gi£CU»X> Abdüsïroop Na 10 jaar ontsluit het Rijksmuieum van Oudheden wederom zijn Egyptische schaffen 44 is toch maar je ware! Voor krachtsinspanning en strijd voor democratie ROOK ZONDER INHALEREN! Als verstekeling van Canada naar Amsterdam Soberheid bij volk en overheid nodig Aanhoudende Met een enkel woord WOENSDAG 14 FEBRUARI Zuid-Korea dankt Nederland: Brief van Helen Kim De Nederlandse vertegenwoordiger In de Commissie der V-N, voor Korea, mr A. H. C. Gieben, ontving van mevrouw Helen Kim. presidente van de .Korean Emergency Citizens League" de volgende brief, geadresseerd aan de Nederlandse minister van Butt, Zaken: „Wy zenden u, die strijdt voor dé ver eniging; van de vrede voor alle demo cratische naties van de wereld onze warmste dankbaarheid en innigste ge bed. U weet dat wij bedreigd worden met totale vernietiging, honger en dood door de communistische rebellen. Wn danken u nogmaals onder tranen voor de krachtsinsDanning. die uw land, in het kader van het waardevol ste en belangrijkste leger dat naar Korea gezonden is. ten behoeve van onze vrijheid, bijdraagt. Uw leger is zo goed getraind en striidbaar. dat onze 30 millioon mensen no? nooit een le geronderdeel gezien hebben dat zo goed vecht. Terwijl wij nog niet weten hoe uw land op de juiste manier te danken voor deze weldaad, schenkt het nieuws dat <uw land bereid is ons financiële hulp van 280.000 dollar en bovendien een de legatie van tien man -er becchikking te g^piien, ons do dierste vreugde. wy hef 30 mflMoen zielen tellende volk van Korea, ziin door banden van vlees en bloed vast. verenigd tegen de communistische agressie en uw bijdragen zijn voor ons een aansnorine om te blli- ven streden met energie, vuur en moed. De afgevaardigden van uw land zijn bil ons welkom en hebben het volste vertrouwen Van hen hebben wij uw his torie en uw nationale waarden, waarvan wij tot voor kort zo weinig wisten, leren kennen. U vmannen ziin een grote troost voor ons zij weten leiding te seven en hebben ons getoond hop wij moeten strij den voor "de democratie. Wij hooen dat God uw land eeuwige vrede zal geven uw land dat zo prach tige soldaten en civiele afgevaardigden heeft. En wij hopen dat de uiteindelijke 23 Februari: Opening Nederlandse Boekenweek" Dit jaar zal de Nederlandse Boeken week feestelijk geopend worden op 23 Februari in de Amsterdamse Stads schouwburg door de secretaris-gene raal van het Ministerie van O., K. en W-, mr H. J. Reimink. De prijsvraag; „Wie schreef de no velle, welke als geschenk wordt uitge reikt?" (dit Jaar, zoals bekend „De porseleintafel", verlucht met illustra ties van J. F. Doeve) zal worden uit gebreid. Nu moet men niet alleen de naam van de auteur Lnaenden, doch daar een oordeel over het verhaal, in ca. 40 woorden, bijvoegen. De inzending dient voorts met 10 cent extra porto te worden gefrankeerd ten bate van het Ondersteuningsfonds voor schrij vers. In het geschenk is ditmaal voorts een bibliografie opgenomen van de schrijvers, die aan dese noveilenprijs- vraag hebben deelgenomen. Van dit geschenk zijn 130.000 exemplaren ge drukt en besteld, een aantal- dat dat van het vorig jaar overtreft. De actie voor het boek is in de loop der jaren in steeds meer plaatsen doorgedron gen. Het boekje, uitgave voor jonge mensen, is getiteld „De muze op zee", een bloemlezing, bijeengebracht door Aóriaan Morrier, met illustraties van Fons Montens, die ook de boekenweek affiche van dit jaar heeft ontworpen. De boekengids, waarvan vorige maal 143.000 exemplaren werden verspreid, behaalt nu ca. 160.000 exemplaren. SPAAK BRENGT BEZOEK AAN TRUMAN. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Consultatieve Raad van Europa, heeft na ,een bezoek aan president Truman verklaard, dat hij van mening is, dat „de vooruitzichten voor vrede goed zijn". Er is een goede kans, dat wij vrede hebben, indien wij de steun van de V, S. hebben bij de opbouw van de verdedi ging van het Westen, aldus Spaak. Zijn bezoek was voornamelijk een be leefdheidsbezoek, hoewel hij ook in het algemeen Europese problemen had be sproken. Spaak houdt, thans lezingen in de V. S. STAKING VAN BOOTWERKERS IN GOTHENBURG. Maandag zijn tweeduizend bootwer kers van Gothenburg, de grootste Zweedse haven, die zijn verenigd in een onder communistische leiding staand plaatselijk vakverbond, wegens een loongeschil in niet officiële staking ge gaan. De staking wordt door de alge mene Zweedse „Unie van bootwerkers" niet erkend en de Unie heeft de stakers opgedragen het werk te hervatten, het geen zij echter weigerden. Ruim twee duizend vrachtwagens op de kade van Gothenburg kunnen niet worden gelost. Op zestig in de haven liggende schepen wordt niet gewerkt. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN HET COMMUNISME IN ZUID-AFRIKA De Zuid-Afrikaanse minister van Jus titie, dr Swart, heeft bij de Tweede Ka mer van het Zuid-Afrikaanse parlement een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in drastische nieuwe maatregelen ter versterking van de in Juni j 1. goedge keurde wet, waarbij de communistische partij en alle werkzaamheden voor het communisme worden verboden. Aan het begrip „communisme" is een uitgebrei dere betekenis gegeven. Ook voorziet het wetsontwerp in een nieuwe werkwijze om communistische leden van het parlement en der provin ciale raden het lidmaatschap te kunnen ontnemen. GEARRESTEERDE WEST-DUITSE COMMUNISTEN VRIJGELATEN. De acht vooraanstaande West-Duitse communisten en tien plaatselijke func tionarissen, die Zondag te Helmstedt, aan de Brits-Russische zonegrens wer den gearresteerd toen zij West-Dults- land wilden binnengaan, zijn vrij gelaten. Men neemt aan. dat de communisten geldige interzonale reispapieren hadden en daarom niet konden worden vast gehouden. overwinning het deel zal zijn van ons, uw land en de gehele wereld van demo cratische naties". Dr Helen Kim is de leidende figuur in de Koreaanse vrouwenbeweging. Zij heeft, thans de uit verschillende univer siteiten uitgeweken vrouwelijke Kore aanse studenten te Poesan om zich heen verzameld en beijvert zioh tevens op sociaal terrein. Tot voor kort heeft zij als minister van voorlichting zitting ge had in het kabinet van Zuid-Korea. 2V2 millioen voor industriewoningen te Delft De gemeenteraad van Delft heeft besloten een bedrag van f. 2.530.000 beschikbaar te stellen voor het doen bouwen van 332 woningen op een ter rein in dc Bieslandse Bovenpolder al daar. De woningen zullen voor het meren deel dienen voor de huisvesting van ge huwd personeel van te Delft gevestigde industriële bedryven. voor zover dit per soneel thans buiten Delft woonachtig is. De industrieën, welke woningen voor haar personeel krijgen toegewezen heb ben aan de gemeente de toezegging ge daan dat zy een bijdrage van omstreeks f. 1 500 per toe te wijzen woning aan de gemeente zullen betalen. Van de 332 woningen zijn er 36 be stemd als garnizoenswoningen. Garagehouder trachtte vrouw en kind te doden Een garagehouder te Nieuw en St. Joosland is door de politie aangehouden onder verdenking tot moord op zijn vrouw en dochtertje. Hi) heeft een be kentenis afgelegd. Op 31 Januari wer den zijn