Steenberghe geeft aan Koningin zijn opdracht terug weer bericht Soviets beschuldigen Engeland opnieuw Waarheen gaat Nederland? Clementis officieel als verrader gebrandmerkt „Veldslag om de kieswet" zal beslissen over de democratie VN-legers in Korea stuiten op krachtiger tegenstand 89ste Jaargang MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 00 No. 27238 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny BoofdreriarMe- B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f 0.40 per week TelefooD Dlr en Adm.: 25041; Red 21607 Witte 8lngel l. Lelden - Giro ao. 57055 Minister Drees niet bereid tot deelneming? Het Kabinet van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft Zaterdagavond mr Steenberghe in het paleis Soestdijk ontvangen. De heer Steenberghe heeft H.M. verzocht van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het Parlement te genieten, te worden ontheven. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. H.M. de Koningin heeft gistermiddag in het Paleis Soestdijk de voorzitter nde Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg en de voorzitter yan de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst ontvangen. Onze parlementaire redacteur meldt: De gebeurtenissen hebben zich in het s'-elopen weekeinde sneller vertrokken Uü men zelfs bij het voortvarende op- tr^en van formateur van Steenberghe. ton verwachten. En wederom staan wij voor de mag: „Quo Vadis?", waarheen mt het met de Nederlandse staat? Reeds in het orgaan van prof. Rom- rf Tan Zaterdag deed de mededeling nn diens parlementaire correspondent iit Drees uitermate geschikt zou zijn nor de post van minister van Sociale Ziien" vermoedens rijzen over de Eoeilijkheden. die verwarring brachten coder hen, die het nauwst betrokken r;:en bij de pogingen tot oplossing van de kabinetscrisis. Lter op de dag, doch nog vóór de interne beraadslagingen der onder scheiden Kamerfracties waren afge lopen, werd van geïnspireerde zijde dezelfde mededeling herhaald: „De formateur zou geen kans van slagen ilen, indien Drees niet bereid zou zijn i zitting te nemen in een nieuw te vormen kabinet". s de heer Steenberghe toen al evertuigd, dat hij de medewerking van de P v d A. niet zou krijgen? En hoop- hij, onder een beroep op 's lands be lli)?, toch de persoonlijke deelneming ud zijn kabinet van Drees te verkrij- f«r. ?el»jk de tweeling-formateurs vóór t-ra gehoopt hadden de persoonlijke Welneming van Stikker te krijgen, en ;-n Staf Starkenborgh en De Gaay Fortman? TRYGVE LIE: latijns amerika MOET ZICH bewapenen! Trygve Lie, secretaris-generaal der VJi., heeft zich in een verklaring voor onder verklaard van de herbewape ning der landen van Latijns Amerika, caar dit „het enige middel is om een Gentoele agressie te voorkomen". Hij ra$de er aan toe: „Ik ben van mening <ht deze landen verdragen van weder kerige verdediging moeten sluiten." hemeurs bij het Italiaanse leger ™fn een machine geconstrueerd e m minder dan twee minuten een "jMgal boort tot een maximum '"pte van bijna twee en een halve "der. Zij kan door één man be- rnd worden, maar tijdens het werk ""tien twee mannen assistentie ver- tien. De infanteristen, die in de l'ontlinie zelf de mangaten moeten S'wrn, zullen deze vinding onge- "lltld weten te waarderen. weer enige neerslag. v,erwacht tot morgenavond v.-^derlyke bewolking met plaatse- wge regen of natte sneeuw. Zwak- *est wind- hoofdzakelijk tussen azpra !L-5uid' 0ver algemeen Iets e dagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 27 februari. 