RAI De verantwoordelijkheid van de Kerk in de huidige internationale situatie Vrede en gerechtigheid moeten verdedigd worden Twaalf millioen ontheemden in West-Europa Ontzetting over het „leger der ellendigen" De Zevenster DE MEESTER-BEDIENDE m Steun aan groenlen-te'ers van ruim VA millioen! Radi o-programma Bezit van macht leidde niet tot overhaast geweld MAANDAG 12 FEBRUARI Het Uitvoerend Comité van de We reldraad van Kerken, dat in Bievres by Parjjs vergaderde, heeft zich tij dens deze vergadering uitvoerig bezig gehouden met de verantwoordelijkheid van de Kerk in de huidige internatio nale situatie. In een uitvoerig verslag, dat wij over deze bUeenkomst ontvingen, lezen wij ojn.: „De pogingen van de Verenigde Naties om het Koreaanse conflict te localiseren en op te lossen is tot nu toe niet ge slaagd. Onze vice-voorzLtter die juist een bezoek heeft gebracht aan Korea, heeft ons verteld van het vreselijke lyden van het Koreaanse volk, dat onvermin derd voortduurt. Behoeven wij te zeg gen dat wij dankbaar zijn dat door mid del van de Verenigde Naties de weg tot onderhandelen open is gebleven en dat zy blijft zoeken naar een eerlijke en al gemeen aanvaardbare oplossing? Maar en dit is het wat een diepe onrust in ons midden heeft doen ont staan de internationale situatie is veel en veel slechter geworden en de mensheid staat wederom aan de rand van een wereldoorlog. De herbewape ningsplannen volgen elkander snel op en de wereld is nog meer dan voor heen in twee bewapende kampen ver deeld. Aan het explosieve karakter van de wereld ligt een probleem ten grondslag dat ons voortdurend heeft bezig gehou den. Het is de alom zich voordoende op stand van de massa in ieder ras, volk en godsdienst. DE MENS HET SLACHTOFFER. Overal is de mens het slachtoffer. Vaak wordt hij niet beter behandeld dan een voorwerp of hoogstens als een werktuig, in plaats van als een verant woordelijk sohepsel. Hij hoort veel over de vrede spreken, maar terwllle van de vrede zegt men hem, dat hij moet haten i of zich herbewapenen. Hij hoort veel over vrijheid spreken, maar in de naam van de vrijheid is hij in feite beroofd van de vrijheid, vaak van zijn jeugd af. Hij hoort veel over de rechten van de I mens spreken, maar hij leeft in een wereld van uitbuiting, deportatie, con centratie-kampen. willekeurige grenzen en de totale oorlog Het is de verheven taak van de Kerk om de troost en kracht van het Evangelie te brengen aan de verbijs- I terde en bedreigde mens. Dan alleen I kan hij de vreugde vinden om te leven en lief te hebben en opnieuw de be tekenis leren van hoop en vrede. Welk gevaar hem ook bedreigt, hij leeft van de vaste belofte Gods, dat Hij de Heer is en dat de mens voor God waarde heeft. Wij Geloven dat in dez9 waarheden waarheden die altijd in de Kerk in het Oosten en in het Westen gelden zullen de bron en de drijfveer van onze bemoeiingen zijn gelegen. In dat licht probeerden wij de verwarrende en ntOtOrCfimCI*S bijna onoplosbare problemen te zien Op de voorgrond stond de totalitaire leer over de plaats van de mens in de sa menleving de bedreiging van de vrede en de afwezigheid van sociale gerech tigheid. Een stelsel, dat gebaseerd is op een valse leer, kan niet overwonnen worden door geweld alleen. Al het mogelijke moet worden gedaan om de fundamen tele vragen van het totalitaire commu nisme door andere middelen dan oorlog op te lossen. BEWAPENING EN HER BEWAPENING. Dit brengt ons tot de moeilijke pro blemen van bewapening en herbewape ning. Daarvan kunnen we slechts dit zeggen. Bij de leden van de Wereldraad van Kerken bestaan er verschillende meningen over de her-bewapening en zelfs over de