vrouw en zijn 2\'2 jarig doch tertje bedwelmd in de slaapkamer van de woning gevonden. Het bleek, dat zy bewusteloos waren geraakt door gas, dat via een speciaal geconstrueerde lei ding van een draaibare motor van een auto, naar de slaapkmer werd gevoerd. Deze leiding was door de man gefabri ceerd, Op de bewuste ochtend is hij vroeg opgestaan om een klant te helpen. Het bleek, dat hij naar de garage is gegaan en de motor van de auto heeft aangeslagen, waarna hy het gas van de uitlaat door de leiding naar bo ven leidde. Het kind herstelde spoedig, de vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. Over zijn motleven i.s geen mededeling ge daan. GESLAAGDE NOODLANDING VAN TIGER MATH CUB. Wegens benzinegebrek. Een Tiger Moth Cub van de Nationale Luchtvaar-tschool te Hilversum heeft gis termiddag omstreeks kwart voor zes een geslaagde noodlanding gemaakt op een weiland achter het Nationaal Lucht vaart-laboratorium aan de Sloterweg te Amsterdam. De piloot, de heer G. van den Eist uit Hilversum, die met het les- vliegtuigje een rondje Hilversum-Amster- dam-Hilversum vloog, had boven de hoofdstad niet voldoende benzine meer en besloot om het luchtverkeer op Schip hol niet te stagneren, een noodlanding te maken. De piloot, is ongedeerd en het toestel onbeschadigd. Het „Louvre" in Leiden Thans in een geheel geres taureerde omgeving Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg te Leiden, dat in de jaren 19391940 met het oog op even tueel oorlogsgevaar zijn rijke collectie kunstschatten, waaronder de Egypti schs afdeling, ten dele buiten het ge bouw in schuilkelders moest overbren gen, heeft dank zij de energieke pogingen van zijn directeur, dr W. D. van Wijngaarden, en de steun van het Departement van Onderwas, K. en W. kans gezien om thans ook de Egyptische afdeling weer in nieuwe luister ten toon te stellen. Dank zij het technisch inzicht van de heer C. J. Kortenbach van de Rijksge bouwendienst, die met de dagelijkse lei ding was belast, zyn 5 zalen van dit museum gemoderniseerd en voor deze afdeling ingericht,. Ruim 2 jaar zyn met deze restauratie gemoeid geweest, een lange tijd van intensieve arbeid, welke zeer veel van het museumpersoneel heeft gevraagd. Enkele grafkelders, wel ke zo getrouw mogelijk moesten worden nagebootst, werden in die tyd gebouwd, terwijl daarnaast enige kolossale graf tomben op hun plaats moesten worden gebracht. Om dan nog maar niet te spreken van de fraaie stenen beelden en reliëfs, welke in deze nieuwe omge ving opgesteld moesten worden. Direct moet worden gezegd, dat het resultaat verrassend is mede door de toepassing van T.L.-buizien voor de verlichting. Bovendien heeft men door dit verlich tingssysteem de mogeiykheid gescha pen, ook afzonderlijk bepaalde frag menten der kunstschatten te belichten. Ofschoon geen imitatie van het Lou vre te Parys, heeft de directeur door zijn herhaald? bezoeken aan dit mu seum toch veel van de aldaar heer sende inzichten naar Leiden overge bracht. Na langdurig experimenteren en proberen is men cr in geslaagd een fraai geheel te verkrijgen, dat, zo als in een museum vereist, een rustige beschouwing mogelijk maakt. RIJKDOM AAN KUNSTWERKEN. Bij ons bezoek aan de gerestaureerde zalen trof ons opnieuw over welk een prachtige collectie Egyptische oudhe den dit museum beschikt. In vele op zichten doet het museumipezit kwalita tief niet onder voor de befaamde bui tenlandse verzamelingen in het Louvre, het Brits Museum en in de musea van Turijn en Cairo. Wij denken hierbij vooral aan de grafkapel" van het Oude Rijk, de grote