7-33 uur; onder: 18.14 uur. fe°-36 uur Zonder de officiële sancties van hun resp. fractie? Het had er alle schijn van. e In ieder geval kwam toch nog als een onaangename verrassing het bericht, dat de heer Steenberghe aan H.M. de Koningin zijn opdracht had teruggeven. De Koningin liet toen geen tijd ver loren gaan en begon opnieuw haar con sultaties door de voorzitters te ontvan gen van de beide Kamers der Staten- Generaal. Zal nu een ander belast worden met de taak een natioriaal kabinet te vor men, in de geest van Cort v. d. Linden, nu haast 40 jaar geleden? Rooms en Rood zitten blijkbaar als een politieke Siamese tweeling onaf scheidelijk aan elkaar door de eens gevoerde Indonesië-politick, terwijl zy inzake Nieuw-Guinea elk een andere kant uit willen. Geen derde schijnt in staat, een scheiding te bewerkstelli gen. Terwijl ook het meestappen van een derde (en vierde, en zelfs een vijfde partij) geen voortschrijden in één bepaalde richting vermag op te laveren. Nogmaals: „waarheen gaan wy?" M9ar taraar bii'? i president Gottwald ook over de binnen - maar waar is hij Iandse toestand in Tsjechoslowakije. Be- I weringen als zouden de moeilijkheden Op de vraag waar zich Clementis de bij d/van brood en meel te vroegere Tsjechische minister van Bul- J v<»rminriorinfr van tenlandse Zaken, bevindt, ls het ant woord nog altijd niet gegeven, maar wel weet men nu dat hij met andere hoge Tsjechische functionarissen heeft sa mengezworen tegen de partij. Dat heeft het bestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij gisteren mogen vernemen uit de mond van president Gottwald, die een toespraak hield ter herdenking van de staatsgreep van drie jaar geleden, die de communisten in het zadel hielp. Otto Sling, partijsecretaris te Brno, Maria Svermova, assistent-secretaresse V3D de partij en de weduwe van een verzetsheld uit Slowakije en Clementis noemde hij in een adem verraders en samenzweerders. Van Sling weet men, dat hij ir. November is gearresteerd. Over mevrouw Svermova en over Cle mentis is niets bekend en Gottwald heeft niets gezegd, waaruit men zou kunnen opmaken, wat hun lot is. Het enige wat hij over de drie in on genade gevallenen zei, was: „Er was In h?t land een samenzwering op grote schaal, met als doel in de partij het heft in handen te krijgen, de politieke lijn van de partij te wijzigen en terug te keren tot de weg van het kapitalisme een weg, die leidt tot een verbond met het kamp der imperialisten" Dat de samenzwering niet geheel tot genoegen van de leiders is ontmaskerd, kan men afleiden uit een andere pas sage uit Gottwalds rede. Hij zei: „Over het geheel genomen, is de -amenzwe- ring ontmaskerd en uiteengeslagen De volledige omvang van het gevaar zal pas blijken wanneer het mogelijk is, een compleet verslag van de zaak te publi ceren". Behalve over deze en enige andere samenzweringen (waarbij hy nog de Britse inlichtingendienst noemde) sprak wijter; zijn aan een vermindering van de leveringen uit de Sovjet-Unie, waren belachelijke leugens. Het tegendeel is waar, zei Gottwald. Ook de premier Zapstocky hield een rede, waarin hij een verdiere zuivering der partij aapkóndigde en overigens de bekende geluiden deed horen. Scheuring in Italië grijpt om zich heen NIEUWE PARTIJ GESTICHT. Onrust onder de aan communistische zijde staande socialisten van de partij van Pletro Nenni heeft geleld tot de vorming van een .autonome federatie van de socialistische partij" te Rovigo Tot nog toe hebben leden van twintig afdelingen van Nenni's partij in de ge hele provincie Rovigo zich by de nieuwe federatie aangesloten. Rovigo is de woonplaats van de socia listische afgevaardigde Giancarlo Mat- teotti, die vier dagen geleden een ver klaring uitgaf, waarin hij gezichtspun ten naar voren bracht, die nauw ver want zijn aan die van de uit de com munistische partij getreden afgevaar digden Magnani en Cucchl. De algemene secretaris van de nieuwe federatie is Silvio Barucelli, die onlangs met Mario Bottari, correspondent te Rovigo van het partijblad „Avanti", uit de partij van Nenni werd gestoten. De beweging is overgeslagen naar de provincie Ascoli-Picano. Hongarije gaat bewapenen. Ter gelegenheid van de opening van Rakosl, plaatsvervangend premier van I de, Boekenweek werd in de Stads- Hongarije, heeft het Hongaarse volk tot schouwburg te Amsterdam een meer discipline aangespoord om de literaire cabaretv oorstellino gege- delyke ontberingen" te boven te komen, j Hij verwees naar het voedseltekort in Joego-Slavië, dat werd verlicht „door het zenden van bedorven voedsel uit de Verenigde Staten, de imperialistische baas van maarschalk Tito". Hij heeft verder verklaard, dat Hon garije, gezien de. slechter wordende in ternationale toestand zijn leger zal uit breiden tot de bij het vredesverdrag toe gestane grootte. 