houding, die een Christen heeft in te nemen ten opzichte van het gebruik van wapenen. Enkele van deze moeilijkheden kwamen naar voren in onze besprekingen. De regeringen en vele volkeren in het Westen zijn door de vrees aangegrepen dat de sterkste com munistische landen op het punt zijn om het gebied van de communistische in vloed door geweld uit te breiden, en dientengevolge bewapenen zij zich snel. GEEN OVERHAAST GEWELD. In de Oostelijke landen is er een toenemende vrees, dat deze ontwikke ling vroeg of laat kan leiden tot het uitbreken van een preventieve oorlog. Daarom is de herbewapening overal in het middelpunt komen te staan. Het kan niet ontkend worden, dat zij de vrede beoogt, maar zij kan in werke lijkheid zowel de vrede als de veilig heid in gevaar brengen en de sociale gerechtigheid wordt ernstig bedreigd. Met deze feiten voor ogen moeten de Christenen en alle mensen van goede wil er voor strijden dat de be wapening hoe nodig deze ook mag zijn niet het gehele nationale en interna- tionale leven mag beheersen. Wy zijn er van overtuigd, dat het de plicht van de Kerken is om zowel de vrede als de gerechtigheid te verdedigen. De Ker ken, die nog in de gelegenheid zijn om invloed uit te oefenen op de politiek van haar regeringen, hebben een bij zondere taak. Wy zyn van mening, dat de Kerken er op moeten aandringen, dat het nieuwe bewapeningsprogramma uil- sluitend moet dienen voor het ver schaffen van veiligheid. Wy moeten er voortdurend voor waken, dat het bezit van de macht niet leidt tot over haast geweld. Wij moeten niet toelaten dat het stel sel van sociale gerechtigheid vernietigd wordt. Alle mogelijkheden tot onderhan deling moeten worden aangegrepen Wanneer het gaat om militair optreden, moeten de naties niet zelf optreden, maar zich voegen naar het oordeel van de Verenigde Naties. Alles moet gedaan worden om het gezag van dit Instru ment voor wereldorde te versterken en op ieder gevaarlijk punt moeten Com missies van Waarnemers van de Ver enigde Naties gesteld worden. Wy moe ten ons allen hoeden voor overdreven oorlogsangst want er kan onherstelbare schade worden aangericht door onver- anitwoordeiy-ke en wilde overdrijving. GEDULDIGE STAND VASTIGHEID. Wij moeten niet vergeten, dat wy misschien lange tfjd zullen moeten leven te midden van stelsels, die met elkander in strijd zijn. Daarom roepen wij U op tot geduldige standvastigheid en tot de eenvoudige doch moeilijk te verwerkelij ken Christelijke deugden. Alle Christenen uit alle Kerken moe ten voortdurend strijden voor de ware vrede en voor sociale gerechtigheid. Waar wij wederom gesteld worden te genover de gevaren en noden van thans, willen wjj in nederigheid en geloof ons wenden tot de enige bron van kracht, en in alle delen der aarde bidden: „Almachtige God onze hemelse Vader, wij smeken U of Gy de volkeren der we reld leiden wilt op de weg van gerech tigheid en waarheid en onder hen die vrede wilt doen komen, die de vrucht is van de gerechtigheid door Jezus Chris tus onze Heer, Amen." Dit schryven is ondertekend door de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de bisschop van Chichester en door de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr W. A. Visser t Hooft. Congres „Kerk in nood" Ontzaglijk probleem voor Duitsland (Ingez. Med.