reeks grafstenen van het Miti'delryk en de schone grafreliëfs van het Nieuwe Rijk en voorts aan al die kleinere voorwerpen van hout, steen, fayence, brons en edele metalen. Ten slotte zyn er de rijkbeschilderde mum- miekisten. Helaas was het nog niet mo gelijk om deze laatste en ook de kleinere kunstvoorwerpen in een nieuwe omge ving onder te brengen. De huidige fi nanciële toestand van ons land, waar door geen groter bedrag voor restaura tie kon worden uitgetrokken, maakte dit onmogelijk. Met de directeur blyven wy hopen, dat dit binnen niet al te lange tijd mogelijk zal zijn. (Ingez. Med.-adv.) Ik denk maar: 't is géén toeval, dat mannen, die moeten beslissen, sigaren roken! Een sigaar rweept je zenuwen niet op, maar kalmeert, inspireert, bevre digt I Bij het edele genot van een sigaar kom je éérst tot denken, dan tot doen! Mannen, die wat in de melk te brokken hebben, zeggen: Opgevouwen tussen lading dozen Brutaal stukje van jeugdige avonturier Maandagavond stond de douane op. Schiphol wel even vreemd te kyken, toen er uit het vrachtvliegtuig van dcK.L.M., dat kort tevoren van New Foundland komende, op vaderlandse bodem was neergestreken, een verstekeling stapte. De eerste verstekeling, voor zover wjj konden nagaan, die de reis over de Oc?aan per vliegtuig heeft gemaakt. Het is de 28-jarige Amsterdammer J. van' den Heerik, een avontuurlijke knaap, die in September van het vorige jaar op goed geluk met een Engels kolenschip naar Canada toog, cn nu bij gebrek aan geld maar tussen een lading vliegtuigbanden cn andere vracht in een K.L.M.-toestel naar huis terugkeerde. „Ik werkte in Amsterdam bij een expeditie-firma zo vertelde hij en kreeg veel vracht van emigranten te verzorgen. Daardoor ontwaakte by my het verlangen om ook eens een kUkje over de Oceaan te nemen. Ik vroeg en kreeg een touristenvisum en als werkend passagier maakte lk de overtocht aan boord van een Engels kolenschip. Met 25 dollar op zak. stapte ik op Canadese wal. Mijn visum was 6 maanden geldig. Het was myn bedoeling van die tijd gebruik te maken om het land te leren kennen en de mogeiykheden die er zijn, te onderzoeken. Zou Canada my beval len zyn, dan had lk daarna myn vrouw laten overkomen, maar Canada beviel mij niet. Vooral de eerste twee maan den heb ik een harde dobber gehad. Later had ik de slag beter te pakken en lukte het mij om myn kostje bijeen te scharrelen, door dan eens hier, dan eens daar een paar weken te werken. ALS VERSTEKELING. Toen het einde van mijn 'verbiyfsver- gunning in zicht kwam, besloot ik weer naar huis terug te gaan. Ik had 120 dollar opgespaard en hiermede gewa pend gmg ik op zoek naar een schip, om ook de terugreis als werkend passagier te maken. Ik ging alle Canadese ha vensteden af, maar kon er geen vinden. Ik besloot nu als verstekeling de reis te maken. Omdat het vliegveld Gander uitslui tend uit wat barakken bestaat en de douane het met de contróle bulten niet zo nauw neemt, dacht ik wel een kans te hebben, mij tussen de passagiers te mengen, als zij van het restaurant weer naar het vliegtuig zouden lopen. Toen een Clipper met bestemming Europa was geland verschool ik my tussen de barakken met het plan te voorschijn te komen op het moment van vertrek. Ik had echter leiyk pech, want toevallig was er ditmaal wel een douanebeambte buiten en toen ik mtyn kans schoen zag. liep ik net in zijn armen. Ik wist jmj met een smoesje te redden! Maar mijn kans om in het vliegtuig te komen was verkeken. Voorzichtig informeerde ik links en rechts en zo hoorde lk, dat Zondagavond kort na elkaar