Kapitein J. Linzel en parachutisten-dominee H. J. Timens gesneuveld Churchill doel nieuwe onverwachte aanval op Labour-regering Vier Nederlanders vonden de dood in Korea Nederlands legioen in Korea slaat alle aanvallen af weerbericht Acheson beroert alle vraagstukken van de dag Jaargang DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 00 No. 27229 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Hennj BnofrtredBrrie- B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal f 0.40 per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel l Leiden - Giro ao. 57055 Einde aan veelbewogen predikantenleven De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengsong de volgende militairen zijn gesneuveld: Kapitein J, Linzel, legernummer 180818003, afkomstig uit Wassenaar; Legerpredikant kapitein ds H. J. Timens, legernummer 200408012. afkomstig uit Haarlem; Korporaal A. Talens, legernummer 230401006, afkomstig uit Eindhoven en soldaat A. A. Schilders, legernummer 260808216, afkomstig uit Rotterdam. Kapitein Linzel sneuvelde Maandag bij ^rechten aan het centrale front, aldus een militaire woordvoerder van de Ne derlandse missie in Tokio. Hij raakte gewond in de slag bij Hoerrssong en overleed toen hij naar een veldhospitaal werd overgebracht. Kapitein Linzel was gehuwd en be reikte de leeftijd van 32 jaar. Hij was ai veel blovend beroepsofficier die o a. _i de laatste wereldoorlog met de ge allieerde troepen in Birma heeft gevoch ten en drager van verscheidene Ameri kaanse dapperheidsonderscheidingen. In 1945 heeft Kapitein Linzel in In donesië dienst gedaan. Na zijn repa triëring meldde hij zich vrijwillig voor de strijd op Korea. Hij werd toen al heel spoedig als lid van de liaison-groep die de komst van het detachement moest voorbereiden, naar Tokio gezonden. Dit vas in September 1949. Ds H. J. Timens heeft als parachutis ten-predikant de tweede politieke actie In Indonesië meegemaakt mens maakte dertig sprongen. Bij de laatste kwam hij zo ongelukkig terecht dat zjjn ruggewervel werd gekwetst Hij herstelde echter volkomen en maakte teen als gemeld de tweede politiële actie mede. In Maart 1950 keerde ds Timens met het Regiment Speciale Troepen, naar Nederland terug Hij was in ons land een tijdlang werkzaam in het kamp JPrin- senbos" bij Chaam Daarna meldde hij zich als een der eerste vrijwilligers voor het Korea-de- tachement. Vlak voor zijn vertrek naar Korea is ds Timens in de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn door de Hofpredikant ds Berkel als predikant bevestigd. Nog vernemen wij, dat ds Timens ten gevolge van de deportatie naar Duits land tijdens de oorlog zijn theologische studies moest onderbreken Zwaar ziek keerde hij tijdens de bezetting naar ons land terug, om zich, na zijn herstel, bij de verzetsbeweging aan te sluiten. Ds Timens kon zyn proponentsexa men niet afleggen. Op grond van zijn loopbaan als veldprediker stelde de Ge nerale Synode hem hiervan vrij waar na hij door de Classis Amsterdam werd beroepen als predikant in ^algemene I dienst. i Ds J. F. Berkel leidde de bevestigins- I dienst en nam de geloofsbelijdenis af. Nadat candidaat Timens de gebruikelijke vragen bevestigend had beantwoord, be krachtigden de andere Apeldoornse pre dikanten door handoplegging zijn toela ting als predikant. Ds Timens was ongehuwd. Ds H. Timens f Hij werd 8 April 1920 te Apeldoorn peboren Op 1 Februari 1948 deed hij het kandidaatsexamen tot de Heilige Dienst. Op 2 Februari, één dag later dus, kwam bij in militaire dienst. Met bijzondere toestemming werd hij veldprediker. Op februari 1948 vertrok hij met de .Zui derkruis" naar Indonesië. Daar aange komen werd ds Timens als veldprediker kgedeeld bij