1 Verduistering van de moraal Geconcentreerd op „hard" maken van de gulden Meningsverschil over Duitse herbewapening agenda Mr. Vonk: „Y.V.D. homogeen achter Oud" vermindering op subsidies en andere maatregelen Met een enkel woord Overweldigende belangstelling voor Ambon-avond ZATERDAG 17 FEBRUARI Voorlopig geen overeen stemming Gisteren is te Bonn de vijfde bespre king gehouden tussen militaire deskun digen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten enerzijds en West- Duitsland anderzijds. De vierde bespre king is twee weken geleden gehouden; over twee weken wordt weer vergaderd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat er nog bij lange na geen overeenstemming is bereikt over een West-Duitse bijdrage aan de mili taire verdediging van Europa. Het schijnt, dat de vier partijen vier ver schillende standpunten innemen inzake een eventuele West-Duitse bijdrage, De Fransen baseren zich nog steeds op hun plan-Pleven, dat voorziet in in schakeling van West-Duitse gevechts groepen, die niet sterker dan vijf tot zesduizend man zullen zijn. De Engelsen zouden zich bereid heb ben verklaard een West-Duitse bijdrage in divisies infanterie te aanvaarden. De Amerikanen zouden er mede In stemmen, indien de West-Duitsers bri gades pantsertroepen zouden vormen; de Engelsen en Fransen zijn hier tegen. En tenslotte zouoen de West-Dult- sers voorstellen hebben gedaan, „die enigszins het denkbeeld van een natio naal leger benaderen". De Fransen zou den hiertegen zijn. Verder wordt gemeld, dat de West- Duitse militaire deskundigen zich in het algemeen hebben uitgesproken voor het inleveren van dienstplicht in West- Duitsland en minder schijnen te gevoe len voor het stelsel van vrijwilligers. Wel zouden zij hebben verklaard dat grote aantallen voormalige Duitse offi cieren bereid zouden zijn vrijwillig dienst te nemen in eventueel te vormen West-Duitse militaire eenheden. Dit zou er in de eerste tijd toe lelden dat Poolse nota aan Nederland „VITAAL BELANG BIJ DUITSE VRAAGSTUK". De Poolse regering heeft gisteren in gelijkluidende nota's aan.de regeringen van Nederland, België, Luxemburg _eji Denemarken uitdrukking gegeven aan haar „vitale belang" bij. een regeling er teveel officieren, in verhouding tot1 van he* Duitse vraagstuk en het aan- de beschikbare manschappen zouden zyn. Bevordering emigratie naar Australië SOEPELER BEPALINGEN VAN VERVOER DOOR DE LUCHT. Teneinde de wachtlijst van a.s. emi granten naar Australië, welke thans reeds ongeveer 13.000 personen telt. enigszins te verlichten, heeft de rege ring besloten in de e.k. maanden het vervoer van emigranten naar Australië door de lucht te bevorderen. In verband met de hoge kosten van deze wijze van vervoer komen hiervoor in de eerste plaats diegenen in aanmer king, die de thans geldende vlieeprys van Amsterdam naar Sydney ten be drage van f. 1700.— per volwassene be talen. In deze gevallen wordt het ver trek zoveel bespoedigd als mogelijk is, zonder het scheepsvervoer te vertragen. Daarna komen voor vervoer door de lucht in aanmerking de emigranten, die aan de volgende drie vereisten voldoen; a. opgegeven hebben de scheepspassage volledig zelf te kunnen bekostigen, doch eventueel bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vliegtuig te maken; b. zich reeds geruime tijd geleden voor emigra tie naar Australië hebben aangemeld en dus reeds in het bezit zijn van een volg nummer van de stichting landverhui zing en c. gereed zijn, om ook werkelijk op zeer korte termijn te vertrekken. Voor dit luchtvervoer dient men zich aan te melden bij het Centraal Emigra tie Boekingskantoor, Achterom 88 (bij de Hofweg) fe 's-Gravenhage, of by de plaatselijke agenten van de KLM. Het laat zich aanzien, dat degenen die zich thans voor het eerst voor emigratie naar Australië aanmelden, waarschijn lijk pas tegen het einde van het jaar op vervoersmogelijkheid per schip kun nen rekenen. ZATERDAG: Schouwburg: Kon, Ver. „Lltterls Sa crum", „Ons Stadje". 