Influenza JEUK DÉBRALSNE Hartelijke huldiging van Cor Ruys bij 40-jarig jubileum Nieuwe Hervormde school opent a.s. Donderdag STADSNIEUWS Gérard Souzay verovert zijn auditorium Intelligent en gedistingueerd meesterzanger Met een enkel woord DINSDAG 27 FEBRUARI In „De familie Gregory" Cor Ruys 40 jaar aan het toneel! Dat is een gebeurtenis, die gans to neel-minnend Nederland niet ongemoeid laat. Integendeel, iedere toneel-liefheb ber neemt van harte deel aan dit jubi- leum. En dit, omdat Oor Ruys een bij zondere plaats we mogen wel zeggen een unieks plaats! inneemt in de to neelwereld van ons kleine landje, dat echter juist op toneelgebied groot mag worden genoemd. Cor Ruys onwillekeurig denkt men aan humor, maar dan aan humor van een bijzonder, van een fijn karakter, want aohter de humor van onze blijspel vertolker bij uitnemendheid gaat steeds schuil iets van waarachtige menselijk heid. Iets van wemoed zelïs. We zouden bijkans een parallel willen trekken tus sen Ruys en de grote clowns. Misschien komt die gelijkenis wel het scherpst naar voren wanneer Cor Ruys optrad als conferencier of in het kleinkunst- genre van Bram-met je. Het is de eigenaardige combinatie van humor'en weemoed, die hem zo bij uit stek geschikt maakte om te worden onze grootste blijspel-vertolker van het ogen blik. Met- welke f-ijne kneepjes weet hy zijn figuren te typeren ten voeten u!t. Schijnbaar zo gemakkelijk worden zij er uit geworpen, doch er schuilt zeker waarheid in Ruys' uitlating, dat de ko mische rollen het moeilijkst zijn en daardoor ons land zo weinig grote hu moristen opbrengt! Hoewel aan het laatste onze landaard ook wel niet vreemd zal zijn. Doch men mene vooral niet. dat al leen het vrolijke genre hem tot grote daden weet te brengen. Dat heeft hij wel anders doen zien. Als glanspunt noemen we b.v. zijn Monsieur Topaze". Doch daarnaast zijn pater Hyacinth in Molnar's Zwaan, zijn Mercadeft enkele rollen uit Shakespaere als Polonius in de Hamlet. Feitelijk is het overigens niet geheel juist om te. spreken van een 40-jarig ju bileum, want Ruys staat al 45 jaren o-p de planken. Blijkbaar wil hij echter zijn eerste jaren niet meetellen, toen hij volontairde bij de Nederl. Toneelvereni ging onder Adriaan v. d. Horst. Daarna heeft hij „gewerkt" onder Prot Nap de la Mar en vooral Eduard Verkade, voor wie hij de grootste bewondering heeft, en nog bij Cor v. d. Lugt Melsert. Een dertig jaren heeft hij evenwel zijn eigen gezelschap gehad, de laatste twaalf ja ren met zijn broer Anton. Ook Indië en de West werden door hem meerma len bezocht. Van zijn meer komische rollen noemen we nog zijn vertolkingen in: de Spaan se Vlieg. Vader-vrijgezel, Potasch en Perlemoer Arsenicum en oude kant. De vier Muellers. Wie het laatst lacht. Vo gel vlieg de wereld in, Meneer Breton- neau. En zo zijn er nog vele anderen! En wie kan op het toneel telefoneren als hij! Geen acteur kan het dan tegen hem opnemen als dat dode ding", Als jubileum-stuk hééft Cor Ruys de keuze laten vallen op „De familie Gre- Nieuwe legerpredikant voor Korea DS PH. P. MEERBURG UIT MAASTRICHT. Ds Ph. P. Meerburg, Ned. Hervormd predikant te Maastricht heeft op verzoek van de hoofdlegerprcdikant kolonel A. N. de Kluis de benoeming aanvaard tot legerpredikant bij het Nederlands detachement op Korea. Deze thans 30-jarige predikant zal optreden ter vervanging van ds Timens, die op 12 Februari j.l. sneuvelde bij de overval op de commandopost van Kolo nel Den Ouden. Ds Meerburg was van 1945 tot 194? predikant