIEPE TRECHTER GESLAGEN. Het toestel kwam precies op de rand van de slotgracht terecht en sloeg daar een trechter van 5 tot 8 meter diep, die onmiddellijk'vol water stroomde. Enorme massa's klei wer den de lucht ingeslingerd en vielen neer op een boerderij, die slechts een vijftal meters van de gracht af staat. Behalve de woning liepen ook de schuren en stallen grote schade op. De eigenaar, de weduwnaar Jeuken en zu'n huishoudster waren thuis toen 'Doodtij) Dit lammer bestaat uit acht pagina's. Truman heeft de vrije hand Volgens een gezamenlijk rapport van de senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en voor de strydkrachten zou president Truman „wettig en grond wettig" handelen, indien hy op grond van het Noordatlantisch verdrag Ame rikaanse troepen naar Europa zendt omdat de president opperbevelhebber van leger en vloot is. Tijdens hun wittebroodsweken, welke zij doorbrachten in de Noor delijke Provincies van Irarf, be oefenden de Sjah van Iran en zijn echtgenote de wintersport. Het Keizerlijk echtpaar, vergezeld van een aantal vrienden, die bij de huwelijksvoltrekking aanwezig wa ren, gaat een ski-tocht ondernemen. Op Korea geen nieuws Van het Koreaanse front wordt niet wel activiteit gemeld. Op enkele pun ten hebben de verbonden troepen enige terreinwinst behaald, maar de grote verdedigingslinie van de communisten is nog niet bereikt. Van Juni tot 23 Februari hebben de Amerikanen in Korea 8.612 man aan doden verloren. Als vermist zyn 8.471 man opgeheven. Het totale aantal ver liezen (ook aan gewonden) bedraagt 50.675, aldus het departement van de fensie. Volgens de republikeinse senator Hickenlooper heeft de Amerikaanse deelneming aan de Koreaanse campag ne tot nu toe een bedrag van om en naby 14.000.000.000 dollar gekost. het toestel omlaag kwam. zy schrok ken geweldig; aanvankeiyk dachten zy dat het huis door bommen getroffen werd. zy kregen geen letsel. De klei is als met bakken over de boerdery uitgestort. Vele ruiten zyn ge sprongen, muren werden ontzet, het dak is ontwricht Acht perebomen, die naast de boerderij stonden, werden met wortel en al uit de grond gescheurd, meters verder kwamen ze, vreemd ge noeg, weer rechtop neer. Het vee heeft niet geleden, alleen tien kippen gingen verloren. De berging van het toestel zal naar men schat zeker een week in beslag ne men. Om het toestel moet eerst een be schoeiing geslagen worden, zodat het grachtwater kan worden weggepompt. Dan zullen van de zware kleigrond nog etteiyke kubieke meters verzet moeten worden, voor de Meteor vrij zal komen te liggen. Thans eind aan vruchteloos touwtrekken? INFORMATEUR GEEN LID VAN NIEUWE KABINET? Informateur Romme heeft gisteren zijn dag besteed aan het bestuderen der stukken, hem door zqn voorgan gers in deze kabinetscrisis nagelaten, 's Avonds had hij een bespreking met de demissionaire ministers Drees, Lieftinck, v. d. Brink en Mansholt over de hangende financieel-economi sche problemen. In politieke kringen zag men door de opdracht aan de heer Romme zyn ver wachtingen bewaarheid. Algemeen acht men hem dan ook de juiste man op de juiste plaats. Het zal zijn taak zyn, zo oordeelt men, een eind te maken aan het vruchteloos touwtrekken: er zal ein delijk door de fracties definitief beslist moeten worden, of zy willen deelnemen aan een nieuw te vormen kabinet". Kan het niet anders, dan zal genoegen wor den genomen met een smalle basis. Van Katholieke zyde acht men het niet waarschijniyk, dat de heer Romma zelf zitting zal nemen in het te vormen kabinet. FOSTER DULLES OVER VREDE MET JAPAN. John Foster Dulles, de speciale am bassadeur van president Truman, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat het hem erg zou tegen vallen, indien het vredesverdrag met Japan half 1951 niet bijna voltooid zou zün. Hij wanhoopte er niet aan, dat de Sovjet-Unie aan dit