het Regiment Speciale Troepen en in het bijzonder bij de para- rjutisten. Hij was drager van de rode oareï bewijs dat hij de volledige para- wutjsten-opleiding had gevolgd. Ds Ti- Adenauer verwerpt wederom voorstellen van Grotewohl P,e. Westduitse kanselier, Adenauer, n«u in een verklaring de nieuwe Oost zee voorstellen tot. het houden van B i gen tussen Oost- en West rand verworpen. Grotewohl heeft «Dresden in een rede deze voorstellen w«an Adenauer zegt, dat liet van Kt.beekenis is- da* Grotewohl'ge- £-60 neeft, dat hij met zijn aanhangers reid.,ls voor de Sovjet-Unie r,e strij- pphQ n diende deze uitlating in het Lm €n *e houden, want zij was ver- iwm ^er dan Ve^e toespraken van aut°riteiten. Grotewohlstoe- n--M -. wees' aldus Adenauer, dat de ufctduitse autoriteiten sterke steun van S°v'jet-Unie ontvingen. Helgoland teruggevraagd. Het West-Duitse parlement heeft vrij- eenparig een motie aanvaard, liin k verzocht wordt Helgoland aan dew°ners terug te geven en een ae te maken aan de geallieerde bom- !nten De voortdurende „zinloze" moardementen vormden „een zware - voor het Europese wederzijdse be- de solidariteit". Korporaal A. Talens uit Eindhoven, was opgeleid en ingedeeld bij het Re giment Speciale Troepen en was van daar overgegaan naar de parachutisten. Hij was 27 jaar oud en ongehuwd. De dienstplichtig soldaat A. A. Schil ders uit Rotterdam was opgeleid en in gedeeld bij het Garderegiment Jagers. hy was 24 jaar oud en ongehuwd. HULDE VAN ACHESON AAN KOLONEL DEN OUDEN. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson, zeide op zijn wekelijkse persconferentie te hopen, dat kolonel Den Ouden bevelhebber van het Nederlandse detachement in Korea, niet gesneuveld was „ondanks berichten dat de kolonel aan het centrale front gedood is". Er was namelijk nog geen officiële bevestiging van het bericht Hij noemde kolonel Den Ouden een dapper officier. Mocht hij werkelijk gedood zijn, dan zouden de Ver. Staten dit zeer be treuren. Van officiële zijde deelde men het ANP mede, het zeer te betreuren, dat de mededelingen die in Den Haag zijn ontvangen, geen reden geven te twij felen aan het sneuvelen van Kolonel Den Ouden. EERBETOON VAN GENERAAL MAC ARTHUR. Generaal Mae Arthur heeft een ver klaring uitgegeven over de dood van kolonel Den Ouden. „Met diep leed wezen heb ik het bericht over de dood od het slagveld van kolonel Den Ouden vernomen. Deze dappere officier hield de hoogste militaire tradities van zijn land hoog en zijn moed en werkkracht j zullen node gemist worden", alsdus Mac Arthur. Hier en daar zonneschijn He Bilt verwacht tot morgenavond: new' fna<^t en ochtend hier en daar Jr miat, overigens zwaar bewolkt üenrt x opklaringen en overwe- vind uA weer- Zwakke tot matige tinepn v akeliik uit Zuidelijke rich- bachtvn .annacht 6611 kleine kans op dHeifflü V' morSen overdag ongeveer (örvio temPeratuur als vandaag, opgemaakt te 10 uur). 16 FEBRUARI mVL°P' 7-5£> uur> onder: 17.54 uur. Hc*JL°P: 11 40 uur; onder: 5.16 uur. ^ater te Katwijk te 10.53 uur. il bummer bestaat uit acht pagina's. Wonsan door mariniers bezet Volgens een militaire woordvoerder in Tokio, hebben de verbonden troepen aan het hoofdfront in Korea alle be langrijke posities, waarin de commu nisten waren doorgedrongen, weer in handen. Turkse en Amerikaanse een heden dreven communistische patrouil les, die de Han overgestoken en Jong- doengpo waren binnengedrongen, terug. Jongdoengpo ligt enkele km. ten Westen van Seoel. Naar schatting 1000 man communis ten bestormden gisteren de Neder lands; stellingen, 8 km. ten Noord- Westen van Wondjoe. Luchtverkenners meldden een uitge breide communistische activiteit in dit gebied. Een communistische troepen macht van