PK: „Madeleine" Wilde jacht op beruchte inbreker Manus Oly Sclioten-regen van politie voor Paleis Soestdijk EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... Schiedams distillateur verzweeg ƒ320.000 „zwarte winst DRAAGT VAKKLEDING Iedere werker één PK. sterker! HlJNTER Met een enkel woord RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Haarlemmerstraat 17 Leiden - Telef. 21454 VRIJDAG 16 FEBRUARI Op gestolen fiets ontkomen De politie te Soest heeft gisteren jacht gemaakt op de beruchte inbre ker IVIanus Oly, die onlangs uit de voormalige marechausseekazerne te Wormervccr is ontsnapt. Gistermorgen vroeg werd de politie gewaarschuwd, dat een auto naderde, die in Heerde was gestolen Een pa trouille toog naar de Rijksweg, waar spoedig de bedoelde wagen met grote snelheid naderde. Op het stopsignaal van de politie gaf de bestuurder extra gas en reed op de patrouille in, die zich slechts door snel oprij te sprin gen. in veiligheid kon stellen. Men had met iets dergelijks reke ning gehouden en had de revolver klaar. Er werden schoten op de weg stuivende wagen afgevuurd, doch aan vankelijk zonder resultaat. Toen men de achtervolging had ingezet werd de auto spoedig ontdekt. Met een door- Moeilijkheden tussen Praag en Moskou OVER LEVERING VAN GOEDEREN. Een Tsjechoslowaakse handelsdelega tie onder leiding van de minister voor 'buitenlandse handel Antonln Gregor is in Moskou aangekomen. De delegatie zal met sovjet-autoritei ten besprekingen voeren over een han delsverdrag tussen de beide landen. De mededeling dat nieuwe Russlsch- Tsjecho-Slowaakse handelsbesprekingen nodig zijn, terwijl in November 1950 pas een handelsverdrag voor vijf jaar tus sen beide landen is gesloten, betekende voor Praag een verrassing. Geruchten waarvan geen bevesti ging kon worden verkregen willen dat Tsjecho-Slowakije ten aohter zou zijn op het voor de leveringen aan de sov jet-unie opgestelde schema. In bepaalde Westerse diplomatieke kringen acht men (het zelfs 'mogelijk dat de sovjet-unie de strafbepalingen in de handelsovereen komst, voor het" niet nakomen van de ie veringsplicht, wil toepassen. In 14 van de 17 sectoren, waaronder alle werktuigkundige fabrieken, zijn niet de gestelde quota bereikt. Zoals gemeld, is overgegaan tot een „-zuivering" van vele ambtenaren op de ministeries van handel en industrie en arrestatie van enkele hunner. Naar een Europees leger? CONFERENTIE TE PARIJS BEGONNEN. Op het Franse ministerie van buiten landse zaken is gisteren de eerste verga dering begonnen van de conferentie over de vorming van een Europees leger. De Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Schuman, die als voor zitter optrad, sprak een kort openings woord. Hij schetste in grote lijnen het Franse memorandum voor de organisa tie van een Europees leger, dat zijn regering als basis voor de besprekingen zou voorstellen. Schuman zeide. dat. als het Franse plan een vertraging der Atlantische de fensie zou betekenen, men het zonder aarzeling zou laten varen. „Niets dient ons van de Atlantische defensie af te leiden." Wel voorzag het pact in bepaalde be hoeften, doch er bleef nog steeds het „Europese vraagstuk". Europa moest ge organiseerd worden en men moest over „het verouderde nationalisme" heen stappen De organisatie der Atlantische defensie en die der Europese defensie vorm dep eikaars aanvulling. Hët fundamentele punt in het plan was het voorstel, dat een boven-natio- naal leger zou komen in de plaats van de nationale legers. Wel is waar was het voorstel „fragmentarisch" doch Europa werd ten slotte stap voor stap opge bouwd. Aan het hoofd van het leger dient een Europese commissaris van defensie te staan, clie samenwerkt met een Euro pese commissie van ministers, die weer onder contróle staat van een Europese parlementaire assemblee. De voornaam ste taak van genoemde com missaris zal volgens het Frans plan be