-adv.) GEBOUW AMSTERDAM TENTOONSTELLING 9-18 FEBR. motorrijwielen scooters bromfietsen OPEN wan 10-17 en 19 22 uu. Zondag 18 Feb,.: 1017 oor f I,- (Incl. bel.) Om over de problemen van 12 mil lioen verjaarden tussen ons land en het IJzeren Gordijn te spreken en om middelen tot hulp en steun te bera men. is uit Duitsland. Nederland, Bel gië en Frankrijk een groot aantal personen bijeengeweest op het con ferentie-oord Drakenbureh voor het congres „Kerk en Nood" De Commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel, ir J. B. G. M. ridder van der Schueren is de Ne derlandse voorzitter. Zowel van de godsdienstige als de sociale noodtoestanden getuigen de priesters, die onder de vluchtelingen werken. Hier liet de taak van de kerk voor een zeer groot deel op sociaal ter rein. Van de Oost-Duitse verjaagden is 32% Katholiek (2.500.000) en 68rr Evangelisch (4,8 millioen). Van de 2.700.000 verlaagde Sudetenduitsers is 2500.000 Katholiek en 200.000 Evange lisch. Het aantal mensen, dat in 1933 in Duitsland op 1 km2 woonde bedroeg toen: 159, nu wonen er 205. De afgevaardigde uit Duitsland zeide overtuigd te ziin. dat ze dit probleem niet meer aan kunnen, Ook sprak uit hun woorden een zekere schroom. Zy lieten uitkomen zich bewust te zijn, dat Nederland 19401945 niet verbeten is en zü ..voelen zich belast met die schuld. Maar wil men de ideologie van het communisme een halt toeroepen aan de rand van het IJzeren Gordijn, dan zal het nodig ziin. dat er geen chaotisch leger- van ellendigen tussen de staten van het Westen en de Oostelijke dreiging ligt. Duitsland dient te worden opgeno men in de Europese gemeenschap. „Duitsland, zo zeiden zij, heeft de enige kans in industrialisatie". „Dat is het sociale probleem van Duitsland. Maar er is een groter pro- i-.wrn. riot er nauw mee "nn^ozf het probleem van de geestelijke nood. De mencen werden losgeslagen uit het houvast van gezin en milieu. Een klein dorp zag ziin inwoners ve^epld over 162 andere dorpen. Daar is de band tussen priester en parochie, tussen pre dikant en gemeente totaal vernietigd. Als vreemden leven zij in andere delen van het land. waar mensen wonen van geheel andere geaardheid". In de slotvergadering is de volgende resolutie aangenomen: 1. Het Congres „Kerk in nood" heeft met ontzetting kennis genomen van de mededelingen over het verjagen van meer dan twaalf millioen Duit sers uit hun vaderland van eeuwen her, en denkt met angst aan de on heilspellende gevolgen van dit ge beuren, zoals deze zich reeds nu on der het leger van ontwortelden men sen-zonder-hoop, voor Duitsland en geheel Europa aftekenen. ..In dit verdrijven od grote schaal, na het jaar 1945, heeft het miskennen van de rechten van de mens door het na- tionaal-socialistische systeem een voort zetting. welke het Christelijk geweten niet onbewogen kan laten, gevonden. Wij bezweren dus de Christenheid van de gehele wereld, het geschonden evenbeeld van God in de noodlijdende ontheemden van alle volkeren door j werken van Christehlke liefde te her stellen. 2. Door het verstoren van de econo mische. sociale en geestelijke orde. wordt het godsdienstig leven van de betrokken personen ten zeerste in ge vaar gebracht en de kerk geraakt in uiterste nood. Daarenboven stelt het onderbrengen van millioenen ontheem de Duitse katholieken in streken, waar tot nu toe bijna geen Katholieken woonden, de kerk in Duitsland voor ontzaglijke problemen op het gebied van de zielzorg. Omdat de Duitse Ka tholieken. op wie allereerst de plicht en verantwoordelijkheid ten opzichte van hun geloofsgenoten in de diaspora rust. deze taak. niettegenstaande de grootste inspanning uit eigen kracht in voldoende mate kunnen vervullen, moe ten de Katholieken van Europa daarin een oproep van God tot werkdadige hulp zien. Dit geldt temeer, daar de ontheemden direct contact hebben met het, opdringende atheïstische commu nisme. 