Churchill's motie van wantrouwen verworpen Kabinetsmoeilij kheden blij ven aanhouden Prof. de Gaay Fortman ivees portefeuille af WEERBERICHT Luit. Kol. den Ouden slachtoffer van sluwe krijgslist Chinese aanval nog altijd voortgezet Marshall: Nog vier divisies naar Europa 89ste Jaargang VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 00 No. 27230 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie* B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. eD Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no. 57055 Verdeeldheid, aarzeling, halfheid?" (Van onze parlementaire redacteur). Naar wii vernemen heeft prof. De Gaay Fortman de hem aangeboden portefeuille afgewezen. Hem was een plaats toegedacht naast prof. v. d. Brink aan economische zaken. Anderzijds zou de afwijzende hou ding der heren Tjarda van Starken- borgh en Staf niet definitief zijn. Laatstgenoemde zou desnoods bereid rijn in 's lands belang een portefeuille aanvaarden. Dit zou dan „Ver keer en Waterstaat" worden. De heer Van Starkenborgh zou mis schien noe toestemmen in een benoe ming tot minister zonder portefeuille. Intussen ziin de moeilijkheden nog groot Od de jongste vergadering der K.VP.-fractie bleef de heer Romme co ziin standpunt staan, hoewel er al meer stemmen opgingen, om daarvan ai té zien. Naar verluidt, zou er bil minister Stikker nog enige aarzeling bestaan, in verband met het voor de Defensie uit te trekken bedrag. Ook bij een begrotine hiervoor ten bedrage van 1500 millioen gulden zou er .slechts" een milliard aan de eigen lijke Defensie ten goede komen, het geen naar ziin menine op onze bond genoten geen al te goede indruk zou maken. In het buitenland ziet men toch al onze huidige moeilijkheden met bezorgdheid aan. Weer eens een Russische nota aan de V. S. WEGENS VRIJLATING VAN JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS. De Sovjet-Russische regering heeft een nota aan de Verenigde Staten ge zonden, waarin wordt geprotesteerd te gen „de vrijlating van Japanse oor logsmisdadigers door generaal Mac Arthur". In de nota wordt in-dit verband ge sproken van „willekeurig optreden" van de generaal. De nota verwijst naar het Russische protest van 19 November 1950 tegen de voortijdige vrijlating van Ma- moroe Skigemitsoe „een der grootste Japanse oorlogsmisdadigers" Afschriften van de nota zijn gezon den aan de andere leden van de geal lieerde Raad voor Japan. Dit zijn Ne derland, India. Canada Engeland, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philippij- neii, Frankrijk, China, Australië en Birma. Grenspolitie voor West- Duitsland DOOR BONDSDAG AANVAARD. De West-Duitse Bondsdag heeft een Wetsontwerp aanvaard, waarin de cen trale regering wordt toegestaan, een grensbeschermingsmacht op te richten. Dit zal het eerste onafhankelijke wa- P?n met politlebevoegdheden van de «ntrale regering zijn. De grensmacht pug opereren tot een diepte van dertig fjn, van de grenzen. (De gewone politie slaat onder contröle van de afzonder lijke West-Duitse staten). .De plichten van deze macht zullen &l)n: illegale grensoversteking tegen te gaan, controleren van paspoorten en „de openbare veiligheid aan de grenzen te verzekeren tegenover gevaarlijke versto ken van de openbare orde". Hoewel de regering de omvang mag vaststellen is de bepaling gemaakt, dat if ^e. 10000 niet mag overschrijden. De minister van binnenlandse zaken, Robert Lehr, beschouwde het nieuwe 'apen als een bescherming te^fen „de «dreiging van het Oosten uit". Heinz Renner, de leider van de com munistische Kamerfractie noemde de aanneming van het wetsontwerp de eerste