Commandant Korea-deiachement Den Ouden bij Hoengson gesneuveld Prof. dr E. Gorter, zeventigjarig kindervriend en -zegen Eminent geleerde met jeugdige vitaliteit Tot 7 Februari zeven Nederlanders gevallen Het geschenk van de Leidse burgerij WEERBERICHT Uiteenzetting van het komende Kabinet Laatste boodschap: „U kunt trots zijn op Uw mannen 89ste Jaargang WOENSDAG 14 FEBRUARI 195! 00 - No. 27228 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W. Henay DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red. 21607 Hoofdredactie* B W Menkhorst en J. Brouwer f.5 15 per kwartaal f0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 leven van studie, liefde en toewijding (Van een onzer redacteuren). hoge Noorden des lands een nieuwe werkkring op het gebied van de kin dergeneeskunde op te bouwen. Tekenend anderzijds voor de waar dering. die in wjjde kring en uiteraard vooral in Leiden voor zijn persoon was gegroeid, was het feit, dat prof. Gorter kort na de bevrijding op Leids initiatief met een ambulance naar de Sleutelstad werd „terug gehaald" om mede te werken aan de wetenschap pelijke en organisatorische wederop bouw van het „bolwerk van de vrij heid". Ondanks zijn hoge leeftijd heeft prof. Gorter deze taak met elan en met suc ces volbracht. Ondanks die leeftijd, waarmede echter zijn geestelijke jeugd in scherpe tegenstelling was, heeft prof. Gorter ook de omvangrijke en verant woordelijke plichten op ander terrein, die voor de oorlog op zijn schouders drukten, weer opgevat. Als voorbeeld noemen wij zijn leiding van het inter nationale congres over stofwisselings problemen bij het kind. dat onder aus piciën van de Wereld Gezondheids Or ganisatie onlangs in de Leidse Academie werd gehouden en voor een groot deel dank zij de stimulerende arbeid van prof. Gorter tot belangrijke resultaten heeft geleid. Ook de recente reis van prof. Gorter naar Amerika niet, zoals vele naoorlogse reizen van Nederlandse hoogleraren naar de Nieuwe Wereld, ter informatie, maar op verzoek ter „in structie" getuigt van deze geestelijke kracht. LIEFDE EN TOEWIJDING. Bij dit alles kan, in een korte op somming van de verdiensten van deze bijna zeventigjarige welke leeftijd een afscheid van de Leirlse Universi teit aan het einde van dit academisch jaar betekent een van de belang rijkste verdiensten van prof. Gorter niet de plaats krijgen, die haar toe komt: zijn liefde voor het kind, zijn toewijding aan de individuele jonge mens. Deze toewijding en deze liefde zijn niet onder woorden te brengen, anders dan met de weergave van wat eens een dodelijk ziek twaalfjarig meisje lilt Leiden tot prof. Gorter zei: „Ik vind het zo heerlijk, om ziek t« zijn b|j U" Mijnwerkers in het Luikse in staking 26.000 mijnwerkers in het gebied van Luik zijn in wilde staking gegaan. Zij eisen een loonsverhoging van 5 pet met terugwerkende kracht tot 1 Januari. Heb is een communistische actie. Deze arbeiders gaan dus niet in op de door de nationale mijnwerkerscentrale van het algemeen Belgisch vakverbond getroffen regeling. Reeds Yroeg toonden zich de bijzon dere oapaciteiten van de op 19 Februari 1831 te Utrecht geboren Evert Gorter. Twee jaar volgde hij de lagere school te Dieren; na huisonderricht vergde zijn gymnasiale opleiding te Arnhem vier in plaats van zes jaren. Op 17-ja- rige leeftijd deed hij als medisch stu dent zijn intrede in Leiden, waar hij in 1905 op 24-jarige leeftijd het artsexa men aflegde. MET VASTE TRED LANGS ONGEBAANDE WEG. Negen maanden studie in Parijs gin gen vooraf aan een assistentschap bij de Leidse hoogleraar Nolen, die in 1907 zijn promotor was. toen hij cum laude de doctorstitel verwierf met een proef schrift „Over de verschillende typen van tuberkelbacillen en over de wegen der tuberculeuze infectie". Reeds het jaar daarop volgde zijn toelating tot privaat docent voor Interne kinderziek ten: een duidelijke aanwijzing voor de richting, die deze veelbelovende medicus was ingeslagen. Een eerste stap ook op de moeizame weg tot erkenning van de kindergeneeskunde als een nog te zeer verwaarloosd medisch arbeidsveld. Een weg die hij verder baande tot in Octo ber 1916 een nieuwe afdeling voor kin dergeneeskunde aan het Academisch Ziekenhuis werd verbonden. Medische vrienden, door hem voor zijn denkbeel den gewonnen maakten deze eerste daadwerkelijke stap op het terrein der