8 uur nam. ZONDAG. Jeruël (Groenesteeg) Afscheid J. Krom hout. 5 1/2 uur nam. De Kleine Burcht: Vrijdenkersver. „De Dageraad JG. Rausch. 10.30 uur voorm. DAGELIJKS: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. zo Februari). Den Haag (Scala)Circusfestival. 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2 15 uur nam Boerhaavezaal (Vrouwenkerksteeg) ^Ten toonstelling van diorama's. Werkdagen 810 uur nam.; Woensdag en Zaterdag ook van 2—5 uur nam. (tot 28 Febr.). Churchill blijft op „oorlogspad" CONTRA LABOUR. Winston Churchill en vijf andere le den der conservatieve partij hebben een nieuwe motie van afkeuring inzake het beleid der Britse socialistische regering ingediend. In de motie, die Dinsdag a.s. in behandeling komt, wordt afkeuring uitgesproken over het beleid van de so cialistische regering inzake haar plan om in midden-Afrika op uitgebreide schaal grondnoten te doen verbouwen. Het grondnotenplan moest kortgele den drastisch worden besnoeid. Een be drag van 36.500.000 pond sterling is af geschreven. De regering heeft het par lement thans verzocht een bedrag van zes millioen pond toe te staan, om een veel beperkter plan te doen uitvoeren. De conservatieven verklaren evenwel „geen goedkeuring te kunnen schenken aan het opnieuw door de regering uit geven van grote sommen aan belasting geld, voordat een onpartijdig onderzoek naar de oorzaak van het falen van het oorspronkelijke regeringsplan is inge steld en van onafhankelijke zijde schat tingen zfjn gedaan omtrent het nog be nodigde bedrag". BRITSE VLOOT ZOEKT HET IN KLEIN MATERIAAL. Deskundigen van de Britse marine streven thans naar het bouwen van een vloot, bestaande uit snelle oorlogssche pen van geringe afmetingen waar onder enkele met atoomaandrijving ter bestrijding van het duikbotengevaar in een toekomstige oorlog. Uit de jaarlijkse begrotingsramingen, die in het parlement zijn ingediend, blijkt, dat de deskundigen afgezien heb ben van het bouwen van slagschepen, die in de moderne oorlog te omslachtig in het gebruik worden beschouwd. De uitgaven voor de marine voor het begrotingsjaar 1951/52 worden geschat op 278.500.000 pond sterling, waarbij nog een niet nader aangegeven bedrag moet bieden van „garanties voor veiligheid en een vreedzame ontwikkeling". Dit werd door het Poolse persagentschap be kend gemaakt. In deze nota wordt er op aangedron gen alle pogingen in het werk te stellen om het bijeenroepen van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken tebe- spoedigen. De „krachtige opbouw van de Duitse oorlogsmachine in West- Duitsland" had plaats in het kader van „een politiek die gericht is tegen de be langen van de buurlanden",. „Tot haar spijt moet de Poolse rege ring vaststellen, dat de regeringen Van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk haar antwoord, waarop de wereld zozeer wacht, voortdurend uitstellen". In Korea gesneuveld De regering maakt bekend dat, tot haar leedwezen in Korea by actio op 12 Februari j.l. is gesneuveld de sol daat J. Mulder, legernummer 18050528, afkomstig uit Delft. - - Soldaat Johan Mulder werd 5 Mei 1918 te 's-Gravenhage geboren. Na de vervul ling van zijn dienstplicht werkte hij van October 1949 af als technisch medewer ker bij het weekblad „De Prinsestad" te Delft. Hij gaf zich op als vrijwilliger voor het. Korea-detachement. Soldaat Mulder laat een kindje" van 5 jaar achter. Een dode en een zwaar gewonde te Amsterdam EXPLOSIE VAN COMPRESSOR- POMPINSTALLATIE. Gistermorgen is in de electrische Centrale Noord aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord een compressor- pomplnstallatle uit elkaar gesprongen. Bij dit ongeluk zyn één dode en één zwaargewonde en enkele lichtgewon den te betreuren. Hun namen zyn: Bogart, machinist, oud 46 jaar, en Lyenberg, voorman van een reparatie- ploeg, oud 34 jaar. Naar ons door de directie van het Energiebedrijf werd medegedeèid is de ontlastingsdeksel van een voedingspomp, een hogedrukpomp, uit elkaar gespron gen. De rondvliegende scherven troffen Borgart in de buik, waardoor hij zo ern stig werd gewond, dat hij vrijwel on middellijk overleed. Leyenberg kreeg de scherven tegen het hoofd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hij is aanvankelijk naar het Wilhelmina-Gasthuis, later naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De oorzaak van het ongeluk' is nog onbekend. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. De materiële schade is slechts gering en het bedrijf ondervond geen stagnatie. 100 JAAR EN 180 NAKOMELINGEN. Op 22 Februari viert de heer G. Roe- lofs te Angeren (gem. Bemmel) zijn 100ste verjaardag. Hij telt zijn 180 na komelingen tot in het vijfde geslacht. Mr. Oud: „Dit is de wonderlijkste Kabinetscrisis" De Kamerleden, mr P. J. Oud en mr G, Vonk hebben gisteravond tijdens een in Gebouw Kunstmin te Dordrecht ge houden openbare vergadering van de VVD de huidige politieke situatie be sproken. Mr Vonk zette de Indonesische kwestie uiteen die de diepere oorzaak is geweest van de val van de regering, een met naaer aangegeven ueuiag uiucu-- =■- - worden gevoegd, om de nieuwe herbe- fu^u>nea ^heelt de emmer wapeningsvoorstellen, die verleden maand zijn aangekondigd, te bekostigen., Engeland beschikt thans over een vloot, bestaande uit 5 slagschepen, 5 zware vliegdekschepen van 23.000 26.000 ton, waarbij nog 2 moderne typen, die nog in aanbouw zijn, moeten worden gevoegd, 6 lichte vliegdekschepen van ongeveer 13.000 ton en 8 lichte vliegdek schepen in aanbouw. overlopen, aldus mr Vonk. De VVD-fractie is homogeen. Zij staat als één man achter de heer Oud, want alleen al het feit, dat het oplos sen van de kabinetscrisis dermate moeilijk blijkt te zijn. en dat deze kwestie een slepend karakter dreigt te- zullcn aannemen, bewijst hoe nodig het was, dat dit kabinet ten val wertb gebracht, aldus spr. „Plan Spierenburg" MAANDAG: Gerecht 10: Splristlsch Genootschap 8 uur nam. Boerhaavelaan 11: Aandeelhoudersverga dering Handelmy v.h. Sloos en De Jong, 9 uur v.m. Steenschuur 6: Splr. Ver. „Harnionia". 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal Gymnastiekultvocrlng „Brun- hllde". 8 uur nam. Breestraat 27: Ledenvergadering Lees zaal Reuvens. 4 1/2 uur nam. DONDERDAG: Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum", „Ons Stadje", 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Nancy goes to Rio" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9-15 uur. Iiex „Mensensmokkel" (18 Jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Genadeloze afrekening" (18 Jaar) Zondag 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Misdaad achter het voetlicht" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vrij op erewoord" (18 jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Van Maandag t/m. Donderdag gesloten i. v. m. restauratie. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der opnieuw sterk worden gereduceerd. Daarom wordt o,m, overwogen: 1. Het verminderen van de subsidies op brood en margarine. 2. Het verminderen van dc subsidies op geïmporteerd veevoeder, waarvoor minister Mansholt nog onlangs 150 millioen gulden had aangevraagd. 3. Het hantéren van de crediet- restrictie, waardoor investeringen in de industrie énigszins zouden worden beperkt. 4. Het drastisch besnoeien van de gemeentelijke openbare werken. 5. De prijsstijgingen, die van boven vermelde maatregelen onvermijdelijk het gevolg zouden zyn, zouden niet onmiddellijk worden gecompenseerd door een aangepaste loonsverhoging, integendeel, de lonen zouden in de beginperiode stevig in de hand wor den gehouden. 