twee vrachtvliegtuigen van de K.L.M. op Gander een tussenlanding zouden ma ken. TUdig was ik op myn post en toen het eerste vliegtuig was geland mengde ik my onmiddellijk ik droeg ook een overall tussen het grondpersoneel en poogde op deze wijze binnen te komen. Ik kreeg echter geen kans dit onopval lend te doen, vooral niet, omdat ik al gemerkt had, dat de douane en de mi litaire politie mijn plannetje „door" had den. TWEEDE KEER BETER! Zij doorzochten tenminste het toestel grondig toen het klaar was voor het vertrek. Ik had mij inmiddels in een tankauto verstopt en wachtte geduldig het tweede toestel af. Dat kwam tegen halfelf en nu lukte het mij binnen te komen. Brutaalweg deed ik of ik het stouwen van de lading moest contro leren en het Canadese grondpersoneel liet my rustig myn gang gaan, zonder twyfel er van overtuigd, dat ik tot de K.L.M.-mensen behoorde. Toen ik even alleen in het vliegtuig was. zag ik kans een deel van de do zen, die de lading vormden opzij te schuiven en er onder te kruipen. De ruimte die ik had was maar héél klein. Ik zat er als het ware opge vouwen. Nauwelijks had ik my zo ver stopt of de marconist kwam uit de cockpit, net een halve minuut te laat om my te ontdekken. SPANNENDE UREN! Een spannende paar uren braken aan. By het proefdraaien bleek een der mo toren niet helemaal in orde en een hele poos dacht ik, dat wy tot de volgende morgen zouden biyven staan. Alleen by de idee kreeg lk al kramp. Maar het euvel bleek verholpen te kunnen wor den en juist toen ik dacht: „zo dade- ïyk gaan wij", klommen douanebeamb ten. politiemensen en de vertegenwoor diger van de K.L.M. het vliegtuig in. zy hadden kenneiyk gemerkt, dat ik zoek was en twyfelden er niet aan of ik zat in het vliegtuig. Langer dan een half uur, hebben zy ieder hoekje en gaatje besnuffeld en met hun zaklan taarns beschenen, zonder my echter te vinden. Mijn schuilplaats bleek on zichtbaar Kort daarna zaten wij in de lucht en was de reis begonnen! Ik heb nog ongeveer 4Ys uur gewacht en toen ben ik maar 'te voorschyn gekomen. IEDEREEN WAS VRIENDELIJK! De bemanning was erg aardig voor mij en had direct wat te eten en te drinken, Natuuriyk moest ik myn ver haal in geuren en kleuren vertellen. Ook op Schiphol was men meer verbaasd dan boos. Ik heb een stuk moeten te kenen dat lk bereid was zo spoedig mogehjk de reiskosten f. 1200 aan de K L,M. te betalen. De douane en marechaussee hebben my langdurig on dervraagd. Iedereen was vrienaeiyk en toen ik vroeg, of ik de bus mocht pak ken om naar huis te gaan, vond men dat goed. Nu is myn grootste zorg om hier weer een baan te vinden, die my in de gelegenheid stelt myn schuld aan de K.L.M. af te betalen!" Oordeel Chr, Nat. Vakverbond KONING WILLEM I LEGDE GRONDSLAG VOOR VERZAMELING. Interessante byzonderheden vertelde de directeur ons tydens dit bezoek over de totstandkoming van deze interessan te verzameling. Het was vooral na de grote militaire expeditie van Napoleon naar Egypte in 1798 en de ontcijferin» van het hiëroglyphenschrift in de jaren 18191832. dat de belangstelling in de Oud-Egyptische beschaving over geheel Europa en ook in ons land groter werd Er begon een drukke handel in Egyp.' tdsche oudheden hoofdzakelijk door bemiddeling van de consuls der verschil lende landen in Egypte Van het jaar 1820 af neemt de verzamelwoede van particulieren steeds toe, en ook de openbare, Europese collecties groeiden reusachtig. Intussen was in 1818 in h=t jonge Koninkryk der Nederlanden door Koning Willem I te Leiden het Rijks museum van Oudheden gesticht tege- lyk met de