naar schatting een divisie trok naar het Zuiden, nog geen twee km. van de Nederlandse strijdmacht verwijderd. Franse en Amerikaanse troepen te Tsjippong, ten Noord-Westen van Wondjoe, handhaafden zich na hevige aanvallen der Noordelijken. Chinese troepen doen aanval na aan val op het sleutelpunt Wondjoe. Volgens de berichten van vanochtend is de stad echter nog in handen der verbondenen Een heuvel veranderde viermaal van be zitter. Tegen middernacht waren alle aan vallen uit het Noorden bij Wondjoe afgeslagen. De Nederlandse eenheden in het gebied van Antsjang. even ten Westen van Wondjoe. stuitten alle pogingen van de tegenstander om door hun stellingen in de richting van Wondjoe heen te dringen. Tegen het i aanbreken van de dag heropenden de communisten hun aanval van het Noorden uit. De strijd duurt voort. I De verbonden legers houden stand. I Uit New York wordt gemeld, dat Zuid-Koreaanse mariniers een opzien bare aanval hebben uitgevoerd op de belangrijke ten Noorden van de 39ste breedtegraad gelegen Koreaanse ha ven Wonsan. De Zuid-Koreaanse mariniers hebben de buitenwijken van Wonsan bereikt. Wonsan ligt op dezelfde breedte als Israëlische regering afgetreden GESTRUIKELD OP GODSDIENST KWESTIES. De Israëlische regering is afgetreden, nadat het parlement, ee>n motie van „geen vertrouwen" in de regeringspoli - tiek ten aanzien va.n jie godsdienst en het onderwijs had aanvaard. De motie werd met 49 tegen 42 stem men. bij 3 onthoudingen aangenomen. De afgetreden regering steunde op vier partijen, waarvan de socialistische de voornaamste was. De motie werd door de algemene Zionistische partij (rechtse oppositie) ingediend. De in de regeringscoalitie vertegenwoordigde partijen van het „godsdienstige front'' stemden voor de motie. Indien geen nieuwe regering kan worden gevormd zal het zittende ka binet zo spoedig mogelijk algemene ver kiezingen doen houden. Pjongjang, de hoofdstad van Noord- Korea. De operatie der Zuid-Koreaanse ma riniers werd door kruisers, torpedoboot- jagers en het slagschip .Missouri" ge dekt. Het hoofdkwartier van het acht ste Amerikaanse leger voegt hieraan toe, dat de mariniers twee voor dte kust gelegen eilanden hebben bezet. Dit is de tweede maal, dat Wonsan door mariniers uit landlngsboten wordt aangevallen. Eind October 1950 werd het door Amerikaanse mariniers aangeval len en bezet Het werd weer ontruimd toen de verbondenen Noo^d-Oost-Korea, na het ingrijpen der Chinese commu nisten in December 1950, moesten prijs geven. Heden conferentie over het Europese leger De Franse diplomatieke vertegenwoor digers in de landen van het Atlantische pact en de Franse hoge commissaris in Duitsland hebben aan de betrokken re geringen gisteren een uittreksel van het Franse plan inzake een Europees leger, overhandigd. Slechts vijf landen, te weten Frankrijk, West-Duitslani, Italië. België en Luxemburg, hebben er in toe gestemd „actief" aan de conferentie deel te nemen. De andere landen met uitzondering van IJsland zullen waar nemers zenden. De conferentie begint vandaag. Er verluidt, dat het Franse plan er in voorziet, dat het Europees leger wel over een eigen luchtmacht, doch niet over een Europese vloot zal beschikken. Nekkramp in Egypte In Egypte is een nekkramp-epidemie uitgebroken. De regering heeft per radio aangeraden speciale voorzorgen te treffen. De epidemie heerst ook in Soedan. Uit Chartoem alleen worden reeds ongeveer 1.000 gevallen gemeld. HET BRITS-EGYPTISCHE VERDRAG VAN 1936. De Egyptische minister van buiten landse zaken, dr Mohamed Salan el Din bey, heeft verklaard, dat de onderhan delingen over een herziening van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 in Londen of Cairo zouden