3. Het Congres juicht het Initiatief en de tot nu toe geleverde prestaties FEUILLETON Oorspronkelijk detective-verhaal door I. M. C. BijleveldGelinck 10). Maar juffrouw die vingerafdruk ken betekenen toch niets? Ik zal ze waarschynlyk van alle huisgenoten hier laten nemen. Maar u verdenkt hem! U verdenkt meneer Benok! Ik zie het aan uw ge zicht! En het kan niet. Het kan niet. Myn beste vriend. Myn enige vriend. Ze streek zich het warrige haar van haar gloeiend voorhoofd. Hy volgde de beweging van haar hand en zag daar nog altijd de buil aan haar rechter slaap. Arm klein ding. wat had ze niet allemaal te verwerken gehad vandaag! En nu vreesde hy nog een diepe teleur stelling. een grote desillusie ten opzichte van haar .beste" vriend! Die Benck wist van de inbraak In het bureau af, dat was zo duidelyk als wat. Zijn aarzelende houding, ziin zogenaamd zoeken naar de sleutel de uitdrukking van zijn gezicht, het wees alles zonder twijfel op schuld of ten minste mede weten aan de inbraak, En dit- mei^e dat het zo warm voor hem opnam! Hy zou haar dit waarachtig graag gespaard hebben! Myn lieve kind. zijn stem was on gewoon zacht. probeer nu eens de zaak rustig aan my over te laten. Ik zal werkelijk doen wa.t ik kan. ook ten op zichte van meneer Benck. Dat be loof ik je. Alleen als we tegenover fei ten komen te staan Hy houdt van my en ik van hem! Dat is toch geen motief. Zy keerde zich opeens van hem af Nee. dat is geen motief! Herhaalde ze met een vreemde lage stem. Ik be grijp het, u bent een politieman, zo'n akelige koude kikvors van een politie man die alleen maar kijkt naar feiten en motleven. U hebt alleen met zaken te doen. ik kyk naar de mensen. U beoordeelt ieder een naar zyn vingerafdrukken en zyn voetstappen en zyn alibi enzovoort, ik kijk naar de mensen hoe ze zijn en daaruit trek ik myn conclusies. Gaat u uw gang maar, inspecteur, ik zal u niet meer lastig vallen. Maar ik ga ook be ginnen. Ook beginnen? vroeg hy verbaasd Waarmee? Met speuren. Op myn eigen ma nier. Ik zal er wel achter komen wie mij vanavond heeft meegenomen en wie er in tante's bureau geneusd heeft! En veel gauwer dan u denkt! U zult het zien Zo, zei hy enkel. U werkt natuuriyk vannacht met een dóór. vervolgde ze. nu vastbesloten. maar ik ga morgen beginnen, na sporingen doen geheel onafhankeiyk van u. Als een soort detective, ziet u. Een detective, legde ze hem verder uit. kan óók heel wat ontdekken, juist omdat hij niet van de politie is! En ik heb al zo lang iii dLt pension gewoond, ik ken alle mensen hier in huis op een prik. Ik weet zeker dat ik iets zal vin den. Iets. waaruit dan blijkt dat u me neer Benck niet meer hoeft te verden ken bedoel ik. Ze keek hem nu vol verwachting aan dat hy het niet waagde te glimlachen. Wat haalde ze zich in vredesnaam in haar hoofd? Een detective! Het was natuuriyk belachelijk, i^iaar ze was nu tenminste niet meer boos, en het idee van die detective scheen haar een beetje over de kwestie-Benck heen te helpen. Dat was in ieder geval nog ergens goed voor. Ze had spirit, dit meisje dat had ze zeker! Hij zou haar voorlopig haar gang maar laten gaan. Wat denkt u er van? vroeg ze nu. Het lykt my een schitterend denk beeld! antwoordde hy. maar zullen we dan nu maar weer naar binnen gaan? En hy hield de portière voor haar open. In de kamer van tante Truus heer ste na alle drukte die er zo pas ge weest was, een weldadige stilte. De fotomensen waren vertrokken, de vin ger afdrukkenman stond op het punt om naar boven te gaan. rechercheur Smit had de glazen balcondeuren wijd geopend en de sigaren damp was al aardig weggetrokken. Sluit de deuren maar, Smit, ver zocht inspecteur Renkevoort. en doe ook de gordynen maar weer dicht. Ik wilde hier aan de tafel gaan zitten, onder de lamp, hier hebben we goed licht. En u. juffrouw