staan in het recruteren. organiseren en oefenen van de Europese 'troepen. Hij zou „vrij grote bevoegdheden" moeten hebben. West-Dilitsland was tot de conferentie „op volledige gelijke voet", uitgenodigd. De eerste „werkvergadering" van de conferentie zal vandaag worden gehou den onder voorzittersohap van Hervé Alphand, plaatsvervangend voorzitter van de Franse delegatie. Schuman ls tot voorzitter der confe rentie gekozen. CONGRES VAN DISSIDENTE COMMUNISTEN. Een groep communistische dlsidenten heeft het Initiatief genomen tot het houden van een congres van alle rich tingen, die de Kominform vijandig ge zind zijn, onder de naam „congres van de communistische Unie", zo meldt het blad „II Momento". Het blad geeft voorts te kennen, dat bovendien de ver tegenwoordigers van een groep, die het tegen de Kominformpolitlek heeft opge nomen, zonder ontslag te hebben geno men uit de communistische party, aan het congres zullen deelnemen. BELANGRIJKE VERDI- HERDENKINGEN IN ITALIË. In het kader van de Verdl-herdenklng. in Italië werden in de opera te Milaan zeven opera's van deze meester uitge voerd. In de maand April zal een Verdi- congres alsmede een tentoonstelling van aan deze componist toebehoord hebbende voorwerpen worden gehouden. Verder zal een permanent Verdi-cen- trum worden opgericht. Belangrijk worden ook de manifesta ties te Busseto de geboortestad van Verdi, in September. Voorts zullen natuurlijk ook andere Italiaanse steden Verdi-herdenklngen organiseren: als voornaamste noemen wij Rome, Venetië, Napels en Parler- mo. Vanzelfsprekend laat ook de Italiaan se radio zich niet onbetuigd. Gedurende dit jaar zullen ruim 24 opera's van Ver di uitgezonden worden, w.o. een aantal nagenoeg onbekende. Ter gelegenheid van de Verdi-herden- kin? zullen de Italiaanse posterijen een speciale serie postzegels uitgeven. Ook zal nog een herdenkingspenning worden geslagen. schoten band had de dief die nie mand minder dan de inbreker Manus Oly bleek te zijn de wagen op de Rijksweg voor het Paleis Soestdijk ach tergelaten. Op een gestolen fiets heeft hU zijn tocht voortgezet. Alle nasporingen bleven tot nu toe tevergeefs. Manus Oly heeft een zeer groot aan tal diefstallen op zijn geweten. In 1948 werd hij In verband hiermee veroor deeld en kort geleden voorwaardelijk in vrijheid gesteld, waarbij hem bijna IV2 Jaar gevangenisstraf voorlopig werd kwijtgescholden. Nauwelijks weer op vrije voeten, vatte Manus zijn oude beroep weer op en weldra waren zijn sporen gevonden in Hattum. op de Veluwe en ten Noorden van het IJ. De Rijkspolitie (Ingez. Med.-adv.) lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbal sem betekent onmiddellijke verzachting van Jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het Ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en Is een uitstekend Whjfmiddel bij rheumatlek, spit en spierpijn. in Apeldoorn wist hem de vorige week te arresteren en op zijn reis langs de diverse politiegroepen die zijn opsporing hadden verzocht, kwam hy ook te Wor- merveer. In de nacht van Maandag op Dinsdag wist hij uit de kazerne te bre ken. kort nadat hij de diefstal van twee auto's, drie fietsen en een partij kaas had bekend. In de nacht van Woensdag op Donderdag trachtte hij zijn slag te slaan te Heerde op de Veluwe. Hij stal volgens de door hem altijd gevolgde methode eerst een auto en brak daarna bij een manufacturenwinkel in. De auto werd volgeladen maar de diefstal werd voor Manus te vroeg ontdekt, na melijk vóórdat hij kans had gezien weg te komen. De politie werd gewaarschuwd en een wilde jacht ontstond. Op de weg naar Amsterdam, die hij had ingeslagen werden op verschei dene plaatsen politiepatrouilles opge steld om hem aan te houden. Eerst te Hoevelaken, daarna in Amersfoort en nabii Soest. De beide eerste posten passeerde hij met razende snelheid, zich niet storend aan de schoten die op hem werden