te Nieuw Beerta en -sinds October 1947 beroepen als Ned. Herv. predikant aan de St., Janskerk te Maastricht. Hij was sinds 1945 reserve- veldpredikant. Ds Meerburg werd in Terwinselen geboren. Hij studeerde aan de universiteiten te Groningen en Lei den, is gehuwd en vader van twee jonge kindleren. Belgische onderscheiding voor Prins Bernhard OORLOGSKRUIS 1940 MET PALM. Gistermiddag heeft, ten paleize Soest- 'dyk de heer E. Graeffe. ambassadeur van België te Den Haag. aan Prins Bernhard medegedeeld dat de Konink lijke Prins Boudowijn aan de Prins der Nederlanden het Oorlogskruis 1940 met palm heeft toegekend voor diens bijzon dere diensten aan België bewezen tij dens de oorlog 1940'45, Na deze mededeling van de ambas sadeur, spelde Generaal Woussen. mili tair attaché van België te Den Haag het ereteken op de borst van Prins Semihard. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR WONINGBOUW MET RIJKSSTEUN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft nieuwe vorm schriften uitgevaardigd voor het ont werpen van woningen. Zij gelden voor alle woningbouwplannen, waarvoor rijks- steun, hetzij op grond van de woningwet hetzij op grond van de premieregeling voor particuliere woningbouw, wordt ge vraagd, Bij de beoordeling van herbouw plannen behoeven zij echter niet te wor den aangelegd. De nieuwe voorschriften betekenen geen inbreuk op de bepalingen van de bouwverordeningen, die onverzwakt van kracht blijven. Waar evenwel de Rijks- voorschriften boven de eisen van de bouwverordening uitgaan, zijn de Rijks- voorschriften bindend. Zij zijn opgeno men in de Staatscourant van 23 Febru ari j.l. VEREENVOUDIGING VAN MOTORRIJTUIGENBELASTING? Door kenmerk op de ruit. Het juridisch economisch verkeers technisch college heeft zich tot de Mi nisters van Financiën en van Verkeer en Waterstaat gewend met het voorstel de volgens het college reeds in 1935 ge dane toezegging, de motorrytuigenbe- lastingcontröle te vereenvoudigen na het tot stand komen der nieuwe wegen- verkeerswetgeving opnieuw te overwe gen. Door het aanbrengen van een ken merk op de voorruit, zoals b.v. in En geland geschiedt, zou het onaange name, veelvuldige en kostbare contro leren door staande houden van het motorrijtuig kunnen worden vermeden, zo meent het College. DR J. H. VAN ROYEN IN WASHINGTON. Dr J. H, van Royen, de Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, brengt vandaag zyn eerste officiële bezoek aan Philadelphia. Het hoogtepunt hiervan zal zijn het aanbieden van de sleutel van de stad aan de Nederlandse ambassadeur door burgemeester Bernard Samuel. Dr Van Royen zal 25 onderscheidin gen uitreiken aan employé's van het Gimbel Warenhuis, die verleden jaar bijdroegen aan het succes van de Hol land Fair In dit warenhuis. (U.P.) Cor Ruys als ds Marl in Gregory. gory" van de Engelse auteur Wynyard Browne, dat, al blijft het aan de opper vlakte, tooh niet behoort tot het komi sche genre waarin de grote .,men" de jubilaris meestal het liefste ziet. Ruys krijgt echter in de figuur van de ln zijn parochie en boeken opgaande dominee, voor wie de kinderen geheimen hebben, omdat zij geen vertrouwen hebben in zijn beroep, alle gelegenheid om tal van knappe trekjes van zijn grote gaven tot i uiting te brengen. Vooral In het slotbe- I drijf, wanneer hem de geheimen worden onthuld en waarin begrijpende mense lijkheid zijn dominee-schap overwint. De eerste twee zijn wel wat erg milieu tekening geheven enerzijds en wat ge rekt om de eigenlijke handeling te bren gen. Onder