instelling van een professo raat in de Archaeologie. De eerste di recteur van het museum, dr C. j. c Reuvens, die tevens de eerste hoogleraar in de archaeologie was, breidde de toen maals nog kleine Egyptische verzame ling, waarvan reeds een grondslag in de 17e eeuw bestond, sterk uit en onder vond daarby krachtige steun, zowel van Koning Willem I als van de curatoren der Leidse Universiteit. In de loop der jaren zyn tal van belangrijke aankopen voor het museum in het buitenland verricht, waarvan als de voornaamste mogen worden genoemd die van Jean dAnastasy, De l'Escluze en Maria Cim- ba. Na het overly den van prof. Reuvens hebben zyn opvolgers dr C. Leemans, dr W. Pleyte en dr P. A. A. Boeser, hoewel niet in hetzelfde tempo, de uit breiding der Egyptische collectie voort gezet. Verreweg de belangrijkste aanwinst, die sinds 1828 gemaakt is, is de schen king van de grafkamer d?r Mastaba van Achet-hetep-her door mr A E. H. Goekoop te Den Haag. In Decem ber 1902 kwam dit monument in 70 kisten verpakt te Leiden aan. waar het een plaats vond in het Museum van Oudheden. Bij de thans plaats gevonden hebbende restaura tie treedt ook dit monument in nieu- de luister naar voren. Evenwel hebben Reuvens en zijn op volgers zich niet alleen het verzamelen tot hun plicht gerekend, zij hebben ook de beschrijving d-er Egyptische verza meling tot doel hunner werkzaamheden gesteld, waardoor het mogelyk is ge worden, dat men thans over nauwkeu rige beschrijvingen der kunstschatten beschikt. Sprak men in de vorige eeuw over dit museum wel eens als van „een we tenschappelijk pakhuis", waarnaar, be halve de mannen van de wetenschap, toch haast niemand omkeek, in de laatste 50 jaar is hierin een zeer gun stige verandering gekomen, welke on getwijfeld nog zal worden gestimuleerd door de restauratie, die thans heeft plaats gevonden en waarvan de inge bruikneming hedenmiddag geschiedde. Wy komen daarop morgen terug, 3000 JAAR VOOR CHRISTUS.... Tydens onze voortgezette wandeling door het museum werd onze aandacht getroffen door een eenvoudig, kalkste nen beeldje van een leeuw, daterende uit plm 3000 jaar vóór Christus, dat Opvoering arbeids productiviteit vereist Wij ontvingen van het C.N.V, een uitvoerige mededeling, waaraan wy het volgende ontlenen. „Het bestuur van het Christeiyk Na tionaal Vakverbond volgt steeds met grote aandacht de ontwikkeling der dingen op het terrein van de lonen en pryzen in samenhang met de economi sche situatie in ons land. Hierby blijft het echter niet. Overeenkomstig de taak (Ingez. Med.-adv.) Ge hebt fcou gevat, gij hoest en een scheurende pijn be klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar lijke en prikkelendeslijm met BINNENLAND Vooruitlopende op een wettelijke re geling, waarbij het Academisch Statuut zal worden aangevuld met een studie - in de nlet-Westerse sociologie, is de Stichting „Sociale studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht" voornemens het mogelyk te maken reeds thans met deze studie te beginnen. Gegadigden dienen zich te rich ten tot het secretariaat van de Stichting Volkenkundig Instituut, Drift 29 te Utrecht. In het ondergrondse bedrijf van de myn Laura te Evuelshoven raakte gister morgen de 40-Jarlge houwer M. Jansen te Kerkracle onder vallend gesteente. HIJ werd ernstig gewond en overleed kort daarop. Op 67-Jarlge leeftijd ls te Amsterdam overleden prof. dr W. J. Kuiper, sedert 1923 hoogleraar ln de Griekse taal- en letterkunde aan de Amsterdamse Gemeente Universiteit. Bl| de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de