kindergeneeskunde in ons land mogelijk. Een logische consequentie was zijn be noeming tot lector in de kindergenees kunde in 1917. Weer een bekroning, doch tevens sti mulans om verder te gaan. Nadat dr Gorter de stoot had gegeven tot oprichting van de Leidse Buiten school te Katwijk voor kinderen uit be smet tuberculeus milieu volgde op 1 Juli 1923 zijn benoeming tot hoogleraar in de kindergeneeskunde, welk ambt hij aanvaardde met een inaugurele oratie over „Intoxicatie of deficiëntie". GESTAGE STROOM. Het Is niet alleen ondoenlijk, In de tail het werk van prof. Gorter, voor na zjjn benoeming in de huidige functie te releveren, dit zou bovendien afbreuk doen aan de wijdte van de blik, waarmede men deze arbeid moet bezien, om haar omvang en haar uit zonderlijke betekenis te kunnen on derkennen. De arbeid van prof. Gorter vormde VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: yoor het Noorden van het land zwaar bewolkt met plaatselijk enige of sneeuw. Meest matige Noord- wind. Temperaturen om het e Wx* de rest van het land: overwe- srod zwaar bewolkt met hier en daar nu iregen- Matige tot zwakke wind "a uiteenlopende richtingen. Weinig vandering in temperatuur, r, 15 FEBRUARI. z-on op: 7.57 uur; onder: 17.52 uur. tfaan °P: 10.58 uur; onder: 4.12 uur. i»?°?ifWater te Katwijk te 9.33 en 22.12 u^-r (Doodtij). nummer bestaat uit zes pagina's. de kindergeneeskunde gewijd. Tezamen met assistenten en andere medewerkers, medici en organisch-chemici, heeft hij ook in andere richting gespecialiseerde Nederland gemaakt tot het land. waar een uniek lage kinder- en zuigelingen sterfte de bewondering van de gehele wereld afdwingt. Deze vruchtbare resul taten hebben er toe geleld en zijn Nieuwe deviezennota en snelle bezuinigingen (Van onze parlementaire redacteur). Naar wjj vernemen zal bij het op treden van het nieuwe kabinet aan de Kamer een overzicht worden aangeboden van 's lands financiële en economische toestand, waarin be grepen een nieuwe deviezennota. Minister Lieftinck zou de program ma-uiteenzetting willen benutten om zjjn belofte aan de Kamer in te los sen dat hij haar op gezette tijden een juist inzicht zal verschaffen in de stand van onze betalingsbalans. Onze zegslieden achtten het niet waarschijnlijk dat aan de besteding van de tegenwaarde der Marshall hulp een ander karakter zou worden gegeven, daar deze nog volgens de „oude stijl" is verstrekt. Niettemin moet er rekening mee worden gehou den dat de regering slechts in over eenstemming met Washington die besteding kan bepalen. De militaire productie moet zo spoe dig mogelijk opgevoerd en de bezui niging in hetzelfde of nog sneller tempo betracht. Wat dit laatste be treft denkt men o.a. ernstig aan be zuiniging op Zuiderzeewerken. plaatst, zoals b.v. de leiding van het Volkcnbondsonderzoek naar de oorza ken der zuigelingensterfte in 1927, de kindervoedingsconferentie in Genéve in 1936, het afdelingswerk van de i F.A.O. te Washington na de tweede1 wereldoorlog en het organiseren en doceren van de kindergeneeskunde in Gent sinds 1936. Honderden publicaties verschenen van de hand van prof. Gorter in binnen- en buitenlandse tijdschriften, een stan daardwerk werd zijn „Kindergenees kunde", evenals het van zijn hand ver schenen leerboek voor praeventieve ge neeskunde. Van zijn talrijke eervolle functies en posities noemen wij het lidmaatschap van de Koninklijke Akademie van We tenschappen en van de Gezondheids raad, corresponderend lid van de Vlaamse Academie voor Geneeskunde, het erelidmaatschap van de Ameri can Pediatrie Society, het erelidmaat- 1 schap van de New York Academie of Medicine, en de doctoraten honoris I causa van de Universiteit te Gent en de Parijse medische faculteit. GEESTELIJKE KRACHT OVERWON. Tekenend voor de verbazingwek kende vitaliteit van deze geleerde is het doorzettingsvermogen geweest, waarmede hij zijn zegenrijke arbeid ten volle heeft kunnen doorzetten, J toen rheumatiek hem in de jaren voor j de oorlog allengs lichamelijk invalide maakte. De geestelijke kracht, die hem deze lichamelijke hindernis deed overwinnen, heeft hem er in de oor- I logsjaren toe gebracht, als een der eerste hoogleraren ontslag te nemen uit protest tegen beknotting der gees telijke vrijheid in de academische we reld. welke ontslagaanvrage na enige tijd leidde tot zjjn „verbanning" door de Duitsers naar