nW de Inruilmoforen GEBR. v. ULDEN Voor de Vrouw De Duitse NGenerale Staf tussen verleden en toekomst „Het manneke" van Brussel Concurrentie van Geeraardsbergen met gepaste verachting behandeld CHEVROLET BEDFORD G. M. C. OPEL Schapen-stapel slonk van 464.000 tot 390.000 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 17 Februari 1951 Derde Blad No. 27231 Een dramatisch fiscaal raadsel Sedert enige weken is mynheer Jansen een rekenwonder. Het begon eigenJijk al een hele tijd geleden, toen onze Jansen besloot viegens zyn aanzienlijk vermagerde fi nanciële positie tengevolge van vijf procent loonsverhoging een drastische bezuiniging te beginnen, en als eerste programmapunt daarin zijn belasting- raken zelf ter hand te nemen in plaats van uit handen te geven aan dure belastingdeskundige. Zoals meestel werd door de heer Jansen door schade en schande wijs. Hij kwam althans tot het stadium der schade en. zoajs blijken zal, tot dat der schande. Het eerste bekende in Tussen zijn uitgeputte zuchten door I zijn Jansens kohiernummer hoger hoorden trambalconcollega's hem korte was dan dat van hemde baas. tijd later kreunen, dat deze run hem Het kwam mét Jansen in korte tijd. zoveel jaren van zijn leven had gekost, enkele weken slechts, van kwaad tot dat als hij deze aftrok van zijn huidige leeftijd hij een getal kreeg, dat gelijk was aan het kwadraat van het aantal van zijn kinderen, waarvoor hij belas tingaftrek genoot. erger. Een en ander werd een akelige ge schiedenis. Jansen kwam. overal elders onmoge lijk geworden, terecht op de boekhoud Op kantoor was het, na het overwin- kundige afdeling. De inhoud van de nen van de eerste slaap, dikwijls nog i loonzakjes was sindsdien wel in orde, erger. maar de berekening op de enveloppe Wanneer er b.v. een discussie onder |was dusdanig ingewikkeld, dat de huis de collega's gaande was, waarom het J vrouwen hun kasboek niet meer nauw- toch altijd op wrerkdagen prachtig weer gezet? konden invullen. was en op Zondagen regende, en of de belastingdienst daar niets aan kon doen want die was de schuld van alle kwaad dan viel hij verontwaardigd in de rede, dat vorig jaar toch lang niet De belastingdienst raakte al spoedig van streek doordat geen der belasting betalers ,,Dat is overdreven, toch altijd nog 23594 meer dan mijn leeftijd" protesteerde Jansen zijn inkomsten iedere werkdag de zon geschenen had,en reeds betaalde belasting kon op- aangezien het aantal zonnige dagen van tnicend offer aan de fiscus aankwam, vorig jaar maal zijn huisnummer, maal nn» Jansen 3.14 maal zoveel te be- zyn huidige leeftijd maal de helft van J,|._ had als in de tijd. dat het des- zijn kindertal dat hem recht op belas- kradbr oog van een doorgewinterd bc- 1 tingaftrek gaf. toch slechts 207129 had lastingman zijn bankrekening door het bedragen! ^lhof van het aangiftebiljet loodste. Het kon wel eens voorkomen, dat „de Weshalve onze Jansen op de dag baas" juist tijdens zulk een diepzinnige oio Heiac-, opmerking om de hoek kwam kijken, met het gevolg, dat onze Jansen ter verantwoording werd geroepen wegens het misbruiken van door de zaak be nn rijn zilveren jubileum als belas- tlngbelalcr naar het hol van dc fis cale leeuw toog om zich op de hoogte te stellen, welke verborgen blunders Invullen van zyn aangiftebil- I taalde tijd. Eens had hij op zulk eon jet hem deze verbijsterend-negatleve resultaten van z«n bezuinigingscam- paeuc hadden bezorgd. Van dat ogenblik dateert het aan het licht treden van 