worden her vat, zodra Engeland „zekere door Egypte opgeworpen vragen zou hebben opge helderd. WAARSCHUWING AAN DE KOMINFORMLANDEN? Van gewoonlijk welingelichte Britse zijde wordt vernomen, dat tussen Lon den en Washington van gedachten ge wisseld wordt over een waarschuwing aan de Kominformlanden tegen even tueel militair optreden tegen Joego slavië. Gematigde uitingen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, dat elke aanval der communisten op Joe- go-Slavië de wereldvrede in gevaar zal brengen. Acheson zeide verder dat de Ver enigde Staten niet voornemens zijn druk uit te oefenen op West-Duits- land, om het te bewegen deel te ne men aan de verdediging van West- Europa. Hij weigerde zich uit te laten over de vraag, of de verbonden troepen al dan niet beogen de 38ste breedtegraad in Körea te oversohrijden Hij zeide niets te willen zeggen, dat de militaire operaties zou kunnen be nadelen of de tegenstander zou kunnen helpen De Amerikaanse buitenlandse politiek was geheel overeenkomstig met de verklaring van Truman van 19 Juli. Deze was ook niet veranderd na het bezoek van Eisenhower aan Europa. De Amerikaanse regering werkte nog steeds aan het tot een einde brengen Kabinetscrisis duurt voort FORMATEURS CONFEREERDEN .MET PROF. DE GAAY FORTMAN. (Van onze parlementaire redacteur). Degenen, die twijfel hebben uitgespro ken aan een snelle oplossing van de Kabinetscrisis, krijgen, naar het schijnt, gelijk. De weigering van de heer Staf om een ministerschap te aanvaarden schijnt politieke gronden te hebben. Hij behoort kennelijk niet tot de C.H.-vleugel, die met de heer Tilanus tot dusver trouw de regering heeft gesteund. Voor de heer Tjarda van Starken- borgh zoekt men de moeilijkheden in organisatorische of formele oorzaken: hij zou als minister moeilijk zijn functie als lid van de raad van plaatsvervangers kunnen blijven vervullen, zo heet het. Hoe het zij, de mislukking der pogin gen om de heren van Starkenborgh en Staf in de regeringsploeg te halen, zijn nog geen mislukking van de pogingen om de kabinetsbasis te verbreden. Die basis zou er door worden versterkt, doch niet verbreed, gesteld dan dat de heren Stikker en s'Jacob behouden blijven. Aan de verbreding der basis denkt men wel terstond bij het bericht dat de formateurs gistermiddag prof. dr W. F. de Gaay Fortman hebben ont vangen. Deze is hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en van A.R.-huize. Volgens insiders zal het hem even wel moeilijk vallen een post in het kabinet te aanvaarden, daar hij een officieel en militant lid der A.R. Party is, die zeker niet zonder haar toestemming daartoe zou overgaan. Dan noemt men nog als candidaat van A.R.-riohting oud-ministeir Meynen, tha-ns directeur van de A.K.U. I van de staat van oorlog met Duitsland. I De minister zeide. dat berichten uit I Londen en Parijs als zou de neutrali- I satie van Duitsland op hoog niveau overwogen worden niet op feiten waren j gebaseerd. Op de vraag of de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken der vier grote mogendheden tus sen 10 en 15 Maart te Parijs zou wor den gehouden, antwoordde de minis ter ontkennend. Hy zeide niet van oordeel te zijn, dat deze vergadering midden Maart te Pa rijs zou worden gehouden. Acheson zeide Franse en Britse ver- 1 tegenwoordigers te hebben gesproken j over een antwoord op de sovjet-nota in zake een vier-mogendheden-bespreking. Hij verwachtte, dat een spoedig ant woord zou worden gezonden. De berichten 'over de verdeeldheid in de Italiaanse communistische party waren van zeer groot belang. Naar zijn oordeel zou deze ontwikkeling zich in alle communistische partijen voltrekken ..waar communisten zyn die werkelijk belang stellen in