zijn regie heeft het gezel schap bovendien een goed sluitend ge heel opgebracht, waarbij alleen Wim v. d. Brink als de verloofde van de oudste dochter wat achter bleef. Die dochter werd dioor Nell Koppen uitmuntend ge typeerd. terwijl Caro van Eyck voor deze gelegenheid aan het gezelschap als gast verbonden alle relief gaf aan de jongste dochter Margaret. Sara Heyblom en Kitty Kluppell als de twee tantes. Gys- j bert Tersteeg als neef en Ton van Duin- hoven completeerden het geheel naar behoren. Na afloop werd de jubilaris, die reeds bij zijn eerste opkomen hartelijk werd toegejuicht, met een ovatie gehuldigd. Namens het Schouwburgbestuur sprak •bij afwezigheid van de voorzitter, prof. E M. Meyers, de heer H. J. P. Wasse naar hartelijke woorden van waardering. Hij herinnerde aan de eerste critiek: laat Cor Ruys nog maar eens les gaan nemen bij zijn vader! Nu kunnen de jongeren het bh hem doenSpr. liet zijn hulde vergezeld gaan van de aanbieding van een boekwerk, dat echter nog uit Amerika moet komen een kist sigaren en een krans. Voorts sprak namens het Leids Studentencorps de heer De Mol van Otterloo. die de jubilaris een abon nement op een., internationaal tijdschift1 aanbood met een tuil tulpen Met een geestig speechje dankte Cor Ruys voor de hem gebrachte hulde. Lei den met zijn knus oud schouwburgje sloot de rij van zijn huldigingstournée en hij beloofde gaarne terug te komen naar da Sleutelstad. Ook in meer ..hu moristisch toneel". Want al hoopte' hij niet in het „harrenas" te sterven, hi» kon nog niet soheiden van wat voor hem is geworden een behoefde omdat hij zo graag toneel speelt. Als ieder in .zijn eigen beroep er zo over kon denken, dan zag hij de toekomst nog zo somber niet. Nog een ovatie en ook dit jubileum behoorde weer tot het verleden. Zou er nog eens ;ets komen van zijn voornemen om de Cyrano te brengen of de Shylook uit Shakespeare's Koop man van Venetië?Voor beide houden wij ons aanbevolen. M. „Fins dorp" in de Profssorenwijk zal nu a.s. Donderdag de Hervormde Opleidingsschool van de Ver. voor Chr„ Onderwijs aan de Burggraven- laan in de onmiddellijke omgeving van de De SItterlaan worden ge opend. Weliswaar volgt de officiële opening vermoedelijk eerst op 14 Maart a.s., doch om plaats te maken voor de hooanoodzakeliike uitbreiding van de hebben gevonden. Terwijl er reeds een Ds De Wolffschool. de Chr. V.G.L.O.- openbare en een R.K. Meisjesschool I school aan het Plantsoen waarin deze aan de Lorentzkade konden worden I school tijdelijk was ondergebracht, is geopend, gevolgd door een R.K. Jon- besloten het Finse schoolgebouw reeds gcnsschool aan de Franchimontlaan, thans in gebruik te nemen. klasje, heeft Men begint met 110 leerlingen Ofschoon het met elkaar in strijd is. zou men gevoegelijk kunnen spre ken van een „Fins dorp" in de Pro- fessorenwük. Het feit doet zich n.l. voor, dat alle vier de Finse scholen, welke indertijd aan Leiden weiden toegewezen, in deze wiik een plaats men hiervan afar™ omdat de vereiüïlnï in het P!an£ beschikt over een eoed eeoutili.Ta. kleuterschool. Ook de BedachtevS Inrichten van een avmnastieüoïï lieeft men laten varen, omdat de naïr ie hiertoe ten enenmale onvoldoeifaT ER KOMEN TWEE AFZOVnto LIJKE GYMNASTIEKLOKaft IN DE PROFESSORENWIJK Bovendien overweeirt het Gemt™i. bestuur om binnenkort over te lot de bouw van twee cymnasi™ lokalen in de ProfessoremvifctS" van er eén in eebruik ral worden keven aan de onenbare en RK I.." gensschool en één aan de thans n openen Hervormde school en 4, deze nabijheid nog te bouwen iSuS van de Geref. Schoolvereniging „tht eveneens aan de Burggravenlaan i, geprojecteerd. Beide lokalen konun staa omECV'ne van deze scholen 'Foto L.D./Van Vliet) (Injrez. Med.