gelost. Ook in Soest leek het aanvankelijk, dat hij zou ont snappen. Op het stopsein reed hij recht op de politiemannen in. die zich slechts door haastig opzij te springen konden redden. Zij wisten de voorruit van de gestolen auto met een schot te verbrijzelen, maar Manus reed door. Een der banden bleek ech ter kapot geschoten te zijn en ter hoogte van het palels van H.M. de Koningin moest Manus stoppen. Hij wist echter een fiets te vinden, stal ook die en vervolgde zo zijn vlucht. De politie zoekt thans met verdubbelde energie naar de vluchteling. Zij hoopt daarbij op de medewerking van de be volking te meer daar Oly door zijn bruut optreden nog meer vernielt, dan steelt. Het feit bijv., dat hij de gestolen auto's, na ze gebruikt te hebben of tegen een boom oprijdt, of ln het water laat verdwijnen, is voor zijn optreden kenmerkend. vVoningbouw in Australië DOOR NEDERLANDSE EN ITALIAANSE FIRMA'S. De Australische regering heeft met Nederlandse en Italiaanse firma's con tracten ten bedrage van bijna een half miliicen pond sterling afgesloten voor I de bouw van 400 huizen in bergachtig gebied. Het betreft hier woningen in de omgeving van krachtstations. De Australische minister voor de Na tionale Ontwikkeling Casey verklaarde, dat de Italiaanse aannemersfirma Leg- nami Pasotti en de Nederlandse firma .Bredeto's Bouwbedrijf" de woningen door hun eigen personeel zullen laten bouwen. De Italiaanse firma heeft, zich verplicht de door haar te bouwen hui zen binnen een jaar voltooid te zullen hebben. AMSTERDAMSCHE BANK KEERT 9% UIT. (VORIG JAAR 8%) In de vergadering van de Raad van Commissarissen der Amsterdamsche Bank N.V, is besloten aan de binnen kort uit te schrijven algemene verga dering van aandeelhouders voor te stel len over 1950 een dividend uit te keren van 9% (v. j. 8%). (Ingcz. Med.-adv.) V) EIS: 6 MAANDEN GEVANGENISSTRAF EN KLINKENDE NAVORDERING In dc jaren 19421946 heeft deze man een zwarte winst groot f. 320.000.- nlet aan de belasting opgegeven, aldus de Officier van Justitie te Rotterdam, mr dr Ml S. van Oosten, in zyn requi sitoir voor de Rotterdamse Rechtbank in de zaak tegen een distillateur uit Schiedam, tegen wie hy wegens over treding van het buitengewoon navor- deringsbesluit een gevangenisstraf van zes maanden eiste Deze distillateur zou in 1945 op een buitengewoon aangiftebiljet zijn zuiver Inkomen over 1941, 1942 en 1943 onjuist hebben ingevuld. Ook zou het ln Sep tember 1945 opgegeven vermogen van f. 480.273.94 niet juist zijn, aldus de dag vaarding. Verder zou de opgegeven winst over 1944 en van 1 Januari 1945 tot 1 September 1945 resp. f. 51.477.80 en f. 1.000— niet kloppen. Verdachte gaf toe, dat zijn aangifte onjuist was geweest. „Het is stom geweest", aldus verklaar de hij. De officier zelde, dat verdachte in de oorlog spiritus van dokters en apothe kers kreeg. Van een liter spiritus maakte hij drie liter jenever, waarvan hij er één mocht houden, die hij zwart ver kocht. De Officier noemde dit een zeer lucratieve handel. Verdachte handelde zo van 1942 tot 1946. Volgens mr van Oosten was het een ernstige grief van de fiscus, dat, toen het mogelijk was, verdachte deze ex tra baten niet heeft opgegeven. Bij opgave van zyn vermogen in Septem ber 1945 heeft verdachte een bedrag van f. 96.000.verzwegen. „Als rechtgeaard Nederlander heeft deze man in de oorlog de illegaliteit met jenever en gedistilleerd gehol pen" merkte de Officier op. Iiy wilde geen boete eisen, omdat de belasting met een navordering komt, die, zoals de Officier het uitdrukte, klinkt als een klok. Verdachte's raadsman, mr A. E. J. Nijsingh, merkte op, dat zyn cliënt in de oorlog vele mensen met zijn pro ducten tegen de officiële prys had ge holpen, zodat deze weer de alcoholica als ruilobject konden gebruiken. In die dagen kon verdachte de zwarte winst niet opgeven. Hij gaf het' geld niet uit, aldus pleiter, zijn vermogen nam toe en dit gaf hij juist op, behalve wat hij niet op kon geven. Na de bevrijding, toen hy door het buitengewoon navorderingsbe- sluit zijn fout kon herstellen, had hij dit moeten doen, aldus mr Nijsingh. Hij drong tenslotte aan op clementie. Uitspraak over 14 dagen. Kampioenhengst 1951 „Klaas van de Wieringer- meer" Op de Centrale Hengstenkeurlng van de afd. Zeeland van de Kon. Ned. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", welke te Goes werd gehouden, is de hengst „Klaas van Wieringerme.er", eigenaar A. J, Catseman te Biervliet, tot kampioen voor 1951 uitgeroepen. Het dier werd gefokt door J. P. Dieleman te Midden- meer. Ir Th. C J. M. Rijssenbeek, di recteur van het Veeteeltwezen, spelde de kampioen de Oranjestrik op. Ketel van badhuis explodeerde Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak ontplofte gistermiddag de ke tel van het Gemeentelijk Badhuis te Geldermalsen. Het 400 kg. wegende ge vaarte werd van zijn voetstuk gelicht, zocht, een uitweg door het dak, ging 40 meter de lucht in, schampte in zijn val dak en zijmuur van een 20 M. ver der aan de overzijdé van de straat ge legen woonhuis en kwam daar terecht. Gelukkig had het badhuis op dat uur geen bezoek schoolkinderen zouden er 'even later komen baden en won der boven wonder bekwam niemand van het uit 4 personen bestaande per soneel letsel. Het gebouw echter werd ernstig beschadigd. EINDEXAMENS MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de Openbare en Bijzondere Middelbare Scholen voor meisjes, zuilen dit jaar gehouden worden op 23, 24 en 25 Mei. (Ingez. Med.-adv.) f PIECK, Haarlemmerstraat 228 MERKWAARDIG DUBBEL JUBILEUM De gemeente Oud en Nieuw Gastel gaat dit jaar een merkwaardig öubbel- jubileum vieren. Oud Gastel bestaat namelijk dit Jaar 8 eeuwen en Nieuw Gastel, dat later bij Oud Gastel werd gevoegd, bestaat 4 eeuwen. Dit laatste jubileum valt samen met de 400ste verjaardag van het waterschap „Heers- jansland". Oud en Nieuw Gastel is druk doende een waardig feest voor te be reiden. (Ingcz. Med.-adv.) „NIEUW AMSTERDAM'' KREEG SCHADE. Namens de Holland-Amerikalijn wordt medegedeeld, dat het passagiersschip „Nieuw Amsterdam" schade boven de waterlijn heeft opgelopen toen het Za terdag bij het verlaten van de haven van Portorico in aanvaring kwam met een betonnen havenhoofd. De gezag voerder deelde mede, dat in Barbados een nieuwe plaat in de voorsteven is gezet en dat de schade thans volledig hersteld is. (U.P.) (Ingez. Med.-adv.) Australië koopt Rembrandt voor 46.000 pond DIENS „PORTRET VAN EEN MAN". Door de „National Gallery" van Vic toria in Australië is In Londen voor 46.000 pond Rembrandt's „Portret van een man" gekocht. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit door een museum in Australië werd betaald voor een schil derij. Het overtreft met 13.000 pond het bedrag, dat door dezelfde instel ling werd betaald voor Van Eijk's ..Madonna en kind" welks waarde thans op 80.000 pond wordt geschat. De thans gekochte Rembrandt zal over drie maanden naar Melbourne worden gezonden. De Nederlandse schilders zijn overigens goed vertegenwoordigd in de „Victoria Gallery". De Nederlandse emigranten kunnen er- een zelfportret van Rem brandt (1660) bewonderen, dat verkre gen werd uit de verzameling van de Duke of Portland, zowel als twee an dere Rembrandt's en werken van Ter- borgh, Jan Steen en Van Ruysdael. Hoe wel er geen Vermeers te zien zijn in de openbare verzamelingen in Australië, werd een van de twee Vermeers in de „National Gallery" te Londen geschon ken door een Australiër, George Salting, die zijn gehele colleotle aan de .Natio nal Gallery" en het „Victoria en Albert- museum" te Londen naliet. BINNENLAND Vandaag ls wederom een contingent van 62 mariniers, 4 onderofficieren en 5 officieren met het m s. „Willemstad" van de KNSM uit Amsterdam naar Curasao vertrokken, om op