hun eigen land in plaats van te handelen als agenten van een buitenlandse mo gendheid". Bezoekers van hel „Festival of Britain" zullen tijdens de rondgang i over het zeer uitgestrekte tentoon stellingsterrein gebruik kunnen maken van een miniatuur spoortrein, welke door een zeer merkwaardig locomotief je wordt voortgetrokken. Deze locomotief. ..Nellie" gehe ten. is vervaardigd door een fabriek van miniatuur spoorwegmateriaal te Stockport en valt op door bijzon dere vormen en uitvoering. Het vete koperwerk aan deze machine be staat uit vazen, ketels, bekers, enz. Ook de wagons van het treintje zijn van merkwaardige bouw. Het miniatuurtreinfje met passagiers tijdens een proefrit. Medezeggenschap in de West-Duitse Bondsdag De West-Duitse Bondsdag heeft In eerste lezing met grote meerderheid het wetsontwerp aangenomen, dat de arbei ders gelijke reohten geeft in het beheer der staal- en kolenindustrie. Het ontwerp is thans naar de com missies verwezen en zal waarschijnlijk volgende week definitief worden aange nomen. De tot de regeringscoalitie behorende liberale party en Duitse democratische partij hebben zich tegen het wetsont werp gekeerd zonder daaraan nochtans consequenties voor hun verdere steun aan de coalitie te verbinden. Daarente gen kreeg het ontwerp de steun van alle afgevaardigden der Christelijke party, van de sociaal-democraten en van de links katholieke centrum-party. BEËINDIGT TOSCANINI ZIJN LOOPBAAN? Hy heeft last van zyn knie. De bekende dirigent Arturo Toscanini zal een reeks radioconcerten beperken en mogelijk een einde maken aan zyn dirigentenloopbaan in verband met een oude kwetsuur aan zyn knie, die hem thans last bezorgt. Toscanini heeft het plan naar Phila delphia te gaan voor de behandeling van zyn knie. F.cn kijkje aan boord van H.Al.'s Torpedojager Evertsendie te zamen met de vlooteenheden van de Verenigde Strijdkrachten in de Koreaanse wateren opereert Frans-Italiaanse overeen stemming Gisteren zyn de besprekingen tussen de Franse en Italiaanse premiers te Santa Margherita geëindigd. In het na afloop uitgegeven gezamenlyke commu niqué wordt o.m. het volgende ver klaard: „Europa dat bedreigd wordt door krachten, die pogen het, zowel als we relddeel, als. de landen afzonderlyk, te verdelen, moet zich verenigen. Frankrijk en Italië zullen samen wer ken in het kader van een verenigd Europa en binnen de organisatie van het Noord-Atlantische verdrag. Ter conferentie zyn alle vraagstukken, wel ke voor Frankryk en Italië van belang zyn, besproken Beide landen zyn het eens, dat het noodzakeiyk is Duitsland in te schakelen in de plannen voor de verdediging van Europa". Alle ministers legden nog verklarin gen af. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, verklaarde, dat Duitsland „gelyke rechten" zal hebben by deelneming aan een Europees leger. „Er zal naar gestreefd worden", aldus Schuman, „over de iniyving van Duitse contingenten by een Europees leger overeenstemming te bereiken met de sovjet-unie, daar zy een der vier mo gendheden is, die het Duitse bezettings statuut heeft getekend. ,De tyd staat echter niet stil", voegde hy hieraan toe. wy zullen pogen tot overeenstemming met de sovjet-unie te komen", doch zo nodig zullen wij zonder haar voort gaan". Schuman deelde verder nog mede, dat de Italiaanse en Franse ministers ter conferentie ook hebben gesproken over de beraamde conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de „grote vier'" Frankryk zal Stalin op de hoogte houden. Italië moet zo spoedig mogeiyk tot de V.N. worden toegelaten. PERKINS OVER ZULD-SLAVIË. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese aan gelegenheden heeft na een onderhoud met Tito en Kardelj op een persconfe rentie te Belgrado verklaard, dat de Joegoslavische leiders „geen onmiddel lijk algemeen gevaar voor een oorlog" in Europa zien. Er is nog geen aanwyzing omtrent een aanval op enig land, maar dit be tekent niet, dat „de satellieten" niet tot een aanval bereid zyn op een of ander toekomstig tydstip, aldus Perkins. Hy noemde de algemene economische toestand in Joego-Slavië „uiterst moei lijk". Grote moeilijkheden stonden te wachten, indien er geen verdere hulp Inzake de defensie Engeland zal zijn divisies in Duits land van drie tot vier uitbreiden, zo heeft de Britse minister van Defensie. Shinwell. in het Lagerhuis verklaard. Hij opende hiermede een debat over de defensie, dat twee dagen zal duren. Volgens de voorgestelde maatregelen zou Engeland veel sneller dan voorheen reservisten kunnen oproepen. Er zouden twee nieuwe tankfabrieken geopend worden en ook zouden nieuwe produc tievoorschriften voor straalvliegtuigen worden uitgevaardigd. Ook de productie van de centurion tank zou opgevoerd worden. Deze tank deed voor geen an der fabrikaat van dit type onder Voorts zou nog dit jaar worden begonnen met de aflevering van het straalvliegtuig van het type Venom. Ook andere typen, die grote voordelen boven bestaande hadden, zouden spoedig geproduceerd worden. Met de productie van de straal- bommenwerper van het type Canberra was men reeds begonnen. De minister vroeg het Lagerhuis om 4.700.000.000 pond ter behoeve van de defensie in de komende drie jaar. Het aantal ge vechtsvliegtuigen zou aanzienlijk uitge breid worden. De marine zou zich voor al richten op de bestrijding van het onderzeeboten en mynengevaar. De to tale sterkte der gewapende strydkrach- ten zou tegen April ongeveer 900.000 man bedragen. In West-Duitsland en het midden- Oosten waren reeds verscheidene nieu we escadrilles gevormd. Het oorlogsgevaar was In de laatste maanden meer acuut geworden. In dien het „communistische experi ment" in Korea zou slagen, zou Ber lijn of West-Duitsland mogelijk de volgende stap zyn". Landen als De nemarken en Noorwegen vormden* ondanks hun geringe bevolking en industrialisatie, dankbare doelwitten. De nieuwe bewapeningsinspanningen, zo eindigde de minister, betekende echter niet, dat oorlog onvcrmUdelijk was. „Het doel is de oorlog te voor komen". Kenneth Younger, minister van Staat, zeide, dat de herbewapening van Bul- garye, Roemenië en Hongarye een van de punten vormde die Engeland op een vier-mogendhedenconferentie besproken wenste te zien. Het zou voortydig zyn de zaak van de herbewapening der „satellietlanden" voor de Veiligheids raad te brengen. Winston Churchill, de leider der oppo sitie, diende onverwacht een amende ment op de bewapeningsmotie der re gering in. Hij zegt hierin, dat de con servatieven de herbewapeningsplan nen der regering steunen, doch haar niet vertrouwen wat de uitvoering betreft Het amendement Is in feite een motie van wantrouwen. Het woidt heden formeel ingediend. Als het amendement zou worden aan genomen, zal dit bijna zeker het aftre den van de Labour-regering met zich brengen. Zonder gevaar is de situatie niet, gezien de houding van enige Labour-rebellen ten aanzien van de Duitse herbewapening. De minister van Oorlog. John Stra- chey, zei dat de verdeling van de tien divisies, die Engeland op de been zou brengen als volgt zou zyn: vier en ren derde divisie in Duitsland, het zelfde aantal elders overzee en een en een derde divisie in Engeland zelf. De eerste oproepen voor de z.g. ,Z"- reservisten zullen vandaag verstuurd worden. O er China zei de minister: „Wy ge loven niet. dat onze houding ten aan zien van China er een van toegeven is".

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1