-adv.) DOOR GALBULTEN EN INSECTENBETEN iS een kwellende ergernis die U het leven ondragelijk maakt. Bestrijdt jeuk en zwellingen grondig door onmiddellijk betten (deppen)'met HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN PRODUCTIVITEITSGROEP TEXTIELINDUSTRIE NAAR V.S. Zaterdag jJ. is in he=t kader van de Marshall-hulp opnieuw een zgn. pro- ductiviteiitsgroep vertrokken, bestaande uit werkgevers, technici en werknemers uit da Nederlandse ■textielindustrie, naar de Ver. Staten, beneinde daar een stu die te maken van de triootageindustrle. Na afloop van de reis zullen zij een rapport over hun bevindingen uitbren gen dat ter beschikking van de gehele Europese industrie zal worden gesteld. De dollarkosten aan deze studiereis verbonden, worden gefinancierd door de E.C.A. BRAND IN GRAANOPSLAGPLAATS IN OUDEWATER. Tientallen tonnen verloren. Gistermorgen is brand uitgebroken in de graanmalerij van de firma Six te Oudewater, waarbij tientallen tonnen graan in de vlammen opgingen. De brand, vermoedelijk ontstaan door kortsluiting, sloeg dadelijk fel om zioh heen en zette het gehele gebouwencom plex in lichter laaie De fabrieksbrand- weer was niet bij machte het vuur te blussen. Binnen zeer korte tijd warende brandweren van Oudewater, Gouda, Hoenkoop en Haastrecht aanwezig, die vmet een 15-tal stralen het vuur bestre den. De brand- en waterschade, die zeer aanzienlijk zijn, worden door verzeke ring gedekt. CHEFFIN VAN COÖPERATIE VERDUISTERDE f. 3.000,— In de ledenvergadering van de Coöp. Verbruiks- en Productievereniging „Ons Belang" te Deventer heeft de voorzit ter, de heer Peters, mededeling gedaan van geraffineerd opgezette verduisterin gen van geld en goederen, gepleegd in een der winkelafdelingen van de coöpe ratie, n.l de banketbakkerswinkel aan de Stromarkt. Zy had een medeplich tige, eveneens een vrij jong meisje, dat bij de politie het eerst heeft bekend, waarna de cheffin door de mand viel. De cheffin gaf aan verschillende klanten geen kassabons af en sloeg dan de kassa op nullen aan. Het verduis terde werd verleend aan kleren, drank en sigaretten. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Jaar van grote activiteit voor Leidse afdeling. Onder presidium van mevr. A. Groen— Nieuwenhulzen Segaar hield de afde ling Leiden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen gistermiddag in „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering. In deze bijeenkomst heeft de secretaresse, mevr. G. DoumaHerberts, het jaarverslag uitgebracht, dat gewaagde van een jaar van grote activiteit, waarvoor zeer vele leden belangstelling toonden. Een pro gramma van elk wat wils, dat excursies, lezingen, declamaties en gezellige mid dagen omvatte, werd in dit verenigings- jaar afgewerkt, paarnaast bestaat ook, grote interesse vöor de Bridge-club; de prestaties van het koor worden door de leden hoog aangeslagen. Het ledental onderging een kleine uitbreiding en be draagt thans 370. Het financieel over zicht. uitgebracht door de penning- meesteresse. mevr. N. Key—Stuurman, meldde een exploitatie-overschot van ruim f. 60.terwijl het kapitaal dit jaar met plm. f.500.vermeerderde, w.o. een afrekening van het Beheers instituut van f.300.en de opbrengst van de verkoop van goederen van de Eén Kwartiertiesbond tot een totaal bedrag van f. 140.