'sJansens reken- knobbel. Wanneer Jansen des ochtends onder hot gecombineerde eten van een boter- I km en het aantrekken van zijn over hemd een gejaagde blik op de klok wierp om te zien of het nog lukken zou ttfdig op bureau te komen, dan kon het ge beuren dat zijn vrouw hem binnens mondshoorde mompelen: „Hé. merk aardig. over precies 23 minuten is de dig zoveel seconden oud, dat dit aantal uuai de datum van vandaag precies 175 maal het kohlemummer van mijn belastingbiljet is, en wanneer ik daar mijn leeftijd by optel, krijg ik precies het bedrag van myn zuiver belastbaar inkomen." Wanneer Jansen 13,13 minuut later een duik deed naar de juist vertrekken de laatste tram. die hem nog tijdig op zijn kantoorstoel kon afleveren, konden verbaasde voorby'gangers hem getroffen horen uitroepen, dat de bijzondere ver wervingskosten, die hij van zijn inkomen mocht aftrekken, maal het wagennum- mer van de tram juist 60435 bedroeg. Vleesloze maaltijden Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Menige huisvrouw zal door de hoge ï'.eesprijzen gedwongen ziln om haar ge zin enige malen per week een vleesloze maaltijd voor te zetten. Nu behoeven dergelijke maaltyden zeker niet in sma kelijkheid of voedingswaarde te kort te schieten Ook zonder vlees kan een war me maaltijd voldoen aan alle' eisen, die men aan een goed maal stellen mag. Den moet echter wel het vlees vervan- F?n worden door een ander, goedkoper fsecht, dat ongeveer dezelfde voedings waarde moet hebben als vlees. Dit kan zijn: goedkope vis- of kaas soorten erwten of bonen tin combinatie met aardappelen) of een nagerecht van ffidk. Ook een ei kan als vleesvervan- png dienst doen. Van peulvruchten, die dus in plaats fan het vlees en niet in plaats van de flöenifce komen, rekent men 100 g per persoop. De melkgerechten kunnen afgewisseld worden met karnemelk (hangop!) of JWrhurt. Het verdient wel aanbeveling, om fcast het vlees of het vleesvervangend gerecht by de warme maaltijd, nog een soke liter melk per persoon per dag te pebruiksn omdat melk behalve eiwit nog Zoveel andere belangrijke stoffen bevat. geldt dus ook als men al melk in te nagerecht verwerkt heeft! fHier volgen zeven voorbeelden van •"•'eesloze menu's: 1 Jachtschotel van aardappelen, brui- te bonen en uien appel of sinaas- tpoel: 2 Zoutevis mosterdsaus, aardappelen veldsla (of sla van andere groente) 3 Stoofpot van koolraap en aardap- Pe-en met bruine saus. havermoutpap: Aardappelen, witlof, gebakken ka-as- Pbkken; eenvoudige botersaus; 5- (Vermlcellisoep)aardappelen wor sen en erwten; peterseliesaus van het Pwntennat: 6.Macaroni op z'n Indiaans, spiegelei; stamppot bieten met bruine bonen- ^caroni (Indiaans recept) j™0 macaroni of spaghetti. 1 2 uien. 1 2 fijngesnipperde appelen. bftMn e se*4®ryknol. kerriepoeder, iets ^iulon of water, (peper) zout. aroma. 8 (1/3 pakje) boter, margarine of ^-)vet. peterselie. htr macaroni of spaghetti in ruim ko- -na water met zout opzetten en gaar den. De ui snipperen, de appel en de reprimande gerepliceerd, dat de baas zich wel moest realiseren dat hy Jansen al meer voor de zaak had ge presteerd dan de baas had gedaan toen hy nog maar half zo oud was als Jan sen was op het moment, dat hy evenveel belasting had betaald als hy de baas betaald zou hebben als hy drie maal zo oud was geweest als Jansen toen was. En nou moest mijnheer de baas geen grote mond opzetten, want zijn belast baar inkomen kon wel groter zijn. ook na aftrk van niet uitgekeerde dividen den van geblokkeerde aandelen, dan het zuiver inkomen van Jansen maar hij Jansen was toch maar even veel ouder dan hy de baas als geven. Talloze belastingbetalers kregen ambts halve aanslagen, series ambtenaren moesten worden aangesteld om de reclames daartegen te behandelen. 