regelen met betrekking tot het geding ln cassatie. Het Konlnkiyk Conservatorium voor Muziek te Den Haag herdenkt op 7 April a.s het feit. dat het 125 Jaar geleden, nl bij besluit van Z.M. Koning Willem I van 7 April 1826 werd opgericht als muzlek- en zangschool. Na een concert ln het Gebouw voor K. en W. te Den Haag, waarby de Missa ln E moll van Anton Bruckner en La danse des morts van Honegger ten gehore werd gebracht, heeft Jan Out onder grote belangstelling afscheid genomen als diri gent van de Voorburgse Oratorium vereniging. BUITENLAND De Engelse regering heeft Argentinië verzocht de onderhandelingen over de levering van vlees te hervatten. De Argentynse bladen verzekeren reeds by voorbaat, dat de prys van 120 pond per ton gehandhaafd zal worden. De tweede Amerikaanse internatio nale Jaarbeurs zal van 22 Maart tot 6 April 1952 te Chicago worden gehouden. De staking van Japanse mijnwerkers heeft zich uitgebreid. Het aantal stakers bedraagt thans 200.000. De Britse luchtmaarschalk lord Ted der, voorzitter van de missie der Britse strijdkrachten te Washington en vertegen woordiger van Groot-Brlttannlë ln de per manente groep der militaire commissie van de organisatie van het Noordatlantisch verdrag, zal ln April a.s. belde posten ver laten. Hy wordt als zodanig opgevolgd door luchtmaarschalk sir William Elliot. De schyver van een artikel, dat be ledigend voor Paus Plus XII werd geacht, alsmede de eigenaar van het tijdschrift „Omnibus" dat het artikel publiceerde, zyn te Turyn tot een Jaar gevangenisstraf veroordeeld. In het artikel werd gezegd dat „de familie PacellI veel rijker Ls geworden slr.ds kardinaal Eugenio PacellI Paus werd". De vertegenwoordiger van Turkye heeft op een vergadering van het kinder noodfonds van de V.N. verklaard, dat hulp nodig ls om de toestand van onge veer 110.000 kinderen en 42.000 a.s. moe ders uit Bulgarye. die tegen het voorjaar op Turkse bodem zullen zijn, te verlichten. Het Deense schip „Jessle Maersk" ls uit Philadelphia vertrokken met twee mil lioen stuks speelgoed, die door Amerikaan se kinderen aan kinderen ln Europa zijn gegeven. Acht ton van het speelgoed gaan naar Nederland, drie naar Luxemburg, zes naar België, 50 naar Amerikaanse en 25 de Franse zone van Duitsland. De 61-jarige Italiaanse tenor Ben- Jamlno Gigll heeft te Rome met goed ge volg een operatie aan een abces onder gaan. Volgens te Vaticaanstad ontvangen berichten zullen ruim zeven duizend bui tenlandse zendelingen en missionarissen binnenkort uit het communistische China worden gezet. Ook wordt gemeld dat voor bereidingen getroffen worden voor proces sen tegen Amerikaanse zendelingen, die worden beschuldigd van het verspreiden van „imperialistische propaganda". De Franse Nationale Vergadering heeft met 387 tegen 177 stemmen het door de regering ingediende wetsontwerp goedge keurd, waarby drie door communisten be heerste organisaties, namelijk het wereld- verbond van vakverenigingen, de wereld federatie der democratische jeugd en de internationale federatie van democratische vrouwen, worden ontbonden. van het Verbond doet het al het moge- lyke om ln het overleg met onderne mersorganisaties en overheid deze ont wikkeling te lelden in een richting, die voor ons volk in het afgemeen en voor het werknemersdeel, daarvan in het byzonder de meest heilzame moet wor den geacht. De inspanning van ons gehele volk zal nodig zijn om onder het beding van Gods gunst aan dc moeilijk heden het hoofd te bieden. Werkeloos toezien zou betekenen, dat de econo mische moeilijkheden „zich zelf op losten", doch