't is zo eenvoud1u De wereldvredesraad, die in Oost-Ber- I lijn bijeen is, heeft een oproep gedaan tot de vijf grote mogendheden om een pact te tekenen, waarin zij verklaren geen oorlog te zullen voeren. De Italiaanse socialistenleider Nenni verklaarde, dat elk land, dat weigert de oproep te onderschrijven, zal worden ge acht agressieve bedoelingen te koeste ren. ven. welke werd bijgewoond doof H.M. Koningin Juliana. De aankomst van H.M. de Koningin in Haar Loge Frankrijk in gevaar onder: 9.07 uur. te Katwijk te 6.44 ei Kit innuner bestaat uit acht pagina's. Nieuwe invasie in Helgoland onder communistische leiding. Een Hambuxgse schipper. p wG.ië Huelse. verklaarde Zaterdag, dat een groeD West-Duitse communistische jon geren op het eiland Helgoland aan land was gegaan, uit protest tegen de oefenbombardementen van de geallieer den op het eiland. Men veronderstelt, dat de nieuwe in vasie is geschied van Buesum. een kleine havenplaats in Sleeswiik-Hol- stein. uit. Namens de groep nieuwe ..bezetters" is een beroep gedaan op „alle jonge Duitsers. ex-Helgolanders, vissers, zee lieden. vakverenigingsleden. studenten, scholieren, sportverenigingen, fabrieks- en boerenarbeiders" om de groep naar het eiland te volgen. Dr Schumacher, de leider van de sociaal-democratische partil in West- Duitsland. heeft te Hannover een be roep gedaan op de Helgolanders „hun verachteliike nieuwe bondgenoten" van het eiland af te zetten. „Zodra de communisten zich van een groot ideaal of een goede gedachte meester ma ken. wordt het vuil". loon- en prijsverhoging in west-duitsland voorgesteld. West-Duitsland ziet een algemene ver hoging van het loon- en prijsniveau te gemoet, die ongeveer tien procent zal bedragen. De prijsverhoging omvat behalve graan, suiker, melk en boter, prijzen van artikelen welke in Duitsland ver bij de stijging der industriepryzen waren ach tergebleven. Qok staal en kolen bene vens de tarieven der federale spoorwe gen. Bovendien is voorgesteld de oude huren met rond twintig procent te ver- Generaal Collins dreigt De opmars der verbonden legers op het 96 kilometer brede front in midden- Korea is op grotere tegenstand gestuit. Zaterdag werd een winst van 5 K.M. diepte gemaakt. Naar verluidt bevinden 10,000 15.000 communisten zich In diepe, goed geor ganiseerde stellingen tegenover de Wes telijke arm van het offensief der ver bondenen aan het centrale front. Hoengsong. een belangrijk communis tisch bolwerk op de weg van Hongtsjon naar de 38ste breedtegraad, is bezet. Te voren was een strijdmacht van de te genstander ruim zes kilometer ten Zuid- Oosten van de stad uit elkaar geslagen. In de sector van Seoel was het be trekkelijk rustig en was de activiteit be perkt tot mortierduels en vuur uit lichte wapens over de Han. Luitenant-generaal Almond, de bevel hebber van het tiende Amerikaanse le gerkorps in Korea, verklaarde dat de Noordelijken bij een aanval op Tsjets- Jon „vernietigend" waren afgeslagen. Ofschoon velen uit de tangbeweging van de Amerikaanse verdedigers konden ontsnappen, sneuvelden er voldoende om de slagvaardigheid van twee Noord-Ko- reaanse corpsen te vernietigen, aldus Almond, die er aan toevoegde: „wij hebben er nog steeds meer belang bij communisten te doen sneuvelen dan land te veroveren". In de frontsector van Tsjipjong, die door de Britten en Canadezen bezet wordt, bood een Chinese macht van naar schatting een regiment hardnekkige te genstand. Een Amerikaans legervliegtuig veron gelukte bij de landing op een Japans vliegveld. Alle drie inzittenden kwamen om het leven. bijna 5 millioen vluchtelingen. Volgens de Zuid-Koreaanse minister van sociale aangelegenheden bedraagt het aantal