's Lands financiën dreigden in het honderd te lopen Jansen kreeg zün ontslag. Dc maatschappelijke orde eiste het offer van een mens. „Zielig, hè", zeiden de collega's. „Ja. en dan te denken dat hy nog niet eens zo erg oud is." „O nee?" „Nee. laat eens kijken, ja, hoe oud is Jansen ook alweer.... Dat lezer zult U ongetwijfeld kun nen zeggen, nietwaar? Hoe oud is Jansen Oplossingen onder het motto „Jan sen" dienen voor Woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Onder de goede oplossingen stellen wij een prys van f. 5 en twee pryzen van f. 2.50 beschikbaar, waarnaar al leen abonné's kunnen mededingen. Een actueel boek (Van onze correspondent te Bonn) In dezelfde tyd, dat de gehele wereld zich afvraagt, wat de schepping van een'nieuw Duits leger en vooral de weder-opstanding van een Duitse Generale Staf voor de toekomst inhoudt, is In Frankfurt een groot-opgezet boek over de geschiedenis van het historisch verschijnsel „Duitse Generale Staf" verschenen. Het ls geschreven door Walter Görlitz en uitgegeven door de „Frankfurter Hefte", een maandblad van zeer progressieve katholieke in tellectuelen, die op zichzelf weinig voor de Duitse militaire traditie en nu ook weinig voor Duitse herbewapening voelen. Wanneer men zich aan de lectuur van dit 700 pagina's tellende werk zet, hoeft men dus niet de lofzang te verwachten, waaraan zich nagenoeg elk geschrift over de „Grosse Gc- neralstab". dat ooit in Duitsland verscheen, te buiten ging. Geen van deze had overeenkomst met het oude adeliyke Pruisische officiers type. dat het leger van Frederik zyn ca chet had gegeven. f. 40.000 IN EEN NIEUWE KOUS! De Nederlandse douane te Putte heeft een caféhoudster unt Belgisch Putte aan de grens aangehouden, die een klein pakje met zich meedroeg, zy beweerde, dat er maar 10 paar nylonkousen in haar pakje zaten en speculeerde daarby op de soepelheid, die tegenwoordig zo veel mogelijk wordt betracht aan de grens. De grensbeambten kwamen by onder zoek tot de verrassende ontdekking, dat het pakje ook nog 40.000 goede Neder landse guldens bevatte. De douane neemt aan, dat het hier een geval van „zwarte clearing" betreft en dat het geld het banksaldo was van een clandestien „clearing-bureau". VENTER BENADEELDE STEUN. Voor de som van f. 3257. De politie van het bureau Linnaeus- straat te Amsterdam stelt een onderzoek in tegen een 40-jarlge venter, die er van verdaht wordt, opzetteiyk in strijd met de waarheid, een inkomstenformu lier voor Sociale Zaken te hebben in gevuld en ondertekend en daarna inge- leverd aan het uitbetalingskantoor aan i de Pieter Nieuwlandstraat. De Gem. Dienst voor Sociale Zaken zou zyn be nadeeld voor f.3257.doordat ver dachte het feit meermalen heeft ge pleegd. JONGENS ALS BRANDSTICHTERS. De Haarlemse politie heeft in samen werking met haar collega's uit Zand- voort vier leerlingen van een lagere school in Haarlem aangehouden, ver dacht van brandstichting in het troe penhuis van padvinders te Overveen. Deze blokhut brandde vorige week tot de grond toe af. Thans blijkt aldus de politie dat de vier jongens gehan deld hebben uit wraak, omdat zij her- haaldelyk door de padvinders van het terrein werden gejaagd. De verzekeringsmaatschappij