stap ln de richting van de her tewapening. TERUGKEER VAN EISENHOWER NAAR EUROPA. Dit gewoonlijk betrouwbare bron te banden verluidt, dat generaal Eisenho wer, opperbevelhebber van de strijd machten van het Atlantisch pact, in de laatste week van Maart naar Europa aai terugkeren om zijn functie te aan vaarden. Verder wordt tegen het eind van de maand een bekendmaking ver eent over de samenstelling van zyn opperbevel. Met name in Engeland en België verdenkt men ons van verdeeldheid, aarzeling: en halfheid. Het ziet er intussen niet naar uit, dat die indruk spoedig kan worden weeeenomen door de aankondiging dat er een nieuwe regering is gevormd. Vol gens onze zegslieden behoeft men dit deze week niet meer te verwachten. MEER WIND. Dv Bilt verwacht tot morgenavond: voor de Westelijke helft van het land Jfwegend zwaar bewolkt met enige g®- Matige tot krachtige Zuidelijke tuur' 11113 verandering in tempera- hJ.001" tde Oostelijke helft van het land &ïL ZWaar bewolkt met plaatselijk eniff re?en> mogelijk ook hier en daar krarLSneeuw' Matige, tijdelijk vrij andTn e ZuideJÜke wind Weinig ver te io temperatuur (Opgemaakt 17 FEBRUARI. mJL°p: 7.54 uur; onder: 17 56 uur. hJL°P-- 12-35 uur; onder: 6 08 uur "oogwater te Katwijk te 12 33 uur. nummer bestaat uit tien pagina's. BRITSE CONSERVATIEVEN BEHOUDEN ZETEL. De Britse conservatieve partij heeft in een tussentijdse verkiezing in West- Bristol haar zetel behouden. De conservatieve candidaat verkreeg 22 216 stemmen en de Labourcandidaat 17.144. De laatste had zich tegen de her bewapeningsplannen van de regering verklaard en had daarom geen aanbe velingsbrief van Atlee gekregen. Ons jongste Prinsesje Marijke, die a.s. Zondag haar vierde verjaardag hoopt te vieren. Na scherp debat Winston Churchill, de Britse opposi tieleider heeft gisteren in het Lagerhuis de regering beschuldigd van wanbeheer der militaire aangelegenheden. Hij diende zijn motie van wantrouwen in de regering in waarin het Huis werd gevraagd als haar overtuiging uit te spreken, dat de regering niet in staat is een doeltreffend en consequent defen siebeleid te voeren in overeenstemming met Engeiands bondgenoten. Als de conservatieve motie verwor pen wordt, zo zelde Churchill zullen wij evenwel niet tegen de regeringsmotie stemmen, waarin goedkeuring van het 4.700 millioen pond sterling omvattende bewaneningsprogram wordt gevraagd. Churchill beschuldigde de regering cr van, dat zij na de oorlog vele wa pens, die thans van grote waarde zou den zijn geweest had vernietigd, het geen zich in Korea gewroken heeft. Ook was Engeland niet in staat ge weest atoombommen te fabriceren en was daarbij ten achter geraakt bii de Sovjet-Unie. Attlee. die Churchill hier onderbrak, vroeg hem het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toegestemd had. dat de ontwikkeling van de atoombom aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zou geschieden. Churchill antwoordde, dat Engeland na afloop van de oorlog geheel vrij was ge weest met de fabricatie van de atoom bom te beginnen, hetgeen Attlee be aamde. Attlee interrumpeerde wederom met te zeggen, dat Engeiands werk aan de atoombom succes gehad heeft en hij vroeg Churchill te bewijzen, dat Enge land. gezien zijn hulpbronnen, meer had kunnen doen. Churchill vroeg daarop of iemand zijn verklaring dat Engeland er niet in ge slaagd was een atoombom geheel en al te maken, in twijfel kon trekken, waar op de minister van defensie. Shinwell hem toevoegde: „Wilt u dat de Russen deze inlichting krijgen?" Churchill antwoordde, dat het belang rijker was dat het Britse volk de feiten