Winschoten. Licha melijke en materiële zorgen ten spijt slaagde prof. Gorter er in zich in het Voor velen, die de „leeftijd der sterken" bereiken, betekent deze gebeur tenis een intrede in de „rustige oude dag" of een feestdag tijdens de reeds ingegane levensavond: een naam, die een pleister is op de wonde van dovende kracht. Hoe anders moeten wij staan tegenover het feit, dat prof. dr. E. Gorter Maandag 19 Febr. a.s. deze zeventigste verjaardag herdenkt. Zoals vele hoogtepunten en mijlpalen in het leven van deze grote kindervriend en eminente geleerde zal ook deze gebeurtenis hoewel zij het afscheid aan kondigt uit een geliefde werkkringvoor hem slechts een rustpunt betekenen, dat gelegenheid schenkt tot een terugblik, waaruit een door dankbare vol doening gesteunde nieuwe kracht kan worden geput tot verdere zegenrijke arbeid. Kunnen wij het anders zien bij deze Leidse hoogleraar, wiens geeste lijke jeugd en ook door lichamelijke invaliditeit niet gebroken vitaliteit een schijnbaar nimmer verzwakkende bron zijn voor eigen en anderer arbeid? Voor een gestadige stroom van dienstbaarheid aan het kind, alsof de „leeftijd der sterken" een nevelig beeld is in ver verschiet? Zijn het zijn liefde voor en toewijding aan het kind, die deze telkens weer verbazingwekkende jeugd hebben geschonken? Algemene waardering voor veelzijdige verdiensten Onder de talloze corypheën der we tenschap, die glans hebben geschon ken aan de Leidse Alma Mater en deze door de eeuwen heen hebben behoed, heeft prof. dr E. Gorter, hoog leraar in de kindergeneeskunde se dert 1923, zich een vooraanstaande plaats verworven. Baanbrekend is zyn werk geweest op het gebied van de kindergeneeskunde, die eerst door zyn arbeid als een aparte richting in de medische wetenschap en practijk werd erkend en onder zyn leiding in Lei den, in Nederland en ook in weten- schappelijke contra buiten de grenzen tot ontwikkeling werd gebracht. Nauw verbonden hiermee was zjjn initiatief, dat het denkbeeld der praeventieve geneeskunde ingang en later in het Instituut voor Praeventieve Genees kunde vorm deed vinden. Groot zijn de organisatorische gaven van deze veelzijdige geest, die hem tevens tel kenmale. ook voor kort nog, bijzondere verplichtingen oplegden als organisa tor en leider van congressen en an dere bijeenkomsten van de grootste betekenis op internationaal en natio naal niveau. De Nederlandse regering deelt met diep leedwezen mede, dat blijkens be richt van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur uit Tokio de Luite nant-kolonel van de Garde Grenadiers M. A. A. den Ouden, Commandant van het Nederlandse Detachement Ver. Naties, in de omgeving van Hoengson is gesneuveld. Luit.-Kolonel den Ouden sneuvelde Maandag laat, zo heeft een Nederlandse militaire woordvoerder te Tokio ver klaard Nadere bijzonderheden over zijn dood zijn nog niet beschikbaar. DEN OUDEN'S LEVENSLOOP. De in Oud-Gestel geboren Luit.-Ko lonel den Ouden was 40 jaar, gehuwd en had geen kinderen. Deze ex-K.N.I.L.- officier ging na de oorlog met een O.V.W. eenheid (le bataljon jagers) naar Indonesië en kreeg daar als ma joor het commando over dit bataljon. Daarna ging hij over naar het regi-. ment speciale troepen en werd com mandant van de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949 repa trieerde hij. Hij was het type van de velddienst officier, een goed organisator en een man met een hart voor zyn mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-detachement was hij een der eersten, die zich meldde. Kort voor zijn vertrek naar Korea werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. 15 GEWONDEN. De Nederlandse missie te Tokio ont ving het overlijdensbericht bijna gelijk tijdig met een opgenomen boodschap van de Luit.-Kolonel voor Nederland, waarin hij over het Nederlandse deta chement ln Korea vertelt, „U kunt trots op uw mannen zjjn en ik ben er trots op dat ik hun com mandant ben", aldus de commandant I in de opname, die vier dagen voor zjjn dood werd gemaakt in zjjn com* mandopost, die hjj „vuil maar gezel lig" noemde. Hij zei, dat het hem genoegen gedaan had te horen dat zijn bataljon een goede reputatie genoot, maar hij dacht, dat het over de oorlog gepubliceerde nieuws dikwijls overdreven was. Tot 7 Februari had het Nederlandse detachement zeven man verloren. Er waren 15 gewonden. Van een van hen was de toestand ernstig. EEN DER OPMERKELIJKSTE FIGUREN. Reuters correspondent Warren White, die te Tokio herstellend is van een ko- gelwond, zei dat hij Luit.