van Esbeeuk. zoekt u uw eigen hoekje weer op by de poes? Ja, was het antwoord, ik kruip wel weer op de divan. —Enhij glimlachte even, als )k u straks misschien de een ot andere inlichting kom vragen, dan wilt u rny die toch wel geven, nietwaar? O, natuuriyk, inspeoteur, met ple zier! Zoiets als collega's onder elkaar, bedoelt u natuurlijk. Precies inspecteur! Zy had nog geen 6laap constateerde hij. Nu zyn aandacht bij de papieren, die er lagen. Het zou nog veel tyd kosten en het zou lukraak zijn als zy iets vonden. Maar hy moest het in ie der geval proberen! En hy schikte de eerste stapel op het pluche tafelkleed en schoof een tweede berg papieren naar zyn overbuurman. Een hele kluif, Smit! Ja, inspecteur. Hindert het de juf frouw als pk myn pijp opsteek? Welnee. Dat hindert de juffrouw niet. Nietwaar, juffrouw van Bsbeeck? O nee. helemaal niet. Nu zwegen ze alle drie en de twee mannen verdiepten zich in de inhoud van het bureau. Het werd nu heel stil in het vertrek de papieren ritselden, de pyp pruttel de zachtjes, rookwolkjes kringelden omhoog in het gele lamplicht. Een en kele keer stond de Inspecteur op om weer nieuwe voorraad uit de bureau lade te halen, en toen was er ineens een stem: Juffrouw van Esbeeck. Ja, antwoordde ze prompt. Komt u eens even hier als u wilt. Kent u dit etui? Hij overhandigde haar een tamelijk groot, etui, een kostbaar ding van fijn marokynleer en met grys fluweel ge voerd. Het was leeg. Aan de binnen zijde van de deksel stonden met fijne vergulde lettertjes, de naam van een firma. En ze las: „G.F. Johnson Brot hers. Kings Road 64. Cape Town." Ze draaide het voorwerp om en om in haar handen, ze fronste aandachtig haar wenkbrauwen. Dan legde zij het weer langzaam neer op het tafelkleed. Nee inspecteur, zei ze zacht, ik heb dit ding nog nooit gezien. Werkelijk niet, juffrouw van Es beeck? Denkt u eens heel goed na! Geen enkele herinnering, ook niet uit uw kinderjaren? Ze keek hem ernstig aan. Geen enkele inspecteur, ik weet't heel zeker. Ik heb dit etui nooit eerder gezien. En heeft, uw tante ook nooit over een etui gesproken? Of over een ju weel, dat er in gezeten zou hebben? (Wordt vervolgd) 66). Al spoedig begreep Panda dus, wie al die opgewonden soldaten bedoelden toen ze riepen dat er een spion was. Ze bedoelden hem, daar was geen twijfel aan; en van alle kanten renden ze naar hem toe en met zyn allen pakten ze hem in zyn kraag, zó bang waren ze, dat hy nog zou ontsnappen. Het ge beurde maar zelden dat ze een spion wisten te vangen zie je. dus ze waren bijzonder met Panda Ingenomen. Zelfs de drilmajoor kwam mee-helpen om hem vast te houden, en daarby werd i dus Memo, het Mechanisch Memoran dum, aan zyn lot overgelaten. Nu was het laatste commanda dat Memo ge kregen had, om er de looppas in te zet ten. en aangezien hij geen ander com mando meer kreeg blééf hy maar in looppas om het kazerneplein heen ren nen, waarbij hy geestdriftig telde: „Een-twee-drie! Click-dzj-dzjEen- twee-drie! Loop-pas click! Een-twee- drieen zo voort. Maar dat kwam er. niet op aan, want niemand lette op hem. Allen stonden om de ongelukkige Panda heen en Panda zei: „Nee, wacht u nu eens even, mynheers de soldaten! Ik kan u alles uitleggen en dan zult u zien dat Niets uitleggen!" riepen de militairen. „Wij willen geen uitleg gingen! Wy willen een spion gevangen hebben! wy zullen een commissie van onderzoek benoemen, en onze contra- spionnage inschakelen, en een krijgs raad benoemen! Dit is een nood-toe stand!" Uit dit alles blykt wel, dat Panda hier in een lastig parket zat, en dat er wel héél iets bijzonders zou moeten gebeu ren om hem daar weer uit te halen Nu, misschien gebeurt