—. Uitvoerig werden daarna de voorstellen besproken, welke behandeld zullen worden op de te Bus- sum te houden algemene vergadering, waarbij het standpunt van de afdeling Leiden werd bepaald. Mevr. A, van Gllse Van Geldermalsen uit Noordwyk was in haar kwaliteit als contactlid tussen de gewesten en het hoofdbestuur aan wezig om waar nodig een toelichting op de voorstellen te geven. Als afgevaar digde naar deze vergadering werd aan gewezen de presidente, mevr. A. Groen Nieuwenhulzen Segaar, met als plaats vervangster mevr. M. van Eek—Van Oordt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid de heren P. J. van Schayck (Leiden) en S. Geertsma (Lel den). De vierde en laatste Finse school in de Professorenwijk. welke a.s. Don derdag in gebruik zal worden ge nomen. (Ineez. Med.-adv.) Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou [door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con gestie. vergemakkelijkt ademhaling eo geeft spoedige verlichting. Men begint met 110 leerlingen, ver deeld over zes klassen. Met het oog op de beschikbare leerkrachten worden deze in vier lokalen ondergebracht. Ge zien de grote toeloop van leerlingen voor de eerste klasse, krijgt deze klasse een afzonderlijke onderwijzeres, het geen ook het geval zal ziin met de vierde klasse. Daarentegen zullen de 2e en 3c klasse en ook de 5e en 6e. althans voorlopig, worden gecombineerd. Een gevolg van deze indeling zal ziin. dat thans enige lokalen van deze school ongebruikt zullen blijven. Het nieuwe hoofd, de heer A. O. Timmer, heeft echter gemeend één dezer lokalen te moeten inrichten voor handenarbeid- klas. welke in het onderwlisplan een tegenwicht zal vormen van het op deze school te verstrekken intellectuele on derwijs. In dit opzicht huldigt de heer Timmer de mening „dat de boog niet altiid gespannen kan ziin". Ofschoon aanvankelilk nog gedacht was om één der lokalen in te richten als kleuter- Kort, maar exquis was het genot op het Kunstkringconcert, geschonken door de typisch Franse baryton Gé rard Souzay, leerling van Pierre Ber- nac, die reeds een aantal jaren triom fen viert en kort geleden uit Amerika terugkeerde. Warm getimbreerd, kern achtig en voortreffelijk geëgaliseerd is deze jong-mannelijke en soepele stem, waarin zich kracht aan tederheid paart, gedistingueerd en edel is de geest, die aan elk lied de zuivere stijl en het vereiste karakter verleent. Zulk zingen plaatst men aan de spits van de tegenwoordige zangersgeneratie! riaal in de eerste plaats met een bewon derenswaardig gevoel voor de schone kleur, hij doseert de fcank in een sub tiele afgewogenheid, beschikt over een verleidelijk mezza-voce en weeit zijn lie deren met hoogst voorname smaak en enorme intelligentie te hullen in het vo cale en geestelijke kleed, dat er volko men mee harmonieert: zij het in 't ern stige, 't devote, 't luchtig-gracieuss of temperamentvolle genre. Er is vanzelfsprekend verschil tussen de Italiaanse, de Duitse en de Franse .T. sfeer en ook de stem„plaatsing" onder- Niet wa.t een vóór alles geweldig stem- gaat h}ervan consequenties: in de ma eriaal bejett. Er z«n er, die in dit Duit5e zangen - over het algemeen in opzicht meer presteren, maar dat is Wij jongeren in deze tijd G. VAN 'T HULL SPRAK VOOR „NIEUWE KOERS". Het woord van Huizinga: „Wjj leven in een bezeten wereld en we weten het", geldt nog steeds. Nauwelijks zes jaar geleden kwam er een einde aan de bloedige strijd en nu sneuvelen er weer duizenden jonge mannen in Ko