vluchtelingen in Zuid=Korea thans 4 883 976, hetgeen iets minder ts Oan een kwart van de Zuid-Koreaanse bevolking. Meer dan de helft der vluch telingen leeft in de armste omstandig heden. hogen De deskundigen hebben in hun ihlumïub mjuuci. ny rapport aan de regering geschat, dat de vertrouwde echter, dat de andere bond- Generaal-majoor Moore, bevelhebber van het negende corps van de VN. in Korea, is aan een hartaanval overleden, nadat hij bij een ongeluk met een hef- schroefvliegtuig ongedeerd was geble ven. Hij had het bevel over het negende corps in centraal Korea pas een dag of tien geleden op zioh genomen. amerikaanse dreiging. „Mandsjoerye en China zullen door de Amerikanen intensief worden ge bombardeerd, als de communisten be langrijke zee- en luchtaanvallen uitvoe ren tegen de VN.-strijdkrachten in Ko rea", zo heeft generaal Lawton Collins, stafchef van de Amerikaanse landstrijd krachten op een persconferentie ver klaard. „Wij zullen hun aanvallen be antwoorden en hun land- en zeebases bombarderen als zij er gebruik van ma ken om ons aan te vallen", zei hij. „In dat geval zou de oorlog In een geheel nieuwe fase komen en nieuwe maatregelen onzerzijds vereisen", aldus generaal Collins. Daar het grootste deel der troepen in Korea Amerikaans is, acht generaal Collins het gerechtvaar digd, dat de VB. op eigen gezag com munistische bases zouden aanvallen. Hij Twee Amerikaanse divisies naar Japan Twee divisies van de nationale garde zijn aangewezen voor dienst in Japan, zo heeft het Amerikaanse leger meege deeld. Dit geschiedt om meer veiligheid te verschaffen aan Japan, gelegen in het Verre Oosten bij de grenzen van het Russische rijk. De twee divisies, de 40ste uit Califor- n;ë, en de 45ste uit Oklahoma, zullen ln de laatste helft van Maart voor ver trek gereed zijn. Zij zullen ter plaatse verder geoefend worden. frankrijk verlangt thans een definitieve beslissing over het plan-schuman. De Franse delegatie bij de onderhan delingen over het plan-Schuman zal morgen aam de leiders van de delega ties der overige vijf deelnemende lan den de herziene teksten voorleggen van de twee enige ciausules van het or.t- werp-verdrag, waarover men het nog niet eens is kunnen worden. Deze clau sules voorzien in de ontbinding van kolen- en slaaikartels in de deelnemen de landen en contróle op de bestaande kartels door het hoge gezagslichaam voor het plan en vormen volgens de Franse delegatie het minimum, dat ver eist is om het functionneren van het plan-Schuman en het instellen van een vrije markt voor kolen en 6taal in de zes landen mogelijk te maken. De Fransen staan op het standpunt, dat men thans moet kiezen of delen! Pleven zal niet wijken (Van onze Paryse correspondent). Dezer dagen is de periode aangevan gen, die door de politieke waarnemers algemeen reeds als „de veldslag om de kieswet" wordt aangeduid. Voor die bataillc is voorlopig een goede week uitgetrokken. Daarna zal men weten, of deze netelige kwestie einde lijk is opgelost maar niemand ziet nog hoe ofwel, dat de regering zijn bestaan bij het gevecht erbij heeft in geschoten. In dat geval dreigt een crisis, die, voor het moment, onop losbaar lijkt. Opnieuw zal dan Ka merontbinding aan de orde zijn ge steld. En een nieuw parlement zou gekozen moeten worden volgens een systeem dat slechts een overwinning van Gaullisten en communisten op zal kunnen leveren. Het parlementaire stelsel zou dan zjjn eigen einde heb ben voorbereid. Maar laten wij ons voor het moment nog niet te veel met deze bange toekomstmogelijkheden bezig houden en in het kort liever de situatie bezien, waartoe rich de politieke tegenstellingen thans ont wikkeld hebben. Men herinnert zich, dat de huidige premier de kieswethervorming als een essentieel punt in zyn regeringspro gramma had opgenomen. Pleven is zeker niet bereid, deze be lofte weer in te slikken. Men kan daar om verwachten, dat de vertrouwens kwestie verschillende malen door hem gerteld zal worden. Tot uitstel wenst hij zich evenmin verder meer te