6. De belastingen op de vennoot schappen zouden worden verhoogd, maar men betwijfelt het alhier, of deze van 40% op 60% zou worden gebracht en of de regering haar toe vlucht zal nemen tot een min of meer geforceerde lening ,van ca. 500 millioen gulden. In eik geval zou krachtig worden gewerkt aan het budgetair evenwicht, lanstekort van Nederland over 1950 Deze maatregelen zullen het Belgische naar de eerste ramingen oa. 1,2 tot 1,5 vertrouwen in Nederland versterken milliard gulden en niets wijst er op, en men hoopt, dat het nieuwe kabinet dat dit tekort in 1951 geringer zal zijn. deze zware saneringstaak zal aandur- Maar in 1951 zal de Marshall-hulp I ven. Onze Brusselse correspondent' tele foneerde ons heden: In Belgische regeringskringen wordt de Nederlandse crisis met scherpe aan dacht gevolgd. Het sluitend geheel van economische maatregelen, dat alhier bekend is ge worden 'als het plan-Spierenburg, ge naamd naar de Directeur-Generaal van de buitenlandse economische be trekkingen te Den Haag, werd ons in grote lijnen uiteengezet door de Bel- i gische minister, die nauw betrokken is bij de Benelux-besprekingen. Het ziet er naar uit, dat het zwaar tepunt van het plan, dat een vrij krachtige sanering van de Neder landse betalingsbalans beoogt, ge- concentreerd is op het hard maken van de gulden. Onze zegsman merkte op, dat de re- gering-Drees reeds voor de crisis aan de Sociaal-Economische Raad en aan een brain trust van hogere ambtenaren, o.w. de heer Spierenburg en prof. S. A. G. Keesing, de raadsman van de Minister van Financiën, opdracht had gegeven om een st-el van maatregelen uit te werken, waardoor op korte en lange termijn positieve resultaten in zake Nederlands economisch herstel zouden kunnen worden bereikt. Inderdaad bedroeg het betalingsba- Critiek leverde hij op de houding van dr Drees ten opzichte van de heer Oud, wie hij had verweten, dat zijn motie het schot van een vluchtende was. Veeleer wilde mr Vonk 'spreken van een klap pertjespistool, waarvan het zien alleen al genoeg was om het kabinet naar huis te doen gaan. Mr Oud zeide o.m., dat dit de wonder lijkste kabinetscrisis was, die hij ooit had meegemaakt. Zijn motie van wan trouwen toch werd met 66 tegen 26 stemmen verworpen en desondanks is het kabinet op de loop gegaan. Met na druk verklaarde de heer Oud, dat zijn motie gericht was geweest tegen het kabinet en niet tegen ministers persoon lijk. „Met het in 1948 op z.g. brede ba sis geformeerde kabinet is het steeds bergafwaarts gegaan en daarom hadden wij de plicht ons vertrouwen op te zeg gen. Mr Oud, die de houding van het de- missionnaire kabinet ten aanzien van de Indonesische kwestie en inzonder heid ten aanzien van Nieuw-Guinea fel laakte, zeide voorts niets liever te zullen zien, dat een nationaal kabinet wordt geformeerd, een kabinet waarin niet de P. v. d. A. en de KVP de la- kens uitdelen en de rest franje is, maar een waarin ook, wat hy wel noemt „de i derde macht", evenredig vertegen woordigd is. Mr Oud hoopte, dat dit een kabinet zou worden, dat zich de ernst van de toestand ten volle realiseert en dat het aandurft impopulair te zyn. Met dit laatste wilde hij zeggen, dat het best is alS een krachtig sociaal gebouw wordt opgetrokken, doch dat het gebouw ineen zal storten als een kaartenhuis als uit het oog verloren wordt, wat de econo mische mogelijkheden zijn. Men zal moeten doen wat men kan, doch niet wat onmogelijk of gevaarlijk is. Als zo'n kabinet de regering ter hand neemt, zo besloot mr Oud, dan zal ik mij gelukkig prijzen, dat ik het klappertjespistool heb gehanteerd, dat deze regering als een lawine deed vallen. RAPPORT EXPERIMENTELE TELEVISIE-UITZENDINGEN. De Nozema meldt, dat door de Om roepverenigingen op haar verzoek een rapport is uitgebracht over de organisa torische, technische en programma- aspecten van het televisie-experiment. Dit rapport is aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van O., K. en W. uitgebracht. Zodra de regering haar beslissing in gunstige zin aan de Nozema heeft laten weten, zal korte tijd daarna aan het experiment .een begin van uitvoering worden gegeven. Gistermiddag is te Den Haag in de i Onlangs werd in regeringskringen te Goudenregenstraat ter hoogte van de Brussel verklaard, dat de Belgische ln- bespreklngen tussen Nederland en West Duitsland gevoerd over de overeenkomst betreffende sociale verzekeringen. Over alle belangrijke waagstukken ls overeen stemming bereikt. Men rekent er op, dat de overeenkomst ln Maart ondertekend zal