kende. Churchill oefende voorts critiek op de houding van de Britse regeling ten op zichte van het door Frankrijk voorge stelde Europese leger. Hij betreurde het dat Engeland op de conferentie te Parijs slechte door een waarnemer was verte genwoordigd. Hij vroeg de regering cijfers te geven over Russische duikboten en verklaarde, dat de bedreiging der moderne Russische onderzeeërs vijf tot tien maal zo groot was als indertijd die van de Duitse, Op grond van zijn ervaringen in per soonlijke onderhandelingen met „enkele der commissarissen, die de oligarchie van het Kremlin vormen", zeide Chur chill de verzekering te kunnen geven, dat deze mannen in staat zijn plannen te maken en ze uit te voeren en voor wendsels en bluf door krachtige en daad werkelijke maatregelen te confronteren .Gij speelt met vuur, wanneer ge voor wendt. dat ge zeer grote stappen neemt. Ge kunt hiermee slechts de rampspoe den. die wij allen vrezen, naderbij bren gen." Tèh slotte vroeg Churchill, met het oog op de Woensdag door Shinwell afgelegde verklaring dat het oorlogsgevaar activer was geworden, dat aan bet Huis mede deling zou worden gedaan desnoods in beslopen zitting van de feiten, zo die zich hebben voorgedaan, waarop deze verklaring gebaseerd is. Daarop is Churchill's motie van wantrouwen in het defensiebeleid van de regering verworpen met een meer derheid van 21 stemmen. De stemverhouding was: voor de re gering 308. voor de motie 287. Zes van de negen liberalen stemden voor de regering. Aneurin Bevan, de minister van Ar beid, die het debat voor de regering af sloot verklaarde, dat de Britse regering contact had opgenomen met andere lan den „met betrekking tot de bedreiging van Joego-Slavië door de overmatige strijdkrachten van de Russische satel- liet-staten in Oost-Europa". Iedere bedreiging van Joego-Slavië. dat de Nazi-agressie gedurende de oor log dapDer heeft weerstaan gaat uiter aard de Britse regering aan! „Ik ben er zeker van. dat. het Huls niet wil dat ik meer hierover zeg". Ruslands zwakte was volgens Bevan, zijn „zeer kleine industriële basis". Moderne oorlogen kunnen slechts wor- De heer Martin Coles Harman op het eiland Limdy in het Kanaal van Bristol moest een gedeelte van zijn veestapel23 ponnies. 17 koeien en een kalf naar de markt te Barn- staple op het vasteland vervoeren. De boot. die een geregelde verbin ding van het vasteland op het eiland onderhoudt, was buiten dienst en het wintervoedsel voor de dieren raakte op. Goede raad was duur. De Britse Marine trad echter als redster in de nood op. Zij stuurde een landingsvaartuig en met deze moderne ..Arke Noachs" kon de heer Har man zijn dieren naar de markt transporteren. den gevoerd door de technische macht j achter de legers zo zeide Bevan. „Of- i schoon ik het gevaar niet onderschat, ben ik niet zo bang als vele andere men sen." Hij geloofde niet dat Rusland, dat 25 millioen ton staal per jaar produceert, een oorlog zou beginnen tegen een aan tal landen, die 140 millioen ton produ ceren. Tevoren had Hugh Gaitskell, de mi nister van financiën, verklaard dat En geland het volgende begrotingsjaar 140 millioen pond sterling aan het opslaan van strategische grondstoffen zal beste den. De defensiekosten per hoofd van de bevolking zouden van 16 pond sterling in het lopen-de jaar tot 36 pond in 1953/ 54 stijgen. Onverwacht vuur van Chinezen in Zuid-Koreaanse uniformen De correspondent van United Press deelt mede, dat Luit.