heeft de ouders van de jongens thans voor scha devergoeding aangesproken. De kinder rechter zal het viertal nog voor zich j zien verschynen. I HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een éérste lentedag zoals deze nu af en toe opduikt met zon nelicht en zonnewarmte, maakt de mensen inééns anders! Ze zitten eerst nog even vastge roest in de sleur van de grauwe winter maar dan knipperen ze met de oogleden en ontdekken al gauw, dat er weer leven in de brouwery komt: er is de verrassende venvar- ring om het nieuwe, dat in de grond zo héél oud is. Want sinds hoevele millioenen jaren is de zomerzon niet onver wacht komen opduiken, om weer wat kleur te brengen op de wangen van hen. die vergeten hadden, dat er nog iets ónders bestóan kon dan miezerige kou. windvlagen en een somber uitspansel? Ge rydt over straten en wegen en beseft dat de lente, waarop ge niet wéér een nieuwe lofzang wilt diohten omdat het zo afgezaagd is! voor de deur staat en dat zij één van de weinig overgebleven dingen op aarde is. waarvan mil lioenen oprecht en zonder dat het hun iets kost, mogen genieten. Het lied van de lente zingt in het hart en ge zijt blij dat het nog gezongen kón worden in een wereld, die gewoonlijk méér de vriendin van de smart dan van de vreug de is. Op zo'n eerste zonnedag zijn de ware zonaanbidders er natuuriyk als de kippen by om een dosis ge zondheid op te doenl Zy zoeken hun van ouds geliefde beschutte plekje in tuin. op balcon of caféterras, om weg te doezelen in de alles-omvattende zaligheid van het nietsdoen. Zy laten tegelijk een flinke do sis Ozonstralen over hun door de winter schraal, bleek en nietig ge worden lichaam uitstorten in de hoop weer heel gauw de bewonder de verbrande mannen en vrouwen van de vorige zomer te zyn. Voor enkele maanden willen zy wee» fungeren als de gebruinde helden en heldinnen, waar iedereen een tikje jaloers naar kykt. Dan ziet ge de flierefluiters, die met opgeruimd gemoed hun wijsje doen klinken en de zorgen laten voor wat ze zyn: het voorjaar is immers in aantocht en dat is be langrijker dan wót ook! óf de mode-enthousiasten in hun nieuw geruit zomerjasje of sportief jurkje nog nèt voor de volgende prysstftging gekocht! Ze voelen er zich gelukkig als kinderen in! Er zyn ook de ongelovigen! Het is pas Februari en van een voorjaar kón nog geen sprake zyn. „Morgen is het weer koud. regen achtig of mistig," zo redeneren ze. „Waarom al die warme drukte om iets. dat toch weer verdwijnt?" Misschien zyn zy het. die het gelyk aan hun kant hebben. 21 Maart immers is het pas lente: we zitten er nog ló.ng genoeg van af! Maar de optimisten hebben toch hun voorproefje gehad: gelukkig zy, die al was 't maar even van die heeriyke zon profiteerden! Ze hebben alvast een streep op de anderen vóór FANTASIO. öllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllF. Nieuw type Staf-officer vereist voor nieuw leger -i-i «uippeieu, ue appci en wc en 1 f^snijden. Selderijknol, ui aDDel in de boter, de margarine of het 'smoren. Wat kerriepoeder toevoegen ve Water er\ de massa even zacht ^°ken tot alle bestanddelen gaar J!ip,Pe gaargekookte macaroni laten ..fyn en hiermee vermengen. Het op smaak afmaken met (peper) pj^ljtfoina en gameren met gehakte Zoutevis koken: S zoutevis, water. btLri 12 36 uur in ruim water we~ om h Water 20 nu en dan verversen ae vis goed te ontzouten. Ruim wa- i330 de kook brengen, de vis er in t,f,Vn zachtjes gaarkoken (zorgen irrtJi. water tegen de kook