lenen. Voor Vincent Auriol de volgende maand naar Amerika vertrekt de president zit thans elke dag al enkele uren voor zijn dictafoon om zoveel woorden Engels te leren, dat hij de beginzinnen van zijn circa dertig toespraken althans in Tru man's eigen taal uit zal kunnen spre ken -aril Pleven wat klaarheid in de wel zeer duistere situatie hebben ge schapen. Niet alleen met het oog op de verkiezingen, die op zijn laatst in het najaar gehouden worden, moet die wet zijn aangenomen, doch ook omdat Ple ven de behandeling van alle hangende kwesties pas n£ de onderhavige debat ten aan de orde stellen wil. En er han gen zo nog enige problemen In grove lijnen draaien die discussies om de volgende punten: Het propor tionele stelsel, dat thans in de consl- tutle ls vastgelegd, dient vervangen te worden door een meerderheidssysteem, zoals dat o.m. ook ln Engeland wordt gevolgd. Slechts met zo'n stelsel zal, on der de actuele krachtsverhoudingen een parlementaire basis voor een democra tische regering gevormd kunnen wor den. De huidige regeringspartijen socialisten, radicalen en zelfs katholie ken zijn het daar althans desnoods wel over eens. Waar de schoen echter wringt, dat is op het punt of dit meer derheidssysteem aan een stelsel van een of van twee ronden met daartussen totale levenskosten door deze verhogin gen met tien procent zullen stijgen. Zij hebben dan ook tegelijk geadvi seerd tot een algemene loonsverhoging van tien procent, waarbij zy echter de eis gesteld hebben dat voortaan over de gehele linie het loon naar prestatie zal worden ingevoerd. ROOFOVERVAL OP ONDERNEMING TE GAROET. Woensdag j.l. is de „Estates Supplies Company Ltd." te Garoet door 12 ge- wapenden beroofd vain 53.000 roepiahs en 40.000 roepiahs nominaal aan z.g- „reohterhelften". genoten een dergeiyk optreden zouden goedkeuren als een defensieve maatre gel om hun eigen manschappen te be schermen. „Wij hebben de tegenstander zware slagen toegebracht. Wij hebben een ver- öysterend aantal eersterangssoldaten gedood. Geen land kan dergeiyke verlie- zen aan geoefende manschappen lang plaats van het demilitariseren, aldus Maar Moskou wil toch praten De Sovjetrussische plaatsvervangende minister van Bpitenlandse Zaken, Gro- myko, heeft de Engelse ambassadeur te Moskou, sir David Kelly, Zaterdag het antwoord van de Sovjet-Unie op de jongste nota van Engeland overhandigd. De uitwisseling van nota's begon 20 Januari, toen de Sovjet-Unie Engeland beschuldigde van schending van het ver drag van Potsdam en het Engels-Sovjet- russisch verdrag van 1942. 17 Februari beschuldigde Engeland de Sovjet-Unie van agressieve bedoelingen en schen ding van de overeenkomst van Potsdam. De Sovjet-Unie verklaart in haar ant woord thans, dat de besluiten van de Engelse regering over de vorming van de Westduitse regering te Bonn en de eenmaking van de Engelse en Ameri kaanse zones zonder overleg met de Sovjet-Unie werden genomen Engeland is begdhnen West-Duitsland tot een basis voor een nieuwe aanval te maken volhouden, aldus Colins. Naar zyn me ning heeft het achtste leger het zwaar ste reeds doorstaan. „Zij kunnen ons niet veel zwaarder aanvallen dan zy reeds gedaan hebben Ons leger heeft in Korea al heel wat geleerd over de stryd tegen deze mensen", aldus Collins. de nota. „En in plaats van In West-Duitsland de democratie in te voeren wordt het fascisme bevorderd en worden voorma lige Duitse generaals begunstigd". De Sovjet-Unie verklaart zich bereid tot het openen van onderhandelingen met Engeland. Zjj beschuldigt Enge land er van „alle pogingen tot samen werking te hebben opgegeven", doch verklaart elke stap, die werkelyk ver betering van de betrekkingen tussen beide landen beoogt, „gunstig te zul len ontvangen". Dat de Sovjet-Unie zich ln de bin nenlandse aangelegenheden van Bulga rije, Roemenië en Hongarye gemengd zou hebben, noemt de nota een belache- ïyke beschuldiging. De Sovjet-Unie ver antwoordelijk te stellen voor de bevry- dingsbeweging ln Malakka en andere delen van de