-Kolonel M. P. A. den Ouden en enkele officieren van zijn staf het slachtoffer zijn geworden van een sluwe en afschuwelijke krijgs list. zo bleek uit verklaringen van le luitenant TJnus de Haan. officier van de Inlichtingendienst, die het drama met eigen ogen heeft zien voltrekken. Ongeveer 40 Chinese soldaten, in Zuid- Koreaanse uniformen gestoken en voor zien van Amerikaanse wapens, kwamen Maandag jl. de 'commandopost van het Nederlandse bataljon nabij Wonjoe bin nen vroegen munitie en openden nadat' aan hun verzoek was voldaan, zonder enige waarschuwing het vuur op de niets vermoedende Nederlandse militairen, al dus Luit. De Haan. Er volgde, zo ging hij voort, een ver woed gevecht van man tegen man. In het verloop daarvan stichtten de indrin gers brand. Het opvlammende vuur was het signaal voor vijandelijke mortier- groepen in nabijgelegen heuvels om een bombardement op de commandopost te beginnen. Een aantal indringers werd gedood door eigen mortiervuur. De an deren ontsnapten in de verwarring. Zware verliezen der roden De communisten zijn bij hun tegen aanval langs het centrale front in Korea in vier dagen 55 km. gevorderd. Een strijdmacht van naar schatting twee bataljons heeft vanochtend vroeg Zuid- Koreaanse stellingen 15 K.M. ten Z.O. van Wor.djoe aangevallen. Wondjoe zelf is nog in geallieerde handen, maar de stad wordt zwaar be stookt. Amerikaanse en Nederlandse man schappen hebben ten Noorden en Noord-Westen van Wondjoe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en hevige aanvallen afgeslagen. Doch het meeste gevaar dreigt van de Zuid-Oostzijde van Wondjoe. waar de tegenstander Tsjetsjon lot op zestien kilometer is genaderd. Indien het net van wegen en spoorwegen ten Zuiden van deze stad werd bezet, zou de gehele bevoorrading en verbinding van het achtste leger aan het centrale front bedreigd worden. De Zuid-Koreaanse stellingen ten Zuid-Westen van Wondjoe werden door 4.000 man aangevallen. Naar verluidt bevinden de communisten zich op slechte 2% kilometer afstand van de weg WondjoeTsjetsjon. Verder naar het Oosten, bijna vijf kilometer ten Zuid-Oosten van Pjong- Misschien nog meer in de toekomst De Amerikaanse minister van defen sie, George Marshall, onthulde, dat de tegenwoordige plannen beogen zes di visies Amerikaanse grondtroepen naar Europa te zenden vier meer dan er al zijn. Hij vertelde aan senatoren dat dit be tekende dat nog ongeveer honderddui zend man naar Europa zouden worden gestuurd. In de vier divisies gaan 72.000 en de hulptroepen omvatten nog ruim 20 000. De republikeinse senator Morse vroeg Marshall of men ernstig rekening moes: houden met de mogelijkheid van een in vasie in de Verenigde Staten, indien de Russen zouden opdringen tot de Atlan tische kustlijn in Europa. Bedachtzaam arutwoordde Marshall, dat men dat in derdaad zou moeten doen en zeker zou men dan sterk rekening moeten houden met luchtaanvallen. Met klem betoogde de minister dat het Coneies aan het aantal troepen dat zou kunnen worden gezonden, etfen limiet mocht stellen. Hoe minder be perkingen worden opgelegd aan het Ue kwestie van de vereniging van de staat Kasjmir met India of met Pakistan, is nog steeds niet tot een oplossing gekomen, evenmin als liet daarmee gepaard gaande vluchte lingenvraagstuk. De ongeregeldheden in Kasjmir hebben duizenden van hun woon plaatsen verdreven. Velen zochten toevlucht in de gebieden, welke on der gezag staan van de regering, die voor de aansluiting bij India is; anderen trokken naar de streken, waar de Azad Beweging, die voor de aansluiting bij Pakistan ijvert, het bewind uitoefent. De toegang tot het HAfl-kamp. een van de grootste vluchtelingenkam pen in Karachi. Hier worden de mannen tevens in de gelegenheid gesteld om werk te krijgen. Maar ook