aanbiyft kn-S^oirit de vis stug en taal). De bedraagt 1 a V/2 uur. In 1945 is de Duitse Generale Staf. nadat zy reeds door de „grootste veld heer van alle tyden" in een hoek was gedrukt, in de maalstroom van de neder laag meegesleurd. Voor het eerst werd zij toen een historisch verschijnsel in die zin, dat. zy totaal ophield te funotion- neren. Zelfs in het geheim bleef gener lei organisatie bestaan. In de geschiedenis van Duitsland zijn meer militaire nederlagen geboek staafd. maar de Generale Staf bleef niet alleen bestaan, maar kwam uit elke nederlaag beter, moderner en er varener te voorschijn. Aan de and-ere kant is het opmerkeiyk dat zy na een succesvolle oorlog, die een bevestiging van haar militaire superio riteit was. de neiging had te degenere ren en te verouderen. Het boek van Gör litz weet dit door zijn objectiviteit uit stekend voelbaar te maken en verschilt juist daardoor het meest van de gebrui kelijke Duitse opvattingen over de Ge nerale Staf. die liever de nadruk op de traditie dan op de vernieuwingen legden. Voor deze opvattingen zyn Frederik de Grote en Von Moltke de grote voorbeel den van de Duitse Generale Staf. Zij voerden immers geslaagde oorlogen en wonnen historische veldslagen maar het militaire apparaat, dat zij schiepen en van overwinning tot overwinning voer den, verstarde vry sriel. Het leger van Frederik de Grote ging in 1806 (Jena en Auerstedt) smadelijk ten onder tegen Napoleon, hoewel een Pruisische kolonel voor de slag had durven beweren, dat het hem speet, dat zijn „kerels" sabels en musketten moesten meeslepen. Knuppels waren volgens hem voldoende, om die ..hon den" van Fransen het land uit te ja gen, Geen wonder, dat Napoleon na de slag kon zeggen, dat de Pruisische troepen uitstekend waren, maar geen leiding hadden. Het leger van Von Moltke. dat in 187071 een militaire wandeling naar Parijs kon maken, bleef in Wereldoor log I in de loopgraven steken, omdat ook toen de leiding geen fantasie meer aan de dag vermocht te leggen. Men zat vast in oude strategische opvattingen en bo vendien -heerste er een strenge kaste- geest onder de officieren, waardoor nieu welingen niet naar boven konden komen. En toch zijn het altyd de nieuwelingen geweest die de Duitse Generale Staf nieuw blQed en nieuwe ideeën gaven. Deze vernieuwingsperioden duurden ech ter nooi lang De beroemdste van deze vernieuwings- oerioden was die na Jena. toen een eer ste grote poging werd gedaan om het Duitse (toen nog Pruisische) leger te democratiseren. Aan deze episode zijn vooral de namen van Scharnhorst, Gnei- senau. Boyen, Grolman en Clausewitz verbonden. Zy vertegenwoordigden de nieuwe, idealistische en burgerlyke mentaliteit, die door de Franse revolutie in Europa aan het woord gekomen was. Görlitz zegt zelfs ergens, dat zij nog moder ner aandoen dan de sociaal-democra ten, die na 1918 tijdelyk de controle over het verslagen Duitse leger in han den kregen. Scharnhorst c.s. waren tegelyk Euro- peser en patriottischer dan de verstijfde Pruisische conservatieven, die bij Jena en Auerstedt de superioriteit van het nieuwe Franse volksleger moesten on dervinden. Zy durfden, anders dan deze conser vatieven. de naam van de Corsicaan over hun lippen te brengen, zonder het gevoel te hebben zich daarmee te ont- eren. zy namen de gedachte van het volksleger over. Maar met dat volksle ger. dat zij in het geheim moesten orga niseren. joegen zy Napoleon ten slotte het land uit. Scharnhorst eigenlijke schepper