rea. Oost-Duitsland is weer bewapend en er wordt over gesproken We6t- Duitsland te betrekken in het Wes terse defensie-systeem. Oorlogsmisda digers worden vrijgelaten, de prijzen in Nederland zijn losgelaten, dc lonen bljjven vastgelegd, een kabinet gaat heen na de verwerping van een motie van wantrouwen. Leven wij niet in een bezeten wereld?, aldus de heer G. van 't Huil op de openbare vergadering van Nieuwe Koers, welke gisteravond in de „Kleine Burcht" werd gehou den Na- de eerste wereldoorlog was de jeugd, optimistisch en idealistisch, maar thans is er pessimisme en realiteitszin te bespeuren. De idealen zijn nog wel gelijk: een wereld van vrede en wel vaart-, Waarin de jonge mens zich kan ontwikkelen en ontplooien, doch men staat er veel critisoher tegenover. En toch, als de toestand van plm 1900 wordt vergeleken met die van thans, dan is er vooruitgang waar te nemen; zelfs als wij 1945 vergelijken met 1951 is dit het geval. Veel is al bereikt vooral op het gebied van de sociale wetgeving, maar er moet nog zeer veel verbeterd worden. Wat wij hebben moeten wij be houden, aldus spreker; vooral nu dienen wy daarvoor te waken, nu men bij de kabinetscrisis twist over de vraag op wie de kosten van die defensie moeten druk ken. In de Uno vindt men op velerlei ge bied samenwerking, doch deze ontbreekt nog by het werkelijk bevestigen van de wereldvrede, want daar is het steeds weer Rusland, dat een spaak ln het wiel steekt. De vooruitgang van de wereld wordt tegengehouden door het commu nisme. Het is droevig dit te moeten con stateren, aangezien het socialisme en het communisme in oorsprong nauw verwante stelsels zijn. De weg. welke het communisme in Rusland is gegaan, is eohter radicaal anders dan die van het meestentyds géén voordeel. Nee: Gérard Souzay verwezenlykt het ideaal der „Franse" zangkunst en daar- by ligt het hoofdaccent op de fynzin- nigheid der interpretatie en niet op de kolossale toonvorming welke zo spoedig uitermate vervelen kan. Souzay behandelt zyn kostbaar mate- (Injrez. Med.-adv.) BINNENLAND. Post, bestemd voor opvarenden aan boord van de troepenschepen Nelly", „Kota Inten" en „Atlantis", welke ln een rler tussenhavens zal worden uitgereikt, moet resp. uiterlijk op 1 Maart, 2 Maart en 5 Maart ln ons land worden ter post bezorgd. In de ouderdom van 71 Jair is te Den Haag overleden mr A. L. Scholtens. oud-secretarls-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken. De P.T.T. Is voornemens een Rode Krulspostzegel uit te geven, waarvan de toeslagwaarde aan het Nederlandse Rode Kruis ten goede zal komen. Deze postzegel zal voor hét eerst ln de zomer van 1953 verschijnen en vervolgens iedere vijf Jaar Te Gemert ontstond Zondagavond een vechtpartij tussen een zekere Vogels uit Aarle-Rlxtel en de caféhouder Van der Boom uit Beek en Donk. Een café schuld van V. schijnt de oorzaak hiervan te zijn geweest. Met een zware hersenschudding werd V. ln het ziekenhuis te Gemert óogeno- men. Eerst gistermiddag kwam hij tot bewustzijn nn kon hij door de politie wor den gehoord. Van der B werd door de Rijkspolitie gearresteerd. De Kon. Militaire Kapel heeft een uitnodiging ontvangen om van 11 tot 14 Augustus a s. te concerteren op de Fétes de Genève" te Genève. Op 1 Maart zal de directeur van de Stichting „Hoenderloo", de heer C. G. van Blnsbergen. aftreden en opgevolgd worden door mr G. Wessel. De „Prix Italia", die tot 30.000 Zwit serse francs kan bedragen en ingesteld ls door de Radioorganisaties van 14 Euro pese landen, zal dit Jaar