Beperking van verbruik en investeringen noodzakelijk Beheerste loonpolitiek en prijs-toezicht Burgemeester Van Kinschot biedt gemeentebestuur van Zuid-Laren tegeltableau aan Adviezen Sociaal Economische Raad: Algemene verlenging arbeidstijd niet aanbevolen Steenberghe's concept - programma gereed? weerbericht Offensief der verbonden legers in Korea vordert langzaam 89ste Jaargang VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 00 No. 27236' LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Hoofdredactie- B W Menkhorst, en J. Brouwer f5 15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Stnge) l Leiden - Otto oo. 67055 De ministers van Ec. Zaken cn van Sociale Zaken hebben het advies van dt Sociaal-Economische Raad ge vraagd aangaande de politiek, die zo wel ten aanzien van de prijs- als ten unzien van de loonvorming in de naaste toekomst zal moeten worden jeToerd. Dit advies is thans versche nen. De loon- en prijspolitiek vormt een csderdeel der algemene economische n'ütlek en dient daarom afgestemd te [jn op de doeleinden dezer algemene M'jtiek. Het concrete beleid dient daar- [jj gebaseerd op de feitelijke situatie ia volkshuishouding. Een analyse van «se situatie doet zien, dat onder de L-emene doelstellingen in het bijzonder hl evenwicht in de betalingsbalans ge- mr loopt. Onder handhaving van de overige doel- cviiingen een zo groot mogelijke pro- cvtle en een zo juist mogelijke verde- - zullen daarom de verschillende Istnimenten van economische politiek ia de eerste plaats moeten worden aan wend tot herstel van dit evenwicht. Tevens moet plaats gemaakt worden or het defensieprogram. Daarbij zul- i de monetaire en fiscale politiek de hofdnadruk moeten hebben, terwijl kï aan bepaalde selectieve vormen van c;trlbutie kan worden gedacht. Deze maatregelen dienen het zoveel Mgelijk vermijden van geldcreatie tot ioel te hebben, zowel ten behoeve van bet bedrijfsleven als van de overheid. Zij zullen moeten resulteren in een beperking van het gebruik van 3 a 5% en een beperking der investeringen, die des te hoger moet zijn, naarmate de beperking van het verbruik gerin- jer ls (20 a 10%). Deze cijfers worden minder gunstig naarmate nieuwe ramingen van het tekort ongunstiger zouden uitvallen. Bij de verdeling dezer beperkingen over de verschillende lagen der bevol king dient rekening te worden gehou den met de sinds 1949 opgetreden ver schuivingen in de inkomstenverdeling. Bedoelde maatregelen zullen in het al gemeen direct op de genoemde doel stellingen gericht kunnen worden. Gepieit wordt voor een beheerste loonpolitiek en een stelsel van alge meen toezicht op de prijzen met inci denteel ingrypen waar dit nodig blijkt. Tot looncorrectie bestaat geen aan leiding bij stijging van invoerprijzen en van doelbewust opgelegde fiscale lasten. Daarentegen wel bij stijging van de ex portprijzen (d.w.z. de toegevoegde waar- Brede of smalle basis. (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag is de kabinetsformateur Keer begonnen met achtereenvolgens d» leiders van de grootste vijf Tweede Kamer-fracties te ontvangen, h is gesproken over een door de heer Steenberghe ontworpen regeringspro- nam. Volgens hetgeen werd medegedeeld, «•it de formateur zich met ministers J1'. het zittende kabinet alleen nog maar «raden over de financiële, economische buitenlandse aspecten. Van de AR -fractie wordt gezegd, dat tot geen enkele samenwerking bereid l"jU zijn, indien niet van te voren vast toat dat. er niet getornd zal worden Jja de Nederlandse souvereiniteit over h.euw-Guinea. ju politieke kringen, door ons ge jast. nam men aan. dat het program- nog pas in zeer grote lijnen is ge- «Kna. De verschillende fracties zou- «n zich over