Duitse Generale Staf De Hannoveraan Scharnhorst. voorge komen uit de derde stand, is de eigen- lyke schepper van de Duitse Generale Staf. zoals wij die uit de 19de eeuw ken nen en zoals die in vele landen, ook Frankrijk, tot voorbeeld van de hoogste legerleiding wery gekozen. Scharnhorst was uiterlijk meer een geleerde dan een militair. Met hem be gint het oorlogvoeren als wetenschap pelijke bezigheid als bewuste organi satie van overwinningen, dat in Von Moltke's activiteit zijn hoogtepunt vond, niet alleen voor Duitsland, maar voor de gehele wereld. In diens tyd was het gety van de ver nieuwers echter al lang weer verstreken, een ander, maar toch zo oud type Prui sische officier had de les van Scharn horst geleerd. In Wereldoorlog I schoot ook dit type weer te kort. De grote ver nieuwer. die daarna optrad, was Von Seeck-t. Zijn vernieuwing hoe imposant ook op het gebied van de moderne le- gerorganisatie, had echter geen geeste lijke betekenis. Terwyi een Scharnhorst en een Gneisenau tot het laatste toe re bellen, „Jacobynen", bleven (..liberalen van heit hart" noemt Görlitz hen) en daarom gèwantrouwd werden, hoewel juist zy het waren die de Duitse Ge nerale Staf een nieuwe bestaansreden gaven, waren de leiders van de Reichs- I wehr 'Schleicher. Blomberg) schippe- raars die geen eigen overtuiging hadden. Een eventueel nieuw Duits leger I dat is ten slotte de conclusie, die men uit het interessante boek van Görlitz moet trekken vereist wederom een (Van onze Brusselse correspondent) Ook tydens deze koude en regenach tige dagen kan het voorkomen, dat men te Brussel op straat door een Engelse dame wordt aangesproken of door een Hollands toerist met de vraag: „The little man?" „Het manneke van de Stoófstraat?" Terwyl de Engelsen het beeld van het naakte ..manneke" sedert generaties on veranderd „shocking" vinden, is de eer ste indruk van de Nederlander er een van ontgoocheling, want het 55 centi meter hoge beeldje heeft niets bijzonder aa-ntrekkelyks. de Eik- en Stoofstraten evenmin. En toch moest men dit beeldje gezien hebben, anders gelooft niemand, dat men in de Belgische hoofdstad is ge- weest. Wie echter de kans heeft het biymoe dig spektakel mee te maken, als het man neke wederom een nieuw costuum krijgt, zal zich niet gedupeerd voelen. Steeds j wordt een dergelyke ceremonie gepresi deerd door dr J van de Meulebroeck, burgemeester van Brussel (in de wande ling „Jef Sigaar"), waarbij aan de gas ten een glas champagne wordt aange boden. Een buitengewone verrassing was het toen het vorig jaar het manneke plotseling rode wijn begon te spuiten. Het gebeurde ter gelegenheid van zijn benoeming tot ridder in de orde der Tastevins. Deze orde van wijnkenners werd in Frankryk opgericht met het doei, de faam van de bourgognewijnen te handhaven. De candidaat-leden moe ten een twintigtal bourgogne-wynen zo op de smaak af, kunnen noemen met hun jaartal. Langzamerhand heeft de orde buitenlandse politici en vooraan staande persoonlijkheden als lid aan vaard. De Belgische minister van bui tenlandse zaken. Paul van Zeeland, die geen wynliefhebber is, ls ook lidHet was indertyd een koddig gezicht, al de Belgische Tastevin-ridders daar in de Stoof straat samen te zien. terwyl zij zich voor het manneke verdrongen, dat gratis, voor niks. hun bekers met Beau- jolais vulde. In twee en een halve eeuw heeft het manneke vier en zeventig costuums ge kregen. Deze collectie, die aan de goede zorgen van de Brusselse stadsarchivaris is toevertrouwd, en in het Broodhuls op de Grote Markt is ondergebracht, heeft, daarom een zekere historische en internationale betekenis gekregen, om dat bijna uit alle landen en uit ver schillende klassen van de maatschappij costuums werden aangeboden. Volgens een van de „excellente chronycken" schonk Lodewijk XV. de Franse koning, in 1747 aan het manneke een prachtige, in brokaat uitgevoerde markiezendracht. 