worden toege kend aan een essentieel litterair of, dra matisch werk, dat speciaal voor de radio ls .gecreëerd. Ook Nederlandse auteurs kunnen aan deze prijsvraag mededingen. Hun werk moet vóór 31 Mei a.s. bij de Nederl. Radio-Unie zyn Ingestuurd. De Britse minister voor Voedselvoor ziening, Maurice Webb, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat zijn Ministerie aan Nederlandse fabrikanten voor onge veer 3200 ton aardbelentulp die niet naar Engeland worden verzonden, een vergoe ding van 63 pond sterling per ton neeft betaald. BUITENLAND. Te Colombo is een conferentie van Amerikaanse diplomatieke vertegenwoor digers ln het Verre Oosten geopend, onder voorzitterschap van de onderminister van buitenlandse zaken voor zaken betref fende het Verre- en Mldden-OoBten, George Mac-Ghee. Aan de conferentie nemen ongeveer 50 diplomaten deel. Leiders van alle West-Europese socialistische partyen .vorden het aan staande weekeinde t-e Londen -verwacht ter bespreking van de oprichting van een nieuwe socialistische Internationale. De conferentie zal Vrijdag beginnen en drie dagen duren. Nadat de havenarbeiders hadden ge weigerd te voldoen aan het bevel der re gering om hun staking op te geven heeft de Nieuw Zeelandse regering aan de troepen opdracht gegeven, de schepen te gaan lossen. een voor deze stem iets te lage zetting j socialisme. Daarom zyn het c01™}1"" gezonzen domineert, mede door het nisme en het- socialisme tegenstan geworden en daarom staat het socialis me achter het collectieve veiligheids stelsel van het Westeiyke halfrond. Het behoud van de geesteiyke vrijheid is onmogeiyk in een land zonder econo mische ordening. Het is door onze te geringe invloed in de regering, dat wu deze ordening nog niet. ver genoeg heb ben kunnen doorvoeren, aldus spreker. Toch moet de gedachte van ordening ingang vinden in ons volk en „Nieuwe Koers" heeft daarin een belangrUf® taak. Vele ouderen zitten nog vast m de oude verhoudingen, maar bij de jon geren is dit niet het geval. „Nieuwe Koers" zal dus haar uiterste best moe- teen doen leeftydgenoten te winnen voor de gedachte van de demooratisoh-socia- listische staat. Na de pauze werd een revue opge voerd, waarin de toestand werd^ becrjti- seerd en de nieuwe koers als de juiste werd aangeduid. gezongen domineert, mede door het •hier spoedig .afdekken" van de toon, de donkere kleur, in de Franse is er een lichtheid vol uiteenlopende glanzingen, die daarmee in sterk contrast staat. Het lykt by hem alles eenvoudig en van nature te gaan. maar ingewijden weten, welk een studie hieraan vooraf gegaan moet zyn, om dit alles zó weer te geven! Een won-der van technische perfectie werd geopenbaard in het. zonder accom pagnement gezongen middeleeuwse trou badourlied „Douce dame jolie" van G. Machaut uit de 14e eeuw. Dat was een staaltje van ongeëvenaarde vocalistiek, verweven met een poëtisch aanvoelings vermogen, zoals wij het wel nimmermeer zullen horen. Maar ook in de Italianen Caldara>, Scarlatti en Durante, de Schubertliede- ren met een bewogen, maar toch be heerste en van sterk uibbeeldingsvermo- gen getuigende „Der Doppelganger1 Oskar Mueller, hoofd van de Hessl- sche communistische party, en Robert - - Lelbbrand, hoofd van de party ln Wuert- als hoogtepunt en in de Faure- en tin- temberg-Baden zijn uit de party gest-oten. t&lende Ravelliederen de laatsten Volgens het Hesslsche communistische doortrokken van treffende Spaanse geest partyblad was Mueller uit zyn functie zet, nadat hy op een congres