het hun voorgelegde be- ®en> waarop men pas in de volgende een overeenstemming terzake «nvacht, indien de voorstellen een Rtces mogen blijken. ook al zouden een of meer 'ncties er een overkomelijke steen zni-aanst00^ >n aantreffen, dan zou nog niet behoeven te betekenen, de formateur zyn pogingen dient P te geven. Ook dan nog zou er rp vfen comProm'S kunnen worden s zocht, of een program resulteren, cJ ,?3nvaarding zou zijn voor een smallere basis. minder wind. Verwacht tot morgenavond: r zwakke wind tussen Zuid Vi.r Vannacht opklaringen met turrit!! ar lichte nachtvorst. Morgen nf iWe^ toenemende bewolking fde buien en ongeveer de- rr;e. coenen :4je lijk bulen (fw 1mPcraturen als vandaag, opgemaakt te 10 uur). 24 FEBRUARI. de daarin). Stijging van de arbeidspro ductiviteit (boven het in de prognose aangenomen cijfer van 4.5%) zal in het reële loon tot uiting moeten komen. Tot prijscorrectie bestaat geen aan- leiding bij prijsverhoging van een met het buitenland concurrerend product (tenzij er een Egalisatiefonds bestaat) of bij herstel van te laag geachte onder nemersinkomens. Er is daartoe onder bepaalde omstandigheden wel aanlei ding indien procentuele winstopslagen op gestegen invoerprijzen worden ge handhaafd of van monopolistische si tuaties misbruik wordt gemaakt. Aandacht zal moeten worden gegeven aan de samenstelling van voldoend be trouwbare indices betreffende de groot heden, die voor het voeren ener verant woorde loon- en prijspolitiek onontbeer lijk zijn. In zijn advies zegt de S.EH. o.a., dat slechts richtlijnen voor het loon- en v,n 739 uur; onder; 18.09 uur. S?; 2143 uur: onder: 8.25 uur "^ater te Katwijk 5.03 e.: 17.13 u il öummer bestaat uit tien pagina's. prijsbeleid in de naaste toekomst wor den gegeven. In zijn schets van het glo bale beeld van de huidige economische situatie in ons land zegt de Raad te menen, dat het bedrag aan reële mid delen, dat beschikbaar zal dienen te ko men teneinde zowel het betalingsbalans tekort als de extra militaire inspannin gen te overbruggen, zeker ongeveer f. 1100 millioen zal bedragen. De regering dient, naar de mening van de Raad, alle aandacht aan het vraagstuk van de verhoging van de ar beidsproductiviteit te blijven geven, om dat vooral het verkrijgen van resultaat op dit punt, een compensatie kan bie den voor de gevolgen van het toepassen van andere veel minder aantrekke lijke wegen. De Raad is tenslotte van oordeel, dat een algemene verlenging van de wet telijke arbeidstijd van 48 uur per week niet kan worden aanbevolen. De Raad acht het niet opportuun ter zake van de wettelijke arbeidstijd een wijziging in de Arbeidswet 1922 aan te brengen. Deze wet biedt n.l. voldoende mogelijkheden om aan verschillende wensen, welke ten aanzien van de ar beidstijd rijzen, tegemoet te komen. Zulks wordt in feite reeds gedaan, aldus de S.ER. Slecht weer remt. Het offensief der verbondenen aan het centrale front op Korea, dat twee dagen geleden begon duurt voort. De troepen der geallieerden rukken lang zaam over modderige wegen naar het Noorden op zonder noemenswaardige tegenstand te ontmoeten. Luchtverken- ningsrapporten van de afgelopen 24 uur bevatten echter aanwijzingen, dat zij spoedig op vastberaden verzet van de communisten kunnen stoten. In het jongste communiqué van ge neraal MacArthur wordt gezegd, dat de opmars der verbondenen gisteren ver traagd werd door het slechte weer. Bij Pjongtsjang en ten Noorden van Tsjetsjon vorderden zij 5 km., aan de Oostelijke sector 6% km. Britse patrouilles aan de Zuidelijke oever van de Han, 14 km. ten Oosten van Seoel, stonden af en toe bloot aan mortiervuur. In het gebied van Hoengsong zouden volgens de jongste berichten de geal lieerden