de Antillen aldaar ge legerde militairen af te lossen. Om kennis te maken met de lucht- verblnding New YorkFrankfort/München heeft de K.L.M. een groep Amerikaanse auteurs en Journalisten uitgenodigd voor een trip naar Duitsland. Na een verblijf van vier dagen In Frankfurt en München ls dit gezelschap Maandag J 1. ln ons land aangekomen. Het heeft Den Haag. Rotter dam. Utrecht, alsmede enige kleine plaat sen aan de rand van de Veluwe bezocht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De aata, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter dc naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Tablnta" (21 Febr.); Nieuw Guinea: m.s. „Mataram" (6 Maart); Antillen. s.s. „Breda" (3 Maart): Surina me: m.s. „Helena" (22 Feberuarl). De Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel noudt haar 43e algemene vergadering op Donder dag 31 Mei a s. te Amsterdam Donderdag a.s„ des avonds om half tien, zal opnieuw een detachement leer- llngen-vlleeer van de luchtmacht naar de Ver. Staten van Amerika vertrekken Het detachement wordt gestatlonneerd op Good-Fellow Air Forse Base, San Angelo te Texas. De Grotekerkstoren te Dordrecht is scheef en staat meer dan anderhalve meter uit het lood. Daar de verzakking steeds verder gaat. zullen ln de nabije toekomst maatregelen genomen worden om de toren te verhinderen nog schever te gaan staan. Bil K.B. is met Ingang van 1 Febr. J.I.. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan generaal-majoor P. M. H. Tielens, van de Generale Staf. onder dank betuiging voor dc veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande be wezen. BUITENLAND Vrienden deden uitgeleide aan twee luitenants-vlieger van de Paraguese lucht macht. Bij het vertrek dook een klein vliegtuig b(J wyze van saluut omlaag. Het dook te laag, waardoor vier personen wer den onthoofd. De 54-Jarlge voormalige „Sturmfueh- rer" van de S.S. Hermann Pachen, die wegens mishandeling van geïnterneerden van het concentratiekamp te Flossenbuerg tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld, heeft gratie ontvangen en ls, ln opdracht van de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger ln Europa, generaal Handy, op vrije voeten gesteld. Oklahoma en Oosteniyk Texas waren gisteren bedekt met sneeuw en yzel. De telefoonverbindingen met 43 plaatsen ln Texas en 6 plaatsen In Oklahoma werden verbroken. Op vele plaatsen lag de sneeuw 15 tot 25 c.m. dik De schade aan tele- foon"Vnen werd geschat op 325.000 dollar BIJ verkeersongelukken ten gevolge van gladde wegen kwamen ln Texas ten minste 4 personen óiii het leven. (U.P.). Volgens een te Saigon uitgegeven legerberlcht hebben strijdkrachten van de Franse Unie Blnhloe, 40 km ten Zuid- Westen van Laokay ln het Noorden van Indo-Chlna, dat verleden Jaar November door de Fransen werd ontruimd, heroverd. Een speciaal hooggerechtshof te Athene heeft de voormalige Griekse minis ter voor het vervoerswezen Hatzlpanos tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. met een proeftijd van drie Jaar, ver oordeeld. Hatzlpanos was ervan beschul digd regerlngs-vervoerscontracten niet op dc Juiste wyze te hebben afgesloten. De Griekse premier, Sophocles Veni- zelos, heeft In net parlement „de ver eniging van Cyprus met moeder Grieken land" geëist. Een formele aanklacht tegen de Franse premier. Pleven en de minister van defensie. Moch. wegens „hoogverraad", die door twee Franse communistische ex- mlnisters ls Ingediend, is niet ontvankelijk genoemd door de openbare aanklager van het Franse Hooggerechtshof, omdat minis ters slechts ln staat van beschuldiging kunnen worden gesteld na een besluit van de Nationale Vergadering. Alle 1500 Chinese. Malelse en Indo- neslsche Inwoners van Jenderam, 25 km van Kuala Lumpur, de hoofdstad van Malakka zijn bij een zuiveringsactie ln de vroeger ochtend gearresteerd De directie der Bayer-fabriek te I Leverkusen naby Keulen, een der grootste 'Chemische fabrieken ln West-Duitsland heeft aangekondigd, dat zij tot geleidelijke stopzetting der productie zal moeten over gaan en op 22 Februari a s. de fabriek I zelfs geheel zal moeten sluiten, wanneer zij geen nieuwe kolentoewljzingen krllgt In de fabriek werken 18.500 arbeiders. (Ingez- Med.