buiten het kamp verblijft een groot aantal vluchtelingen. Velen van hen exploiteren kraampjes, waar de kampbewoners voedsel kunnen kopen ter aanvulling van het door de regering van Pakistan verstrekte rijstrantsoen. MISLUKTE BETOGING TE PARIJS. Een communistische rel. Gistermiddag, meeT dan een uur voor de betoging georganiseerd door het nationaal verbond van gedeporteerden, geïnterneerden en verzetsmannen, uit protest tegen de aanwezigheid van ge wezen hoge Wehrmachtsofficieren te Parijs, waren de straten te Parijs die naar de Opera leidden, door verschei dene duizenden politiemannen afgezet. De politieprefectuur had de betoging verboden. Een woordvoerder van de re gering bestempelde haar gisteren als „een communistisch initiatief". Kort na het gestelde uur kwam een menigte van 2.000 op de Place de l'Opera tezamen en riep „Geen Nazi's te Parijs", „Wij willen vrede" en .Verenig u voor de vrede". De politie dreef demonstranten en toeschouwers van het plein af de zij straten in. Zij gebruikte echter geen geweld. Een klein aantal demonstranten, die zich opnieuw formeerden, werd door de politie opgebracht. 550 personen werden voor ondervra ging vastgehouden. Een politie-agent liep verwondingen ln het gezicht op. toen enkele demon stranten met straatstenen wierpen. Ook op de Boulevard des It-aliens werd ge vochten. De ruiten van een geparkeerde Amerikaanse auto werden ingeslagen. militaire apparaat, hoe heter, meende Marshall en hij knoopte hieraan de waarschuwing vast. dat de tegenwoor dige wereldsituatie buitengewoon cri tiek is. Hij zeide ook dat het mis schien nodig zou zijn de Amerikaanse troepen een tiental jaren in Europa te houden. Marshall legde getuigenis af voor de senaatscommissies voor buitenlandse be trekkingen en voor de strijdkrachten. Hij was de eerste getuige in het gecom bineerde verhoor over de kwestie der troepen voor Europa. De minister vertelde dat er voor het ogenblik geen plannen bestaan om meer dan zes Amerikaanse divisies in Europa te stationneren, maar in antwoord op een vraag gaf hij toe, dat de mogelijk heid bestaat, dat meer Amerikaanse troepen nodig zijn omdat het internatio nale klimaat buitengewoon critiek is. Hij hoopte echter dat dit crisisgevoel zoa verminderen. De minister maakte het duidelijk, dat hU gekant is tegen de pogingen van vele republikeinen en ook sommige democra ten. om een quotum vast te stellen voor het aantal Amerikaanse troepen dat voor het leger van het Atlantisch pact aan Europa kan worden gebonden. Ietwat verhit merkte hij op. dat zulk optreden ln het verleden vele malen nadelig was gebleken. De minister antwoordde met een on dubbelzinnig .,ja", toen hem gevraagd werd of hij meende dat West-Europa verdedigd ko.ii w orden. Marshall hield de commissies nog eens voor dat de Verenigde Staten alleen dan Duitse soldaten in het Atlantisch leger willen hebben, indien zij zelf mee willen doen. Hij vertelde dat de Verenigde Sta ten wegen en middelen overweegt om West-DuLtsland enige herbewapening te verschaffen, doch men wil dat alleen doen op bovengenoemde voorwaarde. De minister zeide dat de Russische propa ganda betreffende de mogelijke vorming van Westduitse troepen, ten doel heeft .ons" zo te terroiriseren dat niets gedaan wordt de fatale koers. In antwoord op vragen zeide Marshall nog: 1. Wat betreft Spanje, is de verwer ving van gevechtsklare troepen van bui tengewoon belang in een tijd als deze. Maar de minister trad niet in bijzonder heden omdat daarbij diplomatieke over wegingen betrokken zijn. 2. de Verenigde St. zijn bezig vlieg velden te bouwen in heel wat plaatsen over de wereld. 