worden. Een „Dakota", die tot de Ameri kaanse luchtmacht behoort, ls gistermid dag omstreeks vijf uur op het vliegveld Valkenburg geland, ln afwijking van het voornemen om dit op Schiphol te doen. Zulks ln verband met het feit, dat de radioverbinding was uitgevallen, waar door het toestel de koers was kwijtge raakt. Als uiting van dankbaarheid zal de gemeente Putten een kristallen bo kaal schenken aan de Bvangelisch-Lu- therse gemeente te Ladelund, waarop gra vures zullen worden aangebracht van de Ned. Herv. Kerk te Putten en van de Evangelisch-Lutherse Kerk te Ladelund, Dit als bewijs voor hetgeen de gemeente Ladelund voor de aldaar begraven Putte- naren gedaan heeft. De afgevaardigden van de werk- apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 gevers en werknemers der Nederlandse 17 Febr. 13 uur tot Zaterdag 24 Febr. 8 en Belgische diamantnijverheid hebben uur waargenomen door de Apotheek Her- te Antwerpen een principieel accoord be ding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reljst Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Apotheek, Wllhelmlnapark Oegstgeester tel. 26274. reikt strekkend tot vaststelling van een gemeenschappelijke loon-basis voor de diamantbewerking ln belde centra. Dit accoord zal aan de goedkeuring der be trokken organisaties en instanties ln bel de landen worden onderworpen. Maaandag a.s. zal de voorzitter van het Koninklijk Instituut voor de tropen (voormalig Indisch Instituut).de heer H, Cremer, het voorzitterschap overdra gen aan prof dr V. J. Koningsberger. t t I De regering van Zuid-Afrika zal Te Oegstgeest door dokter Lanen125 OOO pond bijdragen ln de kosten van iron, tel. 21610. de Jan van Rlebeeck-herdenklng. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag, 13 uur, tot Maandagochtend 8 uur waargeno men door de doktoren Hartman, Kors, Langezaal Nieuwzwaag en Postel. dustrie het produotle-potentieel nog met 20 procent kon verhogen. Thans sohijnt die marge, mede dank zij de vele orders ln het kader der herbewapening niet meer te bestaan. De Zweedse havenstaking breidt zich uit. De havenarbeiders van Halm- v.oor een naderende tram van lijn 12. Zij stad voegden zich uit solidariteit bij de -- stakers in Goeteborg en Stockholm. In de Phlllippijnse provincie Bula- Sleedoornstraat een dodelijk ongeluk ge beurd, dat aan een 58-Jarlge dame uit de BINNENLAND. Patrijslaan het leven heeft gekost. Zij wilde de Goudenregenstraat oversteken In de afgelopen dagen zijn te Bonn en werdi terwijl ze overstak, aangereden ,cr,r0iM«<7Ar. tiisLcon Npriprland en West- door cen wieirijcier. Ten gevolge van tfèze aanrijding kwam zy te vallen en terecht werd overreden en overleed ter plaatse. BUITENLAND. De Zwitserse federale raad heeft can ls een volle autobus met een vracht auto in botsing gekomen. De autobus plannen bekend gemaakt tot het heffen kantelde en vloog ln brand. Acht inzlt- van nieuwe belastingen, ten einde de 1 tenden kwamen om het leven, 15 werden kosten van de herbewapening een pro-, gewond. gTam van 1 500.000.000 Zwl francs -te j Generaal Eisenhower, de opperbevel- bestrijden. De plannen zullen bij natio- hebber der Atlantische strijdkrachten ln naai referendum goedgekeurd moeten Europa, wordt 21 Februari ln het Trla- worden. Naar men verwacht zal de nieuwe belasting 110.000 000 per Jaar opbrengen. Onder meer zullen accijnzen geheven worden op alle alcoholische dranken en de defensiebelasting zal wor den verhoogd met percentages tot 30, De Belgische ministerraad be- non-hotel te Versailles verwacht De ge hele eerste étage ls voor de generaal en zijn onmiddellijke medewerkers in ge reedheid gebracht. Generaal Elsenhower ls gisteren aan boord gegaan va-n de „Queen Elizabeth". Glancarlo Matteottl, afgevaardigde kraohtigde het voorstel van het econo- jn het Italiaanse parlement van de met mische kernkabinet, waarbij de minister communisten verbonden socialisten van financiën opgedragen wordt een Van Pietro Nennl, ls door de party alle ontwerp voor te bereiden tot beffing van party-activiteit ontzegd zulks ln verband een belasting op de uitzonderlijke win- me^ zijn boek „kapitalisme en commu sten, welke sedert 1 Januari 1951 wer- oen gemaakt. De raad hoorde een uiteen zetting van de minister van economische zaken, over de werking van de pryscom- mlssle, welke krachtens een K. B. weder ln werd gesteld. Door deze commissie zul len alle geboden maatregelen worden de nisme", dat in stryd zou zijn met partij beginselen. In de buurt van Regensburg is cen Amerikaans straaljager neergestort. De piloot kwam om het leven. 