op krachtige tegenstand ge stuit zijn. Deze plaats bevindt zich voor de hoofdpas door de bergen van mid- den-Korea. Zuid-Koreaanse troepen ondervonden zware tegenstand ten Oosten van Wondjoe, Een Amerikaanse tank- en infanterie- afdeling ondernam aanvallen in de richting van het Oostelijker gelegen Pjongtsjang, waar zij vanmorgen vroeg nog 5 km. van verwijderd waren. Op gelijke hoogte ten Noorden van Tsjet- jon rukt een andere Amerikaanse divi sie op. Britse troepen aan de linkerflank maakten vorderingen ten Noord-Oosten van Tsjipjong. Geallieerde vliegtuigen hebben ben zine, levensmiddelen en ammunitie uit geworpen voor eenheden infanterie der verbondenen, die op vele plaatsen van het 96 kilometer brede front door de modder niet meer vooruit kunnen ko men. Ingevallen dooi en twee dagen regen hebben de rivieren doen zwellen, waardoor bruggen zijn weggeslagen en wegen in modderstromen werden ver anderd. Geallieerde staf-officieren gaven toe, dat het tempo van de opmars vertraagd is, doch zij voegden hieraan toe. dat alle verbonden eenheden gestadig bleven oprukken en dat zij de wig die de communisten tussen Wondjoe en Jojoe in de geallieerde linies hadden gedreven, hebben veranderd in een sail lant der verbondenen in de communis tische stellingen. Amerikaanse troepen hebben thans de buitenwijken van Hoengsong bereikt. Clementis in Russische handen? Vladimir Clementis. de gewezen Tsje- choslowaakse minister van buitenlandse Taken over wiens verblijf men reeds ge ruime tüd in het duister tast, is volgens te Bonn ontvangen berichten van het .anti-bolsjiwistische blok" in Sovjetrus- sische handen gevallen. Volgens berich ten uit Tsjecho-Slowakjje, uit kringen van dit blok, bevindt Clementis zich ..zeker niet in het Westen". Hij zou in Sovjetrussische gevangenschap zijn ge vallen bij een mislukte poging om zioh over de Tsjechoslo waakse grens te be geven. De Gasperi en Sforza naar Londen. De Italiaanse premier, de Gasperi, zal de volgende maand een bezoek aan Lon den brengen voor besprekingen over ac tuele vraagstukken met de Britse rege ring, aldus is te Londen officieel mede gedeeld. Hij zal vergezeld zijn van graaf Sforza, de minister van buitenlandse zaken. Amerikaans admiraal wordt Atlantisch opperbevelhebber ter zee. CHURCHILL OEFENT SCHERPE CRITIEK. De Engelse premier Attlee heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Ameri kaans admiraal zal worden benoemd tot Atlantisch opperbevelhebber ter zee. Een bekendmaking wordt binnenkort verwacht. Onder gejuich vroeg Winston Chur- chili: „Was er geen Britse admiraal kundig ger.oeg voor deze functie?" Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de Atlantische organisatie het alleenrecht heeft een benoeming te dicteren. Toen de conservatieven hierover vra gen bleven stellen, zei de prémier, dat men algemeen van oordeel is, dat dü1" ce beste benoeming is. Het ls onmoge lijk, aldus Attlee, dat één land aan zijn recht op een bepaalde post kan vast houden. Churchill zei toen op scherpe toon: „Het was niet lang geleden mogelijk, dat één land 525 Duitse U-boten tot zinken bracht, vergeleken met 174 door de Verenigde Staten." Terwijl hy ging staan, voegde hij hieraan toe: „Niemand kan zeggen, dat ik de Ver enigde Staten vijandig gezind ben, maar ik geloof niet dat ons land zo diep had behoeven te zinken op het gebied van nederigheid." Op de vraag van Churchill of de zaak al definitief geregeld was of dat de premier de Verenigde Staten zou verzoeken de kwestie „in alle vriend- schap" nog eens te bezien, antwoordde Attlee, dat de kwestie ongetwijfeld zijn aandacht had. Desgevraagd zei Attlee nog, dat En- geland over de benoeming is geraad pleegd. De premier gaf ondanks aan