verdrag zou deel nemen. Het zou niets bevatten, waar tegen de Sovjet-Unie of enig ander land, dat vrede wil, bezwaar zou ma ken. Hu had zich reeds in verbinding gesteld met de Sovjetrussische afge vaardigde in de VN., Jacob Malik, en zou z;1n besprekingen met hem vermoe- deiyk binnen een dag of tien voortzet ten. AUSTRALISCHE REGERING WIL OPTREDEN TEGEN DE STAKERS. De Australische minister van Arbeid, Harolt Holt, heeft de havenarbeiders en mijnwerkers ultimata gesteld. Hij noem de hun weigering tot het verrichten van overwerk en hun wekeiykse stakings dag ,een communistische uitdaging in de sleutelindustrieën". Minister Holt heeft gedreigd Maandag de wet op mis daden voor de stakingen van kracht te doen worden, indien de havenarbeiders Zondag hun twee weigeringen niet had den ingetrokken. Wat de stakende myn- werkers betreft, zou de regering grotere bevoegdheden aan het parlement ver zoeken. Rapport over j „de misdaad in de V.N." Een Amerikaanse senaatscommissie van vijf man onder leiding van de de mocratische senator Estes Kefauver, heeft een voorlopig rapport uitgebracht over haar onderzoekingen naar de stand van misdaad in de V. S. Met onwettig hazardspel wordt per jaar twintig milliard dollar verspeeld, aldus het rapport. Uit de verklaringen van vyfhonderd getuigen kan de „onontkoombare con clusie" worden getrokken, dat er een tweede regering in de V. S. is, nameiyis „een regering van de onderwereld'". „Deze geheime regering van misdadi gers is een ernstiger bedreiging, die, zo niet aan banden gelegd, de basis zou kunnen worden voor een beweging die de grondvesten van dit land aan het wankelen zou kunnen brengen". De com missie twyfelt niet aan het bestaan van „minstens twee grote misdaadbonden". Volgens de commissie hebben deze twee bonden „vertakkingen" in veel ste den en streken. Er heerste blijkbaar een overeenkomst tussen deze benden, niet in eikaars vaarwater te komen. SAMENWERKING IN DE EUROPESE LANDBOUW. De sneciale commissie voor de land bouw van de EuroDese assemblee heeft te Straatsburg een Dlan aangenomen tot oprichting van een hoog gezagsor gaan voor het vormen van een dooI voor de Europese landbouwmarkten. Het plan stelt voor: 1) een kleine uitvoerende commissie: 2) een consultatieve groep, welke boe ren. fabrikanten, handelaars en ver bruikers vertegenwoordigt; 3) een par lementaire assemblee, samengesteld uit een Eerste Kamer van ministers van landbouw en een Tweede Kamer, wel ke de parlementen van de Raad van Europa vertegenwoordigt; 4) een ge rechtshof. Het plan zal worden voorgelegd aan de Europese assemblee op de bijeen komst. die in Mei as. zal worden ge houden. te zamen met een tegenvoor stel van Eccles (Engeland) voor een conferentie van regeringen en land bouworganisatie om plannen te bespre ken voor een hoog gezagsorgaan voor de landbouw. SCHUMACHER TEGEN „NEUTRALITEIT". Dr Kurt Schumacher, leider van de Westduitse sociaaldemocratische partij, heeft verklaard, dat ..al het gepraat over neutraliteit van West-Duitsland alleen de Sovjet-Unie tot voordeel kan strekken", „Mün partij zal zich tegen alle neru- traliteitspogingen verzetten", aldus Schumacher. Hy deelde voorts mede, dat de West duitse regering binnenkort een verkla ring over verkiezingen voor een een heidsregering in geheel Duitsland zal uitgeven. DE BELGISCHE DEFENSIE. De Belgische minister van defensie, kolonel De Greef, heeft aan het eind van de debatten over de nieuwe mili taire maatregelen, die een week geduurd hebben, verklaard, dat de Belgische wa penfabriek bij Luik in Juni „het mo dernste type automatische geweren" zal produceren voor het Belgische leger en strijdkrachten van andere by het At lantisch pact aangesloten landen. „In Juli moeten wy twee divisies op volle dige sterkte en in 1952 een derde heb ben", aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1