-adv.) *Voor kinderen natuurlijk 1) Maar óók voor herstellenden (BROCADES) AeT/etrtylZfatastfrloducr melvilaminesA.B.CenD Flacon f 1 65 Familieverpakking I 3 25 Bromfiets of motorfiets? (Speciale berichtgeving) De regering wil thans trachten dc vraag wat een bromfiets en wat een motorfiets is, tot een oplossing te brengen, zulks mede in verband met het feit, dat herhaaldelijk blijkt, dat verschillende bromfietsen over een te grote capaciteit beschikken. Zij heeft daarom aan het laborato rium van de R.A.C. (de Ryksautomobiel Centrale, te Den Haag) opdracht gege ven een regelmatig en nauwkeurig on derzoek in te stellen inzake capaciteit en remkracht van nieuwe producten. Voortaan zullen van alle fabrieken van elk type een model naar de R.A.C. moe ten worden gestuurd. Indien capaci- teits-, contróle- en remproeven bevredi gende resultaten opleveren, krijgen de fabrieken een certificaat om bedoelde typen in de handel te brengen, Op de-ze wyze hoopt de regering te komen tot een definitie van wat een bromfiets en wat een motorfiets is. De werkzaamheden van het R.A.C.- laboratorium zullen binnenkort een aan vang nemen. Weer twee Nederlanders gesneuveld OOK ALPHENAAR E. V. D. HORST. Gisteravond ontvingen dc ouders van de 23-jarlge E. v. d. Horst, wonende Burg. de Langestraat 13 te Alphen het bericht, dat hun zoon op Korea is gesneuveld. De gesneuvelde was drager van het ereteken „Orde en Vrede." voor 4 jaren dienst in Indo nesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 3 Februari jl. tydens de actie in Korea is gesneuveld de sol daat eerste klasse H. J. van Dyk, leger- nummer 230521003, afkomstig uit Does burg (GkU. Kolen voor ons land De „Kota Gede" van de Kon. Rott. Lloyd is gisteren uit Rotterdam naar Philadelphia vertrokken om daar een volle lading van voor ons land bestemde kolen te halen. De „Tomini" van deze redery zal in Maart een of twee reizen naar Amerika maken om kolen te vervoeren. Deze vaarten worden gemaakt in het kader van de verschepingen voor de Nederlandse regering, zy betreffen de aanvoer van de voor ons land zo zeer nodige grondstoffen als kolen, graan, enz. Zoals gemeld, hebben Nederlandse rederyen op dringend verzoek van de overheid scheepsruimte voor deze aan voer beschikbaar gesteld. Dr PORTIELJE GAAT HEEN. Als directeur Amsterdamse Dierentuin. (Speciale berichtgeving) De zeer bekende dierenkenner en pro pagandist voor „Artis", te Amsterdam, dr A. F. J. Portielje, zal volgende maand afscheid nemen van de hoofdstedeJyke dierentuin, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. HATTA IN MAART NAAR OOST-INDONESIË. De vice-president van de Republiek Indonesië drs Moh. Hatta zal begin Maart naar Oost-Indonesië vertrekken, waarby hy o.m. een bezoek zal brengen aan de Zuid-Molukken om de wederop bouw, die op het programma staat, te inspecteren. Hy zal vergezeld worden door vice-premier Sultan Hamengkoe Boewoeno en de minister van voorlich ting, M. A. Pellaupessy en zal byzon- dere aandacht besteden aan de opne ming van guerillatroepen in de maat schappij en het leger. LUITENANT ESCHAUZIER OVERREDEN EN GEDOOD. By een militaire avondoefening in de omgeving van Apeldoorn is de eerste luitenant van het depót der Kon. Mare chaussee W. S. Eschauzler uit Den Haag naby de halte Assel door een Jeep over reden en op slag gedood, zyn stoffeiyk overschot zal Maandagmiddag a.s. met militaire eer op de begraafplaats Oud Elk en Duinen ln Den Haag ter aarde worden besteld. Wetsonwerp verkiezingen constituante goedgekeurd „De verkiezingen voor de