0De Belgische socialistische party voorgesteld, ter voorkoming van iedere heeft een telegram gezonden aa-n de onverantwoordelijke verhoging van de "minister-president waarin geprotesteerd kosten van levensonderhoud wordt tegen de voorgenomen verhoging De openbare aanklager in het proces tegen dr Walther Huppenkothen te Muen- chen. die beschuldigd wordt van mede pllchtlgheld aan de moord op admiraal Wilhelm Canaris en vyf anderen na het complot tegen Hitier, heeft 10 Jaar ge vangenisstraf geëist. Sedert.een dag of vyf wordt.de Co- lumblaanse schoener „Gloria", personen aan boord had, vermist. van de steenkolenprys. Dr Hans Boeokler Is te Keulen ln een ziekenhuis aan een hartkwaal over leden. HIJ zou 26 Februari zyn 76ste verlaardag vieren. Hans Boeckler was voorzitter van het West-Duitse vakverbond. Het Canadese Lagerhuis heeft twee -17 moties van wantrouwen ln de regering, ingediend door de oppositie, verworpen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiii Woord van Bezinning I Ln 1946 konden wij in de bladen grote stukken lezen over de be rechting van Duitse oorlogsmisda digers. In naam van de beschaafde mensheid zoals dat heette werden politici, generaals, indus triëlen en anderen voor het Tri bunaal gebracht te Neurenberg en werden verschillende vonnissen geveld. Een groot deel van de pers betuigde zyn instemming. Een enkel blad liet een critisch geluid horen en wees op het mede-schul- dlg-zym van vele anderen, ook buiten Duitsland, die door han delstransactiën, leveranties en der gelijke evenzeer de oorlog voorbe reidden. Nu wrijven wij toch wel de ogen uit, als wij vijf jaren na dato we derom foto's zien van generaals en industriëlen, die verzachting van straf hebben gekregen of op vrije voeten zijn gesteld. Verschillende bladen brachten verontschuldigen de artikelen, waarin men pogingen onderneemt het een en ander aan nemelijk te maken. Zo konden wij lezen, dat deze lieden, achteraf gebleken, toch niet zo erg schuldig waren geweest, dat de Amerikanen met de berechting van deze oor logsmisdadigers wegen hadden be wandeld, die met geheel de juiste waren, enz., enz. De doorsnee-krantenlezer denkt er evenwel het zijne van. Het kan 1 immers niet verborgen blijven, dat de bewapening van West-Dults- land voorbereid moet worden door het kweken van een zekere good will Men heeft een aantal „des kundigen" nodig, er zitten een stuk of wat mensen achter de tralies, die machtig veel verstand hebben van alle zaken dóe met bewapening samenhangen en geleid door deze overwegingen, is men gekomen tot verzachting van de vonnissen of tot vrijlating.* Tussen haken, het lijkt ons, toe, dat Generaal Eisen hower een gezonde kijk op het probleem van de bewapening van West-Duitsland heeft en wij jui chen het toe, dat hij niet bereid is zonder meer deze stap te doen. Wij hopen, dat deze nuchtere bezin ning moge voortduren. Wat is er gebeurd in deze hele aangelegenheid? Het lijkt ons toe, dat het belang, het nut, een be paalde handelwijze heeft voorge schreven. Hier sprak niet de mo raal, het geweten, hier bepaalde niet een norm van zedelijk han delen de tactiek, maar overwegend het belang van het moment. Zie, dat is nu precies datgene, wat wij de communisten verwijten. Als deze zeggen; „Weg met alle gewetens- moraal weg met de prediking van Goddelijke normen en wetten weg met de verhouding der lief de tussen de klassen dan komen wy als Westerlingen, die nog altijd in mindere of meerdere mate door trokken zyn van 'n