er nog wel heel iets byzonders. Verlies zomergroenten in 1950 16 millioen (Speciale berichtgeving) Doordat de teelt van zomergroenten in ons land zowel als elders in het af gelopen jaar een abnormaal hog'e pro ductie heeft opgeleverd, heeft men ter velling zeer grote hoeveelheden groenten moeten doordraaien. Een door het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat er in totaal in ons land op de pro ducten uit de koude-gronds-tumbouw een verlies is geleden van niet minder dan 16 millioen gulden Het bestaan van tal van bedrijven welke vrijwel geheel afhankelyk zijn van de zomer- en herfst-groententeelt, is daardoor op het spel komen te staan. Naar wy vernemen heeft het Hoofd bestuur van de Stichting voor de Land bouw thans een beroep op de regering gedaan om door het geven van een toe slag per prodet de groententelers te helpen. Die toeslag zou zodanig moeten zyn, dat de producten, welke gemiddeld minder dan 75 van de L.E.I.-prijs (opbrengst, welke door het Landbouw Economisch Instituut noodzakelijk werd geacht voor een redelyk bestaan) hebben opgebracht, tot het niveau van 75 van de L.E.I.-prys zouden wor den opgetrokken. De Stichting reali seert zich zeer goed, dat een zodanige toeslag niet de verzekering yan een redelyk bestaan voor de betreffende tuinders kan betekenen. Met het oog evenwel op wenselijke verschuivingen in verschillende teelten, acht zy het niet verantwoord tot meer dan 75 van de L.E.I.-prys te vragen. De Stichting heeft verzocht de toesla gen te geven voor: augurken gehele periode, bloemkool 25 Mei tot 30 Juni, princessebonen 1 Juli tot 30 September, pronkbonen 1 Juli—30 September, peu len gehele periode, rode kool 1 Juli tot 30 September, spitskool 15 Mei tot 1 Juli tuinbonen gehele periode. De toeslagen zouden overigens alleen moeten worden verstrekt op de produc ten, geteeld in bedrijven van telers, die een teeltvergunning bezitten, welke recht geeft op het telen van de voor toeslag in aanmerking komende pro ducten. De totale kosten van een zodanige steun-toeslag zullen ongeveer f. 7.700.000 bedragen. van de Oostpriesterhnlp toe. welke door de Vlaamse en Nederlandse Ka tholieken georganiseerd is en waar door de uit het Oosten verjaagde priesters en him gelovigen in de diaspora reeds een krachtdadige gees telijke en materiële hulp wordt ver leend. Het Congres roept de Katholieken van West-Europa op. dit begonnen werk door gebed en offer te steunen en in de geest van de Oost-priester- hulp aan het lenigen van de nood in de diaspora mee te werken. (Ingez. Med.-adv.) 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Krnschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan af valstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voor komen, tast ge Uw Rheumatische pijnen by de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelyk de bloedzuiverende Kruschen-kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeugdig gevoel. Recordhoogte export aanmeldingen 1950: ONGEKEND GUNSTIG JAAR. „De waarde van de export-aanmel dingen bereikten in Januari 1951 ten opzichte van 1950 een recordhoogte", aldus de afdeling perszaken van het Indonesische Ministerie van Handel en Industrie. De bekendmaking vervolgt: „Het jaar 1950 was voor de export een ongekend gunstig jaar. Het vorig jaar werden steeds vergelijkende percentages van verschillende maanden gegeven, op basis van het tweede halfjaar 1949.'Nu wy de beschikking hebben over de maandcyfers van een geheel jaar zal over 1951 gepubliceerd worde» op grond van het maandgemiddelde 1950 ioo. Op deze basis was de index voor: Ja nuari 1951 217 „By de berekening van de waarde der export-aanmeldingen wordt