Constituan te zullen getrapte verkiezingen zijn, de kiesplicht zal niet worden opge legd", aldus luidt het wetsontwerp voor de verkiezingen van dc Consti tuante, dat in de kabinetszitting van gisteren werd goedgekeurd. Het kabinet besloot voorts een Raad voor de algemene verkiezingen ln te stellen, die zal bestaan uit de Ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en Voorlichting. DE HEER VAN DER VEN SLACHT OFFER VAN BENDELEDEN. De heer Van der Ven, employé van de suikeronderneming Tjoeroeg. ln de resi dentie Semarang. is het slachtoffer ge worden van twee bendeleden, die hem in zyn hand en heup schoten. Hy werd dezelfde dag in het Elisabeth Zieken huis te Semarang aan zyn wonden ge opereerd. De voorafgaande dag werden twee employés van de onderneming Getas bij Saiatiga door 30 gewapende personen overvallen, toen zij het werkvolk uit betaalden. Zy wisten te vluchten. met achterlating van 20.000 roeplah. VERBOD VAN ENGELSE FILMS. „The four feathers" en „The life of a Bengal Lancer". Het plaatseiyk militair commando te Djakarta heeft de vertoning verboden van de Engelse films „The four feathers" en ..The life of a Bengal Lancer", die in bioscopen te Djakarta draalden. De reden van het verbod is, dat deze films niet in overeenstemming worden geacht met de huidige situatie. Aan de procu reur-generaal is verzocht de omloopver gunning van deze films in te trekken. HAAGSE RECHTBANK. Vrijgesproken Wegens het veroor zaken van lichameiyk letsel was 14 da gen geleden door de Officier van Justi tie bij de Haagse Rechtbahk tegen een Leidse monteur intrekking van rijbewijs en zes maanden gevangenisstraf geëist. De monteur was op 31 Augustus met een P.T.T-auto geslipt na het passeren van de brug bij de Rynkade—zyislngel. Hy was toen het trottoir opgereden, waarbij een man bekneld raakte tussen muur en auto. De man bekwam zwaar letsel. Thans is hy door de Haagse rechtbank van het hem ten laste ge legde vry gesproken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eenrum (toez D. T. Rutgers te Diever; te Schie dam D. Goudzwaard te IJsselmonde. Bedankt voor Klazlenaveen H. Bossen broek te Oosterharle; voor Vriezenveen (3e pred.pl.) W. E. Heyboer te Gelder malsen. Geref. Kerken De classis Schiedam heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard ae heer J. A. Bouw meester te Maassluis. De classis Amster dam heefa praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard dè heer J. van Leeuwen te Amsterdam, cand. aan de V.U. Beroepen te Tulndorp-Oostzaan J. van Leeuwen, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Zalk en Veecaten C. Stam te Ermelo. Geref. Gemeenten Beroepen te Kala mazoo (U.S.A.) A. Vergun6t te Zeist. Bedankt voor Glessendam W. de Wit te Middelburg. (Ingez. Med.-adv.) betaalt Uop vertoon van deze advertentiebij aankoop van stof, het geld van dit patroon terug. Ditmaal een meisjesjurkje Meisjesjurkje voor leeftyden 24 en 46 jaar. Benodigde stof voor 46 j. 1.40 m. van 90 cm. breed. Dit leuke meisjesjurkje kan van een voudige stof, katoen, etc. als dagjurkje gemaakt worden en van zyde als feest jurk je. Het ïyfje heeft een ronde pas, waar uit een strookje of kantje gestikt wordt. Een liggend kraagje maakt de ronde hals af. In de taille worden kleine coupenaadjes gewerkt en het jurkje wordt van achteren gesloten met knoop en knoopsgaten. Het rokje wordt aan- gerimpeld en heeft eveneens een strookje of kantje 10 cm. boven de rokzoom. Het pofmouwtje wordt ruim ingezet en met een glad boordje afge maakt. Verkrijgbaar van Maandag 19 Febru ari af zolang de voorraad strekt aan ons Bureau, Witte Singel 1. Afgehaald be draagt de pry's als steeds slechts 35 ets. Toezending per post geschiedt na ont vangst van brief met ingesloten en niet opgeplakt 50 ets. aan postzegels. Verzoeke op de enveloppe te vermel den: „Goedkoop Patroon",

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2