3. Een uiterst belangrijke factor is het Westeuropese moreel zo snel mogelijk te verbeteren. tsjang, werden stellingen der verbonden legers doorbroken. Ten Westen van deze stad, die vanmorgen nog ln han den der verbonden legers was, werden grote troepenconcentraties van de te genstander waargenomen. Een Engels-Amerikaanse strijdgroep heeft een Frans-Amerikaanse gevechts groep, die twee dagen lang te Tisjipjong was ingesloten bevrijd. Twee duizend Chinezen waren in eenmansgaten bezig het garnizoen te beschieten, toen zij plotseling in de rug werden aangevallen. De Ekigelse en Amerikaanse soldaten gingen hen met bajonetten en hand granaten te lijf voordat de Chinezen uit hun eenmansgaten konden springen, De communistische verliezen bedra gen 135 tegen 1, aldus U.P. Deze hoge verliezen-worden in hoofdzaak veroor zaakt door het gebruik van de napalm bommen, waardoor de Chinese troepen over een uitgestrekt gebied worden ge dood en anderen, die zich buiten heft bereik van de vlammen bevinden, ge dood v/orden door vergiftigde gassen. Als een dodelijk wapen kan een napalm bom direct na de atoombom worden ge rangschikt. De huidige strategie is erop gericht tegen zo min mogelijk eigen verliezen een zo groot aantal vijanden te vernie tigen als mogelijk is. AMERIKAANSE VERLIEZEN. De Amerikaanse verliezen in Korea; bedroegen tot 9 Februari 49 035 man. Hiervan zijn 7.245 gesneuveld, 31.395 gewond en 9.395 man worden vermist. DE 38STE BREEDTEGRAAD President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de kwestie van overschrijding van de 38ste breedtegraad in Korea door de verbonden troepen een militaire en stra tegische aangelegenheid is. De resolutie van de V.N., waarin de troepen der V.N. de bevoegdheid wordt gegeven de breedtegraad te overschrij den om de vrede in Korea te herstellen, is nog steeds van kracht, aldus Truman. Hij zei, dat generaal MacArthur alle noodzakelijke bevoegdheden heeft om demilitaire operaties voort te zetten. Dat was zijn zaak. De president was niet tussenbeide ge komen in militaire aangelegenheden en hij was niet van plan dit te doen. COMMISSIE VOOR COLLEC TIEVE MAATREGELEN HEDEN BIJEEN. De uit veertien landen bestaande commissie voor collectieve maatregelen van de algemene vergadering der V.N. zal vandaag haar eerste bijeenkomst houden om mogelijke sancties tegen communistisch China te overwegen Een der 14 leden. Birma, heeft offi cieel geweigerd in de commissie zitting te nemen. Ook een weigering van Joego- Slavië wordt verwacht. AMERIKAANSE HULP AAN FORMOSA. Gemeld wordt, dat een program voor wapenhulp aan nationalistisch China tot een bedrag van 50 millioen dollar naar het Witte Huis is gezonden om dopr president Truman te worden goedgekeurd. Het bedrag is bestemd voor de verdediging van Formosa. Van ambtelijke ziide wordt verklaard, dat het plan reeds de goedkeuring heeft van de departementen van de fensie en buitenlandse zaken. Welingelichte functionarissen zeggen, dat het plan voorziet in het zenden van een militaire adviesgroep naar Formosa om toe te zien op het doelma tig gebruik van wapens en materiaal. MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIË BREIDT ZICH UIT. Meer dan de helft van Belglë'3 153.000 mijnwerkers is gisteren niet aan het werk gegaan. De staki-g om vijf ln plaats van de door de werkgevers aan geboden vier procent loonsverhoging breidt zich uit in het Zuidelijke kolen bekken. In Wallonië is de staking vrijwel al gemeen. zij is nog niet doorgedrongen tot de Vlaams-sprekende provincies in het Noorden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1