'sKonlngs soldeniers hadden het plan opgevat het manneke te roven. Door de geste van de koning werd, aldus de ge schiedenis. een bloedbad met de Brus selse bevolking vermeden. Het manneke heeft in zijn garderobe echter een meerderheid van democrati sche costuums: Vlaams trekker, advo- caa.t, verkenner, het tenue van Maurice Chevalier, die speciaal naar Brussel kwam om de door hem geschreven ..manneke-samba-dans" te zingen, mijn werker, Inca-Indiaan, voetballer. Ame rikaanse militaire politie, Frans briga dier, tientallen tenues van Belgische re gimenten enz. Over het ontstaan van het beeld lopen vyr of zes verschillende legenden. De meest geloofwaardige is misschien wel deze van de „oorlog" tussen de Vlamin gen en de Brabanders in de middel eeuwen. Vlaamse soldaten van de gilden, die tot op de Grote Markt waren door gedrongen keken plotseling verwonderd op. toen zy van uit een venster niet mét olie of pek, maar met het water van een wakker ventje werden be sproeid. wat hun krijgslust een ogenblik in lachlust deed overslaan. Zy zouden daarna de strijd hebben opgegeven om zich in de Brusselse bierkelders op on gemeen liederlijke wyae over te geven aan dagenlange braspartijen. Enkele jaren geleden installeerde het Oost-Vlaamse stadje Geeraardsbergen, het bekende sigarencentrum, ook een manneke. Onnodig te zeggen, dat de Brusselaars dit „misbaksel" van de ..apekoppen" uit de provincie, met ge paste verachting verloochenen. HUPPENKOTHEN KRIJGT DRIE EN EEN HALF JAAR DWANGARBEID. Walter Huppenkothen, voormalig ko lonel van de S S, en openbare aanklager voor het „Volksgerechtshof" der Nazi's, dat admiraal Canaris, gewezen hoofd van de Duitse contra-spionnagedienst, en vyf anderen wegens samenzwering tegen het leven van Hitier tot de dood door ophanging veroordeelde, is te Muenchen tot drie en een half jaar dwangarbeid veroordeeld. Zyn burger rechten werden hem voor drie jaar ont nomen. Huppenkothen is schuldig bevonden aan het doen mishandelen van gevan genen der Gestapo, met het doel in lichtingen van hen te verkrygen. Het Hof was van oordeel, dat hy zyn plich ten niet is nagekomen. Huppenkothen werd vrygesproken van de „gerechte lijke moord" op admiraal Canaris c.s. De zes maanden, die hy reeds in d© gevangenis heeft doorgebracht, zullen in mindering worden gebracht. De openbare aanklager had tien jaar ge vangenisstraf geëist. HET EUROPESE LEGER. Daar de afgevaardigden te Parijs, die by een zyn om te komen tot een Euro pees leger, niet de tyd hebben gehad om de Franse tekst grondig na te gaan en evenmin instruoties aan hun regeringen hebben kunnen vragen, werd besloten cie conferentie tot Donderdag 22 Fe bruari te verdagen. (Ingez. Med.-adv.) Uit voorraad leverbaar. Besparen U tyd, Geld en Ergernis. Verdam straat 6, Telef. 