de export van aardolie en tinerts buiten beschou wing gelaten. De waarde, waarop de be rekening van de percentages wordt ge baseerd, is exclusief de waarde der de- viezencertificaten". Arbeidsprestatie der Indonesiërs slechts 70 ONNOEMELIJK VEEL SCHADE TOT GEVOLG. „De practyk wyst uit, dat de Indone sische arbeider (geschoold of niet ge schoold) na de oorlog nog altijd niet het prestatie-niveau heeft kunnen be reiken, waarop hy in het verleden heeft gestaan. In de officiële toelich ting op de Arbeidswet 1948 van de Republiek Indonesië werd de arbeids prestatie van de Indonesische arbeider op dat tijdstip geschat op 70 van zyn arbeidsprestaties in het verleden. Aangenomen moet worden, dat dit percentage heden ten dage eerder lager dan hoger ligt", zo verklaard mr R. Nolen, afgevaardigde van de On- dernemersbond en de Industriële Bond ter conferentie van de dienst Arbeids voorziening te Bandoeng. Dat dit tekort aan arbeidsprestatie en arbeidslust aan het gehele Indonesische volk onnoemelijk veel schade berokkent, behoeft geen betoog. Niet uit het oog mag worden verloren, dat er weinig lan den zijn voor welke de omstandigheden zo gunstig waren en nog zyn voor een algehele economische rehabilitatie als Indonesië. Nimmer zijn er groter afzet- mogeiykheden voor de Indonesische producten geweest op de wereldmarkt dan thans. Geconstateerd moet. worden dat deze gunstige omstandigheden in genen dele volledig kunnen worden uit gebuit tengevolge van de bovenvermelde en nog andere nadelige factoren", aldus mr Nolen. 35 doden bij overstromingen op West Java? Naar de Australische Radio-omroep heeft bekend gemaakt zyn 35 personen tengevolge van overstromingen op West- Java. die door hevige regens van de afgelopen drie dagen zyn veroorzaakt, om het leven gekomen. Meer dan 1.000 personen werden gedwongen hun wo ningen te verlaten. Nieuwe Indonesische Vakcentrale EEN HALF MILLIOEN LEDEN. Een vijfdaags algemeen arbeiderscon gres heeft te Bandoeng een nieuwe Vak centrale gevormd, die in totaal ongeveer een half millioen leden omvat. De naam is nog niet vastgesteld. Er bestaan thans vier vakcentrales in Indonesië, n.l. deze nieuwe de Sobsi, de zelfstandi ge B.P.SJS. in Bandoeng en de P.O.B. in Djakarta. Tevoren was dit aantal negen. Een coördinatiecommissie zal contact opnemen met de Sobsi over het houden van een groot vakcongres voor het vormen van één vakcentrale voor Indonesië. Een urgentieprogram omvat o.a. het annuleren van de R.T.C.-overeen- komst, de souvereiniteitsoverdracht over Irian en een aantal sociale eisen w.o. nationalisatie der vitale bedrij ven. VOOR DINSDAG 13 FEBRUARI. Hilversum I (402 m.) AVRO: 7.00 nieuws: 7.15 gram.; VPRO: 7.50 dag opening:: AVRO: 8.00 nieuws: 8.15 gram, 8.45 orgelspel; 9.00 morgenwijding: 9.15 gram.: 9.30 waterstanden; 9.35 populair concert: 10.30 voor de vrouw: 10.35 gram. 10.50 voor de kleuters; 11.00 alt en plano; 11.30 voor de zieken; 12.00 fragm. ..Hansel und Gretel". opera: 12-30 land en ttudnbouwmededelingen; 12.33 voor het platteland: 12.40 zang en piano; 13 00 nieuws: 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 fi nancieel weekoverzicht: 13.30 instrumen taal kwintet; 14.00 voor de vrouw: 14.30 gram 15.30 „Onze Amerikaanse Buren": 16.00 gram.: 16.30 voor de kinderen: 16 50 kinderkoor; 17.20 gram.: 17.30 dansmuz.: 18.00 nieuws; 18,15 pianospel: 18.30 RVU: dr H Groot: „Witte dwer gen"; 19-00 gram, met- commentaar: 19.30 ..P-arls vous parle": 19.35 lichte mu ziek: 19.50 voor burger en militair: 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten: 20.15 geva rieerd programma: 21.15 de antwoord man: 2130 ..Ben belofte", causerie: 21.35 operamuziek: 22.00 „Goede moed' cau serie; 22.15 strllkkwartet; 22.45 buiten lands overzicht; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gram. Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gram.; 7.45 morgengebed en liturgische kalender: 8.00 nieuws en weerberichten: 8.15 amusementsmuziek: 9.00 voor de huisvrouw; 9.35 „Liohtbaken"; 10.00 voor de kleuters: 10.15 gram.: 10.40 sohoolradlo; 11.00 voor de vrouw: 11.30 schoolradio; 12.00 Angelus: 12.03 gram.: 12.30 land- en tulnbouwmededellngen: 12.33 gram.; 12.55 zonnewilzer; 13.00 nieuws en kathol, nieuws: 13.20 „Gees telijke verzorging van de katholieke ma rineman". causerie; 13.25 amusements muziek; 16 00 voor de zieken: 16.30 zie- kenlof: 17.00 voor de Jeugd: 17.45 re- eeringsuitzendingprof. dr W. J Tim mer: „Levensomstandigheden van de boer": 18.00 gram.: 18.15 amu sementsorkest; 18.48 sport: „Dit is le ven". voor de Jeugd: 19.00 nieuws; 19.15 actualiteiten; 19.23 lichte muziek; 19.52 politiek overzicht: 20.00 nieuws: 20.05 radio-schaakwedstrijd NederlandNoor- ,w?en: 20.05 de gewone man zegt er 't zilne van; 20.12 fluit en plano; 20.30 lijdensmeditatie; 21.30 orgelconcert: 21.50 „la danse des Morts". oratorium: 22.35 actualiteiten; 22.45 avondgebed en litur gische kalender: 23 00 nieuws; 23.15 24.00 gram. Lijn 3 distributienet 8.05 Concert, 10.10 Verz.pr., 10.55 Meditatie. 11.00 Org., 11.30 Ork. Davey. 12.00 Gram., 12.32 Ork. Loos, 13.15 Koorwerken, 13.30 Gram., 14.00 Grleg, 15 00 Emission fémlnlne, 15.30 Gr., 16.00 v. d. sold.. 19.30 Spirituals. 19 50 Herdenkingen Anna Pavlova, 20.00 Alda, opera v. Verdl, 22.15 Hot club. 22.45 Gr., Gram., 23.05 Symph: muz. Lyn 4 distributienet 8.10 Concert. 9.10 Queens Hall Light Orch,. 10.00 Mé I nage en Musique. 11.00 Muz. uit Zwitser land, 11.30 Concert, 12.00 Amusem.ork„ 12.30 Omroepork., 13 00 Gram., 13.30 v. d. arbeiders, 13.55 P.BC Schots ork., 14.45 v. d. kinderen. 15.00 v. d- vrouw. 16.00 Entr'acte Players, 16.30 Die lustige Wltwe, 16.55 schetsen, 17.30 BBC Welsh Orch., 18.15 Org., 18.45 20th„ Century Serenades, 19.15 Lichte muz. 20.00 Berns muz. ge zelschap, 21.05 BBC Opera-ork, en -koor, 22.00 Wir epielen, wlr tanzen, 23.20 „Black Magie". AGENDA MAANDAG. Den Burcht- Lustrumviering Ned. Ver. van ex-polltleke gevangenen. 8 uur nam. Gerecht 10: SplritLsch Genootschap. 8 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: Chr. Bedryfsgroepencen- trale. Filmvertoning „Jonge Arenden". 8 uur. Schouwburg: „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. DONDERDAG. Stadszaal: Lustrumviering P. v. d, A. Spr. Evert Vermeer. 8 uur nam. VRIJDAG. Langebrug 8a: Aandeelhoudersverg. „NV. Eerste Leidsohe Hulpbank. 3£ uur nam. DAGELIJKS: Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m- 28 Februari). Den Haag (Scala): Clrcusfestlval. 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam BIOSCOPEN. Trianon ..Gabrlele" (18 Jr). Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex .Losprys" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45 7.15 en 915 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Het onbekende eiland" (18 Jaar). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 280, 7.16 en 9.15 uur. Dinsdagavond gereserveerd voor K. en O. Lldo „Westwal 1944" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7 eD 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Luxor „Brandende vleugels" (18 jaar) Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 10 Febr. 13 uur tot Zaterdag 17 Febr. 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wyt. Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven- Apotheek Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 6