-Kolonel den Irt marmer uitgevoerde medaillons van Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana (Foto L.D./Van Vliet) Het Comité Regeringsjubileum-1948, dat bij de herdenking van het 50- jarig regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina. zoals gisteren ge meld. tot twee maafl toe aan het Ge meentebestuur van Leiden een bedrag i van f. 3000 aanbood, als geschenk van de Leidse burgerij, met de bedoeling dit 1 aan te wenden voor de vervaardiging van een medaillon van H M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses WilheLmina. zal dit geschenk thans aanbieden in een bijeenkomst, welke op de verjaardag van Koningin Juliana in het Stadhuis zal worden gehouden. De medaillons, die een plaats zullen krijgen in de Burgerzaal, zijn vervaar digd in het atelier van de beeldhouwer, prof. L. O. Wenckebach te Noordwijker- hout. Prof Wenckebach is wel buiten gewoon geslaagd in de uitvoering van deze medaillons, welke in Carrarisoh marmer zijn uitgevoerd. Voor zijn op dracht heeft de beeldhouwer het bas reliëf gekozen. De medaillons hebben een afmeting van 60 bij 70 c.m. en zullen ongetwijfeld een sieraad vormen voor de fraaie Burgerzaal. Overste M. P. A. den Ouden f Ouden de vorige maand had bezocht in zijn commandopost, gevestigd in een gehavend Koreaans huis met aarden muren ten Zuiden van Wondjoe, „Luit.-Kolonel den Ouden was door zijn resoluut optreden en zjjn kalmte in de strijd een van de opmerkelijkste figuren aan het centrale front in Ko rea. De vele keren dat ik met hem sprak, was hy alleen ongeduldig als het te rustig ging naar zijn zin. Als voormalig strjjder tegen de guerilla's in Indonesië had hjj op twee punten critiek op de leiding van de oorlog in Koreanl. dat de inlichtingendienst niet goed genoeg was en dat de vijand niet ook buiten de wegen werd opge zocht". ELKE MAN TEGEN COMMU NISME GEBRUIKEN. „Het laatste wat den Ouden tot me zei", aldus White, „was dat de oorlog in Korea bewees, dat het leger van de Ver. Naties in Europa goed zou kunnen lunctionneren. Hij baseerde zijn mening op het feit, dat het Nederlandse leger en de meeste andere eenheden van de Ver. Naties in Korea veel lof hadden voor de Amerik. tactiek te velde, de wa pens en de uitrusting. Ons leger wordt geheel op Amerikaanse leest geschoeid, zowel wat wapens als wat organisatie betreft, zo zei den Ouden, daaraan toe voegend dat Amerikanen en Nederlan ders altijd goed met elkaar overweg hebben gekund. Den Ouden zei dat hy vast geloofde in een herbewapening van Duitsland. Elke man diende in de ko mende stryd teeen het communisme te worden gebruikt". AANVOERDER BIJ UITSTEK! Nog vernemen wij, dat Luit.-Kolo nel den Ouden een veldofficier en aanvoerder bij uitstek was. Admini stratieve rompslomp verafschuwde hij. D'e practijk ging bij hem boven alles. Het deerde hem niet wanneer zijn soldaten eens punt no. zoveel van de reglementen overtraden, als zij maar goede soldaten waren. Daardoor won hjj in korte tijd de sympathie van zijn mensen! De plaatsvervangend detachements commandant. majoor Eekhout, zal thans in Korea optreden als waarnemend commandant. Majoor Eekhout stond in Indonesië aan het hoofd van de compagnieën pa rachutisten, die door de opleidingsschool te Tjimahi werden afgeleverd. De lucht landing bij Djokja tijdens de tweede politionele actie stond onder zijn bevel. de bedding voor een gestadige stroom van wetenschappelijke publicaties, practische geneeskunde die een zegen werd voor het kind, en tot stand ko ming van consultatiebureaux voor zui gelingenzorg en voor tuberculosebe strijding, van openluchtscholen, en als gezegd van het Instituut van Praeventieve Geneeskunde. Zowel in klinisch als in wetenschap pelijk opzicht heeft prof Gorter zyn volle aandacht aan de ontwikkeling van Prof. dr E. Gorter. later mede het gevolg daarvan gerweest dat prof. Gorter zich telkenmale be langrijke steun heeft weten te verwer ven van verschillende stichtingen, zoals oe Hollandse Maatschappij van Weten schappen en de Rockefeller Fundation. Op internationaal organisatorisch gebied zag prof. Gorter zich telken male voor een omvangrijke taak ge-

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1