dringen door de oppositie geen ant woord op de vraag van een la<bour-af- gevaardigde of er ook een Britse admi raal was voorgedragen. Ofschoon hü nog niet officieel be noemd is, wordt vernomen dat William Fechteler voor de functie is uitgekozen. Hy is cp het ogenblik bevelhebber van de Amerikaanse Atlantisch vloot. (Foto L.D7Van VUetï Een millioen Indiërs met hongersnood bedreigd. „Ten minste een millioen Indiërs zul len van gebrek omkomen als het Con gres het wetsontwerp voor de schen king van twee millioen ton graan aan India niet goedkeurt", zo verklaarde de voorzitter van de vereniging van In diërs in de VB. Hij sprak de beweringen tegen dat In-dia geweigerd had graan van Pa kistan te kopen vanwege politieke ge schillen. India voerde onderhandelin gen over de levering van 350.000 ton rü'st uit Pakistan. Ook de beweringen, dat India zijn areaal voor de voedsel productie had ingekrompen, waren niet Juist. Het voedselareaal was met 10 pet uitgebreid. Het Franse kiesstelsel. De Franse Nationale Vergadering heeft om middernacht de eerste dag van haar debat over eventuele wüzlging van het kiesstelsel bij de algemepe ver kiezingen, die dit jaar gehouden zullen worden, beëindigd. Er werden verscheidene stelsels door individuele leden voorgesteld, maar met versdhlllende meerderheden verworpen. De enige positieve stemming betrof de vaststelling van de „vastbeslotenheid van de assemblee om het huidige stelsel van evenredige vertegenwoordiging te wüzigen". Dit voorstel werd met 35<7 te gen 166 stemmen de communisten) aan genomen. Heden gaat het debat verder. Generaal Robertson bezoekt Turkije. Generaal sir Brian Robertson/opper bevelhebber der Britse landstrijdkrach ten in het midden-Oosten, brengt thans, na zijn verblijf in Israël, een bezoek aan Turkije. Hfj zal zes dagen te Stanboel en Ankara verblijven om besprekingen te voeren met vooraanstaande Turkse staatslieden en generaals. De ijsbergen, die in dit jaargetijde in soms grote getale in liei Noorde lijk gedeelte van de Atlantische Oceaan drijven, bemoeilijken niet alleen de scheepvaart, doch beteke nen tevens een groot gevaar voor de schepen. De ijsmassa's strekken zich n.l. onder water over aanzien lijke afstanden uit. en menig vaar tuig, dat er mede in aanraking kwam is ten onder gegaan. Door de Amerikaanse kustwacht wordt voortdurend met schepen en vliegtuigen gepatrouilleerd en twee maal daags worden radiografisch aan de schepen, welke de route be varen. de posities der ijsbergen medegedeeld. Een vaartuig van de Amerikaanse Kustwacht in het gebied der ijsber gen lijkt een dwerg tegenover het imposante ijsmassief. dat schoon heid paart aan een dodelijke drci- g'"g- Op grond van zijn vele en grote verdiensten voor de Zu'd-Larense paardenmarkt, welke gemeente hij van 15 Mei 1929 tot 15 januari 1934 als burgemeester diende, is in een hedenmiddag gehouden buitengewone zitting van de Gemeenteraad van Zuid-Laren aan de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, het ere burgerschap van deze gemeente aangeboden. Uit erkentelijkheid voor deze door hem op hoge prijs gestelde onderscheiding ver raste burgemeester Van Kinschot het gemeentebestuur van Zuid- Laren met een fraai tegeltableau, waarvan wij hierboven een reproductie afdrukken. Geheel in overeenstemming met het karak ter van de plechtigheid van hedenmiddag vormt een paard het hoofdmotief der voorstelling. Een onzer redacteuren, die de tocht naar het Groningse Zuid-Laren medemaakt, zal in ons blad van morgen een verslag van deze gebeurtenis geven. Beroep op het Midden- Oosten. AMERIKA ZEGT STEUN TOE. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor aangelegenhe den betreffende het Nabüe Oosten en Afrika, George McGhee, heeft op een persconferentie te Cairo verklaard: „Indien de Arabische staten evenals Turkye en Griekenland de bedoeling te kennen zouden geven om hun ge meenschappelijke defensie en hun economie te organiseren met de hulp van de Westelijke landen, zouden de V. S. gunstig staan tegenover deelne ming aan een dergeljjk plan". McGhee verklaarde voorts, dat het „bemoedigend is te zien, dat het gehele midden-Oosten zün militaire striid- krachten opbouwt, omdat alleen door collectieve veiligheid deze grote wereld- strüd gewonnen kan worden" „Ik voel Instinctief, dat alle Arabie ren aan de Westelü'ke kant staan", ver klaarde hü. Hü zag geen „binnenlandse commu nistische bedreigingen in het midden- Oosten". McGhee weigerde commentaar te leveren op berichten over Amerikaanse plannen om luchtmachtbases in het midden-Oosten, met inbegrip van Egypte, in te richten. Hy verklaarde, dat dit een aangelegenheid was, welke niet in het openbaar kan worden be sproken. ATOOMENERGIE VOOR VLIEGTUIGEN. De Amerikaanse luchtmacht en de commissie voor atoomenergie hebben medegedeeld, dat de eerste fase is af gesloten van het onderzoek naar de mo gelijkheid van het gebruik van atoom energie voor vliegtuigen. Gemeld wordt, dat de pogingen van de Amerikaanse regering om een door atoomenergie voortbewogen vliegtuig ie bouwen van het stadium der theorie zün gekomen in dat van de pracUjk. Er werd niet aangegeven hoe tang het zal duren alvorens het volgende stadium beëindigd zal zijn. maar generaal Hoyt Vandenberg heeft onlangs verklaard dat een door atoomenergie voortbewogen vliegtuig eerder verwezen! kt zal zün dan de meeste mensen denken. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN WEST-DUITSLAND—INDONESIË. Te Djakarta ls officieel medegedeeld dat de Indonesische regering heeft be sloten diplomatieke betrekkingen met de Westduitse autoriteiten aan te knopen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIllllllllllllllllllllllllllllllillllllH Gesneuveld in Koiea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie by Hoengson op 12 Febru ari jL de volgende militairen zyn gesneuveld: Sgt. L. M. J. M, Grasso, Utrecht. Sold. J. Markelo; F. Ketting Olivier, F. Sonnemans, Sgt. W. B, Schiedam; Korp. J. J. Zwart, den Briel; Sold. H. M Wagenaar, Schaes- berg. De ongehuwde sergeant Lucas Michiel, Johannes Marie Grasso werd 1 Maart 1927 geboren. Hy diende d-estyds by het eerste Regi ment Pantser-doel-artillerle. De ongehuwde soldaat Johan Frans Ketting Olivier werd 21 October 1926 geboren. Hy diende als be roepssoldaat by het K.N.IJj. Sergeant W. B. F. Sonnemans werd geboren op 23 October 1925. Voor hy als korporaal naar Korea ging diende hü als oorlogsvrijwil liger bü de Mariniers. In Korea werd hü bevorderd tot sergeant. Hy was ongehuwd De korporaal J. J. Zwart werd geboren 24 Mei 1929. Voor hü als soldaat 1ste klos naar Korea ver trok diende hü als dienstplichtig soldaat bij het derde Regiment In fanterie. In Korea werd hy tot kor poraal bevorderd. De ongehuwde soldaat Hermanus Martin Wagenaar werd geboren op 7 Mei 1928. Hü diende als dienstplichtig soldaat bü het He regiment Infanterie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH'iuii" Amsterdamse brigade tegen „speelclubs". DRASTISCHE BEPERKING VAN HET KWAAD. (Speciale berichtgeving). In verband met een gisteravond laat ln een speelhuis te Amsterdam gehou den overval, heeft de Amsterdamse Centrale Recherche een speciale briga de uitgerust ter bestrüding van het euvel der talrüke speelhuizen al dan niet als „club" gemarkeerd in de hoofdstad, zulks in tegenstelling tot Den Haag. Men wil trachten het kwaad drastisch te beperken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1