wereld „is even dwaas als haar de schuld geven van aardbevin gen", aldus de nota. De gewapende macht van de V. S., Engeland en Frankryk is tweemaal zo groot als die van de Sovjet-Unie, die dezelfde omvang heeft als voor de tweede wereldoorlog, zo wordt in de nota verklaard. De Russische nota constateert voorts, dat Engeland „zijn onafhankeiykheid meer en meer verliest en veranderd wordt in een militaire basis van de Ame rikaanse strijdkrachten, omdat het an ders geen zogenaamde Marsha u-hulp zou kunnen krijgen". Hetzelfde moet ge zegd worden van Frankryk, België, Turkye en andere „gemarshalliseerde landen". ballotage-mogeiykheden-gekoppeld dient te worden. De katholieken blijven hals* starrig weigeren een „tweeronden stel sel" te aanvaarden, zy zyn bevreesd» dat ze in dat geval ook nog het restant van hun vroegere, grote, aanhang, dab niet naar de Gaulle's RPF. is overge lopen, aan de radicalen en de socialisten zullen of moeten verliezen. In vele delen van het landi, zo duch ten Bidault, Schuman en hun party- genoten, zouden door de socialisten ert de radicalen anti-clericale coalities ge sloten kunnen worden, waardoor hun laatste stemmen verpulverd dreigen tê worden. Er Ls nog geen enkele aanwijzing, dat, op dit cardinale punt, de katholieke M.RP. bereid zou zyn enig water ln haar wyn te doen. Daardoor Is de ver antwoordelijkheid der katholieken ont stellend groot. Van alle- hoeken heeft men compro mis-voorstellen uitgebroed. Wanneer we de tel niet zyn kwyt geraakt, moeten er thans negentien van die oplossingen bij de Kamer zyn ingediend. Maar geen enkel compromis, heeft in de betrokken parleiyentaire commissie een voldoende meerderheid gevonden. In de Kamer zal zich, zo kan men vrezen, die meerder heid dus wel evenmin af kunnen teke nen. Samen met de communisten kunnen de katholieken dus elk voorstel torpe deren. Doen ze dat, dan dient de re gering weer zyn eigen voorstel meerderheidssysteem in twee ronden ln. Wordt ook dit afgestemd, dan zal het kabinet af moeten treden. Er zal dan een situatie zyn geschapen, die, zoals we hier boven hebben op gemerkt, schier geen perspectieven meer biedt. Mocht de Kamer dan ont- bondèn moeten worden, dan zal, zo schryft de grondwet voor, een kabi net onder leiding van de Kamerpre sident. gevormd moeten worden, waar in alle partijen, met inbegrip dus der communisten, zuilen moeten worden opgenomen. Het is onnodig nit te wij den over de bezwaren, die aan deze eventualiteit kleven: zoals men riet wordt in de huidige kieswetveldslag niet slechts over het voortbestaan van het rittende kabinet beslist, doch ook over het lot van de democratie in Trankrijk. Voorlopige beëindiging stakingen in Oost-Sumatra WERK IN HAVEN VAN BANJOEWANGI HERVAT. Het Commissariaat voor Oost-Sumatra van de vakvereniging voor onderne mingsarbeiders de „Perboepri" heeft haar leden opdracht gegeven de sta kingen in Oost-Sumatra voorlopig te beëindigen en morgen weer aan het werk te gaan. Intussen zullen te Dja karta verdere besprekingen worden ge voerd met de ondernemers. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat het werk in de haven van Banjoewangi is hervat en dat de Bond van Textielarbei ders in Oost-Java vandaag een alge mene textielstaking te Soerabaja wil doen beginnen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in Korea de volgende verliezen zyn te betreu ren: Gesneuveld op 3 Februari: sol daat eerste klasse J. Verhey, Poor tegaal. Gesneuveld op 12 Februari: de sergeant Mol, uit Brielle. J. Verhey werd geboren op 16 Ja nuari 1928. Hy was dienstplichtig soldaat van 1 R.I. en heeft vrywil- lig dienst genomen by het detache ment van de Ver. Naties. Verhey was ongehuwd. Willem Mol werd op 27 Juni 1926 geboren, Hy ontving zyn opleiding by het regiment verbindingstroe pen en heeft in Indonesië gediend. Hy was als sergeant der verbin dingstroepen werkzaam by het de tachement van de Ver. Naties. Ser geant Mol was ongehuwd. muilminimiinn

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1