tekortko mingen toegegeven had. Hij zou echter op een andere plaats voor de partij blyven werken. Alle West-Duitse federale ambtenaren evenals de provinciale ambtenaren, zullen van 1 April af 15 procent salarisverho ging ontvangen. BIJ Dar ie n (Columbia) zijn 15 weg- arbeiders om het leven gekomen en 4 ge wond doordat een autobus kantelde. Naar uit gewooniyk betrouwbare bron te Hongkong verluidt, zou 2000 ton diselolle, die door de V. S. naar Formosa gezonden was. vla het Portugese Macao naar communistisch China doorverzonden zyn. Palmlro Tcgllatth de Italiaanse cotn- munlstische leider, ls na een verblijf van 10 weken ln de Sovjet-unie, waar hij was voor herstel van gezondheid, in Rome teruggekeerd BIJ het omslaan van een boot met bruiloftsgasten naby Poona ln India zyn 31 personen verdronken, 12 konden zich zwemmende redden. Op de slotbijeenkomst van de we- reldvredesraad ln Oost-Beriyn ls een stemmig een drietal resoluties aangeno men, over Japan. Dult-sland en de „ko loniën" ln bekende geest. De dochter van generaal Franco. Carmen markiezin de Vlllaverde. heeft het leven geschonken aan een dochter. Moeder en dochter maken het wèl. idioom wist Souzay telkens de juiste snaar te treffen en er een ontroe rende. dan wel meeslepende vertolking van te geven. I Een geboren artist, deze Souzay wiens voordracht reeds van een zodanige in- neriyke rypheid getuigt, dat menig oudere er hem om zou benyden! Eén opmerking: wellicht dat zyn ge barenspel soms iets afleidend werkte maar dit lykt ons voor hem toch wel een absolute noodzakeiykheid, om aan zyn inneriykst beleven in volkomenheid uiting te kunnen geven. Jacqueline Bonneau was een accom- pagnatrlce die in elk opzicht op hem Ingesteld leek en met éénzelfde intelli gentie en tevens superieur muzikale wijze de vele mogeiykheden tot expressie karakteristiek realiseerde. Spontaan en uiterst hartelyk waren vanzelfsprekend de ovaties, die men deze jeugdige, sympathieke meester zanger, wiens charmant optreden op zichzelf reeds de sympathie verover de, bracht. Zij noopten hem tot twee toegiften, n.l. van Berlioz en de Falia en men had zeker noe héél wat langer naar dit arristocratische zingen willen luis teren. De avond was omgevlogen! H. 50 JAAR GETROUWD. Vandaag herdenken de heer en me\j- A. PardonVermond, wonende ln pe Lange Raamsteeg 45. het feit, dat zij vóór 50 jaar door de band des huwely^ werden verbonden. Helaas werpt ae ziekte van de 71-jarige bruidegom, me juist in zyn bruidsdagen ln het huis moest worden opgenomen voor net ondergaan van een operatie, waaraan hy morgen zal worden geholpen, een sombere schaduw op dit gouden iee-'j De bruid, die men haar 73 JarenJ" aanziet, hoopt nu maar, dat haar eed genoot weer spoedig geheel herste terug zal zyn, waarna een dubbel iew kan worden gevierd. v Evenals zyn bruid heeft de heer ra don een werkzaam leven achter de r d. reeds op 12-jarige leeftijd kwam nu de fabriek van de N.V. v/h R- M. öe Zn., waar hy tot aan zb'n 70stei J Is werkzaam geweest- Uit dit huwe werden 5 kinderen, van wie er 4 nog leven zyn, en 11 kleinkinderen gebor LEIDENAARS IN DE AETHER De afdeling Leiden van de Nederland se Vereniging van Christeiyke Haofl reizigers en Handelsagenten ls P011". dag a.s. uitgenodigd om de studio-s avond van de NCRV by te wonen haar medewerking te verlenen aan spraakwaterval. ro0ne Enkele leden van dit „gilde der r sprekers" zullen die avond voor dei crofoon de stryd aanbinden met ü33»- collega's.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2