22041' Het ..manneke" in de uniform van het Belgisch carabiniersrcgiment van 1914. nieuwe type staf-officier. In dit ver band is het niet van belang ontbloot, dat de enige Duitse officieren, die tot nogtoe op de voorgrond zijn getreden, de generaals Speidel en Heusinger. niel alleen soldaten zijn, maar tevens dra gers van moderne culturele inhouden, waar de Duitse officieren van de oude stempel even vreemd tegenover staan als de Pruisische Junker, die Jena niet verwacht had, tegenover de ideeën van Scharnhorst cn Gneisenau. Vleesexport bedroeg IOV2 millioen (Van onze Haagse redacteur) Onlangs ontmoetten wy hier A\ 's-Gra- venhage een Australische functionnaris, die na een dag van ingespannen arbeid nogal mismoedig opmerkte: .Ik had be ter schaapsscheerder kunnen worden". Hetgeen ons niet onbegrijpelyk voor kwam, gezien de prijs van 1 pond ster ling voor een pond wol. en gelet op de massa schapen, die dwalen op het con tinent, dat vroeger Nieuw Holland heette. Dit bracht ons op de gedachte om eens te informeren naar de Nederlandse scha- penstapel. Zou men ook ten onzent pro fiteren van de „boom" in wol? De uitslag viel echter tegen: aan ooien en rammen, ooilammen en hoe ze nog verder onderscheiden worden telde ons land totaal In Mei 1950 390.000 schapen, tegen 464.000 in Mei 1949. Dat is wel een opmerkelijke ach teruitgang met ruim 169c. Op onze vraag aan het Departement van Landbouw of de overheid iets doet om de schapenteelt te stimuleren, werd ontkennend geantwoord. Als zulks voor de telers van belang is, zullen zij hun stapel vanzelf wel uitbreiden. m m De grote „hause" op de wolmarkt da teert pas van de strijd in Korea. U be grijpt dus wel, dat tvy met veel belang stelling de a.s. jaariykse telling in Mei afwachten. Want eerst d&n zal biyken of die ook van invloed Is geweest op onze schapenstapel. Tevoren was de wolproductie niet de voornaamste reden om schapen te hou den. Misschien was dit veel vroeger het geval, toen de schapen de ruimte had den en .op de grote stille heide" in Drente en Gooi, Veluwe en Achterhoek hun kosteloos kostje vonden. Maar sinds de ongerepte natuur in ons land om met generaal Kruis te spreken tot 'n paar grassprietjes is ingekrompen, is schapenteelt een kwestie van vakkun dige exploitatie geworden. De kaasbereiding is practisch van geen belang. Men hoort amper nog van Texel se kaas. De wol-opbrengst was voor 1949 niet te verwaarlozen, doch toch minder be- langryk, zy ls van goede kwaliteit en er bestaat een centrale organisatie, die de wol naar haar bestemming brengt en de schapenhouder zyn grootste rendement waarborgt. Dan kwam de fokkerij. Er bestaat een schapenstamboek en onze rassen heb ben een goede naam: er wordt dan ook fokvee uitgevoerd. Maar de hoofdzaak is de export van schapenvlees. Ook in ons land wordt nog vrij veel schapenvlees genuttigd, doch de meeste Nederlanders vinden de smaak wat te sterk. Eters van schapenvlees, zoals b.v. de Perzen, ontwikkelen een grote neus en krijgen een schapengezicht, zo luidt de theorie. Hoe dan ook. in Engeland schijnt men daar niet bang voor te zyn. Evenmin ais in Frankryk, dat de eerste plaats inneemt onder onze'buitenlandse afnemers van schapenvlees. Ook België is een zeer belangryké markt voor ons. Over 1950 bedroeg de waarde van onze schapenvlees-export niet minder dan f. 10.439.000,—, wat een flinke de- viezenopbrengst betekent. Maar zelfs deze factor van de gunstige afzet was niet In staat om dc veehouders tot uitbreiding van de schapenteelt te brengen. Hier en daar ging men zelfs, gelokt door door dc vlcesprijzen, over het slachten van volwassen rammen, hetgeen door deskundigen zeer wordt betreurd. Zou de wol het gety voor onze scha penteelt doen keren?

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 5