stuk christe lijke cultuur, in verzet. Als het communisme maar één norm hanteert, n.1. het klassenbe- lang van de proletariërs en de theorie van de revolutie in plaats van de moraal zet, dan tekent de humanist daartegen protest aan met een bercep op het menselijk geweten het de mens aangebo ren weten van goéd en kwaad. De Christen staat daarin naast hem, zich beroepend op het gebod van zijn Heer, dat geldt onafhankelijk van de omstandigheden" of van het belang. Nu staat door het gebeuren van verzachting van vonnis en vryia- ting van diegenen, die vroeger als oorlogsmisdadigers werden gete kend, de dehumanisering en de ontkerstening ook van West-Euro pa, ons weer eens lovend voor ogen. De geest wordt om hals gebracht en de moraal wordt verduisterd. Wij zullen niet meer het recht (hebben de geestelijke grondslagen van het communisme te veroorde len, indien wij niet tevens bereid rijn de hand in eigen boezem te steken. Reinhold Niebuhr zegt in rijn „De Tekenen der Tijden": „In feite openbaren onze historische oordeelvellingen, bij een nauwkeu rige ontleding, een verbysterend mengsel van onbewuste onwetend heid en bewust beredeneerde zelf zuchtige belangen." Wij zijn erg bang, dat men in Nederland en in West-Europa de gouden standaard van de geest en de moraal loslaat en dat kan niet anders dan het failliet van c-nze beschaving in zeer snel tempo naderbybrengen. Ne derland en West-Europa zullen de moed moeten opbrengen cm gees telijk en moreel op eigen benen te gaan staan, wy durven niet te pleiten voor een totale ontwape ning en evenmin zouden wy 011s willen verzetten tegen een sterk Europees leger, maar dit alleen maar als uiterste bittere noodzake heden. Uiteindelijk is met deze •middelen niets te winnen. Wij moeten terug naar waarach tig Christelijke overwegingen, dat zyn waarachtig menseiyke overwe gingen. Niet het belang, niet het nut, niet de omstandigheden, maar (naar onze overtuiging) alleen de gehoorzaamheid aan het Gebod van Gcd en het geweten, dat door het Woord Gods is gescherpt, zul len ons de weg kunnen wyzen naar het rechte oordelen en handelen. M. W. J. G. De conclusies dn bovenstaande besohouwing zyn uiteraard voor rekening van .de schryver. Red. L. D. „Ondanks teleurstellingen de toekomst vertrouwend tegemoet" De belangstelling, welke gisteren bestond voor de door de Stichting „Helpt Ambon in Nood" in de foyer der Stadsgehoorzaal georganiseerde Ambon-avond was zo groot, dat met geen mogelykheid allen een plaatsje Ln de zaal konden vinden, waarop besloten werd deze bijeen komst in de grote zaal te houden. De heer J. C. Hooyer, die eerst kort geleden uit Ambon terugkeerde, heeft hier voor pl.m. 850 aanwezigen het een en ander verteld van zijn verblijf in GRIEP AAN BOORD VAN DE D.C. 4 „EDAM"? Zeven emigranten-passagiers en een lid van de bemanning van het K.L.M.- vliegtuig de DC 4 „Edam" zyn by aan komst te Darwin in observatie genomen, omdat gevreesd wordt, dat zy girep hadden. Het vliegtuig kreeg toestemming om met alle 57 passagiers en 9 leden van •de bemanning de reis naar Sydney voort te zetten. Het is daar vanmorgen aangekomen. Op last van de Australi sche gezondheidsautoriteiten worden alie inzittenden daar by wijze van voor zorgsmaatregel in quarantaine gehouden gedurende ten minste vyf dagen. Niet-vertrekkende Ambonnezen zijn „dienst weigeraars" DUIZENDEN ZUID-MOLUKKERS GEVANGEN. MR SOUMOKIL VERDWENEN. „Vanmorgen heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische Minister van Defensie doen weten dat Ambon- nese militairen, die tijdelyk de status van militair der Kon. Landmacht heb ben en die zouden weigeren naar Ne derland te vertrekken, door de Neder landse regering zullen worden be schouwd als dienstweigeraars, met alle consequenties van dien", aldus deelde de woordvoerder van het Indo nesische Ministerie v. Defensie mede. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de kwestie van de afvoer der Am- bonnese militairen een zaak is, die uit sluitend de Nederlandse regering aan gaat. De Indonesische regering heeft met deze aangelegenheid geen be moeienis. „Het Ministerie van Defensie heeft het aanbod gedaan, deze Ambonnezen te doen afvloeien hetzij naar Ambon hetzy naar de plaatsen van hun her komst, doch dit aanbod is door het grootste deel der betrokkenen van de hand gewezen". De woordvoerder deelde voorts mede, dat op de Zuid-Molukken de zuive ringsacties thans zyn geëindigd. „De Zuid-Molukken zyn thans het veilig ste gebied van geheel Indonesië. Er zijn duizenden personen, die in dienst stonden van de Republiek der Zuid- Molukken, gevangen genomen. Wat er met hen moet geschieden, hangt af van de beslissing van de Procureur- Generaal. Mr Soumokil is verdwenen". de Zuid-Molukken. Nadat spreker een inzicht had gegeven van het land, het klimaat en de cultuur, wees hij op de aa-nhankeiykheid van dit volk aan het Nederlandse Vorstenhuis. Teneinde te ontkomen aan ,de druk der Portugezen werd Ambon," op verzoek van zijn be volking, reeds in 1600 door de Neder landers bezet. In de loop der eeuwen is een groot gevoel van saamhorigheid tussen beide volken ontstaan. Op ve lerlei terrein is de Ambonnees de on misbare rechterhand van de Nederlan der; vooral op militair gebied. Het volk der Zuid-Molukken was kort na de oorlog in 3 politieke stromingen verdeeld. Hiervan koos pLm. 15% (in hoofdzaak emigranten) de zyde van Soekarno. Daarnaast wilde 50% een zelfstandige republiek in Unieverhand met de Koningin als staatshoofd, ter wijl de overbhjvende 35% deel van Nederland wenste uit te maken. Op het moment, dat de Oostindonesische Republiek ophield te bestaan, werd de Republiek der Zuid-Molukken uitge roepen, waarmede men te verstaan gaf, dat men zelfstandig wenste te blij ven. Vervolgens weidde spreker uit over de stryd van de Indonesische Re publiek tegen het volk van Ambon, een strijd, waarbij zich de republiek bediende van Nederlands materiaal, dat werd aangevoerd door de KPJVL, welke maatschappy hiertoe te vinden was in de verwachting, dat zy straks het monopolie van het scheepvaart verkeer in Indonesië zou kunnen ver krijgen. Ondanks een verbitterde stryd hield Ambon 7 weken stand en zijn ook thans nog vele eilanden, w.o. het belangrijke Ceram, onbezet; ook Am- bon zelf is nog niet geheel gezuiverd. De heer D. J. Kaihatu, voormalig onder-luitenant bij het K.N.LL., die hierna het woord voerde, herinnerde aan het moment toen in December de Nederlandse driekleur werd neer gehaald. Voor Ambon betekende dit een verlies van de moederhand, welke het volk ZVz eeuw had geleid en ge steund, aldus spreker. Hoewel de Am bonnezen door deze gang van zaken veel hebben verloren, stemde het spre ker tot grote dank, dat de liefde van grote groepen van het Nederlandse volk voor Ambon behouden bleef. Dank zij de financiële steun, welke de Stichting „Helpt Ambon in nood verleent, konden o.a. 25 studenten van deze Stichting een beurs ontvangen en zodoende hun studie voortzetten. Bo vendien wordt momenteel medische hulp, in de vorm van medicamenten. verleend. Spreker was overtuigd, dat, als straks de Ambonnezen naar Ne derland zullen komen, zy daar ook een gasbvry onthaal zullen vinden. Ten slotte wees de heer Kaihatu er op, dat de Ambonnezen door hun geloof m God de kraoht hebben gevonden om m de thans heersende nood staande blijven. Mag dan al in vele opzichten de weg naar Ambon afgesloten zijn, het stemt tot troost, dat de weg naar God steeds openblyft. Daarom zal net volk van Ambon de toekomst rustig tegengaan, in het besef, dat „wat ae toekomst brengen moge, My gek™1, des Heren hand". Tydens deze byeenkomst, welke wera afgewisseld met Ambonnese volksaan- sen en zang en de vertoning van d film „Saparoea", werd een collecte ge houden, welke f. 419,— opbracht. Aan het eind van de avond d vertegenwoordiger der Republiek zuia- Molukken, de heer E. A. Kayadoe. een kort dankwoord gesproken. Overwoge1- ■vordt om ook hier ter stede een actie comité van de Stichting „Helpt AmDKi in nood" in het even te roepen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2