dan op een wijze, di? voor ons volk rampzalige gevolgen zou hebben. Onbeheerste prijsstygin gen zouden zich doorzetten met het gevolg, dat het levenspeil der arbei ders ernstig zou worden aangetast. Uiteraard is het bij het Verbondsbe- stuur niet onopgemerkt gebleven, dat zich de laatste tijd nog voortdurend pryssty'gingen voordoen, die de nood zaak tot het treffen van maatregelen onderstrepen. Hier ligt een belangryke taak voor allen, zeker niet in de laatste plaats voor de overheid. Bij een eventuele beperking van het verbruik zal in het oog moeten worden gehouden, dat de gezondheidstoestand van ons volk daardoor niet wordt aan getast. Het luxe- en overige minder noodzakelyke verbruik, zal het eerst voor aantasting in aanmerking komen. Van soberheid zal sprake moeten zijn niet alleen bij het volk, maar ook bij de overheid. De overheid zal mede door haar monetaire-, haar belasting en haar uitgaven-politiek inflati? moeten trachten te voorkomen. Bo vendien zal zij er voor moeten zorg dragen, dat de uit de huidige situatie voortvloeiende lasten op een aan vaardbare. sociaal-verantwoorde wijze door de verschillende groepen van ons volk worden gedragen. De minst pijnlijke en de meest aanbe velenswaardige weg om de toestand van het ogenblik tegemo?t te treden ligt zonder enige twijfel in het ge richt houden van alle krachten op een voortgaande opvoering van de arbeidsproductiviteit. Dit is een zaak, ook van de arbeiders, maar niet van hen alleen. Van de Nederlandse on dernemers mag worden gevraagd, dat zij het uiterste zullen doen om de efficiency in dc bedrijven op te voe ren. De Christelyke Vakbeweging is gaar ne bereid op constructieve wyze mede te werken by het zoeken van de op lossing en die ons volk ten zegen kun nen 2yn. Zij zal zich daarby bewust biyven, dat het haar roeping is een schild voor de zwakken te vormen, zy zal deze roeping volgen in het levende besef, dat aan Gods zegen alles gele gen is". Eén uit veleEen fraai gemo duleerd kalkstenen beeld van Merit een zangeres van Anion, dat dateert uit plm. 1350 i'. Chr. en dat geldt als één der waardevolste stukken van Egyptische kunst. aanspraak kan maken op één der oud ste, zo niet het oudste kunstvoorwerp van de Egyptische collectie. Indrukwek kend zijn de kunstzinnig met hiërogly- phen bewerkte sarcophaag van Mah- ib-re-em-aehoe en de uit 2500 jaar vóór Christus daterende grafkapel van Achet-hetep-her, verrijkt met tal van zinnebeeldige voorstellingen, welke een indruk geven van het leven uit die tijd. 'Langs tal van bijzondere graf- reliëfs, o.a. twee fragmenten uit het graf van Meri Meri, brengt ons de di recteur ten slotte by een fraai gemo duleerd kalkstenen beeld van Merit, een zangeres van Anion, dat dateert uit de tyd van 1350 voor Chr. en dat als één der waardevolste stukken van de Egyptische kunst mag worden aange merkt. Aan het slot van onze rondwandeling rees onwillekeurig de vraag: hóevelen van de ruim 90.000 Leidenaars orn van de ingezetenen der omliggende gemeenten niet te spreken, weten welk een ryk bezit aan kunstschatten het Rijksmuseum van Oudheden bin nen zyn muren herbergt? Wanneer een Leidenaar van enige eruditie Parijs of Londen bezocht, weet ,bu aan zyn geestelijke standing verplicht te zyn een bezoek te brengen aan het Louvre of het Brits Museum. Veelal zonder dal zij nog ooit een stap heb ben gezet in het Museum aan het Rapenburg. Moge de voortreffelijke restauratie der Egyptische afdeling voor velen een aanleiding zyn tot herstel van dit verzuim!

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2